• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Yleistä keskustelua katsomolutuurin kehittymisestä viime karsinnoissa.

Aloittaja ChievoVerona, 26.11.2007 klo 19:32:20

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Manbearpig

On muuten kannustavaa kuulla pelaajien ja valmentajan suusta, kuinka he arvostavat kannattajia. Näistä kommenteista on paistanut läpi myös se, että joukkueelta ei oo jääny huomaamatta katsomolutuurin kehittyminen! Tässä joitakin:

- Vähän niin kuin meidän hienot fanimme laulavat, että on meillä tiettyjä juttuja ja kirves. Sitä ei missään tapauksessa tarvitse nakata mihinkään, vaikka arpa olisi voinut olla vähän parempikin, Tainio sanoi.

- "Peetun" paita lensi katsomoon ottelun päätyttyä (kuvateksti Palloliiton uutisessa)

- Olemme pelanneet lähes kaikki ottelumme täysille stadioneille. Liiton pitää jatkaa samalla linjalla, koska pelaajat todella arvostavat sitä kannattajien tukea, jonka olemme saaneet näiden kahden vuoden aikana. (Hodgson)

porthos

Ville Lyytikäinen uusimmassa veikkaajassa:
"Kiitos Palloliitolle, monesta asiasta, vaikka aina parannettavaakin löytyy ja yleensä vain negatiiviset nostetaan esille. Kiitos rohkeasta maajoukkuevalmentajan valinnasta...
Suurkiitos virallisten kannattajiemme kutsumisesta viimeiseen peliin, sillä kaikki kutsutut olisivat varmasti maksaneet omatkin lippunsa. Se oli upea huomionosoitus niille, jotka kannustivat Suomea alusta loppuun ja monissa paikoissa.
    Kiitos maajoukkueen virallisille kannattajille uudenlaisen jalkapallokulttuurin luomisesa - Suomi alkaa olla valmis kisoihin jo katsomossakin. Jari Litmasen iso kuva, kaulaliinat, omat riiminne ja kaikki iloinen ja järkevä toimintanne on tuonut Suomelle sen kahdennentoista pelaajan"
-IS Veikkaaja 27.11 Kiitos ja taas kohti uutta-

Ville kehui jo Kaz pelin jälkeen kolumnissaan SMJK:ta ja nyt jatkoi samaa rataa. Villelle iso  :ylos:
Hieno mies  8) :tuoppi:

Djimbo82

Vaikka Lyytikäinen tässä asiassa oikeassa onkin en silti millään kutsuisi häntä hienoksi mieheksi. Muutaman kerran olen hänet vuosia sitten tavannut ja täysi mulkku lienee paljon osuvampi kuvaus  :keskari: :keskari:.

Villen tekstille Veikkaajassa toki  :ylos:.

mr T

Paras sijainti olisi E53-E58. Just mahduttais 8) Ydinryhmä Capoineen tän alueen keskelle, niin kumpaankin suuntaan on tilaa levittäytyä. Banderollit ja liput valotaulun alle. Sieltä on huono katsoa peliä, mutta liput yms. näkyisivät erittäin hyvin.
Tuolta huuto suuntautuisi D:hen, jonka kanssa voidaan aloittaa vuoropuhelu, tyyliin "nappulakengät!"

E58-7 oli käytössä 10v. sitten, mutta ei oikein jengiä riittänyt kahteen paikkaan, joten kaikki siirtyi etelään.

anttij

Lainaus käyttäjältä: mr T - 03.12.2007 klo 15:17:24
Paras sijainti olisi E53-E58. Just mahduttais 8) Ydinryhmä Capoineen tän alueen keskelle, niin kumpaankin suuntaan on tilaa levittäytyä. Banderollit ja liput valotaulun alle. Sieltä on huono katsoa peliä, mutta liput yms. näkyisivät erittäin hyvin.
Tuolta huuto suuntautuisi D:hen, jonka kanssa voidaan aloittaa vuoropuhelu, tyyliin "nappulakengät!"

Odotan sitä päivää, kun pohjoiskaarteesta huudetaan "D-katsomo... Oi Suomi on!". Vain hajanaisia vastauksia. Uudestaan: "D-katsomo... Oi Suomi on!" ja D-katsomosta vastataan "Oi Suomi on!" ja sitten raikaa laulu pohjoiskaarteessa!  :) Uskon että tämä on mahdollista, jopa Suomessa. Toivottavasti jo ensi karsinnoissa.

Kunhan ei yritetä laittaa D-katsomoa laulamaan mitään, se ei varmasti onnistu vielä kymmeniin vuosiin...

Tiksa

Kai se peruskysymys on halutaanko syventää vai laajentaa toimintaa.

Syventämisellä tarkoitan ydinpoppoon lutuurin eteenpäin menoa: uusia lauluja joka peliin, koreografioita hyppytifoihin jne.

Laajentamisella sitä, että pyritään kasvattamaan mukaan osallistuvien määrää, saamaan huutoja kiertämään katsomossa ja yleisestikin saamaan tuulipuvut enemmän mukaan.

Nämä eivät tietenkään ole täysin toisiaan poissulkevia, mutta asettanevat jonkunlaisen suunnan.

Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että ydinryhmä on jo melko hyvässä mallissa ja seuraavaksi Kannattajien pitäisi pyrkiä koko kaarteen - myöhemmin ehkä jopa koko Stadionin - kannatuksen ohjaajiksi.

--

Mikäs on muuten suhtautuminen (jätti)lippuihin, kaksikeppisiin jne.?
Tähän mennessähän kannattajakatsomossa ei ole ollut juuri mitään visuaalista.

John Rambo

#56
Morooooo

Devi Morire

Talven pimeillä on hyvää aikaa väsäillä lippuja, kakskeppisia ja tunnuksia sun muuta, jotta saadaan näyttävyyttä katsomoon. :ylos:

Tiksa

Lainaus käyttäjältä: John Rambo - 03.12.2007 klo 22:01:35
Muuten en juuri ymmärtänyt viestiäsi, kun kaikki ymmärtävät ettei uusia lauluja ole järkevää tuoda joka peliin ...

No ei tuossa tarvitse mennä kuin edelliselle sivulle asti. :)

Lainaus käyttäjältä: Heskey - 27.11.2007 klo 13:03:45
Mahdollisimman paljon monipuolisuutta virsikirjaan, uus chantti/matsi olis hyvä alku lisätä valikoima,

--

En mä ole sanomassa, että merkittävää elitismiä olisi esiintynyt, mutta mun mielestä on silti komeampaa jos 10.000 katsojaa lähtee suomi-klap-klap-klapiin yhdessä tahdissa tai 2.000 katsojaa käy vuoropuheluna oi-suomi-on'ta kuin se että 200 katsojaa laulaa komean, uuden, omaperäisen laulun. (Ja mun mielestä pientä elitismiä on silloin tällöin havaittavissa. Esim. vanhan, maailmallakin runsaasti käytetyn, suuren yleisön hyvin tunteman "Suomi tekee kohta maalin" boikotoiminen taitaa olla sellaista.)

Mutta mun mielestä panokset nyt siihen miten saadaan yhä enemmän suomifanien ydinjoukon ulkopuolista porukkaa osallistumaan mukaan kuin siihen miten suomifanien omaa sisäistä lutuuria parannetaan.

John Rambo

#59
Morooooo

Djimbo82

Lainaus käyttäjältä: Tiksa - 03.12.2007 klo 21:58:07
Kai se peruskysymys on halutaanko syventää vai laajentaa toimintaa.

En näe mitään syytä miksei voida tehdä molempia sen enempää valitsematta.

Mun toive, ja uskoisin että lähes kaikkien muidenkin toive, on, että SMJK:n jäsenistön ja katsomossa osallistuvien määrä jatkaa hienoa kasvuaa samalla, kun uusia lauluja ja muuta toimintaa tuodaan mukaan, sitä mukaa kun uutta keksitään. Ei siis tarvita mitään päätöksiä tai aikatauluja tuohon "syventämiseen". Meininki katsomossa kasvaa luonnostaankin kunhan yhä enemmän porukkaa on mukana ja yhä useampi on tottunut pitämään ääntä.

Tosta 2000 vuoropuhelua vetävän fanin tavoitteesta ei muuten olla kovinkaan kaukana  :ylos:. Azeripelissä oli suunnilleen tuhat laulavaa fania ja mukaan lähdön kynnys laskee koko ajan kun porukka kasvaa.

Shakaali

#61
Lainaus käyttäjältä: porthos - 03.12.2007 klo 14:46:15
Ville Lyytikäinen uusimmassa veikkaajassa...
Nikkiä kehiin mjötööh ??? ":ylos:"

Näistä chanteista vielä vähän. Omasta mielestäni B20:sen ihmisten pitäisi laulaa omia chantteja, kuten olemme nyt tehneet. Välillä myös olisi hyvä, että koko stadion, mukaanlukien SMJK, laulaisivat suoma-klap-klapeja yms. kaikkien kanssa. Sitten olisi vielä yksi asia, johon kaipaisi ainakin minun mielestäni parannusta: lisää väriä ja chanttejen monipuolisuutta. Tähän on helppo saada parannusta tekemällä esim. isoja lippu, lisää bandiksia ja kehittelemällä uusia chantteja. :ylos:

mr T

Tiksan viestissä oli hyvin kiteytetty ajatus, joka ei tainnut ihan heti kaikille aueta.

Tuulipuku-läppä on ehkä saanut liian suuren merkityksen. Ei ne muut katsojat mitään tuppisuisia juntteja ole, ne on Suomen kannattajia, joista aika iso osa varmasti haluaisi osallistua enemmän. Osallistumisesta pitäisi tehdä helpompaa. Hyppytifo-oleoleole meno on mahtavaa sekin, mutta rooli pitäisi olla nimenomaan koko stadikan ohjaaminen. Nyt kun on saatu yksi katsomon osa toimimaan, pitäisi laajentua ja ottaa haltuun koko kulma, koko pääty, D...

BrDead

Juu, yhdyn täysin Tiksaan.

Ja mitä aiempiin kommenteihin tuli, niin vaikka haluan kannustaa satasella pelissä, niin kyllä minä SMJK:n katsomossakin haluan pelitapahtumat nähdä, ettei tarvitse kotona kertoa, että:"Joo, oltiin pelissä ja pidettiin hulinaa, mutten mä pelistä kyllä mitään nähnyt, enkä muista, paljonko se päätty?"

Edmundo

Lainaus käyttäjältä: BrDead - 04.12.2007 klo 03:09:07
Ja mitä aiempiin kommenteihin tuli, niin vaikka haluan kannustaa satasella pelissä, niin kyllä minä SMJK:n katsomossakin haluan pelitapahtumat nähdä, ettei tarvitse kotona kertoa, että:"Joo, oltiin pelissä ja pidettiin hulinaa, mutten mä pelistä kyllä mitään nähnyt, enkä muista, paljonko se päätty?"

Sama. Ei se metelin pitäminen kuitenkaan ole ainakaan itselleni mikään itseisarvo, vaan rakentuu pelitapahtuman ympärille.

athos

Lainaus käyttäjältä: Shakaali - 03.12.2007 klo 23:22:50
Näistä chanteista vielä vähän. Omasta mielestäni B20:sen ihmisten pitäisi laulaa omia chantteja, kuten olemme nyt tehneet. Välillä myös olisi hyvä, että koko stadion, mukaanlukien SMJK, laulaisivat suoma-klap-klapeja yms. kaikkien kanssa. Sitten olisi vielä yksi asia, johon kaipaisi ainakin minun mielestäni parannusta: lisää väriä ja chanttejen monipuolisuutta. Tähän on helppo saada parannusta tekemällä esim. isoja lippu, lisää bandiksia ja kehittelemällä uusia chantteja.

Eikö näin ole juuri tehty? Kuten Rambokin tuossa totesi, on smjk lähtenyt suomi klap klapeihin mukaan kun suurin osa katsomosta on niissä mukana. Välillä on taidettu jopa joku oma chäntti lopettaa kun on huomattu ettei se kuulu ja on parempi liittyä muiden kannustukseen. Ja noita laulujahan tässä aika moni yrittää kokoajan kehitellä. Lähtökohtana vaan pitää olla se ettei virsikirjaa uusita ja/tai laajenneta vaan sen takia että siitä pitää saada isompi vaan sen takia että keksitään oikeasti hyviä chäntteja.

Isoja heilutuslippuja taitaa tosiaan olla jo peräti yksi valmis, kiitos lutuurimies CV:n todella ripeän toiminnan ;) mutta muutama lisää on tulossa. Jos ja kun jollakin on haluja itse tehdä sellaisia niin ehdottomasti tuumasta toimeen.

On totta että pohjoiskaarteesta ei peliä ehkä ihan yhtä hyvin näe kuin b20:n ylimmiltä riveiltä, mutta pyritään nopeasti saamaan koko kaarre haltuun niin sitten halukkaat saa kaarteen päädyistä paikkoja ;) Sitä ennen voidaan vetää tasaisin väliajoin hyppytifoja selkä kentälle päin. Samalla nähdään kätevästi tilanteet screeniltä.  :D

Bunuel


anttij

Lainaus käyttäjältä: BrDead - 04.12.2007 klo 03:09:07
"Joo, oltiin pelissä ja pidettiin hulinaa, mutten mä pelistä kyllä mitään nähnyt, enkä muista, paljonko se päätty?"

Tässä nyt sotketaan turhaan kaksi eri asiaa eli pelin seuraaminen syöttö syötöltä ja sydämellä mukana oleminen. Se, ettei muista paljonko peli päättyi, liittyy vain ja ainoastaan liialliseen alkoholin käyttöön  :) Itse en pidä tärkeänä nähdä jokaista syöttöä, vaikka elänkin pelissä täysillä mukana ja varmasti muistan miten peli päättyi.

Hemmetin asiallista pohdintaa täällä, aika lailla Tiksan linjoilla olen. Ja muut tuntuvat olevan myös, ei tuossa nyt tullut ilmi mitään suurempia ristiriitoja, ennemminkin kyse on pienistä painotuseroista. Sopivasti hyviä uusia lauluja mukaan, mutta ei niitä tarvita kuitenkaan paljoa.  Ihan vaan jatkamalla nykyisiä 5-10 minuuttia putkeen parantaa tilannetta, ei tarvitse sitten vetää niitä samoja vuorotellen viittä kertaa pelissä. Otetaan mukaan muutama uusi ja kestävä, yhdessä huolella sanoitettu laulu yhtä karsintaa kohti, niin yhä useammat ehtivät oppimaan ne sanat. Hitaimpien ehdoillahan tässäkin täytyy mennä  ;) Ja printtaillaan sanoja matseihin jos mahdollista vielä enemmän kuin aiemmin.

Ja toiminnan pitää olla avointa, ei nurkkakuntaista, jotta mahdollisimman moni tuntee helpoksi liittyä mukaan kuoroon. En tarkoita, että se olisi nurkkakuntaista, mutta tämä kannattaa silti pitää mielessä ja lisätä avoimuutta jos se vain on mahdollista.

Eteenpäin mennään varmasti, sen tajuaa jo näistä fiksuista ideoista ja mielipiteistä mitä täältä on saanut lukea!  :ylos:

John Rambo

#68
Morooooo

anttij

#69
Lainaus käyttäjältä: John Rambo - 04.12.2007 klo 14:35:43
Valtava enemmistö siis aivan varmasti kannattaa nykyistä menoa, enkä edelleenkään näe mitään syytä vaihtaa tätä nykyistä tietä muuhun ellei tule esiin jotain uusia ja todella päteviä perusteluja tai jotain dramaattista tapahdu.

John J, take it easy. Uskoisin, että monet rivijäsenet täällä vain haluavat kertoa oman mielipiteensä siitä mihin päin toimintaa tulee jatkossa kehittää. Kyse ei siis ole mistään radikaaleista muutosehdotuksista, saatika täyskäännösehdotuksista, vaan kuten yllä sanoin kyse on usein pienistä painotuseroista. Otsikko on "Yleistä keskustelua...", ei "Kritiikkiä..."  ??? Eli näistä asioista vastaavien ei missään nimessä tule ottaa näitä juttuja kritiikkinä. On arvostettavaa, että rivijäsenetkin uhraavat aikaansa miettimällä mihin suuntaan tätä teidän aktiivien (?) hyvin tehtyä työtä tulisi jatkaa.

En siis näe tässä mitään vastakkainasettelua, vaan voin yhtyä pääosin näihin kaikkiin edellisiin kommentteihin!

edit: Puutun nyt vielä tarkemmin tuohon mr. T:n kommenttiin ja yritän tulkita sitä: uskon että mr. T ajattelee samalla tavalla kuin minäkin. Eli nykyiset chäntit ja "hyppytifot" ovat positiivinen asia ja niissä on menty todella paljon eteenpäin. Ja tämän vuoksi ei huomiota tarvitse enää kiinnittää niin paljoa siihen, miten saataisiin vielä eksoottisempia tifoja aikaiseksi, vaan keskityttäisiin nykyisen tason ylläpitoon. Se toki vaatii aika ajoin uusia chänttejä ja tifoja, mutta niissä ollaan jo nyt kuitenkin erittäin hyvällä tasolla. Jos me täällä ydinporukalla suunniteltaisiin joka matsiin jotain uutta ja mullistavaa, niin se hankaloittaisi näiden vähemmän aktiivisten jäsenten osallistumista katsomotoimintaan?

John Rambo

#70
Morooooo

42Wolves

Afrikkaa valtaamaan, Armstrongin johdolla :o

Afrikkaa valtaamaan, 200 vuotta myöhässä ::)

8board

Oi katso Keith Armstrong sinun päiväs koittaa,
sä armoitettu olet meitä johtamaan
Ja katso Keith kirkkaudessa soittaa
sun laulus kaikaa oi Gordie

anttij

Lainaus käyttäjältä: John Rambo - 04.12.2007 klo 15:01:15
...Asiaa...

Sama kaikkeen  :)

Lainaus käyttäjältä: John Rambo - 04.12.2007 klo 15:01:15
Kuule Suomi meidän kotimaa on ollut kuvioissa vasta muutaman matsin, mutta voitteko kuvitella minkälaisen KIIMAn sekin saa aikaan kunhan kaikki ensin oppivat sen ja sitten sitä lauletaan se 20 minuuttia? Siinä ajassa ne ns. tuulipuvutkin ehtivät sen oppia ja heidän on helpompi lähteä mukaan.

Voin kuvitella ja sitä biisiä ei tarvitse onneksi edes muokata! Eli nyt kun sitä vedetään jatkossa joka matsissa 10 min, niin yhä useampi sen oppii. Pitää tosiaan muistaa, että läheskään kaikki jäsenetkään eivät sitä vielä osaa, eli edistystä tämän suhteen tapahtuu varmasti nopeasti.

Lainaus käyttäjältä: John Rambo - 04.12.2007 klo 15:01:15
Nyt tarvitaan vain poistuvien / uusittavien (Sininen ja valkoinen huraa, huraa ja Alppeja valtaamaan) tilalle sellaiset omaleimaiset chantit joita voimme sitten laulaa karsinnoista ja kisoista toisiin, sellaiset jotka saadaan tunnetuiksi ajan kanssa joka puolella stadikkaa

Olisin uusimisen kannalla, noi on toiminu niin hyvin! Eiköhän tässä muutamassa kuukaudessa noihin saada kaikkia miellyttävät sanat. Jokainen voi yrittää hioa niitä hieman ja siitä muut sitten jatkavat, ellei nyt jollekin tule heti jotain kuningasideaa heti valmiista versiosta.

Lainaus käyttäjältä: John Rambo - 04.12.2007 klo 15:01:15
ja ehkä pari sellaista ko. karsintoihin liittyvää chanttia. Väitän ettei näissä tule kellekään liikaa opeteltavaa.

No jos näiden aiempien lisäksi otetaan edes yksi uusi kestävä chäntti ja sen lisäksi yksi karsintakohtainen chäntti, niin hyvältä näyttää, eikä todellakaan ole liikaa opeteltavaa. Näitä uusia voidaan sitten ajaa kaikessa rauhassa sisään niin, että ekoissa peleissä pääpaino on noissa vanhoissa hiteissä.

Lainaus käyttäjältä: John Rambo - 04.12.2007 klo 15:01:15
Ei tämä haavekuva parista tuhannesta laulavasta kannattajasta oikeasti niin kaukana ole, tehdään vain töitä tämän homman eteen niin tuo seuraava tavoitekin on pian pelkkää paperia. 8)

:ylos:

anttij

Lainaus käyttäjältä: 8board - 04.12.2007 klo 15:21:32
Oi katso Keith Armstrong sinun päiväs koittaa,
sä armoitettu olet meitä johtamaan
Ja katso Keith kirkkaudessa soittaa
sun laulus kaikaa oi Gordie

Ihmettelinkin, että miten tää koko sivu voi olla täynnä asiatekstiä  :D :keskari:

Laulukirja-topicissa nämä. No, toivottavasti ei edes siellä.