Ismona
Poissa
|
 |
Vastaus #1225 : 11.07.2008 klo 09:30:05 |
|
Vierailun aikana TP-47 tarkkailee mahdollisia vahvistuksia joukkueesta. Yhteistyön ansiosta myös Spartak tarkkailee mahdollisia vahvistuksia omaan seuraansa TP-47:stä. Sillä lailla...
|
|
|
|
|
EnSomVet
Poissa
Suosikkijoukkue: ТП-47 Торнио
|
 |
Vastaus #1226 : 11.07.2008 klo 09:37:45 |
|
Bindzin siirtyminen Bulgariaan tekisi puolustukseen aivan helvetin ison aukon.  Höynälä paikkaa ihan hyvin. Sama myydä Bindzikin, ois lähteny syssymmällä ilmaiseksi kuitenkin. Eipä nuo myynnit enää ees vituta kun kausi on jo periaatteessa ohi , tosin Pekkasen lainaa tässä pelaajatilanteessa en ymmärrä vieläkään.
|
|
|
|
|
Ismona
Poissa
|
 |
Vastaus #1227 : 11.07.2008 klo 09:43:44 |
|
Höynälä paikkaa ihan hyvin. Sama myydä Bindzikin, ois lähteny syssymmällä ilmaiseksi kuitenkin. Eipä nuo myynnit enää ees vituta kun kausi on jo periaatteessa ohi , tosin Pekkasen lainaa tässä pelaajatilanteessa en ymmärrä vieläkään.
Se Pekkanen oo sen parempi pelaaja ko Bindzikään.  Miksi myydä kaikki pelaajat pois?! Millä miehillä ens kausi pelataan?! Junnuilla vai?
|
|
|
|
|
EnSomVet
Poissa
Suosikkijoukkue: ТП-47 Торнио
|
 |
Vastaus #1228 : 11.07.2008 klo 09:47:01 |
|
Miksi myydä kaikki pelaajat pois?! Millä miehillä ens kausi pelataan?! Junnuilla vai?
Muistutus: Kysy TP-47:ltä! Tähän mennessä kysymyksiä on tullut kymmenkunta, joten vielä ei varmasti ole kysytty kaikkea seurasta. Kysymyksiä voi kohdistaa Eprintsevin, Vaallon tai Hakasalon vastattavaksi. Kysymyksiä otetaan vastaan sunnuntaihin asti.
|
|
|
|
|
lindros
Poissa
Suosikkijoukkue: PS Kemi, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1229 : 11.07.2008 klo 12:02:10 |
|
Se " maankuulu " Jannehan siellä Kemissä huutelee vierasjoukkueille mitä sattuu. Onko joku liittynyt Jannen kerhoon ?
:keskari: Nimimerkki Tranceyhan tuo näytti hakuammunnallaan kokeilevan, josko se olisi täällä foorumilla ensimmäinen vastaantuleva Kemin kannattaja. Tervemenoa joukkoon. Janne nyt sattuu olevan harvoja täällä Meri-Lapin alueella, jotka uskaltavat peliin edes eläytyä. Ja aniharvoin edes vastustajan leirissä Jannen kannatustyyliä paheksutaan.
|
|
|
|
|
Trancey
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Milan, Liverpool, FC Zenit
|
 |
Vastaus #1230 : 11.07.2008 klo 12:49:13 |
|
:keskari: Nimimerkki Tranceyhan tuo näytti hakuammunnallaan kokeilevan, josko se olisi täällä foorumilla ensimmäinen vastaantuleva Kemin kannattaja. Tervemenoa joukkoon. Janne nyt sattuu olevan harvoja täällä Meri-Lapin alueella, jotka uskaltavat peliin edes eläytyä. Ja aniharvoin edes vastustajan leirissä Jannen kannatustyyliä paheksutaan.
Janne se ei ollut. Jannehan on asiallinen kaveri verrattuna näihin huligaaneihin. Jannelle  PS. et saanut janne aikoinaan poltettua meidän linkkaria, vaikka uhkailit.
|
|
|
|
|
Tsyganenko-Smith
Poissa
Suosikkijoukkue: TP-47, Kemi City FC PS
|
 |
Vastaus #1231 : 11.07.2008 klo 15:56:40 |
|
Se Pekkanen oo sen parempi pelaaja ko Bindzikään.  Miksi myydä kaikki pelaajat pois?! Millä miehillä ens kausi pelataan?! Junnuilla vai? Ens kausi? Talvi aikaa hommata pelureita. Eiköhän tässä enemmän mietitytä millä tämä kausi hoidetaan : 
|
|
|
|
|
Ismona
Poissa
|
 |
Vastaus #1232 : 11.07.2008 klo 16:32:17 |
|
Ens kausi? Talvi aikaa hommata pelureita. Eiköhän tässä enemmän mietitytä millä tämä kausi hoidetaan :  Tuntuu välillä, että tämä kausi on jo jokseenkin hoidettu. : 
|
|
|
|
|
EnSomVet
Poissa
Suosikkijoukkue: ТП-47 Торнио
|
 |
Vastaus #1233 : 11.07.2008 klo 17:03:59 |
|
Decon ja Konden vois kans myydä pois. Kai noista nyt jotain sais.
|
|
|
|
|
Ismona
Poissa
|
 |
Vastaus #1234 : 11.07.2008 klo 18:00:58 |
|
Decon ja Konden vois kans myydä pois. Kai noista nyt jotain sais.
Eikös me panna siihen vielä Hakasalo kaupan päälle, ja ainoa maalintekijä Heralakin  Matkalla Kolmoseeen.... 
|
|
|
|
|
Viktor Zhak
Poissa
|
 |
Vastaus #1235 : 11.07.2008 klo 20:06:45 |
|
11.07.2008 Gaston Bindzi testissä Bulgariassa
Luottopuolustaja Gaston Bindzi, 28 on ollut pitkään kiinnostuksen kohteena. Torstaina Bindzi matkusti Bulgariaan PFC Botev Plovdiviin viiden päivän testijaksolle. Tällä hetkellä Alfred Mapoka on myös Botevin testissä.
TP-47 ja Botev Plovdiv tekevät testileirin jälkeen päätöksen Bindzin mahdollisesta siirrosta Bulgarian pääsarjan joukkueeseen.
TP-47:n Oleg Eprintsev ihmettelee Pohjolan Sanomien perjantain lehden otsikkoa "TP-47 menettämässä Alfred Mapokan ja Gaston Bindzin Bulgariaan". Eprintsev valmentajana/urheilujohtajana on ylpeä siitä, että heidän pelaajat kiinnostavat kansainvälisillä kentillä. Tämä on osoitus kahdesta asiasta ensin, että pelaajat ovat palvelleet hyvin edustusjoukkuetta ja heille on markkina-arvoa, joka voidaan realisoida kun kysyntää on. Monet kollegat jalkapallopiireissä ovat arvostaneet seuran kongreettisia tuloksia kehittää pelaajia kansainvälisille kentille.
Aina kun pelaajat siirtyvät pois muut pelaajat saavat mahdollisuuden. Bindzin lähteminen avaa mahdollisuuden Olli-Pekka Höynälälle, 21 ja Andrei Skljaroville, 18. Siirtoikkunan ollessa auki, pelaajakaupoissa on kolme osapuolta. Kiinnostunut seura, pelaajan nykyseura sekä itse pelaaja. Kun nämä kolme osapuolta ovat yleisesti tyytyväisiä, pelaaja siirtyy. Tämä jokapäiväistä kansainvälisen siirtoikkunan ollessa auki. Decon ja Konden markkina-arvojen realisoimista odotellessa...
|
|
|
|
|
bupa dukta
Poissa
Suosikkijoukkue: Hiki on jätkän deodorantti.
|
 |
Vastaus #1236 : 12.07.2008 klo 03:32:20 |
|
Pekkasen lainan luulisi olevan pelaajalle itselleen varmaan aivan tervetullut. Aika niukasti peliaikaa herunu, vaikka ilmeisesti ollut pelikunnossa lähes koko kauden.
|
|
|
|
|
hevosmies
Poissa
|
 |
Vastaus #1237 : 12.07.2008 klo 08:22:08 |
|
Jos nyt myydään avainmiehet pois onko kausarin ostaneilla oikeus saada osa kausarin hinnasta pois? : 
|
|
|
|
|
lindros
Poissa
Suosikkijoukkue: PS Kemi, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1238 : 12.07.2008 klo 10:10:46 |
|
Pekkasen lainan luulisi olevan pelaajalle itselleen varmaan aivan tervetullut. Aika niukasti peliaikaa herunu, vaikka ilmeisesti ollut pelikunnossa lähes koko kauden.
Päivän Posarin mukaan lainasiirto on peruttu TP:n loukkaantumissuman vuoksi.
|
|
|
|
|
Winston Bogart Company
Poissa
|
 |
Vastaus #1239 : 12.07.2008 klo 12:05:15 |
|
Tässä pelaajien myyntisumassa pitäisi olla hereillä tulevan siirtoikkunan kannalta myös. TP kuitenkin toimii aika pienellä organisaatiolla joten olisi mielenkiintoista tietää että miten ollaan valmistauduttu sopivien korvaajien etsimiseen. Toki Höynälä ja Skljarov ovat lupaavia jätkiä ja niin myös Herala ja Nikula mutta taidollisesti nämä pelaajat eivät vielä ole lähtijöiden tasolla. Pelaajia tulisi myydä vasta sitten kun on vahvasti potentiaalinen korvaaja löytynyt nousemaan lähtijän paikalle, siis mikäli ei haluta että nykyinen joukkueen suoritustaso laskee.
Muuten suhtaudun aika neutraalisti pelaajien kauppaamiseen. Alffin onkin aika lähteä isommille kentille kehittyäkseen. Taidot tiedetään mutta potentiaalia on vielä isommille areenoille. Gastonille sama juttu, sopimuksen loppuessa on hyvä pelastaa edes joku euro vuosien luottomiehestä taskunpohjalle. Huolettaa vain Kamerun-kontaktin katkeaminen. Molemmat ovat ilmeisesti olleet hankkimassa TP:seen hyviä ja luotettavia pelaajia viime vuosina.
Siispä mistä korvaajat? Spartak Avto tulee vierailulle mutta Venäjältä näyttäisi olevan suhteellisen vaikeaa saada kovan luokan pelimiehiä vahvistukseksi, toki Artturi pois lukien. Korkeimmilla sarjatasoilla siellä vaikuttaa hieman Sedua isommat namusedät ja palkat alkavat olla niin kohtuullisia että kyläseuralla peräpohjolasta luulisi olevan vaikeuksia löytää oikeasti lupaavia pelaajia kansainvälisille kentille jälleenmyyntiä varten. Artturinkin taisi omistaa jokin Kirgiisialaisseura puoliksi TP:n kanssa.
Siirtoikkunan auetessa odotellaan siis sellaisia pelaajia että katsojille olisi jotain motivaatiota maksaa lipuistaan loppukaudella ja nykypelaajistolla nappaisi myös pelata se Ykkösen paikka ensi kaudeksikin. O/V:lle kysymyksenä siis että mihin heitätte verkot ensimmäisenä?
|
|
|
|
|
PAN
Poissa
Suosikkijoukkue: En muista...
|
 |
Vastaus #1240 : 12.07.2008 klo 12:16:06 |
|
Tuntuu välillä, että tämä kausi on jo jokseenkin hoidettu. :  Ei taida tuo Suomen cuppi kauheasti kiinnostaa  Sielä ois UEFA-cup paikka tarjolla kahden voiton päässä ja seuraavalla kiekalla vielä mahista saada kakkosdivarin jengi vastaan....
|
|
|
|
|
Winston Bogart Company
Poissa
|
 |
Vastaus #1241 : 12.07.2008 klo 14:33:58 |
|
Räisäspekka bongattu Haltsarilta. Nuuska- vai Tuplajättiostoksilla, en ota kantaa.
|
|
|
|
|
EnSomVet
Poissa
Suosikkijoukkue: ТП-47 Торнио
|
 |
Vastaus #1242 : 12.07.2008 klo 16:57:10 |
|
11.07.2008
Aina kun pelaajat siirtyvät pois muut pelaajat saavat mahdollisuuden. Bindzin lähteminen avaa mahdollisuuden Olli-Pekka Höynälälle, 21 ja Andrei Skljaroville, 18. Siirtoikkunan ollessa auki, pelaajakaupoissa on kolme osapuolta. Kiinnostunut seura, pelaajan nykyseura sekä itse pelaaja. Kun nämä kolme osapuolta ovat yleisesti tyytyväisiä, pelaaja siirtyy. Tämä jokapäiväistä kansainvälisen siirtoikkunan ollessa auki. Todellinen supersub.
|
|
|
|
|
Viktor Zhak
Poissa
|
 |
Vastaus #1243 : 12.07.2008 klo 17:44:33 |
|
11.07.2008 TP-47 hakee huoltajaa/fysioterapeuttia
TP-47:n edustusjoukkue hakee uutta innokasta huoltajaa seuraansa.
Huoltajan toimenkuva käsittää joukkueen huollon harjoituksissa ja pelissä. Huoltaja osaa tarvittaessa antaa ensiapua kentällä.
Harjoituksia joukkueella on yleensä iltaisin. Pelejä joukkue pelaa viikonloppuisin.
Eduiksi katsotaan mm. - fysioterapeutin taidot - kiinnostus jalkapalloon - liikunnallinen koulutus, tai siihen suuntautuminen tulevaisuudessa
Lisätietoja tehtävistä, toimenkuvasta ja korvauksesta antaa urheilutoimenjohtaja Oleg Eprintsev, puhelin nro: 040-0654047 Kohta voitaisiin alkaa etsimään uutta innokasta valmentajaakin. 
|
|
|
|
|
herra47
Poissa
|
 |
Vastaus #1244 : 12.07.2008 klo 17:47:21 |
|
Nyt se nähtiin yhdenlainen ennätyskin. Kertokaa mulle jos joku on olu nopeampi.Vaihdosta sisään ja 2 korttia 3 min aikana ja pihalle. Barskin piti vielä kiskoa mies pois tuomarin luota , että ymmärsi poistua mainoksia potkimaan. Siihen se tasotusmahdollisuus sitte kuivuikin.
|
|
|
|
|
Ismona
Poissa
|
 |
Vastaus #1245 : 12.07.2008 klo 17:47:30 |
|
Ei taida tuo Suomen cuppi kauheasti kiinnostaa  Sielä ois UEFA-cup paikka tarjolla kahden voiton päässä ja seuraavalla kiekalla vielä mahista saada kakkosdivarin jengi vastaan.... Meinasin lähinnä tätä sarjaa...
|
|
|
|
|
Ismona
Poissa
|
 |
Vastaus #1246 : 12.07.2008 klo 17:48:35 |
|
Nyt se nähtiin yhdenlainen ennätyskin. Kertokaa mulle jos joku on olu nopeampi.Vaihdosta sisään ja 2 korttia 3 min aikana ja pihalle. Barskin piti vielä kiskoa mies pois tuomarin luota , että ymmärsi poistua mainoksia potkimaan. Siihen se tasotusmahdollisuus sitte kuivuikin.
Täys pelle koko jätkä! :keskari:  toivottavasti antavat sakkoja lapaseen.
|
|
|
|
|
Trancey
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Milan, Liverpool, FC Zenit
|
 |
Vastaus #1247 : 12.07.2008 klo 18:01:02 |
|
Nyt se nähtiin yhdenlainen ennätyskin. Kertokaa mulle jos joku on olu nopeampi.Vaihdosta sisään ja 2 korttia 3 min aikana ja pihalle. Barskin piti vielä kiskoa mies pois tuomarin luota , että ymmärsi poistua mainoksia potkimaan. Siihen se tasotusmahdollisuus sitte kuivuikin.
No eipä ratkennut tuohon. Pelihän oli pelattu jo ennen alkuvihellystä. KPV:n poissaolot antoivat edes vähän siimaa Torniolle. Eipä ois uskonu tätä tilannetta ennen kautta. Nyt PS Kemi lähtee suurena ennakkosuosikkina paikallispeliin. TP-47 uhkaa jäädä "alueen" nelosjoukkueeksi. Samalla kakkoseen lähtö alkaa itselläkin kammottaa jo.
|
|
|
|
|
Ismona
Poissa
|
 |
Vastaus #1248 : 12.07.2008 klo 18:09:23 |
|
Tasanen sarja, jossa yksikin peli voi ratkaista joukkueen tilanteen johonkin suuntaan. : 
|
|
|
|
|
Kikkara
Poissa
Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään
|
 |
Vastaus #1249 : 12.07.2008 klo 19:54:08 |
|
Se siitä TP:n noususta ja Rovaniemen ensi kauden yleisöennätyksestä 2000-luvulla 
|
|
|
|
|
|
|
|