Rollo
Poissa
|
 |
Vastaus #125 : 10.05.2008 klo 20:32:32 |
|
Toivottavasti Tervarileiri "leijuu" jo muutaman voitetun pelin jälkeen!! takuuvarma pudotus maanpinnalle kunhan Santa tulee vastaan!! kaikesta huolimatta hyvä on ollut kauden avaus!! 
|
|
|
|
|
Spur
Poissa
Suosikkijoukkue: KaPa, KuPS
|
 |
Vastaus #126 : 10.05.2008 klo 21:00:40 |
|
Kyllä se takuuvarma pudotus tulee jo Kajaanissa 24. päivä 
|
|
|
|
|
koksuNAM
Poissa
|
 |
Vastaus #127 : 10.05.2008 klo 21:31:16 |
|
Molemmat joukkueet nippuu ja maitojunal kotia :keskari:
|
|
|
|
|
|
|
terwari
Poissa
Suosikkijoukkue: Tervarit, Liverpool, QPR
|
 |
Vastaus #129 : 11.05.2008 klo 17:33:01 |
|
Enpä muista milloin viimeksi olisi ollut näin hyvä alkukausi. Tervarien kauden aloituksethan ovat koko tämän vuosituhannen, niin ykkösessä, kakkosessa kuin kolmosessakin olleet varsin heikkoja. Nyt kuitenkin täydet yhdeksän pistettä kolmesta pelistä.  Myös pelillisesti kauden alku on ollut varsin mainiota, hallinta oli molempia rovaniemeläisiä vastaan aika selvää ja myös HauPaa vastaan punamustat olivat pelaavampi joukkue. Keskikentällä nuoret herrat Isohookana ja Kauppila ovat olleet hyvässä vireessä ja harmittavasti avauspelissä loukkaantuneen Mika Rajalan poissaolo ei ainakaan toistaiseksi ole haitannut. Tehot ovat jakautuneet aika tasaisesti, Pulu on tällä hetkellä paras maalintekijä kahdella osumallaan, kun taas joukkueen molemmat hyökkääjät Mako ja Lehtiniemi eivät vielä ole saaneet maalitiliään auki sarjassa. Puolustus on pelannut erittäin vahvasti ja nelikko Vainionpää-Hautala-Lång-Leinonen on puolustuspelin lisäksi myös oiva ase hyökkäyksissä. Laitapakit (etenkin Vainionpää) nousevat erittäin hanakasti kun taas Hade ja Löngi ovat erikoistilanteissa vaarallisia. Kunhan vain Långin ponnistusvoima kehittyisi sen verran että alle mahtuisi kaksi sunnuntaihesaria...Viimeisenä lukkona on pelannut Alakulju, joka on toistaiseksi selvinnyt erinomaisesti, mitä nyt poika pari kertaa on aiheuttanut ylimääräisiä sydämentykytyksiä rohkeilla ulostuloillaan. Toki pitää muistaa, että vastustajat eivät ole vielä olleet välttämättä parhaita tasonmittareita, vaikkakin uskon HauPan kauden mittaan parantavan otteitaan sen verran että joukkue sijoittui turvalliseen keskikastiin. Todelliset mittarit ovat juuri em. Santa ja AC Kajaani, joita edelleen pidän sarjan ennakkosuosikkeina. Mutta mikäli valmennus saa ajettua pelisysteemiään entistä tehokkaammin sisään, nuorempien pelaajien kehittyminen jatkuu samanlaisena kuin tähänkin asti ja punamustat saa vielä muutaman vahvistuksen pelaajarinkiinsä niin uskon että pystymme taistelemaan tasaväkisesti jopa ykkössijasta. Kausi on kuitenkin vasta alussa joten katsotaan kauden edistymistä kaikessa rauhassa...
|
|
|
|
|
Mikaeli
Poissa
|
 |
Vastaus #130 : 11.05.2008 klo 18:59:37 |
|
Tervaritkin palanneet tasolleen, kun Kivireki ulostettiin Joensuuhun ja taitofutiksen ystävä astui puikkoihin. 
|
|
|
|
|
terwari
Poissa
Suosikkijoukkue: Tervarit, Liverpool, QPR
|
 |
Vastaus #131 : 17.05.2008 klo 13:28:38 |
|
Tervarien voittoputki katkesi tuulisessa Heinäpäässä kun OLS Akatemia venyi 1-1-tasapeliin.  Raporttien mukaan Tervarit olivat hallinneet etenkin toista jaksoa täysin suvereenisti, mutta viimeistely oli ollut alle arvostelun. Paras paikka oli ollut Harri Lehtiniemellä, joka oli parista metristä laittanut pallon ohi maalin. Obsy, Spili tai muut paikalla olleet voinevat laittaa lisäraporttia kunhan kotiutuvat. Punamustien maalista vastasi avausjaksolla rankkarista onnistunut Henri Pulkkinen. Kyseessä oli Tervarien sarjakauden kolmas rankkari ja vasta nyt tuli ensimmäinen osuma. Spot King Samuli Kokon lopettaminen on näkynyt erikoistilanteissa, Kokko pisti viime kaudella rankkarit 100% varmuudella verkkoon ja oli myös vapaapotkuissa varsin vaarallinen.
|
|
|
|
|
linko
Poissa
Suosikkijoukkue: Alasarjalutuuri
|
 |
Vastaus #132 : 21.05.2008 klo 06:07:48 |
|
Mitäs Tervareiden kotisivuille on tapahtunut?  Etusivulla keskiosassa tyhjää ja valikossa vasemmalla ainoastaan Palaute-linkki... oikean laidan uutisotsikoista sentään pääsee uutisia lueskelemaan. Laiskalle webbarille  :keskari:
|
|
|
|
|
nilsholgersson
Poissa
|
 |
Vastaus #133 : 21.05.2008 klo 10:25:28 |
|
Kova porukka taitaa olla kasassa Tervareilla.
|
|
|
|
|
Obsy
Poissa
|
 |
Vastaus #134 : 22.05.2008 klo 12:44:35 |
|
Viimeisten selvitysten mukaan Tervarien nettisivut ovat uudistustöiden alla, mutta johtuen ylläpitoserveristä (versio 3.0 ei toimi uudessa verkossa, vaan vaatii 5.0-päivityksen), vanhoja sivuja ei valitetavasti saada toimintaan edes väliaikaisesti. Pyöreä arvio paluulle verkkomaailmaan on kolme viikkoa eli toisin sanoen 10.6.2008 mennessä pitäisi jo tapahtua jotain elämää.
|
|
|
|
|
terwari
Poissa
Suosikkijoukkue: Tervarit, Liverpool, QPR
|
 |
Vastaus #135 : 24.05.2008 klo 15:08:48 |
|
Kainuussa on alkanut juuri AC Kajaani-Tervarit. Punamustilla on kyseessä kauden ensimmäinen vieraspeli ja ainakin mittari on kova, onhan Kajaania veikkailtu sarjan kakkossuosikiksi heti Santa Clausin jälkeen. Tervarien urakkaa ei helpota pari merkittävää poissaolijaa, avauksen pelaajista sivussa on joukkueen paras maalintekijä Henri Pulkkinen ja ihanainen Löngi. Myös Josey Dziadulewicz ja Mika Rajala ovat erinäisten vammojen vuoksi sivussa.
Tervarien avaus tänään:
Alakulju; Vainionpää, Vandell, Hautala, Kivelä; Kauppila, Leinonen, Isohookana, Lehtiniemi; Makowski, Ahonpää
Penkillä ovat Kokkonen, Herrala ja Ketola.
|
|
|
|
|
puusiideri
Poissa
|
 |
Vastaus #136 : 24.05.2008 klo 16:54:07 |
|
Päättyi 1-0 Kajaanille 
|
|
|
|
|
Obsy
Poissa
|
 |
Vastaus #137 : 04.06.2008 klo 18:24:09 |
|
Muilutuspakua liikkeelle? Torniosta tuore raportti: Theo de Jong bongattu Torniossa 
|
|
|
|
|
Tudor
Poissa
Suosikkijoukkue: Oululainen jalkapalloilu
|
 |
Vastaus #138 : 06.06.2008 klo 09:29:00 |
|
Oulufutis.com kaipaa otteluraportteja Tervareidenkin matseista, joten niitä voi halukkaat kirjailijat lähetellä sivuston infosivun kautta joko nimettömänä tai nimellä varustettuna.
Myös joukkueinfopaketti ois paikallaan joukkue-sivulle.
|
|
|
|
|
terwari
Poissa
Suosikkijoukkue: Tervarit, Liverpool, QPR
|
 |
Vastaus #139 : 07.06.2008 klo 12:09:54 |
|
Tervarit-FC Muurola puoliajalla 1-1. Tervarit siirtyivät johtoon Harri Lehtiniemen kauden ensimmäisellä maalilla mutta Muurola tasoitti juuri ennen puoliaikaa komealla vapaapotkulla n. 20 metristä. Peli on ollut aika tasaista ja ainakin Tervarien otteet ovat olleet kaukana siitä mihin joukkue parhaimmillaan pystyy. Kaikki kunnia Muurolalle, mutta tällaisista kotipeleistä on saatava täydet pisteet, mikäli haluamme taistella sarjan kärkipaikoista loppuun asti. Poissaolijoita on tänään jonkin verran. Avauksen miehistä puuttuvat molemmat laitapakit Vainionpää ja Leinonen, ilmatilan valtias Mika Hautala ja keskikentältä pitkään sivussa ollut Mika Rajala, joka lienee kuitenkin palaamassa kohtapuoliin joukkueen vahvuuteen. Ja juuri tuli tieto että Lehtiniemi on siirtänyt punamustat 2-1 johtoon 47.minuutin kohdalla.
|
|
|
|
|
terwari
Poissa
Suosikkijoukkue: Tervarit, Liverpool, QPR
|
 |
Vastaus #140 : 07.06.2008 klo 12:45:21 |
|
Viitisen minuuttia ennen loppua tilanne 3-2. Ahonpää tehnyt Tervarien kolmannen osuman. Kestäkää nyt!
|
|
|
|
|
terwari
Poissa
Suosikkijoukkue: Tervarit, Liverpool, QPR
|
 |
Vastaus #141 : 07.06.2008 klo 12:55:11 |
|
Voitto lukemin 3-2. Lång oli loppuhetkillä saanut punaisen annettuaan Muurolan numerolle 4 turpaan.  Tosin ko. pelaaja oli itsekin saanut suoran ulosajon taklattuaan törkeästi Långia takaapäin jaloille.
|
|
|
|
|
linko
Poissa
Suosikkijoukkue: Alasarjalutuuri
|
 |
Vastaus #142 : 07.06.2008 klo 13:00:57 |
|
MiesSIAT!  Voitolle toki 
|
|
|
|
|
terwari
Poissa
Suosikkijoukkue: Tervarit, Liverpool, QPR
|
 |
Vastaus #143 : 18.06.2008 klo 17:18:51 |
|
Parhaillaan pelataan Heinäpäässä paikallisottelua OuTa-Tervarit. Tilanne on n. 60 minuutin kohdalla 2-1 Tarmolle.  Tervarien maalista on vastannut Marko Ahonpää ja Tarmolta ovat onnistuneet Tervarien futsalmiehistössä talvella pelanneet Jukka Korhonen ja Toni Tuominen.
|
|
|
|
|
Addicted
Poissa
|
 |
Vastaus #144 : 18.06.2008 klo 18:20:58 |
|
Lopussa Tervarit kääntänyt ja tehny turkit.. 75.2-2 Makowski, 86.2-3 Ahonpää(Makowski), 87.2-4 Makowski 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.06.2008 klo 18:28:08 kirjoittanut Addicted »
|
|
|
|
|
terwari
Poissa
Suosikkijoukkue: Tervarit, Liverpool, QPR
|
 |
Vastaus #145 : 18.06.2008 klo 18:31:32 |
|
Oli todellakin hieno kääntö lopussa. Ensin Mako teki kauden ensimmäisen maalinsa tasoittaen 2-2 n. vartti ennen loppua. Ja sitten 1,5 minuutin sisällä Tervarit ratkaisivat ottelun lopullisesti kuten em. tuossa kirjoittikin. Makolle ja Makelle 2 maalia molemmille, mainio ilta herroilla. Erityisen iloinen olen Makon kahdesta maalista, maalihanojen aukeamista on odotettukin kauden avausottelusta lähtien. Komean voiton myötä on hyvä lähteä juhannuksen viettoon, niin pelaajien, valmennusjohdon kuin kannattajienkin. 
|
|
|
|
|
RDBLL
Poissa
|
 |
Vastaus #146 : 18.06.2008 klo 18:48:51 |
|
Oli kyllä harvinaisen rapakuntoisia kavereita Tarmon riveissä. Liekkö juhannusfiilis vienyt mielenkiinnon paikallispelistä? En kyllä muista sellaista kommellusta notta Tervarit olisi ollut urheilullisempi joukkue kentällä. Tänään se kuitenkin tapahtui, mutta nousutaiston eteen on vielä tehtävä paljon töitä. Niin, paljon.
|
|
|
|
|
terwari
Poissa
Suosikkijoukkue: Tervarit, Liverpool, QPR
|
 |
Vastaus #147 : 18.06.2008 klo 18:52:57 |
|
En kyllä muista sellaista kommellusta notta Tervarit olisi ollut urheilullisempi joukkue kentällä. Ei kai sellaista voikaan muistaa jos ei seuraa Oulun ainoan oikean otteluita. Joukkue on hyvin treenattu ja paremman pelisysteemin omaava kuin esim. arvostamasi Kyrpä-Jyrkin aikana. Harmi vain että nousun tulppana lienee ylivertaisella materiaalilla operoiva Santa Claus. 
|
|
|
|
|
RDBLL
Poissa
|
 |
Vastaus #148 : 18.06.2008 klo 19:10:12 |
|
Suosikkivalmentajan luoman pelifilosofian toteuttamiseen tarvitaan toki myös laadukkaan valmennuksen lisäksi laadukkaita pelaajia. Niitä ei Tervareissa aikanaan ollut. Ilkeä ei saa olla, mutta kyseessä taitaa olla krooninen vika.
Ei ole muuten vanhoja, Tervareissa uraansa kuppaavia pelitovereita viime aikoina paljon brenkulla näkynyt. Kylmälä sentään tiedostaa, että kaikki lähtee sieltä mitä tapahtuu harjoituskeskuksen ulkopuolelta. Kysykää vaikka Papa Niangilta.
|
|
|
|
|
Addick
Poissa
Suosikkijoukkue: tähtivalmentaja.
|
 |
Vastaus #149 : 18.06.2008 klo 19:56:24 |
|
Mitä vittua tuossa yllä koitetaan sanoa?
|
|
|
|
|
|
|
|