Vinski
Poissa
|
 |
Vastaus #1075 : 11.12.2007 klo 12:19:37 |
|
Kenen henkilöiden kanssa Kuusela tarkkaan ottaen on riidoissa? Aina viitataan huonoihin väleihin Palloliiton suuntaan koskaan yksilöimättä tarkemmin.
Joo, sama juttu. Tästä huvittaisi saada lisää tietoa.
|
|
|
|
|
|
|
Viinioksa
Poissa
Suosikkijoukkue: Fingland
|
 |
Vastaus #1077 : 11.12.2007 klo 23:28:16 |
|
 Horstilla viikset ja kaikki.
|
|
|
|
|
Huru-ukko
Poissa
|
 |
Vastaus #1078 : 11.12.2007 klo 23:46:40 |
|
 Horstilla viikset ja kaikki. kaveri kyllä näyttää pelottavasti eräältä vekkulilta suomalaisvalmentajalta, joka on ensi vuonna Klubin peräsimessä : 
|
|
|
|
|
Gheddafi
Poissa
Suosikkijoukkue: Ne, jotka ei koskaan pärjää
|
 |
Vastaus #1079 : 11.12.2007 klo 23:47:32 |
|
Joo, ulkonäkö ainoa mittari, ei viiksiä, muulla ei nii välii  : 
|
|
|
|
|
De Souza
Poissa
|
 |
Vastaus #1080 : 11.12.2007 klo 23:48:19 |
|
Wikipedian mukaan mies on valmentanut lokakuun alusta alkaen Kamerunia. Miksi lopettaisi samantien? Kamerun on kuitenkin tasokas maa jalkapallossa, joka saattaisi jopa saavuttaa jotain. E:Tietysti joku Suomen "kehitystaso" voi toimia motiivina...
|
|
|
|
|
GaLi
Poissa
|
 |
Vastaus #1081 : 11.12.2007 klo 23:53:05 |
|
On selvää, että kansainvälisiin huippunimiin Palloliitolla ei ole varaa. Päävalmentajavuosibudjetin kaikkine kuluerineen on mahduttava haarukkaan 150 000-200 000 euroa. Kaikki tietävät, että sillä rahalla emme saa tänne Mourinhoa tai Fergusonia, Hämäläinen vertasi. Pekka Hämäläinen, 16.6.2005 Iltalehti
|
|
|
|
|
Nice10
Poissa
Suosikkijoukkue: I support FF
|
 |
Vastaus #1082 : 12.12.2007 klo 00:24:41 |
|
On selvää, että kansainvälisiin huippunimiin Palloliitolla ei ole varaa. Päävalmentajavuosibudjetin kaikkine kuluerineen on mahduttava haarukkaan 150 000-200 000 euroa. Kaikki tietävät, että sillä rahalla emme saa tänne Mourinhoa tai Fergusonia, Hämäläinen vertasi. Huh Huh. Tämäkin kertoo enemmän Pekan lajituntemuksesta ja naiiviudesta kuin osaamisesta. Ensinnäkin palloliitolla on varmasti varaa maksaa hieman enemmän, jos osaava valmentaja löytyy. Delegaatioilla kun tuntuu olevan varaa pistää samoja rahoja yksittäisiin turistireissuihinkin. Priorisointia se vain vaatii. Riittävän hyvän valmentajan saa tuollakin summalla kun houkuttimena on vielä seurajoukkuevalmennusta kevyempi maajoukkuevalmennus ja mahdollisuuksiltaan parempi tilaisuus parantaa cv:tä kuin suurin osa maailman seurajoukkueista. Kannattaisiko katsella johonkin muuallekin kuin saarille. Ja varmasti Hodgsonin tasoinen valmentaja kelpaa uudestaankin Suomelle. Tuolla rahalla sen saa. Maailma on täynnä hyviä valmentajia. e: Miksi edes lausua tuollaisia kommentteja. Ei kai kukaan Mourinhoja ja Fergusoneja tänne odotakaan. Ei lähellekään sellaisia...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.12.2007 klo 00:26:06 kirjoittanut Nice10 »
|
|
|
|
|
SirLoser
Poissa
Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat
|
 |
Vastaus #1083 : 12.12.2007 klo 00:29:27 |
|
Pekka Hämäläinen, 16.6.2005 Iltalehti
 edit. Ja siis yleisesti tiedossa taitaa olla, että Hodgsonin vuosiansiot olivat 300 000€ luokkaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.12.2007 klo 00:30:57 kirjoittanut SirLoser »
|
|
|
|
|
lasse11
Poissa
Suosikkijoukkue: itäinen taivas
|
 |
Vastaus #1084 : 12.12.2007 klo 00:31:21 |
|
 Horstilla viikset ja kaikki. Ja lisäksi vielä tyypilliseen saksalaiseen tapaan ammattitaitoinen ja vastuuntuntoinen valmentaja, toisin kuten esimerkiksi eräs Newcastlesta kotoisin oleva sirkuspelle joka on Pexin sydäntä lähellä.
|
|
|
|
|
Nice10
Poissa
Suosikkijoukkue: I support FF
|
 |
Vastaus #1085 : 12.12.2007 klo 00:36:43 |
|
 edit. Ja siis yleisesti tiedossa taitaa olla, että Hodgsonin vuosiansiot olivat 300 000€ luokkaa. Oho en huomannut päiväystä. No sama viesti soveltuu nykyiselläänkin. Tilanne on aika lailla tismalleen sama. Erotuksena se, että nykyisellään Suomen maajoukkue on vieläkin houkuttelvampi paikka valmentaa kuin 2005.
|
|
|
|
|
vasurinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Musta/valkotelevisioissa oikealle hyökkäävä Suomi
|
 |
Vastaus #1086 : 12.12.2007 klo 01:03:24 |
|
Ladbrokesin viimeisimmät kertoimet:
Martti Kuusela 8.00
Mahtoivatko kuunnella YLEltä Maran kommenttia Olympiakos-Bremen -matsin toisen puoliajan alussa? Ei kuulemma ole laittanut pahveja sisään. Uskon miestä
|
|
|
|
|
Fela Hutikuti
Poissa
|
 |
Vastaus #1087 : 12.12.2007 klo 01:54:52 |
|
Pidä kiirettä jos haluat nimenomaan hiuksista viskata.
Petteri Sihvosen kanssa käydyissä kiivaissa keskusteluissa tulimme siihen tulokseen, että Foppea parempi vaihtoehto on Foppa, Matti Kyllönen kakkosena. Joukkueenjohtajaksi toki Jutila.
Näihin ei väsy ikinä 
|
|
|
|
|
Paroni
Poissa
|
 |
Vastaus #1088 : 12.12.2007 klo 08:10:29 |
|
Horst Köppel on täysin huuhkajan näköinen mies ja sopii siten täydellisesti Huuhkajien peräsimeen.  Totta puhuen ainakaan minulla ei ole minkäänlaista käsitystä Köppelin valmennusfilosofiasta, eikä kyllä näytöistäkään. Kertookohan tämä sitten enemmän minusta vai Köppelistä? 
|
|
|
|
|
Kuqqen
Poissa
Suosikkijoukkue: activity in the forest and streets
|
 |
Vastaus #1089 : 12.12.2007 klo 08:12:18 |
|
Horst Köppel on täysin huuhkajan näköinen mies ja sopii siten täydellisesti Huuhkajien peräsimeen.  Totta puhuen ainakaan minulla ei ole minkäänlaista käsitystä Köppelin valmennusfilosofiasta, eikä kyllä näytöistäkään. Kertookohan tämä sitten enemmän minusta vai Köppelistä?  sama juttu. Toisaalta en kansainvälistä futista juurikaan seuraile. Mulle on oikeastaan ihan sama kuka siellä penkin päässä on. Kuhan se on vaan sellanen, kuka saa pelaajien järkkymättömän kunnioituksen. Eli joku ulkomaalainen.
|
|
|
|
|
|
|
chivers
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs, FC Hollywood, Ilves, KPV
|
 |
Vastaus #1091 : 12.12.2007 klo 10:04:10 |
|
http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1464976Horst Köppel Huuhkajien luotsiksi? 12.12.2007 06:34, päivitetty 12.12. 07:54
Franz Beckenbauerin apuvalmentajana vuoden 1986 MM-kisoissa, päävalmentajana Bundesliigassa neljässä eri seurassa ja ulkomaanpestejä Itävallassa, Japanissa ja Abu Dhabissa...
Saksalaisen jalkapallovalmentajan Horst Köppelin ansiolistalla on mittaa. Nyt sen on saanut punnittavakseen Suomen Palloliiton johto. Köppel toivoo pääsevänsä jatkamaan Roy Hodgsonin työtä A-maajoukkueen päävalmentajana.
- Olemme tehneet hakemuksen ja lähettäneet sen Suomen liiton puheenjohtajalle ja pääsihteerille, Köppelin agentti Thomas Steeger vahvisti.
- Emme tosin ole saaneet vielä mitään vastausta.
Steeger kertoi, että Köppel lähetti hakemuksen noin kaksi viikkoa sitten heti, kun oli selvää, ettei Hodgson jatka Suomessa.
Palloliitto ilmoitti viime viikolla nettisivuillaan, että hakemusten A-maajoukkueen päävalmentajaksi toivotaan olevan perillä maanantaihin 17. joulukuuta mennessä. Uuden päävalmentajan nimen Palloliitto on luvannut julkistaa viimeistään ensi tammikuun lopulla.
Stuttgartissa vuonna 1948 syntyneellä Köppelillä saattaa olla jo kiire uusiin töihin. Edellisestä pestistä abudhabilaisen Al-Wahda-seuran päävalmentajana on kulunut jo reilu vuosi.
Hän oli tosin erittäin lähellä Kamerunin maajoukkueluotsin paikkaa viime lokakuussa. Viime hetkellä maan urheiluministeri ohitti liiton ja palkkasi Köppelin asemesta Otto Pfisterin.
Edellinen pesti kotimaassaan Köppelillä oli Bundesliigan Borussia Mönchengladbachin päävalmentajana. Hän luotsasi seuraa huhtikuusta 2005 kesäkuuhun 2006. Samassa seurassa Köppel voitti pelaajana viisi Bundesliigan mestaruutta vuosina 1970-71 ja 1975-77.
Tulipas täysin puun takaa mutta onpa varteenotettava kandidaatti. Tuo wikipedian "tieto" Kamerunin maajoukkueluotsin duunista oli siis virheellinen. Viimeksi ollut Saksassa Bundesliigassa Mönchengladbachin valmentajana ja sen jälkeen Arabiemiraateissa. Enpä usko, että tämäntasoiselle hakijalle sanotaan ei, koska hänen hinta-laatusuhteensa lienee huomattavan hyvä. Lisäksi vastassa on otteluja nimenomaan Saksaa vastaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.12.2007 klo 10:06:01 kirjoittanut chivers »
|
|
|
|
|
|
|
Nybergin poika
Poissa
Suosikkijoukkue: korv eller fotboll?
|
 |
Vastaus #1093 : 12.12.2007 klo 10:25:04 |
|
Baxter kertoilee näkemyksiään Aftonbladetin haastattelussa, jossa ottaa kantaa tähän ja Suomen maajoukkueeseen. Lainauksia: - Och även om Vålerengen kommer i morgon och erbjuder mig tio miljoner skulle jag inte ta jobbet, för jag värderar mitt rykte. Det finns inte en chans. Inte finska landslaget heller. Jag har ingen arbetsgivare jag pratar med nu, inga klubbar, inget förbund, ingenting. - Om framtiden vet man aldrig, men det blir inte Vålerengen eller finska landslaget i alla fall, säger Stuart Baxter. http://www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/allsvenskan/helsingborg/article1447389.ab
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.12.2007 klo 10:26:48 kirjoittanut Nybergin poika »
|
|
|
|
|
Neljä
Poissa
|
 |
Vastaus #1094 : 12.12.2007 klo 10:28:04 |
|
Baxter kertoilee näkemyksiään Aftonbladetin haastattelussa, jossa ottaa kantaa tähän ja Suomen maajoukkueeseen. Lainaus: Och även om Vålerengen kommer i morgon och erbjuder mig tio miljoner skulle jag inte ta jobbet, för jag värderar mitt rykte. Det finns inte en chans. Inte finska landslaget heller. Jag har ingen arbetsgivare jag pratar med nu, inga klubbar, inget förbund, ingenting. http://www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/allsvenskan/helsingborg/article1447389.abTätäpä olin juuri tulossa myös itse kertomaan. Eli Baxter ei ottaisi Suomen pestiä vastaan. Piste.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #1095 : 12.12.2007 klo 11:17:25 |
|
Tätäpä olin juuri tulossa myös itse kertomaan. Eli Baxter ei ottaisi Suomen pestiä vastaan. Piste.
- Eikä Iiro Viinanen ikinä devalvoinut.
|
|
|
|
|
lasse11
Poissa
Suosikkijoukkue: itäinen taivas
|
 |
Vastaus #1096 : 12.12.2007 klo 11:28:51 |
|
Tyyppinä Baxter kyllä sopii huomattavasti Horstia paremmin. Pakko on tunnustaa että ELK on pitkälti voittanut ja Finland belongs to England maajoukkuepelaajienkin pääkopassa.
|
|
|
|
|
8board
Poissa
|
 |
Vastaus #1097 : 12.12.2007 klo 11:47:49 |
|
Tyyppinä Baxter kyllä sopii huomattavasti Horstia paremmin. Pakko on tunnustaa että ELK on pitkälti voittanut ja Finland belongs to England maajoukkuepelaajienkin pääkopassa.
Enpä tiedä. Mielestäni eilinen Olympiakos - Werder Bremen osoitti toista. Mielummin näkisin A-maajoukkueen peräsimessä vaikka Olympiakosin valmentajan kuin Baxterin. Baxterhan ei ole tulossa se on jo varmaa.
|
|
|
|
|
PAN
Poissa
Suosikkijoukkue: En muista...
|
 |
Vastaus #1098 : 12.12.2007 klo 12:06:58 |
|
Enpä tiedä. Mielestäni eilinen Olympiakos - Werder Bremen osoitti toista. Mielummin näkisin A-maajoukkueen peräsimessä vaikka Olympiakosin valmentajan kuin Baxterin. Baxterhan ei ole tulossa se on jo varmaa.
No ei tuo Baxterin lausahdus mielestäni missään kohtaa 100% varmasti sulje pois Suomen valmentamista, ei vain ole asiasta puheltu... -Om framtiden vet man aldrig, men det blir inte Vålerengen eller finska landslaget i alla fall, säger Stuart Baxter. e: ja eikös näissä Lasun ja Jukan valmentaja spekulaatioissa Basten ollut jo varma tulija ja sitten Foppe 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.12.2007 klo 12:08:50 kirjoittanut PAN »
|
|
|
|
|
8board
Poissa
|
 |
Vastaus #1099 : 12.12.2007 klo 12:14:34 |
|
No ei tuo Baxterin lausahdus mielestäni missään kohtaa 100% varmasti sulje pois Suomen valmentamista, ei vain ole asiasta puheltu... -Om framtiden vet man aldrig, men det blir inte Vålerengen eller finska landslaget i alla fall, säger Stuart Baxter. e: ja eikös näissä Lasun ja Jukan valmentaja spekulaatioissa Basten ollut jo varma tulija ja sitten Foppe  Foppe tai Basten tulee. Sulkevat toinen toisensa pois. Tuskin maltan odottaa perjantain Urheilulehteä!
|
|
|
|
|
|
|
|