suomifutiksen Janne Tähkä
Poissa
|
 |
Vastaus #525 : 08.03.2008 klo 17:31:59 |
|
#3 Petri Viljanen
--
Kesä: Saa paikkoja avauskokoonpanossakin, mutta suurin osa kaudesta menee kuitenkin tuuraajan roolissa, kun Okkonen ja Parviainen luutivat puolustuksen keskustassa. Vahvistaa kuitenkin ehdottomasti Hakaa. Asiahan ei tietysti minulle kuulu, mutta miksi Viljasta ei peluuteta topparina ja Parviaista hyökkääjänä jolloin Hakalla olisi heittää kärkeen yhteensä jopa 2 liigatason jannua? Sikäli kun edellisessä viestissä mainittu Innanen on Mannisen tapaan laitahyökkääjä eikä kärki. E: näköjään syväanalyyttisessä katsauksessa kehuttiin vuolaasti Parviaista topparina joten liekö hän yksinkertaisesti (selvästi?) Viljasta parempi vaihtoehto sinne puolustukseen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.03.2008 klo 17:35:05 kirjoittanut suomifutiksen Janne Tähkä »
|
|
|
|
|
elhadjidiouf
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #526 : 08.03.2008 klo 17:53:30 |
|
Asiahan ei tietysti minulle kuulu, mutta miksi Viljasta ei peluuteta topparina ja Parviaista hyökkääjänä jolloin Hakalla olisi heittää kärkeen yhteensä jopa 2 liigatason jannua? Sikäli kun edellisessä viestissä mainittu Innanen on Mannisen tapaan laitahyökkääjä eikä kärki.
E: näköjään syväanalyyttisessä katsauksessa kehuttiin vuolaasti Parviaista topparina joten liekö hän yksinkertaisesti (selvästi?) Viljasta parempi vaihtoehto sinne puolustukseen.
Parviainen oli viime kaudella kenties koko joukkueen paras pelaaja ja nimenomaan topparina aina siihen asti kun loukkaantui. Ja kun mainitsit kaksi hyökkääjää, niin Hakan taktiikka perustuu yhteen selvään kärkeen(Lehtinen), siinä alempana sitten Vallu ja laitahyökkääjinä Manninen ja Innanen. On kuitenkin selvää että Lehtisen loukkaantuessa tms. On Parviainen loistovaihtoehto hyökkäykseen. Puolustukseenhan Hakalla on heittää todella monta jätkää. 
|
|
|
|
|
Nahka_Tapsa
Poissa
Suosikkijoukkue: Tapio-san
|
 |
Vastaus #527 : 08.03.2008 klo 19:16:42 |
|
Toivottavasti Pajula saa tällä kaudella hieman näytönpaikkaa. Pääsikö viime kaudella peräti yhdessä matsissa kentälle.  Nyt ollut ilmeisesti lähes jokaisessa liigacupin pelissä?
|
|
|
|
|
elhadjidiouf
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #528 : 08.03.2008 klo 19:56:32 |
|
Toivottavasti Pajula saa tällä kaudella hieman näytönpaikkaa. Pääsikö viime kaudella peräti yhdessä matsissa kentälle.  Nyt ollut ilmeisesti lähes jokaisessa liigacupin pelissä? Viime kaudella kolmessa pelissä vaihdosta kentälle, tällä kaudella luultavasti huomattavasti enemmän vastuuta 
|
|
|
|
|
Jipril
Poissa
|
 |
Vastaus #529 : 08.03.2008 klo 20:04:46 |
|
No kumpikos meillä on ykköskärki: Lehtinen vai Innanen?
Lehtinen.
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #530 : 08.03.2008 klo 20:08:37 |
|
Lehtinen.
Sama. Innanen tuo lisää hyökkäysvoimaa laidalta. Jos taas Lehtinen on poissa, niin eilinen kokoonpano ehdottomasti, sillä Innanen on paljon parempi vaihtoehto piikkiin kuin Mattila.
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #531 : 08.03.2008 klo 20:59:50 |
|
Asiahan ei tietysti minulle kuulu, mutta miksi Viljasta ei peluuteta topparina ja Parviaista hyökkääjänä jolloin Hakalla olisi heittää kärkeen yhteensä jopa 2 liigatason jannua? Sikäli kun edellisessä viestissä mainittu Innanen on Mannisen tapaan laitahyökkääjä eikä kärki.
E: näköjään syväanalyyttisessä katsauksessa kehuttiin vuolaasti Parviaista topparina joten liekö hän yksinkertaisesti (selvästi?) Viljasta parempi vaihtoehto sinne puolustukseen.
Kyllä Parviainen on ehkä neljäs tai viides vaihtoehto hyökkäykseen. Mies on yksinkertaisesti topparina niin loistava, että ei häntä muualla kannata peluuttaa. Toisaalta Innanen toimii hienosti Lehtisen korvaajana, koska Innasen tilalle voi puolestaan heittää Mahlakaarron tai Strandvallin.
|
|
|
|
|
quinton
Poissa
|
 |
Vastaus #532 : 09.03.2008 klo 11:16:02 |
|
Kuten jo useaan kertaan on mainittu niin Bati todella oli viime kesän esityksillään topparina valehtelematta liigan parhaimmistoa. Ja jollei kevään aikana mitään mullistavia loukkaantumisia tms. tapahdu en näe itsekään mitään syytä siihen, etteikö Batia edelleen peluutettaisi topparina, kunhan vain pelikuntoon toipuu.
|
|
|
|
|
suomifutiksen Janne Tähkä
Poissa
|
 |
Vastaus #533 : 09.03.2008 klo 20:11:31 |
|
No on se Parviainen vissiin aika hyvä kun Viljasestakin puhuttiin liigan toppariparhaimmistoon kuuluvana toissa kaudella ja ulkomaistakin taidettiin puhua  Mutta kunhan ihmettelen, ei vaan ole Parviaisesta oikein minkäänlaista kuvaa.
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #534 : 09.03.2008 klo 20:14:08 |
|
No on se Parviainen vissiin aika hyvä kun Viljasestakin puhuttiin liigan toppariparhaimmistoon kuuluvana toissa kaudella ja ulkomaistakin taidettiin puhua  Mutta kunhan ihmettelen, ei vaan ole Parviaisesta oikein minkäänlaista kuvaa. Petulla on nuo loukkaantumiset sotkenut nousua avauksen toppariksi. Jos hieman spekuloidaan, niin Parviainen taidettiin kuitenkin hankkia Hakaan maalintekijäksi ja mies siirrettiin topparin tontille vasta Viljasen ja Okkosen loukkaantumisten aikaan, eli ilman Viljasen loukkaantumista kaudella 2006, tilanne saattaisi olla kovinkin erilainen.
|
|
|
|
|
Keskilinkki
Poissa
Suosikkijoukkue: Skype: keskilinkki1
|
 |
Vastaus #535 : 11.03.2008 klo 19:26:49 |
|
FC Hakan leiri Kyproksella on alkanut hyvissä oloissa: http://www.fchaka.fi/uutiset.html?1328Hakalaisten tuleva vastatustaja keskiviikon harjoitusottelussa on GIF Sundsvall, joka näkyy oheisessa videossa siniasuisena: http://webbtv.na.se/player/play/30454(videossa näkyy muuten tuttu pelaaja valkoisessa kymppipaidassa: Roni Porokara) Videosta näkyy hyvin, millaiset harjoitusolosuhteet joukkueella on. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.03.2008 klo 19:29:01 kirjoittanut Keskilinkki »
|
|
|
|
|
shots
Poissa
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #536 : 11.03.2008 klo 22:56:39 |
|
Giffarnan kokoonpano joka ei ole ihan se paras mahdollinen:
------------------Andreas Lindberg----------------------- Mikael Lustig-Sverrir Gardarsson-Erkan Saglik-Billy Berntsson
Tobias Eriksson--Joel Cedergren--Nuri Mustafi--Arash Bayat -------------------Ari Skulason--------------------------
-------------------Linus Hallenius-------------------------
Maalissa kakkosveskari, puolustuksesta puuttuu kapteeni Ålander. Cedergren, Bayat ja Hallenius saavat näyttöpaikan.
edit. Tuo saattaa olla myös niin että Bayat ja Skulason vetävät laidoilla ja Eriksson, Sheriffi ja Nuri muodostavat keskikentän kolmion. Mutta tuo on virallinen avaus jonka seura on tiedottanut.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.03.2008 klo 23:07:55 kirjoittanut shots »
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #537 : 11.03.2008 klo 23:05:44 |
|
Hakan kokoonpanohan on täysin arvailun varassa, mutta veikataan nyt toki jotain:
---------------------------Lehtinen-------------------------------- Innanen--------------------Manninen---------------------Strandvall ---------------Mahlakaarto-----------Fowler------------------------ Pajula-------------Viljanen----------Okkonen------------------Nikkilä ---------------------------Dovbnya--------------------------------
Vaihdosta: Junnut.
Edit: Shotsin uutisen luettuani hieman muokkasin kokoonpanoa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.03.2008 klo 14:07:16 kirjoittanut Vastapallo »
|
|
|
|
|
shots
Poissa
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #538 : 12.03.2008 klo 14:04:56 |
|
Hakan Kauppila sivussa päivän Sundsvall-pelistä[12.3.2008 12:29:00]
Kyproksella leireilevän FC Hakan keskikenttäpelaaja Jani Kauppila joutuu jättämään väliin tämän päiväisen harjoitusottelun Sundsvallia vastaan.
- Kauppilan reiden lähentäjälihas on kipeytynyt, joten häntä ei kentällä tänään nähdä, Hakan päävalmenataja Olli Huttunen kertoo.
Hakan pitkäaikaispotilaisiin kuuluvat Kalle Parviainen, Juuso Kangaskorpi ja Pietari Holopainen eivät myöskään ole vielä tositoimissa.
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #539 : 12.03.2008 klo 15:52:15 |
|
Giffarnan sivujen mukaan peli on 0-0 ensimmäisen puoliajan jälkeen. Muutaman lauseen huikean raportin tulkistin niin, että Sundsvall on pelannut oikein hyvin ja hallitsee peliä.
|
|
|
|
|
shots
Poissa
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #540 : 12.03.2008 klo 15:57:01 |
|
Ensimmäinen 10 minsaa Hakan, loppujakso Sundsvallin.
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #541 : 12.03.2008 klo 15:59:01 |
|
Nyt tarvittais Kekkosta ja samanlaista tekstiseurantaa kuin viime kauden eurocup-vieraspeleissä.
|
|
|
|
|
shots
Poissa
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #542 : 12.03.2008 klo 16:51:19 |
|
0-0 trots starkt GIF-spel 2008-03-12 Giffarnas match mot finska FC Haka slutade 0-0 trots att GIF hade ett stort spelövertag under större delen av matchen. - Vi gör en riktigt bra match, säger sportchefen Cain Dotson.
GIF Sundsvalls sportchef Cain Dotson kommer med en positiv rapport efter första halvlek mellan GIF och finska Haka.
- Det ser riktigt bra ut, säger Cain.
Haka var bra med under matchens första tio minuter, men därefter har det varit Giffarna som styrt och ställt på banan.
- Vi har haft ett bra passningsspel och styrt spelet, berättar Cain och tillägger:
- Vi har dominerat.
Cain ger extra beröm till vänsterkanten där Billy Berntsson och Arash Bayat varit bra samt till Ari Skulasson som spelar i en släpande forwardsroll.
Eli toinen jakso mennyt vahvasti Sundsvallin dominoidessa mutta maalit jäivät uupumaan.
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #543 : 12.03.2008 klo 17:00:02 |
|
Eiköhän tuo 0-0 ole ihan hyvin taisteltu, varsinkin kun ottaa huomioon joukkueen vahvan varamiehisyyden.
|
|
|
|
|
shots
Poissa
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #544 : 12.03.2008 klo 17:00:39 |
|
Eiköhän tuo 0-0 ole ihan hyvin taisteltu, varsinkin kun ottaa huomioon joukkueen vahvan varamiehisyyden.
Varamiehiä Sundsvallillakin oli kehissä 
|
|
|
|
|
elhadjidiouf
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #545 : 12.03.2008 klo 17:01:04 |
|
Eiköhän tuo 0-0 ole ihan hyvin taisteltu, varsinkin kun ottaa huomioon joukkueen vahvan varamiehisyyden.
Sama, ja ennen kaikkea saadaan tärkeää pelituntumaa 
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #546 : 12.03.2008 klo 17:03:13 |
|
Varamiehiä Sundsvallillakin oli kehissä  No tämä on kyllä totta. Eli tuskinpa tuon ottelun tulokseen kannatta loppujen lopuksi tuijottaa yhtään sen enempää. Tärkeintähän tuossa oli se elhadjidioufin jo mainitsema pelituntuman saaminen.
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #547 : 12.03.2008 klo 18:05:33 |
|
Hakan sivuillekin ilmestyi raportti. Sen mukaan peli on sujunut ihan mallikkaasti, joskaan yhtään - edes lievää - loukkaantumista ei tarvitsisi enää tulla. Omat kokoonpanoveikkailuni meni ilmeisesti editin jälkeen aika nappiin, mutta toisaalta sen laatimiseen ei kyllä suuria meedio-lahjoja vaadittu, kun pelaajaryhmä ottelua varten oli aika pieni.
|
|
|
|
|
Ensio
Poissa
|
 |
Vastaus #548 : 12.03.2008 klo 19:18:52 |
|
pajula on tainnut ottaa vasemman laitapakin paikan ihan pysyvästi?
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #549 : 12.03.2008 klo 19:20:12 |
|
pajula on tainnut ottaa vasemman laitapakin paikan ihan pysyvästi?
Tuskin. Eiköhän Holopainen pelaa vaspana, kunhan selkä saadaan kuntoon.
|
|
|
|
|
|
|
|