FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
09.08.2025 klo 06:23:45 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 63 [64] 65 ... 73
 
Kirjoittaja Aihe: FF Jaro 2008  (Luettu 118485 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Jomppe

Poissa Poissa


Vastaus #1575 : 21.09.2008 klo 20:50:18

Ensi kauden joukkuetta miettiessä tuli mieleen:että Tuomanen (PS:n mukaan) on palaamassa turkuun kauden päätteksi että tilalle aletaan syyskuun jälkeen etsimään uutta kaveria. Myös Essen pelit jäävät tähän kauteen luultavasti.

Ja taitaa olla että maalivahdeista toinen voidaan pitää? ja se lienee Karnio.



Illan pelin Kebabit:

+++ Matrone
++ Esse
+ Karnio

Huolimatta essen töppäyksestä niin ähtävän rambo selvisi mainiosti. Vielä Koiviston "vapahtaja-Lookille" :D  Ylos
Maakuntasatraappi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sääntöjen rajamaat


Vastaus #1576 : 21.09.2008 klo 22:22:58

Kun pitkästä aikaa edes telkusta näki matsin, niin vetelin omat pisteeni (4-10). TV:stä niitä ei voi kovin uskottavasti antaa, joten nämä ovat siis pelkästään telkun pohjalta ja vähän pilkekin silmäkulmassa kommenttien osalta:

STORBACKA Niklas, 7. Hyvää perus-Esseä, pärjäisi paremmin keskikentän pohjalla mutta tässä loukkaantumistilanteessa ei voi mitään.

KULLSTRÖM Mathias, 6,5. Yksi maali meni pitkälti Maten piikkiin, mutta siihen on jo totuttu. Vastapainona hyviä nousuja ja muutenkin rohkeaa pelaamista.

TUOMANEN Jukka-Pekka, 6. Ihan OK niin kauan kunnes pallo pitää syöttää kanssapelaajalle. Ei pelaaja, jonka tuleekaan olla kentällä kun joukkue on tappioasemassa.

MATRONE Marco, 8. Jaron parhaita. Ottaa vastustajalta tilan pois, hyvä liike. Korttikin taisi tulla maineen perusteella, ei se keltaisen arvoinen rike ollut.

AALTO Jussi, 6,5. Parhaimmillaan supersubina? Ei oikein löytänyt rooliaan missään vaiheessa.

ROIKO Jussi, 6,5. Hyvää vääntöä ja töitä, vähän tulosta.

HYYRYNEN Mikko, 8. Oli maineensa veroinen hyvässä, vaikka tulosta ei tullutkaan. Pelaa tilanteet loppuun, liikkuu ja hakee. Nöyrää pelaamista positiivisessa mielessä.

MANNSTRÖM Sebastian, 6. Oliko kentällä?

PORTIN Jonas 7,5. Nukahti Lahden avausmaalin, mutta oli hereillä ja niittasi Jaron ensimmäisen kuin maailmanluokan maalintekijä Aallon nussuksi jääneestä kesosta. Maalit kuittaavat toisensa, ilman ensimainittua Porre olisi saanut ysin.

GUSTAFSSON Jermu, 7,5. Ei merkittäviä virheitä, mikä riittää Jaron puolustavien pelaajien sisäiseen tähtistatukseen.

KARNIO Antti-Jussi, 7. Lahden avausmaali osin Karnion piikkiin, yksi hieno seivi. Vähän arka lähtemään maaliltaan?
   

Vaihtarit:
   
KOIVISTO Jani, 8,5. Maalintekijän maali, otti tarvittavan tilan ja veti pakin jaloista. Saa olla ylpeä tästä ottelusta. Jos olisi päässyt paremmin peliin mukaan, olisi ansainnut ysin.

LAURIKAINEN Joonas, 7,5. Hyvää duunia, ei aina niin näkyvää mutta tärkeää. Tämän matsin perusteella paluu avaukseen olisi paikallaan.

SIMPSON Jordan, 5,5. Onko letti hyvin, toimiiko kikat? Ensimmäiseen kyllä, toiseen ei. Toki Homer vasta palautuu loukkaantumisesta ja on uusi pelaaja, jolle on annettava aikaa. Karu arvio siis vain tämän matsin pohjalta.
Maakuntasatraappi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sääntöjen rajamaat


Vastaus #1577 : 21.09.2008 klo 22:35:28

Tuomasen oletettavasta paluusta TPS:ään en olisi huolissani, ei hänellä ole ominaisuuksia joita Jaro ei voisi korvata.

Essen oletettava lopettaminen jättää suuremman aukon: Esse ei loista kummallakaan vaihtoehtoisella pelipaikallaan, mutta ei tee juuri virheitäkään. Lisäksi hän ei ole loukkaantumisherkkä. Toivoisin siis, että Esse jatkaisi vielä vuoden, mutta status olisi nykyään puhtaasti rivipelaaja, ja en tiedä riittääkö se Esselle. 
Klaus Ingelstam

Poissa Poissa


Vastaus #1578 : 21.09.2008 klo 22:41:30


SIMPSON Jordan, 5,5. Onko letti hyvin, toimiiko kikat? Ensimmäiseen kyllä, toiseen ei. Toki Homer vasta palautuu loukkaantumisesta ja on uusi pelaaja, jolle on annettava aikaa. Karu arvio siis vain tämän matsin pohjalta.
Aika raju kommentti, vaikka itsekin tiedät mikä Simpsonin tilanne on ja toit sen viestissäsikin esille. Melkein kolme viikkoa kokonaan ilman treeniä ja paluu kehiin viimeisenä vaihtona. 5,5 ja onko letti hyvin?

Heitti kuitenkin hyvän keson ja oli aktiivinen, vaikka edelleenkin kuullun perusteella pahasti puolikuntoinen.
Maakuntasatraappi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sääntöjen rajamaat


Vastaus #1579 : 21.09.2008 klo 22:48:37

Aika raju kommentti, vaikka itsekin tiedät mikä Simpsonin tilanne on ja toit sen viestissäsikin esille. Melkein kolme viikkoa kokonaan ilman treeniä ja paluu kehiin viimeisenä vaihtona. 5,5 ja onko letti hyvin?

Heitti kuitenkin hyvän keson ja oli aktiivinen, vaikka edelleenkin kuullun perusteella pahasti puolikuntoinen.

Joo, arvasin että tähän joku tarttuu. Ja korostin, että kommentit annoin pilke silmäkulmassa.

Jordie sai kolme kertaa tilaa ja aikaa (tai teki niitä itselleen), kaksi päättyi siihen että pallo jäi vastustajan jalkoihin, yksi tosiaan ihan hyvään kesoon. Huono arvosana pohjaa lähinnä siihen, että ne kaksi kertaa hän menetti pallon 6-0, mikä on muulle joukkueelle raskasta tuossa vaiheessa peliä.

En pitäisi ollenkaan mahdottomana että Simpson olisi pelimies ja kovakin sellainen, arvosana oli tosiaan vain tuon lyhyen visiitin perusteella. Voi olla, että noin myöhään kentälle tulleita ei pitäisi numeroilla arvioida ollenkaan, brittlehdet ainakin vetävät rajan 75.-80. minuuttiin.
Klaus Ingelstam

Poissa Poissa


Vastaus #1580 : 21.09.2008 klo 23:21:24

Ja korostin, että kommentit annoin pilke silmäkulmassa.
Lisäksi tuo kommentti Mathias Kullströmin pelistä jäi kaivertamaan. Vai oliko Konsta Hietanen sun mielestä tänään suuressakin roolissa Lahden puolella? Matte veti ihan loistomatsin mitä on viime aikoina tullut muitakin ja tuo sun pistearvo Kullströmin pelistä ei kyllä vastannut millään tavalla todellisuutta. Vai tarkoittaako pilke silmäkulmassa sitä, että saa jaella paskoja arvosanoja vailla mitään järkeä ja totuuspohjaa?

Muutenkaan tämä aine ei vakuuttanut vaan annan Satraapille aineesta nelosen ja lisäläksyinä haluan kolmen sivun aineen aiheesta "Kieli yleisen pätemisen työvälineenä".

Tottakai kaikilla on oikeus omiin mielipiteisiinsä, mutta itse näen aina punaista jos pelaajia haukutaan tai heille irvaillaan ilman mitään todellista syytä tai ymmärtämättä kokonaiskuvaa, kuten olet Jordanin tapauksessa kirjoittanut. Mun mielestä oli hienoa nähdä, että Simpson pysyi pelissä noinkin hyvin mukana vähällä harjoittelulla ja puolikuntoisena. Voitti lähes kaikki 1vs.1-kaksinkamppailut mitä hänelle ehti siinä ajassa tulla.

Kun pitkästä aikaa edes telkusta näki matsin,
Lainaus
Yksi maali meni pitkälti Maten piikkiin, mutta siihen on jo totuttu.
Kuinka voi tottua yhtään mihinkään jota ei ole koskaan voinut itse edes havainnoida?

Lisätietoja vielä Maten syyllisyydestä yhteenkään maaliin, mitä Jarolle tänään tehtiin.. Matte jatkoi tänään hienoja otteitaan kentällä mitä olen itse näkemissäni viimeisissä otteluissa ollut todistamassa. Juoksemalla ei juurikaan enää ohi mennä ja hyökkäyssuunnassa erittäin aktiivinen ja aina pelattavissa. Rohkeita nousuja laidalta ja useammin vika on ollut muissa kuin Maten tekemässä työssä.

Go on Matte!
« Viimeksi muokattu: 21.09.2008 klo 23:26:35 kirjoittanut Klaus Ingelstam »
Arpin Lusène

Poissa Poissa


Vastaus #1581 : 21.09.2008 klo 23:24:12

Shala pelasi pallon Rafaelille topparin ja laitapakin välistä. Yleensä nuo laitetaan laitapakin piikkiin, koska tuossa tilanteessa olisi pitänyt kaventaa enemmän. Tosin oli lähellä, etteikö Jaron toppari olisi päässyt sutaisemaan palloa pois..
Ulkopuolinen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter


Vastaus #1582 : 21.09.2008 klo 23:27:45

Eikö kumpikaan noista Jaron toppareista pysty pelaamaan laidassa?  ???

Oli todella outoa katsoa Gustafssonin pelaavan laitapakkina, vaikka se nyt ihan hyvin näyttikin menevän. Varmaan nämä pelit Jaron paidassa ovat Jermulle myös ensimmäiset ja viimeiset tuolla pelipaikalla.
Klaus Ingelstam

Poissa Poissa


Vastaus #1583 : 21.09.2008 klo 23:35:18

Shala pelasi pallon Rafaelille topparin ja laitapakin välistä. Yleensä nuo laitetaan laitapakin piikkiin, koska tuossa tilanteessa olisi pitänyt kaventaa enemmän. Tosin oli lähellä, etteikö Jaron toppari olisi päässyt sutaisemaan palloa pois..
Mutta eihän tuossa Matte sitä suurinta virhettä tehnyt. Hävisi pääpallotaistelussa Rafaelille, mutta pallo tuli Tuomaselle joka olisi saanut pallon pelattua pois, mutta oli pehmeä ja kaveri tuli heittämällä ohi. Tämänkin jälkeen Storbackalla oli mahdollisuus katkaista pallo mutta liukastui ratkaisevalla hetkellä. Kullströmin kavennus mihinkään suuntaan ei olisi auttanut koska oli niin paljon jäänyt tilanteesta Rafaelin juostua suoraan pystyyn pääpallon jälkeen. Silti ne suurimmat virheet tuli sen hävityn ykköspallon jälkeen kun hävittiin kakkonen ihan satamuna ja luisteltiin puolustuslinjassa.

Oli todella outoa katsoa Gustafssonin pelaavan laitapakkina, vaikka se nyt ihan hyvin näyttikin menevän. Varmaan nämä pelit Jaron paidassa ovat Jermulle myös ensimmäiset ja viimeiset tuolla pelipaikalla.
Eihän Jarolla ole kuin yksi toppari. Toinen tänään pelanneista on keskikenttäpelaaja. Jermu on ollut aivan loistava laitapakkina ja ymmärtääkseni jopa viihtyy sillä tontilla hyvin. Juoksee paljon, puolustaa hyvin ja heittelee hyviä keskityksiä. Kaikki mitä voi kunnon laitapakilta vaatiakin.

Monet eivät tunnu ymmärtävän sitä tilannetta mikä Jarolla on. Kun ei ole mitään muita vaihtoehtoja kuin ne, jotka tänään kentällä olivat. Jarolla ovat siis loukkaantuneiden listalla puolustuksesta Kristian Kojola, Vesa Heikinheimo, Jens Portin ja Jari Sara joten vaikeatahan tuo on.
« Viimeksi muokattu: 21.09.2008 klo 23:42:00 kirjoittanut Klaus Ingelstam »
Maakuntasatraappi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sääntöjen rajamaat


Vastaus #1584 : 21.09.2008 klo 23:52:16

Kyllähän Esse on pelannut urallaan kymmeniä liigapelejä topparina ja pärjääkin paikalla ihan hyvin, niin kauan kun ei joudu pelaamaan mitään fyysisiä torneja vastaan (joita esim. Lahdella ei ole).
vargas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #1585 : 22.09.2008 klo 04:13:57

Hävisi pääpallotaistelussa Rafaelille...   Kullströmin kavennus mihinkään suuntaan ei olisi auttanut koska oli niin paljon jäänyt tilanteesta Rafaelin juostua suoraan pystyyn pääpallon jälkeen.

Ensin hävisi pääpallon ja sitten unohti seurata pääpallon voittanutta pelaajaa, täysin syytön siis tuohon maaliin.
« Viimeksi muokattu: 22.09.2008 klo 04:20:27 kirjoittanut vargas »
sienimies

Poissa Poissa


Vastaus #1586 : 22.09.2008 klo 10:42:35

Lisäksi tuo kommentti Mathias Kullströmin pelistä jäi kaivertamaan. Vai oliko Konsta Hietanen sun mielestä tänään suuressakin roolissa Lahden puolella? Matte veti ihan loistomatsin mitä on viime aikoina tullut muitakin ja tuo sun pistearvo Kullströmin pelistä ei kyllä vastannut millään tavalla todellisuutta. Vai tarkoittaako pilke silmäkulmassa sitä, että saa jaella paskoja arvosanoja vailla mitään järkeä ja totuuspohjaa?

Muutenkaan tämä aine ei vakuuttanut vaan annan Satraapille aineesta nelosen ja lisäläksyinä haluan kolmen sivun aineen aiheesta "Kieli yleisen pätemisen työvälineenä".

Tottakai kaikilla on oikeus omiin mielipiteisiinsä, mutta itse näen aina punaista jos pelaajia haukutaan tai heille irvaillaan ilman mitään todellista syytä tai ymmärtämättä kokonaiskuvaa, kuten olet Jordanin tapauksessa kirjoittanut. Mun mielestä oli hienoa nähdä, että Simpson pysyi pelissä noinkin hyvin mukana vähällä harjoittelulla ja puolikuntoisena. Voitti lähes kaikki 1vs.1-kaksinkamppailut mitä hänelle ehti siinä ajassa tulla.
Kuinka voi tottua yhtään mihinkään jota ei ole koskaan voinut itse edes havainnoida?

Lisätietoja vielä Maten syyllisyydestä yhteenkään maaliin, mitä Jarolle tänään tehtiin.. Matte jatkoi tänään hienoja otteitaan kentällä mitä olen itse näkemissäni viimeisissä otteluissa ollut todistamassa. Juoksemalla ei juurikaan enää ohi mennä ja hyökkäyssuunnassa erittäin aktiivinen ja aina pelattavissa. Rohkeita nousuja laidalta ja useammin vika on ollut muissa kuin Maten tekemässä työssä.

Go on Matte!

Kiitos Matte pitkästä puolustuspuheenvuorosta. Ensi pelissä sitten kentälläkin, eiks jee?
Klaus Ingelstam

Poissa Poissa


Vastaus #1587 : 22.09.2008 klo 18:02:29

Kiitos Matte pitkästä puolustuspuheenvuorosta. Ensi pelissä sitten kentälläkin, eiks jee?
Just  :-[ :keskari:
kapten

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kaikki suomalainen jalkapalloilu


Vastaus #1588 : 22.09.2008 klo 20:28:38

Mun mielestä oli hienoa nähdä, että Simpson pysyi pelissä noinkin hyvin mukana vähällä harjoittelulla ja puolikuntoisena. Voitti lähes kaikki 1vs.1-kaksinkamppailut mitä hänelle ehti siinä ajassa tulla.

Kom igen bara, vaikka mitä kentällä tekisi, niinkö? En nyt suorastaan lähtisi teilaamaan Jordania jo edelläkin mainituista syistä mutta kyllähän tuota kaksinkamppailujen voittamista oli vaikea tv:stä nähdä. Mielestäni satraappi oli täysin oikeassa siinä, että Jordan sai kolmesti paljon tilaa ja kaksi kertaa menetti pallon todella helposti. Kolmas päättyi keskitykseen, joka tosin muistaakseni putosi boksin ulkopuolelle.

Lisätietoja vielä Maten syyllisyydestä yhteenkään maaliin, mitä Jarolle tänään tehtiin.. Matte jatkoi tänään hienoja otteitaan kentällä mitä olen itse näkemissäni viimeisissä otteluissa ollut todistamassa. Juoksemalla ei juurikaan enää ohi mennä ja hyökkäyssuunnassa erittäin aktiivinen ja aina pelattavissa. Rohkeita nousuja laidalta ja useammin vika on ollut muissa kuin Maten tekemässä työssä.

En nyt sanoisin, että tällä kertaa olisi ollut suorastaan syyllinen kumpaankaan Lahden maaliin. Osasyyllinen ehkä kuten aiemminkin on todettu. Mielestäni Matte pelasi Lahtea vastaan ihan kelpo pelin, mutta kaikissa muissa otteluissa mitä olen tällä kaudella mieheltä nähnyt, on hän ollut Jaron puolustuksen heikoin lenkki.

Sitten vielä pakko tarttua tuohon J. Portinin pelaamiseen. Taas tuli aivan turha maaliin johtanut virhe joka johtui silkasta ylimielisyydestä. Miksi piti alkaa yrittää jotain hienon näköistä kun olisi voinut vain putsata pallon helposti kauas? Niin tekevät vastaavassa tilanteessa maailman huippumiehetkin, miksei siis myös Jonas voisi pelata nöyrästi joukkueen edun mukaisesti? Tällä en tarkoita, etteikö monella muulla osa-alueella olisi pelannut mainiosti niin Lahtea vastaan kuin muutenkin tällä kaudella mutta nuo jatkuvasti toistuvat samankaltaiset virheet vain ihmetyttävät, sillä taidon puutteesta ne eivät johdu.

Ja jotta ei nyt jäisi kuvaa, että haluan vain moittia pelaajia niin mainittakoon että Hyyrynen pelasi taas vallan mainiosti, samoin Roiko esitti todella positiivisia otteisi moneen aikaisempaan tämän kauden otteluun nähden. Myös Matrone vakuutti keskikentällä ja Jermu pakkina.
Alty

Poissa Poissa


Vastaus #1589 : 22.09.2008 klo 20:32:16

Kom igen bara, vaikka mitä kentällä tekisi, niinkö? En nyt suorastaan lähtisi teilaamaan Jordania jo edelläkin mainituista syistä mutta kyllähän tuota kaksinkamppailujen voittamista oli vaikea tv:stä nähdä. Mielestäni satraappi oli täysin oikeassa siinä, että Jordan sai kolmesti paljon tilaa ja kaksi kertaa menetti pallon todella helposti. Kolmas päättyi keskitykseen, joka tosin muistaakseni putosi boksin ulkopuolelle.

En nyt sanoisin, että tällä kertaa olisi ollut suorastaan syyllinen kumpaankaan Lahden maaliin. Osasyyllinen ehkä kuten aiemminkin on todettu. Mielestäni Matte pelasi Lahtea vastaan ihan kelpo pelin, mutta kaikissa muissa otteluissa mitä olen tällä kaudella mieheltä nähnyt, on hän ollut Jaron puolustuksen heikoin lenkki.

Sitten vielä pakko tarttua tuohon J. Portinin pelaamiseen. Taas tuli aivan turha maaliin johtanut virhe joka johtui silkasta ylimielisyydestä. Miksi piti alkaa yrittää jotain hienon näköistä kun olisi voinut vain putsata pallon helposti kauas? Niin tekevät vastaavassa tilanteessa maailman huippumiehetkin, miksei siis myös Jonas voisi pelata nöyrästi joukkueen edun mukaisesti? Tällä en tarkoita, etteikö monella muulla osa-alueella olisi pelannut mainiosti niin Lahtea vastaan kuin muutenkin tällä kaudella mutta nuo jatkuvasti toistuvat samankaltaiset virheet vain ihmetyttävät, sillä taidon puutteesta ne eivät johdu.

Ja jotta ei nyt jäisi kuvaa, että haluan vain moittia pelaajia niin mainittakoon että Hyyrynen pelasi taas vallan mainiosti, samoin Roiko esitti todella positiivisia otteisi moneen aikaisempaan tämän kauden otteluun nähden. Myös Matrone vakuutti keskikentällä ja Jermu pakkina.

En tiedä kuinka monta peliä olet nähnyt, mutta kyllä Matte on ollut hyvä melkein kaikissa vasemmalla pelaamissaan ottelussa. Tuntuu tuo vasen puoli sopivan sille kyllä huomattavasti paremmin.
kapten

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kaikki suomalainen jalkapalloilu


Vastaus #1590 : 22.09.2008 klo 21:22:15

En tiedä kuinka monta peliä olet nähnyt, mutta kyllä Matte on ollut hyvä melkein kaikissa vasemmalla pelaamissaan ottelussa. Tuntuu tuo vasen puoli sopivan sille kyllä huomattavasti paremmin.

En todellakaan ole nähnyt kuin 5-6 matsia, ja niissä on ainakin puolustussuuntaan ollut Matella tosi vaikeaa. Onhan toki kans mahdollista, että mun silmiin on osunu just Maten huonot pelit... Ylöspäin pelaaminen ja eritoten pallon ylös tuominen pitkillä kuljetuksilla on näyttänyt mallikkaalta lähes koko ajan, mutta kun puolustaminen on kuitenkin päätehtävä  Alas
Jorrma

Poissa Poissa


Vastaus #1591 : 23.09.2008 klo 17:52:24

JePon kausi oli siinä Alas

http://www.ffjaro.fi/Ajankohtaista/Jens_Portinin_kausi_on_ohi.62.704.html
shots

Poissa Poissa


Vastaus #1592 : 25.09.2008 klo 20:56:57

Lainaus
Jaro           22  8  5  9  30-40  29 
 Tampere United 22  6  9  7  35-29  27 

 Ylos
Maakuntasatraappi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sääntöjen rajamaat


Vastaus #1593 : 25.09.2008 klo 21:00:08

Seitsemän matsia peräkkäin, joissa min. kaksi tehtyä maalia. Alkaakohan olla koko liigahistorian ennätys (siis ei vain Jarolla, vaan yleensä)? Ainakin lähellä takuulla...
Jorrma

Poissa Poissa


Vastaus #1594 : 25.09.2008 klo 21:02:04

Hienoa Jaro  8)

Älä mee minnekkään Geru!  >:(

2 vuoden sopimus Gerulle ja Koivistolle!
JurGen

Poissa Poissa


Vastaus #1595 : 25.09.2008 klo 21:15:02

Hienoa Jaro  8)

Älä mee minnekkään Geru!  >:(

2 vuoden sopimus Gerulle ja Koivistolle!
Kyllä kannatetaan
The Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, West Ham, TPV (ja muutkin manselaiset)


Vastaus #1596 : 25.09.2008 klo 21:38:55

Kiitos Jaro!

Tack så mycket!  Ylos Ylos Ylos
Jorrma

Poissa Poissa


Vastaus #1597 : 25.09.2008 klo 21:45:33

Kyllä kannatetaan

Nyt keräys pystyyn ja ostetaan pojille ps3:set että heillä on iltasinkin jotain tekemistä  ;)
prymme

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FF Jaro


Vastaus #1598 : 25.09.2008 klo 21:58:38

Nyt keräys pystyyn ja ostetaan pojille ps3:set että heillä on iltasinkin jotain tekemistä  ;)
osallistun
Maakuntasatraappi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sääntöjen rajamaat


Vastaus #1599 : 26.09.2008 klo 01:41:38

Pietarsaaren seudun vanhin jalkapallokenttä jolla pelattiin kaupungin ensimmäinen virallinen ottelu 1920-luvulla on sitten lopullisesti tuhoon tuomittu. Samalla tuhoutuu satavuotinen kulttuurimaisema, johon kuuluivat yhtenäisesti Koulupuisto, Vanha kenttä ja tullikamari ja muut kentän eteläpuoliset rakennukset.

Pietarsaari, kulttuurikaupunki - ei kai kukaan sellaista ole kuvitellutkaan. Pietarsaari, jalkapallokulttuurikaupunki - olen joskus toivonut.  :(

http://www.pietarsaarensanomat.fi/story.aspx?storyID=27843

 
Sivuja: 1 ... 63 [64] 65 ... 73
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa