Äärimmäisen mielenkiintoinen ikkuna valintojen suhteen. Yhtäältä nyt valittavaksi “vapautuu” iso joukko näytöiltään hyviä pikkuisia EM-kisahuuhkajia, mutta toisaalta Suomi voitti edellisessä ikkunassa Puolan, jolloin todella radikaali joukkueen uudistaminen olisi tavallaan sekin hassua.
Samaa mieltä. Tosi mielenkiintoista nähdä valinnat, varsinkin kun ei vielä oikein kunnolla tunne Friisin ajatuksenjuoksua. Ylemmissä
tämän sivun (eikun edellisen sivun, velmu prkl) viesteissä ollutkin hyvää analyysia. Itse veikkaisin, että Kamara ja Pukki ovat mukana, ehkä myös Tikkanen topparitilanteen ollessa mitä on. Siltasen valintaa U21-joukkueeseen en pidä lainkaan varmana, ottaen huomioon, että Lehkosuo alkukesästä jutteli, että Matias saattaa hyvinkin skipata U21-vaiheen kokonaan. Voi olla siis Friisinkin listalla, mutta toisaalta kyllähän tuohon keskikentälle tunkua on. Nuoria nousee varmasti rinkiin jonkin verran, olisi mielenkiintoista nähdä mm. Skyttä ja Väänänen joukkueen mukana ja Keskinen varmaankin palaa myös kuvioihin. Esim. Markhievin valintaan en puolestaan oikein usko.