FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
05.10.2025 klo 18:35:33 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Äänestys
Kysymys: Kumpi on ihkumpi
Inter
TPS
Topic lukkoon ja avajalle bannia

Sivuja: 1 ... 44 [45] 46 ... 472
 
Kirjoittaja Aihe: Inter vs TPS, TPS vs Inter  (Luettu 1249960 kertaa)
3 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
TZagallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna


Vastaus #1100 : 06.08.2009 klo 15:52:30

Selvästi sattui hieman...

Kysehän on juuri siitä, että nämä SWU isit ja äidit, joilla se tepsun yleisömäärä on saatu nousuun on juurikin niitä GH:ta. Itse pienessä seurassa toimivana olen nähnyt tämän SWU lippujen vaikutuksen kun yhtäkkiä kaikki jalkapallosta mitään tietämättömät maakunnan isit ja äidit alkoivat käydä peleissä ja puhumaan halveksien Interistä.
Ei sattunut. Itselläni ei ole mitään aavistusta kuinka paljon SWU-yhteistyön kautta tai ansiosta myydään lippuja TPS:n kotiotteluihin. Veikkaan, huom! veikkaan, että kovin montaa prosenttia tämän kauden katsojista ei SWU:n kautta ole matseihin tullut. Voin tietysti olla väärässäkin, mutta kotiotteluissa juurikin tuo SWU- ja junnukatsomo (N) loistaa tyhjyyttään. Suuri osa näistä vanhemmista voi joka tapauksessa olla GH:ita, mutta jos pienikin osa on kiinnostunut TPS:sta pysyvästi on se eteenpäinmenoa. "Jalkapallosta mitään tietämättömät maakunnan isit ja äidit alkoivat käydä peleissä" - HYI SENTÄÄN! Suomifutis laskussa!

"ja puhumaan halveksien interistä". Itseni on vaikea uskoa ihan näin jyrkkään suhtautumiseen tavallisen kansan osalta, mutta tottakai se on ymmärrettävää että symppaavat Tepsiä, joka on sen oman pojan seuran yhteistyöseura. Tämähän on juuri sitä, mitä TPS haluaa saavuttaa SWU:lla, kaikkien SWU-seurojen pelillisen ja toiminnallisen kehityksen lisäksi siis.
Saminaattori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Inter Turku


Vastaus #1101 : 06.08.2009 klo 16:12:19

Inter on perustettu siksi, ettei omistajan see pee vam mainen poika pärjännyt tepsukoissa. ::) :keskari:
Stefu on viimeisen päälle futismies ja eiköhän tuo oman seuran perustaminen ollut S.Håkansin mielessä jo pitkään ennen Interin perustamista. Tuo Paten tilanne antoi varmaankin vain hyvän tekosyyn seuran perustamiseen. Onhan tuo tavallaan ihan hauska tarina.
Meillä on kyllä eri käsitykset sekä sympaattisuudesta että varsinkin "muovista". Jos seura ottaa italialaiselta suurseuralta sekä nimen että peliasun, niin kyllä siinä vähintäänkin muovisuuden rajat pölisevät. Sama kuin joku perustaisi nyt vaikkapa Poriin kokovalkeissa pelaavan Real Porin.

Se kuitenkin on totta, että Interin olemassaolo tekee Turusta Suomen kiistattoman jalkapallopääkaupungin, ja että seuran pelaajapolitiikka oli varsinkin viime kaudella onnistunutta.
No mikä sitten olisi pitänyt valita seuran nimeksi? Näitä Inter-nimisiä seurojahan maailmassa riittää, esim. Inter Baku on perustettu 7 vuotta Inter Turkua myöhemmin. Sitten on vielä Inter Bratislava Slovakiassa tuo tunnetuimman milanolaisen lisäksi. Aina mieluummin Inter Turku kuin vaikka joku Turku United. Vai olisiko Stefun pitänyt jättää seura kokonaan perustamatta, kun siitä joka tapauksessa tulisi "muoviseura"? Omassa viestissäsi myönnät myös sen tosiasian, että Interin vaikutus turkulaisen futiskulttuurin kehittymiselle on täysin kiistaton. Ja kyllähän tuo Inter-nimi on myös siitä hyvä, että se korostaa yhtä seuran arvoista, kansainvälisyyttä. Sitä täytyisi seuran markkinoinnissakin korostaa ja tuoda esille.

Pohjimmiltaan kyse siitä, että Inter on muovinen, mutta sillä ei ole seuran kannattajille mitään vitun väliä. Kyllähän minäkin olisin varmasti ylpeä seuran perinteistä, jos jotain vanhempaa seuraa kannattaisin, mutta kyllä ne omat kokemukset ovat paljon tärkeämpiä. Se on sitten eri asia, jos on seurannut kotimaista futista jo ennen kuin Inter on edes perustettu, niitäkin kirjoittajia toki foorumilta löytyy.
betluck

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: TPS, Djurgårdens IF, Marsalforn FC, SL Benfica


Vastaus #1102 : 06.08.2009 klo 16:40:42

Ei seuraa tee muoviseksi se, ettei sillä ole vuosisadan mittaisia perinteitä. Jos minä nyt perustan Turku Pride Football -nimisen seuran vitosdivariin ja sieltä vuosi vuodelta nousemme liigaan, niin aikamoista jeesustelua olisi kuuden vuoden päästä itkeä, kun joku turkulainen muovipaska pärjää. Lähinnä kyseenalaista olivat ne pari Interin suorittamaa sarjapaikan puhallusta silloin 90-luvulla.

E. No toisaalta, ehkä Turun Homot Fudaajat olisi parempi, niin ei nouse kielikysymys päällimmäiseksi.
« Viimeksi muokattu: 06.08.2009 klo 16:41:44 kirjoittanut betluck »
Venire

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Inter Turku


Vastaus #1103 : 06.08.2009 klo 16:49:00

Onko se nyt sitten Interin vika että Suomen sarjajärjestelmässä on vikaa?
Ravi-Paisti

Poissa Poissa


Vastaus #1104 : 06.08.2009 klo 17:11:44

seuran kannattajille mitään vitun väliä. Kyllähän minäkin olisin varmasti ylpeä seuran perinteistä, jos jotain vanhempaa seuraa kannattaisin, mutta kyllä ne omat kokemukset ovat paljon tärkeämpiä. Se on sitten eri asia, jos on seurannut kotimaista futista jo ennen kuin Inter on edes perustettu, niitäkin kirjoittajia toki foorumilta löytyy.

Tällaiselle keski-ikäiselle kuten minä, jolle TPS ei ole edes omassa nuoruudessa ollut mitenkään läheinen seura, Inter on hyvä vaihtoehto. Omassa nuoruudessa oli vielä aika jyrkkä poliittinenkin asetelma, TPS oli selvästi porvarillinen seura ja TuTo, jossa itse pelasin, sitten taas enemmän vasemmistolainen. Vaikka iän myötä oma ajatusmaailma on kääntynyt kyllä selvästi enemmän oikealle, niin en missään vaiheessa ole kokenut Tepsiä millään tavalla läheiseksi seuraksi. Sitten kun Inter peri sarjapaikan Nahkakuulalta, joka on myös ollut itselle läheinen seura, ja myöhemmin TuTon, jossa on siis tullut itsekin pelattua, niin Interistä tuli minun seurani. Olen toki Turussa selvässä vähemmistössä, mutta muovisuudesta ja lyhytikäisyydestä huolimatta juuri Interin historia on syy, miksi kannatan Interiä enkä Tepsiä.
Ravi-Paisti

Poissa Poissa


Vastaus #1105 : 06.08.2009 klo 17:18:49

Tuosta nimiasiasta vielä sen verran, että käsittääkseni Interiä perustettaessa Håkans olisi halunnut seuran nimeksi FC Turku, mutta ko. seura ei halunnut luopua nimestään. Fc-turku82? nimimerkki osannee vahvistaa tai kumota tämän hataran muistikuvani vuosikymmenien takaa.

Omasta mielestäni nimi ei seuraa pahenna, eivätkä nuo väritkään pahoilta näytä. Aika moni vanhakin seura maailmalla kuitenkin on omat värinsä joltain muulta kopionut.
rob

Poissa Poissa


Vastaus #1106 : 06.08.2009 klo 17:21:40

Ulkopaikkakuntalaisena on pakko kommentoida. Ylempänä 2 Interin kannattajaa esitti näkemyksen TPS:sta; toisen mielestä TPS on enemmän varsinaissuomalainen seura (Interin ollessa enemmän turkulainen), kun taas toinen piti TPS:aa umpiturkulaisena. Mielenkiintoista! :)

Turussa asuvana, mutta Stadista kotoisin olevana mulle on tullut tässä parin vuoden sisällä hyvin selväksi, että Tepsiä turkulaisempaa ei juuri ole. Toisaalta taas olen huomannut Tepsiä kannatettavan lähikylissäkin, mutta ulkopaikkakuntalaiseen Inter-kannattajaan en ole törmännyt.

Turun seuroista sympatiat ovat selkeästi Interin puolella. Selailin eilen topicin ensimmäisiä sivuja ja joku siellä loistavasti asian kiteyttikin: "TPS on turkulaisempi, joten Inter on Turun seuroista väistämättä sympaattisempi" tjsp.
Hellhammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter, AC Sauvo


Vastaus #1107 : 06.08.2009 klo 17:40:19

Mistä näitä GH-08 janareita oikein tulee? Jos olisi vähän kauemmin jalkapalloa seurannut, niin tietäisit puhuvasi roskaa. Onhan Sairasen rahoilla ollut varmasti vaikutusta, mutta ihan hyvin seura porskutti jo ennen Sairasen mukaan tuloa. 
Uskallan väittää seuranneeni jalkapalloa, sekä kannattamaani seuraa kauemmin kuin sinä. Olen seurannut jalkapalloa jopa niinkin "kauan", että muistan elävästi tepsukoiden konkurssit, kuten varmasti itsekin muistat. Tepsi pärjäsi silloin joskus 70-luvulla, kun jalkapallo oli vain ja ainoastaan harrastus jopa pääsarjapelaajille. Kun jalkapallo otti ensiaskelia ammattimaistumisen suuntaan, niin kyllä tepsi oli ihan kuralla, KUNNES tuli eräs Sairanen rahojensa kanssa. "Onhan Sairasen rahoilla ollut varmasti vaikutusta"...Jumalauta herää itse jo tähän päivään.

Ennen Sairasen mukaan tuloa tepsillä oli tasan kolme kannattajaa+lippu, mitä kukaan tepsin peleissä käynyt ei voi kiistää. Olkoonkin että Sairanen ei teitä sinne nyt varmaan itse ostanut, mutta joku syy-seuraussuhde (=kausaaliyhteys, siinä uusi sivistyssana) asialla on oltava, tai sitten kyseessä on vain aivan uskomaton sattuma. Markkinointibudjetti varmaankin viisinkertaistui, ja näin ollen yleisömäärätkin kasvoivat kunnioitettaviin lukemiin käytännössä yhdessä yössä. Sairasen rahoilla ei varmastikaan ole MITÄÄN tekemistä tuon kanssa, vaan sen on tepsin omaa hyvää pitkäjänteistä työtä, joka kumpuaa jo lähes 90-vuotisen historian hämäristä ja perinteistä...

TZagallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna


Vastaus #1108 : 06.08.2009 klo 17:47:36

Jaakon pointti lieni siinä, että divarireissun jälkeen homma näytti kuitenkin hiukan paremmalta kuin muutamaa vuotta aikaisemmin, ja ennen Sairasen rahoja. Tästä ja Sydän pelissä -ryhmän houkuttelusta mukaan lähtee kyllä Jakoselle valtava peukku.
Paksu

Poissa Poissa


Vastaus #1109 : 06.08.2009 klo 18:14:31

Lainaus
Uskallan väittää seuranneeni jalkapalloa, sekä kannattamaani seuraa kauemmin kuin sinä. Olen seurannut jalkapalloa jopa niinkin "kauan", että muistan elävästi tepsukoiden konkurssit, kuten varmasti itsekin muistat. Tepsi pärjäsi silloin joskus 70-luvulla, kun jalkapallo oli vain ja ainoastaan harrastus jopa pääsarjapelaajille. Kun jalkapallo otti ensiaskelia ammattimaistumisen suuntaan, niin kyllä tepsi oli ihan kuralla, KUNNES tuli eräs Sairanen rahojensa kanssa. "Onhan Sairasen rahoilla ollut varmasti vaikutusta"...Jumalauta herää itse jo tähän päivään.

Ennen Sairasen mukaan tuloa tepsillä oli tasan kolme kannattajaa+lippu, mitä kukaan tepsin peleissä käynyt ei voi kiistää. Olkoonkin että Sairanen ei teitä sinne nyt varmaan itse ostanut, mutta joku syy-seuraussuhde (=kausaaliyhteys, siinä uusi sivistyssana) asialla on oltava, tai sitten kyseessä on vain aivan uskomaton sattuma. Markkinointibudjetti varmaankin viisinkertaistui, ja näin ollen yleisömäärätkin kasvoivat kunnioitettaviin lukemiin käytännössä yhdessä yössä. Sairasen rahoilla ei varmastikaan ole MITÄÄN tekemistä tuon kanssa, vaan sen on tepsin omaa hyvää pitkäjänteistä työtä, joka kumpuaa jo lähes 90-vuotisen historian hämäristä ja perinteistä...

Juuri näin!

Muovilla tarkoitetaan mielestäni keinotekoista.
Tämän TPS:n nousu Sairasen rahoilla ei ole mitään muuta kun muovia. Kaikki SWU, Sydän pelissä yms. on tapa ostaa itselleen kannattajakuntaa. Onhan siinä toki onnistuttukkin, mutta pitemmän päälle uskon, että jos seura keskittyy tekemään omat peliin liityvät asiat hyvin on sen kannatustoiminta rehellistä ja varmemmalla pohjalla. Se on yhdenkään TPS kannattajan turha väittää, että muutosta ei olisi ollut ja etteikö muutos olisi ollut nopea. Sitä en tiedä miten Ultraboyz on syntynyt, mutta kuvittelisin, että ei seuran perustamana niin kuin TPS fanitoiminta käytännössä nykyään on.
Älkää turhaan Inter fanit harmitelko sitä, että mainostamiseen ei käytetä tarpeeksi rahaa. Jos itse löydätte paikalle peleihin ja nautitte pelaavasta fudiksesta niin kyllä sinne kaikki oikeasti peliä arvostavat löytävät.

Rahalla saa kuitenkin aina pelkästään huoria!
mackeri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #1110 : 06.08.2009 klo 18:20:55



::) Mistä näitä asiantuntijoita oikeen tulee? Pitäisikö tässä hävetä, että käyn katsomassa rakastamaani seuraa niinkin edullisella kausikortilla?



Rahalla saa kuitenkin aina pelkästään huoria!

Sieltähän taitaakin kajahtaa oikeen kokemuksen syvä rintaääni.
« Viimeksi muokattu: 06.08.2009 klo 18:21:58 kirjoittanut mackeri »
Paksu

Poissa Poissa


Vastaus #1111 : 06.08.2009 klo 18:25:44

Lainaus
Lainaus
Ulkopaikkakuntalaisena on pakko kommentoida. Ylempänä 2 Interin kannattajaa esitti näkemyksen TPS:sta; toisen mielestä TPS on enemmän varsinaissuomalainen seura (Interin ollessa enemmän turkulainen), kun taas toinen piti TPS:aa umpiturkulaisena. Mielenkiintoista! :)

Turussa asuvana, mutta Stadista kotoisin olevana mulle on tullut tässä parin vuoden sisällä hyvin selväksi, että Tepsiä turkulaisempaa ei juuri ole. Toisaalta taas olen huomannut Tepsiä kannatettavan lähikylissäkin, mutta ulkopaikkakuntalaiseen Inter-kannattajaan en ole törmännyt.

Turun seuroista sympatiat ovat selkeästi Interin puolella. Selailin eilen topicin ensimmäisiä sivuja ja joku siellä loistavasti asian kiteyttikin: "TPS on turkulaisempi, joten Inter on Turun seuroista väistämättä sympaattisempi" tjsp.

Niin kysehän on siitä, että ei varsinais-suomalaisille Liedot, Maskut yms. on sama kuin turkulainen. Tarkoitus oli juurikin se, että niitä Inter kannattajia ei oikein löydy turun kaupunkialueen ulkopuolelta, koska maakunnat on TPS:n
Venire

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Inter Turku


Vastaus #1112 : 06.08.2009 klo 18:28:28

Älkää turhaan Inter fanit harmitelko sitä, että mainostamiseen ei käytetä tarpeeksi rahaa.

No kyllä muuten varmana harmitellaan, näin korkealla tasolla jalkapalloa pelaava seura ansaitsisi edes parempaa mainontaa. Mainostamalla saaduilla lisäkatsojilla kyllä peitettäisiin mainostamiseen käytetyt kulut, eli siltä kannalta en ymmärrä miksei oteta sitä pientä riskiä ettei mainostaminen toimi. Vikana on todennäköisesti Carita Joutsia.
TZagallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna


Vastaus #1113 : 06.08.2009 klo 18:30:41

Ei kun kato se on siistimpää kannattaa pienen piirin vaihtoehtojoukkuetta. Eiköhän nimim. Paksu vaihtaisi suosikkijengiä samantein, jos katsomot alkaisivat pullistella ja Turusta tulisi joskus sinimusta. Noh, saatte pitää Paksun hamaan tulevaisuuteen, jollei jotain kerrassaan yllättävää pääse tapahtumaan.
Orion

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #1114 : 06.08.2009 klo 18:31:17

No kyllä muuten varmana harmitellaan, näin korkealla tasolla jalkapalloa pelaava seura ansaitsisi edes parempaa mainontaa. Mainostamalla saaduilla lisäkatsojilla kyllä peitettäisiin mainostamiseen käytetyt kulut, eli siltä kannalta en ymmärrä miksei oteta sitä pientä riskiä ettei mainostaminen toimi. Vikana on todennäköisesti Carita Joutsia.
Onneksi teillä on CJ. Muutenhan te olisitte voineet saada hyödynnettyä mestaruutta.
Rover

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1922


Vastaus #1115 : 06.08.2009 klo 18:34:26

No mikä sitten olisi pitänyt valita seuran nimeksi? Näitä Inter-nimisiä seurojahan maailmassa riittää, esim. Inter Baku on perustettu 7 vuotta Inter Turkua myöhemmin. Sitten on vielä Inter Bratislava Slovakiassa tuo tunnetuimman milanolaisen lisäksi. Aina mieluummin Inter Turku kuin vaikka joku Turku United. Vai olisiko Stefun pitänyt jättää seura kokonaan perustamatta, kun siitä joka tapauksessa tulisi "muoviseura"? Omassa viestissäsi myönnät myös sen tosiasian, että Interin vaikutus turkulaisen futiskulttuurin kehittymiselle on täysin kiistaton. Ja kyllähän tuo Inter-nimi on myös siitä hyvä, että se korostaa yhtä seuran arvoista, kansainvälisyyttä.

Ihan sama minkä olisi valinnut, mutta Inter Turku nyt vaan on mielestäni aika naurettava. En näe, miten se paljoa eroaa erittäin muovisesta Unitedista, varsinkinkin kun Tampere Utd:n takana on oikeasti yhdistyminen - niin kuin Interillä joku ihana kansainvälisyysaate. Plus, on huono argumentti sanoa, että seuran nimi on kopionti on ookoo, koska niin tehdään itäblokissakin. Lisäksi vielä sekä Baku että Bratislava on ymmärtänyt vetää rajan johonkin eikä käytä sinimustaa pystyraitaa.

Interin vaikutus turkulaisen futiskulttuurin kehittymiselle on totta kai kiistaton. Futiksella on paljon enemmän näkyvyyttä Turussa kuin vaikka Tampereella, koska VL:aa pelaa kaksi jengiä, ja vielä hyvällä menestyksellä. Lisäksi derbyjen tuoma arvo turkulaiselle futikselle on huikea. Mutta sekin on ihan päivänselvää, että viime kauden mestaruudesta huolimatta vielä Interiä merkittävämpi futiskulttuurin kehittäjä on Tepsi.
GismoLaitela

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Inter Turku, Suomi


Vastaus #1116 : 06.08.2009 klo 18:35:59


mutta ulkopaikkakuntalaiseen Inter-kannattajaan en ole törmännyt.

Täällä
Paksu

Poissa Poissa


Vastaus #1117 : 06.08.2009 klo 18:40:50

Lainaus
Ei kun kato se on siistimpää kannattaa pienen piirin vaihtoehtojoukkuetta. Eiköhän nimim. Paksu vaihtaisi suosikkijengiä samantein, jos katsomot alkaisivat pullistella ja Turusta tulisi joskus sinimusta. Noh, saatte pitää Paksun hamaan tulevaisuuteen, jollei jotain kerrassaan yllättävää pääse tapahtumaan.

Ei kun se on kato siistimpää kannattaa peliin keskittyvää joukkuetta mieluummin kuin kaikkeen ällöttävään oheishöttöön keskittyvää.
Ei ole mikään ongelma pullistelevissa katsomoissa jos ne saadaan aikaan pelillisin keinoin ja katsojakunta on katsomossa jostain muuta syystä kuin siitä, että se on tietyissä piireissä muodikasta.

Muoti muuttuu koko ajan, mutta jalkapallo pysyy samana!
TZagallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna


Vastaus #1118 : 06.08.2009 klo 18:45:18

Niin, itse menen otteluihin fudiksen takia. Muiden katsojien motiivit tulla paikalle eivät ole itselleni kovinkaan tärkeitä. Toki jos vaihtoehtona ovat fudiksesta kiinnostunut tavis tai matseihin näyttäytymään tuleva idiootti, otan tietenkin ensimmäisen. Niin kauan kuin katsomossa tilaa on, otan kuitenkin mieluiten molemmat.
Garrincha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Inter Turku,RGJ,Suomen maajoukkue,Bajen


Vastaus #1119 : 06.08.2009 klo 18:59:01

Uskallan väittää seuranneeni jalkapalloa, sekä kannattamaani seuraa kauemmin kuin sinä. Olen seurannut jalkapalloa jopa niinkin "kauan", että muistan elävästi tepsukoiden konkurssit, kuten varmasti itsekin muistat. Tepsi pärjäsi silloin joskus 70-luvulla, kun jalkapallo oli vain ja ainoastaan harrastus jopa pääsarjapelaajille. Kun jalkapallo otti ensiaskelia ammattimaistumisen suuntaan, niin kyllä tepsi oli ihan kuralla, KUNNES tuli eräs Sairanen rahojensa kanssa. "Onhan Sairasen rahoilla ollut varmasti vaikutusta"...Jumalauta herää itse jo tähän päivään.

Ennen Sairasen mukaan tuloa tepsillä oli tasan kolme kannattajaa+lippu, mitä kukaan tepsin peleissä käynyt ei voi kiistää. Olkoonkin että Sairanen ei teitä sinne nyt varmaan itse ostanut, mutta joku syy-seuraussuhde (=kausaaliyhteys, siinä uusi sivistyssana) asialla on oltava, tai sitten kyseessä on vain aivan uskomaton sattuma. Markkinointibudjetti varmaankin viisinkertaistui, ja näin ollen yleisömäärätkin kasvoivat kunnioitettaviin lukemiin käytännössä yhdessä yössä. Sairasen rahoilla ei varmastikaan ole MITÄÄN tekemistä tuon kanssa, vaan sen on tepsin omaa hyvää pitkäjänteistä työtä, joka kumpuaa jo lähes 90-vuotisen historian hämäristä ja perinteistä...






Ehdottomasti sama!!Ihmetyttää suuresti töpseleiden ikuinen jankutus jostain saatanan  "historiasta" ainakin jos keskustellaan fudispuolesta (kendopuolelle nämä pompohöpinät).Ubz perustettiin 1999,siinä teillä Lutuuria(Suomen mittakaavassa)!!!
Niin ja muistan hyvin teidän surkahupaisat kolme+lippu meiningin :O :D


« Viimeksi muokattu: 06.08.2009 klo 19:05:32 kirjoittanut Garrincha »
mackeri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #1120 : 06.08.2009 klo 19:08:01


Ehdottomasti sama!!Ihmetyttää suuresti töpseleiden ikuinen jankutus jostain saatanan  "historiasta" ainakin jos keskustellaan fudispuolesta (kendopuolelle nämä pompohöpinät).Ubz perustettiin 1999,siinä teillä Lutuuria(Suomen mittakaavassa)!!!
Niin ja muistan hyvin teidän surkahupaisat kolme+lippu meiningin :O :D


Jep.. Ultraboyz ja lutuuri mainittu samassa lauseessa. Väärä topic kenties?
Naamiokostajan paluu V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HaHa, kolmen promillen joga bonito, FALCON


Vastaus #1121 : 06.08.2009 klo 19:25:31

Niin ja muistan hyvin teidän surkahupaisat kolme+lippu meiningin :O :D

Olisi riittänyt mahatifoon. Ylos
Intifada

Poissa Poissa


Vastaus #1122 : 06.08.2009 klo 19:31:43


Ehdottomasti sama!!Ihmetyttää suuresti töpseleiden ikuinen jankutus jostain saatanan  "historiasta" ainakin jos keskustellaan fudispuolesta (kendopuolelle nämä pompohöpinät).Ubz perustettiin 1999,siinä teillä Lutuuria(Suomen mittakaavassa)!!!
Niin ja muistan hyvin teidän surkahupaisat kolme+lippu meiningin :O :D

Nimim. entinen tepsin fanikatsomolainen lätkänpuolella.
Korjasin. ;)
Memento Mori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Inter Turku


Vastaus #1123 : 06.08.2009 klo 20:01:01

Vittuilun tehon kannalta olisi ehdottomasti parempi, että vittuilija ei olisi täysi idiootti.
Ylos Pitänee sitten itsekkin lopettaa tänne kirjoittelu :(
jakkeri8

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, LoPS, Spurs, Redskins. Anders Tegnell


Vastaus #1124 : 06.08.2009 klo 20:29:33

kuka on vittuillu?

 
Sivuja: 1 ... 44 [45] 46 ... 472
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa