GonzalesBlanco
Poissa
Suosikkijoukkue: R.I.P 2.4.2008
|
 |
Vastaus #1275 : 05.02.2008 klo 01:48:30 |
|
Etova yrittää sanoa, että MYLLYT SALLITTAVA! Korttia näistä.  :keskari: edit: Afrikkatakleja satelee 
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.02.2008 klo 01:51:59 kirjoittanut GonzalesBlanco »
|
|
|
|
|
Sinbe
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United
|
 |
Vastaus #1276 : 05.02.2008 klo 01:48:44 |
|
Missä Etovan punainen  Sitä ennen tunisialaiselta järkyttävä taklaus eikä mitään lappua. Käsittämätöntä tuomarointia  Eikä edes antanut lisäaikaa 
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.02.2008 klo 01:55:10 kirjoittanut Sinbe »
|
|
|
|
|
Luigi
Poissa
|
 |
Vastaus #1277 : 05.02.2008 klo 01:54:37 |
|
Kamerunilla tilanne hyvin kontrollissa. Tunisia ei ole saanut oikein mitään aikaiseksi jatkoajalla. Taisi leijonien nopea maali viedä uskon?
|
|
|
|
Gheddafi
Poissa
Suosikkijoukkue: Ne, jotka ei koskaan pärjää
|
 |
Vastaus #1278 : 05.02.2008 klo 01:55:48 |
|
Kamerun välieriin, hieno taistelu ja peli molemmilta 
|
|
|
|
GonzalesBlanco
Poissa
Suosikkijoukkue: R.I.P 2.4.2008
|
 |
Vastaus #1279 : 05.02.2008 klo 01:57:03 |
|
Ei Kamerun vakuuttanut, Etovakin puppeloi monta lupaavaa hyökkäystä. Kiimainen vääntö, hyvää viihdettä, mutta huonoa jalkapalloa. Ghana-Nigeria oli paljon parempi matsi kuin tämä. Kamerun kuitenkin ansaitusti jatkoon, Krisu lopetti kisaurakkansa "tyylillä"  :keskari:
|
|
|
|
Luigi
Poissa
|
 |
Vastaus #1280 : 05.02.2008 klo 01:58:34 |
|
Nähdyn perusteella Ghanalla helpohko työ edetä finaaliin.
|
|
|
|
Lönkan Jallu
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, Hertha BSC, HIFK
|
 |
Vastaus #1281 : 05.02.2008 klo 01:59:07 |
|
paljonkohan tunisian valmentajan liksa on? maksaako lemarre - tai afrikkalaiset kovempaa fyrkkaa kuin hämis ja jengi?
|
|
|
|
Chino
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat & KPV
|
 |
Vastaus #1282 : 05.02.2008 klo 01:59:25 |
|
Noniin välierissä sitten toivottavasti kaatuu Ghana
|
|
|
|
Parlour
Poissa
|
 |
Vastaus #1283 : 05.02.2008 klo 02:01:07 |
|
Eto'on kisoissa taitaa olla kysymys rankkareiden sisään potkimisesta tusinamaita vastaan ja jatkopelien alkaessa mahdollisimman nopeasti Barcaan palaamisesta. Tänään Eto'o ei tehnyt mitään ja ulosajokaan ei ollut kaukana. Kummallisesti Afrikan tuomarit katsovat vähintään keltaisen kortin arvoisia rikkeitä läpi sormien.
|
|
|
|
Josef K.
Poissa
Suosikkijoukkue: Positiivisia lausuntoja antavat henkilöt
|
 |
Vastaus #1284 : 05.02.2008 klo 02:13:25 |
|
Ghanalla on kolme kokonaista välipäivää, Kamerunilla vain kaksi kaksituntisen ottelun jälkeen. Aika vahvoilla pitäisi isäntien olla.
|
|
|
|
Terry
Poissa
|
 |
Vastaus #1285 : 05.02.2008 klo 11:45:03 |
|
Tunisia oli mielestäni parempi eilisessä ottelussa. Hyökkäykset olivat huomattavasti parempia kuin Kamerunin vastaavat, joissa ei ollut järjestelmällisyyttä lainkaan.
|
|
|
|
Kolomen Kopeekan Keegan
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, IVFC, MTK Hungária ja Ikitaistelija TARE.
|
 |
Vastaus #1286 : 05.02.2008 klo 11:46:43 |
|
Tunisia oli mielestäni parempi eilisessä ottelussa. Hyökkäykset olivat huomattavasti parempia kuin Kamerunin vastaavat, joissa ei ollut järjestelmällisyyttä lainkaan.
Osittain eri. Kamerun oli selvästi hallitsevampi osapuoli 2-2 -maalin jälkeen ja hyökkäsi jatkoajalla aktiivisemmin ja monipuolisemmin kuin Tunisia. Johtoasemassa varsinaisella peliajalla kamerunilaiset sortuivat toki turhaan roiskimiseen Eto'olle. Peli muutti kuitenkin heti luonnettaan, kun Tunisia iski tasoituksen. Välierässä Ghana on selvä suosikki, mutta uskon pelistä tulevan tasaisen. Avainasemassa on Kamerunin pulustuspelaaminen, joka on ollut pahimmillaan aivan hirveää katsottavaa tässä turnauksessa. Se pitää saada NYT kuntoon. Myös lyhyt palautumisaika on tietysti ongelma, mutta eiköhän Rigobert-setä piiskaa joukkionsa hurmioon välierävääntöä varten. Allez Les Lions Indomitables!
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.02.2008 klo 11:51:06 kirjoittanut Kolomen Kopeekan Keegan »
|
|
|
|
|
S.K.
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi
|
 |
Vastaus #1287 : 05.02.2008 klo 12:04:49 |
|
Piti ihan talviloma ottaa töistä kisojen ajaksi. Toki lomaa vain viikko, mutta kyllähän sekin auttaa hiukkasen. Kovia otteluita tulossa jo alkulohkoissa. Suurinpina helminä Nigeria - Norsunluurannikko, Egypti - Kamerun ja Senegal - Etelä-Afrikka.
A-lohkosta uskon jatkoonmenijöiden olevan Ghana ja Marokko. B-lohkosta jatkoon menevät Nigeria ja Norsunluurannikko ilman suurempaa puppelointia. C-lohkosta Egypti ja Kamerun ovat suurimpia suosikkeja, Sudan haastaa tämän kaksikon. D-lohkosta jatkoon menee kaksi joukkuetta kolmikosta Senegal, Tunisia ja Etelä-Afrikka. Itse veikkaan Tunisiaa ja Senegalia.
Tämä tarkottaisi, että puolivälieräparit olisivat Ghana/Marokko - Nigeria/Norsunluurannikko ja Egypti/Kamerun - Tunisia/Senegal.
Eli omat ennakkosuosikkini Nigeria ja Norsunluurannikko voivat alkulohkon jälkeen kohdata vasta finaalissa. Veikataan vielä, että Norsut tuon hoitavat kotiinsa.
Ei tuo nyt ihan kauheasti pieleen mennyt. Ghana - Nigeria ja Kamerun-Tunisia osui kohdalleen. Tosin Senegal ja Marokko jäivät jo lohkoihinsa. Välierissä siis Egypti, Norsunluurannikko, Kamerun ja Ghana. Ei minkäänlaisia yllätyksiä. 
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.02.2008 klo 12:05:52 kirjoittanut S.K. »
|
|
|
|
|
GonzalesBlanco
Poissa
Suosikkijoukkue: R.I.P 2.4.2008
|
 |
Vastaus #1288 : 05.02.2008 klo 15:31:56 |
|
Rommipullo vetoa, tuo vastaan tämä: Ghana, Norsunluurannikko, Egypti, Kamerun jatkoon. Hyväksytkö?
Meni nuo välieräjoukkueet sitten oikein. Lopulliseksi järjestykseksi veikkaan: 1.Norsut 2.Ghana 3.Lannistumattomat Leijonat 4.Faaraot
|
|
|
|
Lazy Town
Poissa
Suosikkijoukkue: FCK
|
 |
Vastaus #1289 : 05.02.2008 klo 15:55:34 |
|
Se oli sitten liian aikaisin tuuleteltu. Leijonien takit on avattu ja nyt Tounes vyöryttää sellaisen suman sinne Kamerunin kenttäpuoliskolle että oksat pois! Kamerun on muutenkin pelannut aika ailahtelevasti ACoN:ssa, eli eipä mitään ole vielä ratkaistu.
Veikkaus: Tounes tasoihin mutta Camerooooooon hoitaa jatkoajalla vielä homman kotiin.
Mitä minä sanoin. Nyt finaaliin Ghana ja Norsunluurannikko, Kamerunille säälipiparit pronssipelistä.
|
|
|
|
Edmund
Paikalla
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat, Helmarit
|
 |
Vastaus #1290 : 05.02.2008 klo 17:25:40 |
|
Samoilla linjoilla edellisten kanssa, Norsut ja Mustatähdet finaaliin ja siellä toki Ghanan bandwagonissa.  Jellonat ja faaraot ratkaisevat sitten pronssin. Varsin juhlavaa futisviihdettä tää ACN kyllä tarjoaa tähän vuodenaikaan, kun Euroopassa sarjafutiksessa junnataan kuivaa kolmatta neljännestä eikä Suomifutiskausi ole vielä päässyt alkuun.
|
|
|
|
Viinioksa
Poissa
Suosikkijoukkue: Fingland
|
 |
Vastaus #1291 : 05.02.2008 klo 17:40:09 |
|
Meni nuo välieräjoukkueet sitten oikein. Lopulliseksi järjestykseksi veikkaan: 1.Norsut 2.Ghana 3.Lannistumattomat Leijonat 4.Faaraot
Kamerunhan otti Egyptiltä jo kerran huolella pataan, joten tuskin se mahdollisessa pronssipelissä ainakaan suosikki on. Ghana on kyllä hyvin varma finalisti: keskinkertainen Kamerun kaatoi Tunisian lähinnä kuntopohjansa ja fysiikkansa turvin, mutta essienejä vastaan sitäkään etua ei ole, varsinkin kun Kamerun joutui tuhlaamaan paukkuja jatkoaikaan, ja sillä on yksi lepopäivä vähemmän. Norsut-Egypti on sen sijaan paljon tiukempi taisto. Norsujen materiaali on parempi ja etenkin hyökkäyksen huikea, mutta Egypti on joukkuepelissä kisojen ylivoimaisesti paras. Eikä NrL:n puolustus Guineaa vastaan kyllä mitenkään vakuuttanut. Voi kääntyä kummin päin tahansa.
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #1292 : 05.02.2008 klo 18:11:11 |
|
Aika vähän tässä sympatioita on minkään joukkueen puolella. Norsunluurannikolla on kyllä kova porukka eikä ole vielä päässyt inhokkilistalle. Egypti menetti sympatiansa lehmänuhraushölmöilyllä. Ghanan nilkoillepotkijat ja juoksukoneet vituttavat jo valmiiksi. Kamerun on vielä pysynyt sympaattisena. Norsunluurannikko-Kamerun-finaalia siis toivon. Kamerunin voittoa voisi toivoa siellä, mutta jotenkin Eto'on egoilut tiputtaa tuloksen yhdentekeväksi. Todennäköinen finaali on kuitenkin Ghana-Norsunluurannikko, jossa siis Côte d'Ivoire saisi voittaa.
|
|
|
|
Kolomen Kopeekan Keegan
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, IVFC, MTK Hungária ja Ikitaistelija TARE.
|
 |
Vastaus #1293 : 05.02.2008 klo 18:17:05 |
|
Kamerun vie mestaruuden. Rigobert Songin fyysinen ja mentaalinen preesens vie mielenkiinnon välieristä ja finaalista. Siinä jäävät Norsujen patsastelevat diivatkin kakkoseksi. 
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.02.2008 klo 18:25:27 kirjoittanut Kolomen Kopeekan Keegan »
|
|
|
|
|
knäppy
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool, Bayern München
|
 |
Vastaus #1294 : 05.02.2008 klo 18:23:31 |
|
Missä Etovan punainen .Sitä ennen tunisialaiselta järkyttävä taklaus eikä mitään lappua. Käsittämätöntä tuomarointia Eikä edes antanut lisäaikaa  Sama :keskari: :keskari: Selvä punaisen paikka etovalle
|
|
|
|
Parlour
Poissa
|
 |
Vastaus #1295 : 06.02.2008 klo 21:56:39 |
|
GHANA’S MENSAH TO PLAY IN FINAL more news 5th February 2008 Ghana captain John Mensah will be available for the Black Stars should they qualify for the final of the Africa Cup of Nations. The Confederation of African Football (CAF) has reduced the defender’s expected two-match ban to one. Mensah was sent off for a professional foul in the quarter-final against Nigeria which the host won 2-1. He will however miss the semi-final against Cameroon slated for the Ohene Djan Stadium on Thursday. The defender was sent off for bringing down Osaze Odemwingie at the hour mark. The only other red card of the tournament so far was shown to Guinea captain Pascal Feindouno, who was given a two-match ban for violent conduct. http://www.ghanacan2008.com/news/newsinfo.php?id=413Todellinen yllätys  Kuinka nyt isäntäjoukkueen kapteeni voisi istua mahdollisen finaalin pelikiellossa? Kaikki eivät pelaa samoilla säännöillä.
|
|
|
|
Kolomen Kopeekan Keegan
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, IVFC, MTK Hungária ja Ikitaistelija TARE.
|
 |
Vastaus #1296 : 07.02.2008 klo 01:26:06 |
|
GHANA’S MENSAH TO PLAY IN FINAL more news 5th February 2008 Ghana captain John Mensah will be available for the Black Stars should they qualify for the final of the Africa Cup of Nations. The Confederation of African Football (CAF) has reduced the defender’s expected two-match ban to one. Mensah was sent off for a professional foul in the quarter-final against Nigeria which the host won 2-1. He will however miss the semi-final against Cameroon slated for the Ohene Djan Stadium on Thursday. The defender was sent off for bringing down Osaze Odemwingie at the hour mark. The only other red card of the tournament so far was shown to Guinea captain Pascal Feindouno, who was given a two-match ban for violent conduct. http://www.ghanacan2008.com/news/newsinfo.php?id=413Todellinen yllätys  Kuinka nyt isäntäjoukkueen kapteeni voisi istua mahdollisen finaalin pelikiellossa? Kaikki eivät pelaa samoilla säännöillä. Vittu mitä paskaa. Kaivoon hulahtivat kaikki Ghana-sympatiat :keskari: Onneksi Kamerun kyykyttää jo välierissä, joten ei tarvitse enempää spekuloida asialla.
|
|
|
|
BlueForce
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampereen futiksen väärin ymmärretty ylpeys RIP
|
 |
Vastaus #1297 : 07.02.2008 klo 14:25:59 |
|
Tänään ne sitten alkavat!!  Onneksi Kamerun kyykyttää jo välierissä, joten ei tarvitse enempää spekuloida asialla.
En usko että kyykyttävät, aion pistää käsittämättömän summa Ghanan puolesta vetoa(eli joku 10e). Tästä tulee todellinen taistelu. Mustan Afrikan kaksi suurinta kohtaavat. Nyt olisi jo korkea aika puhkaista kamerunin kupla parhaana mustana joukkueena Afrikassa. Ghana tulee jo pelkästään fyysisellä preesensillään jyräämään Etovan&kumppanit maanrakoon!! Tähän vielä lisätään kotiyleisön fanaattinen tuki, niin uskon että Kamerun ei pääse edes Ghanan puolustusalueelle. 
|
|
|
|
Hong Song
Poissa
|
 |
Vastaus #1298 : 07.02.2008 klo 19:25:04 |
|
Onko kukaan katsellut pelejä TV-antsilla, onko näkynyt hyvin? Kohta meinasin tuota kokeilla, saas nähdä kuinka toimii...
|
|
|
|
|
|
|