kivelak
Poissa
Suosikkijoukkue: 1. FC Köln
|
 |
Vastaus #5800 : 08.09.2008 klo 11:21:32 |
|
Hyvä tapa tehdä tienistiä 
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #5801 : 08.09.2008 klo 11:34:31 |
|
MyPa pieksi RoPSin syyskuun liigaottelussa 5-1. Malesialainen uhkapeluri William Bee Wah Lim luotti RoPSiin ja nimenomaan neljän maalin tappioon kuin vuoreen.
Lim tienasi RoPSin tappiolla yli 3 miljoonaa euroa.
Pelka tunsi Herra Limin, kuten myös RoPSin silloinen tähtipelaaja Dejan Godar. Itse asiassa Pelka tuli Rovaniemelle kroatialaisen pelaaja-agentin Dragan Antifin kautta, joka suositteli Pelkaa Godarille ja Godar puolestaan RoPSille.
Pelka ei ollut MyPa-ottelussa terävimmillään. Mies aiheutti mm. MyPan avausmaalin oudolla pallonmenetyksellään ja lisäksi rangaistuspotkun, joka johti MyPan 1-3 osumaan.
Yli kahden maalin tappio vieraissa ja kentällä avauksessa ulkomaalaispelaajia = automaattinen sopuilu?
: 
|
|
|
|
|
Varsinuolenta
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS
|
 |
Vastaus #5802 : 08.09.2008 klo 13:01:37 |
|
Ei sitä näyttöä sopupeleistä yleensä löydykään, kyllähän ne on aika hyvin organisoitu! (voisin ainakin kuvitella) Tärkeintä kuitenkin on kaikkien näiden epäilyjen keskellä/alla/yllä, että ei hankita pelaajia enää "epäilyttävistä" ilmansuunnista. Eiköhän ainakin Rops ole tämän oppinut tai ala pikku hiljaa oppimaan!? Luoja tietää kuinka paljon Kakkosessa tehdään tienestiä, ei ehkä ole niin isoista summista kyse, mutta makialta maistuu lompakossa käyttörahana!
|
|
|
|
|
Caol Ila
Poissa
|
 |
Vastaus #5803 : 08.09.2008 klo 13:12:27 |
|
Toisaalta tietysti hyvä että näitä epäilyjä tutkitaan, mutta toisaalta aika naurettavaa että joka helvetin isompaa tappiota ruvetaan epäilemään sopuiluksi vielä vuositolkulla jälkeenpäin. Yli kahden maalin tappio vieraissa ja kentällä avauksessa ulkomaalaispelaajia = automaattinen sopuilu? Kaudelta 2005 on jo tutkittu - ja näyttöä ei löytynyt! - TamU-RoPS ottelu (joka päättyi 5-1).
Tutkittu Tamu-Rops pelattiin 2004. Tuosta Mypa-Rops pelistä oli keskustelua vedonlyöntipalstoilla ennen peliä, varsinkin liittyen Mypan runsasmaalisen voiton kerrointen hurjaan tippumiseen. Ropsin sekava tilanne (Jalava pois, Zeddy pelikiellossa?, Inkeröinen puolustajana) oli kyllä tiedossa bookkereilla ja vedonlyöjillä jo monta päivää ennen peliä, ei se voinut yllätyksenä tulla tuntia ennen matsia. Eihän Allianssistakaan tutkittu kuin yhtä peliä, vaikka Haka-matsin jälkeenkin Betfairin kertoimista pystyi päättelemään useaan pelin lopputuloksen n. tunti ennen peliä. Hauskana yksityiskohtana tosin Allianssin ja Interin peli, missä Interin voiton kertoimet oli lyöty täysin maahan. Hermanni Vuorinen oli kuitenkin vienyt Allianssin 2-0 johtoon ensimmäisellä puoliajalla. Pister kuitenkin otti Vuorisen toiselle puoliajalle vaihtoon, ja kas kummaa, Inter saikin käännettyä pelin dramaattisesti 3-2. Ei jokainen murskavoitto ole automaattisesti epäilys fiksatusta pelistä. Tosin tuohon aikaan Aasian vedonlyöntimarkkinat tuntuivat hyvin olevan perillä siitä, et missäpäin tulee paljon maaleja. Mut Ropsissa ulkomaalaisvahvistusten taustojen tarkistamiseen soisi käytettävän edes pikkusen aikaa. Mitä siitä olisi tullut jos esim. Kilambe tai Kombe olisivat jo ehtineet tulla Rovaniemelle, ja sen jälkeen olisi iltapäivälehdet alkaneet käydä lävitse näiden huumekäryjä? http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/africa/4268515.stmOhessa linkit Spiegelin artikkeliin ja Declan Hillin haastatteluun. Tällä nyt ei suoraa tekemistä ole Ropsin kanssa, eikä ko. jutussa Ropsia tai Suomea mainita missään muodossa, onpahan vain kerrottu kuinka Limit ja kumppanit toimivat. Täytyy toivoa, et Hill tunnustaa joskus sepittäneensä koko tarinan, ilman pistoolia ohimolla. http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,575562,00.htmlhttp://www.spiegel.de/international/world/0,1518,575586,00.html
|
|
|
|
|
Kikkara
Poissa
Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään
|
 |
Vastaus #5804 : 08.09.2008 klo 13:15:47 |
|
Huumemies Kombe on kova pelaaja! Pelaa MM-karsinnoissa Togoa vastaan 
|
|
|
|
|
Caol Ila
Poissa
|
 |
Vastaus #5805 : 08.09.2008 klo 13:28:43 |
|
Huumemies Kombe on kova pelaaja! Pelaa MM-karsinnoissa Togoa vastaan  Enhän mä nyt sitä sanonutkaan etteikö olisi kova pelimies ollu ja vahvistanu Ropsia, mut meinaatko että tuosta ei olisi kielteistä julkisuutta tullu taas ovista ja ikkunoista? Onhan noita pelaajia Mutusta lähtien Euroopan kentillä jotka on jääny kovemmista aineista kiinni, ei sillä.
|
|
|
|
|
shots
Poissa
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #5806 : 08.09.2008 klo 13:30:56 |
|
Adrian Pelka maksoi itse oman paluulippunsa 08.09.2008 14:20 RoPS:n toimitusjohtaja Jouko Kiistala näki otsikoihin nousseen MyPa-ottelun tapahtumat paikan päällä syksyllä 2005. Silloin ei sopuepäilyjä syntynyt, mutta jotakin jäi mieleen Adrian Pelkan edesottamuksista. - Olimme pelissä kovasti siipirikkona ja puhtaasti altavastaaja. Ensimmäinen maali meni kuitenkin täysin Pelkan pallonmenetyksen piikkiin. Tuo raivostutti pelin jälkeenkin ja asiasta puhuttiin valmennusjohdon kanssa. - Viimeistään MyPa-pelissä huomattiin ettei Pelkasta ole apua joukkueelle. Taso vaihteli rankasti. Purimme sopimuksen ja se tapahtui varsin kivuttomasti, Kiistala sanoo seuran kotisivuilla. Ainoa poikkeava asia koski Pelkan kotiinpaluuta. Pelaaja ilmoitti Kiistalalle järjestäneensä itselleen lentolipun. - Meillä oli tuolloin todella tiukka pelaajatilanne loukkaantumisten ja pelikieltojen takia, joten uusia voimia piti saada nopeasti. Tässä vaiheessa meillä pitkään pelannut kroaatti Dejan Godar oli aktiivinen ja järjesti Pelkan Rovaniemelle tutun agenttinsa kautta. Itse en ollut koskaan yhteydessä (agentti) Dragan Antifiin, mutta nimen olen kuullut Godarilta. - Jälkeenpäin tuli tunne, että tuon suunnan pelaajahankinnat on RoPSin osalta loppuun käsitelty. Siinä vaiheessa meille jäi enää Godar vahvuuteen sopimusteknisistä syistä. - Vielä viime syksynä minua painostettiin monelta taholta tekemään jatkosopimus Godarin kanssa. Mies tyrkytti itseään moneen otteeseen, mutta pitäydyin tekemässäni päätöksessä, Kiistala sanoi. Nyt Godar pelaa ruotsalaisessa Degerforsissa. IS http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1583489
|
|
|
|
|
Kikkara
Poissa
Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään
|
 |
Vastaus #5807 : 08.09.2008 klo 13:35:54 |
|
- Vielä viime syksynä minua painostettiin monelta taholta tekemään jatkosopimus Godarin kanssa. Mies tyrkytti itseään moneen otteeseen, mutta pitäydyin tekemässäni päätöksessä, Kiistala sanoi.
Kiistala on hieno mies 
|
|
|
|
|
shots
Poissa
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #5808 : 08.09.2008 klo 13:43:08 |
|
Hieman erilaisia kommentteja  RoPS:n toimitusjohtaja Jouko Kiistala näki otsikoihin nousseen MyPa-ottelun tapahtumat paikan päällä syksyllä 2005. Silloin ei sopuepäilyjä syntynyt, mutta jotakin jäi mieleen Adrian Pelkan edesottamuksista.
- Olimme pelissä kovasti siipirikkona ja puhtaasti altavastaaja. Ensimmäinen maali meni kuitenkin täysin Pelkan pallonmenetyksen piikkiin. Tuo raivostutti pelin jälkeenkin ja asiasta puhuttiin valmennusjohdon kanssa.
- Viimeistään MyPa-pelissä huomattiin ettei Pelkasta ole apua joukkueelle. Taso vaihteli rankasti. Purimme sopimuksen ja se tapahtui varsin kivuttomasti, Kiistala sanoo seuran kotisivuilla.
Pelka osoittautui vahvistukseksi
Vikmania ei tosin käynyt kateeksi joukkueen kokoamisvaihe Kuopioon, sillä pelikiellot ja loukkaantumiset kavensivat RoPSin materiaalia rajusti. Uusia pelaajia ehdittiin hankkia tappiollisen cup-ottelun jälkeen kaksi. Kuopion ottelun avauksessa olikin peräti seitsemän vierastyöläistä.
- Nyt olivat käytössä kaikki pelaajat, jotka porukkaan ehdittiin saada, Vikman totesi.
Saksalainen Adrian Pelka osoittautui heti hyvän luokan hankinnaksi. Pelka pelasi puolustavan keskikenttämiehen paikalla. Dejan Godar oli pudotettu liberoksi.
- Pelka on meille tärkeä mies loppukaudella. Godar puolestaan onnistui liberona ihan mallikkaasti, Vikman summasi.
Godar näköjään siis suositellut useampiakin "kavereitaan".. Lazic tulee ”kaiken varalta”
Siirtoikkunnan sulkeutuessa RoPS hankki vielä 26-vuotiaan kroaatin Srdjan Lazicin pelaajaoikeuden ”kaiken varalta”, kuten Jouko Kiistala asian ilmaisi. Keskikentällä ja topparina pelannut 188-senttinen Lazic saapunee Rovaniemelle viikonvaihteeseen mennessä.
- Sen jälkeen Lazicin osaaminen katsastetaan harjoituksissa ja päätetään sopimuksen teosta, Kiistala kertoi. Lazicin hankintaa suositteli miehen tunteva Dejan Godar. Ykkösen RoPS-ketju vuodelta 2005
|
|
|
|
|
Chegue
Poissa
|
 |
Vastaus #5809 : 08.09.2008 klo 13:48:06 |
|
Monesko sopupeliepäily on kyseessä RoPS:n kohdalla? Jotain siellä päin tehdään pelaajahankinnassa perusteellisesti väärin tai sitten ei edes isommin omasta maineesta välitetä.
|
|
|
|
|
Kikkara
Poissa
Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään
|
 |
Vastaus #5810 : 08.09.2008 klo 13:50:32 |
|
Jos Godarin kautta tulleita pelaajia lähdetään vertaamaan Sailetin hankkimiin Sambian apuihin niin niissä on ollut muutakin eroa kuin ihonväri.
|
|
|
|
|
Viltsu
Poissa
|
 |
Vastaus #5811 : 08.09.2008 klo 14:08:18 |
|
Ristiriitaisia kommentteja Kiistalalta. Lazichan jatkoi RoPS:ssa myös kauden 2006. Ja mitä tulee Godarin sopimusteknisiin syihin, Kiistala teki Godarille uuden jatkosopimuksen myös kaudelle 2007.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.09.2008 klo 14:10:42 kirjoittanut Viltsu »
|
|
|
|
|
Mystinen metsätyömies
Poissa
Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.
|
 |
Vastaus #5812 : 08.09.2008 klo 14:40:03 |
|
Monesko sopupeliepäily on kyseessä RoPS:n kohdalla? Jotain siellä päin tehdään pelaajahankinnassa perusteellisesti väärin tai sitten ei edes isommin omasta maineesta välitetä.
Tai sitten ollaan mukana osingoilla.
|
|
|
|
|
roundhousekick
Poissa
|
 |
Vastaus #5813 : 08.09.2008 klo 14:44:00 |
|
Monesko sopupeliepäily on kyseessä RoPS:n kohdalla? Jotain siellä päin tehdään pelaajahankinnassa perusteellisesti väärin tai sitten ei edes isommin omasta maineesta välitetä.
Toinen epäily? Kuitenkin vain epäily tämäkin, en kuitenkaan väitä että epäilyt olisivat ilman mitään totuuspohjaa. Ulkomailta pelaajien hankkiminen ja taustojen kartoitus on aina ongelmallista, agentit puskevat ties minkä sortin ehdokasta joukkueeseen.
|
|
|
|
|
hiekkakenttä
Poissa
|
 |
Vastaus #5814 : 08.09.2008 klo 15:11:20 |
|
Toinen epäily? Kuitenkin vain epäily tämäkin, en kuitenkaan väitä että epäilyt olisivat ilman mitään totuuspohjaa. Ulkomailta pelaajien hankkiminen ja taustojen kartoitus on aina ongelmallista, agentit puskevat ties minkä sortin ehdokasta joukkueeseen.
Jotenki tuntuu, että tää sopuilu on nykypäivänä IN!! Vetoja voi lyödä netissä sisään Suomen kolmosesta ylös päin = helppoa rahaa!!. Noo sen verta enenpää kantaa ottamatta tähän Ropsin osuuteen tässä asiassa, niin olihan se huvittavaa peluuttaa maalissa täysin jalatonta tusina serbia!! Pitkään se Ratko sai maalissa seuloa, ennen kuin Walleenin Ville hommattiin tukkiin vuotava maalin suu, jos oikein muistan 
|
|
|
|
|
Joonas
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS
|
 |
Vastaus #5815 : 08.09.2008 klo 15:54:26 |
|
Ristiriitaisia kommentteja Kiistalalta. Lazichan jatkoi RoPS:ssa myös kauden 2006. Ja mitä tulee Godarin sopimusteknisiin syihin, Kiistala teki Godarille uuden jatkosopimuksen myös kaudelle 2007. Niinpä. Ja Godar olisi vieläkin Ropsin palkkalistoilla, mikäli Nure ei olisi ollut tarjolla Ropsiin täksi kaudeksi. Ja kiinnostavaa olisi nähdä jos Oulu nousisi liigaan, että kuinka nopeaa Dejani olisi takaisin Ropsissa. Veikkaan, että samantien, noista Kiistalan puheista huolimatta... Ei sillä, uskon ihan täysin sen, että Godar on ollut sotkeutunut tuohon sopupelikuvioon... Ei tarvii kuin muistella, kuinka läskiksi se löi pelit kentällä silloin viime liigavisiitin loppupeleissä. Samoin Lazic, sehän ei koskaan Rops paidassa vakuuttanut. Mitäpä sitä, kun läskiksi lyömällä tienasi mukavat summat... Heikko moraali, ei siihen muuta tarvita... Melkolailla mautonta touhua, pisteet kyllä laskee allekirjoittaneen silmissä roimasti näillä ilmitulleilla asioilla 
|
|
|
|
|
Kutvonen
Poissa
Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS
|
 |
Vastaus #5816 : 08.09.2008 klo 16:13:37 |
|
Monesko sopupeliepäily on kyseessä RoPS:n kohdalla? Jotain siellä päin tehdään pelaajahankinnassa perusteellisesti väärin tai sitten ei edes isommin omasta maineesta välitetä. Korostetaan vielä boldaamalla sana epäily. Epäilyjähän mahtuu maailmaan, eri asia on sitten kun niitä kyetään riittävän uskottavasti (lue: juridisesti pitävästi) todistamaan. Tässäkin tapauksessa oikeaksi tiedettyjen faktojen perusteella saksalainen Pelka ei ollut liigatason pelimies, se ei tee hänestä vielä todistetusti maksettua miestä eikä seurasta sopuilijaa. Sehän ei tietenkään poista sitä mahdollisuutta että saksalainen olisi ns. vilunkimies, joten asiaa on hyvä tutkia.
|
|
|
|
|
Kutvonen
Poissa
Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS
|
 |
Vastaus #5817 : 08.09.2008 klo 16:18:52 |
|
Totta, muistin väärin vuoden. Itse asiaahan se ei miksikään muuta, RoPS:n silloista maalivahtia epäiltiin vilungista, mutta jälleen kerran sitä ei kyetty todistamaan oikeaksi. Ja olet tietysti oikeassa siinä, että seuran (ja muidenkin, näitä ns. epäilyksenalaisia on takuuvarmasti muuallakin mutta jostain syystä asioita ei tutkita niin uutterasti...) pitäisi tehdä tarkempaa taustatutkimusta vahvistuksiksi kaavailemistaan pelaajista. Pelaajan itsessään ei tarvitse tietenkään olla mikään ketku, vain yksinkertaisesti paska, mutta sutki agentti saattaa väittää suharia maajoukkuemieheksi ja kentällä kaveri osoittautuukin kasaksi paskaa.
|
|
|
|
|
Arpin Lusène
Poissa
|
 |
Vastaus #5818 : 08.09.2008 klo 16:19:50 |
|
Mitä enemmän näitä epäilyjä alkaa tulemaan, sitä todennäköisemmäksi käy sopupelin mahdollisuus. Tuskin näitä kukaan ilman perusteita tutkii..
|
|
|
|
|
Happis
Poissa
|
 |
Vastaus #5819 : 08.09.2008 klo 17:10:02 |
|
Tuskin ROPS on tiennyt sopupeleistä. Kun haluttiin päästä eroon Ratkosta, oli helpompi (taloudellisesti) Tero Mäkäläinen, joka oli toinen maalivahti. Kyllä Godarin esitykset vaihtelivat kaikissa peleissä. Joskus hän antoi nappi syöttöjä ja joskus lähimmälle vastustajalle. Dejan luuli kykyjänsä suuremmiksi kuin olivat. Aluksi hänellä oli hyvät vaparit, joita ei myöhemmin enää ollut.
|
|
|
|
|
jamppa
Poissa
|
 |
Vastaus #5820 : 08.09.2008 klo 17:13:00 |
|
- Vielä viime syksynä minua painostettiin monelta taholta tekemään jatkosopimus Godarin kanssa. Mies tyrkytti itseään moneen otteeseen, mutta pitäydyin tekemässäni päätöksessä, Kiistala sanoi.
Kiistala on hieno mies  Joo otetaan miehiä sitten muualta idästä... ne on tosi luotettavia...
|
|
|
|
|
Mika
Poissa
Suosikkijoukkue: Las Vegas Bingo
|
 |
Vastaus #5821 : 08.09.2008 klo 17:42:59 |
|
|
|
|
|
|
krevis
Poissa
Suosikkijoukkue: 1923
|
 |
Vastaus #5822 : 08.09.2008 klo 17:49:01 |
|
Korostetaan vielä boldaamalla sana epäily. Haluatko KoRRRRostaa, että kyseessä on epäily.
|
|
|
|
|
Nyrre
Paikalla
Suosikkijoukkue: Север Мурманск
|
 |
Vastaus #5823 : 08.09.2008 klo 18:28:37 |
|
Saamattomalle Kiistalalle.
|
|
|
|
|
Mika
Poissa
Suosikkijoukkue: Las Vegas Bingo
|
 |
Vastaus #5824 : 08.09.2008 klo 18:47:14 |
|
Saamattomalle Kiistalalle. Ensi kaudeksi Kiistala aikoo kuulemma hankkia luotettavia pelaajia Itä-Euroopasta, joten kuka tässä jää jotain Baueria kaipaamaan. 
|
|
|
|
|
|
|
|