arto78
Poissa
Suosikkijoukkue: Finn by birth, Haka fan by the grace of God
|
 |
: 25.10.2007 klo 03:59:25 |
|
Kylaseuroissa on totuttu menestykseen viimeisen 10-15 vuoden aikana. Menestyminen on valitettavasti myos tukahduttanut yleison kiinnostuksen ns. tavis joukkueisiin, jotka tahkovat vuosi vuodelta siella tippumisen ja keskivalin rajamailla. Mielestani perus Koskilainen(Valkeakoskelainen) tuulipuku janari tietaa jalkapallosta yllattavan paljon ja on myos hyvin kriittinen Hakan peliesityksia kohtaan. Yleinen kriittisyys ja jatkuva menestyminen Veikkausliigassa on vienyt mielenkiinnon Koskelaisilta tavallisiin Veikkausliiga matseihin ja yleison saa vaivautumaan Tehtikselle vain HJK, Tamput...jne ottelut, jotka takuulla takaavat laadukasta jalkapalloa. Faktaa: Tassa on Hakan kotipelien katsojamaarat kaudelta 2007 Haka - Inter 1316 Haka - Mypa 3209 Haka - VPS 1622 Haka - Lahti 2069 Haka - Oulu 1293 Haka - TamU 3552 Haka - HJK 2689 Haka - TPS 2795 Haka - Jaro 1935 Haka - KooTeePee 1562 Haka - Viikingit 1475 Haka - Honka 1322 Haka - MIFK 1477 ka. 2024 Vieraspelit ka. 3510 (Veikkausliigan ylivoimaisesti kiinnostavin vierasjoukkue) Jos jaljelle jatetaan vain ns. kovat joukkueet. Haka - Mypa 3209 Haka - Honka 1322 :keskari: Haka - TamU 3552 Haka - HJK 2689 Haka - TPS 2795 ka. 2713 Vieraspelit ns. "kovat joukkueet" ka. 5148.8 (Veikkausliigan ylivoimaisesti kiinnostavin vierasjoukkue) Johtopaatos: Kylaseurat eivat ole Veikkausliigan kehityksen esteena vaan nama isojen kaupunkien joukkueet jotka tahkovat vuosi vuoden jalkeen sijoista 5-14 ilman minkaanlaista menestysta ja kunnianhimoa menestya Veikkausliigassa tai kehittaa omia puitteitaan.  Lisays: Jos lasketaan mukaan vain ns, kovat joukkueet ja verrataan niiden keskinaisia koti/vieras otteluita niin tilasto nayttaisi tallaiselta. Kovat joukkueet(en jaksanut laskea kaikkien keskiarvoja): Haka ka. 3931 Tampu ka. 4437 HJK ka. 4869 Vertailun vuoksi mukaan yksi hontsailija joukkue ja sille ka. kovia joukkueita vastaan. Lahti ka. 2714 Palstalla nakee paljon kommentteja, etta kylajoukkueet ovat kehityksen jarruna. Nayttaa kuitenkin silta, etta kylajoukkueet kuitenkin kiinnostavat maksavaa yleisoa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.10.2007 klo 17:02:13 kirjoittanut arto78 »
|
|
|
|
|
Luís Fernando
Poissa
Suosikkijoukkue: Pupelluksen mestarit 2008, 2009
|
 |
Vastaus #1 : 25.10.2007 klo 04:09:07 |
|
Lukkoon ja avaajalle bannia.
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #2 : 25.10.2007 klo 07:03:05 |
|
Avaajalla asiaa  . Asiasta toiseen: Yleisömäärätilaston perusteella liigan kuuden mielenkiintoisimman vierasjoukkueen joukosta löytyy Haka, MIFK, Honka, Jaro, MyPa ja VPS, eli kaikki kyläseurat (+Honka ja varauksella Vepsu). Ilman näitä joukkueita ns. suurten joukkueiden yleisömäärät olisivat säälittävän pieniä. Nyt joku sanoo, että ilmaisliput vääristävät tilastoja. Eiköhän fakta kuitenkin ole se, että enemmän ne ilmaisliput vääristävät suurten joukkueiden kotiyleisötilastoja kuin pienten joukkueiden mitään tilastoja. Yleisömäärät on tärkeysasteikolla yksi Saharan hiekkamuru verrattuna kyläseurojen edustamaan KULTTUURIIN. Tämä kulttuuri on Suomen futis - isojen kaupunkien joukkueet ovat vain lätkäyleisön lämmittelijöitä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.10.2007 klo 07:04:40 kirjoittanut werner »
|
|
|
|
|
Vinnie Stigma
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti, Q.P.R., FC Den Bosch
|
 |
Vastaus #3 : 25.10.2007 klo 07:05:40 |
|
Yleisömäärät on tärkeysasteikolla yksi Saharan hiekkamuru verrattuna kyläseurojen edustamaan KULTTUURIIN. Tämä kulttuuri on Suomen futis - isojen kaupunkien joukkueet ovat vain lätkäyleisön lämmittelijöitä.
Näin on, paitsi että kendoporukka ei tunnu Lahessa futispeleissä käyvän.
|
|
|
|
|
elhadjidiouf
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #4 : 25.10.2007 klo 07:34:24 |
|
Avaajalla asiaa  . Asiasta toiseen: Yleisömäärätilaston perusteella liigan kuuden mielenkiintoisimman vierasjoukkueen joukosta löytyy Haka, MIFK, Honka, Jaro, MyPa ja VPS, eli kaikki kyläseurat (+Honka ja varauksella Vepsu). Ilman näitä joukkueita ns. suurten joukkueiden yleisömäärät olisivat säälittävän pieniä. Nyt joku sanoo, että ilmaisliput vääristävät tilastoja. Eiköhän fakta kuitenkin ole se, että enemmän ne ilmaisliput vääristävät suurten joukkueiden kotiyleisötilastoja kuin pienten joukkueiden mitään tilastoja. Yleisömäärät on tärkeysasteikolla yksi Saharan hiekkamuru verrattuna kyläseurojen edustamaan KULTTUURIIN. Tämä kulttuuri on Suomen futis - isojen kaupunkien joukkueet ovat vain lätkäyleisön lämmittelijöitä. Todella asiallinen viesti, täysin samaa mieltä 
|
|
|
|
|
Zorbas
Poissa
Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa
|
 |
Vastaus #5 : 25.10.2007 klo 16:49:26 |
|
Yleisömäärätilaston perusteella liigan kuuden mielenkiintoisimman vierasjoukkueen joukosta löytyy Haka, MIFK, Honka, Jaro, MyPa ja VPS, eli kaikki kyläseurat (+Honka ja varauksella Vepsu). Ilman näitä joukkueita ns. suurten joukkueiden yleisömäärät olisivat säälittävän pieniä.  Toivottavasti et ollut tosissasi tämän syväanalyysin suhteen.
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #6 : 25.10.2007 klo 16:52:10 |
|
 Toivottavasti et ollut tosissasi tämän syväanalyysin suhteen. No vähän liioittelin. Ei ne suurten joukkueiden yleisömäärät niin paljon huonompia olisi, vaikka noi eniten vieraspeleissä yleisöä keräävät joukkueet poistettaisiinkin liigasta  .
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #7 : 25.10.2007 klo 16:54:09 |
|
Asiasta kukkaan. Miksi Lahti on kerännyt kaikkein vähiten yleisöä vieraspeleissä, vaikka niillä on ollu Konsta, Rafael ja Muurinen? Johtuuko se vaan siitä, että Lahtea pidetään kovana joukkueena, joten sen vieraspeleihin ei ole tarjolla ilmaislippuja, kun ihmisten ajatellaan tulevan muutenkin?
E: iso tekijä taitaa olla se, että TamU/Klubi/Tepsi -pelit oli joko touko- tai lokakuussa eikä kesän parhaana yleisöaikana.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.10.2007 klo 16:56:23 kirjoittanut werner »
|
|
|
|
|
Zorbas
Poissa
Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa
|
 |
Vastaus #8 : 25.10.2007 klo 17:03:31 |
|
iso tekijä taitaa olla se, että TamU/Klubi/Tepsi -pelit oli joko touko- tai lokakuussa eikä kesän parhaana yleisöaikana. Jep, vastasitkin jo itse kysymykseesi. Tuohon aiempaan voisi vielä vääntää rautalangasta selityksen (muille, sinä taisit itse tuon jutun jujun hiffata) esimerkin kautta: MyPan vierasmatseissa kävi tällä kaudella yleisöä yhteensä 40881. HJK:n vierasmatseissa kävi tällä kaudella yleisöä yhteensä 39647. Eroa yhteensä 1234 katsojaa. Muuten joukkueet ovat pelanneet "samat" vierasottelut, mutta MyPalla on tilastossa mukana HJK-MyPa-ottelu (5486 katsojaa) ja HJK:lla vastaavasti MyPa-HJK-ottelu (1778 katsojaa). Eroa näissä otteluissa 3708 katsojaa "MyPan hyväksi". Eli ts. MyPa on tämän syväanalyysin mukaan kiinnostavampi joukkue kuin HJK... Kuten mainittua, tuo vieraspeliyleisökeskiarvo on kyllä turhaakin turhempi tilasto.
|
|
|
|
|
arto78
Poissa
Suosikkijoukkue: Finn by birth, Haka fan by the grace of God
|
 |
Vastaus #9 : 25.10.2007 klo 17:03:58 |
|
Lisasin hieman faktaa aloitukseen... 
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #10 : 25.10.2007 klo 17:12:18 |
|
Lahden huono asema saattaa johtua ihan satunnaistekijöistä, kuten ilmaislipuista. Tampereella ainakin ihan sitä peruskauraa. Toki kamerat ovat olleet viime vuosina näissä TamU-Lahti-peleissä, mikä vaikuttaa. Sinänsä avauksesta osittain samaa mieltä. arto78 vaan unohtaa, että kovemmat seurat nostaisi yleisömääriä ihan kaikilla paikkakunnilla. TamU:llahan tuli kovempia vastuksia vasta syksystä, mikä näkyi yleisömäärissä. Toisaalta jos Haka tippuisi sarjataulukossa alemmaksi, niin peleissä kävisi vieläkin vähemmän porukkaa. Kovia matseja tarvitaan kuitenkin ja tässä pitäisi monen seuran ryhdistäytyä. Onneksi TPS ja Honka ovat tuoneet viime aikoina lisämaustetta sarjaan. Yleisömäärä olisi kuitenkin korkeampi, jos mestaruustaistelu olisi ollut Ruotsin tapaan todella tasainen ja huippujoukkueita olisi enemmän.
Mitä yleisömääriin yleisesti tulee, niin Veikkausliiga tarvitsee veturit suurista kaupungeista. Turku, Tampere, Espoo ja Helsinki kantavat jatkossakin päävastuun yleisömääristä. Näiden kaupunkien ykkösjoukkueiden pitäisi päästä 5000-7000 yleisökeskiarvoon lähitulevaisuudessa. Kakkosseurojenkin pitäisi ylittää 3000. Tämän jälkeen keskisuurissa kaupungeissa pitäisi päästä myös tuohon 3000 paremmalle puolelle. Sen jälkeen pari pikkukaupunkia eivät enää tuntuisi juuri missään. Kuitenkaan alle 2000 keskiarvon joukkueita ei kaivata liigassa ollenkaan. Eli jos tämän kauden joukkueiden mukaan mennään, niin yleisökeskiarvojen tavoitteet pitäisivät olla lähiajalle.
Kärki:
TPS 6500 HJK 6500 TamU 6500 Honka 6000
Tähän tulee toki satunnaisheilahteluja menestyksen ja muiden tekijöiden mukaan. HJK voisi välillä vetää vaikka 8000 keskiarvolla väkeä, mutta heikommillaan vaikka 5000 keskiarvolla.
Keskikasti:
Inter 3500 Kotka 3000 Oulu 3000 Viikingit 3000 Lahti 3000 Vaasa 3000
Tässäkin satunnaisvaihteluita. Hyvällä kaudella 3500 huonolla 2500.
Pikkuseurat:
Jaro 2500 Haka 2000 MyPa 2000 MIFK 2000
Vaikeinta tässä on Lahdella ja Vaasalla, joilla keskikastin sijoitukset eivät näytä mahdollistavan noin hyviä yleisömääriä eivätkä resurssit oikein riitä parempaan. Kärkiporukoillakin tuo edellyttää keskinäisiä kiimamatseja, jotka vetävät reilusti yleisöä ja perustason nostamista 3000 tienoilta 4000:een. Hongalla homma vaatii toki käytännössä myös uuden stadionin ja kiinnostuksen palaamisen seuraan. Muuten tie vie keskikastiin. Joku voi väittää, että ilman kusetusta Honka olisi siinä muutenkin, mutta jos teoreettinen 1000 katsojan kusetuskin vedetään tuosta pois, niin Honka on yhä yleisötilaston neljäs.
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #11 : 25.10.2007 klo 17:12:42 |
|
Kuten mainittua, tuo vieraspeliyleisökeskiarvo on kyllä turhaakin turhempi tilasto.
Tämänpä takia sen varjolla on äärimmäisen kiva heittää provoa. Itse keskityn näihin yleisömääräkeskusteluihin niin innolla lähes pelkästään sen takia, että mua vituttaa, kun näihin yleisömääräkeskusteluihin keskitytään niin vitun innolla. Pitäisi hypätä pois, mutta kun ei malta... 
|
|
|
|
|
Vanja
Poissa
Suosikkijoukkue: Punainen on värimme!
|
 |
Vastaus #12 : 25.10.2007 klo 17:56:07 |
|
Onko tuo Anjalan tehdas jonka Stora Enso sulkee, juuri se tehdas joka Mypaa on rahoittanut? Pääsemmekö yhdestä paskakoskesta ihan luonnollista kautta?
|
|
|
|
|
Kuku
Poissa
Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat
|
 |
Vastaus #13 : 25.10.2007 klo 18:04:41 |
|
Onko tuo Anjalan tehdas jonka Stora Enso sulkee, juuri se tehdas joka Mypaa on rahoittanut? Pääsemmekö yhdestä paskakoskesta ihan luonnollista kautta?
Nope. Myllykoski Oyj näkyy olevan MyPa:n sponsori. Stora Enson Anjalan tehtaalta suljetaan yksi paperikone, ei koko tehdasta.
|
|
|
|
|
Vanja
Poissa
Suosikkijoukkue: Punainen on värimme!
|
 |
Vastaus #14 : 25.10.2007 klo 18:06:48 |
|
Melkein jo korkkasin ilosta.. : 
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #15 : 25.10.2007 klo 18:08:30 |
|
Melkein jo korkkasin ilosta.. :  Korkkaa joka tapauksessa. Tuolla asiantuntemuksella ja suosikkijoukkueella on viksumpaa olla koko ajan kännissä.
|
|
|
|
|
McAlpine
Poissa
Suosikkijoukkue: InterTurku
|
 |
Vastaus #16 : 25.10.2007 klo 18:11:39 |
|
Korkkaa joka tapauksessa. Tuolla asiantuntemuksella ja suosikkijoukkueella on viksumpaa olla koko ajan kännissä.

|
|
|
|
|
Vanja
Poissa
Suosikkijoukkue: Punainen on värimme!
|
 |
Vastaus #17 : 25.10.2007 klo 18:21:25 |
|
Korkkaa joka tapauksessa. Tuolla asiantuntemuksella ja suosikkijoukkueella on viksumpaa olla koko ajan kännissä.

|
|
|
|
|
Keskiviikko
Poissa
Suosikkijoukkue: Medo
|
 |
Vastaus #18 : 25.10.2007 klo 18:25:05 |
|
Johtopaatos: Kylaseurat eivat ole Veikkausliigan kehityksen esteena vaan nama isojen kaupunkien joukkueet jotka tahkovat vuosi vuoden jalkeen sijoista 5-14 ilman minkaanlaista menestysta ja kunnianhimoa menestya Veikkausliigassa tai kehittaa omia puitteitaan.  pakko sitä on paskaankin tarttua. Kerros nyt sitten perusteluita tähän. Vuosi vuoden jälkeen tahkoavat joukkueet isoista kaupungeista ilman panostusta. Tarkoititko nyt TPS:ää,Honkaa, Klubia vai Tamua? Muista isoista kaupungeista ei vuosi vuoden jälkeen vekkistä tahkoavia jengejä löytynyt (pl. Inter)
|
|
|
|
|
Kuku
Poissa
Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat
|
 |
Vastaus #19 : 25.10.2007 klo 21:26:57 |
|
Tämänpä takia sen varjolla on äärimmäisen kiva heittää provoa. Itse keskityn näihin yleisömääräkeskusteluihin niin innolla lähes pelkästään sen takia, että mua vituttaa, kun näihin yleisömääräkeskusteluihin keskitytään niin vitun innolla. Pitäisi hypätä pois, mutta kun ei malta...  Jos vielä pelihousut suunnittelet, niin etumukseen ehdottomasti "Makkaramyynti". 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.10.2007 klo 21:29:21 kirjoittanut Kuku »
|
|
|
|
|
Klubin Kundi
Poissa
Suosikkijoukkue: Mursu, Paukku comeback, Klubipääty
|
 |
Vastaus #20 : 25.10.2007 klo 22:00:18 |
|
K
|
|
|
|
|
arto78
Poissa
Suosikkijoukkue: Finn by birth, Haka fan by the grace of God
|
 |
Vastaus #21 : 26.10.2007 klo 01:56:11 |
|
pakko sitä on paskaankin tarttua. Kerros nyt sitten perusteluita tähän. Vuosi vuoden jälkeen tahkoavat joukkueet isoista kaupungeista ilman panostusta. Tarkoititko nyt TPS:ää,Honkaa, Klubia vai Tamua? Muista isoista kaupungeista ei vuosi vuoden jälkeen vekkistä tahkoavia jengejä löytynyt (pl. Inter)
 Luetun ymmartaminen 
|
|
|
|
|
Baresi
Poissa
Suosikkijoukkue: TP-47, Leijonat, Huuhkajat, Jäätävä läppä
|
 |
Vastaus #22 : 26.10.2007 klo 02:10:23 |
|
kärsis sieltä pari joukkuetta nipistää pois
|
|
|
|
|
arto78
Poissa
Suosikkijoukkue: Finn by birth, Haka fan by the grace of God
|
 |
Vastaus #23 : 26.10.2007 klo 03:02:06 |
|
Tsei Tsein kanssa (kerrankin) samoilla linjoilla.  Laitetaan tahan nyt viela jako, siita mitka joukkueet ovat suurien, isojen ja pienten kaupungien joukkueita. Suuret kaupungit: HJK (Helsinki) TamU (Tampere) TPS (Turku) Honka (Espoo) Isot kaupungit Inter (Turku, mutta kaupungin 2. joukkue) Viikingit (Helsinki/Vantaa, mutta kaupungin 3. joukkue) Oulu Lahti Vaasa Kotka Pienet kaupungit: Haka Jaro MyPa MIFK Syyttava sormeni siis osoittaa isojen kaupunkien joukkueisiin - Inter, Viikingit, Kotka, Vaasa, Lahti ja Oulu. Naiden joukkueiden takia Veikkausliiga ei kehity.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.10.2007 klo 03:52:49 kirjoittanut arto78 »
|
|
|
|
|
morice
Poissa
|
 |
Vastaus #24 : 26.10.2007 klo 03:23:00 |
|
Syyttava sormeni siis osoittaa isojen kaupunkien joukkueisiin - Inter, Viikingit, Kotka, Vaasa, Lahti ja Oulu. Naiden joukkueiden takia Veikkausliiga ei kehity.
Turha siellä on sormella osoittaa muita, korjataan ensin oman pitäjän katsojamäärät sitten sille tasolle joka vastaisi teidän mielestä veikkausliigan nykytasoa. Jollei se enää tietyn pisteen jälkeen kehitykkään ja se lakkaa. Tarkoittaako se sitä että myös veikkausliigan kehitys lakkaisi.
|
|
|
|
|
|
|
|