Viinioksa
Poissa
Suosikkijoukkue: Fingland
|
 |
Vastaus #50 : 01.12.2007 klo 01:00:46 |
|
Kyllä ne tyylipisteet haetaan jostain ihan muualta kuin karsinnoista. Olisihan Tshekki-Suomi ollut hyvää jalkapalloviihdettä ellei sydän olisi sykkinyt Suomen puolella. Voit kysyä silloin Tepliceen ja näissä karsinnoissa Belgradiin matkanneilta kannattajilta, että kummasta pelistä jäi parempi maku suuhun?
Belgradista tasapeli oli sillä esityksellä äärimmäinen huipputulos. Teplicestä voitto oli yhden täysin avoimen paikan päässä (tätä ei siis voida rinnastaa esim. Portugali-vieraspeliin, vaan Tshekissä vierasvoittoon oli todelliset saumat), vaikka peli ei häikäisevää ollutkaan.
|
|
|
|
|
mixeri
Poissa
|
 |
Vastaus #51 : 01.12.2007 klo 01:02:02 |
|
Hodgsonilla oli käytettävissään loukkaantumista huolimatta paras suomen joukkue ehkä koskaan. Mies hukkasi mahdollisuuden useassa ottelussa ihan itse. Ja valitsemalla ryhmään pelaajia joilla ei ollut sinne enää asiaa.
Hodarin paras puoli oli se että ei ollut suomalainen. Suomalaiset ei uskalla kiukutella englantia puhuvalle.
|
|
|
|
|
JJO
Poissa
Suosikkijoukkue: PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS
|
 |
Vastaus #52 : 01.12.2007 klo 01:13:45 |
|
Hodgsonilla oli käytettävissään loukkaantumista huolimatta paras suomen joukkue ehkä koskaan.
väärin. se meni jo.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #53 : 01.12.2007 klo 10:04:03 |
|
Hodgsonilla oli käytettävissään loukkaantumista huolimatta paras suomen joukkue ehkä koskaan. - Höpsis. Sama ydinrunko oli käytössä Muurisella. Optimaalisemman ikäisenä. Hodgson olisi pitänyt valita jo Möller-Nielsenin seuraajaksi, tai viimeistään Muurisen kahden karsinnan jälkeen.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #54 : 01.12.2007 klo 10:31:14 |
|
Hodgson siis tiesi jo aikoja sitten haluavansa Interiin. Onkohan Interin homma jopa mielenkiintoisempi, kuin Suomen vetäminen EM-kisoissa olisi ollut? Parempipalkkainen se ainakin varmasti on.
Miksi Shefkiä ei vastoin odotuksia päästetty Portossa irti niihin Jääskeläisen lisäajan kukkupalloihin?
|
|
|
|
|
domergue
Poissa
|
 |
Vastaus #55 : 01.12.2007 klo 10:45:23 |
|
Siksi että Hodgsonin mielestä Johanssonin nopeus oli vaarallisempi ase Portugalin puolustajia vastaan kuin Shefkin fyysinen preesens? Tietysti se oli ehkä vähän erikoinen ratkaisu siinä mielessä että Johanssonin nopeutta on perinteisesti hyödynnetty parhaiten vastaiskuissa, joista ei 0-0-tilanteessa ollut tietoakaan.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #56 : 01.12.2007 klo 10:51:39 |
|
Siksi että Hodgsonin mielestä Johanssonin nopeus oli vaarallisempi ase Portugalin puolustajia vastaan kuin Shefkin fyysinen preesens? Tietysti se oli ehkä vähän erikoinen ratkaisu siinä mielessä että Johanssonin nopeutta on perinteisesti hyödynnetty parhaiten vastaiskuissa, joista ei 0-0-tilanteessa ollut tietoakaan.
- Tai alleviivaanko? Siksi, että Shefki olisi mennyt munaamaan mielenkiintoisen Inter-sopimuksen alkamaan puoli vuotta myöhemmin. 
|
|
|
|
|
domergue
Poissa
|
 |
Vastaus #57 : 01.12.2007 klo 10:56:42 |
|
No en kyllä millään usko että Hodgsonin tapainen ammattimies lähtisi tieten tahtoen luovuttamaan tuollaisessa tilanteessa tai edes saboitoimaan Suomen peliä. Suomen vieminen kisoihin olisi ollut niin kova lisä CV:hen, että sillä olisi auennut portit jo moneen Interin varakihoakin mielenkiintoisempaan hommaan.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #58 : 01.12.2007 klo 11:02:19 |
|
No en kyllä millään usko että Hodgsonin tapainen ammattimies lähtisi tieten tahtoen luovuttamaan tuollaisessa tilanteessa tai edes saboitoimaan Suomen peliä. - Luovuttamiseen tai sabotointiin asti ei tietenkään olisi mennyt. Mutta on ihan toinen asia, tekikö kaikkensa voiton eteen? Yksi maali lopussa Portossa olisi tarvittu. Tavoiteltiinko sitä sataprosenttisesti? Mielestäni ihan luonnollinen kysymys, kun jälkeenpäin selviää, että oli jo aikoja sitten kiinostunut Inter-pestistä, ja näin vapautuu sitä varten jo puoli vuotta aiemmin. Suomen vieminen kisoihin olisi ollut niin kova lisä CV:hen, että sillä olisi auennut portit jo moneen Interin varakihoakin mielenkiintoisempaan hommaan.
- Niinkö? Mitenkäs mielenkiintoisessa hommassa se Latvian kisoihin vienyt koutsi nykyisin on?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.12.2007 klo 11:03:50 kirjoittanut The Real Wolf »
|
|
|
|
|
domergue
Poissa
|
 |
Vastaus #59 : 01.12.2007 klo 14:14:55 |
|
- Luovuttamiseen tai sabotointiin asti ei tietenkään olisi mennyt. Mutta on ihan toinen asia, tekikö kaikkensa voiton eteen? Yksi maali lopussa Portossa olisi tarvittu. Tavoiteltiinko sitä sataprosenttisesti? Mielestäni ihan luonnollinen kysymys, kun jälkeenpäin selviää, että oli jo aikoja sitten kiinostunut Inter-pestistä, ja näin vapautuu sitä varten jo puoli vuotta aiemmin.
No eiköhän sitä kuitenkin tavoiteltu. Se että Johansson valittiin Kuqin sijaan kentälle oli yksi päätös muiden joukossa, ja sinänsä ihan ymmärrettävä sellainen. Yritä nyt vaan päästä sen yli. - Niinkö? Mitenkäs mielenkiintoisessa hommassa se Latvian kisoihin vienyt koutsi nykyisin on?
Starkovshan siirtyi Moskovan Spartakin valmentajaksi kisojen jälkeen. Varmasti yksi parhaita virkoja joita itäeurooppalaiselle valmentajalle urkenee. Nykyään toki taas Latvian valmentajana.
|
|
|
|
|
balettitanssija
Poissa
|
 |
Vastaus #60 : 01.12.2007 klo 22:58:53 |
|
Jo junnuvalmentajat tietävät.että kun pelataan parempaa joukkuetta vastaan, niin pistetää puolustus tukkoon ja toivotaan tuurillä maalia Ja että tälläisen valmentajan perään , jonka taktiset muutokset olivat lähinnä minimaalisia ei kannata huudella .
|
|
|
|
|
H. Virtanen
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkue, huora!
|
 |
Vastaus #61 : 02.12.2007 klo 00:21:00 |
|
Hodgsonilla oli käytettävissään loukkaantumista huolimatta paras suomen joukkue ehkä koskaan.
Tän on pakko olla vitsi...  . Suomenhan paras joukkue koskaan oli Muurisen aikana, kun Littikin vielä oli huippukunnossa.
|
|
|
|
|
Tonton Zola Moukoko
Poissa
|
 |
Vastaus #62 : 02.12.2007 klo 00:43:32 |
|
Tietojeni mukaan Hodari oli sopinut siirtyvänsä Interiin jo ennen Portugali-peliä. Jos Suomi olisi voittanut Portugalin, kuuluu kysymys, kuka saisi valmentaa Suomea sen ensimmäisissä arvokisoissa.
|
|
|
|
|
Teuber
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #63 : 02.12.2007 klo 00:45:30 |
|
Tietojeni mukaan Hodari oli sopinut siirtyvänsä Interiin jo ennen Portugali-peliä. Jos Suomi olisi voittanut Portugalin, kuuluu kysymys, kuka saisi valmentaa Suomea sen ensimmäisissä arvokisoissa.
Hodgsonin sopimus kattoi myös EM-kisat 2008 mikäli Suomi sinne olisi päässyt. Eli Hodgson olisi valmentanut.
|
|
|
|
|
John Devey
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Ilves
|
 |
Vastaus #64 : 02.12.2007 klo 00:46:03 |
|
Tietojeni mukaan Hodari oli sopinut siirtyvänsä Interiin jo ennen Portugali-peliä. Jos Suomi olisi voittanut Portugalin, kuuluu kysymys, kuka saisi valmentaa Suomea sen ensimmäisissä arvokisoissa.
Jo alusta lähtien sopimuksen pituus oli nämä karsinnat + arvokisat jos niihin päästään. Hodari olisi luotsannut Huuhkajia Alpeilla jos sinne oltais päästy EDIT: hidas, saa poistaa jos tahtoo
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #65 : 03.12.2007 klo 12:34:00 |
|
Mokasit Serbia-pelin kotona täysin
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #66 : 04.12.2007 klo 11:01:10 |
|
Jo alusta lähtien sopimuksen pituus oli nämä karsinnat + arvokisat jos niihin päästään. Hodari olisi luotsannut Huuhkajia Alpeilla jos sinne oltais päästy
- Äärettömän sinisilmäinen sopimusmalli Palloliitolta. Avatkaa nyt jo silmät! Hodgson tiesi jo menevänsä Interiin. Inter maksaa enemmän, kuin Palloliitto(?). We were heading for nil-nil. Ei Shefkiä lopun kukkupalloihin Portossa, vaan JoJo. Lopputurnauspaikka olisi ollut Hodgsonille rasite, kun hyväpalkkaisen ja mielenkiintoisen työsuhteen alkaminen olisi siirtynyt puolella vuodella.
|
|
|
|
|
Udi
Poissa
|
 |
Vastaus #67 : 04.12.2007 klo 11:04:31 |
|
- Äärettömän sinisilmäinen sopimusmalli Palloliitolta.
Avatkaa nyt jo silmät! Hodgson tiesi jo menevänsä Interiin. Inter maksaa enemmän, kuin Palloliitto(?). We were heading for nil-nil. Ei Shefkiä lopun kukkupalloihin Portossa, vaan JoJo.
Lopputurnauspaikka olisi ollut Hodgsonille rasite, kun hyväpalkkaisen ja mielenkiintoisen työsuhteen alkaminen olisi siirtynyt puolella vuodella.
En tiedä itkeäkö vai nauraa  Nauru sentään piristää 
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #68 : 04.12.2007 klo 11:09:39 |
|
En tiedä itkeäkö vai nauraa  Nauru sentään piristää  - Oman hyväuskoisuuden huomaamisen (?) käsittely voi todellakin saada ristiriitaisia ilmenemismuotoja. 
|
|
|
|
|
8board
Poissa
|
 |
Vastaus #69 : 04.12.2007 klo 11:20:53 |
|
Lopputurnauspaikka olisi ollut Hodgsonille rasite, kun hyväpalkkaisen ja mielenkiintoisen työsuhteen alkaminen olisi siirtynyt puolella vuodella.

|
|
|
|
|
el_Diablo
Poissa
Suosikkijoukkue: visio 2020
|
 |
Vastaus #70 : 04.12.2007 klo 11:39:59 |
|
Sitä en muista olisiko 0-3 Walesissa riittänyt, enkä myöskään jaksa selvittää, mutta todennäköisesti se oli lähempänä kuin 0-1 Portugalissa nyt ei olisi. serbia & montenegro olisi mennyt muilla lopulta toteutuneilla tuloksilla jatkokarsintaan, mikäli suomi olisi kaatanut walesin.
|
|
|
|
|
ensijokolmas
Poissa
|
 |
Vastaus #71 : 04.12.2007 klo 13:28:26 |
|
http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/internationals/2899305.stm0-2 tulosta paremmat (1-3, 0-3, 2-4 jne) tulokset Walesista olisivat Suomelle riittäneet mikäli Serbia (& Mont.) olisi hävinnyt samaan aikaan Italialle ja voittanut ja tämän jälkeen voittanut vieraissa ilman minkäänlaista panosta pelatessaan Walesin. No käytännössä Walesillakaan ei ollut viimeisessä ottelussa enää panosta, sillä Italian olisi pitänyt menettää pisteitä Azereita samaan aikaan pelattavassa ottelussa, jotta Wales olisi yltänyt lohkovoittoon. Niin, lopultahan Serbia tuon ottelun itseasiassa voittikin 2-3.. Eli Suomen arvokisapaikka jäi kahden Walesia vastaan tehtävän vierasmaalin (viimeisen vartin aikana), Italian serbejä vastaan tehtävän vierasmaalin sekä jatkokarsinnan päähän!
|
|
|
|
|
ALPPIK
Poissa
Suosikkijoukkue: Kalervo Palsa: Rotting reindeer carcass
|
 |
Vastaus #72 : 04.12.2007 klo 13:58:46 |
|
Matti Nykäsen ana lyysi Mika Kojonkoskesta soveltuu myös Roy Hodgsoniin vähän mukailtuna.
Mitä Hodgson on voittanu jalkapalloilijana, ei mitään mutta kuin persettä nuollu ja muilta vieny rahat. :keskari:
|
|
|
|
|
Romario
Poissa
|
 |
Vastaus #73 : 04.12.2007 klo 20:54:06 |
|
- Äärettömän sinisilmäinen sopimusmalli Palloliitolta.
Avatkaa nyt jo silmät! Hodgson tiesi jo menevänsä Interiin. Inter maksaa enemmän, kuin Palloliitto(?). We were heading for nil-nil. Ei Shefkiä lopun kukkupalloihin Portossa, vaan JoJo.
Lopputurnauspaikka olisi ollut Hodgsonille rasite, kun hyväpalkkaisen ja mielenkiintoisen työsuhteen alkaminen olisi siirtynyt puolella vuodella.
Kyllähän sä Wolf ihan selvästi jotakin jalkapallosta tiedät, mutta tämä nyt oli jo aika raflaavaa mutuilua. Olen tosin kyllä siinä samaa(?) mieltä, että tilipussin suuruus on se suurin vaikutin näissä kuvioissa, kuten suurimmassa osassa muitakin ammatteja.
|
|
|
|
|
joks11
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakennusliike M. Seppälä Oy
|
 |
Vastaus #74 : 04.12.2007 klo 21:16:07 |
|
- Äärettömän sinisilmäinen sopimusmalli Palloliitolta.
Avatkaa nyt jo silmät! Hodgson tiesi jo menevänsä Interiin. Inter maksaa enemmän, kuin Palloliitto(?). We were heading for nil-nil. Ei Shefkiä lopun kukkupalloihin Portossa, vaan JoJo.
Lopputurnauspaikka olisi ollut Hodgsonille rasite, kun hyväpalkkaisen ja mielenkiintoisen työsuhteen alkaminen olisi siirtynyt puolella vuodella.
Hyvää provoa, sille  Tosiasiassahan maailmasta ei löydy ainuttakaan valmentajaa, joka vaihtaisi EM-lopputurnauspaikan johonkin seurajoukkuediiliin johon pääsisi joka tapauksessa kisojen jälkeenkin.
|
|
|
|
|
|
|
|