Ei millään pahalla mutta on tainut jo portin osua paatelaiseen tuossa tilanteessa. Toisaalta takaapäin ja nappulat edellä on kuitenkin ulosajon paikka, ei säännöt tunne kohtaa pallo välissä kuten useasti kuulee todettavan.
Ihme tarve teillä Tepsi-faneilla löytää tosta virhe. Ite en voi ymmärtää, miten ihmiset voi sokeasti uskoa siihen, että Paatelaista (joka ei koskaan ja ikinä missään filmaa) olisi rikottu, mutta ei millään voi hyväksyä, että nuorten maajoukkueen toppari teki loistavan taklauksen ja Miqu teki joutsenhypyn. Onhan se Miqu pirun taitava tekemisessään, mutta kyllä sitä voi tässä maassa vähän puolustajiakin arvostaa. Toisaalta meidän maassa futis onkin neitien laji.
Yksin kuva ei kerro totuutta vaan kuvat ja videot yhdessä. Tutkikaa niitä kunnolla, älkääkä pliis tulko enää yhden kuvan perusteella sanomaan näkökantojanne. Se vaihe tässä ketjussa meni ohi jo ekalla sivulla.
Vielä kerran kertauksena:
Kuvan tilanteessa Portin ei ole vielä osunut Paatelaiseen. Portin on liukunut molempien pelaajien edessä olevaan palloon. Tässä vaiheessa Miqu on hieman perässä. Hän on ollut juuri kääntämässä selkäänsä kohti Portinia suojatakseen palloa ja hänellä oli vielä hetkeä aiemmin vasen jalka ilmassa, mutta Portin ehtiikin liukua palloon. Kuvan hetkellä Miqu on juuri laittanut vasemman jalkansa maahan ja edelleenkään Portin ei ole vielä osunut Miquun. Miqu on vikkelä liikkeissään ja tajuaa jo Portinin lähtiessä taklaukseen olevansa myöhässä, eli lehtikuvan hetkellä Miquun ei ole osunut mikään, mutta hän on jo valmistautunut taidokkaaseen lentoon.
Tässä nyt vielä jankkausta kuvien kanssa. Yhdistäkää nämä vielä siihen maximun tv:n liikkuvaan kuvaan niin tekin olette samaa mieltä.
Aloitetaan.
Alla olevassa kuvassa Portin on jo lähtenyt liukumaan kohti edessään olevaa palloa. Miqu on tässä vaiheessa vielä selvästi pallon takana ja juuri aloittamassa selän kääntämistä Portinia kohti pallon suojaamistarkoituksessa. Miqulla on oikea jalka maassa ja vasen siirtymässä vauhdilla eteenpäin.

Seuraavassa kuvassa Miqu on edelleen kääntymässä ja Portin on jo lähes pallossa kiinni. Miqun vasen jalka on ilmassa ja vielä monen kymmenen sentin päässä pallosta ja Portinin jalasta. Mikään Portinin ruumiinosa ei ole tässä vaiheessa vielä osunut Miquun.

Seuraavassa kuvassa on suunnilleen sama ajanhetki kuin siinä lehtikuvassa, jonka laitoin myös tuon seuraavan kuvan alle. Miqu ei ole ehtinyt kääntää selkää suojatakseen palloa, vaan Portin on ehtinyt laittaa jalan Miqusta katsottuna pallon taakse. Edelleenkään mikään Portinin ruumiinosa ei ole osunut Miquun taklausvaiheessa (huomioikaa myös, että Portinin jalka ei ole taklausvaiheessa missään vaiheessa edes suuntautunut Miqua kohti). Kuvien hetkellä Miqun vasen jalka on edelleen monia kymmeniä senttejä pallon takana (eli kuvassa ei pallon ja Portinin jalan välissä todellakaan näy Miqun kengän kärkeä). Miqulla on siis nyt vasen tukijalka maassa ja hän haluaisi laukoa oikealla, mutta Portinin jalka on ollut pallon takana jo hyvän aikaa. Miqu on siis jo tovi aikaisemmin tajunnut olevansa myöhässä, eli hän tekee sen ainoan asian mitä tehtävissä on eli kaatuu taidokkaasti. Jos kaatuilua arvostaisin niin tämä olisi Miqulta täyden kympin suoritus.


Seuraavassa ja tällä erää viimeisessä kuvassa Miqu on jo nätisti ilmassa. Tässä vaiheessa on jo voinut olla pieni kontakti, jos Miqu on osunut Portiniin, mutta on ihan mahdolista että kontaktia ei ole vielä tässäkään. Huomioikaa, miten Miqu ei edes yritä ottaa oikealla jalalla seuraavaa askelta vaan pitää sen takana ilmassa, jolloin luonnollisesti kaatuu. Jos Portinin taklaus olisi osunut Miquun, olisi se luonnollisesti osunut vasempaan jalkaan. Juuri noita hyökkääjäpelaajan jalkoja katsomalla tuomarit useimmiten saavat bongattua heittäytymiset, mutta tällä kertaa tilanne oli tuomarin kannalta äärimmäisen vaikea.

Eli vielä Ravenmoonin viestiin kommentti. Portin ei tullut Miqusta katsottuna takaapäin ja nappulat edellä vaan hän tuli vierestä kohti molempien pelaajien edessä olevaa palloa. Se, että Miqu kääntää tilanteessa selkänsä kohti Portinia, ei tarkoita, että Portin tuli hänen takaansa. Molemmat pelaajat olivat vierekkäin juoksemassa kohti maalia ja pallo oli heidän ja maalin välissä.
Jos joku vielä jaksaa asiasta urpata niin siitä vaan. Kyllä nämä kuvat ja se videonpätkä aika aukottomasti kertovat, mitä todellisuudessa tapahtui. Vaikka tokihan se on vaikea hyväksyä, että Suomen nuorten maajoukkueen lupaava puolustaja voisi saada puhtaalla taklauksella estettyä Suomen parhaan turkulaisjoukkueessa pelaavan kärkimiehen varman maalintekopaikan. Tämäkin asia menisi paremmin kaaliin, jos Portinin taklaus olisi tapahtunut U21-joukkueen maaottelussa Ruotsia vastaan...