Johtaja Calu
Paikalla
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #4675 : 30.08.2008 klo 22:27:02 |
|
Puolustukseen tarvitaan miehiä jos Kärkkäinen ei jatka. Eerolan ja Haaran uskon jatkavan. Eli laitapakki puolustukseen.
Pitkälä ottaa ja myös lunastaa Kärkkäisen paikan ensi kautena jos Pyry tsadiin matkaa. Sano mun sanoneeni  Lahti Cupissa Pitkälä oli yksi Lahen parhaista.
|
|
|
|
|
Johtaja Calu
Paikalla
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #4676 : 31.08.2008 klo 02:29:14 |
|
Haara teki jatkosopparin vuoteen 2010 asti  Haara jatkosopimukseenFC Lahti ja keskuspuolustaja Heikki Haara ovat sopineet yhteistyön jatkumisesta kahdella vuodella eli kauden 2010 loppuun. Haara on kuulunut kuluvalla kaudella mustapaitojen vakiokasvoihin ja hoitanut tonttiaan luotettavasti. Hän on pohjevamman jäljiltä pelikuntoinen tänään kierroksen kärkikamppailussa Honkaa vastaan Tapiolassa.  Haara siivoaa FC Lahden maalin edustaa myös jatkossa. Kuva: Juha Tamminen e. Ja nyt on sopimustilanne seuraava: MaalivahitJuha Tuomi 2010 Viktor Szentpeteri 2008+1 PuolustajatHeikki Haara (C) 2010 Janne Moilanen (C) 2010 Jere Pitkälä 2009+1 Henri Toivomäki 2008+2 Kalle Eerola 2008 Pyry Kärkkäinen 2008 KeskikenttäpelaajatJukka Vanninen C 2010 Eero Korte 2010 Riku Heini 2010 Konsta Hietanen 2009 Mika Hänninen 2009 Kaarlo Rantanen 2009 Jukka veltheim 2009+1 Eetu Sassila 2008+1 Jari Litmanen 2008 Pekka Kainu 2008 HyökkääjätRafael 2010 Jonne Kemppinen 2010 Drilon Shala 2008 Sanoisimpa että pullat on hyvin uunissa jatkoa ajatellen 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.08.2008 klo 02:40:45 kirjoittanut Calumus »
|
|
|
|
|
jaanu$
Poissa
Suosikkijoukkue: Tiiseli since 4eva
|
 |
Vastaus #4677 : 31.08.2008 klo 07:02:19 |
|
robo 
|
|
|
|
|
Rafu
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #4678 : 31.08.2008 klo 08:39:37 |
|
Loistava homma  Sopimustilanne on loistava varsinkin kun vertaa viime kauteen. Hyvä että jatkosopimuksia on alettu tekemään ajoissa 
|
|
|
|
|
batnam
Poissa
Suosikkijoukkue: Lahti
|
 |
Vastaus #4679 : 31.08.2008 klo 13:31:27 |
|
Kyllä näyttää hyvältä! Kiva että sitoudutaan joukkueeseen, ja ainakin annetaan lahelle mahikset saada massia jos pois pitää päästä.
Varsinkin kun käy kattomassa muiden jengien sopparitilanteita, niin Lahella todellakin on pullat hyvin uunissa.
|
|
|
|
|
Johtaja Calu
Paikalla
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #4680 : 31.08.2008 klo 23:11:20 |
|
Jos historian parasta saavutusta (5.sija 2003) halutaa parantaa, ni seuraavasta kolmesta pelistä ois hyvä ottaa maksimipongot.
15.9 FC Lahti - MyPa 21.9 FF Jaro - FC Lahti 25.9 FC Lahti - RoPS
|
|
|
|
|
Huupponen
2017
Paikalla
Suosikkijoukkue: Tonttilan Super -91
|
 |
Vastaus #4681 : 01.09.2008 klo 00:27:46 |
|
Jos historian parasta saavutusta (5.sija 2003) halutaa parantaa, ni seuraavasta kolmesta pelistä ois hyvä ottaa maksimipongot.
15.9 FC Lahti - MyPa 21.9 FF Jaro - FC Lahti 25.9 FC Lahti - RoPS
Lähden rohkeasti veikkaamaan että 3-4 pistettä tulee näistä otteluiden saldoksi.
|
|
|
|
|
shanks
Poissa
|
 |
Vastaus #4682 : 01.09.2008 klo 08:25:23 |
|
Sopparitilanne näyttää tosiaan ihan hyvältä nyt mutta tosiasia on kyllä, että jos oikeasti meinataan nousta tulevina vuosina mitalitiloille niin jostain on löydyttävä lisää rahaa ja sitä kautta jengiin kunnollisia vahvistuksia. Ensi kautta varten tästä on kuitenkin hyvä rakentaa ja toivottavasti se, että on nyt jengi hyvin kasassa tarkottaa sitä, että kauden päätyttyä voidaan sit kaapia ne vahvistuksetkin jostain kun ei tarvitse keskittyä soppareiden uusimiseen.
|
|
|
|
|
Hannu Jäntin koivet
Poissa
|
 |
Vastaus #4683 : 01.09.2008 klo 09:19:02 |
|
Oisin tyytyväinen jos tää porukka jatkais ens vuonnakin, mukaan lukien Kakkis. Litti on unelmaa, jonka varaan en laske mitään. Mut oishan se käsittämättömän orgastista...
Kuitenkin, jotta pelin taso kokonaisuutena nousisi, mun mielestä pitäisi jatkaa vahvuuksilla (no shit) ja keskittyä pariin heikkoon kohtaan pelaamisessa. Nää löytyy puolustuksesta ja hyökkäyksestä. Suurempaa puutetta kummassakaan ei ole systeeminä, mutta tuloslaji, pitää tehä maaleja ja estää vastustajaa tekemästä.
Topparit, paluu tasollenne ja maaliin voittava veska. Nyt Jamo ja Robo on vuorotellen paskana, ja se näkyy. Pyry seilaa laidasta laitaan ja pistäytyy keskellä. Ratkaisu: Tähän jotain permanenttia ja maaliin esim. Henriksson.
Laitapakit on ok, mutta tarvitaan parempaa. Henkka vois jopa haastaa toppareita, on kuitenkin sen paikan mies peruskoulutukseltaan. Mopsi laihikselle, ja vois siirtää ne hallikauden kesot nurmelle. Ratkaisu: Mopsille haastaja jos Sassilasta ei siihen oo. Henkalle ainakin back-up, Konstaa ei pakiksi uhrata.
Keskikenttä on muuten ok, mutta tuloksellisia ratkaisuja odotetaan. Konsta kykenee, Eero hyvä kahteen suuntaan mutta tarvii pallit siihen maalitekoon ja viimeseen syöttöön. KK:n pohjat huippua, Kakkis ok ja kelpaa mulle, se on oman tyylisensä ja kiva niin. Mitä vasemmalle? Shala hyvä mutta puhdas hyökkääjä/laituri, ei keskikentän laita. Tarvitaan Drilolle soppari ja kirittäjä, oisko KV Kotkasta? Ajaako Heini asian? Hänninen kiva, mutta ei tuo mitään lisää, mieluummin oma poika Rantanen. Kiitos hoopi ja näkemiin.
Hyökkäys: Rafu palloa maaliin, Jonne tekee sen muutaman, Shala ois ensi kauden Sadik... Kakkis tuuraa. Joku tarvitaan, joko kasvamaan Rafun kenkiin ja/tai haastamaan kakkoshyökkäjät Jonne ja Shala.
Tänään Lahen maalisuhde on 30-19. Kupsilla tasoitettu se olis about 25-19. Siinä on se viisi maalia liian vähän ja liikaa. Hankintojen ja muun kehittymisen (henk. koht. taito, joukkuepelaaminen, korvien väli) tulee keskittyä tähän.
|
|
|
|
|
Bob Common
Poissa
Suosikkijoukkue: Antijalkapallo
|
 |
Vastaus #4684 : 01.09.2008 klo 10:18:03 |
|
Jos historian parasta saavutusta (5.sija 2003) halutaa parantaa, ni seuraavasta kolmesta pelistä ois hyvä ottaa maksimipongot.
15.9 FC Lahti - MyPa 21.9 FF Jaro - FC Lahti 25.9 FC Lahti - RoPS
MyPa kotona on kyllä aika kriittinen matsi - voitolla oltais vahvoilla kamppailussa nelossijasta, joka voi hyvinkin tuoda europaikan tällä kaudella. Jaro ois kiva voittaa ees joskus ja RoPSin on vaan kaaduttava. ens kauden pelaajat Yllä olevaan analyysiin oma näkemys: suurimmat tarpeet ens kaudeksi ovat varmasti puolustuksessa, etenkin jos monitoimimies Pyry lähtee (sanokaa ny joku varmana tietona, ettei lähe, pliis). Mopsin pelipaikalle tarvis myös kriittisesti kilpailua. Sen ei tarvis ees olla mikään huikeita nousuja tekevä keskityskone, kunhan pärjäis puolustussuuntaan ja antais yli puolet syötöistä omille. Lisäksi kaivattaisiin keskikentän laidalle miestä, joka ihan oikeesti osaa pelata siellä. Heinillä olis mun mielestä potentiaalia, varsinkin kun on vasenjalkainen. Taitavana kaverina voisi antaa erikoistilanteitakin ja Mopsia ei tarvitse roikuttaa edes niiden takia mukana. Nopeutta Heinillä ei valitettavasti taida ihan huipulle saakka riittää, mutta teku tuntuis olevan hyvällä tasolla. Sitten vielä kärkeen maalintekijä. Jonne ei näytä olevan avauksen mies, vaikka kuinka toivois ja Shalan maaleja ootellaan vielä. Tähän lisätään, että molemmat on lasista ja Rafukaan ei pelaa ikuisesti ja hyökkääjälupaukselle olis tilausta. Loppuun vielä synkähkö toteamus. Tiedostan kyllä, että nää tarpeet löytyy varmaan jokaiselta muultakin liigaseuralta, joten pitäisin erittäin positiivisena sitä, että ees yks näistä puutteista täytettäis onnistuneesti.
|
|
|
|
|
Freddy
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat
|
 |
Vastaus #4685 : 01.09.2008 klo 11:23:33 |
|
Calumukselta hieman jo kyselinkin, että voisinko tulla johonkin peliin Lahden fanisektioon vierailevaksi tähdeksi. Vielä en uskalla Lahtea laskea suosikkijoukkueekseni, mutta tunnelmallisesti olisi mukavampi seurata peli teidän aitostanne kuin keskellä katsomoa. Mitä mieltä olette, oletteko valmiit ottamaan minut johonkin peliin mukaan, esim. jo Mypa-peliin?
|
|
|
|
|
shanks
Poissa
|
 |
Vastaus #4686 : 01.09.2008 klo 12:40:48 |
|
Eihän sinne fanikatsomoon saapumiselle tarvitse mitään lupia keneltäkään kysyä.
|
|
|
|
|
Freddy
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat
|
 |
Vastaus #4687 : 01.09.2008 klo 12:41:53 |
|
Eihän sinne fanikatsomoon saapumiselle tarvitse mitään lupia keneltäkään kysyä.
Eikö 
|
|
|
|
|
Johtaja Calu
Paikalla
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #4688 : 01.09.2008 klo 14:26:34 |
|
Eikö  Ei. Eikä ainakaa multa. Itekki oon aika uus tulokas näissä ympyröissä  ... Jos syän sykkii ees vähän Lahelle ni messii vaa. Kerran ku laulamaa tuut/vierasreissuun lähet, ni et pysty enää olee poissa  . Meinaa sen jälkee se sykkii vielä enemmän ja enemmän ja...
|
|
|
|
|
Huupponen
2017
Paikalla
Suosikkijoukkue: Tonttilan Super -91
|
 |
Vastaus #4689 : 01.09.2008 klo 14:49:54 |
|
Fänikatsomo-nimelle :keskari:
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #4690 : 01.09.2008 klo 15:28:52 |
|
Fänikatsomo-nimelle :keskari:
Sama. Pikkutytöt kastelee Uniklubin keikalla housujaan fanikatsomossa.
|
|
|
|
|
krevis
Poissa
Suosikkijoukkue: 1923
|
 |
Vastaus #4691 : 01.09.2008 klo 16:44:20 |
|
Lahen huutosakille 
|
|
|
|
|
Rafu
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #4692 : 01.09.2008 klo 17:41:50 |
|
Maalille tosiaan kaivattaisiin voittavaa maalivahtia. Szentpeteristä ei siihen ainakaan vielä ole ollut. Puolustukseen on kuulemma tulossa Jukka Sinisalo. Itse en tiedä paljoa kyseisestä herrasta ,mutta kai se ihan hyvä on  Keskikentälle tarvitaan sellainen jatkuvasti hyviä syöttöjä jakeleva pelaaja (ei niinkään puolustusvelvotteita) Hyökkäykseen ja laitaan sitten pari kaveria niin hyvä tulee 
|
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #4693 : 01.09.2008 klo 17:43:20 |
|
Puolustukseen on kuulemma tulossa Jukka Sinisalo.
JJK:n Sinisalo?
|
|
|
|
|
Rafu
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #4694 : 01.09.2008 klo 17:43:50 |
|
JJK:n Sinisalo?
Joo...tällästä olen kuullut.
|
|
|
|
|
Freddy
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat
|
 |
Vastaus #4695 : 01.09.2008 klo 17:55:54 |
|
Jos syän sykkii ees vähän Lahelle ni messii vaa. Kerran ku laulamaa tuut/vierasreissuun lähet, ni et pysty enää olee poissa  . Meinaa sen jälkee se sykkii vielä enemmän ja enemmän ja... hieman se sykkii, joten enköhän mä tule mukaan kokeilemaan meininkiä 
|
|
|
|
|
henkelarsson
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #4696 : 01.09.2008 klo 18:07:02 |
|
.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.09.2008 klo 18:51:20 kirjoittanut henkelarsson »
|
|
|
|
|
Johtaja Calu
Paikalla
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #4697 : 01.09.2008 klo 18:07:14 |
|
^Koko Suamen FC Lahti
Smam 
|
|
|
|
|
Rafu
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #4698 : 01.09.2008 klo 18:19:11 |
|
Oon yrittäny koulussa saaha FC Lahti innostusta ,mutta ei hirveesti sytytä...paitsi muutama aikoo käydä peleissä tulevaisuudessa  Kavereit ainaki nauro ku vedin pari Lahti värsyy. Opeki hermostu.
|
|
|
|
|
Johtaja Calu
Paikalla
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #4699 : 01.09.2008 klo 18:32:07 |
|
Oon yrittäny koulussa saaha FC Lahti innostusta ,mutta ei hirveesti sytytä...paitsi muutama aikoo käydä peleissä tulevaisuudessa  Kavereit ainaki nauro ku vedin pari Lahti värsyy. Opeki hermostu. Opeta ne tavoille 
|
|
|
|
|
|
|
|