viulisti
Poissa
|
 |
Vastaus #3725 : 24.04.2008 klo 07:56:00 |
|
Titi Essomba viihtyy hyvin napapiirillä ja on ehdolla Kamerunin U23-joukkueeseen.
Onko Essomba siis oikeastikin -86? Jostain muistan kuulleeni huhuja, etta kaveri olisi muutaman vuoden vanhempi ja paperisotkuilla iaksi on laitettu 22. Saatan kylla olla vaarassakin, kuten yleensa 
|
|
|
|
|
Stevenage Road
Poissa
Suosikkijoukkue: ...minulle ei annettu paljoa valinnan varaa.
|
 |
Vastaus #3726 : 24.04.2008 klo 07:56:24 |
|
Ruotsissa Palloliitto tukee stadionolosuhteiden parantamista niillä paikkakunnilla, joilla ei ole siihen riittävästi resursseja. Toiminta tähtää koko valtakunnan futisolosuhteiden ja sitä kautta maajoukkueen pärjäämisen parantamiseen. Ja näissä rahoissa ei puhuta kymppitonneista vaan miljoonista.
http://www.schweden-tielemann.de/Allsvenskankarte.jpg Sundsvall pohjoisin liigapaikkakunta. Toiminta on Ruotsissa varsin terveellä pohjalla. Liiga ja liitto on perustettu kehittämään maan futista, siksi en näe mitään ristiriitaa toimia tavoitteiden mukaisesti.
Nimenomaan. Suomalaisen jalkapallon kehittämiseen kuuluu olennaisesti näiden kehitystä jarruttavien, köyhien hiihtokylien karsiminen liigakartalta. Kun Rops palaa resurssiensa mukaiselle tasolle ykköseen ja kakkoseen, loppuu samalla lappalaisten ainainen antakaa rahaa, antakaa rahaa huuto. Poimintoja: ympäristökeskus on antanut rakennusluvan Keskuskentän valotolpille ja niitä voidaan alkaa rakentaa vaikka heti, pikku-uutisessa ei taidettu kertoa että milloin niitä ruvetaan pystyttämään. Aiemmassa uutisoinnissa on tainnut olla puhetta kesämmästä.
Aijai sentään! Ei kai niitä nyt kuitenkaan heti kannata pystyttää, jos ne voi panna pystyyn myöhemminkin. Ei pidä hätiköidä asian kanssa. Ensisijaiset tarpeet, kuten käristystä pöytään ja kota pöydän ympärille, on turvattava sitä ennen. Kannattaisikohan miettiä tuikkujen valossa tätä valtavaa harppausta vielä pari vuotta? Eipä tässä ole itsellänikään mitään haluja vääntää rautalangasta poroille faktoja. Näköjään keskustelun siellä puolella tiedot Ropsin katteettomista olosuhdelupauksista viimeisen 10 vuoden ajalta ovat hatarat. Johtuneeko nuoresta iästä vai siitä, että nolot muistot torjutaan?
|
|
|
|
|
Dell
Poissa
|
 |
Vastaus #3727 : 24.04.2008 klo 09:17:56 |
|
http://www.schweden-tielemann.de/Allsvenskankarte.jpg Sundsvall pohjoisin liigapaikkakunta. Toiminta on Ruotsissa varsin terveellä pohjalla. Nimenomaan. Suomalaisen jalkapallon kehittämiseen kuuluu olennaisesti näiden kehitystä jarruttavien, köyhien hiihtokylien karsiminen liigakartalta. Kun Rops palaa resurssiensa mukaiselle tasolle ykköseen ja kakkoseen, loppuu samalla lappalaisten ainainen antakaa rahaa, antakaa rahaa huuto. Aijai sentään! Ei kai niitä nyt kuitenkaan heti kannata pystyttää, jos ne voi panna pystyyn myöhemminkin. Ei pidä hätiköidä asian kanssa. Ensisijaiset tarpeet, kuten käristystä pöytään ja kota pöydän ympärille, on turvattava sitä ennen. Kannattaisikohan miettiä tuikkujen valossa tätä valtavaa harppausta vielä pari vuotta? Eipä tässä ole itsellänikään mitään haluja vääntää rautalangasta poroille faktoja. Näköjään keskustelun siellä puolella tiedot Ropsin katteettomista olosuhdelupauksista viimeisen 10 vuoden ajalta ovat hatarat. Johtuneeko nuoresta iästä vai siitä, että nolot muistot torjutaan? Väsyneimmät provot -topikkiin nämä. 
|
|
|
|
|
Stevenage Road
Poissa
Suosikkijoukkue: ...minulle ei annettu paljoa valinnan varaa.
|
 |
Vastaus #3728 : 24.04.2008 klo 09:26:10 |
|
Väsyneimmät provot -topikkiin nämä.
Sano se Waldenille.  - Rikkaus on se, että meillä on avoin sarja. Täältä noustaan ja pudotaan. Se on urheilullisuuden perusta. Se mitkä joukkueet sitten kulloinkin pelaavat liigassa, perustuu seurojen omaan toimintaan. Sitä pidän ehdottoman hyvänä, että suurista kaupungeista meillä on joukkueet liigassa. Siellä on suurin kasvupotentiaali ja suurimmat medianäkyvyysmahdollisuudet, hän arvioi.
- Näyttäisi siltä, että ulkomaalaisperäiset pelaajat ovat seuroille vahvistuksia. Tällaista takavuosien tusinaulkomaalaispelaajien hankinnasta ollaan valtaosin päästy eroon. Ulkomailta tulevat pelaajat tuovat oman lisämausteensa tällä hetkellä Veikkausliigaan. Ehkä ennen ei luotettu riittävästi omiin junioreihin ja omaan kasvatustyöhön. Nyt tunnutaan kyllä luottavan, ja se kantaa lopulta hyvää hedelmää koko suomalaiselle jalkapalloilulle.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.04.2008 klo 09:27:25 kirjoittanut Stevenage Road »
|
|
|
|
|
Kikkara
Poissa
Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään
|
 |
Vastaus #3729 : 24.04.2008 klo 09:29:33 |
|
Kuusela kiitti Kiistalaa
RoPSin suuntaan sykkii sydän myös suurimmaksi mestariehdokkaaksi nostetun Turun Palloseuran valmentajalla Martti Kuuselalla. Rovaniemellä syntynyt ja RoPSissa jalkapallouransa aloittanut Kuusela sanoo olevansa aina kiitollinen Ville Puurulalle ja kumppaneille, jotka veivät hänet kuningaslajin pariin.
- Oli erittäin hienoa, että RoPS palasi liigaan, sillä Rovaniemellä on tehty töitä vaikeissa olosuhteissa. Pidetäänpä Jouko Kiistalaa kuinka kiisteltynä persoonana tahansa, hänen panoksellaan Rovaniemi on pidetty jalkapallokartalla, näki Kuusela.
Häntä harmitti, että jalkapallon puitteet ovat Rovaniemellä edistyneet etanan vauhdilla. - Tämän takia Rovaniemen jalkapallo on ollut esillä ihan väärässä yhteydessä.
Kuusela myöntää jännittävänsä ensimmäistä reissua Rovaniemelle toukokuun lopulla (22.5.). - Edellisen kerran olin Rovaniemellä vierasjoukkueen valmentajana joskus 1990-luvun alussa. Kuusela tietää  Koko uutinen (olosuhde asiaa jne) http://www.rops.fi/content/view/1595/577/Ja etusivua painaa ni muutama muuki tämän päiväisen Lapin Kansan RoPS- uutinen.  
|
|
|
|
|
Viltsu
Poissa
|
 |
Vastaus #3730 : 24.04.2008 klo 09:41:00 |
|
Martti Kuusela  Kuuselan sydän on tosiaan aina sykkinyt RoPS:lle, vaikka Masa on joitakin kertoja myös kyykyttänyt RoPSia ollessaan esim. Klubin peräsimessä. Toki Masa on saanut maistaa myös tappion karvasta kalkkia kasvattajaseuraltaan. Muistan myös sen, että kun RoPS:lla oli jonkinmoisia vaikeuksia löytää valmentaja kaudelle 1986, silloin Suomen päävalmentajana toiminut Kuusela avusti RoPSia kaikin tavoin valmentaja-asiassa. Silloin valmentajaksi löytyi muuan Brian Doyle eli ei huono. Tosin en muista, mitkä olivat Kuuselan ansiot Doylen löytymiseen, mutta kuitenkin Kuusela on aina tuonut esille, mistä on lähtöisin. Kesältä 1997 muistan Kuuselan vierailleen Rovaniemellä ja totta kai Kuuselan veri veti harjoituskentän laidalle seuraamaan RoPS:n otteita. Siinä samassa Masa tietenkin antoi pientä konsulttiapua silloiselle RoPS -valmentajalle.
|
|
|
|
|
|
Speedi
|
 |
Speedi
Vastaus #3731 : 24.04.2008 klo 15:08:16 |
|
Martti Kuusela Tietää totuuden tästäkin asiasta. Ilman Kiistalaa ei ole liiga-RoPSia.
|
|
|
|
|
Tapsa
Poissa
|
 |
Vastaus #3732 : 24.04.2008 klo 19:38:32 |
|
Ensi viikolla sää muuttuu kesäisen lämpimäksi. Maanantain tienoilla tulee heikkoja sateita, mutta sen jälkeen lämpötila Rovaniemellä nousee 15 asteen tienoille, ehkä vähän ylikin. Tämähän enteilee nopeaa lumien sulamista. Kiistalalle annan täyden tuen.
|
|
|
|
|
Baresi
Poissa
Suosikkijoukkue: TP-47, Leijonat, Huuhkajat, Jäätävä läppä
|
 |
Vastaus #3733 : 24.04.2008 klo 20:13:53 |
|
villi veikkaus, että pirteintä liigaropsia vuosikausiin on luvassa, joku muu joukkue tekisi muukalaislegioonalla mahalaskun, mutta RoPSilla on niistä ehkä Suomen vankin kokemus, kyllä se 8s sija on ihan realismia
|
|
|
|
|
timbo2
Poissa
|
 |
Vastaus #3734 : 24.04.2008 klo 20:47:00 |
|
Ensi viikolla sää muuttuu kesäisen lämpimäksi. Maanantain tienoilla tulee heikkoja sateita, mutta sen jälkeen lämpötila Rovaniemellä nousee 15 asteen tienoille, ehkä vähän ylikin. Tämähän enteilee nopeaa lumien sulamista. Kiistalalle annan täyden tuen.
Taidat olla joku jokkerin sukulainen? ku joka viestissä hehkutat Kiistalaa. 
|
|
|
|
|
Happis
Poissa
|
 |
Vastaus #3735 : 24.04.2008 klo 21:00:33 |
|
Kuuselan Martti ja Kiistalan Jouko ovat muistaakseni serkuksia. Maran isä ja Joukon äiti ovat sisaruksia.
|
|
|
|
|
Tapsa
Poissa
|
 |
Vastaus #3736 : 24.04.2008 klo 21:15:47 |
|
Ei ole sukulainen, mutta Jouko on hyvä ystäväni.
|
|
|
|
|
Teppo Tulppu
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS vuodesta 1985, ManU vuodesta 1986, Suomi.
|
 |
Vastaus #3737 : 24.04.2008 klo 21:50:27 |
|
http://www.schweden-tielemann.de/Allsvenskankarte.jpg Nimenomaan. Suomalaisen jalkapallon kehittämiseen kuuluu olennaisesti näiden kehitystä jarruttavien, köyhien hiihtokylien karsiminen liigakartalta. Kun Rops palaa resurssiensa mukaiselle tasolle ykköseen ja kakkoseen, loppuu samalla lappalaisten ainainen antakaa rahaa, antakaa rahaa huuto. Katselele niitä juuri julkistettuja seurojen taloudellisia tuloksia ennen moisia möläyksiä. RoPS muuten pelasi viimeksi kakkosdivarissa 1970-luvulla, enkä usko seuran ihan pian sinne palaavan. Ei sitä rahaa tarvitse aina tänne pyytä. Te etelän ihmiset joskus maksatte ja paljon siitä, että pääsette tänne. Käy katsoon vaikka Levillä, se voisi helpottaa muutenkin. Rovaniemi ja Levi, köyhiä hiihtokyliä 
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #3738 : 24.04.2008 klo 23:21:59 |
|
Suomalaisen jalkapallon kehittämiseen kuuluu olennaisesti näiden kehitystä jarruttavien, köyhien hiihtokylien karsiminen liigakartalta. Kun Rops palaa resurssiensa mukaiselle tasolle ykköseen ja kakkoseen, - Provoksi aika typerä. Suomalaisen jalkapallon kehittämiseen luulisi ennemminkin kuuluvan lajitoiminnan kannustaminen ja tukeminen siellä, missä luontaista kulttuuria ja tekemisen meininkiä on jo valmiiksi. Sen ei tarvitse olla ristiriidassa lajin aseman vahvistamiseksi suuremmissa kaupungeissa. Tarkoituksellinen karsiminen on itsensä ampumista jalkaan. Varsinkin, kun tilalle on tarjota lyhytikäisiä paikallisia muovibuumeja, konkurssin kautta nimiä muuttelevia seuroja, ja muita Palkkaturvakeplottelijoita. RoPSin taso itse pääasiassa, eli jalkapallossa mitattiin viimeksi viime syksynä liigakarsinnassa. Rovaniemellä se pelattiin tietenkin tavanomaisella kotikentällä, kun taas suurkaupunki Helsingissä pelattiin varakentällä, jonka avokatsomossa muutama sata katsojaa värjötteli hyytävässä sateessa. Mittaile siinä nyt resursseja sitten suuren kaupungin ja hiihtokylän kesken. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.04.2008 klo 23:23:57 kirjoittanut The Real Wolf »
|
|
|
|
|
Kutvonen
Poissa
Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS
|
 |
Vastaus #3739 : 25.04.2008 klo 05:33:55 |
|
Oliko siellä eilisessä tilaisuudessa ketään paikalla? Aamun lehdessä oli lisää juttua, mm. Zeddy kehui Bondarenkon valmennusta asiantuntevaksi. Lisäksi Veikkausliigasta yleisesti lähes koko sivun juttu.
|
|
|
|
|
Viltsu
Poissa
|
 |
Vastaus #3740 : 25.04.2008 klo 12:04:14 |
|
"Bondilla" on tietenkin paljon kokemusta päävalmentajan tehtävistä, joten siinä mielessä asia herättää luottamusta. Pelit tietenkin vasta osoittaa, missä todellisuudessa mennään. Saintfietilla oli hieno ja pitkä CV, mutta kokemus päävalmentajan tehtävistä oli liki olematonta. Oppirahat on maksettava. Mikä lie tämä Bondarenkon salainen ase, että hän kykenee loihtimaan nopealla aikataululla joukkueelle sopivan pelitavan, mutta tässä tilanteessahan semmoinen taito olisi enemmän kuin paikallaan. Luulisi myös noin kokeneen valmentajan tulevan hyvin juttuun esimiestensä kanssa; eikös noissa kulttuureissa, mistä Bondarenko tulee, herranpelko istu syvässä tänäkin päivänä?
|
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #3741 : 25.04.2008 klo 12:36:06 |
|
Oliko siellä eilisessä tilaisuudessa ketään paikalla?
Olin paikalla ja yleisöä oli muutenkin yllättävän paljon paikalla. Ihan mukava tilaisuus, vaikka kyllä järjestäjät olisi tuota voineet vähän harjoitella etukäteen. Kivat juonnot ja showt oli, mutta vähän töksähtelevää menoa ja välillä juontaja (tuttu ääni, olisiko ollut Rovaniemi Radion legendaarinen otteluselostaja?) luki paperista suoraan ja mietti todella kauan sanojaan ja kysymyksiä. Myös mikit temppuili ja välillä taustamusiikki oli aivan liian kovalla. Muotishowssa Titi, Kunda, Turpeenniemi ja Uimaniemi esittelivät tyylikkäitä vaatteita. Uimaniemi (vai Turpeenniemi, en ole varma ja juontaja ei ainakaan tiennyt kummasta kyse, kun molemmista puhui) ja etenkin Titi vetivät shown asenteella ja ylpeänä, Kunda sen sijaan ujosteli ja jännitti. Isoa miinusta tulee vain yleisölle, joka ei perisuomalaiseen tapaan elänyt yhtään mukana eikä osannut kannustaa esiintyjiä aplodein. Ylipäätään yleisö ei tajunnut antaa aplodeja juuri ollenkaan ilman juontajan kehotusta. Muotishowsakin lähinnä hihitettiin ja naurettiin, vaikka ainakin mielestäni olisi kannustava taputus ollut paikallaan. Ja kun juontaja piti aina silloin tällöin tietovisaa yleisölle, jonka oli tarkoitus huutaa vastauksia, niin eihän siitä aluksi tullut mitään. Kuului kyllä, kun vieruskaverille jupistiin oikea vastaus, mutta ääneen sitä ei kehdattu huutaa. Itse en toki tässä suhteessa ollut yhtään parempi.
|
|
|
|
|
vaihtopenkin vasenlaita
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS
|
 |
Vastaus #3742 : 25.04.2008 klo 13:23:58 |
|
Taisipa tuo juontaja olla sama kaveri joka toimii RoPSin kotipeleissä kuuluttajan hommissa. Ei ollut rovaniemi radion selostaja ei sitten millään 
|
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #3743 : 25.04.2008 klo 13:48:56 |
|
Taisipa tuo juontaja olla sama kaveri joka toimii RoPSin kotipeleissä kuuluttajan hommissa. Ei ollut rovaniemi radion selostaja ei sitten millään  Jep, tuota epäilin toisena vaihtoehtona ja onhan se kaikin puolin todennäköisempi vaihtoehto. Jotenkin ne jotkut miettimistauot toi Rovaniemi Radion selostuksen mieleen... Tuttu ääni kuitenkin jostain RoPS:aan liittyvästä.
|
|
|
|
|
vaihtopenkin vasenlaita
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS
|
 |
Vastaus #3744 : 25.04.2008 klo 13:51:50 |
|
RoPSin kausikortti tuli eilen 24.4 myyntiin ja näitä on ostettavissa RoPS Bingolta!
|
|
|
|
|
Viltsu
Poissa
|
 |
Vastaus #3745 : 25.04.2008 klo 13:56:56 |
|
"Kuusela myöntää jännittävänsä ensimmäistä reissua Rovaniemelle toukokuun lopulla (22.5.). - Edellisen kerran olin Rovaniemellä vierasjoukkueen valmentajana joskus 1990-luvun alussa. " Kuusela muistaa väärin. Kaudella 1997 Kuusela kävi Rovaniemellä oltuaan FinnPan puikoissa. RoPS muuten voitti tuon matsin. 
|
|
|
|
|
Jonatan
Poissa
|
 |
Vastaus #3746 : 25.04.2008 klo 14:23:10 |
|
Onko Essomba siis oikeastikin -86? Jostain muistan kuulleeni huhuja, etta kaveri olisi muutaman vuoden vanhempi ja paperisotkuilla iaksi on laitettu 22. Saatan kylla olla vaarassakin, kuten yleensa  It was during this verification process that it was discovered that Essomba William had changed his name to Titi Essomba.
Worse still, Essomba, had changed his date of birth from 2 January 1981 to 23 May 1986. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/africa/4787270.stmKukahan lienee keksinyt tuon, että olisi ehdolla U23-joukkueeseen?
|
|
|
|
|
Kikkara
Poissa
Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään
|
 |
Vastaus #3747 : 25.04.2008 klo 14:24:27 |
|
Ja tuo juttu oli sitten ihan jotain uutta tällä foorumilla
|
|
|
|
|
Jonatan
Poissa
|
 |
Vastaus #3748 : 25.04.2008 klo 14:27:10 |
|
Yhtä vanha kuin Titi (heh). viulistihan tuossa kyseli tietoja Titin iästä, mihin sitten vastasin. Et kai tulkinnut tätäkin hyökkäykseksi RoPS:ia vastaan?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|