aksu
Poissa
Suosikkijoukkue: MP, Liverpool, Barca
|
 |
Vastaus #425 : 08.06.2008 klo 18:55:15 |
|
Jaahas, 60 minuuttia ja 0-2 tappiolla kotona. :  Alkaa pikkuhiljaa kadota mielenkiinto tätä kautta kohtaan. Mutta ei kai tässä pidä vielä paniikkinappulaa painaa...?  edit: olipas sentään tullut kavennus...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.06.2008 klo 18:56:22 kirjoittanut aksu »
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #426 : 08.06.2008 klo 19:36:39 |
|
Voihan vittu, eikai tässä muuta voi sanoa. Tiukka peli joka olisi voinut kääntyä kummin päin tahansa, mutta nyt tappio oli seurausta vaihteeksi niistä puolustusvirheistä. Vaihdosta tullut Paavilainen menetti pallon ensimmäisessä maalissa kohtalokkaasti ja toisessa vietiin vissiin sitä Sundbergia aika pahasti. Heti toisen maalin perään tullut Louisin hieno kavennus sytytti sentään sinipaidat taistelemaan, mutta Sundbergin lopun neljästäkympistä tolppaan sutaistua vetoa lähemmäksi ei päästy. KTP:n puolustus pelasi todella hyvän pelin, erityisesti kokenut Pakarinen pystyi pitämään Oinosen aika hyvin kurissa.
Roban loukkaantuminen näkyy kyllä keskikentällä aivan liikaa, tänään häntä yritettiin korvata jopa Kangaskolkalla, mutta eihän siitä tullut mitään. Kerran Allu petasi kyllä upeasti hyvän vetopaikan Louisille, mutta muuten ei tuntunut paljoa pelaaminen kiinnostavan. Jostain syystä mies vielä palkittiin ottelun parhaana, ilmeisesti pelkästään vanhojen liigameriittiensä takia. Tuolla asenteella hän ei ikävä kyllä vahvistaisi edes SavUa.
Toinen Kuitusen ilmeisesti pakotettukin kokeilu oli Kiukas oikeana laitapakkina, ja ihan hyvinhän Ike siellä suoriutui. Myöhemmin miestä tarvittiin hyökkäysvoimaisempana pelaajana laitalinkkinä, ja Paavilainen siirtyi laitapakiksi. Ei Ville kyllä tänään vakuuttanut. Varsin löysää ja virhealtista peliä, ja keinot tuntuivat loppuvan myös yksi vs. yksi -tilanteissa.
Viimeisenä vastassa ennen taukoa siis 14. päivä Blackbird, siinä on sitten se pakkovoiton paikka, ettei tarvitse lähteä paniikkinappulaa hakaten pienelle kesälomalle. Toivon mukaan Koponen palaisi keskikentälle ja voisihan sitä Sundperiäkin siellä kokeilla. Kohvakka on hyvä taistelija, mutta hyökkäyssuuntaan armotta liian huono kolmella keskikenttämiehellä pelatessa.
|
|
|
|
|
Morley
Poissa
Suosikkijoukkue: Urskin beer stand, Juvan Kisa
|
 |
Vastaus #427 : 08.06.2008 klo 19:37:33 |
|
En tiedä, kumpi tässä lopulta oli surullisempaa. Se, että Sundbergin vapaapotku kopsahti pelin lopussa tolppaan, vaiko se, että mahdollinen tasoitusmaali olisi ollut täysin ansaitsematon. Mietinpä asiaa parin kaljan avulla.
Kuitunen sanoi ennen peliä, että kahta maalia ei saa antaa eteen. Länsi-Savossa lupailtiin vauhtipeliä ja sitä, että KTP pudotetaan kyydistä.
Toteutus oli lähinnä sitä, että MP odotteli KTP:n juoksevan itsensä puhki. Niin ei käynyt, joten lopusta huolehtivat sitten pari puolustusvirhettä, joista ottelun selvästi parempi ja halukkaampi osapuoli rankaisi.
|
|
|
|
|
bluevitonen
Poissa
Suosikkijoukkue: MP
|
 |
Vastaus #428 : 08.06.2008 klo 19:38:51 |
|
Tappioputkea ei saatu vieläkään poikki. Parempi ajoitus heikolle jaksolle olisi ollut 15.6. - 5.7. välisenä aikana,…
|
|
|
|
|
pena pena
Poissa
|
 |
Vastaus #429 : 08.06.2008 klo 22:12:22 |
|
Täällä ja MP:n omassa raportissa on jo jokseenkin kaikki olennainen sanottu. MP:n peli oli kerrassaan surkeaa, halutonta ja heikkoa. Kotka oli selvästi fyysisempi joukkue ja sai jo pelkästään sillä pidettyä pelin hallussaan. Lisäksi Kotkan joukkueesta löytyy pelaajia, jotka pystyvät pitämään palloa ja syöttämään sen omalle pelaajalle. MP:n osalta ei aina voi sanoa samaa.
Tappio paremmalleen on hyväksyttävä, mutta miksi tehdä koko hommasta farssi palkitsemalla ottelun parhaana Kangaskolkka, joka oli MP:n haluttomuuden ehkä näkyvin ilmentymä? Toki mies väläytti pari kertaa osaamistaan, mutta ei muuten osoittanut kummoisia pelihaluja. Oino tiputteli pallon useampaan otteeseen Kangaskolkan linjalle, mutta kun ei kiinnostanut niin minkäs teet. No, eihän se tietysti ole helppoa tulla mukaan vain yhteen peliin.
Haluttomuus näkyi monen muunkin pelaajan otteissa. Kuitusella onkin iso haaste edessään, jos lähivuosina halutaan menestyä. Huotarin kaltaisia pelaajia tarvittaisiin lisää. Louis oli tänään ainoa, joka pystyi laukomaan Kotkan maalia kohti, nähdäkseni kaksi vetoa, joista toinen meni maaliin. Jostain syytä Louis vaihdettiin kentältä pois toisella puoliajalla. Tavallisesti luotettavaa Klaus Karjalaista vietiin nyt oikein kunnolla, ja toisen maalin esityö tehtiinkin Klasun puolelta. Kohvakka pystyi katkomaan hyvin keskikentän pohjalla, mutta rakentajaksi hänestä ei ole.
Jossain vaiheessa tuli mieleen, että Kangaskolkka ja Louis olisivat voineet vaihtaa paikkaa. Ehkä Louis olisi haistanut paremmin Oinon antamat pallot. Mutta nyt mentiin näin.
|
|
|
|
|
Ilari-h
Poissa
|
 |
Vastaus #430 : 08.06.2008 klo 22:59:23 |
|
Kangaskolkka jäi aivan yksin keskikentällä ei muilta saanut avuja ekapuoliskolla,,,oli muuten ainut sininuttu joka halusi palloja( olikin ylivoimasesti eniten pallossa kiinni) jos pallonpotkimisesta ymmärrän ???Kotkan puollustajat ois jaksaneet varmaankin pelata toisen ottelun perään ei niihin ajettu kiinni olenkaan  ,,, MPeen parhaimisto oli Kuismala,huotari Sundperi(pienestä mokasta huolimatta)Kangaskolkka(ehdottomasti taitavin)tulee mieleen vanha MP Huhtamäki,,,,,Roba ja Kangaskolkka ois ollut murskaava parivaljakko,,peliä katsoneena ihmettelen Allun haukkumisia kyllä Mikkelin poikien pitää pyrkiä hänen tasolleen 
|
|
|
|
|
shalkko
Poissa
|
 |
Vastaus #431 : 09.06.2008 klo 07:39:15 |
|
9 maalia kolmessa pelissä omiin se on paljon, oli sarjataso mikä hyvänsä. Helsingissä voittoon olisi tarvittu 5 maalia, Hyvinkäällä 4 maalia ja eilen kotona 3 maalia. Se on muuten aikamoinen läjä maaleja.
Jokainen pelaajaa yrittää aina varmasti parhaansa kentälle päästyään, mutta kun ei kulje niin ei kulje. Joukkue häviää ja joukkue voittaa aina yhdessä
Joka tapauksessa eilinen peli oli hajutonta, väritöntä, mautonta ja munatonta.
Onko pelitapa/peluuttaminen väärä sitä sopii miettiä?
Vituttaa muuten armottomasti.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.06.2008 klo 08:04:01 kirjoittanut shalkko »
|
|
|
|
|
aksu
Poissa
Suosikkijoukkue: MP, Liverpool, Barca
|
 |
Vastaus #432 : 09.06.2008 klo 09:03:10 |
|
No, hyväähän tässä on se, että lohkossa näytään pelattavan aika paljon ristiin: tämän päivän rästimatsienkin jälkeen kärkipaikasta ollaan vain 3 pistettä jäljessä.
Huolestuttavaa on taas se, että Kuitunen haikailee pärjäämiseen tarvittavan MyPa-apuja...
|
|
|
|
|
pena pena
Poissa
|
 |
Vastaus #433 : 09.06.2008 klo 10:09:06 |
|
Huolestuttavaa on taas se, että Kuitunen haikailee pärjäämiseen tarvittavan MyPa-apuja...
MP ei todellakaan näytä kestävän parin pelaajan poissaoloja. Kun keskikenttä on muutenkin heikko, niin peli alkaa pahasti muistuttaa kevään harjoitusotteluita, jolloin saatiin kyytiä kolmosenkin joukkueilta. Pelipaikkoja voisi tietysti vähän vaihtaa, esim. Sunperi keskikentälle, kuten täällä on ehdotettu. Mutta ehkäpä olisi syytä ruveta tosissaan etsimään keskikentälle pysyvää vahvistusta. Paperilla joukkue on hyvä sekoitus nuoruutta ja kokemusta, mutta homma ei silti tahdo toimia. Keskikentän heikkous voi osaltaan latistaa pelin, mutta muitakin syitä voi olla. Nuorten sisäänajaminen joukkueeseen tämän kesän aikana on tärkeää tulevien vuosien kannalta.
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #434 : 09.06.2008 klo 10:31:15 |
|
Onhan tuo sinänsä vähän ikävääkin koko mikkeliläisen futiksen kannalta, että MP:n keskikenttä on täysin palasina ja toisaalta siellä naapurissa pelaa Kolmosta pari erinomaista Ykkösestäkin aimosti kokemusta omaavaa kk-miestä, jotka eivät syystä tahi toisesta (valmentaja, työkiireet jne) pelaa sillä tasolla missä heidän pitäisi taitojensa puolesta pelata. Ehkä vuoden päästä ollaan taas siinä pattitilanteessa, että Kakkosta tahkoaa kaksi mikkeliläisporukkaa eikä toisella ole tarpeeksi laadukkaita pelaajia siellä säilymiseen eikä toisella sieltä nousemiseen. Eipä tässä ole kuin viitisentoista vuotta siitä, kun MP tahkosi Veikkausliigaa ja Kissatkin taisteli Kakkosen kärkipäässä, siellä missä MP nykyään on.
En tiedä onko MP:llä muutenkaan resursseja lähteä ulkomaille etsimään miehiä, kun kotimaasta voi olla aika vaikeaa saada tuossa keskikesällä mitään hankintoja. Tulevaisuuden kannalta olisikin varmasti parempi vaihtoehto, että kasvatetaan nyt niistä junnuista tulevia vastuunkantajia vaikka menestystä ei heti sitten tulekaan. Tällä hetkellä kuitenkin näyttäisi siltä, että kasassa on lupaavin nippu aikoihin. Ja toisaalta JOS Roba palaa kentille heinäkuussa ja jos vielä sellainen ihme tapahtuu, että mies pysyy kunnossa koko loppukauden, tilanne näyttää taas selvästi valoisammalta.
e: Ihmetyttää tosin eilisestä pelistä vielä se, miten melkeinpä kaikki tuntuivat näkevän KTP:n jotenkin ylivoimaisena vastuksena MP:lle, kun itselleni peli avautui selvästi tasaisempana. Ei sinipaidat toki mitenkään hirveän hyvin pelanneet, mutta mielestäni vähän tarkemmalla puolustuspelillä ym. jossittelulla tasapeli tai jopa voittokaan ei olisi ollut mikään ihme.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.06.2008 klo 10:36:22 kirjoittanut Pyhäinhäväistys »
|
|
|
|
|
shalkko
Poissa
|
 |
Vastaus #435 : 09.06.2008 klo 11:13:04 |
|
e: Ihmetyttää tosin eilisestä pelistä vielä se, miten melkeinpä kaikki tuntuivat näkevän KTP:n jotenkin ylivoimaisena vastuksena MP:lle, kun itselleni peli avautui selvästi tasaisempana. Ei sinipaidat toki mitenkään hirveän hyvin pelanneet, mutta mielestäni vähän tarkemmalla puolustuspelillä ym. jossittelulla tasapeli tai jopa voittokaan ei olisi ollut mikään ihme.
Ei KTP ylivoimainen ollut, mutta Kotkalaiset voittivat melkein kaikki kaksinkamppailut niin hyökkäyspäässä, keskikentällä ja puolustuspäässä. KTP oli myös selvästi pelaavampi joukkue.
|
|
|
|
|
bluevitonen
Poissa
Suosikkijoukkue: MP
|
 |
Vastaus #436 : 09.06.2008 klo 11:14:08 |
|
Kolmeen tappioon on jokaiseen varmaankin hiukan erilaiset syynsä. Identtistä kokoonpanoahan ei nähty. Yksi syy tappioon on usein myös kotiläksynsä tehnyt vastustaja. Syvällisen analyysin tekeminen koetuista takaiskuista onkin hankalaa.
Koposen ja Roivaksen merkitys joukkueelle tuntuu joka tapauksessa olevan iso. Ja hyviä pelaajiahan he ovatkin. Sundbergin en usko pystyvän sellaiseen likaisen työn määrään mihin nyt puuttuvat miehet ovat omiaan. Kohvakka on varmaankin paras vaihtoehto, vaikka pallollisessa pelissä Sundberg lieneekin parempi. Pelipaikka vaatii kuitenkin myös kuntoa, kokoa ja asennetta. Kohvakka-Kivinen, siinä oma ehdotukseni avaukseen keskikentän keskustaan nykytilanteessa.
Viime vuonna MyPa:sta saatiin muutamaan peliin Tero Karhu, mutta hän ei ole valitettavasti enää käytettävissä. Mustafi tai Kuparinen lienevät Kuitusen toivelistalla, mutta eri asia on toteutuvatko toiveet. Ja mikä on MyPa-miesten motivaatio? Vaikea peli on edessä myös Jyväskylässä.
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #437 : 09.06.2008 klo 11:28:08 |
|
Viime vuonna MyPa:sta saatiin muutamaan peliin Tero Karhu, mutta hän ei ole valitettavasti enää käytettävissä. Mustafi tai Kuparinen lienevät Kuitusen toivelistalla, mutta eri asia on toteutuvatko toiveet. Ja mikä on MyPa-miesten motivaatio? Vaikea peli on edessä myös Jyväskylässä.
Fofana, Helenius ja Webster ovat ehkäpä realistisempia mahdollisuuksia keskikentälle, kun eivät ole käsittääkseni avausmiehiä Maipassa toisin kuin tuo Nebi-Tupe-kaksikko. Puolustuksessa nähtäneen ainakin Juura, ehkä myös Lindberg. Juho Nykäsen pelikunnosta en tiedä, mutta häntäkin saatetaan alkaa kuntouttaa MP:n paidassa, jolloin Ikosen voisi ehkä siirtää hänen tieltään keskikentälle.
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #438 : 09.06.2008 klo 13:06:07 |
|
Fofana, Helenius ja Webster ovat ehkäpä realistisempia mahdollisuuksia keskikentälle, kun eivät ole käsittääkseni avausmiehiä Maipassa toisin kuin tuo Nebi-Tupe-kaksikko. Puolustuksessa nähtäneen ainakin Juura, ehkä myös Lindberg. Juho Nykäsen pelikunnosta en tiedä, mutta häntäkin saatetaan alkaa kuntouttaa MP:n paidassa, jolloin Ikosen voisi ehkä siirtää hänen tieltään keskikentälle. Nykänen alkaa olla kunnossa samoin kuin Äijälä. Liigassa Äijälä ottanee avauspaikan eli joku sieltä keskikentältä tippuu penkille. Iltsu voi toki Juhon kanssa tulla hakemaan tuntumaa Mikkelistä tai sitten Äijälän edestä tippuva Nebi. Todennäköisiä kuitenkin Webster, Helenius, Lindberg ja Juura. Nykänenkin todennäköisesti hakemaan tuntumaa.
|
|
|
|
|
bluevitonen
Poissa
Suosikkijoukkue: MP
|
 |
Vastaus #439 : 09.06.2008 klo 14:26:03 |
|
Jos vahvistuksia saataisiin jopa 3-4, voidaan B-junnut ehkä jättää lauantaina kotiin pelaamaan nousun kannalta elintärkeää peliä Kuusysiä vastaan. (Kyseessä on siis B-nuorten ykkösen A-lohkon kärkikamppailu) Mahdollisten vahvistusten laatuun ja lukumäärään vaikuttaa varmastikin myös se millainen vastus MyPa:lle arvotaan cupin seuraavalle kierrokselle. Arvontapäivä on 12.6. ja pelipäivä 19.6.
FCJ-MP on ymmärtääkseni Antti Kuismalan viimeinen ottelu nykyisen sopimuksen puitteissa. MIFK testaa kuulemma Kroaattimolaria, joten paluu Ahvenanmaalle taitaa Antin kohdalla olla aika epätodennäköistä. Joku muu osoite?
|
|
|
|
|
Dede
Poissa
|
 |
Vastaus #440 : 11.06.2008 klo 14:38:52 |
|
Kävin tsekkaamassa tulevan kotikaupunkini lippulaivan peliä tuossa sunnuntaina KTP:tä vastaan eikä kyllä kovin hyvä vaikutelma jäänyt. En sitten tiedä, vaikutti että oli aika kapea rinki MP:llä että liekkö pahoja poissaoloja ollut. Näkyvin puute mielestäni oli pelikovuudessa, märänoloisella Urskilla kotkanpojat tuntuivat vievän lähes kaikki kaksinkamppailut ja pelasivat muutenkin kovaa.
Noh eihän se yksi peli vielä kesää tee.
Sundbergillä(?) ,nro. 7 toppari, oli kyllä varsin komeat vapaapotkut, niistä hieman paremmalla tuurilla olisi komeita maaleja syntynyt. Numero 14 vasemmalla laidalla pelasi hyvin, mutta otettiin puoliajalla vaihtoon. Myös tämä Allu Kangaskolkka pelasi mielestäni ihan hyvällä asenteella.
Peter Louisia on kyllä pakko kritisoida loppuun, katsomoon kun tarkemmin rupesin toisella puoliajalla seuraamaan, mies käytännössä surffaili hölkällä koko ajan. Käsittääkseni pelasi keskikentän keskellä sen kaljupäisen nro 24 tjsp. kanssa mutta ei saanut kyllä pelissä mitään muuta aikaan, kuin sen maalin. (Hyvä viimeistely kyllä, sitä en kiellä.) Mutta syötöt menivät järestään vastustajalle tai olivat niin huonoja että kaveri menetti tai joutui turhaan taistelemaan siitä, ei voittanut pääpalloja saatika kaksinkamppailuja. Kuitenkin pidän näitä edellä mainittuja asioita yksinä tärkeimmistä, mitä keskikentän keskessä pelaavan tulisi tehdä. Kävi kyllä sääliksi sitä keskikentän toista kaveria, kun ei saanut ollenkaan apuja Louisilta.
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #441 : 11.06.2008 klo 15:22:50 |
|
Se nro 14 on Joona Ikonen, MP:n oma Litti/Miklu/Teme jne jne mitä loukkaantumisiin tulee. Tänäkin keväänä on ollut jonkin verran paskana, eikä ole päässyt kai vielä täyteen pelikuntoon. Tämä ikävä kyllä näkyy myös pelityylissä nykyään, sillä Joona menee ikävän pehmeästi tilanteisiin eikä välttämättä edes uskalla haastaa vastustajia (vaikka taitoa siihen löytyisi), vaan 1 vs 1 -tilanteen lähestyessä heittelee ristipalloja ym. luopuu pallosta.
Louis ei ole ollut kyllä ainakaan tähän asti sellainen työjuhta jollaisena itse hänet muistin, mutta suurempi ongelma tuntuu olevan tosiaan tuo syöttötaidon puute. Yhä enemmän alkaakin tuntua siltä, että Peterin paras paikka olisi hyökkäyksessä erityisesti hyvien vetojensa takia, mutta Kuitusen järjestelmässä ei taida olla tilaa kuin yhdelle kärjelle. Silloin aikanaan 06 mies muodosti syksyllä ihan hyvän tutkaparin Tunden kanssa.
Aiemmin Louis on kyllä hoitanut hyvin kaksinkamppailut ja pääpallot, mutta ehkäpä sitten sunnuntaina alkoi jo väsy painamaan (kuten koko muullakin joukkueella). Kyseessä oli kuitenkin MP:n kolmas peli viikon sisään.
Kaljupää on Valtteri Kohvakka, MP:n oma kasvatti joka on ollut edustuksen mukana vissiin jo vuodesta 2004 lähtien. Louisia ei voitane kuitenkaan syyttää niin paljon Kohvakan yksinjättämistä, sillä MP:n keskikenttäkolmikko on porrastettu juuri niin, että ankkurin (Kohvakka/Koponen) ja hyökkäävän keskikenttämiehen/piilokärjen (Louis) välillä on joku, joka sitten tekee töitä koko ajan kumpaankin suuntaan. Yleensä tässä paikalla on pelannut Roivas, ja nyt KTP:tä vastaan pelasi siis Kangaskolkka, mikä ei toiminut yhtään. Louisilla uskoisin olevan varsin vapaat kädet hyökkäykseen keskittymiseen Oinon kanssa, eiköhän muuten Kuituselta olisi lähtenyt jo pari englanninkielistäkin huutoraivaria kentälle näissä matseissa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.06.2008 klo 15:24:17 kirjoittanut Pyhäinhäväistys »
|
|
|
|
|
Dede
Poissa
|
 |
Vastaus #442 : 11.06.2008 klo 20:05:31 |
|
että ankkurin (Kohvakka/Koponen) ja hyökkäävän keskikenttämiehen/piilokärjen (Louis) välillä on joku, joka sitten tekee töitä koko ajan kumpaankin suuntaan. Yleensä tässä paikalla on pelannut Roivas, ja nyt KTP:tä vastaan pelasi siis Kangaskolkka, mikä ei toiminut yhtään. Louisilla uskoisin olevan varsin vapaat kädet hyökkäykseen keskittymiseen Oinon kanssa, eiköhän muuten Kuituselta olisi lähtenyt jo pari englanninkielistäkin huutoraivaria kentälle näissä matseissa.
Itselle ainakin näytti, että Kangaskolkka pelasi Oinon takana ns. piilokärkenä ja kävi hakemassa palloja jalkaan ja Louis selvästi Kangaskolkkaa alempana juuri ankkurin ja piilokärjen välissä. Noh oli miten oli, ei se ainakaan toiminut. Kohvakka oli kyllä mielestäni ihan mies paikallaan. Mutta pitänee yrittää päästä joihinkin seuraaviinkin kotimatseihin, jotta pääsee joukkueesta paremmin perille.
|
|
|
|
|
el mono
Poissa
Suosikkijoukkue: Kansanratio
|
 |
Vastaus #443 : 11.06.2008 klo 22:50:20 |
|
Mutta pitänee yrittää päästä joihinkin seuraaviinkin kotimatseihin, jotta pääsee joukkueesta paremmin perille.
Tuttu valmentaja niin Dede hakee ensi kesäksi avauksen paikkaa 
|
|
|
|
|
pena pena
Poissa
|
 |
Vastaus #444 : 12.06.2008 klo 15:21:42 |
|
Ennakko loukkaantumiset MP:n riesana
Mikkelin Palloiljat joutuu lähtemään viimeiseen otteluun ennen sarjataukoa kovin varamiehisellä ryhmityksellä, onhan joukkueen loukkaantumislista tällä hetkellä ennätyksellisen pitkä.
Sundberg, Karjalainen, Sirviö, Roivas, Ikonen, Lifländer, Kiukas, Louis,... Sairastuvalla on ollut viime päivinä tunkua ja toivon mukaan edelliseltä listalta MP saa mukaan lauantain otteluun FCJ:tä vastaan edes 2-3 pelaajaa.
Farmisopimuksen myötä MP odottaakin MyPalta apuja lauantaiksi, mutta Myllykoskelta saapuvien pelureiden lukumäärä tai nimet eivät vielä ole selvillä.
Päävalmentaja Matti Kuitusen mukaan paha loukkaantumistilanne on näkynyt joukkueen valmistautumisessa lauantain otteluun: - Totta kai tuollainen määrä loukkaantuneita haittaa harjoittelua. - Kuvioita ei olla päästy hirveästi harjoittelemaan, mutta otetaan pisteet sitten taistelemalla.
Vastustaja FCJ on kunnostautunut kuluvalla kaudella etenkin kotikentällään, josta sillä on vasta yksi tappio. Tosin voittojakaan ei ole kuin yksi kahden kotiottelun päätyttyä tasapeliin. FCJ:n riveissä pelaa mikkeliläisillekin tuttu pelaaja Aki Miettinen sekä entiset JJK-pelaajat Juha-Matti ja Jarmo Häkkinen sekä Stefan "Tomin veli" Petrescu.
Viimeinen peli ennen sarjataukoa on Matti Kuitusen sanojen mukaan tärkeä joukkueen kurssin suunnanmuutoksen kannalta. - Yleensä vaikeudet joko kasvattavat joukkuetta tai lamaannuttavat joukkueen. Uskon vahvasti, että meidän joukkueemme kasvaa vaikeuksien kautta voittavaksi joukkueeksi. - Nyt otetaan pisteet kotiin ja lähdetään suut makeana sarjatauolle...
Ottelusta LIVE-seuranta MP:n kotisivuilla! Ja tosiaan: lauantaina on B-nuorilla tärkeä peli Kuusysiä vastaan, joten siellä tarvitaan nyt kaikki parhaat voimat.
|
|
|
|
|
Yellow
Poissa
|
 |
Vastaus #445 : 14.06.2008 klo 16:18:21 |
|
1-4 johto jo Jyväskylässä, Louis tehnyt jo neljässä perättäisessä pelissä maalin  MP B voitti Kyykän 1-0 
|
|
|
|
|
Morley
Poissa
Suosikkijoukkue: Urskin beer stand, Juvan Kisa
|
 |
Vastaus #446 : 14.06.2008 klo 17:02:14 |
|
Pisteet kotiin lopulta maalein 4-2  Tärkeä voitto ennen taukoa, joka tulee kyllä hyvään paikkaan. Kyllä tämä tästä vielä lähtee.
|
|
|
|
|
el Blanco
Poissa
|
 |
Vastaus #447 : 14.06.2008 klo 17:14:22 |
|
Ooh! 
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #448 : 14.06.2008 klo 17:14:51 |
|
Oho, tänään olikin hieno päivä taas mikkeliläiselle futikselle. Ja SavUkin sai eilen voittotilinsä vihdoin auki.  Juuso Laitinen on vissiin jotain MyPa-junnuja? Nykänenkin näköjään pelannut vain 16 minuuttia, onkohan tuo hajonnut sinne vai mitä. Aika varamiehisestihän tuolla on menty, joten hyvin puristettu ja tärkeä voitto. Louisilla on tosiaan hieno maalivire menossa, apinat on pudotettu selästä ja nyt onnistumiset ruokkivatkin itseluottamusta upeasti.  Huolettaa kyllä jonkin verran, että ensimmäisissä peleissä loistanut puolustus on nyt muuttunut sellaiseksi, joka päästää melkeinpä sen 2-3 maalia pelissä. Nyt tosin vastuksen maalit tekivät puolustajat, joten voisi luulla, että erikoistilanteissa oltiin tällä kertaa helisemässä. Tämähän oli sitten Kuismalan (tod.näk.) viimeinen peli sinipaidoissa, joten ilman hänen erinomaista pelinohjausta koko joukkueen urakka vaikeutuu vaan entisestään. Kuitenkin hyvä lähteä voitto taskussa tauolle. Edessä lienee vielä pitkä syksy ja toivon mukaan taistelu kärkikahinoissa tällä hetkellä huipputasaiselta näyttävässä sarjassa.
|
|
|
|
|
TeQ
Poissa
Suosikkijoukkue: Empee, Il Biscione, Bubo bubo
|
 |
Vastaus #449 : 14.06.2008 klo 17:23:02 |
|
Tämähän oli sitten Kuismalan (tod.näk.) viimeinen peli sinipaidoissa, joten ilman hänen erinomaista pelinohjausta koko joukkueen urakka vaikeutuu vaan entisestään. Kuitenkin hyvä lähteä voitto taskussa tauolle. Edessä lienee vielä pitkä syksy ja toivon mukaan taistelu kärkikahinoissa tällä hetkellä huipputasaiselta näyttävässä sarjassa.
Kaveri ei ole ainakaan vielä muuttanut Mikkelistä pois. Tuskinpa käy missään Jarossa pelaamassa jos asuu Mikkelissä.
|
|
|
|
|
|
|
|