• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

U21 Skotlanti-Suomi liveseuranta

Aloittaja Jayton, 26.03.2008 klo 20:19:54

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Ottelun paras pelaaja?

1 Tomi Maanoja
3 Jukka Raitala
5 Tuomo Turunen (K)
4 Jonas Portin
2 Ville Jalasto
16 Ilari Äijälä
13 Pyry Kärkkäinen
6 Marco Matrone
8 Nicholas Otaru (83'-->)
7 Kasper Hämäläinen
9 Berat Sadik
11 Jarno Parikka (83'<---)
Protestiääni

Johnny99

Onko Suomi-Tanska ottelun pelipaikkakunta jo päätetty?

Kynäseppä

Kasperista tulee kehityksen jatkuessa olemaan vielä paljon iloa huuhkajille. Jo viime kauden loppupuolella kaveri esitti todella vankkoja otteita turkulaisten riveissä.
Vakava loukkaantuminen on unohtunut lopullisesti ja Kappe on löytänyt itseluottamuksensa takaisin.
Hyvä kausi Tepsissä ja tervemenoa rahakentille!

Pyhäinhäväistys

Lainaus käyttäjältä: The Real Wolf - 26.03.2008 klo 22:39:07
- Mutta puhutaanko nyt miehestä vai pojasta?

Koko otteluhan oli selkeä pojat vastaan miehet. Suomalaiset esittivät kaikenlaisia pirteitä välähdyksiä, mutta Skotlanti näytti, millaista jalkapallo on, ja jyräsi määrätietoisesti peruspelillä odotettuun voittoon.
Joo, ikävä kyllä pojat vaan voittivat kehnon tuomaroinnin ja Suomen ihmeellisen nukahduksen ansiosta.

The Real Wolf

Lainaus käyttäjältä: mandela - 26.03.2008 klo 22:41:03
JEE, kaikki jo toivoivatkin mitäs minä sanoin -suden saapumista tänne.  ::)

- Tällä kertaa sanoin aika vähän tästä ottelusta etukäteen.  :ylos:

Eero

Lainaus käyttäjältä: The Real Wolf - 26.03.2008 klo 22:39:07
- Mutta puhutaanko nyt miehestä vai pojasta?

Koko otteluhan oli selkeä pojat vastaan miehet. Suomalaiset esittivät kaikenlaisia pirteitä välähdyksiä, mutta Skotlanti näytti, mitä jalkapallo on all about, ja jyräsi määrätietoisesti peruspelillä odotettuun voittoon.

Voi vittu mikä häviäjä.

jmh77

Ei oikein hyvä päivä suomifutikselle.. :(
No, homma jatkuu - ja paistaa se päiväkin vielä risukasaan!! :ylos: Nuoret eivät menettäneet vielä mitään ja onneksi Huuhkajillakin oli "vain" harjoituspeli.. Vituttaa, silti eteenpäin! ::)

Rikkiviisas

Lainaus käyttäjältä: The Real Wolf - 26.03.2008 klo 22:42:40
- Tällä kertaa sanoin aika vähän tästä ottelusta etukäteen.  :ylos:

Samoin kuin ottelun aikana, mutta heti käytit tilaisuuden jälkiviisasteluun.
Eikös sinun kannattaisi äkkiä mennä myös hehkuttamaan aina puolustamaasi Enckelmaniakin, kun kerran Bulgariaa vastaan päästi vain kaksi maalia?

Vai koskeeko tämä jälkiviisastelu vain tilanteita, joissa voit julistaa olevasi kaikkien muiden kanssa erimieltä ja jälkeenpäin todeta aina olleesi oikeassa?

Suomennettuna: Painu vittuun ja pysy siellä.

mandela


mandela

"EM-karsintalohkoaan puhtaalla pelillä johtava alle 21-vuotiaiden maajoukkue pelaa kesällä kaksi maaottelua, joista Puola kohdataan 3.6. Jyväskylässä ja Ruotsi 20.8. Turussa. Syyskuun alussa pelattavan EM-karsintaottelun pelipaikka ratkeaa televisiointineuvottelujen jälkeen. Vuoden ainoassa EM-karsinnan kotiottelussa Suomi kohtaa Tanskan."

Johnny99

Lainaus käyttäjältä: mandela - 26.03.2008 klo 22:50:34Syyskuun alussa pelattavan EM-karsintaottelun pelipaikka ratkeaa televisiointineuvottelujen jälkeen. Vuoden ainoassa EM-karsinnan kotiottelussa Suomi kohtaa Tanskan."

Toivottavasti Turussa. :ylos:

The Real Wolf

Lainaus käyttäjältä: Rikkiviisas - 26.03.2008 klo 22:47:33
Samoin kuin ottelun aikana, mutta heti käytit tilaisuuden jälkiviisasteluun.

- Keskityin toki ottelun aikana sen katsomiseen, enkä forumkirjoitteluun. Näin pystyn analysoimaan ottelun antia paremmin.

Mestori

Hämäläiseltä upea peli ja hieno maali, mutta myös Iltsu pelasi tänään mielestäni totutun hyvin. Ylipäätään Suomi oli ottelussa selvästi parempi.


Selostukselle vielä  :ylos: Ihan pirteää ja elävää selostusta, vaikken ruotsia ymmärräkkään. Mahdatkohan hallita selostamisen myös suomeksi? Hoopin paikka vapaana. Hopsansaa!


Rikkiviisas

Lainaus käyttäjältä: The Real Wolf - 26.03.2008 klo 22:52:23
- Keskityin toki ottelun aikana sen katsomiseen, enkä forumkirjoitteluun. Näin pystyn analysoimaan ottelu antia paremmin.

Ei kyllä tekstin perusteella uskoisi.
Enemmän tulee kuva, että onanoit Skotlannin lipulle, söit haggista ja vetäisit skottiviskiä päälle, jotta voit taas tulla tänne pätemään kun ihannoimasi luunmurskaaja"jalkapallo" voitti.

Eero

Lainaus käyttäjältä: The Real Wolf - 26.03.2008 klo 22:53:00
- Mistä? Mielipiteestäkö?

Ei vaan siitä että oot niin vitun vammanen :keskari:

mandela

Lainaus käyttäjältä: The Real Wolf - 26.03.2008 klo 22:53:00
- Mistä? Mielipiteestäkö?
Ei, mutta noin suorasanainen äläys moderaattorin taholta on aina vakava paikka.

The Real Wolf

Lainaus käyttäjältä: Eero - 26.03.2008 klo 22:53:58
Ei vaan siitä että oot niin vitun vammanen :keskari:

- Vammaisuus ei voi nyky-yhteiskunnassa olla bännäämisen peruste.

Eero

Lainaus käyttäjältä: The Real Wolf - 26.03.2008 klo 22:52:23
- Keskityin toki ottelun aikana sen katsomiseen, enkä forumkirjoitteluun. Näin pystyn analysoimaan ottelun antia paremmin.

Tosiaan, sitä analyysia odotellessa :D :D :D

EDIT: vittu sinä olet kyllä vammanen, ja mitä tulee nyky-yhteiskuntaan niin monesti toivois että vois olla

Pyhäinhäväistys

#443
Lainaus käyttäjältä: The Real Wolf - 26.03.2008 klo 22:53:00
- Mistä? Mielipiteestäkö?

Systemaattisesta provoilusta ja ns. flamebaitista. Ajoittain toki saattaa piristääkin keskusteluja ihan mukavasti, mutta useimmiten tulee vain näitä ylläolevan kaltaisia kuningasideoita, jotka voisi heivata tältä foorumilta ainakin minun puolestani jonnekin ihan muualle.

e: Mutta selostukselle täytyy tosiaan näin suurimpien itkuraivareideni taannuttua pistää  :ylos:. Hirveän paljon en ymmärtänyt, mutta eipä toisaalta ärsyttänytkään (tosin opsansaan ylikäyttöä kannattanee jatkossa varoa). Jos ja kun jannu osaa Suomea ja jos kiinnostusta selostaa myös suomeksi on, niin ehdottomasti EM-kisastudioon "keskeen"-janareiden tilalle.

The Real Wolf

Lainaus käyttäjältä: Eero - 26.03.2008 klo 22:54:54


EDIT: vittu sinä olet kyllä vammanen,

- Onpa ikävästi sanottu, ja tuosta sävystä voisi kyllä paljon perustellummin ehdottaa bänniä, kuin jalkapallo-otteluun liittyvästä mielipiteestä. Mutta en yleensä vaadi kenellekään bänniä, joten en tällekään pojalle.

Rikkiviisas

Tässä ketjussa Suden panos olisi tarpeen.
Tarkka analyysi Enkelmanin pelistä Bulgarian molempien maalien aikana tulisi todella tarpeeseen:
http://futisforum2.org/index.php?topic=44750.msg1840965#new

Samaten kansa haluaa lisätietoa Litmasen ja Forssellin paskuudesta täällä:
http://futisforum2.org/index.php?topic=44775.msg1840822#new

Eero

Lainaus käyttäjältä: The Real Wolf - 26.03.2008 klo 22:59:07
- Onpa ikävästi sanottu, ja tuosta sävystä voisi kyllä paljon perustellummin ehdottaa bänniä, kuin jalkapallo-otteluun liittyvästä mielipiteestä. Mutta en yleensä vaadi kenellekään bänniä, joten en tällekään pojalle.

Edelleen kaivattais sitä sun paljon mainostettua analyysiä The Real "vitsi ihmiseksi" Wolfilta, säälittävä pelle, oikeesti äitiskin häpee sinua  :D :keskari:

Ripareijo

#447
Vituttaa tuo Kanerva kun näyttää ulkopuolisen silmiin ihan siltä, että kaveri olisi vain tyytynyt Suomen tappioon.  :keskari:

Viimeisille minuuteille olisi ehkä kannattanut ottaa joku toinenkin vaihto kuin pelkästään tuo Otaru ---> Parikka. Toisella jaksolla esim. Pyry Kärkkäinen jäi keskikentällä aika näkymättömäksi ja varmaan loppuminuuteille olisi kannattanut ottaa kehiin Kärkkäisen tilalle Puustinen ja panostaa vielä enemmän hyökkäykseen.

Kokonaisuudessaan Suomelta hyvä peli. Paketti pysyi muutamia hairahduksia lukuunottamatta kasassa ja toivon, että tänään pelanneista laitapakeista löytyisi rahkeita joskus nousta A-maajoukkueeseenkin, jotta sinne saataisiin enemmän leveyttä.

Jonas Portin pelasi todella vakuuttavasti paria pikkuvirhettä lukuunottamatta.

Marco Matronelle täältä jälleen suuri peukku. Kaveri suututti Sky Sportsin selostajat jo ensimmäisellä jaksolla eikä tänäänkään väistellyt ketään tai mitään. Eteenpäin pelaamisessa oli ongelmia. Toisaalta pelityyli oli kovasti erilainen kuin mihin nuorukainen on Jarossa tottunut. Sellaisia palloja sieltä tänäänkin näytti lähtevän mitä Jarossakin pyritään hakemaan. Sillä erotuksella, että Jaro hyökkää aina kolmella tai neljällä jätkällä kun on mahdollisuus ja Suomi jäi tänään vain Sadikin target-hyökkäysroolin varaan.

Ottelun hahmo oli ehdottomasti Kasper Hämäläinen komealla maalillaan ja muutenkin erittäin hyvällä pelillään. Pallo pysyi jalassa ja nuorukainen teki kentällä oikeastaan ihan mitä halusi. Tänään ainakin selkeästi parempi suoritus kuin Steven Naysmithiltä, jolta olisin odottanut ehkä vielä vahvempaa pallollista roolia tänään.

Vaikka Suomi oli tänään helvetin hyvin organisoitu joukkue, niin maalit ratkaisee eikä suomalaiset päässeet tarpeeksi hyville tekopaikoille, jotta olisivat ottelua kyenneet voittamaan. Parhaat maalipaikat luotiin lähinnä muutamien yksilösuoritusten takia joista parhaita mielestäni esitti mainitun Hämäläisen lisäksi Ilari Äijälä.

The Real Wolf

Lainaus käyttäjältä: Rikkiviisas - 26.03.2008 klo 22:59:16
Tässä ketjussa Suden panos olisi tarpeen.
Tarkka analyysi Enkelmanin pelistä Bulgarian molempien maalien aikana tulisi todella tarpeeseen:
http://futisforum2.org/index.php?topic=44750.msg1840965#new

Samaten kansa haluaa lisätietoa Litmasen ja Forssellin paskuudesta täällä:
http://futisforum2.org/index.php?topic=44775.msg1840822#new

- Taas minut houkuteltiin mukaan off-topic-keskusteluun!  :redface:

Vain tämä yksi viesti tästä aiheesta tässä otsikossa siis: Valitettavasti näin hotellini baarissa ensimmäistä jaksoa vain siihen asti, kun lauma kendojanareita tuli ja vaihtoi kanavaa. Niinpä joudun odottamaan, kunnes näen tallennuksen. Siihen asti, mitä näin, Eckelman pelasi vakuuttavasti, Forssell oli odotetun huono, Litmanen syötti muutaman nätin, mutta myös menetti tilanteita. Rankkarin olisi pistänyt sisään myös Atik Ismail tai Esko Ranta.

The Real Wolf

Lainaus käyttäjältä: Eero - 26.03.2008 klo 23:02:36
Edelleen kaivattais sitä sun paljon mainostettua analyysiä The Real "vitsi ihmiseksi" Wolfilta, säälittävä pelle, oikeesti äitiskin häpee sinua  :D :keskari:

- Edelleen ikävän sävyistä nimittelyä. Kehotan sinua vaatimaan itseltäsi enemmän.