FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
12.10.2025 klo 17:26:47 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 68 [69] 70 ... 78
 
Kirjoittaja Aihe: TP-47 2008 - katastrofikausi  (Luettu 125598 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Trancey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Milan, Liverpool, FC Zenit


Vastaus #1700 : 23.09.2008 klo 21:50:19

Nyt vasta alkaa tajuamaan, kun pubijengit ottaneet viime kierroksilla voittoja, että TP-47 on oikeasti uhan alla tippua alaspäin. Turhan lähelle ovat hinanneet VIFK ja Atlantis.

Ja Mark Deen tulolle Tornioon ISOIN  Ylos Ylos Ylos
Ismona

Poissa Poissa


Vastaus #1701 : 23.09.2008 klo 22:29:31

Mahdolliselle Deen tulolle Ylos
Räisäs-Pekka käyskenteli tänään Pohjan Stadionilla. 8) eli takasin on tulossa Ylos
Winston Bogart Company

Poissa Poissa


Vastaus #1702 : 24.09.2008 klo 00:10:50

Tosiaan, jännäksi menee loppukausi. Täysin ulkopuolinen, kotimaiseen jalkapalloon vahvasti perehtynyt valmentaja olisi juuri nyt oikea siirto. Markki Deellä on vissiin Oulusta kokemusta junioreiden kanssa työskentelemisestä ja kovasti on kehuja kuulunut. Mutta ei nuolaista ennen kuin tipahtaa. Sauli K:kin olisi kova sana tämän kauden jälkeen.

Mielenkiintoisia sinänsä nämä huhut jos yhtään paikkaansa pitävät sillä Butenkon tullessa puhuttiin pitkäjänteisestä yhteistyöstä. No toisaalta, mitäs helvettiä, neljä valmentajaa voisi olla oikein toimiva systeemi. Tuollainen ruotsalaistyyppinen Lagerbäck-Söderbäck-kombinaatio toiseen potenssiin korotettuna  ???
DaCapo

Poissa Poissa


Vastaus #1703 : 24.09.2008 klo 10:33:33

jos tp häviää sunnuntaina atlantikselle torniolaisten sarjapaikka jää vikan vifk matsin varaan
Ilmarinen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47


Vastaus #1704 : 24.09.2008 klo 11:46:52

jos tp häviää sunnuntaina atlantikselle torniolaisten sarjapaikka jää vikan vifk matsin varaan

Totta, ja jos nämä molemmat ottelut hävitään niin sitten tosiaan kyllä ansaitaankin pelata seuraava kausi kakkosessa. >:(
Taffarel

Poissa Poissa


Vastaus #1705 : 24.09.2008 klo 13:57:03

Veikkaajan mukaan Räisänen olisi jo muuttanut Tornioon? Jos näin niin miksi olisi tehnyt sopimuksen loppukaudesta TPV:n kanssa?
Mutta Räisänen tulee siis Tornioon töihin ja pelaamaan ensi kaudella. Sille iso  Ylos

Kuinka totuudenmukaisia mahtavat olla nämä Mark D -huhut ???
Putaan Pallo

Poissa Poissa


Vastaus #1706 : 24.09.2008 klo 14:25:04

pakkovoittoa huutaa.. ::)
Hyvin huomattu. Tämän vuoden Ykkösen viimeiset pelit ovat erittäin merkityksellisiä monelle joukkueelle eivätkä vähiten TP-47:lle. Pieni tarkastelu aiheeseen:
PS Kemi: Seuraava ottelu vieraissa ja vastassa KäPa. Tästä vähintäin tasapeli ja joukkue on varmasti kuivilla. AC Oulu ja JJK ovat jo vaikeita voitettavaksi.
TPV: Vain kotiottelu Jippoa vastaan on niin kutsuttu  helppo, voitto siitä ja joukkue on kuivilla. Muissa joukkueen otteluissa (JJK-VIFK-Atlantis) vastustajalla on kaikki pelissä. Voi olla, että ratkaisevaksi peliksi jää viimeinen ottelu kotona Atlantista vastaan.
TP-47: Jäljellä olevat ottelut ovat järjestyksessään no:t 24, 25 ja 26. TP-47 on pelannut aiemmat pelit todella huonosti, joten nyt huutaa pakkovoittoa. Seuraava ottelu Atlantis on huipputärkeä, myös Atlantikselle. TP-47 etenee putoamispeikko harteillaan. Vihoviimeinen ottelu voi olla (tai sitten ei) se suuri ottelu, jossa TP-47 pääsee juhlimaan eli kotona VIFK nurin. Näin saavutetaan kauden toinen kotivoitto, sarjapaikka varmistuu ja kaikki tupeksinta on unohdettua. Jospa vielä joku Transsin venäläistimanteista onnistuisi niin kyllä siitä riemua riittäisi.
Atlantis: Atlantis on voittanut edeltävissä otteluissa VIFK, Granin ja KäPan, mutta suureksi yllätykseksi se meni häviämään paikallisseura PK-35:lle. Nyt se kohtaa näistä hännänhuippujoukkueista TP-47. AC Oulu ja JJK ovat vaikeita vastustajia, joten sarjapaikasta voidaan pelata viimeisessä ottelussa Tampereella.
VIFK: Joukkue on tarttunut oljenkorteen ja toden totta sillä on mahdollisuutensa. Grani, KäPa ja PK-35 eivät ole niitä kovimpia vastustajia, joten voi olla, että se tulee jopa voittajana (lue: sarjapaikan varmistaneena) 29 pisteessä viimeiseen otteluunsa Tornioon.
GrIFK: Uskomatonta, mutta Granikin voi pelata vielä itsenä kuiville. Paikallisvastustajat PK-35 ja FCH:nna sekä kotiottelu Jippoa vastaan ovat suuria mahdollisuuksia. Yhdeksän pistettä lisää ja se on siinä. Vaasa vierailu voitaisiin tässä tarkastelussa lukea jo bonusmahdollisuudeksi.
Näin ollen elämme vielä jännittäviä aikoja. Kunhan sarja on pelattu on aika katsoa saavutettuja tuloksia, kuten tuossa joku aika sitten tein tarkastellessani TP-47:n kautta 2007. Siis ilman tunnevedätyksiä eli vain ja ainoastaan tuloksia analysoiden.  
Raspikurccu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: †26.12.2009 raspikurcun forum ura


Vastaus #1707 : 24.09.2008 klo 18:48:53

Kuten nyt on selväksi tehty,niin viimeisestä pelistä kotona VIFKiä vastaan on tulossa huipputärkeä,tilannetta tuskin tarvitsee kenellekkään selvittää.Eli jos kaksi seuraavaa peliä menevät perseelleen,on viimeinen peli voitettava ja jos taas ei voiteta niin eipä siinä paljon Mark D:t auta.Joten viimeisessä kotipelissä on pakko jokaisen antaa jokainen pienikin tuki kotijoukkueelle,tai henkilö joka näin jättää tekemättä syyllistyy jopa mahdollisesti jalkapallokulttuurin tappamiseen kotipaikkakunnallaan.TP seurana ei kestä pudotusta kakkoseen,tai sitten sieltä nousu tulee olemaan vaikeaa.
Baresi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Leijonat, Huuhkajat, Jäätävä läppä


Vastaus #1708 : 25.09.2008 klo 13:15:08

saapa nähdä riittääkö 3 kertaa 0-0 sarjapaikkaan

uskon että PK-35 kaataan tuon VIFKin, sille voi laskea sen 6 pinnaa taskuun ennen viimeistä peliä
Putaan Pallo

Poissa Poissa


Vastaus #1709 : 25.09.2008 klo 14:28:48

        Säilymisen turvaa vuorenvarmasti 30 pistettä, 29 ei välttämättä.




        TP-47 26 / Jäljellä 2 ottelua. Hyvät mahdollisuudet, mutta tiukille vetää. TP-47 tippuu tasapeleillä! KPV ja VIFK tasurit tiputtavat TP-47:n, koska VIFK:n maaliero on parempi. Edellytyksenä kuitenkin VIFK:n voitto KäPa:sta. TP-47 säilyy vaikka se häviäisi VIFK:lle, jos se voittaa KPV:t ja jos Atlantis häviää TPV:lle. Tällöin TP-47 säilyy maalierolla ja Atlantis tippuu. Toisin sanoen: KPV tappion tai tasapelin jälkeen ollaan PAKKOVOITTO-OTTELUSSA vihoviimeisessä ottelussa VIFK:ta vastaan. Tämä kotivoitto tiputtaisi VIFK:n. Voitettuaan KPV:t Torniolle riittää viimeisessä ottelussa tasapeli, jolloin VIFK tippuu.

        Atlantis 29 / Jäljellä 1 ottelu. Voitti JÄRISYTTÄVÄLLÄ. tavalla JJK:n, tämä merkitsi  Granin tippumista. Atlantis voi kuitenkin vielä tippua. Jos se häviää viimeisen TPV:lle ja jos TP-47 voittaa KPV:n, mutta häviää VIFK:lle. Silloin Atlantis tippuu maalierolla. Mutta, mutta Atlantikselle riittää tasapelikin viimeisessä ottelussa. Mahtaa olla varsin todennäköinen lopputulos.

        VIFK 24 / Jäljellä 2 ottelua. Suurien mahdollisuuksien loppuohjelma! KäPa ja TP-47. Tullee Tornioon 27 pisteessä ja maalierolla -4 tai parempi. Viimeisessä ottelussa tasapelikin riittää, jos TP-47 häviää tai pelaa tasan KPV:n kanssa. VIFK:n maaliero on parempi kuin TP-47:n. Jos TP-47 voittaa KPV:t, silloin VIFK on pakkovoiton edessä Torniota vastaan. Voitolla VIFK säilyisi ja kuten edellä todettua niin voisi TP-47:n säilyä, jos Atlantis ei ylläkään (mikä olisi kyllä suuri yllätys) Tampere reissulla edes tasapeliin. Tasapeli ei riittäisi tässä tilanteessa VIFK:n säilymiseen.

        GrIFK 24 / Jäljellä 1 ottelu: Atlantis voitti tänään, tämä merkitsi Granin tippumista.

        Loppupeleissä silläkin voi olla joillekin joukkueille merkitystä, että Helsinki-Tampere pelireissut ovat alle 200 km pituisia ja Helsinki-Lappland reilut 700 km tai Kokkola-Vaasa vain reilut 100 km. Oli miten oli niin kukin näistä joukkueista saa näissäkin otteluissa, kuten pelaamissaan aiemmissa otteluissa, tilaisuuden osoittaa paremmuutensa suhteessa vastustajaan. Ottelu kerrallaan nähdään kuka on kuka.

        Raspikurccu voisi tiivistää edellisen muotoon: TP-47 säilyy, jos se voittaa molemmat jäljellä olevat pelit.

        [/list][/list][/list]
        « Viimeksi muokattu: 12.10.2008 klo 00:29:53 kirjoittanut Putaan Pallo »
        RaneVain

        Poissa Poissa

        Suosikkijoukkue: JIPPO


        Vastaus #1710 : 25.09.2008 klo 14:38:21

        VIFK aloitti Joensuussa todella vahvasti ja näytti siltä, että JIPPOlle tulee todella tiukka matsi sitä vastaan. Mutta noin vartin pelaamisen jälkeen JIPPO-keskikenttä sai Sundin kiinni ja VIFK:n peli hyytyi siihen totaalisesti. Pisteet jäi Joensuuhun loppujen lopuksi helposti.

        Sama juttu KPV:n kanssa. Koivuranta meinasi kaataa JIPPOn yksijalkaisenakin, mutta parinkympin kohdalla niiden oli pakko ottaa Tare pois kentältä, kun jalka ei kestänyt ja sen jälkeen KPV:n hyökkäyspeli hajosi täysin.

        Ei ihan heti uskoisi, miten joidenkin joukkueiden peli voi olla yhdestä äijästä kiinni, mut niin se näkyy olevan.
        Janari

        Poissa Poissa


        Vastaus #1711 : 25.09.2008 klo 21:06:39

        Toivotaan että Tornio saisi Atlantista vastaan stadissa 3 pinnaa, mutta helppoa se ei tule olemaan.  ;) Viimeisessä kotipelissä joukkue tarvii yleisöltä tuet kerrankin varmasti. Pitäkäähän siitä huoli  Ylos
        St3uer

        Poissa Poissa


        Vastaus #1712 : 27.09.2008 klo 22:33:45

        Tänään K-Market Kirsikassa bongasin takuuvarmoja forumisteja,nikkejä kehiin 8) Ylos
        Ismona

        Poissa Poissa


        Vastaus #1713 : 28.09.2008 klo 10:41:02

        Tänään K-Market Kirsikassa bongasin takuuvarmoja forumisteja,nikkejä kehiin 8) :ylos :
        :D Tuoppi
        bupa

        Poissa Poissa

        Suosikkijoukkue: Tp-47, spaddujätkät ja rukinmiehet


        Vastaus #1714 : 28.09.2008 klo 13:59:31

        Ismona siis bongattu. Arvaukseni iästä: 14-16 vee. Menikö nappiin?
        Ismona

        Poissa Poissa


        Vastaus #1715 : 28.09.2008 klo 14:09:28

        Ismona siis bongattu. Arvaukseni iästä: 14-16 vee. Menikö nappiin?
        Valitan, en ole käynyt Kirsikassa muutamaan vuoteen.  ::)
        alarima

        Poissa Poissa

        Suosikkijoukkue: Juntti rasisti


        Vastaus #1716 : 28.09.2008 klo 14:12:49

        Koittakaa nyt hyvät torniolaiset kolleegat huutaa se teepee pysymään sarjassa,jotta ensi kaudella näkisi kiivaita hegemoniapelejä Torneåtakin vastaan.Kemihän taitaa olla varmistanutkin paikkansa ykkösessä ens kaudeksi.
        Ismona

        Poissa Poissa


        Vastaus #1717 : 28.09.2008 klo 14:21:36

        Oisko ideaa lähteä fanibussilla Kokkolaan, kun ei kerta tälle kaudelle ole vielä fanibussi liikahtanut?
        Putaan Pallo

        Poissa Poissa


        Vastaus #1718 : 28.09.2008 klo 17:00:00

        Ykkösen loppuratkaisut on time:

        TPV-JJK: 0-2. TPV edelleen pulassa. Seuraava peli kotona Jippoa vastaan. TPV voitti; kuivilla.

        Lopputulokset:
        Atlantis-TP-47 0-0
        VIFK-GrIFK 2-0

        Mitä vielä, historiallista: RoPS-HJK 2-0 56min. Saileti 39v. ja +90 min. Essomba.  Nämä RoPS:n tekemät maalit HJK:ta vastaan ovat erittäin kova saavutus, sillä v.sta 1994 RoPS on kyennyt maalintekoon KOTIOTTELUSSA vain kolmessa ottelussa tusinasta. Nyt HJK on todella pulassa.

        Omassa vakiossa 2 väärin kohde 6 ja 7, pitkäveto kintuille, koska TP-47 ei voittanut, tässä RoPS kohdallaan, samoin TPS yhteiskerroin 25.09. Mutta ei se mitään rahat kansanterveydelle.


        « Viimeksi muokattu: 04.10.2008 klo 17:23:54 kirjoittanut Putaan Pallo »
        Raspikurccu

        Poissa Poissa

        Suosikkijoukkue: †26.12.2009 raspikurcun forum ura


        Vastaus #1719 : 28.09.2008 klo 19:35:03

        Foorumin oma kertomataulunero Ylos Voisit omaa topikkia perustella näille 8)
        yksi

        Poissa Poissa


        Vastaus #1720 : 28.09.2008 klo 19:56:39

        Foorumin oma kertomataulunero : ylos: Voisit omaa topikkia perustella näille 8)

        Muutenki sille että saadaan faktoja keskusteluun  :keskari: ::)
        Taffarel

        Poissa Poissa


        Vastaus #1721 : 28.09.2008 klo 20:32:01

        Surkea konttaaminen jatkuu edelleen. Ei olisi mikään vääryys pudota Kakkoseen näillä esityksillä. Ensi kaudelle on PAKKO tulla isoja muutoksia joukkueen rakentamiseen ja valmentamiseen. Kasassa on hyvä runko Ykkösen tasolle mutta joku tässä kokonaisuudessa mättää todella pahasti tällä hetkellä  :(
        Trancey

        Poissa Poissa

        Suosikkijoukkue: AC Milan, Liverpool, FC Zenit


        Vastaus #1722 : 28.09.2008 klo 20:51:25

        Surkea konttaaminen jatkuu edelleen. Ei olisi mikään vääryys pudota Kakkoseen näillä esityksillä. Ensi kaudelle on PAKKO tulla isoja muutoksia joukkueen rakentamiseen ja valmentamiseen. Kasassa on hyvä runko Ykkösen tasolle mutta joku tässä kokonaisuudessa mättää todella pahasti tällä hetkellä  :(

        Eipä huonommin ois voinu kautta vetää.

        Pakko tässä on kyseenalaistaa toimintaa joka osa-alueella. ???
        Happis

        Poissa Poissa


        Vastaus #1723 : 28.09.2008 klo 21:22:13

        Mitä kannattajia TP:llä on ? Aina toivon, että joukkueeni menestyy parhaiten. Olen täysin varma että TP-47 pelaa ensi kaudella divarissa. Ylos Tuoppi
        elinho

        Poissa Poissa


        Vastaus #1724 : 28.09.2008 klo 21:34:58

        Eipä huonommin ois voinu kautta vetää.

        Pakko tässä on kyseenalaistaa toimintaa joka osa-alueella. ???

        Vaikka 70% vain on täysammattilaisia  ???

         
        Sivuja: 1 ... 68 [69] 70 ... 78
         
        Siirry:  

        Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa