FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
23.02.2026 klo 18:38:22 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 116
 
Kirjoittaja Aihe: Suomen cup 2008  (Luettu 160105 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
President Kekkonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit


Vastaus #75 : 03.02.2008 klo 11:46:47

Suomen cup -Ilmoittautuminen

Suomen Cupiin on ilmoittauduttava 2.3.2008 mennessä.

Pelitapa ja osallistuvat joukkueet

Miesten Suomen Cup pelataan cup-järjestelmää käyttäen. Ottelut pelataan yksiosaisina ratkaisuun saakka. Alempisarjalainen saa kotiedun sille kierrokselle asti kun mukana on 64 joukkuetta. Kun 32 joukkuetta on jäljellä, kotietu arvotaan.

Cupiin voivat osallistua Veikkausliigan, Ykkösen ja Kakkosen joukkueiden lisäksi Kolmosen ja sitä alemmalla sarjatasolla pelaavat seurat. Myös seurojen reservi-, A-poikien ja JKKI-joukkueet (JKKI- 35,-40,-45, -50, -55 ja – 60) voivat osallistua.

Suomen Cupissa pelataan myös Pikkufinaali ja Fair Play finaali. Pikkufinaaliin pääsevät paras Kakkosen ja paras Kolmosen joukkue. Fair Play finaalissa pelaavat paras JKKI-joukkue vastaan paras Nelosen tai sitä alemman sarjatason joukkue. A-pojat rinnastetaan Kolmosen tasoiseksi.

Kunkin edellä mainitun tason paras joukkue on se, joka on päässyt cupissa pisimmälle. Mikäli kaksi tai useampi joukkue on yltänyt yhtä pitkälle, on paras se, joka on voittanut edellisellä kierroksella ylimmällä sarjatasolla pelaavan joukkueen. Mikäli tämänkin jälkeen on vielä kaksi tai useampaa joukkuetta jäljellä, on paras se, joka on sitä edellisellä kierroksella voittanut ylimmällä sarjatasolla pelaavan joukkueen. Vertailua jatketaan niin pitkälle kuin mahdollista. Jos tällä systeemillä ei parasta saada selville, se arvotaan.

Arvonnat

Kahdella ensimmäisellä kierroksella arvonnat pyritään mahdollisuuksien mukaan suorittamaan piirien sisäisinä. Kolmannella, neljännellä ja viidennellä kierroksella arvonnat laajentuvat alueellisiksi ja siitä eteenpäin valtakunnalliseksi.

Neljännen kierroksen arvonnassa Veikkausliigan, Ykkösen ja Kakkosen joukkueet sijoitetaan omaan koriinsa, joten tällä kierroksella nämä joukkueet eivät voi kohdata toisiansa.

Pelipäivät
Suomen Cup pelataan kaudella 2008 1.4. alkaen. Liigan, Ykkösen ja Kakkosen seurat tulevat mukaan 4. kierroksella. Poikkeuksena tällä hetkellä tiedossa olevat seurat (Tampere United, FC Haka, FC Honka ja TPS), jotka pelaavat UEFA:n eri cup-kilpailuissa. Nämä tulevat Suomen Cupiin mukaan siinä vaiheessa, kun jäljellä on 32 joukkuetta.

Alustavat pelipäivät:

KIERROS PÄIVÄMÄÄ ARVONTAPÄIVÄ
1. kierros 1.-8.4. 11.3.
 
2. kierros 1.-20.4. 11.3.
 
3. kierros 22.4.-4.5. 11.4.
 
4. kierros 6.-27.5. (112 joukkuetta; Liiga, Ykkönen ja Kakkonen
 mukaan, lukuunottamatta edellä mainittua neljää seuraa)
 23.4.
 
5. kierros 30.5.-10.6. (56 jouk.)  20.5.
 
6. kierros 19.6. (28+4) 11.6.
 
7. kierros 2.7. (16) * 24.6.
 
8. kierros 7.8. ( 8 )  
 
Pikku- ja FP-Finaalit 18.10.
 
Välierät 2.10. 
 
Finaali 1.11. 


* Poikkeus: Mikäli TPS ja/tai HJK on tässä vaiheessa cupissa mukana, on niiden ottelut 9.7.

Finaalit ja palkinnot
Suomen Cupin pääfinaali pelataan 1.11. Voittaja palkitaan rahapalkinnon lisäksi paikalla UEFA Cupissa. Finaalin voittaja saa palkinnoksi 25.000 euroa ja toiseksi tullut 8.000 euroa.

Pikkufinaali ja Fair Play finaali pelataan 18.10. Pikkufinaalin voittaja saa palkinnoksi 4.000 euroa ja toiseksi tullut 2.000 euroa. Fair Play finaalin voittaja saa 1.000 euroa ja toiseksi tullut 500 euroa.

Ottelujen talous
Katso talouden jakautumisesta Suomen Cupin erillismääräyksistä (Finlands Cups särsklida bestämmelser)

Osallistumismaksut
Osallistumismaksut sarjatasoittain ovat seuraavat:
Liiga  730 €
Ykkönen  420 €
Kakkonen  260 €
Kolmonen  100 €
Muut sarjatasot    40 €

bach

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, Arsenal, FC Honka/Akatemia, Astana


Vastaus #76 : 03.02.2008 klo 16:44:39

Ohhoh! Palloliitto yllättää positiivisesti. Arvontapäivät kahta kierrosta lukuunottamatta ilmoitettu valmiiksi, tosin miksi piti edelleen jättää avoimiksi nuo kaksi kierrosta? Jokatapauksessa kehitystä on tapahtunut Ylos. Ehkä ne valitukset ja motkotukset tältäkin foorumilta tuottaa tulosta.
President Kekkonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit


Vastaus #77 : 03.02.2008 klo 20:13:10

Ohhoh! Palloliitto yllättää positiivisesti. Arvontapäivät kahta kierrosta lukuunottamatta ilmoitettu valmiiksi
tähän se samma
President Kekkonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit


Vastaus #78 : 05.02.2008 klo 21:36:04

http://futisforum2.org/index.php?topic=44512.100
keskustelu ääriliikkeen voimasta on löytänyt asialliset uomat (sivu 5):
Lainaus
Selailin tuossa joku aika sitten kaiken maailman keskustelupalstoja ja artikkeleja Suomen Cupin arvostuksen puutteesta jne.

Tämä oli Futismaailman artikkeli viime kauden Cupin loppuottelua ennen:


Lainaus
Arvostus edelleen kateissa

Cupin arvostuksesta jaksetaan puhua jatkuvasti. Eikä täysin syyttä. Faktahan on se, vaikka Palloliitto muuta väittää, että cupia ei oikeastaan mikään joukkue arvosta ennen välierävaihetta. Maarianhaminan IFK:n ja Klubi 04:n jääminen pois cupista kertoo omaa kieltään seurojen suhtautumisesta kisaan.

Se, että liitto ei puuttunut millään tavalla näiden joukkueiden päätökseen, kertoo arvostuksesta myös Finnair Stadiumin toimiston taholta. Ainakaan sieltä käsin ei ole mitään konkreettisia toimenpiteitä arvostuksen nostamiseksi viime aikoina tullut.

Liiton aktiivisuus kisan arvostuksen nostamiseksi voidaan kyseenalaistaa.

No, on ehkä jotain. Mutta nostavatko nettiin kirjoitetut ottelumainokset ja vastaavat oikeasti kilpailun arvoa? Tuoko nettimainonta Palloliiton omilla sivuilla lisää ihmisiä otteluihin? Ainakin jos katsotaan cupin otteluiden yleisömääriä, niin voidaan vastata, että eivät tuo. Tosin silloin voidaan myös kysyä panostetaanko otteluiden markkinointiin tarpeeksi, vai tyydytäänkö vallitsevaan tilanteeseen?

Markkinointivastuu cupin otteluissa on kotijoukkueella, jota Palloliitto tukee. Tämä saa aikaan yleensä sen, että mainos löytyy osastolta ”Mitä tekisin tänään” muutaman palstamillimetrin kokoisena. Tosin vaikka yrittäisikin mainostaa, niin eivät cupin ottelut silti vedä yleisöä. Hyvänä esimerkkinä voidaan mainita yhden nimeltä mainitsemattoman joukkueen vetoa poistaa pääsymaksu kokonaan ottelustaan. Ei auttanut.

Eikä yleisö löytänyt tietään edes viikko sitten pelattuun välierään HJK-Honka. Katsojia oli paikalla, säästä johtuen tai huolimatta, hieman yli 700. Siis ottelussa, missä pääkaupunkiseudun joukkueet taistelevat pääsystä cupin finaaliin sekä paikasta ensi kesän eurokentille. Pienenä selityksenä voisi pitää tietenkin ottelun televisiointia, mutta todella aneemiseksi se selitys jää. Fudis on parasta paikan päällä, eikä suomalainen jalkapallokulttuuri nouse televisiota katsomalla.

Tuossa nettisivujen laadinnassa tulee sitten kiire, sillä ensimmäinen arvontapäivä on jo 11.3. Täältä lisäinfoa asiasta: http://www.palloliitto.fi/kilpailu/miehet/suomen_cup_2008/
Lainaus
Ehdotan, että Ääriliikkeen seuraavat iskut kohdistuvat 1.Suomen Cupin arvostuksen lisäämiseen, 2.virtuaalivaalilistan luomiseen syksyn kunnallisvaaleja varten ja 3.Veikkausliiga-kauden loppuessa pyrkiä vaikuttamaan kauden 2009 otteluohjelman laadintaan. Tässä ei kenenkään ei tarvitse liikkua sen enempää vaan istua töissä tai kotona, ja vaan ideoida, hakea tietoa netistä ja lähettää meilejä ja silleen.
Lainaus
Tuossa on hyviä pointteja 

Eli ensimmäisenä täytynee lähteä liikkeelle Suomen cupista. Niin ku on mainittu, hommalla alkaa olla jo kiire. Miten lähdetään liikkeelle? Jokainen voisi kannattamansa seuran kohdalla miettiä miten arvosusta nostaa paikallisella tasolla ja niitä ideoita voisi sitten muutkin hyödyntää. Jos nettisivut saisi nopeasti pystyyn niin mahdollisimman paljon otteluraportteja ja muita juttuja ihan ensimmäisiltä kierroksilta lähtien kehiin kuvineen. Jos saadaan asiat liikkeelle, niin homma kyl kehittyy tehdessä ja muotoutuu oikeeseen suuntaan. Edelleen aktiiivisuus tärkeintä.

Edit. Homma vaatii pitkäjänteistä työtä ja heti ei saa missään nimessä luovuttaa vaikka tuloksia ei tulisikaan...
Lainaus
Hyvä idea voisi olla kannattajien oma mainostus. Ulkomailla olen ainakin nähnyt (punkki)keikkajulisteiden seassa ihan vastaavia tee-se-itse -julisteita jotka mainostavat jotain matseja. Kannattajaryhmiltä näyttää löytyvän hyvääkin graafista silmää joten ei muuta kuin julisteita teippailemaan baareihin, levykauppoihin ynnä muualle kadunvarsiin missä muitakin julisteita on. Tällä tavallahan mainostus olisi tavallaan uskottavampaa koska se olisi kannattajista lähtöisin. Samalla kannattajaryhmät näkyisivät muutenkin enemmän katukuvassa ja houkuttelisivat ehkä asiasta kiinnostuneita mukaan. 
Lainaus
Ei mitään kattella vaan hihoja käärimään.

Kuka hoitaa meille ton www.suomencup.fi domainin? Jos Palloliitto yrittää omia sitä niin voidaan mennä vaikka oikeuteen asti, heille on yritetty vuosia sitä ehdottaa mutta kun ei seiso niin ei seiso. Domain ja sen ylläpito tietysti maksaa, osaako joku heittää hinta-arviota? Jos ei ole kovin kallista niin saadaan nopeasti rahat kokoon , muuten pitää miettiä jotain jäsenmaksusysteemiä.

Tässä siis ajatellaan saittia jonne päivittyisi lähes reaaliajassa jokaisen kierroksen tulokset ja myöhemmin kun ääriliike otteluista kotiutuu niin kokoonpanoja, maalintekijöitä, kuvia, yleisömääriä, otteluraportteja jne.
Lainaus
Kannattaa varmaan aloittaa tässä ihan pienistä seikoista eli Juhana taisi lupautua tekemään webbisivut Cupille, eikös? Sitten siitä voisi samalla informoida Palloliittoa ja laatia täällä jonkinlainen meidän mielestä oikeanlainen kehitysohjelma Cupin arvostuksen nostamiselle.

Sitten informoida tästä sivustosta useampaa seuraa, toki joka kyläseuralla ei ole omia websivuja mutta suurimpaa osaa kuitenkin. Sen jälkeen vastuuntuntoiset kannattajat voivat tehdä tuota sissimarkkinointia mutta silti ei me voida ottaa Palloliiton vastuuta tässä asiassa vaan pyrkiä painostamaan Palloliittoa tekemään asioille jotain. Sitten tietenkin itse mennä sinne katsomoon Cupin pelissä, niinkuin Jyväskylässä tehtiin viime kaudella.

Sitä Suomen Cupin kehitysohjelmaa olisi hyvä kehitellä ja suunnitella täällä mahdollisimman pian ja ne websivut olisi hyvä saada mahdollisimman pian alkuun. Sen jälkeen aloittaa niin seurojen kuin Palloliiton informointi asiasta. Sitten noita mahdollisia websivuja pitäisi päivittää tarpeen mukaan ja vastuuntuntoiset seurat voivat julkaista siellä uutisia jne. Tätä kaikkea on jo Palloliiton sivuilla mutta kukaan ei tunnu käyvän siellä asian puitteissa.

Niin tätä asiaa kannattaa ensin tiedustella Palloliitosta vai voimmeko omia tuon nimen samantien? Ehkä ei...
Keijo Koo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves + tamperelainen palloilu


Vastaus #79 : 14.02.2008 klo 16:18:39

Joskus aikaisempina vuosina Palloliitto päivitti omilla sivuillaan säännöllisesti jo osallistuneiden joukkueiden listaa. Sellainen puuttu nyt. >:(
BrDead
Vastaus #80 : 14.02.2008 klo 16:23:12

Joskus aikaisempina vuosina Palloliitto päivitti omilla sivuillaan säännöllisesti jo osallistuneiden joukkueiden listaa. Sellainen puuttu nyt. >:(

Samaa olen katsellut. Ehkä ilmoittautuneita on vielä niin vähän, etteivät kehtaa julkaista. Ylimpien sarjojen (Ykkönen/Kakkonen=) joukkueethan heräävät asiaan vasta ihan viime hetkillä, jos sittenkään.
Bunuel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo


Vastaus #81 : 14.02.2008 klo 21:34:30

Ei listaa mielestäni ennenkään ole ihan näin julkistettu, sitten vasta kun kasassa on parisataa joukkuetta.
linko

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Alasarjalutuuri


Vastaus #82 : 15.02.2008 klo 12:35:11

Ei listaa mielestäni ennenkään ole ihan näin julkistettu, sitten vasta kun kasassa on parisataa joukkuetta.

Sama. Viime vuonna taisi ilmestyä lista liiton sivuille Excel-formaatissa joskus 20. päivän tienoilla (+/- pari päivää)..?

e: tarkistettuna oman joukkueen foorumilta taisi olla 17.2., kun ensimmäisen kerran tuli lueskeltua ko listaa viime vuoden Cupin osalta. Eli kaipa se sieltä lähipäivinä ilmestyy.
« Viimeksi muokattu: 15.02.2008 klo 12:37:26 kirjoittanut linko »
Kuqqen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: activity in the forest and streets


Vastaus #83 : 16.02.2008 klo 13:31:03

tosta domainista oli puhetta, niin www.suomencup.org -nimistä domainia palloliitto ei vois ittelleen vaatia. .fi -päätteellisen kanssa oliskin jo eri asia.

Kuka osaa/omaa aikaa? Oon varmasti messissä!
linko

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Alasarjalutuuri


Vastaus #84 : 17.02.2008 klo 15:43:31

tosta domainista oli puhetta, niin www.suomencup.org -nimistä domainia palloliitto ei vois ittelleen vaatia. .fi -päätteellisen kanssa oliskin jo eri asia.

Kuka osaa/omaa aikaa? Oon varmasti messissä!

Mielenkiintoa ja jossain määrin osaamistakin löytyis, mutta liikenevän ajan kanssa vopite olla vähän niukempaa :( Alas Ylos
Kuqqen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: activity in the forest and streets


Vastaus #85 : 18.02.2008 klo 17:07:05

Mielenkiintoa ja jossain määrin osaamistakin löytyis, mutta liikenevän ajan kanssa vopite olla vähän niukempaa :( Alas Ylos
vittu, toi ois loistava näpäytys liitolle, että kannattajat rupeisivat ylläpitämään ite tollasta sivustoa.

Uskosin, että tältäkin palstalta löytyis kymmeniä aktiivija. Esim Bunuel, joka on varmaan suurin Suomen Cup-fäni kautta aikain.
Bunuel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo


Vastaus #86 : 19.02.2008 klo 15:15:23

Uskosin, että tältäkin palstalta löytyis kymmeniä aktiivija. Esim Bunuel, joka on varmaan suurin Suomen Cup-fäni kautta aikain.

 :D

Kyllähän mä varmasti sisältöä tuottaisin peliraporttien ym. muodossa mutta tekniset taidot ei riitä mihinkään saitin perustamiseen.
Royal-E

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJS / KeuPa, JJK / Koko Suomen HJK


Vastaus #87 : 20.02.2008 klo 13:47:10

Tällä hetkellä on voimassa tarjous (*.fi, *.com, *.net, *.org*, *.info, yms päätteillä) web-domainin ostamiseksi
http://www.osoite.com/default.asp?content=tarjous&osio=yht

Siis 1 € / vuosi (1. vuosi). Varmasti 2. vuodelle saisi myytyä jo mainostilaa hyvinkin, mikäli homma saataisiin toimimaan
Lisäksi perustamiskulut 29,90€ / kertamaksu

*.fi domain 39,90 € / 3 vuotta --> Älyttömän hyvä tarjous...
Sisältäen: http://www.osoite.com/default.asp?content=hinnasto&osio=yks
BrDead
Vastaus #88 : 21.02.2008 klo 16:57:36

Sama. Viime vuonna taisi ilmestyä lista liiton sivuille Excel-formaatissa joskus 20. päivän tienoilla (+/- pari päivää)..?

e: tarkistettuna oman joukkueen foorumilta taisi olla 17.2., kun ensimmäisen kerran tuli lueskeltua ko listaa viime vuoden Cupin osalta. Eli kaipa se sieltä lähipäivinä ilmestyy.

Taitaa hiihtolomat viedä mielenkiinnon liiton sivujen päivittämisestä.
Kuqqen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: activity in the forest and streets


Vastaus #89 : 21.02.2008 klo 16:59:55

Tällä hetkellä on voimassa tarjous (*.fi, *.com, *.net, *.org*, *.info, yms päätteillä) web-domainin ostamiseksi
http://www.osoite.com/default.asp?content=tarjous&osio=yht

Siis 1 € / vuosi (1. vuosi). Varmasti 2. vuodelle saisi myytyä jo mainostilaa hyvinkin, mikäli homma saataisiin toimimaan
Lisäksi perustamiskulut 29,90€ / kertamaksu

*.fi domain 39,90 € / 3 vuotta --> Älyttömän hyvä tarjous...
Sisältäen: http://www.osoite.com/default.asp?content=hinnasto&osio=yks
löytyykö äijältä tietotaitoa ja aikaa pykätä sivut jalkeille? Ite voin ilmoittautua sisällöntuotantoon ja muuhun tsättäilyyn.

Jos homma rupee toimimaan, mainospaikkoja menee varmasti kaupaks. Cup-sivustot kun kiinnostaa aika isoa osaa suomalaisesta futisväestä (poislukien MIFK ja AC Oulu..). Tässä ois mahis tehä taas jonkinlaista historiaa ja nostaa cup arvoiselleen asemalle.
BrDead
Vastaus #90 : 22.02.2008 klo 14:07:38

Oishan se ihan hienoa, että niistä jo ilmoittautuneista joukkueista tulisi listaukset melko pian, niin voisi tarkistaa, että omakin ilmoittautuminen on mennyt niin kuin pitää.
ras

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS


Vastaus #91 : 22.02.2008 klo 14:49:49

Alustan valinta määrittelee sen miten helppoa on random-rapoilijan lisätä hengentuotteensa sinne.

Meinasitteko tosiaan .fi -domainia? Ei saata onnistua.
« Viimeksi muokattu: 22.02.2008 klo 14:56:40 kirjoittanut ras »
Bunuel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo


Vastaus #92 : 22.02.2008 klo 18:37:22

Voishan sitä yrittää. Jos ei mene läpi niin vaikka .org tai .net?
Keijo Koo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves + tamperelainen palloilu


Vastaus #93 : 22.02.2008 klo 21:09:03

Oishan se ihan hienoa, että niistä jo ilmoittautuneista joukkueista tulisi listaukset melko pian, niin voisi tarkistaa, että omakin ilmoittautuminen on mennyt niin kuin pitää.

Pelkään pahoin, että ilmoittautuneita on niin vähän, jotta Palloliitto ei viitti julkaista tuota häpeällistä listaa. Olisi kyllä mielenkiintoista tässä vaiheessa päivittäin seurata osallistujia.
Onkohan MIFK mukana tänä vuonna?
BrDead
Vastaus #94 : 22.02.2008 klo 21:12:42

Pelkään pahoin, että ilmoittautuneita on niin vähän, jotta Palloliitto ei viitti julkaista tuota häpeällistä listaa.

Kuten myös.
ras

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS


Vastaus #95 : 23.02.2008 klo 18:03:55

Olen viritellyt Mediawiki-alustaa hieman malliksi... Vaikuttaisi ihan toimivalta. Sivustorakenteen suunnitteluun menisi kyllä vielä aikaa ruhtinaallisesti... kuten myös raporttipohjan tekoon.

Futiswiki -konseptin testaukseen Suomen Cup-sivusto voi olla hyväkin... mutta materiaali on pakosti suurelta osin yleistä eikä vain cuppiin keskittyvää.

Kirjoitusmahdollisuus kaikille vai joku muu muoto (muutamat luotetut kirjoittajat)? Anonyymivandaalien seurantaan menisi ikä ja terveys. Omalla nimellä vai?


com, org ja net saisi päivässä, fi:ssä voipi mennä aikaa.
« Viimeksi muokattu: 23.02.2008 klo 18:10:38 kirjoittanut ras »
BrDead
Vastaus #96 : 23.02.2008 klo 18:10:15

Onko tämä topic Suomen Cup 2008 vai Nörttäillään Yhdessä 2008?
ras

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS


Vastaus #97 : 23.02.2008 klo 18:11:13

Edistetään Suomen Cupia yhdessä 2008
BrDead
Vastaus #98 : 23.02.2008 klo 18:21:06

Tsempataan kimpassa!
Kuqqen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: activity in the forest and streets


Vastaus #99 : 23.02.2008 klo 19:11:24

Onko tämä topic Suomen Cup 2008 vai Nörttäillään Yhdessä 2008?
kuhan saatais toi nöräilypuoli kuntoon, niin päästäs itse asiaan.

 
Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 116
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa