FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
19.07.2025 klo 22:06:59 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 7 [8] 9 ... 15
 
Kirjoittaja Aihe: Club Atlético de Madrid  (Luettu 27017 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Torso2

Poissa Poissa


Vastaus #175 : 15.10.2006 klo 01:11:31

Torresin maali oli myös tärkeä Torresille itselleen ja Atleticolle myös jatkoa ajatellenkin, sillä El Ninon maalit ovat entistä tärkeämpiä Maxin loukkaantumisen takia. Mitenköhän Petrovin kävi? Ei kunniankukko laula jos sekin on ulkona pitkään. Tärkeä voitto vaikka hieman nihkeesti tulikin!
Torso2

Poissa Poissa


Vastaus #176 : 15.10.2006 klo 01:17:42

Ja onko muuten Lucas Leivan siirtymisestä Atletin paitaan mitään varmaa tietoa? Vissiin aika lupaava Brassi joka olis hyvä hyökkään ja puolustaan. Keskikentällä pieni luovuuden puute paistaa läpi.
Torso2

Poissa Poissa


Vastaus #177 : 15.10.2006 klo 01:18:48

Siis toi luovuus juttu Atleticolla jos laitoin sekavasti  :)
Thouni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Artsakh, M'well, Zapresic boys.


Vastaus #178 : 15.10.2006 klo 15:45:43

Mitenköhän Petrovin kävi? Ei kunniankukko laula jos sekin on ulkona pitkään.
::) :(
Uutinen
Atléticon Petrov puoli vuotta sivussa
15.10.2006 14:49
 
Espanjan jalkapalloliigassa pelaavan Atlético Madridin keskikenttäpelaaja Martin Petrov on sivussa pelikentiltä kuutisen kuukautta. Petrov loukkaantui lauantaina Recreativo-ottelussa ja sunnuntaina tehdyt tutkimukset vahvistivat, että bulgarialaisen vasemman polven eturistiside on poikki.

Aiemmin tällä viikolla Atlético menetti keskikentän toisella laidalla pelaavan Maxi Rodriguezin riveistään täsmälleen samanlaisen polven eturistisidevamman takia. Petrov ja Maxi nähtäneen kentällä korkeintaan kevään viimeisissä otteluissa.

(MTV3)

FutisForum nimimerkki

Poissa Poissa


Vastaus #179 : 15.10.2006 klo 16:46:36

Ei helvetti... >:( Alas
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #180 : 15.10.2006 klo 16:57:18

Ei prkl, kaks loistavaa wingeriä viikon sisään pitkällä sairaslomalle, kyllä nyt pistää vituttaa >:(
Galletti ja Jurado varmaan ykkösvaihtoehdot korvaajiks, mut kyl talvel on pakko joku ostaa loukkaantuneitten tilalle...eipä kyl varmaan vaan ole hirveesti hyviä tarjokkaita
Torso2

Poissa Poissa


Vastaus #181 : 15.10.2006 klo 21:03:43

Voi myös olla että Mista siirretään laitaan, El Kun ja Torres kärjessä. Tpsin silloin ei jäisi yhtään hyökkääjää vaihtoon. Brassi Lucas Leivan siirtymisestä Atletiin olen kuullut huhja, mutta ei hänkään laituri ole joten se tontti jäisi täyttämättä. Sitten yksi vaihtoehto on laittaa Antonio Lopez laitaan ja Pernia pakkiin mutta.... ei hyvältä kyllä näytä!
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #182 : 16.10.2006 klo 11:03:14

Niin kyl toi Maxin ja Petrovin loukkaantumiset vetää mielen vieläkin aika synkäks :(
Juu varmaan paras vaihtoehto on nostaa A.Lopez laidalle ja Pernia laitapakiks, olis ihan varmasti toimiva ratkaisu.
Revolver

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ¡Viva Fuentealbilla!


Vastaus #183 : 16.10.2006 klo 12:01:15

Atletin kohdalla on huomioitava, että sekä Petrov että eritoten Maxi ovat pelaajia, jotka liikkuvat pelissä erittäin laajalla säteellä (niin vertikaalisesti kuin diagonaalisesti, so. hakevat palloa alhaalta, kaventavat tukemaan keskikentän keskustaa, ajavat maalille pallon kanssa tai ilman jne.), ovat erittäin juoksuvoimaisia (mikä liittyy ennenkaikkea nopeuskestävyyteen ja yleiseen fyysiseen kuntoon) ja maaliahneita. Toisin sanoen, miesten korvaaminen tulee olemaan erittäin vaikeata, ei vain koska molemmat ovat erinomaisia jalkapalloilijoita, vaan myös koska Atletin laitapelaajien roolit ja tehtävät ovat rakennettu niin pitkälti miesten omien, erityisten ja osin ainutlaatuisten vahvuuksien varaan.

Itse en pitäisi sitäkään vaihtoehtoa täysin poissuljettuna, että Aguirre muokkaisi koko ryhmitystä uuteen uskoon, ainakin mikäli esimerkiksi Deportivoa, Levantea ja Zaragozaa vastaan korvaajalaiturit osoittautuisivat liian heppoisiksi. Tältä osin ensimmäisenä tulisi mieleen "barçamainen" 4-3-3, missä keskikenttä tukittaisiin hyvin ja sitä myöden Maniche saisi vapaammat kädet nousta tukemaan hyökkäyksiä, ja mikä edellyttäisi myös laitapakeilta vahvaa osallistumista hyökkäyspelaamiseen (mikä ei Atletin kohdalla muodostune ongelmaksi, materiaali ja tämän hetkinen pelitapa huomioon ottaen). Tuo pelitapa sopisi varmasti myös hyökkäyspään vaihtoehtoja ajatellen, ja etenkin Agüeron vahvuudet varmaankin pääsisivät tuollaisessa ryhmityksessä oikeuksiinsa (ei sillä etteikö nuorukainen olisi pelannut hienosti tähänkin asti). Tietysti jopa siirtyminen kolmen miehen keskuspuolustukseen voisi olla mahdollinen, mutta nykypäivänä tuollaiseen ratkaisuun päätyminen olisi melkoinen yllätys jopa Aguirrelta.

Varmaa on kuitenkin se, että Aguirre jos kuka osaa muokata joukkueen pelitavan mahdollisimman hyvin sen vahvuuksien (tai heikkouksien, ihan miten vaan) mukaan, ja siinä mielessä Atletin tilanne ei kahden avainpelaajan loukkaantumisen jälkeen ole niin huolestuttava kuin se olisi, jos penkin päässä olisi joku taktisesti köyhempi kaveri.
« Viimeksi muokattu: 16.10.2006 klo 12:09:28 kirjoittanut Revolver »
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #184 : 16.10.2006 klo 15:54:19

Juven Camoranesi ja Interin Alvaro Recoba on liitetty uusina niminä punavalkosiin. Näitä heppuja on kaavailtu Maxin ja Petrovin korvaajiks, mut enpä tiedä onko siihen ???
FutisForum nimimerkki

Poissa Poissa


Vastaus #185 : 16.10.2006 klo 16:12:55

No ei Recobasta varmaan ainakaan, eihän se edes pysy millään kasassa. Camoranesi vakuutti ainakin minut kesän kisoissa, mutta varmasti erittäin kallis pelaaja, ja tuskin Juve ihan helpolla miehestä luopuisikaan.
Torso2

Poissa Poissa


Vastaus #186 : 16.10.2006 klo 20:20:03

Pelaajia jotka oikeasti pystyisivät korvaamaan nämä kaksi herraa ei montaa maan päältä löydy. Ja nämä jotka voisivat tuurata heitä menestyksellä tuskin lähtevät halvalla jos ollenkaan. Eli jotain muuta on keksittävä eikä edes pitäisi yrittää korvata heitä. Puolustus on edelleen kova ja syvyyttä sinne suuntaan riittää. Onko Herculeksen ihmelapsen Miguel De Las Cuevasin toipumisesta uutta tietoa, sillä siinä olisi hieman helpotusta hyökkäyspeliin. Vaikka hyppääminen leikkaus pöydältä kentälle maaleja tekemään ei helppoa olekaan.
ogami itto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: F.C. Simpático


Vastaus #187 : 17.10.2006 klo 02:37:53

'Iloinen' perhekuva  ???:

Eki83

Poissa Poissa


Vastaus #188 : 17.10.2006 klo 05:27:11

Recoba ;D Uruguaylainen ei ole edes köyhän miehen Petrov saati sitten Maxi. Taitaa olla jonkinlainen kulttihahmo Milanon luuseriporukassa joten pysyköön siellä. Camoranesi onkin jo paljon potentiaalisempi kaveri ja voisi irrotakin Juvesta. Itse kyllä ihmettelin jo kesällä, mistä Atleti repi koko ajan rahaa siirtokassaan. Vieläkö siellä muka on jotain jäljellä?

Atleticon vahvalle kaudenalulle toki Ylos Ainoat pistemenetyksen suoria kilpailijoita RMA:ta ja Valenciaa vastaan. Toivottavasti kylvettävät taas ainakin Barcelonaa kuten tapana on ollut.
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #189 : 18.10.2006 klo 15:45:58

Totuttuun tapaan paljon uusia pelaajia on liitetty punavalkosiin. Yhtään varmaa siirtoa ei vielä ole tiedossa, mutta eiköhän se ole varmaa että ainakin yksi hankinta taphtuu talven siirtoikkunan aikaan. Uusimpina niminä ovat River Platen Fernando Belluschi ja myös on huhuiltu että Albert Luque siirtyisi takaisin sumujen saarilta Espanjaan ja tällä kertaa Vicente Calderonille. Saa nähdä mitä tammikuussa tapahtuu.
Torso2

Poissa Poissa


Vastaus #190 : 19.10.2006 klo 20:55:17

Luque kävisi mulle kyllä! Se vanha Luque Deporista, eikä se joka pelaa nyt Newcastlessa.
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #191 : 21.10.2006 klo 16:42:09

Tod.näk. avaus illan peliin.
Leo Franco; Valera, Pablo, Perea, Antonio López; Costinha; Galletti, Luccin, Maniche, Mista; y Fernando Torres
Saapa nähä millaseen järjestykseen "velho" Aquirre laittaa ton keskikentän. Ilmeisesti Costinha,Luccin ja Maniche pelaavat keskellä, Galletti ja Mista viipottavat laidoilla ja Torres yksinäisenä piikkinä.
hollowi

Poissa Poissa


Vastaus #192 : 21.10.2006 klo 19:19:37

Ei voi väkisinkään väittää Atletin tilannetta huonoksi, vaikka tärkeät ukot sivuun lähtivätkin. Galletti ja Mista ovat kuitenkin kovempia kuin liigan pikkuseurojen peruslaiturit, joten sen suhteen ei suuria ongelmia ole. Mahdollista lienee myös nähdä Barça-tyyppinen miehitys, jossa Torres heiluu piikissä ja hieman alapuolella häärisivät Galletti ja Kun Agüero, vai?
BigBen

Poissa Poissa


Vastaus #193 : 23.10.2006 klo 01:11:14

Kuis hyvin tää Aguero on lunastanu hypetystään?
Udi

Poissa Poissa


Vastaus #194 : 23.10.2006 klo 09:44:25

Mista poissa seuraavat kolme viikkoa. Ensi viikolla Atléti häviää taas mañoille ;D
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #195 : 24.10.2006 klo 09:28:54

Voi prkl ku näit miehii tippuu ku sodassa >:( No onneks materiaali on suht laaja et löytyy korvaajia, mut on noi sen luokan pelimiehiä et kyllä noiden poissaolot heikentää selkeästi joukkuetta.
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #196 : 24.10.2006 klo 09:37:11

Kuis hyvin tää Aguero on lunastanu hypetystään?

Kaksi kertaa täydet minuutit - kolme kertaa vaihdosta sisään. 280 peliminuuttia ja yksi maali voitto-ottelussa Bilbaota vastaan. Pahasti raakilehan hän vielä on, mutta osoittanut jo vahvaa potentiaalia. Kauden edetessä nähdään mitä tapahtuu.

Tän hetkinen tilasto on 2 kertaa avauksessa ja 5 kertaa vaihdosta sisään. Ihan potentiaalisia esityksiä ja tehnyt niissä kaksi maalia, toinen ehkä saatto haiskahtaa käsi virheeltä :o  Nyt tulossa lisää vastuuta Mista loukkaantumisen vuoksi
Mogitus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #197 : 24.10.2006 klo 18:20:20

http://www.youtube.com/watch?v=xS5hJFhYKkE

Saattoi haiskahtaa?  ;D
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #198 : 25.10.2006 klo 13:08:47

Pelit cupissa loppuivat hyvin lyhyeen, kun Levantelta tuli kuokkaan 1-0 :( Nooh nyt kaikki keskittyminen liigaan ja sitä kautta €kentille
Udi

Poissa Poissa


Vastaus #199 : 25.10.2006 klo 13:24:23

Pelit cupissa loppuivat hyvin lyhyeen, kun Levantelta tuli kuokkaan 1-0 :( Nooh nyt kaikki keskittyminen liigaan ja sitä kautta €kentille

Kannattaa ennen toista osaottelua jo luovuttaa ??? 8)

 
Sivuja: 1 ... 7 [8] 9 ... 15
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa