Kutvonen
Paikalla
Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS
|
 |
Vastaus #5300 : 13.08.2008 klo 13:52:16 |
|
RoPS:han hankki kolmosdivisioonasta maalivahdin, nuoren ja joidenkin mielestä myös lupaavan (itse en ota toistaiseksi kantaa puoleen tai toiseen) Kari-Pekka Syväjärven. Toivoisin että hän pelaisi sunnuntaina MyPaa vastaan, sillä ei minusta kannata peluuttaa maalivahtia joka on epävarma ja jonka taso ailahtelee paljon jopa samassa ottelussa. Tolppien väliin tarvitaan varmaa perussuorittamista. Sitä en tiedä tarjoaako K-P sitä kun en ole itse nähnyt hänen pelaamista, mutta kyllähän Kiistala siirron yhteydessä mainitsee hänen olevan lupaava nuori maalivahti. http://www.rops.fi/content/view/1834/783/
|
|
|
|
|
kretiini
Poissa
Suosikkijoukkue: Etelän Pellet
|
 |
Vastaus #5301 : 13.08.2008 klo 14:31:12 |
|
Katsoinpas ne Hongan maalit uuelleen ja totesin, että ite en noitten kuvien perusteella menis syyttään maalivahtia imuroinnista, vaikka paskan maalivahin maineessa onkin ja vielä venäläinen. - Eka on tarkka puskuohjaus alanurkkaan noin viien (5) metrin päästä. - Toka on kova ja tarkka laukaus suhteellisen läheltä (max 6 metriä), joka toloppaa hipoen mennee etunurkasta sisään. Laukaus tullee maalivahin näkökulmasta semmosesta kulumasta, että usseimmiten siitä vejetään takanurkkaan. Molari vaan aavisti väärin. Virhe sinänsä, mutta antaisin mokelle benefit of the doubtia tässä tapauksessakin, kun laukasu tosiaan on hyvä ja tullee nii läheltä.
Liigassa on nähty paljo surkiampiaki imurointeja tällä kauella.
Varmaan maalintekijöitäki viiksettää kun lukevat heiän hienojen suorituksien aliarviointia.
Jos joku pellaaja ois ostettu ni se olis kyllä joku pulustajista, sen verran heleposti pääsi Honka noille maalipaikoille.
|
|
|
|
|
Teppo Tulppu
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS vuodesta 1985, ManU vuodesta 1986, Suomi.
|
 |
Vastaus #5302 : 13.08.2008 klo 19:44:29 |
|
No, olkoon. Hellyyttäväähän tämä suomalaisten sinisilmäisyys on. Samaa epäuskoa oman pesän mätäpaiseisiin sai lukea aikoinaan satoja sivuja Allianssi ketjusta, kunnes todisteet kävivät ylivoimaisen raskaiksi. Ei vaikka sielläkin aikoinani kuinka väänsin (tosin toisella nimimerkillä) muutaman muun vedonlyöntiä ammatikseen harjoittavan nimimerkin kanssa, että kertoimet eivät voi muuttua niin paljon kuin mitä tapahtui allianssin tapauksessa, ilman että taustalla on jotain hämärää. Hyvin lähellä saman suuruusluokan, nopalla aikataululla ilman mitään ilmiselvää syytä tapahtunut, kertoimien muutos on myös kyseessä RoPSin tapauksessa nyt.
Tätä RoPSin tapausta ei tosin koskaan tulla selvittämään, koska todisteita ei voi käytännössä mitenkään saada mistään. Osallisiakin on mitä luultavimmin vain muutama. Allianssin tapauksessa samaa kuppaamista tapahtui ottelusta toiseen, se tehtiin jopa liian ilmiselvästi ja osallisia oli niin paljon, että lopulta totuus tuli ilmi. Silti sinisilmäisiä riitti niin paljon ja niin pitkään, että kusetusta oli mahdollista jatkaa puolen kauden verran.
Feedback on selvästikin perillä peliasioista. Vaihto oli todellakin täysin poikkeuksellinen ja erityisesti nopea muutos aivan ennen kohteen sulkeutumista. Itse en kuitenkaan usko sopupeliin vaan uskon, että luulo tai epäilys sopupelistä ohjasi ammattipelureiden käyttäytymistä. Yhtälö, jossa maalissa on ukrainalainen ja valmentajana viron venäläinen saa monilla pelureilla jo tuntosarvet pystyyn. Sitten kun selvisi, että hyökkääjä Saileti pelaa topparina, saatettiin olettaa, että kyseessä on sopupeli. Tällöin seurasi voimakas satsaus Hongan puolesta. Pelurit luulivat valmentajan määränneen Sailetin toppariksi, jotta peli hävittäisiin. Pelurit eivät kuitenkaan tienneet, että tämäkin pelipaikkaratkaisu johtui siitä, ettei tuolle paikalle ollut ketään muuta laittaa, eli ratkaisu oli "jalkapallollinen". Eli maailmalla luultiin, että: Pavlenko+Bondarenko+Bondarenkon määrämä Z topparina=sopupeli. Poikkeavaan pelikäyttäytymiseen voi johtaa myös arvelu siitä, että muut ovat sopineet ottelusta ja sitten pelataan tämän olettamuksen mukaan. Pavlenko on umpisurkea maalivahti ja häntä voi toki epäillä sopupelistä. On kuitenkin argumentteja tätä vastaan. 1, Hän on niin huono, ettei voinut edes Honkaa vastaan olla varma avauspaikastaan. 2, Pavlenko kauhoo aivan samalla tavalla Farmin peleissä, vaikka niistä ei voi lyödä vetoa. 
|
|
|
|
|
|
|
Teppo Tulppu
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS vuodesta 1985, ManU vuodesta 1986, Suomi.
|
 |
Vastaus #5304 : 13.08.2008 klo 20:56:33 |
|
Oho, tuo oli yllätys. Kiitos oikaisusta.
|
|
|
|
|
Woland
Poissa
|
 |
Vastaus #5305 : 14.08.2008 klo 21:06:30 |
|
Pavlenko on umpisurkea maalivahti ja häntä voi toki epäillä sopupelistä. On kuitenkin argumentteja tätä vastaan. 1, Hän on niin huono, ettei voinut edes Honkaa vastaan olla varma avauspaikastaan. Itse asiassa tämä tuli itselläni mieleen kusetusta puoltavana seikkana: rahat iskettiin sisään vasta kun varmistui, että maalilla pelaa Pavlenko eikä Syväjärvi. Mutta kuten olen aiemminkin kirjoittanut, en oikein usko kusetukseen. Voi olla, että se on sinisilmäisyyttä.
|
|
|
|
|
Taalasmaa
Poissa
Suosikkijoukkue: Hopeakauden -15 kultareunaiset muistot.
|
 |
Vastaus #5306 : 14.08.2008 klo 21:24:27 |
|
Jokohan Rönkön sormi ois ens peliin parantunut. Voisin melkein näyttää peukkua asian hyväksi...Mypa peliin sitten mukaan 
|
|
|
|
|
|
|
Arctic Pingvins
Poissa
Suosikkijoukkue: Jänkhän joukkueet
|
 |
Vastaus #5308 : 15.08.2008 klo 07:58:16 |
|
Ennemmin Syväjärvi maaliin! K-P yllättää vielä Joken on pakko nyt peluuttaa Pavlenkoa vielä MyPaa vastaaan, koska KP:n pelaaminen olisi epäluottamuslause ukrainalaiselle ja huhumylly senkun jatkaisi vellomistaan.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #5309 : 15.08.2008 klo 08:15:39 |
|
Mutta kuten olen aiemminkin kirjoittanut, en oikein usko kusetukseen. Voi olla, että se on sinisilmäisyyttä.
- Ei mielestäni ole. Sinisilmäisimpiä tässä ovat ne, jotka pelkkien huhujen perusteella uskovat kritiikittömästi kusetukseen. Pavlenkosta alkoi elää sopuriskihuhuja heti, kun ukrainalaisen tiedotettiin saapuvan RoPSiin. Vailla minkäänlaista aiempaa vahvistusta hujuen aiheellisuudelle. Oli vain ajan kysymys, milloin Pavlenkon pelatessa lehahtaa ilmoille sopuhuhu. Kyseinen ottelu ei ole ainoa, johon vedonlyöjien panostukset ovat kehittyneet huomiotaherättävästi. Mutta se sattuu olemaan herkullinen tuotavaksi julkisuuteen, koska siellä oli se Pavlenko.
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #5310 : 15.08.2008 klo 09:01:22 |
|
Joken on pakko nyt peluuttaa Pavlenkoa vielä MyPaa vastaaan, koska KP:n pelaaminen olisi epäluottamuslause ukrainalaiselle ja huhumylly senkun jatkaisi vellomistaan.
Niin ja miksei Jokke tekisi sambialaisen kiertotilin kautta vedonlyönnillä vähän rahaa, kun kerran sarjapaikka on jo lähes varma  .
|
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #5311 : 15.08.2008 klo 09:17:06 |
|
Ai perhana, valmentaja onkin Jokke eikä Bondarenko...
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #5312 : 15.08.2008 klo 09:26:39 |
|
Ai perhana, valmentaja onkin Jokke eikä Bondarenko...
Kunnon virolaistyöläinen tekee sitä työtä, mitä palkanmaksaja käskee  .
|
|
|
|
|
Arctic Pingvins
Poissa
Suosikkijoukkue: Jänkhän joukkueet
|
 |
Vastaus #5313 : 15.08.2008 klo 10:59:42 |
|
Ai perhana, valmentaja onkin Jokke eikä Bondarenko...
Taidat olla uus täällä?
|
|
|
|
|
suomifutiksen Janne Tähkä
Poissa
|
 |
Vastaus #5314 : 15.08.2008 klo 11:03:29 |
|
Silti sinisilmäisiä riitti niin paljon ja niin pitkään, että kusetusta oli mahdollista jatkaa puolen kauden verran. Väitätkö, että kaikki Allianssin pelit belgialaisten tulon jälkeen olivat sopuiluja? : 
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #5315 : 15.08.2008 klo 11:21:24 |
|
Väitätkö, että kaikki Allianssin pelit belgialaisten tulon jälkeen olivat sopuiluja? :  tää oli ainakin5 voittoa, 3 tasapeliä ja 7 tappiota, kaikki tasan tarkkoja sopupelejä 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.08.2008 klo 11:24:08 kirjoittanut werner »
|
|
|
|
|
|
Speedi
|
 |
Speedi
Vastaus #5316 : 15.08.2008 klo 12:24:25 |
|
Ei ollut sopupeli, vaan RoPS ei jaksanut edes vähää alusta kun Kiistala "tiesi" että Allianssi suljetaan kohta sarjasta ja pisteet mitätöidään. Jotenkin tuossa pelissä yleisö oli erityisen aggressiivinen, tällainen muistikuva on jäänyt. Tuolloinhan RoPS oli kuitenkin vielä säilymässä sarjassa. Hochine Chebaiki oli silti kova pelimies. 
|
|
|
|
|
Happis
Poissa
|
 |
Vastaus #5317 : 17.08.2008 klo 09:03:45 |
|
Ei taida tulla hyökkääjää mistään, ei Sambiasta eikä kotimaista. Kyllä puolustukseen pitäisi myös saada vahvistusta. Toivotaan, että Kallen käsi paranee äkkiä. ROPS voisi alkaa tekemään jatkosoppareita ainakin Nurmelan ja Titin kanssa. Bauer näyttää olevan usein loukkaantunut.
|
|
|
|
|
Han7
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS, Suomi
|
 |
Vastaus #5318 : 17.08.2008 klo 12:18:02 |
|
Ei taida tulla hyökkääjää mistään, ei Sambiasta eikä kotimaista. Kyllä puolustukseen pitäisi myös saada vahvistusta. Toivotaan, että Kallen käsi paranee äkkiä. ROPS voisi alkaa tekemään jatkosoppareita ainakin Nurmelan ja Titin kanssa. Bauer näyttää olevan usein loukkaantunut.
Smam. Ehdottomasti jatkosopparia ainakin Nurelle (tosin ACO saattaa kiinnostaa enemmän jos nousee), Titille ja Uimaniemelle. Varauksella myös Juha Majava ja Rönkkö. Zeddystä ja hänen uranjatkostaan en tiedä.
|
|
|
|
|
alarima
Poissa
Suosikkijoukkue: Juntti rasisti
|
 |
Vastaus #5319 : 17.08.2008 klo 19:21:34 |
|
Ja putoamistaistelussa ollaan 
|
|
|
|
|
Soolo2
Poissa
|
 |
Vastaus #5320 : 17.08.2008 klo 19:37:45 |
|
Ei niitä vahvistuksia tule. Tämähän on vanha Jokkerin kuvio. Tosin viime kerralla jäi Musta Pekka kouraan.
-Mitään voitettavaa ei enää ole, ja tavoite (sarjapaikka) näytti jo heinäkuussa saavutetulta. -Jokkeri laskennee että viisi pinnaa tulee vielä vaikka vahingossa. Missähän se vahinko sattuu kun kolme päävastustajaa on vielä vieraissa? -Ihan hyvää taloudenpitoa, säästetään pinnarahoissakin, mutta ei tällä ole kovinkaan paljon tekemistä "huippufutiksen" kannsa. -Kai tässä lasketaan, että ryssitään nyt muutama peli ja otetaab niitä ponnoja, kun miehet terveenä ja syksyn pelit ovat joillekin vastustajille merkityksetöntä pullaa.
|
|
|
|
|
vaihtopenkin vasenlaita
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS
|
 |
Vastaus #5321 : 17.08.2008 klo 20:30:30 |
|
Hyökkääjää huutaa sekä puolustuspään pelaajaa. Vaikka nämä poissaolot alkavat jo ensipelissä helpottaa kun saadaan jopa 3 miestä takaisin, mutta toki poissa ovat Nurmela, Mweetwa ja Bauer. Jaro peli näyttää suuntaa ja on jo oikeastaan pakko voiton paikka. Jos tuosta voitto irtoaa niin jälleen saa hieman henkäistä. Vieraspelit edelleen vaikeita vaikkakin tänään olikin ajoittain hyvää peliä.
|
|
|
|
|
leoko
Poissa
Suosikkijoukkue: 23.3.2011
|
 |
Vastaus #5322 : 17.08.2008 klo 22:25:44 |
|
Jaro-ottelu on nimenomaan pakkovoiton paikka jos meinataan ettei loppusyksyllä tarvitse pelata veitsikurkulla päävastustajia vastaan. Kotipeleistä ne pisteet on otettava, kun näyttää siltä ettei niitä vieraskentillä ole tulossa. No on tässä vierailut Kotkaan, Maarianhaminaan ja Kuopioon edessä, että jos sieltä jollain tuurilla pari pistettä heltiäisi. Itsellänikin on sellainen tutina, että Kiistala on jo laskenut sarjapaikan olevan varma ja sen perusteella vahvistuksia ei kovin aktiivisesti etsittäisi. Kunhan ei mitään kauden 2005 mahalaskua nähdä. Nyt voi sanoa, että onneksi alkukausi meni todella hyvin, muuten tässä oltaisiin vahvasti putoamistaisteluissa mukana. Nyt on sentään hieman hengähdysvaraa. Onneksi ainakin Kunda ja toivottavasti pari muutakin pelaajaa palaa kokoonpanoon viikon päästä. Nuren poissaolo on toisaalta paha takaisku. Joukkueenjohtaja Turpeenniemi huomasi mainita otteluraportissa, että Mweetwan loukkaantuminen on tullut joukkueelle kalliiksi. Tämä oli kyllä huomattavissa jo EM-kisa tauon jälkeen. Edeiposta ei ole Metun korvaajaksi, eikä joukkueessa ole muita keskushyökkääjätyyppejä.
|
|
|
|
|
Viltsu
Poissa
|
 |
Vastaus #5323 : 18.08.2008 klo 07:25:51 |
|
RoPS on kyllä kotonaan hoidellut mallikkaasti nämä kaksi ns. pakkovoittoa eli Kooteepeen ja KuPS:n. Toivoa sopii, että Jarokin hoituu. Sen jälkeen olisi helpompaa. Positiivista, että eilen on saatu oma peli jollain tapaa kuosiin ja paikkoja on kyetty luomaan. Se antaa ainakin mulle uskoa, että loppukaudesta ei tule pannukakkua. Syväjärven pelaamiselle vielä erikseen  Tässä on nyt tasan viikko odoteltu sitä hyökkääjävahvistusta. 
|
|
|
|
|
Dell
Poissa
|
 |
Vastaus #5324 : 18.08.2008 klo 08:17:34 |
|
K-P Syväjärven ja Juuso Majavan peliajalle 
|
|
|
|
|
|
|
|