dr. sickfilter
Poissa
|
 |
Vastaus #75 : 30.06.2008 klo 10:14:40 |
|
Ohhoh. Onpas Brassit aloittaneet heikosti. Jonkun jormavuoksenmaan pitkävetovinkin vuoksi noteerasin yhden tappion Venezuelalle, mutta koko karsintojen yskähtely on jäänyt kyllä huomioimatta. Sehän olisi aivan loistavaa jos jäisivät kerrankin ulkopuolelle. 
|
|
|
|
|
Libero ei ole vain vaippa
Poissa
Suosikkijoukkue: Rosenborg BK, Itä-Eurooppa, taivaansiniset tiimit
|
 |
Vastaus #76 : 30.06.2008 klo 11:53:29 |
|
Ohhoh. Onpas Brassit aloittaneet heikosti. Jonkun jormavuoksenmaan pitkävetovinkin vuoksi noteerasin yhden tappion Venezuelalle, mutta koko karsintojen yskähtely on jäänyt kyllä huomioimatta. Sehän olisi aivan loistavaa jos jäisivät kerrankin ulkopuolelle.  Sama tappio oli lapulla,mutta pelattiin puolueettomalla kentällä USA:ssa.MM-karsinnoissa brassit ottivat nokkaan Paraguaylta samaisin 2-0-numeroin.Ja tosiaan oli mahtavaa,jos tippuisivat helvettiin neppailemasta 
|
|
|
|
|
^amoresperros^
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkue & Fútbol Club Barcelona
|
 |
Vastaus #77 : 30.06.2008 klo 21:19:26 |
|
Sama tappio oli lapulla,mutta pelattiin puolueettomalla kentällä USA:ssa.MM-karsinnoissa brassit ottivat nokkaan Paraguaylta samaisin 2-0-numeroin.Ja tosiaan oli mahtavaa,jos tippuisivat helvettiin neppailemasta  Viime kerralla kun oli tiukalla karsinnoissa, menivät vakuuttavaan maailman mestaruuteen ohi muiden, jotka kantoivat suosikin viittaa. Viime kerralla kun lähtivät kisoihin ylivertaisena suosikkina, tuloksena oli katastrofi.
|
|
|
|
|
Sandels
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi
|
 |
Vastaus #78 : 03.07.2008 klo 10:19:43 |
|
Kiitokset linkistä  Nyt vasta huomasin katsoa
|
|
|
|
|
suur-saksa
Poissa
|
 |
Vastaus #79 : 06.07.2008 klo 06:47:49 |
|
Sama tappio oli lapulla,mutta pelattiin puolueettomalla kentällä USA:ssa.MM-karsinnoissa brassit ottivat nokkaan Paraguaylta samaisin 2-0-numeroin.Ja tosiaan oli mahtavaa,jos tippuisivat helvettiin neppailemasta  Mahtaa olla sama heittopussi ja helppo "kaavio-Paraguay" jonka Ranska voitti jatkoajalla 1:0 ja Saksa peliajalla 1:0 MM-kisoissa 1998 ja 2002. Yleensähän Paraguay on mennyt EA:n mammuttilohkosta kevyesti kisoihin jossa sitten joutunut finalistin uhriksi. Viime kisoissa sitten putosivat sumujen säkämaaliin.
|
|
|
|
|
Lorenzo
Poissa
Suosikkijoukkue: * * * *
|
 |
Vastaus #80 : 09.07.2008 klo 15:27:23 |
|
Paraguay on varmasti yksi aliarvioiduimmista säännöllisistä arvokisakävijöistä, ehkä johtuen maan tähtipelaajien vähäisestä määrästä. Se ei silti tarkoita, etteikö joukkue olisi lähes poikkeuksetta varsin tasokas ja kykenisi hyvänä päivänä voittamaan kenet tahansa.
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #81 : 09.07.2008 klo 20:59:41 |
|
Ohhoh. Onpas Brassit aloittaneet heikosti. Jonkun jormavuoksenmaan pitkävetovinkin vuoksi noteerasin yhden tappion Venezuelalle, mutta koko karsintojen yskähtely on jäänyt kyllä huomioimatta. Sehän olisi aivan loistavaa jos jäisivät kerrankin ulkopuolelle.  Brassit eivät jää kisojen ulkopuolelle. On päivän selvää, että yskähtelevät, kun muka´vuuden haluiset ja rennot miljonäärit lentävät Atlantin yli pelaamaan otteluita, jotka on varaa hävitä. Myös liitolla on vaikeuksia(halua?) saada otteluille riittävää painoarvoa. Erään tedon mukaan johonkin karsintamatsiin mentiin ilman harjoituksia. Karsintoihin panostetaan siis juuri sen verran kuin kisalippu vaatii, ja lopulta Brasilia on 100% varmasti kisoissa mukana.
|
|
|
|
|
suur-saksa
Poissa
|
 |
Vastaus #82 : 11.07.2008 klo 07:19:32 |
|
Niin Brasilia ei mitenkään voi karsinnoissa jäädä sijalla 6.-10. vaikka pelaisi ilman pelaajia kentällä.
Sijalla 5. pääseen jatkokarsintaan tasoa Kostarika, Guatemala, Kanada jne tasoisia vastaan jopa Trinidad voi olla vastassa. En jaksa uskoa että hekään Brasiliaa pudottaisivat.
Brasilian ainoa mahdollisuus pudota on se, että tasurit loppuisivat tyystin ja kaikki kilpailjat pelasivat ristiin tyylillä 9-0-9 joka ei ole mahdollista mitenkään.
|
|
|
|
|
janne#1
Poissa
|
 |
Vastaus #83 : 11.07.2008 klo 08:49:46 |
|
Niin Brasilia ei mitenkään voi karsinnoissa jäädä sijalla 6.-10. vaikka pelaisi ilman pelaajia kentällä.
Sijalla 5. pääseen jatkokarsintaan tasoa Kostarika, Guatemala, Kanada jne tasoisia vastaan jopa Trinidad voi olla vastassa. En jaksa uskoa että hekään Brasiliaa pudottaisivat.
Brasilian ainoa mahdollisuus pudota on se, että tasurit loppuisivat tyystin ja kaikki kilpailjat pelasivat ristiin tyylillä 9-0-9 joka ei ole mahdollista mitenkään.
Kanadan tasoista vastustajaa vastaan ei ole kyllä mahdollista päästä, sillä ne eivät kyllä pääse edes CONCACAF:in finaalikarsintaan.
|
|
|
|
|
Laitalinkki
Poissa
|
 |
Vastaus #84 : 02.09.2008 klo 10:29:25 |
|
Etelä-Amerikassakin meno yltyy viikonloppuna. Lauantain kohokohtana on luonnollisesti Argentiinan ja Paraguayn välinen kärkiottelu Buenos Airesissa, mutta panosta on ihan riittämiin myös Kolumbian ja Uruguayn kohtaamisessa sekä sunnuntain Chile-Brasilia-pelissä. Häntäpään nelikon välienselvittelyistä voisi kai odottaa, että otteluiden Peru-Venezuela ja Ecuador-Bolivia häviäjät alkavat olla jo lopullisesti ulkona kisaspekulaatioista. Toki vasta karsinnan ensimmäistä puoliskoa mennään. : 
|
|
|
|
|
Maximiliano
Poissa
Suosikkijoukkue: Rojiblancos, Argentina, ELO
|
 |
Vastaus #85 : 04.09.2008 klo 12:33:27 |
|
Mikähän on Argentinan avauskokoonpano lauantaina?
|
|
|
|
|
Sandels
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi
|
 |
Vastaus #86 : 05.09.2008 klo 22:27:44 |
|
06.09.08 22:00 Argentina - Paraguay 07.09.08 00:10 Ecuador - Bolivia 07.09.08 02:20 Colombia - Uruguay 07.09.08 04:30 Peru - Venezuela 08.09.08 04:00 Chile - Brazil Tuossa siis 7. kierroksen ottelut. Mielenkiintoisia matseja löytyy. Heti ensimmäisenä tuo kärkikamppailu. Erittäin vaikea lähteä veikkailemaan voittajaa. Tasuri on todella lähellä ja varmasti tyydyttäisi molempia joukkueita. Ecuador - Bolivia matsissa voittaja kohtentelisi asemiaan mukavasti ja pysyisi ainakin vielä tässä vaiheessa mukana taistelusta kisapaikasta. Uskon Ecuadorin voittavan tämän matsin ja nousevan kahdeksaan pisteeseen. Colombia - Uruguay myös hyvin tärkeä ottelu molemmille. Colombia on aloittanut suht vahvasti ja onkin ainut porukka ilman tappioita, tosin voittojakin on vasta kaksi (2-4-0). Tasapeli palvelisi tässäkin sinänsä molempia; pistekin auttaisi pysymään mukana kärkikastissa - ottaen huomioon vielä kärkikaksikon keskinäisen ottelun. Peru - Venezuela on kotijoukkueella ns. kuolemanottelu ja pakkovoiton paikka. Toisaalta Perun aikaisemmat otteet eivät paljoa lupaile... Viimeisenä taulukon pohjalla ja muista poiketen voittotilikin on avaamatta. Vaikea lähteä veikkaamaan voittajaa, mutta tasuri tuskin kotijoukkuetta tyydyttää ja se joutuu ottamaan riskejä, joista Venezuela rokottaa ja pysyy iskuetäisyydellä kärkeen nousten kymmeneen pisteeseen. Chile - Brazil matsissa on myös pirun vaikea ennustaa voittajaa näin etukäteen. Chile on taulukossa Brassien edellä ja kotimatissaan sillä on täydet mahdollisuudet "yllättää" vierailija. Brasilialle tappio olisi kyllä kova isku, vaikka ollaankin näin alkuvaiheessa karsintaa. Uruguay, Venezuela ja Ecuador ottanevat pisteitä näistä matseista ja on hyvinkin mahdollista, että Brasilia on viikonlopun kierroksen jälkeen sijalla 7. Toisaalta jossain vaiheessa se Brasilian ryhtiliike tapahtuu, tahtoi sitä tai ei (mulle sopisi hyvin, että jäisivät ulos koko kisoista  ). Uskon ja toivon, että Chile nappaa täyden pistepotin kotiyleisönsä edessä  (Taitaa muuten olla tähän astisen FF2 historiani pisin ja asiapainotteisin viesti! 
|
|
|
|
|
En Europa no se consigue
Poissa
Suosikkijoukkue: René van der Kerkhof
|
 |
Vastaus #87 : 06.09.2008 klo 20:55:13 |
|
Argentiina-Paraguay (klo 22.00) avaukset: Argentina: Roberto Abbondanzieri; Javier Zanetti, Martín Demichelis, Fabricio Coloccini Gabriel Heinze; Javier Mascherano, Esteban Cambiasso, Ángel Di María, Juan Román Riquelme; Lionel Messi , Carlos Tévez.
Paraguay: Justo Villar; Darío Verón, Julio Cáceres, Paulo Da Silva Claudio Morel; Edgar Barreto, Cristian Riveros, Jonathan Santana Enrique Vera; Oscar Cardozo, Nelson Haedo. Sää on Buenos Airesissa erittäin sateinen ja kylmä, joka varmasti vaikuttaa ottelun tasoon. Santa Cruz ja Cabañas eivät ole loukkaantumisten takia nimettynä Paraguayn joukkueeseen. Mielenkiintoista on huomata Paraguayn kannattajien suuri määrä, jonka alkuarviot kertovat olevan vieraskannattajien kaikkien aikojen ennätys Monumentalilla.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.09.2008 klo 21:03:45 kirjoittanut En Europa no se consigue »
|
|
|
|
|
huttix
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #88 : 06.09.2008 klo 21:16:19 |
|
Paraguay johtoon, kun Argentiinan alakerta pupeltaa...
|
|
|
|
|
En Europa no se consigue
Poissa
Suosikkijoukkue: René van der Kerkhof
|
 |
Vastaus #89 : 06.09.2008 klo 21:17:18 |
|
Järkyttävä virhe Heinzen ja Abbondanzierin kommunikoinnissa. Haedo pamauttaa 0-1 Paraguaylle.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.09.2008 klo 21:18:46 kirjoittanut En Europa no se consigue »
|
|
|
|
|
Jortsukka
Paikalla
|
 |
Vastaus #90 : 06.09.2008 klo 21:17:29 |
|
Paraguay johtoon, kun Argentiinan alakerta pupeltaa...
Heinze on kyllä aina sankari. Oma maali ja teloo maalivahtinsa polven. Näitä lisää R.Madridissa... Mukavaa kyllä kun Viasat lisännyt ohjelmistoonsa myös E-Amerikan karsinnat. Järkyttävä virhe Heinzen ja Abbondanzierin kommunikoinissa. Haedo pamauttaa 0-1 Paraguaylle. Ei tuossa muuta minusta ollut vikana Abbon puolelta, mutta luotti liikaa siihen että Heinze osuisi palloon...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.09.2008 klo 21:19:00 kirjoittanut Jortsukka »
|
|
|
|
|
huttix
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #91 : 06.09.2008 klo 21:18:32 |
|
Selostaja sanoi äsken että Heinzen oma maali oli sitten kuitenkin. Abbondanzieri loukkaantui hässäkässä ja joutui jättämään kentän.
|
|
|
|
|
Jortsukka
Paikalla
|
 |
Vastaus #92 : 06.09.2008 klo 21:20:17 |
|
Selostaja sanoi äsken että Heinzen oma maali oli sitten kuitenkin. Abbondanzieri loukkaantui hässäkässä ja joutui jättämään kentän.
Kyllähän Heinze selvästi nosti pallon Abon yli samalla kun taklasi kaverin polven paskaksi.
|
|
|
|
|
huttix
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #93 : 06.09.2008 klo 21:21:14 |
|
Kyllähän Heinze selvästi nosti pallon Abon yli samalla kun taklasi kaverin polven paskaksi.
Striimistä sivusilmällä ei oikein ollut selvää, hidastuksen tullessa toki jo olin kirjoittamassa viestiä tänne : 
|
|
|
|
|
Jortsukka
Paikalla
|
 |
Vastaus #94 : 06.09.2008 klo 21:27:46 |
|
Striimistä sivusilmällä ei oikein ollut selvää, hidastuksen tullessa toki jo olin kirjoittamassa viestiä tänne :  Juu, lähinnä vain totesin että kyllä se aika selvästi oma maali oli. Ei mitenkään kuittailua tms. Toistaiseksi pakko kyllä sanoa, että yllättävän hyvä tempo pelissä. Odotin että E-Amerikassa pelattaisiin maaotteluissa aina niin alhaisella temmolla, kun aiemmin useimmiten nähnyt. Tämän lisäksi Paraguay lähtenyt painamaan päälle, eikä ole läheskään niin negatiivinen/passiivinen kun useimpina vuosina on arvokisoissakin nähty.
|
|
|
|
|
En Europa no se consigue
Poissa
Suosikkijoukkue: René van der Kerkhof
|
 |
Vastaus #95 : 06.09.2008 klo 21:33:34 |
|
Tevez  Argentiinan ainoa jotain yrittävä pelaaja. Ja tsau...Suoraan tunnelliin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.09.2008 klo 21:39:30 kirjoittanut En Europa no se consigue »
|
|
|
|
|
Jortsukka
Paikalla
|
 |
Vastaus #96 : 06.09.2008 klo 21:36:03 |
|
Tevez  Argentiinan ainoa yrittävä tekevä pelaaja. Ja tsau...Suoraan tunnelliin. Olisi ehkä keltainenkin riittänyt, mutta idiootisti kyllä meni tilanteeseen suoraan nappulat edellä.
|
|
|
|
|
En Europa no se consigue
Poissa
Suosikkijoukkue: René van der Kerkhof
|
 |
Vastaus #97 : 06.09.2008 klo 21:51:45 |
|
Mielenkiintoista nähdä mitä Basile kehittelee puoliajalla. Argentiinalla ei kuitenkaan ollut mitään hätää ennen Paraguayn maalia.
Argentiinan suurin kysymys/ongelma nähdäkseni on seuraava: Kuka ihme johtaa joukkuetta? Siellä on mudan keskellä 11 mykkää. Ryhmästä puuttuu Simeonen kaltainen johtaja. Di Maria valitettavasti on ollut alun jälkeen aivan pihalla. Ehkä debyytti tuli liian aikaisin janarille. Ei jatkoon tässä ottelussa.
E: Viisi tikkiä Abon polvihaavaan. Toivottavasti se on ainoa loukkaantuminen. Tuossa iässä ei pienestäkään polvivammasta enää helposti nousta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.09.2008 klo 21:59:10 kirjoittanut En Europa no se consigue »
|
|
|
|
|
En Europa no se consigue
Poissa
Suosikkijoukkue: René van der Kerkhof
|
 |
Vastaus #98 : 06.09.2008 klo 22:09:20 |
|
Di Maria valitettavasti on ollut alun jälkeen aivan pihalla. Ehkä debyytti tuli liian aikaisin janarille. Ei jatkoon tässä ottelussa.
Kiitos. Voin jatkossakin toimia konsulttina AFA:lle. Vaihdot: Heinze  Diaz Agüero  Di Maria E: Viisi tikkiä Abon polvihaavaan. Toivottavasti se on ainoa loukkaantuminen. Tuossa iässä ei pienestäkään polvivammasta enää helposti nousta.
Istuu nyt jo vaihtopenkillä, joten ei ilmeisesti pahempaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.09.2008 klo 22:17:42 kirjoittanut En Europa no se consigue »
|
|
|
|
|
Jortsukka
Paikalla
|
 |
Vastaus #99 : 06.09.2008 klo 22:16:01 |
|
Miksi Heinze otettiin vaihtoon? Vahvaa peliä, jne... oikeasti kysymys tietenkin olisi, että miksi ylipäänsä alunperin valitaan Argentiinan tasoiseen maajoukkueeseen tai miksi ostettiin R.Madridin tasoiseen joukkueeseen.
|
|
|
|
|
|
|
|