FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.12.2025 klo 08:21:58 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 11 [12] 13 ... 30
 
Kirjoittaja Aihe: Warkaus JK 2008  (Luettu 49789 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #275 : 15.05.2008 klo 21:39:28

Mitähän tämän iltaisesta esityksestä osaisi sanoa...? Surkea ensimmäinen puoliaika ja hieman parempi toinen puoliaika. Kai tässä oli tiivistettynä koko peli. Pelissä oli kolme maalipaikkaa yhteensä, kahdesta tuli maali ja kerran Kauppinen ampui hieman ohi. Missä oli Edi? Liian kylmä keli Edin lihaksille? Iven paluulle  Ylos Ylos Ylos

Eipä tuosta varmaankaan muuta tarvitse sanoa. Melko täsmällinen kuvaus. Kauppinen pelasi mielestäni parhaan pelinsä Klubin paidassa tehden siinä sivussa upean maalin. Myös edellisen kotiottelun jälkeen kritisoitu J. Kytölä oli jälleen oma itsensä. Huikea määrä juoksua, raastamista ja upeita liukureita.

Surrier ei ole vieläkään sillä tasolla, jolla miehen sopisi odottaa olevan. Koistisen puuttuminen näkyi joukkueesta, eivätkä muutkaan olleet lainkaan terävimmillään. Iivanaiselta tosin vahva paluu ruotuun. Uskotaan kuitenkin Klubin palaavan voittojen tielle sunnuntaina - toivottavasti lämpimässä säässä.

Toivottavasti Klubi selviää kunnialla seuraavista viikoista: ottelusuman ja loukkaantumissuman kombinaatio ei ole niitä jalkapallomaailman mukavimpia yhdistelmiä. Jo tänään oli miehellä tai kahdella selkeitä väsymyksen merkkejä nähtävissä.

Harvinaisen positiivista tekstiä muistaen, että FCJ olisi pitänyt pystyä kotona kaatamaan.
Liimis

Poissa Poissa


Vastaus #276 : 16.05.2008 klo 12:36:43

Ja peli päättyi ilmeisesti 1-1.
el mono

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kansanratio


Vastaus #277 : 16.05.2008 klo 12:55:12

Ja peli päättyi ilmeisesti 1-1.

Khyl
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #278 : 16.05.2008 klo 14:05:20

Ja peli päättyi ilmeisesti 1-1.

Jaa. Arvelinkin, että jotain unohtui mainita  :o. Klubin reservit kohtaavat huomenna Riverballin Joensuussa, Utran muovilla. Kunhan ressut eivät vain lähtisi otteluun takki auki, vaikka vastassa onkin sarjajumbo  Tuoppi.
drizl

Poissa Poissa


Vastaus #279 : 16.05.2008 klo 18:44:08

Eikös Warkaus JK oo aika huono?  ???
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #280 : 16.05.2008 klo 19:05:43

Eikös Warkaus JK oo aika huono?  ???

Ei. Sunnuntaina katsomaan ja toteamaan itse  Ylos.
jürgen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #281 : 16.05.2008 klo 22:10:34

Eikös Warkaus JK oo aika huono?  ???

Lisätietoja tästä?
Liimis

Poissa Poissa


Vastaus #282 : 16.05.2008 klo 22:55:36

Lisätietoja tästä?

Ilmeisesti et ole selvillä drizl:n hassutteluista tässä topicissa?
jürgen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #283 : 16.05.2008 klo 23:00:10

Ilmeisesti et ole selvillä drizl:n hassutteluista tässä topicissa?

joo en ole. Vakavalla asialla ei hassutella  :-[ :keskari:
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #284 : 17.05.2008 klo 10:35:51

Lisätietoja tästä?

Drizlin missio on muistaakseni voittaa lotossa ja ostaa Warkaus JK. Sen jälkeen tarkoitus on siirtää joukkueen kotipaikka noin 20 kilometriä etelään ja haudata joukkue ikuisiksi ajoiksi mutasarjoihin. Vai kuinka se menikään?  :D

Sunnuntaina Klubin vieraaksi saapuu LPS, se fyysinen. Kaikki paikalle  Ylos.
el mono

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kansanratio


Vastaus #285 : 18.05.2008 klo 13:38:22

Rivöbool - JK/2 5-0 (1-0)

Eka puoliaika ihan hyvää peliä. Maalissakin oli jossiteltavaa, R. Harisen roikuttua kaksin käsin E. Ikosen paidassa, jota tuomari ei tietenkään nähnyt. Toisella puoliajalla homma taas repsahti. Kuntopohja taitaa vaan olla niin huono. Kaikki maalit syntyivät huolimattomuuksista, jotka pitäisi vähitellen saada loppumaan. Ressuilta erityismaininnat E. Ikoselle ja L. Karppiselle, joka on todellinen tekijä tällä sarjatasolla. Plussaa vielä valmennusvastuussa olleelle Hapalle, joka pelin ratkettua antoi junnuille arvokasta peliaikaa Ylos

Tänään edustus kohtaa kotonaan Fyysisen. Poissa ovat ainakin P. Hyvärinen ja M. Kytölä. Otteluruuhka ei ole hyvä Klubin pienelle ringille. Noh, sarjatauolla voi sitten tyhjentää sairastupaa. Ääriliike paikalle!
Juuti

Poissa Poissa


Vastaus #286 : 18.05.2008 klo 17:03:30

Kohta kohti Keskuskentän lehtereitä.  Ylos
Dede

Poissa Poissa


Vastaus #287 : 18.05.2008 klo 19:37:20

JK dominoi fyysisen älpsin nurin 3-1 (1-0)

Maalit:
Surrier 2
Härkönen

Vastustajalla käytännössä yksi maalipaikka erikoistilanteessa,jossa isännät hieman nukkuivat. Vastustajan numero 9:lle vielä erikoismaininta juomapullon heittelystä katsomoa kohti, onneksi Löllä dominoi tilanteen palauttamalla pullon vaihtoaitioon.  :D :D


Kypsä ja omasta mielestäni myös viihdyttävä esitys hyisessä säässä JK:lta. Tästä on hyvä jatkaa MP:n kaatoon keskiviikkona, huhut ääriliikkeen Mikkelin valloituksesta vain vahvistuvat.  Ylos
jürgen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #288 : 18.05.2008 klo 19:43:47

Hieno voitto aneemisesta LPS:stä. Peli oli hyvännäköistä lukuunottamatta toisen puoliajan alkua. Surrier tiputti ison apinan harteiltaan kahdella maalilla.

*** Surrier
** Kytölä J.
* Kuronen

Avaus:
---------Ova
--Jaska-Ive-Edi-Juuso
-----Jukka-Eetu
----Api-Noam-Kapa
---------Kire

Vaihdot:
Kire --> Lasse
Kapa --> Kytölä M.
Noam --> Manninen
el mono

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kansanratio


Vastaus #289 : 18.05.2008 klo 20:08:33

Tästä on hyvä jatkaa MP:n kaatoon keskiviikkona, huhut ääriliikkeen Mikkelin valloituksesta vain vahvistuvat.  Ylos

Paitsi jos keskiviikkona on treenit, niin ääriliike jättää Mikkelin valloituksen toiseen kertaan.

edit: Oma mielipide pelistä: rutiini riitti voittoon (ei fyysisesti) heikommasta vastustajasta. Toisen puoliajan alku oli kuitenkin vaikeaa -> LPS:n tasoitus. Pelin tulee pysyä tasaisena koko ottelun jos MP tai City Stars aiotaan kaataa.
« Viimeksi muokattu: 18.05.2008 klo 20:11:16 kirjoittanut el mono »
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #290 : 19.05.2008 klo 11:10:08

Eilisen saldo: mieltä lämmittävä voitto ja tärkeät kolme pistettä.

Irralisia huomioita töiden lomassa:

- Mutta kotivoiton ja pisteiden ohella oli hienoa huomata, että viime kaudelta tuttu iloinen ja optimistinen lyhyisiin syöttöihin perustuva pelitapa tekee paluuta Klubin otteluihin. Koko ottelua se ei vieläkään kantanut, mutta selvät merkit paremmasta oli näkyvissä.

- Ottelun jälkeiset tunnelmat olivat jälleen hämmentävän positiiviset. Super-Noam Surrier heräsi kuluvaan kauteen karistaen pienoisen apinavauvan harteiltaan hienolla vasemman jalan laukauksella etualakulmaan. Jatkoa seurasi Jussi Kauppisen upean taistelun seurauksena tuomitusta rangaistuspotkusta.

- Ottelun onnistujiksi voisi oikeastaan luetella koko klubiryhmän, mutta päällimmäisinä mieleen jäivät Juuso Kurosen ennakkoluulottomat nousut, joiden kanssa LPS:n oikea puolustaja oli jatkuvasti enemmän kuin vaikeuksissa - Kurosta puolustanut linkki ei ehtinyt samaan junaan kertaakaan.

- JK:n keskikenttä onnistui toisessa perättäisessä kotiottelussa: Jukka Kytölä teki jälleen hirvittävän määrän töitä ja sytytti joukkuetta muutamalla upealla taklauksella. Jussi Kauppinen oli ehkä JK:n näkyvin rakekelpo pelin, mutta miehen viime kauden käsittämättömät esitykset nostivat riman korkeudelle, jolle mies ei ole vielä tällä kaudella onnistunut pääsemään.

- Saavatko Salmiheimo ja Iivanainen puolustamisen näyttämään helpommalta kuin se onkaan? Painostusjaksonsa aikana LPS onnistui luomaan muutaman vaarallisen näköisen tilanteen, jotka sarjan kenties vahvin topparipari onneksi hoiti komeasti. LPS:n tasoittava erikoistilannemaali sen sijaan oli kieltämättä komea, mutta se ei ole Klubin puolustuslinjalta pois.

- Hieno peli ennen 1-0 maalia ja terävöitynyt ote LPS:n tasoituksen jälkeen peittävät alleen moitteet. Niillekin olisi kuitenkin sijansa: avausmaalin jälkeen Klubi lopetti aktiivisen hyökkäyspelaamisen ja päästi LPS:n mukaan otteluun. Avausmaalin ja tasoituksen välisen ajan LPS vei ottelua klubilaisten katsellessa vierestä.

- Hyökkäyspää vaatisi edelleen hiukan täydennystä. Oliko Lasse Linjalalla eilen huilivuoro?

- Mikko Kytölä palasi polvioperaationsa jälkeen pelikentille. Ja hienosti palasikin: hieno kuljetus ja keskitys Härkösen maaliin johtaneessa hyökkäyksessä  Ylos.

Kuten el mono mainitsikin: vaikka ottelussa oli paljon positiivista, ei eilisen kaltaiseen tason heilahteluun pelin sisällä ole varaa MP:a tai City Starsia vastaan pelatessa. Rasittavan positiivista. Lopetetaan ennen kuin alkaa oksettaa.

edit: LPS:n Tuganayn itkuraivareille vahva  ::) Ylos. Jessus mikä pelle.
« Viimeksi muokattu: 19.05.2008 klo 11:16:27 kirjoittanut Ricardo Leite »
Juuti

Poissa Poissa


Vastaus #291 : 19.05.2008 klo 13:28:45

Minkään näköistä "fanikatsomoa" rakenteilla? :o
Al Joad

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Man Utd, Inter Turku


Vastaus #292 : 19.05.2008 klo 14:26:07

Minkään näköistä "fanikatsomoa" rakenteilla? :o

Ote manifestista: "Aave kummittelee Varkaudessa - ääriliikkeen aave. Kaikki vanhan Euroopan mahdit ovat liittoutuneet pyhään ajojahtiin tätä aavetta vastaan: paavi ja tsaari, Jyrki Haapala ja Hannu Tsupari, Kangaslammin radikaalit ja korttelipoliisit. Vaviskoot vallassa olevat luokat Ääriliikkeen vallankumouksen edessä. Ääriliikkeellä ei ole siinä muuta menetettävää kuin kahleensa. Voitettavana heillä on koko maailma."

Ääriliike elää vahvana. Pian kahleet murskataan. Ikivanhat normit kaadetaan. Valtaeliitti, Kämärin jäätappeluseurakunta,  kaadetaan jalustaltaan! Pesäpalloilijat nauretaan Pohjanmaalle! Eagles heivataan korvista aina takaisin Alaskan kivikoihin! Tuona päivänä on Ääriliike nouseva sorron ikeestä!

Toverit! Vielä tulee aikamme!

 :o
Dede

Poissa Poissa


Vastaus #293 : 19.05.2008 klo 14:56:01

Ote manifestista: "Aave kummittelee Varkaudessa - ääriliikkeen aave. Kaikki vanhan Euroopan mahdit ovat liittoutuneet pyhään ajojahtiin tätä aavetta vastaan: paavi ja tsaari, Jyrki Haapala ja Hannu Tsupari, Kangaslammin radikaalit ja korttelipoliisit. Vaviskoot vallassa olevat luokat Ääriliikkeen vallankumouksen edessä. Ääriliikkeellä ei ole siinä muuta menetettävää kuin kahleensa. Voitettavana heillä on koko maailma."

Ääriliike elää vahvana. Pian kahleet murskataan. Ikivanhat normit kaadetaan. Valtaeliitti, Kämärin jäätappeluseurakunta,  kaadetaan jalustaltaan! Pesäpalloilijat nauretaan Pohjanmaalle! Eagles heivataan korvista aina takaisin Alaskan kivikoihin! Tuona päivänä on Ääriliike nouseva sorron ikeestä!

Toverit! Vielä tulee aikamme!

 :o

 Ylos
Liimis

Poissa Poissa


Vastaus #294 : 19.05.2008 klo 15:43:57

Ote manifestista: "Aave kummittelee Varkaudessa - ääriliikkeen aave. Kaikki vanhan Euroopan mahdit ovat liittoutuneet pyhään ajojahtiin tätä aavetta vastaan: paavi ja tsaari, Jyrki Haapala ja Hannu Tsupari, Kangaslammin radikaalit ja korttelipoliisit. Vaviskoot vallassa olevat luokat Ääriliikkeen vallankumouksen edessä. Ääriliikkeellä ei ole siinä muuta menetettävää kuin kahleensa. Voitettavana heillä on koko maailma."

Ääriliike elää vahvana. Pian kahleet murskataan. Ikivanhat normit kaadetaan. Valtaeliitti, Kämärin jäätappeluseurakunta,  kaadetaan jalustaltaan! Pesäpalloilijat nauretaan Pohjanmaalle! Eagles heivataan korvista aina takaisin Alaskan kivikoihin! Tuona päivänä on Ääriliike nouseva sorron ikeestä!

Toverit! Vielä tulee aikamme!

 :o



Asalla nämä.
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #295 : 19.05.2008 klo 15:47:56

Ote manifestista: "Aave kummittelee Varkaudessa - ääriliikkeen aave. Kaikki vanhan Euroopan mahdit ovat liittoutuneet pyhään ajojahtiin tätä aavetta vastaan: paavi ja tsaari, Jyrki Haapala ja Hannu Tsupari, Kangaslammin radikaalit ja korttelipoliisit. Vaviskoot vallassa olevat luokat Ääriliikkeen vallankumouksen edessä. Ääriliikkeellä ei ole siinä muuta menetettävää kuin kahleensa. Voitettavana heillä on koko maailma."

Ääriliike elää vahvana. Pian kahleet murskataan. Ikivanhat normit kaadetaan. Valtaeliitti, Kämärin jäätappeluseurakunta,  kaadetaan jalustaltaan! Pesäpalloilijat nauretaan Pohjanmaalle! Eagles heivataan korvista aina takaisin Alaskan kivikoihin! Tuona päivänä on Ääriliike nouseva sorron ikeestä!

Toverit! Vielä tulee aikamme!

 :o

Yrjö Hakasella nämä. Silti  Ylos.
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #296 : 20.05.2008 klo 13:44:03

Klubi jatkaa urakkaansa huomenna MP:n vieraana Mikkelissä. Toivottavasti sunnuntain ottelu ei tuonut mukanaan uusia loukkaantumisia, jotta otteluruuhka päästäisiin hoitamaan kunnialla loppuun. Myös sairastuvan tyhjeneminen saisi jo alkaa. Kova ottelu luvassa Mikkelissä.

Savon Sanomat uutisoi päivän lehdessä jonkin janariryhmän mellastaneen Varkauden Kauppakadulla murtautuen ja yrittäen murtautua noin kymmeneen eri kiinteistöön. Kuin kirsikkana kakun päälle olivat räkänokat murtautuneet WJK:n junioreiden toimistotiloihin ja käärineet liiveihinsä käteistä rahaa ja ison kasan verryttelypukuja. Mitä vittua janarit?

Puutarhasakset on teroitettu ja kun kyseinen kopla löytyy on kullien katkeaminen luonnollisesti päivänselvää. El mono, Dede ja kumppanit: Fiskarsit matkaan. Liimis päivystää kuuleman mukaan Helsinki-Vantaalla koplan mahdollisen maastapaon varalta.
Käpynen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niki Juusela


Vastaus #297 : 20.05.2008 klo 17:22:39

Menikö RiXu Leiten verkkarit samalla koplan mukaan? Harmi. No huomenna MP voittaa ottelun 4-0!  Ylos
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #298 : 20.05.2008 klo 18:52:59

Menikö RiXu Leiten verkkarit samalla koplan mukaan? Harmi. No huomenna MP voittaa ottelun 4-0!  Ylos

Onko tämä nyt sitä provosointia? :o
Käpynen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niki Juusela


Vastaus #299 : 20.05.2008 klo 19:33:39

Onko tämä nyt sitä provosointia? :o
Ei  ??? Kysyin vaan että lähtikö sinunkin verkkarisi koplan mukaan  ???

 
Sivuja: 1 ... 11 [12] 13 ... 30
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa