Riquelme
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu, Huuhkajat, Dortmund
|
 |
Vastaus #3425 : 21.07.2008 klo 01:22:39 |
|
Jokohan Dom.Yobe syttyisi samanlaiseen hurmioon kuin viimekaudella 
|
|
|
|
Sakallio
Poissa
Suosikkijoukkue: Rauno Ojasen puoliaikaomena
|
 |
Vastaus #3426 : 21.07.2008 klo 09:02:47 |
|
Kalmarin lähtö oli kova isku ja tuleva toiminnasta vastaava henkilö joutuu tiukkaan paikkaan. Kalmarin lähtö oli AC:n kannalta hyvä juttu. Rehtori oli joutunut liian kovaan paikkaan ja hänen puutteensa tulivat esille selkeästi hänen toimikautenaan. Olematonta organisaatiota tulee vahvistaa, mutta henkilövalintoihin tulee panostaa aikaisempaa enemmän, jotta oikeille paikoille saadaan ihmisiä, joilla on kokemusta urheiluseuran johtamisesta. Se, mistä AC Oulu saa tässä tilanteessa pätevää henkilökuntaa on toinen juttu. Tärkeää on tehdä pohjatyö tässäkin hyvin ja vahvistaa organisaatiota maltillisesti. Kiitoksia Markus Kalmarille kuitenkin työstä AC Oulun eteen. Työ ja ympäristö, missä sitä tehtiin, eivät olleet kaikista helpoimmat.
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.07.2008 klo 09:05:26 kirjoittanut Sakallio »
|
|
|
|
|
Kolomen Kopeekan Keegan
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, IVFC, MTK Hungária ja Ikitaistelija TARE.
|
 |
Vastaus #3427 : 21.07.2008 klo 09:15:00 |
|
Kalmarin lähtö oli AC:n kannalta hyvä juttu. Rehtori oli joutunut liian kovaan paikkaan ja hänen puutteensa tulivat esille selkeästi hänen toimikautenaan. Olematonta organisaatiota tulee vahvistaa, mutta henkilövalintoihin tulee panostaa aikaisempaa enemmän, jotta oikeille paikoille saadaan ihmisiä, joilla on kokemusta urheiluseuran johtamisesta. Se, mistä AC Oulu saa tässä tilanteessa pätevää henkilökuntaa on toinen juttu. Tärkeää on tehdä pohjatyö tässäkin hyvin ja vahvistaa organisaatiota maltillisesti.
Kiitoksia Markus Kalmarille kuitenkin työstä AC Oulun eteen. Työ ja ympäristö, missä sitä tehtiin, eivät olleet kaikista helpoimmat.
Vopite olla. Vakavin kysymys on tosiaan se, mistä AC saa Kalmarin tilalle edes samantasoisen henkilön. Toiveena olisi tietysti toiminnanjohtaja, joka olisi Markusta parempi hommassaan. Päteviä ihmisiä juuri tähän tehtävään ei kasva jokaisessa puussa.
|
|
|
|
unido
Poissa
Suosikkijoukkue: V6 Ojala-Peipinen-Tahvis-Aapo-Tuure-Dritan. Nousu.
|
 |
Vastaus #3428 : 21.07.2008 klo 21:54:35 |
|
Kalmarin lähtö oli AC:n kannalta hyvä juttu. Rehtori oli joutunut liian kovaan paikkaan ja hänen puutteensa tulivat esille selkeästi hänen toimikautenaan. Olematonta organisaatiota tulee vahvistaa, mutta henkilövalintoihin tulee panostaa aikaisempaa enemmän, jotta oikeille paikoille saadaan ihmisiä, joilla on kokemusta urheiluseuran johtamisesta. Se, mistä AC Oulu saa tässä tilanteessa pätevää henkilökuntaa on toinen juttu. Tärkeää on tehdä pohjatyö tässäkin hyvin ja vahvistaa organisaatiota maltillisesti.
Kiitoksia Markus Kalmarille kuitenkin työstä AC Oulun eteen. Työ ja ympäristö, missä sitä tehtiin, eivät olleet kaikista helpoimmat.
Taas meni metsään  Kalmari oli ACOn organisaation tärkein mies.
|
|
|
|
Hayes
Poissa
|
 |
Vastaus #3429 : 21.07.2008 klo 21:57:25 |
|
Taas meni metsään  Kalmari oli ACOn organisaation tärkein mies. Moro Markus. 
|
|
|
|
höylä
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu
|
 |
Vastaus #3430 : 21.07.2008 klo 21:59:14 |
|
Taas meni metsään  Kalmari oli ACOn organisaation tärkein mies. No nyt mentiin kyllä tässä pahasti metsään.
|
|
|
|
Ei koskaan ikinä
Poissa
|
 |
Vastaus #3431 : 21.07.2008 klo 23:07:51 |
|
No nyt mentiin kyllä tässä pahasti metsään.
Tällä kaverilla ei koskaan mikään asia ole hyvin. :keskari:
|
|
|
|
Halmekangas
Poissa
|
 |
Vastaus #3432 : 21.07.2008 klo 23:24:32 |
|
Kiero kepulainen, Steniuksen Arihan se olisi sopiva mies Kalmarin saappaisiin, teki aikoinaan Fc Oulussakin vakuuttavaa jälkeä. (Joke)
|
|
|
|
|
Maakuntasatraappi
Poissa
Suosikkijoukkue: UEFA+FIFA+SWI=3MAFIA
|
 |
Vastaus #3434 : 22.07.2008 klo 22:06:04 |
|
Kiero kepulainen, Steniuksen Arihan se olisi sopiva mies Kalmarin saappaisiin, teki aikoinaan Fc Oulussakin vakuuttavaa jälkeä. (Joke)
Ari ja Soisalon Masa tekivät mitä pystyivät. Homma kuoli, mutta kunniaksi Arille ja Masalle on sanottava että hirmuvelkoja ei jäänyt mihinkään suuntaan.
|
|
|
|
Brambledinho
Poissa
|
 |
Vastaus #3435 : 23.07.2008 klo 21:21:31 |
|
En nyt löydä infoa (=jaksa ettiä), että saako Prismoista ennakkoon lippuja matseihin hieman huokeampaan hintaan?
|
|
|
|
Sakallio
Poissa
Suosikkijoukkue: Rauno Ojasen puoliaikaomena
|
 |
Vastaus #3436 : 23.07.2008 klo 21:29:16 |
|
En nyt löydä infoa (=jaksa ettiä), että saako Prismoista ennakkoon lippuja matseihin hieman huokeampaan hintaan? Kyllä. Etu on voimassa ennakkoon Prismoista ostetuissa lipuissa. Aikuisten lipuista 3 euron alennus ja 2 euron alennus muista.
|
|
|
|
S.Rönnbacke
Poissa
Suosikkijoukkue: Bob Marley=Popmaali
|
 |
Vastaus #3437 : 23.07.2008 klo 21:32:33 |
|
Taas meni metsään  Kalmari oli ACOn organisaation tärkein mies. Tosiaan kiitokset Markus Kalmarille tehdystä työstä! Seuran uusi logo ja nettisivut ovat erinomaiset ja muutenkin homma meni eteenpäin, vaikka pudottiinkin Veikkausliigasta. Yleisöpohja on eri tasolla kuin ennen, kun katsojia oli joka pelissä alle tuhat. Eihän se Kalmarin vika ollut, että pelaajia oli pakko metsästää ulkomailta, kun Oulusta ei löytynyt.
|
|
|
|
Vaari turinoi
Poissa
|
 |
Vastaus #3438 : 23.07.2008 klo 22:37:55 |
|
Ari ja Soisalon Masa tekivät mitä pystyivät. Homma kuoli, mutta kunniaksi Arille ja Masalle on sanottava että hirmuvelkoja ei jäänyt mihinkään suuntaan.
Ennen kuin moista menee kovin vahvoin sanamuodoin väittämään, kannattaisi asiaa tiedustella niiltä ammoisen FC Oulun johtokunnan jäseniltä joille takausvastuu iski henkilökohtaiseen lompakkoon.
|
|
|
|
Kolomen Kopeekan Keegan
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, IVFC, MTK Hungária ja Ikitaistelija TARE.
|
 |
Vastaus #3439 : 24.07.2008 klo 10:15:46 |
|
Sympaattinen Dennys  Rodrigues tullut Ouluun jäädäkseen (22.07.2008)
Koko uransa kotimaassaan Brasiliassa pelannut maalivahti Dennys Rodrigues saapui Ouluun maaliskuussa. Vajaan viiden kuukauden aikana kaupunki sekä seura ovat ehtineet valloittaa sympaattisen brassin sekä hänen perheensä sydämet.
Dennys Rodriguesin tarina on sangen mielenkiintoinen. AC Oulu nimittäin oli jo lähdössä kauteen erilaisella suunnitelmalla, mutta lopulta noin kuukausi ennen kauden alkua Rodrigues löytyi seuran etsinnän jälkeen joukkueen testattavaksi. Harjoitusottelut riittivät vakuuttamaan valmennus- ja seurajohdon, joten nimet rustattiin papereihin ja Rodriguesista tuli AC Oulun mies.
Päätöstä ei ole tarvinnut katua, sillä huhtikuussa 30 vuotta täyttänyt maalivahti on ollut oululaisten kantavia voimia sekä puolustuksen viimeinen lukko pelikauden aikana. Aktiivisesti peliä johtaja veräjänvartija on laskenut kahdessatoista ottelussa pallon taakseen vasta kuusi kertaa, mikä on selkeästi vähiten kaikista Ykkösen joukkueista.
Rodrigues on ehtinyt lyhyen ajan sisällä tehdä jo yhden AC Oulu seurahistorian ennätyksenkin pitämällä oman maalin puhtaana neljässä ottelussa peräkkäin. Väliin mahtui peräti 472 minuuttia ilman päästettyä maalia ennen kuin Atlantis onnistui osumaan tolppien väliin viime sunnuntaina.
- Oho, enpäs tiennytkään tuosta. Hieno homma, että olen pystynyt auttamaan joukkuetta. Pääsenkö tuolla ennätyksellä Guinnesin ennätysten kirjaan, Rodrigues kysyy vekkulimaiseen tapaansa.
Ihan niiden kansien väliin Rodrigues ei vielä pääse, mutta omalta osaltaan hänellä on suuri mahdollisuus olla auttamassa AC Oulua menestykseen.
Maalivahti on tyytyväinen omaan panokseensa tähän mennessä, mutta korostaa myös edessä pelaavan puolustuksen merkitystä.
- Meidän joukkueessa topparit Antti Pehkonen ja Boussad Houche sekä laitapuolustajat Niko Kukka ja Jussi Äijälä ovat olleet loistavia. Olen itsekin saanut tehtyä hyviä torjuntoja, mutta puolustajat ovat tehneet monessa ottelussa oman työni hyvin helpoksi.
- Muutenkin meillä on aivan upea joukkue, jossa jokainen taistelee aina loppuun asti. Joukkueessa on hienoja persoonia ja meillä on hauskaa keskenämme, Dennys iloitsee.
Suurella sydämellä Oulun puolesta
Rodriguesin tekemisestä sekä olemuksesta huomaa, että hän todella viihtyy Oulussa. Kaupunkiin saapuessaan hän ei osannut luonnollisesti lainkaan suomea, mutta myöskään englannin kieli ei taipunut ollenkaan.
Nyt tilanne on muuttunut täysin.
- Hyvä, minä, pois, rauha, muuri, mitä kuuluu? Yksi, kaksi, kolme, neljä, viisi, kuusi, seitsemän, kahdeksan, yhdeksän, kymmenen, yksitoista, kaksitoista…., luettelee Rodrigues kuin apteekin hyllyltä, ja vakuuttaa osaavansa laskea ainakin sataan asti.
Suomen kielen perussanat tulevat miehen suusta jo lähes kuin suomalaiselta. Lisäksi englanti sujuu jo hämmästyttävän hyvin lyhyt aika huomioon ottaen.
- Joka päivä puhun, puhun, puhun ja puhun. Lisäksi minulla on tietokoneellani brasilialainen kieliohjelma, jonka avulla opettelen joka päivä lisää englantia. Nyt voin sanoa, että englanniksi ymmärrän jo kaiken ja suomeakin jonkun verran.
Tämä on selkeä osoitus siitä, että mies on tosissaan. Oulun visiitistä ei ole tarkoitus tulla vain yhden kauden mittainen.
- Oulu on mahtava kaupunki, eikä minulla ole ollut täällä minkäänlaisia ongelmia. Kauden jälkeen suunnitelmana on lähteä käymään kotimaassani lomalla, mutta suurella todennäköisyydellä jatkan AC Oulussa myös ensi kaudella. Olen ollut täällä hyvin onnellinen. Joukkue on erinomainen ja seura on hoitanut kaikki asiat täydellisesti, Rodrigues kiittelee.
Perheen isän viihtyvyyttä lisää myös se, että vaimo sekä 3-vuotias poika Bernando saapuivat Ouluun kesäkuussa.
- Hekin viihtyvät täällä mainiosti. Käymme poikani kanssa paljon pyöräilemässä ja kävelemässä kaupungilla. Myös Hesburgerissa tykkäämme käydä, nauraa Rodrigues ja näyttää käsivarressaan olevaa tatuointia, jossa lukee pojan nimi.
Sympaattinen persoona on ehtinyt valloittaa jo kannattajienkin sydämen. Jokaisessa kotiottelussa mies tsemppaa faneja ennen ottelua – ja joskus myös ottelun aikana – taputtamalla sekä osoittamalla rinnassaan olevaa AC Oulun logoa.
Rodrigues kertoo, että AC Oulun värit ovat samat kuin hänen elämänsä ensimmäisen seuran, Avai FC:n, värit. Maalivahti edusti kyseistä Brasilian kakkosdivisioonassa pelaavaa seuraa yksitoista vuotta sitten.
- Rakastan näitä värejä ja taistelen joka hetki niiden puolesta. AC Oulu on ensimmäisen seurani jälkeen heti toisena sydämessäni. Haluan tulevaisuudessa pelata myös Veikkausliigassa näiden värien puolesta. Se on unelmani tällä hetkellä.
Yhden toivomuksen Rodrigues esittää oululaisyleisön suuntaan.
- Fanimme ovat olleet loistavia, mutta toivoisin vieläkin enemmän yleisöä peleihimme. Kun katsomossa on paljon ihmisiä, niin tunnelma kasvaa ja peleistä tulee vielä kovempia taisteluja. Se olisi myös seuralle tärkeää, että yleisöä kävisi enemmän.
AC Oulun onnistuneen alkukauden taustalla yhtenä syynä on joukkueen erinomainen yhteishenki. Iloinen, tsemppaava ja hymyilevä Rodrigues ei ole ollut ainakaan pienin tekijä tämän ilmapiirin luomisessa.
AC Oulu – TP-47 Castrenissa torstaina klo 18.30 – tervetuloa!
(Toimitus)
|
|
|
|
Incarnation
Poissa
Suosikkijoukkue: PoPa, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #3440 : 24.07.2008 klo 11:49:56 |
|
Teillä viime kaudella pelannut Petri Heinänen on huhujen mukaan saapumassa PoPan riveihin. Jonkinlaista yleiskatsausta tästä pelaajasta kaipailisin, joten minkälaisesta pelaajasta on kyse? Käsittääkseni vasen pakki, mutta pystyykö pelaamaan topparina?
|
|
|
|
Kolomen Kopeekan Keegan
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, IVFC, MTK Hungária ja Ikitaistelija TARE.
|
 |
Vastaus #3441 : 24.07.2008 klo 11:57:27 |
|
Teillä viime kaudella pelannut Petri Heinänen on huhujen mukaan saapumassa PoPan riveihin. Jonkinlaista yleiskatsausta tästä pelaajasta kaipailisin, joten minkälaisesta pelaajasta on kyse? Käsittääkseni vasen pakki, mutta pystyykö pelaamaan topparina?
Hyvä puolustuksen yleispelaaja, joskin käsittääkseni on kärsinyt aika paljon loukkaantumisista viime vuosina. Pelasi vasempana pakkina meillä viime kaudella. Hitaus muodosti lievän ongelman liigatasolla. Joku muu voinee kertoa tarkemmin pelaajasta.
|
|
|
|
Vuoden Vaihde
Poissa
Suosikkijoukkue: OTP, AC Oulu, Djurgårdens IF
|
 |
Vastaus #3442 : 24.07.2008 klo 12:00:07 |
|
Hyvä puolustuksen yleispelaaja, joskin käsittääkseni on kärsinyt aika paljon loukkaantumisista viime vuosina. Pelasi vasempana pakkina meillä viime kaudella. Hitaus muodosti lievän ongelman liigatasolla. Joku muu voinee kertoa tarkemmin pelaajasta.
Oli Hietasen ohella pulustuksen pallovarmin pelaaja niissä (ehkä) kolmessa pelissä, jossa pelas..
|
|
|
|
Kolomen Kopeekan Keegan
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, IVFC, MTK Hungária ja Ikitaistelija TARE.
|
 |
Vastaus #3443 : 24.07.2008 klo 14:09:19 |
|
AC Oulu Oy:n perustamisesta juttu tänään Forum24:ssa. Suunnattu osakeanti päättyy huomenna
AC Oulu Oy:n perustamistoimet etenevät. Perustamiskokous pidettiin kolmisen viikkoa sitten ja suunnattu osakeanti päättyy huomenna perjantaina. Vielä perustamiskokouksessa ei ollut tungosta. Forum24:n saamien tietojen mukaan paikalla oli alle kymmenen henkilöä. Osakemerkintöjä on kuitenkin tehty, sanoo uuden jalkapalloyhtiön toimitusjohtaja Markku Tauriainen. Tauriainen onkin luottavainen merkinnän onnistumiseen.
– Juurikin tuossa edessäni istuu herra, joka merkitsi kymmenen osaketta.
Rata tarkistaa antiesitteen
Kun suunnattu osakeanti päättyy, AC Oulu Oy pitää ylimääräisen yhtiökokouksen, joka muun muassa valitsee hallituksen. Perustamiskokouksessa AC Oulu Oy:n ensimmäiseen hallitukseen valittiin Matti Heikkinen, Ralf Matsson ja Markku Tauriainen.
– Olemme eräänlainen tekninen hallitus. Viemme asioita eteenpäin (asianaja, oikeustieteen tohtori) Mikko Pikkujämsältä saamiemme ohjeiden mukaan, Tauriainen sanoo.
Ylimääräisen yhtiökokouksen jälkeen AC Oulu toimittaa julkista osakeantia esittelevän osakeantiesitteensä Rahoitustarkastuksen tarkistettavaksi.
– Julkista osakeantia ei voi toteuttaa, ellei Rata ole hyväksynyt esitettä, Tauriainen sanoo.
Tavoitteena 2,5 miljoonaa
Rata muun muassa haluaa katsoa yhtiön tulevaisuuden suunnitelmat ja riskikartoituksen.
– Tämä kaikki siis koskee kaikkia julkisia osakeanteja, ei vain meitä, Tauriainen toteaa.
Julkisen eli kansallisen osakeantinsa tavoitteeksi AC Oulu Oy:n johto on asettanut 2,5 miljoonaa euroa. Suunnatun osakeannin tavoite on paljon vaatimattomampi, 100 000 euroa. Yhtiöittämisen jälkeen AC Oulu Oy vastaa edustusjoukkueen toiminnasta. Sarjapaikka jää palloliiton sääntöjen mukaan aina yhdistykselle, tässä tapaukselle nykyiselle AC Oulu ry:lle.
Tällä hetkellä AC Oulu porskuttaa Ykkösen kärjessä. Nousu Veikkausliigaan on siten aivan käden – tai tässä tapauksessa pitänee sanoa jalan ulottuvilla. Seuraava peli AC Oululla jo tänään: kotipeli TP-47:ää vastaan alkaa Castrenin kentällä kello 18.30.
|
|
|
|
futislasse
Poissa
|
 |
Vastaus #3444 : 24.07.2008 klo 14:15:31 |
|
AC Oulu Oy:n perustamisesta juttu tänään Forum24:ssa.
No oikein luin, ensimmäiseen hallitukseen valittiin mm. mr. OPA Ralf Matsson  Vapahtaja on palannut...
|
|
|
|
Kolomen Kopeekan Keegan
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, IVFC, MTK Hungária ja Ikitaistelija TARE.
|
 |
Vastaus #3445 : 24.07.2008 klo 14:18:55 |
|
No oikein luin, ensimmäiseen hallitukseen valittiin mm. mr. OPA Ralf Matsson  Vapahtaja on palannut... Raffen osallistuminen on kyllä positiivinen juttu, toivottavasti on mukana myös tuossa suunnatun annin jälkeen valittavassa varsinaisessa hallituksessa.
|
|
|
|
Juhana Jäähynkalastaja
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®
|
 |
Vastaus #3446 : 24.07.2008 klo 15:53:47 |
|
Raffen osallistuminen on kyllä positiivinen juttu, toivottavasti on mukana myös tuossa suunnatun annin jälkeen valittavassa varsinaisessa hallituksessa.
Erittäin sama 
|
|
|
|
journeyman
Poissa
|
 |
Vastaus #3447 : 24.07.2008 klo 16:24:43 |
|
Olisiko tässä mahdollisesti ensimmäinen askel siihen, että ACO ja OPA lyövät hynttyyt yhteen, jossa syntyy ykkösjoukkue ja farmi. Tällainen yhteistyö olisi kyllä aika vaikuttava, sillä nappasihan OPA pelaajia, jotka olisivat ACOllekin kelvanneet. Vielä kun junioritoiminnan laittasivat samalla pyörimään.. No ehkei kuitenkaan ihan näin pitkälle tule homma menemään, mutta onhan se mielenkiintoista, jos paikallisen kilpailijan taustavaikuttaja liittyy mukaan. Nimimuutoksia toivottavasti ei enää tehdä, tapahtu sitten mitä tahansa.
Mutta ilmeisesti kuitenkin nyt on sitä rahaakin tulossa toimintaan enemmän ja sitä kautta esimerkiksi Miiga menettää sen rahaedunkin ensi kaudelle mahdolliseen derbykauteen.
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.07.2008 klo 16:25:48 kirjoittanut journeyman »
|
|
|
|
|
S.Rönnbacke
Poissa
Suosikkijoukkue: Bob Marley=Popmaali
|
 |
Vastaus #3448 : 24.07.2008 klo 17:59:25 |
|
Olisiko tässä mahdollisesti ensimmäinen askel siihen, että ACO ja OPA lyövät hynttyyt yhteen, jossa syntyy ykkösjoukkue ja farmi. Tällainen yhteistyö olisi kyllä aika vaikuttava, sillä nappasihan OPA pelaajia, jotka olisivat ACOllekin kelvanneet. Vielä kun junioritoiminnan laittasivat samalla pyörimään.. No ehkei kuitenkaan ihan näin pitkälle tule homma menemään, mutta onhan se mielenkiintoista, jos paikallisen kilpailijan taustavaikuttaja liittyy mukaan. Nimimuutoksia toivottavasti ei enää tehdä, tapahtu sitten mitä tahansa.
Mutta ilmeisesti kuitenkin nyt on sitä rahaakin tulossa toimintaan enemmän ja sitä kautta esimerkiksi Miiga menettää sen rahaedunkin ensi kaudelle mahdolliseen derbykauteen.
Toivotaan kuitenkin kaikki OPSin nousua: varmat 6 pistettä ja vähemmän matkustamista!
|
|
|
|
Vuoden Vaihde
Poissa
Suosikkijoukkue: OTP, AC Oulu, Djurgårdens IF
|
 |
Vastaus #3449 : 24.07.2008 klo 21:35:02 |
|
Olisiko tässä mahdollisesti ensimmäinen askel siihen, että ACO ja OPA lyövät hynttyyt yhteen, jossa syntyy ykkösjoukkue ja farmi.
Ei välttämättä hirveän kaukaa haettua teoriaa.. Viime kesänä näihin aikoihin isot pojat kerto tupakkipaikalla Raffen olleen alustavasti kiinnostunut AC Oulun toiminnasta ja nyt ilmeisesti on päästy jonkinasteisiin tekoihin sanoista.. Omissa silmissä Raffen oleminen Oy:n mukana tuo uskottavuutta toimintaan ja todella toivotaan, että tällä nimellä mennään.
|
|
|
|
|
|