• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Klubi04 - AC Oulu (pe 06.10.2006, klo 19 Finnair Stadion)

Aloittaja Northern Rock, 05.10.2006 klo 11:16:00

0 Jäsenet ja 2 Vieraat katselee tätä aihetta.

Spili

Lainaus käyttäjältä: pallopoika - 05.10.2006 klo 14:30:54
Kuinkahan moni vielä puukottaa Miikaa näillä foorumeilla, jos AC toivottavasti nousee ???Mitä olikaan Oulufutis ennenkuin nämä AC ja OPS:n tosi futisfanaatikot laittoivat oman päänsä tulilinjalle ???Nostan korkealle lippua/hattua Juntusen ja Viitasen kaltaisille rohkeille jalkapalloihmisille, jotka varmaan voisivat tehdä muutakin ,mutta yrittävät "puukkosateessa" viedä oulufutista eteenpäin :ylos: :tuoppi: :tuoppi:Iso :tuoppi:myös sinitähdille, suurin faniteko sitten ääriliikkeen :ylos:

No tällä kertaa ei ollut tarkoitus puukottaa Miikaa, eikä edes irvailla. Halusin vain kysellä, ketkä siihen vaikutusvaltaiseen eliittin Kinkyn mielestä kuuluvat. Harmi, että saatiin vain se kaikkein ilmeisin nimi esiin  :)

ACOn sarjataso ei ainakaan meikäläisen kohdalla vaikuta puukotukseen millään lailla. Lupaan lopettaa piruilemiseni sitten kun Miika antaa valmentajien, pelaajien ja kaikkien muidenkin liigatason organisaatioon kuuluvien tehdä omat hommansa rauhassa ja keskittyy itse omiinsa. Pieni itsekritiikki ei myöskään olisi pahasta  ;)

Ja kyllä, tänä iltana aion jännittää työmaalla tämän ottelun tulosta refreshaamalla Teksti-TV: parin minuutin välein.

Mikaeli


misteri

Lainaus käyttäjältä: Mikaeli - 06.10.2006 klo 10:09:43
Liverpool, Manu ja AC Oulu ompi Suomi :ylos:
HEP HEP  :ylos: :tuoppi: Tuon munan kun saisi vielä pois tuosta, vai mitä MICHA ???

Thouni

Perkele tää matsi taitaa sittenki jäädä iteltäni flunssan vuoksi väliin, ihan niin kuin se teitä kiinnostaisi >:( :alas: ::)

FC Apollo

Joo ei kiinnosta jos Flunssa on syy jättää VAPAHTAJA katsastamatta. Jos ja kun AC nousee niin en usko sinussa ja porin kavereissasi olevan miestä lähtemään AC Oulu - HJK peliin tervasnapsinhuuruisessa junassa >:( :keskari: HJK Kannattajat ;D :ylos:

Gunner

Ai tämmöinenkin pelataan.. pitäisiköhän tulla vasta iltalennolla pois niin ehtisi katsomoon.

Ei sentään, vaikka tässä vaiheessa Ykköstä onkin pakko nostaa AC:lle  :ylos:

linko

Lainaus käyttäjältä: FC Apollo - 06.10.2006 klo 11:20:46
Joo ei kiinnosta jos Flunssa on syy jättää VAPAHTAJA katsastamatta.

Apollo koki ilmeisesti jonkin sortin AC-herätyksen Oulun visiitillä? Aivopesu tehosi? Joko on pumpattava DRAGAN tilattuna, mjötääööh?!?! :o

Mutta joo. Tsemppiä AC:lle ja reissuun lähteville sinitähtösille (ja vieraileville lainatähdille) tämän illan matsiin :ylos: :tuoppi:

Kolomen Kopeekan Keegan

#57
LainaaTop 10 -aiheet (katselujen perusteella)

Liverpool FC 2006/2007: Challenge For The Title?  85196
Manchester United 2006/2007  72042
AC Oulu matkalla kohti Veikkausliigaa  46004
Gunners Flying on Emirates 06-07  40161
Kuvia, joista ei jaksa tehdä uutta otsikkoa  40036
Ajattelin sinua juuri seksuaalisesti  34645
Tottenham Hotspur 06/07: Rebound for Glory  30361
Irc-gallerian teinarislutit  28086
FC BARCELONA 2006/07 - un Club amb ànima  27367
Newcastle United 2006-2007: Via Dolorosa!  23946

Tässä listassa selkeästi hienointa ja uskomattominta on se, että ACO:n kausiotsikko on jopa suositumpi kuin IRC-gallerian teinarislutit ja "Ajattelin sinua juuri seksuaalisesti" -ketju. Selkeää eteenpäinmenoa havaittavissa!  :ylos:

Niin, kaikille mieshuorille tasapuolisesti  :keskari:

arsene knows

Kaipa se tämä Arsenalia kiinnostavampi ilmiö on käytävä katsomassa. Luvassa ilmeisesti junantuomien kokoontumisajot ja uusi katsojaennätys.  ::)

Game

- Tässä ottelussa on selvästi ainesta vuosisadan otteluksi. :pallo: Enää 8 tuntia jännitysnäytelmän alkamiseen. :ylos: Uskon vahvasti AC:n voittoon, kun etenkin liigapaikka on tosiaankin näin lähellä ja kaikki on omissa käsissä.

Veikkaan 1-2 voittoa AC:lle. Voittomaalin tekee VAPAHTAJA. :ylos:

Juhana Jäähynkalastaja

Lainaus käyttäjältä: Spili - 06.10.2006 klo 10:03:15
Ja kyllä, tänä iltana aion jännittää työmaalla tämän ottelun tulosta refreshaamalla Teksti-TV: parin minuutin välein.
Täältä saat tuplanautinnot "virkistystoiminnallesi" http://tulospalvelu.palloliitto.hs.prewise.com/print.asp?id=9503&ser=2

FC Apollo

#61
Lainaus käyttäjältä: linko - 06.10.2006 klo 11:32:33
Apollo koki ilmeisesti jonkin sortin AC-herätyksen Oulun visiitillä? Aivopesu tehosi? Joko on pumpattava DRAGAN tilattuna, mjötääööh?!?! :o

Mutta joo. Tsemppiä AC:lle ja reissuun lähteville sinitähtösille (ja vieraileville lainatähdille) tämän illan matsiin :ylos: :tuoppi:

Kyllä Oulun nousu liigakartalle olisi suomifutiksen kannalta loistava juttu. Oulussa löytyy niin paljon potentiaalia, että suomen mittakaavassa suurseura on kasvamassa. Jokaiseen koronakaupunkiin tarvitaan vaihtoehto :ylos: Lisäksi Mike Peltola pelaa AC:ssa :ylos: Tervasnapsinhuuruinen vierasreissu kiinnostaa myös. Kun Oulu on noussut olette vain vihollisia ;) :keskari: Niin ja en ole tilannut Dragan barbaraa, mutta pelipaidan voisin pukea eräälle ja.. :redface:

Mikaeli

Lainaus käyttäjältä: FC Apollo - 06.10.2006 klo 13:32:51
Niin ja en ole tilannut Dragan barbaraa, mutta pelipaidan voisin pukea eräälle ja.. :redface:

Apollo, se, että kerran on nähty naisseurassa ei tarkoita ilmiön olevan toistuvaa..

Kolomen Kopeekan Keegan

Uutinen ACO:n sivuilta:

LainaaLiiganousu lähempänä kuin koskaan    05.10.2006     

- Kaikki omissa käsissä

Ykköstä on jäljellä kolme kierrosta, ja käytännössä kolme joukkuetta taistelee kahdesta lipusta Veikkausliigaan – joku jää rannalle ruikuttamaan. Tulevat ottelut näyttävät, mikä on AC Oulun kohtalo. Mikäli oululaiset voittavat loput ottelunsa, Oulussa nähdään ensi kesänä jalkapallon pääsarjaotteluita yli 12 vuoden tauon jälkeen.

– Entistä tiiviimmäksi menee. Hyvä, että kaikki on vielä meidän omissa käsissä, nyt pitää keskittyä vain omiin tekemisiin ja voittaa loput pelit, AC Oulun toppari Jani Sipilä painottaa.

Jani Sipilä ja Ilja Fomichev ovat muodostaneet todella vahvan toppariparin tällä kaudella; molemmat pelaajat omaavat kokemusta myös Veikkausliigasta. AC Oulu kohtaa vieraskentillä vielä nuoren ja innokkaan Klubi-04:n sekä RoPS:n yllättäneen Rakuunat. Kausi huipentuu 21. lokakuuta, kun Atlantis FC saapuu Castreniin – toivottavasti tuossa ottelussa ratkeaa liiganousijat.

– Vastustajilla ei ole väliä. Sen verran vastustajia huomioidaan, että katsotaan, mitä vahvuuksia heillä on, mutta lähdemme kuitenkin omien vahvuuksiemme kautta joka peliin, Sipilä kertoo.

Tunnelma oululaisen jalkapalloyleisön keskuudessa on jännittynyt ja odottava. Onnistuuko Harri Kampman nostamaan valmentajaurallaan jo neljännen seuran Veikkausliigaan?

– Me keskitymme vain seuraavaan peliin. Joukkueessa on hyvä ja motivoitunut tila, kaikki tietävät, mitä on mahdollista saavuttaa, Kampman toteaa.

AC Oulun pelaajilla on hieno mahdollisuus saavuttaa myös henkilökohtaisia meriittejä tällä kaudella. Toni Kolehmainen ja Rafinha ovat hyvissä asemissa Veikkauspörssissä. Molemmat ovat keränneet 17 Veikkausraatipistettä; tilastoa johtaa TP-47:n Mikko Barsk, joka on kerännyt 21 Veikkauspörssipistettä. Dragan Pejic on ollut joukkueensa paras maalintekijä 11 osumallaan. PK-35:n Petteri Kaijasilta on viimeistellyt 16 maalia. Totuus lienee kuitenkin se, että AC Oulun yhteinen nousutavoite ajaa kaikkien henkilökohtaisten meriittien ohi.

– Tavoite on olla kahden parhaan joukossa, kun kausi päättyy, Jani Sipilä vahvistaa.

(Toimitus)

Northern Rock

Klubi 04  -  AC Oulu   3,75    3,50    1,80

Näin PAF antaa kerrointa. 500 € laitoin kiinni AC:n voitolle. Voittoa tulis se omat pois+400 € eli ihan mukavasti.
Eletään sitten pyhällä hengellä loppukuukausi, jos ei osu. Mutta hyvä kutina on takapuolessa, että
natsaa.  :ylos:

Jumala armahtaa, Vapahtaja ei!

el_gordo

Lainaus käyttäjältä: FC Apollo - 06.10.2006 klo 13:32:51
Kyllä Oulun nousu liigakartalle olisi suomifutiksen kannalta loistava juttu. Oulussa löytyy niin paljon potentiaalia, että suomen mittakaavassa suurseura on kasvamassa. Jokaiseen koronakaupunkiin tarvitaan vaihtoehto :ylos: Lisäksi Mike Peltola pelaa AC:ssa :ylos: Tervasnapsinhuuruinen vierasreissu kiinnostaa myös. Kun Oulu on noussut olette vain vihollisia ;) :keskari: Niin ja en ole tilannut Dragan barbaraa, mutta pelipaidan voisin pukea eräälle ja.. :redface:

Mieluummin Oulu kuin Atlantis liigakartalle. Mutta valitettavasti tänään tulee Stadissa 2-1 kuokkaan, kun paineettomasti pelaavat natiaiset niistävät Oulun pojilta pinnat himaan. Liika jännitys pilaa vierailta alun ja näppärät väkkärät tekevät nopeaan tahtiin pari helppoa. Kirivaihde ei riitä kuin yhteen väkisin tehtyyn kavennusmaaliin 82 minuutilla.

Ja samalla vesselit auraavat latua Viikkareiden huomiselle nousujuhlalle.

Luyindula

Kauden tähän mennessä tärkein peli tänään edessä. Ottelun merkitystä ei voi liikaa korostaa. Uskon vierasvoittoon, mutta vähän kieltämättä pelottaa tasurin mahdollisuus. Mm. murskavoitto RoPSista osoitti, että klubi kykenee ottamaan paksujakin päänahkoja, etenkin kotimuovillaan.

0-1. Hietanen. 62min.

joks11

Lainaus käyttäjältä: Northern Rock - 06.10.2006 klo 15:53:59
Klubi 04  -  AC Oulu   3,75    3,50    1,80

Näin PAF antaa kerrointa. 500 € laitoin kiinni AC:n voitolle. Voittoa tulis se omat pois+400 € eli ihan mukavasti.
Eletään sitten pyhällä hengellä loppukuukausi, jos ei osu. Mutta hyvä kutina on takapuolessa, että
natsaa.  :ylos:

Jumala armahtaa, Vapahtaja ei!

Tuolla kertoimella voisin käydä laittamassa muutaman kympin kiinni Klubin voittoon, mutta kun en harrasta uhkapelejä.

Fuzzy

Lainaus käyttäjältä: Northern Rock - 06.10.2006 klo 15:53:59
Klubi 04  -  AC Oulu   3,75    3,50    1,80

Näin PAF antaa kerrointa. 500 € laitoin kiinni AC:n voitolle.

Veikkaus antoi paremman kertoimen AC Oulun voitolle kun PAF. Veikkauksen kertoimet:  2,90  3,40  2,00. Omat rahat on nyt kiinni AC:n voitossa Veikkauksen kautta ja jännä ilta luvassa. 

Game

Lainaus käyttäjältä: Fuzzy - 06.10.2006 klo 16:58:48
Veikkaus antoi paremman kertoimen AC Oulun voitolle kun PAF. Veikkauksen kertoimet:  2,90  3,40  2,00. Omat rahat on nyt kiinni AC:n voitossa Veikkauksen kautta ja jännä ilta luvassa. 

Joo sama homma :ylos: MAALEJA AC :pallo:

kuukkeli

Lainaus käyttäjältä: FC Apollo - 06.10.2006 klo 08:56:55
Tuntuu oudolta mennä katsomaan Klubi04:n peliä ja toivoa, että jätkät hävii, mutta niin se vain menee tänään 8) :tuoppi:

Klubi04 - AC Oulu 1-3
Minkenen - VAPAHTAJA 2, Kolehmainen
Idiootti

Luyindula

Jännittää... pelottaa... Pää aivan sekasin. TAISTELUA ACO!  :pallo: :tuoppi: :ylos:

Vuoden Vaihde

AC Oulu tänään:

19   Fomintsev Ilja
3   Hietanen Janne
14   Järvitalo Vesa
5   Kaijalainen Kim
10   Kolehmainen Toni
1   Luukkonen Jani
22   Pejiè Dragan
11   Rafinha
16   Saarela Harri
6   Sipilä Jani
18   Titi

8   Arvola Olavi
7   Ollo
15   Pires Jeferson
9   Siekkinen Tommi
12   Siivikko Mikko

Eli Järvitalo keskellä, Rafinha ja Titi laidoilla, Ollo ilmeisesti vieläkin vähän loukkaantunut..TAISTELUA JA MAALEJA   :pallo:

Northern Rock

#73
Lainaus käyttäjältä: Luyindula - 06.10.2006 klo 19:38:38
Jännittää... pelottaa... Pää aivan sekasin. TAISTELUA ACO!  :pallo: :tuoppi: :ylos:

Perjantai-illan kiimaa! Etelän pellejä nekkuun oikein kunnolla!  :ylos:
Nyt AC Oulu saatana VOITTO KOTIIN!!!

Kokoonpano (4-5-1):

                     Luukkonen

Saarela     Sipilä         Fominchev        Kaijalainen

            Järvitalo          Hietanen

Titi                                               Rafinha
                   Kolehmainen

                         Pejic

Luyindula

#74
Vieraiden avauskokoonpano:

1   Luukkonen Jani
19   Fomintsev Ilja
6   Sipilä Jani
16   Saarela Harri
5   Kaijalainen Kim
3   Hietanen Janne
14   Järvitalo Vesa
10   Kolehmainen Toni
11   Rafinha
18   Titi
22   Pejiè Dragan

Vaihdossa: Siivikko, Ollo, Pires, Arvola, Siekkinen

[edit] VV oli vikkelämpi :tuoppi: