FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
19.01.2026 klo 04:10:26 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 201 [202] 203 ... 288
 
Kirjoittaja Aihe: RoPS 2008  (Luettu 300448 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Mika

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Las Vegas Bingo


Vastaus #5025 : 31.07.2008 klo 09:33:44

Lisäksi oli vielä lyhyt maininta siitä että Sambia putosi välierässä ja Kombe on näin vapaa tulemaan Suomeen.
Luotetaan nyt sitten siihen, että ei ole "pakko" pelata sitä pronssiottelua kun kerran Lapin Kansassakin noin kirjoitetaan.

Pronssiottelu pelataan ilmeisesti vasta sunnuntaina.
« Viimeksi muokattu: 31.07.2008 klo 09:36:36 kirjoittanut Mika »
kapten

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kaikki suomalainen jalkapalloilu


Vastaus #5026 : 31.07.2008 klo 10:02:15

Jani Viander oli paperilla huippuhankinta, mutta otteet kentällä eivät vakuuttaneet. Tuli huipputorjuntoja, mutta vastapainoksi selän taakse meni helppojakin palloja. Lisäksi mies oli omasta mielestään todellinen stara ja iso ego aiheutti joukkueessa suurta hämminkiä. Sandor Matus oli myös sangen erikoinen tapaus. Miestä pidettiin yleisesti ihan Unkarin kärkikaartin veskarina, mutta RoPS:ssa toisella kaudella asiat alkoivat mennä pieleen. Uhosi palaavansa vielä Suomeen, mutta ei ole näkynyt.

Vianderin iso ego, missä pelaa  :o Oman käsitykseni mukaan mies on todella hiljainen ja vaatimaton kaveri, kaukana mistään diivailusta. En toki henkilökohtaisesti tunne, joten voin hyvin olla väärässäkin...
Taalasmaa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hopeakauden -15 kultareunaiset muistot.


Vastaus #5027 : 31.07.2008 klo 11:04:20

Vianderistahan jäi silloin ihan hyvä kuva itselleni kun täälläpäin pelaili. Samoin kyllä Wallenista..kauden loputtua ainakin nimimerkkiä harmitti aina kun tuntui että maalissa oli suht luotettava pelaaja joka sitten vaihtoi maisemaa kauden päätteeksi. Mutta Rönkön tullessa ei ole kauheasti tarvinut haikailla näitä pelaajia kuin muistoissa  8)
Kutvonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS


Vastaus #5028 : 31.07.2008 klo 13:10:35

Luotetaan nyt sitten siihen, että ei ole "pakko" pelata sitä pronssiottelua kun kerran Lapin Kansassakin noin kirjoitetaan.

Pronssiottelu pelataan ilmeisesti vasta sunnuntaina.
Niin no, sanatarkka lainaus menee näin:
Lainaus
Sambia hävisi turnauksen välierissä Etelä-Afrikalle 1-0 (1-0) ja putosi näin finaalista.
...
22-vuotias hyökkääjä Francis Kombe on vapaa lentämään Rovaniemelle mahdollisimman pian.
Eli eiköhän tuo pidä paikkaansa, ellei sitten mies välttämättä halua pelata (jos saa) pronssiottelussa.
Mxyz

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea FC ´95, RoPS ´85, FF2 Kuningasidea ´07


Vastaus #5029 : 31.07.2008 klo 13:42:16

Mitä väliä? Ei pelaa TamU:a vastaan kuitenkaan.
Christopher

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Crystal Palace


Vastaus #5030 : 31.07.2008 klo 15:07:10

Mitä väliä? Ei pelaa TamU:a vastaan kuitenkaan.

Miksei voisi pelata?
Gunner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nuolen pääkirjoitusta


Vastaus #5031 : 31.07.2008 klo 15:35:47

Mitä väliä? Ei pelaa TamU:a vastaan kuitenkaan.

Junanviemällä ei seiso kuitenkaan?
Kutvonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS


Vastaus #5032 : 31.07.2008 klo 20:20:36

No, Honkaa vastaan sitten verkot tötterölle. Eli kun tuo pronssiottelu on sunnuntaina (tulisi SuperSportilta, mikä sitten lieneekään, suorana) niin luulisi Komben siinä pelaavan kuitenkin. Lapin Kansassa oleva tieto siis varauksella.

10 pistettä on siis eroa karsijan paikalle ja KuPS näyttäisi osoittavan hienoisia nousumerkkejä, siinä missä IFK Mariehamn ja erityisesti Jaro kärsivät pahasti loukkaantumisista ja ovat siksi pahassa alamäessä, Jarolla kolme ja IFK:lla peräti viisi perättäistä tappiota. Toisaalta sarjakärki Inter on vain kahdeksan pisteen päässä ja mitalisijakin vain viiden, joten kaikkihan tässä on yhä auki suuntaan jos toiseenkin. Mikäli RoPS nyt ottaa ensimmäisen vierasvoittonsa niin sen siivittämänä, entisestään lisääntyvän itseluottamuksen voimin seura voi aivan hyvin nousta vaikka taisteluun europaikoista.

Rinki on laadukas mutta kapea, eniten materiaalia on keskikentällä ja kunhan Mweetwa toipuu kunnolla ja Kombe saadaan porukkaan mukaan on hyökkäyksessäkin sitten sekä laatua että leveyttä vähän enemmän. Kahden kärkimiehen käyttö olisi sitten myös todellinen mahdollisuus kun kaksi kunnon kärkeä löytyisi, sillä Chibweä tai Essombaa ei kannata puhtaaksi kärjeksi tunkea koska parhaimmillaan he ovat laidoilla.

Elämme mielenkiintoisia aikoja.
KuningasZeddy

Poissa Poissa


Vastaus #5033 : 31.07.2008 klo 21:12:36


Floppeja: Tuomas Tuomilehto, Jarmo Huhta, Ratko.
Tuomilehto hankittiin Siitosen korvaajaksi, mutta oululainen ei onnistunut. Huhta oli todella erikoinen veskari, voisi sanoa, että miltei jalaton kaveri. Myös torjuntatyyli haki vertaistaan. Sai kuitenkin peliaikaa suht paljon, mutta johtui varmaan siitä, että monivuotisella ykkösellä, Kollilla alkoi hommat lipsua kaudella 1991. Ratkosta ei viitsi puhuakaan.


Jarmo Huhtahan oli unohtunut aivan totaalisesti muistin kätköistä. Viltsun kuvaus Huhdasta kertoo paljon. Jokseenkin omintakeinen veskari oli. Eikös ollut Oulun lahja maalin suulle??? Tuomilehto tuli RoPSiin myös Oulusta ja taisi olla juniorimaajoukkueet tahkonnut peluri, mutta kun pallo lipeää liian usein käsistä ja jalasta pallo ei lennä niin kai puulaaki on oikea suunta. Hyviä muisteloita Viltsulta nämä kaksi.  Ylos
Teppo Tulppu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS vuodesta 1985, ManU vuodesta 1986, Suomi.


Vastaus #5034 : 31.07.2008 klo 23:07:21


Hyviä hankintoja: Ilkka Siitonen, Esa Viitanen, Kaczor
Ilkka Siitonen oli kaikilla kolmella kaudella erinomaista tasoa, mutta kauden 1994 jälkeen RoPS jostain syystä päästi miehen pois. Siitonen siirtyi Ruotsiin, muistaakseni Jällivaaraan ja sieltä kaudeksi 1996 FC Jazziin, jossa tuli mestaruus. Siitosen kannalta RoPS:sta poislähtö osui oikeaan. Nimittäin voi sanoa, että kauden 1994 alkoi RoPS valua hyvää vauhtia kohti liigan peräpäätä, kun vielä v. 1994 taisteltiin loppuun sakkaa mitalista Keken johdolla. Esa Viitanen oli myös hyvää liigatasoa, mutta oma poika Jani Meriläinen alkoi hengittää niskaan. Kaczorista tulikin jo kerrottua.

Floppeja: Tuomas Tuomilehto, Jarmo Huhta, Ratko.
Tuomilehto hankittiin Siitosen korvaajaksi, mutta oululainen ei onnistunut. Huhta oli todella erikoinen veskari, voisi sanoa, että miltei jalaton kaveri. Myös torjuntatyyli haki vertaistaan. Sai kuitenkin peliaikaa suht paljon, mutta johtui varmaan siitä, että monivuotisella ykkösellä, Kollilla alkoi hommat lipsua kaudella 1991. Ratkosta ei viitsi puhuakaan.

Jani Viander oli paperilla huippuhankinta, mutta otteet kentällä eivät vakuuttaneet. Tuli huipputorjuntoja, mutta vastapainoksi selän taakse meni helppojakin palloja. Lisäksi mies oli omasta mielestään todellinen stara ja iso ego aiheutti joukkueessa suurta hämminkiä. Sandor Matus oli myös sangen erikoinen tapaus. Miestä pidettiin yleisesti ihan Unkarin kärkikaartin veskarina, mutta RoPS:ssa toisella kaudella asiat alkoivat mennä pieleen. Uhosi palaavansa vielä Suomeen, mutta ei ole näkynyt.

Jos en väärin muista, niin Tuomilehdon hankinnassa ajateltiin satsata nuoreen lupaukseen, kun pelättiin Siitosen jo nähneen parhaat päivänsä. Siitonen joutui lähtemään, kun ei ollut halukas jatkamaan reilusti huonommalla kakkosveskarin sopimuksella. Tässähän sitten veikattiin täysin väärää hevosta, Siitonen voitti 1996 Kultaisen Hanskan liigan parhaana maalivahtina. Viander kyllä valmensi parhaillaan koko joukkuetta, eli käsittääkseni ego oli reilusti joukkuetta suurempi.
Tosiaan, Kaczorin kirjoitusasu meni väärin pikkutunneilla..... ;)
Kutvonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS


Vastaus #5035 : 02.08.2008 klo 09:48:35

RoPS:n Stephen Kunda valittu Veikkausliigan heinäkuun tähtikentälliseen puolustajaksi:
http://www.veikkausliiga.com/

E: pannaanpa koko uutinen näkyviin
Uutinen
FC Hakan Mikko Mannisesta Veikkausliigan heinäkuun pelaaja

FC Hakan taitava laituri Mikko Manninen on Veikkausliigan valinta heinäkuun pelaajaksi, ja kuukauden joukkuetta valmentaa saman seuran Olli Huttunen.

Kesäkuussa Veikkausliiga ei nimennyt kuukauden pelaajaa eikä joukkuetta vähäisen ottelumäärän vuoksi, mutta kesäkuun pelit huomioitiin heinäkuun valinnoissa. Mikko Manninen on ollut kesä-heinäkuussa yksi Hakan noususuhdanteen pääarkkitehdeistä.

Jyväskylästä kaudelle 2005 Valkeakoskelle siirtynyt 23-vuotias Manninen on vauhdikas ja taiturimainen harhauttelija, joka uskaltaa haastaa vastustajan puolustajat pienessäkin tilassa. Hän on myös joukkuepelaaja, joka mieluummin järjestää tilanteita muille kuin vaatii ratkaisijan roolia itselleen.

Tällä kaudella Manninen on pelannut Hakan kaikki 14 liigaottelua, joissa on syntynyt yksi täysosuma ja kahdeksan maalisyöttöä. Hän pitää Veikkausliigan syöttötilaston kärkipaikkaa ja jakaa kakkossijaa niin tehotilastossa, Iltalehden Leijonapörssissä kuin Pohjolan Ottelun Vakuuttaja -kiinnityksissä. Kaikkiaan Mannisen tilillä on 88 ottelua ja 8 maalia Veikkausliigassa.

- Hyvältähän tällainen valinta kuulostaa. On tainnut tulla tehtyä asioita oikein. Heinäkuun peleihin voi olla ihan tyytyväinen lukuun ottamatta tasapeliä KooTeePeetä vastaan. Ei sekään huono peli meiltä ollut, mutta paikoista emme vain saaneet maaleja aikaiseksi, Manninen arvioi.

- Elokuu antaa paljon suuntaa loppukautta ajatellen. Meillä on paljon pelejä, joten toivotaan, että pelaajat säilyvät ehjinä. Silloin meillä on kyllä mahdollisuudet vaikka mihin.

Kuukauden joukkue marssii Huttusen johdolla

Heinäkuun joukkueen vetovastuun otti FC Haka. Kuukauden joukkueen valmentajana toimii Olli Huttunen, ja valkeakoskelaispelaajia edustaa Mannisen ohella toppari Jarkko Okkonen sekä laituri Mikko Innanen.

Kolme pelaajaansa kuukauden joukkueeseen sai myös FC Honka: maalivahti Tomi Maanojan, puolustaja Tuomo Turusen sekä hyökkääjä Aleksandr Kokon.

Lisäksi kuukauden joukkueeseen valittiin puolustukseen MyPan Sampsa Timoska ja RoPSin Stephen Kunda, keskikentälle FC Interin Dominic Chatto ja HJK:n Ville Taulo, sekä hyökkäykseen Tampere Unitedin target-pelaajaksi siirretty toppari Henri Myntti.

Kuukauden pelaaja ja valmentaja palkitaan 10. elokuuta Valkeakoskella liigaottelun FC Haka–FC Inter yhteydessä.

VEIKKAUSLIIGAN HEINÄKUUN JOUKKUE

Tomi Maanoja (Honka)
Sampsa Timoska (MyPa) – Stephen Kunda (RoPS) – Jarkko Okkonen (Haka) – Tuomo Turunen (Honka)
Mikko Manninen (Haka) – Dominic Chatto (Inter) – Ville Taulo (HJK) – Mikko Innanen (Haka)
Henri Myntti (TamU) – Aleksandr Kokko (Honka)

Kuukauden pelaaja: Mikko Manninen
Kuukauden valmentaja: Olli Huttunen
« Viimeksi muokattu: 02.08.2008 klo 12:56:43 kirjoittanut Kutvonen »
kilu.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1950 & 1917 Ei sen enempää...ei sen vähempää.


Vastaus #5036 : 02.08.2008 klo 11:57:22

Prisman neuvonnasta saa näköjään ostaa RoPSin veikkauliigapeleihin lippuja.
« Viimeksi muokattu: 02.08.2008 klo 12:02:04 kirjoittanut kilu. »
Nyrre

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Север Мурманск


Vastaus #5037 : 02.08.2008 klo 12:53:39

Prisman neuvonnasta saa näköjään ostaa RoPSin veikkauliigapeleihin lippuja.
No se nyt on ollut ainakin itselläni tiedossa jo kauden alusta lähtien. S-kortilla saa lipusta 2 euron alennuksen.
kilu.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1950 & 1917 Ei sen enempää...ei sen vähempää.


Vastaus #5038 : 02.08.2008 klo 13:47:08

No se nyt on ollut ainakin itselläni tiedossa jo kauden alusta lähtien. S-kortilla saa lipusta 2 euron alennuksen.

Olen mieki tuon alennus jutskan tiennyt, mutta en tätä ostomahkua. Noh eniway kausarilla mennään, joten ei niin tärkeää mulle. Tulipahan kirjoitettua, kun näin ekaa kertaa ständin Prisman tiskillä.
leoko

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 23.3.2011


Vastaus #5039 : 02.08.2008 klo 19:43:19

Kunda siis kaksi seuraavaa peliä pois eli nyt Kiistala toppariostoksille. Zeddyllä varmaan on miehiä kiikarissa Sambiasta. Kunhan ei oteta mitään videokasettimiehiä Serbiasta. Bauer luultavasti paikkaa Kundaa ensihätään, mutta reserviä on saatava. Onhan tästä ollut puhetta jo kauden alusta lähtien, mutta niin vaan menty kahdella topparilla + yhdellä loukkaantuneella varamiehellä.
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #5040 : 02.08.2008 klo 20:12:45

ÄLKÄÄ NYT VAAN EDES HARKITKO SUOMALAISEN PELAAJAN PESTAAMISTA!
kilu.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1950 & 1917 Ei sen enempää...ei sen vähempää.


Vastaus #5041 : 02.08.2008 klo 20:13:54

ÄLKÄÄ NYT VAAN EDES HARKITKO SUOMALAISEN PELAAJAN PESTAAMISTA!
Noh ei tietenkään.
lappalainen

Poissa Poissa


Vastaus #5042 : 02.08.2008 klo 20:15:31

ÄLKÄÄ NYT VAAN EDES HARKITKO SUOMALAISEN PELAAJAN PESTAAMISTA!

Kaikki kotimaiset KOMMARIT taitaa jo olla kuollut sukupuuttoon, joten ei Ylos
leoko

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 23.3.2011


Vastaus #5043 : 02.08.2008 klo 20:17:25

ÄLKÄÄ NYT VAAN EDES HARKITKO SUOMALAISEN PELAAJAN PESTAAMISTA!

Ole huoleti, ei olla palkkaamassa
Arpin Lusène

Poissa Poissa


Vastaus #5044 : 02.08.2008 klo 20:20:25

Ole huoleti, ei olla palkkaamassa
Kivi putosi sydämeltäni.
Masap

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS ja Huuhkajat


Vastaus #5045 : 02.08.2008 klo 20:48:37

Sambiasta toppari ja maalivahti vielä kiitos! Ylos Tuoppi
kilu.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1950 & 1917 Ei sen enempää...ei sen vähempää.


Vastaus #5046 : 02.08.2008 klo 21:25:03

Sambiasta toppari ja maalivahti vielä kiitos! Ylos Tuoppi
Samam  Ylos
Kikkara

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään


Vastaus #5047 : 02.08.2008 klo 21:53:48

No hyökkääjä tulee ja ainakin kahdeksi peliksi tarvittais topparia. Ei sinne varmaan kannata Nure uhrata ku se ois keskeltä pois.
Henk.koht mitallisijahaaveeni murenivat kyllä nyt, surkea ja surullinen vieraspeli jälleen. No keskikastin tuntumaan ku jäätäis. Tärkeintä nyt on ettei Jaro, KuPS ja muut alempana majailevat ala kirimään kovin.
kilu.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1950 & 1917 Ei sen enempää...ei sen vähempää.


Vastaus #5048 : 02.08.2008 klo 22:00:08

No hyökkääjä tulee ja ainakin kahdeksi peliksi tarvittais topparia. Ei sinne varmaan kannata Nure uhrata ku se ois keskeltä pois.
Henk.koht mitallisijahaaveeni murenivat kyllä nyt, surkea ja surullinen vieraspeli jälleen. No keskikastin tuntumaan ku jäätäis. Tärkeintä nyt on ettei Jaro, KuPS ja muut alempana majailevat ala kirimään kovin.
i
Bauer on hyvä toppari...no hätä   Ylos
Taalasmaa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hopeakauden -15 kultareunaiset muistot.


Vastaus #5049 : 02.08.2008 klo 23:24:09

En edes halua tietää tarkemmin mitä pelissä on tapahtunut mutta päättyi ihan toisin mitä olin ajatellut..

 
Sivuja: 1 ... 201 [202] 203 ... 288
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa