FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
11.10.2025 klo 04:45:17 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 15 [16] 17 ... 20
 
Kirjoittaja Aihe: PK-35 2008 - paluu kotiin  (Luettu 39320 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Jyrsijä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jokerit FC


Vastaus #375 : 26.04.2008 klo 12:37:59

Tässähän odotellaan kauden alkua jo innokkaasti. :) Ylos
red_one

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää


Vastaus #376 : 01.05.2008 klo 07:12:39

Yksi yö enää jäljellä.
jarppa21

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Viikingit


Vastaus #377 : 04.05.2008 klo 12:10:20

Kaataako Abid ja Kaijasilta JIPON?
elinho

Poissa Poissa


Vastaus #378 : 04.05.2008 klo 12:21:16

Onnea stadilaisille Ylos
PK35edustus

Poissa Poissa


Vastaus #379 : 04.05.2008 klo 20:38:06

PK-35 otti vausvoiton Joensuusta. Kotijoukkue tosin aloitti maalinteon jo 2 minuutin kohdalla, maalintekijänä Petteri Rönkkö.
PK:n onnistumiset osuivat toiselle puoliajalle. Petteri Kaijasilta avasi tämän kauden maalitilinsä Ykkösessä tasoittamalla rangaistuspotkusta 1-1:een 47 minuutin kohdalla. Voittomaali syntyi 88 minuutilla, kun Petri Haapimaan vasuri puhui ja pallo Jipon maalin oikeaan yläkulmaan, 1-2.

PK:n kokoonpano: McKenna, Lönnström, Jalava, Haapimaa, Haiko, Marcio, Gomez-Marttila, Jurvainen, Abid, Paajanen, Kaijasilta. Vaihdosta peliin tulivat Pannula, Kosonen ja Tamminen.

Kauden avausottelut ovat aina vaikeita, eikä nytkään pisteet Joensuun hallista tulleet helpolla. Kolme pistettä on kuitenkin hieno avaus, kun vielä muistetaan, että viime kaudella tuli 1-3 turpiin Joensuussa.

Tarkempi raportti, kun joukkue kotiutuu matkalta.



Jyrsijä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jokerit FC


Vastaus #380 : 04.05.2008 klo 21:15:58

Tärkeät avauspisteet ja nyt vain jatkoa voitoille Ylos Tuoppi
Maikson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Prutkuli


Vastaus #381 : 04.05.2008 klo 21:25:34

Hienoa että saatiin voitto heti alkuun. Ensi viikonloppuna sitten kaatuukin KäPa. 8) Ylos
pallis7

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: sinä


Vastaus #382 : 05.05.2008 klo 10:30:57

Mainio aloitus kaudelle. Eiköhän nuoremmatkin pääse Käpa-pelissä sitten maalin makuun...
PK35edustus

Poissa Poissa


Vastaus #383 : 05.05.2008 klo 14:58:04

JIPPO-PK-35  1-2 (1-0)

PK:n kokoonpano: McKenna, Lönnström, Jalava, Haapimaa, Haiko, Marcio, Gomez-Marttila, Jurvainen, Abid, Paajanen, Kaijasilta. Vaihdosta peliin tulivat Pannula, Kosonen ja Tamminen

Sunnuntaina 4.5 PK-35 matkasi miesten Ykkösessä Joensuuhun avausotteluun vastassa oli JIPPO. Peli pelattiin sisätiloissa Joensuu Areenan hallissa, heikkokuntoisella ja liukkaalla ”muovimatolla”, josta vielä osa oli uutta mattoa ja osa vanhaa.
Tämä kuitenkin tiedettiin ja tätä avausta varten oli pitkitetty omaakin harjoituskautta tekonurmialustalla, Talin hallissa ja PK:n omassa Myllyhallissa.  Alusta pääsi kuitenkin yllättämään vierasjoukkueen. Tekonurmet harjoituksissa käyttäytyivät aivan eri tavalla kuin Joensuun areenan alusta., joka oli tosi liukas ja pallot menivät PK-35:ltä useasti yli rajoista liian kovien syöttöjen takia. Kotijoukkue taisi hakea hallissa pelaamisesta etua itselleen, koska nurmikenttä ulkona näytti aivan kelvolliselta pelialustalta.

Itse peli alkoikin tyrmäävästi kun kotijoukkue JIPPO pääsi jo heti toisen peliminuutin kohdalla iskemään 1-0 johdon taululle hämmästyneen puna-musta alakerran ”avustuksella”. Pallo pomppi läpi puolustuksen takatolpalle, josta Petteri Rönkkö siirsi kotijoukkueen 1-0 johtoon. Ensimmäisellä puoliajalla PK:n vaarallisimmat tilanteet tulivat erikoistilanteista, mutta tulosta ne eivät tuoneet. Jipolla oli puoliajan lopulla mahdollisuus siirtyä kahden maalin johtoon, mutta McKenna sai torjuttua laukauksen.

Toiselle puoliajalle PK-35 muutti pelitapaansa. Kun normaali pelinrakentelu ei toiminut, ruvettiin pelaamaan suoraviivaisemmin palloja hyökkäykseen. Tämä toimi jo heti aloituksesta. Niko Haiko sai pallon vasemmalle ja keskitti maalille. Feras Abid pääsi palloon kiinni ja häntä revittiin paidasta rangaistusalueella.  Paidasta repimisen kitkeminen on yksi tämän kauden asioista, joihin erotuomarit kiinnittävät erityistä huomiota. Tätä linjaa noudattaen erotuomari vihelsi pallon pilkulle. Petteri Kaijasilta viimeisteli tuttuun tyylin tasoituksen 1-1:een. Tasoituksen jälkeen PK-35 piti otetta hallussaan. Joukkueella oli 3-5 hyvää maalintekopaikkaa ja lisäksi tukku vaarallisia erikoistilanteita. Niko Haikon pitkät sivurajat ja monet kulmat yhdistettynä PK-35 torniosastoon pitivät kotijoukkueen varpaillaan koko ajan.  Ottelun loppua kohden Mikko Lappalaisen vaihdot vain lisäsivät kokoa vastustajan maalille. Vesa Kososen ja Anssi Tammisen sisääntulon myötä PK-35:llä oli ottelun lopussa seitsemän liki 190 senttistä tai sen yli olevaa pelaaja kentällä. Lopulta tämä ratkaisi ottelun. 88. minuutin kohdalla PK-35 sai kulmapotkun. Kulmapotkusta pallo jäi rangaistusalueelle PK-35:n haltuun. Petteri Kaijasilta pudotti pallon rangaistusalueen rajalle, josta Petri Haapimaa tykitti vasurilla pallon aivan oikeaan ylänurkkaan , 1-2. Lopussa Jippo ei enää saanut kirivaihdetta päälle vaan PK korjasi pisteet kotiin.

Vaikka peli ei aivan sujunutkaan toivotulla tavalla, niin joukkue kuitenkin löysi tavan voittaa ottelu muuttamalla pelitapaa. Maalit menivät Joensuussa kokeneiden pelaajien piikkiin, mutta myös nuoret PK-laiset olivat hyvin esillä. U18 ja U19 maajoukkuepelaajat Teemu Pannula ja Niko Haiko pelasivat pirteästi Ykkösen debyyttiottelussaan.

Veikkauspörssissä Petri Haapimaa saalisti 3 tähteä, Jipon Mikko Ikonen 2 tähteä ja Jipon Petteri Rönkkö yhden tähden. 


pu-nikki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: jippo


Vastaus #384 : 05.05.2008 klo 19:24:37

Hauska nähä, miten ristiriitaisia joukkueiden raportit ovat :). Itse en toki kommentoi, kun en peliä nähnyt.

Vertailuksi Jipon rapo:

Lainaus
Jippo hävisi avauksessa PK-35:lle     
04.05.2008

JIPON ensimmäiseen otteluun tällä kaudella eivät taivaan merkit olleet oikeassa asennossa. Jo ottelua edeltävänä torstaina alkoi joukkueen keskuudessa pyöriä vatsaepidemia. Pikku hiljaa tauti sai vallan yhä useammassa jippolaisessa. Lauantain viimeistelyharjoituksissa rivissä oli ainoastaan kahdeksan pelaajaa. "Mengele" Karttusen dropeilla joukkue kuitenkin kuntoutui sen verran. että sunnuntain taistossa PK-35 vastaa olivat kaikki rivissä mutta taudin jäljiltä.

Itse otteluun Jippo sai kuitenkin unelma-alun. Ottelu ehti vanheta ainoastaan kaksi minuuttia, kun koko kevään maalipaikat haistanut Petteri Rönkkö oli maalipaikassa. " Suoraan jalkaan tuo keskitys tuli. Ei siinä ihmeitä tarvinnut", Pepe tuumi ottelun jalkeen.

Jipolla oli vielä ensimmäisellä jaksolla pari loistavaa maalipaikkaa. Tällä kertaa onnikaan ei ollut jippolaisten puolella. Ikosen Mikko pääsi vielä ensimmäisellä jaksolla suhteellisen helpolla, mutta noukki ne muutamat pallot varmasti hyppysiinsä.

Toisella jaksolla sitten yläkerran herra käänsi selkänsä joensuulaisille. Toinen jakso oli edennyt vain kaksi minuuttia, kun ottelun tuomarin Pasi Kallion pilli soi rangaistuspotkun merkiksi. Eilen 17 vuotta täyttänyt Johannes Mononen kaatoi helsinkiläisen toisten mielestä rankkarin arvoisesti, toisten taas pk-lainen syöksyi onnistuneesti ja olisi ansainnut kortin. Joka tapauksessa Petteri Kaijasilta ei näissä paikoissa erehdy. Numerot muuttuivat 1-1:een. PK-35 sai kyllä toisella jaksolla otteen haltuunsa ja Mikko Ikonen piti pitkään numerot tasoissa.

Ottelun ratkaisu tapahtui sitten kolme minuuttia ennen päätösvihellystä. Täysin oikeajalkainen Petri Haapimaa veti unelmavedon vasemmallaan rankkarialueen nurkasta. Tälle tuurin kantamoiselle Mikko Ikonenkaan ei mahtanut mitään. Pallo painui aivan oikeaan nurkkaan.

Ottelu jälkeen Haapimaa myönsi, ettei ainakaan muista tuollaista maalia tehteensä. Nyt se tuli oikeaan aikaan ja oikeaan paikkaan.

"Piste olisi ansaittu, mutta sisua tämä tappio vain kasvattaa", Petteri Rönkkö tokaisi ottelun jälkeen. Ja tottahan Petteri puhui . Toista jaksoa tosin PK-35 hallitsi. Ehkäpä tuo JIPPO sairaus alkoi painaa , kun ote siirtyi vieraille.

Toki jippolaiset eivät Joensuussa olleet ainoita, joihin tuo vatsavirus iski. Viinijärven tytöt ja jokipojat olivat myös saman taudin kourissa.

Kuka muuten sukelsi?
jaja

Poissa Poissa


Vastaus #385 : 05.05.2008 klo 21:00:20

Hauska nähä, miten ristiriitaisia joukkueiden raportit ovat :). Itse en toki kommentoi, kun en peliä nähnyt.

Vertailuksi Jipon rapo:

Kuka muuten sukelsi?

Fefe
Luís Fernando

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pupelluksen mestarit 2008, 2009


Vastaus #386 : 05.05.2008 klo 21:17:28

Jalava.
jarppa21

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Viikingit


Vastaus #387 : 05.05.2008 klo 21:47:46

Kenet kaadettiin pilkun arvoisesti?
pu-nikki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: jippo


Vastaus #388 : 05.05.2008 klo 21:54:15

Kenet kaadettiin pilkun arvoisesti?

No sen saa nähä sitten, kun ottelukooste ilmestyy jipon sivuille Ylos.
mahoney

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tore André Flo


Vastaus #389 : 06.05.2008 klo 07:30:55

Laitetaanpa välillä myös muitakin kuin futisuutisia Ylos

http://www.uratie.fi/uratie/th/announcements.action?id=20058
Big Duncan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit


Vastaus #390 : 06.05.2008 klo 08:04:32

Puhelinmyyjä Ylos
jaja

Poissa Poissa


Vastaus #391 : 06.05.2008 klo 08:12:58

Laitetaanpa välillä myös muitakin kuin futisuutisia Ylos

http://www.uratie.fi/uratie/th/announcements.action?id=20058


Tärkeä tieto ::)
PK35edustus

Poissa Poissa


Vastaus #392 : 09.05.2008 klo 10:18:55

PK-35 palaa Pukinmäkeen

Ykkösen paikallisottelu PK-35-KäPa Pukinmäessä lauantaina klo 16.

PK-35 kotiavaus kaudella 2008 tapahtuu Pukinmäen nurmella. Joukkue palaa perinteikkäälle areenalle muutaman vuoden jälkeen. Pukinmäki on ulkoisilta puitteiltaan säilynyt samanlaisena. Katsomokapasiteettia on 2000 paikan edestä. Länsikatsomossa on tilaa 800 hengelle ja aurinkoisessa itäkatsomossa on kaksi 600 hengen katsomoa. Kaikki katsomotilat ovat kattamattomat.
Nurmi ei ole talvehtinut kovin hyvin. Vaikka kenttä näyttää pääosin vihreältä, on se kuitenkin vielä melko muhkurainen ja varmasti vaikuttaa pelaamiseen. 

PK-35 ja KäPa avasivat molemmat sarjan mallikkaasti. PK-35 haki pisteet Joensuusta Jipolta maalein 2-1 ja KäPa taas kukisti toisen nousijan GrIFK:n kotonaan 1-0.

PK-35 lähtee otteluun luottavaisin mielin. Uusia loukkaantumisia ei Joensuusta tullut, joten kaikki pelaajat ovat käytettävissä lukuun ottamatta Ymer Xhaferia ja Lauri Kuuselaa.

PK-35:n joukkue Joensuussa oli sekoitus kokenutta ja nuorta pelaajaa. Kokemusta edustivat maalivahti
Matthew McKenna, puolustaja Petri Jalava, unelmamaalin Joensuussa ampunut Petri Haapimaa ja
joukkueen kapteeni Petteri Kaijasilta. Nuoria lupaavia pelaajia edustivat avausottelussa esiintyneet nuorten
maajoukkuepelaajat Pablo Gomez-Marttila, Niko Haiko ja Teemu Pannula. Kun tähän vielä lisätään
väkkärämäiset Otto-Pekka Jurvainen ja Feras Abid sekä joukkueen torniosastoon kuuluvat Vesa Kosonen, Petteri Paajanen, Anssi Tamminen ja Mikko Lönnström sekä keskikentän taistelija Marcio, on joukkueelta lupa odottaa värikästä jalkapalloa myös Pukinmäessä

Tervetuloa Pukinmäkeen lauantaina seuraamaan mielenkiintoista paikallispeliä. 
Maikson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Prutkuli


Vastaus #393 : 10.05.2008 klo 09:29:41

Tänään tulee olemaan hieno päivä avata kausi kotona ja murskata KäPa. 8) Täytyy yrittää itsekin ehtiä paikanpäälle katsomaan, kun ei yhtään peliä ole vielä tällä kaudella tullut nähtyä.
Basement apes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS


Vastaus #394 : 10.05.2008 klo 21:35:12

Hieno voitto tuli. Kaikki pisteet tulevat olemaan tärkeitä loppukaudesta joten hyvältä näyttää alku ainakin. Itse pääsin tänään paikan päälle vasta toisella puoliajalla joten maalit jäivät näkemättä. Ainakin pelin loppuosa jonka näin oli aika hermostunutta peliä. Kolme pinnaa silti, hyvä näin.

Mukavasti käpalaisiakin oli paikalla  Ylos
PK35edustus

Poissa Poissa


Vastaus #395 : 10.05.2008 klo 21:45:48

PK-35-KäPa 2-0 (2-0)

PK:n kokoonpano: McKenna, Haapimaa, Jalava, Lönnström, Jurvainen, Marcio, Gomez-Marttila, Haiko, Abid, Kaijasilta, Paajanen. Vaihdosta peliin tulivat Tamminen, Pyykkölä ja Kosonen

PK-35 palasi Pukinmäkeen ja 600 katsojan edessä otti vakuuttavan voiton paikallisvastustaja KäPa:sta. Yleisömäärä oli suurempi kuin kertaakaan viime kaudella, joten alku oli lupaava.

Ottelun alussa peliä vaikeutti kentän epätasaisuus yhdistettynä lievään paikallisottelun tuomaan hermostuneisuuteen. Alku oli aika tasaista peliä, tuntui kuin ottelussa olisi ollut tunnusteluvaihe menossa. Ensimmäinen vaarallinen tilanne vierailijoille, kun Niko Saukkonen pääsi vasemmalta läpi. PK:n maalissa McKenna kuitenkin torjui Saukkosen laukauksen hyvän vastaantulon seurauksena.
Vähitellen kotijoukkue sai juonesta kiinni ja alkoi hallita tapahtumia. Feras Abid hätyytteli KäPa:n maalia jo kertalleen ennen kuin toinen tilanne sitten johti PK:n maaliin. Pallo pelattiin KäPa:n hieman seisovan puolustuslinjan taakse, josta Abid pääsi lataamaan oikeaan alakulmaan ohi Häkkisen 26. minuutilla. 2-0 syntyi maukkaan syöttökuvion päätteeksi. 6-7 syötön yhdistelmä vapautti Niko Haikon vasemmalta laidalta. Nuori laituri leikkasi maalia kohti ja antoi mainion syötön maalin eteen. Kaijasilta oli taas omalla paikallaan ja pallo varmasti verkossa. Pelikello näytti 37 minuuttia.  Tauolle lähdettiin kotijoukkueen kahden maalin johdossa.

Toisella jaksolla tuntui kuin PK olisi antanut suosiolla KäPalle tilaa pelata palloa pidemmälle. PK:n puolustus hoiti keskitykset maalille kuitenkin vakuuttavasti väljemmille vesille eikä vaaratilanteita alkuun syntynyt. Kerran Niko Saukkonen pääsi taas vasemmalta läpi ja antoi hyvän syötön mallille. McKennan iso olemus sai kuitenkin KäPa hyökkääjän ampumaan pallon taivaan tuuliin lähietäisyydeltä.
Jatkossa KäPan tilanteet tulivat kaukolaukauksista, joissa McKenna joitui muutaman kerran venymään näyttävään torjuntaan.

Ottelun käännekohta tuli 74. minuutin kohdalla. Vesa Kosonen pelattiin yksin läpi. Jere Wahlman venytti tilanteeseen takaapäin ja kaatoi Vesa Kososen. Ottelun tuomari mietti tilannetta hetken ja osoitti pilkkua ja punaista Jere Wahlmanille.  Kaijasilta asettui ampumaan rangaistuspotkua. Laukaus lähti oikeaan alakulmaan, mutta Miikka Häkkinen aavisti vedon hyvin ja liimasi pallon käsiinsä. Näin edettiin edelleen 2-0 lukemissa, mutta KäPan takaaajo vaikeutui selvästi alivoiman johdosta. Muutaman kaukolaukauksen joukkue vielä sai aikaiseksi, mutta ilman tulosta. PK:llakin oli lopussa muutama maukas paikka. Kaijasilta ja Kosonen olivat kaksistaan yksin läpi. Kaijasilta päätti ratkasita tilanteen itse, mutta ampui laukauksen tolppaan. Näin loppunumeroiksi jäi 2-0.

Ottelun erikoiksuuksiin kuului kaksi vapaapotkun antajalle annettua varoitusta pelin viivyttämisestä kun peli vielä oli kuumimmillaan. Toinen mieleenpainuva tilanne oli KäPa:n maalivahdin Häkkisen ja avustavan keskustelu paitsioista. Keskustelu huipentui avustavan kommenttiin: ” Älä mulle huuda, jos teidän puolustus pelaa paskasti”. Kaiken kaikkiaan PK ansaitsi voittonsa. Joukkue pelasi systemaattisemmin ja varmemmin kuin vastustaja. Kyllä KäPa:lläkin paikkansa oli, mutta joukkueiden ero oli siinä, että PK käytti omansa ja KäPa ei.  KäPän selvästi paras oli Niko Saukkonen, joka oli alati vaarallinen. PK:n vakuuttavin McKenna, muu joukkue oli tasaisen vahva. Hyvä sää suosi ottelua ja yleisömäärä oli PK:n paras pariin vuoteen.
Basement apes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS


Vastaus #396 : 10.05.2008 klo 21:59:51

PK-35 palasi Pukinmäkeen ja 600 katsojan edessä otti vakuuttavan voiton paikallisvastustaja KäPa:sta. Yleisömäärä oli suurempi kuin kertaakaan viime kaudella, joten alku oli lupaava.

Oli varmasti suurempi kuin pariin vuoteen mutta ei se hyvä määrä ollut. Unelmasää, lauantai, paikallisderby, paluu pukinmäkeen ym. Lähtökohdat olivat siis loistavat. Toivottavasti tämä ei jää kauden suurimmaksi yleisömääräksi.
Maikson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Prutkuli


Vastaus #397 : 10.05.2008 klo 22:05:56

Oli varmasti suurempi kuin pariin vuoteen mutta ei se hyvä määrä ollut. Unelmasää, lauantai, paikallisderby, paluu pukinmäkeen ym. Lähtökohdat olivat siis loistavat. Toivottavasti tämä ei jää kauden suurimmaksi yleisömääräksi.

Itse ainakin uskon yleisömäärän tuosta vielä kasvavan, jos näin hienot peliotteet säilyvät. Jos säät myös pysyvät näin otollisina kuin tänään, niin uskoisin jo Atlantista vastaan pelattavassa derbyssä 600 katsojan rajan rikkoutuvan. Toivottavasti vahva meno jatkuu. Ylos
Basement apes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS


Vastaus #398 : 10.05.2008 klo 22:33:39

Suomen maaperällä se onkin niin että JOS sää suosii ja JOS joukkue menestyy ja JOS sitä sun tätä NIIN sitten... ::)
Maikson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Prutkuli


Vastaus #399 : 10.05.2008 klo 22:36:12

Suomen maaperällä se onkin niin että JOS sää suosii ja JOS joukkue menestyy ja JOS sitä sun tätä NIIN sitten... ::)

Totta, mutta ehkä jonain kauniina päivänä katsomot täyttyvät, vaikka joukkue konttaa sarjataulukon pohjalla ja vettä sataa taivaan täydeltä. 8)

 
Sivuja: 1 ... 15 [16] 17 ... 20
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa