kopone
Poissa
Suosikkijoukkue: Minna Pyykkö
|
 |
Vastaus #1775 : 29.04.2010 klo 13:47:54 |
|
"TPS-lajilla ei väliä."
Murto-osalla Tepsipojista ja -tytöistä asia on näin, ja heille myös thumbs up siitä. Mutta valtaosalle Tepsi on jääkiekkoseura, eikä heitä kiinnosta tippaakaan futispuoli. Jos Tepsi sattuisi voittamaan jalkapallomestaruuden, ei mestaruushumu yltäisi lähellekään tätä nyt nähtävää huumaa. Valitettavaa, toisaalta taas ei.
Vaikka ei nyt liity topiciin mitenkään, pakko mainita. Kendotepsin Facebookryhmän fanimäärä on yli kaksinkertaistunut viimeisen kuukauden aikana. Gloryhunttaus on ollut uskomatonta ja herättänyt ainakin itsessäni suurta myötähäpeää. Porukka ei ole vuosiin käynyt katsomassa ainuttakaan peliä ja nyt mestaruutta juhlitaan kuin 'omaa' mestaruutta. Toki on ollut tiedossa, että Turussa tämä on tuttu ilmiö. No eipä nämä gloryhunterit kuitenkaan saa tästä sellaista oikeaa liikuttavaa tunnetta, kunhan nyt juhlivat. Näille oikeille Tepsipäille kendomestaruus sen sijaan on varmasti todella tunteikas ja liikuttava hetki.
|
|
|
|
Hellhammer
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter, AC Sauvo
|
 |
Vastaus #1776 : 29.04.2010 klo 14:20:46 |
|
Tuo gloryhunttaus on kyllä niin Turkulainen ilmiö kun olla voi, seurasta riippumatta. Sama oli Interin mestaruuskaudella. Matsit lähes loppuunmyytyjä ilman minkäänlaista mainontaa.
Hyvä kirjoitus Willeriltä sinänsä, mutta yksi lause pitää poimia. "Fakta on se, että TPS kiinnostaa fudiksen puolelta enemmän kuin Inter nyt ja ennen, ja se ei liity mitenkään kendoon". Yleisömäärissä mitattuna TPS todellakin kiinnostaa enemmän kuin Inter, mutta omasta mielestäni se taas liittyy juurikin kendoon, kuten aiemmassa postissani jo sanoin. Ilman lätkäseuran menestystä, hypeä, kulttia, hunajata yms. tepsi olisi futisseurana ihan yhtä kiinnostava kuin vaikka ÅIFK. Ihmiset ovat tottuneet kannattamaan tepsiä lätkän kautta, ja luonnollisesti se useimmilla siirtyy myös futiksen puolelle, vaikka itse futistepsi ei sen suurempia tuntoja herättäisikään.
Jalkapallo on suomessa sen verran pieni laji, että "puhtaat" jalkapalloseurat eivät vain saa luotua samanlaista hypeä kuin multiformaatit (lue: jääkiekko ja siinä ohessa ynnä muut).
|
|
|
|
Claudi0
Poissa
|
 |
Vastaus #1777 : 29.04.2010 klo 15:30:09 |
|
Tuo gloryhunttaus on kyllä niin suomalainen ilmiö kun olla voi, seurasta ja lajista riippumatta.
Korjasin edelleen.
|
|
|
|
ElBarca
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, FCB
|
 |
Vastaus #1778 : 29.04.2010 klo 15:32:31 |
|
Mielenkiintoisia perusteluja löytyy I***rleiristä, sille miksi heidän mukaan TPS on säälittävä. Pääosin tunnutaan vedottavaan kendoon ja sen aiheuttamaan maniaan Turussa, kun etsitään selityksiä sille, miksi TPS on selkeästi suositumpi seura kuin I***r.
Se on kyllä ihan turha mussuttaa mistään kendosta ja sen vaikutuksesta, saatika sössöttää siitä, että TPS:n kannattajia löytyy Loimaalta. Tottakai on ihmisiä, jotka seuraavat molempia, niin lätkää kuin futistakin. Itsekin lukeudun näihin. Itselleni merkkaa nimenomaan TPS seurana ja turkulaisuuden perinteikkäänä konkretisoitumana ja symbolina. Toisia kiinnostaa enemmän futis, toisia jääkiekko, mutta aina on TPS. Kuten sanoin, itseäni kiinnostaa molemmat, enkä häpeä yhtään sitä tällä forumilla myöntää.
TPS:ää perinteikkäämpää palloiluseuraa saa Suomesta tovin etsiä, ja Turku palloilukaupunkina on omaa luokkaansa Suomessa. TPS on turkulaisen palloilun sydän. Totuus lienee kuitenkin myös se, että ensimmäisenä on perustettu nimen omaan TPS jalkapalloseurana. Minulle ja isolle osalle muita turkulaisia, merkkaa nimen omaan seuran perinteikkyys ja sen perustamisen taustalla olleet syyt. I***r vain yksinkertaisesti on surullinen muovilelu, jolle ei tulisi antaa edes CE-merkintää, sillä se on vaaraksi lapsille. I***r ei seurana uhku mitään turkulaista, saatika perinnettä, vaan on minun ja kovin monen muun itseään kunnioittavan turkulaisen silmissä kopiomuovia. Tietyllä tapaa I***rin olemassa olo on hyväksi myös Turun Palloseuralle; se saa ihmiset tuntemaan itsensä vain voimakkaammin turkulaisiksi ja huomaamaan todella, mitä TPS Turulle ja turkulaisuudelle merkitsee. Tästä perinteikkäästä turkulaisuudesta ja siihen oleellisesti liittyvästä Turun Palloseuran kannattamisesta oivana esimerkkinä lienee aikaisemmassa viestissäni mainitsemani vanha turkulaisherra erittäin perinteikän Palloseuran huivi kaulassa, jota sosiaalitunkiot alkoivat olutjonossa haukkumaan.
Niin, ja TPS:n kannattajia löytyy Loimaalta, niitä löytyy ympäri Suomenniemeä, sillä onhan Turun Palloseura perinteinen suurseura Suomen mittakaavassa. Ymmärrän hyvin, että ihmiset löytävät itsensä TPS-leiristä, vaikka eivät varsinaisesti turkulaisia olisikaan. I***rillä ei pelkoa näistä suurseuran "lieveilmiöistä" ole, muovi kun ei vetoa ihmisiin. Ja mitä tulee tuohon I***riin perinteikkäänä kasvattajan, on kyseisen termin käyttö kyseisen seuran yhteydessä vaan tämän termin halveksuntaa.
Ainiin, eilen meni Inter jatkoon Mestarien liigassa, onnea vaan Interleiriin...vai onko se siis sama seura? Vai siis...onko Inter Milan jonkin tason farmiseura I***r Turulle?..miten se nyt menee...Sama nimi ja samanlaiset paidat kun sekoittavat niin pahasti...
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #1779 : 29.04.2010 klo 15:36:06 |
|
Joku kirjoitti, ettei vain harvat TPS lätkäkatsojat käyvät katsomassa futispuolen matseja. Finaalien aikana Futis-TPS:n yleisömäärä tuskin olisi ollut edes 400, jos lätkämatsi olisi ollut samaan aikaan Artukaisissa. Interissä on toisin 
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #1780 : 29.04.2010 klo 15:39:56 |
|
Joku kirjoitti, ettei vain harvat TPS lätkäkatsojat käyvät katsomassa futispuolen matseja. Finaalien aikana Futis-TPS:n yleisömäärä tuskin olisi ollut edes 400, jos lätkämatsi olisi ollut samaan aikaan Artukaisissa. Interissä on toisin   Joopa joo. Koeta nyt uskoa, että valitettavasti suurin osa finaaleissa olleista turkulaisista ei käy fudistepsin matseissa. Osa käy ja osa ei, mutta harva tämä joukko on. Hienoa olisi jos TPS olisi enemmän yleisseura ihmisille, ja vain TPS merkitsisi. Lajilla ei väliä, niin ei ole kuin pienemmässä mittakaavassa.
|
|
|
|
WhiteHart
Poissa
|
 |
Vastaus #1781 : 29.04.2010 klo 15:44:16 |
|
Joku kirjoitti, ettei vain harvat TPS lätkäkatsojat käyvät katsomassa futispuolen matseja. Finaalien aikana Futis-TPS:n yleisömäärä tuskin olisi ollut edes 400, jos lätkämatsi olisi ollut samaan aikaan Artukaisissa. Interissä on toisin  Eiköhän ne Interin peleissä käyvät "tuularit" käy yhtä lailla Tepsin lätkämatseissa kuin mustavalkoisten futispeleissä kävijät. Täytyy kuitenkin muistaa, että todella moni käy katsomassa molempien seurojen futismatsejakin. Fanikatsomon osalta asia on varmasti ainakin osittain toisin, mutta kyllä minäkin tiedän useamman Inter-fanin, jotka käyvät Tepsin kääkkäpeleissä.
|
|
|
|
Kaihlamo
Poissa
Suosikkijoukkue: Jalkapallo
|
 |
Vastaus #1782 : 29.04.2010 klo 15:47:52 |
|
Joku kirjoitti, ettei vain harvat TPS lätkäkatsojat käyvät katsomassa futispuolen matseja. Finaalien aikana Futis-TPS:n yleisömäärä tuskin olisi ollut edes 400, jos lätkämatsi olisi ollut samaan aikaan Artukaisissa. Interissä on toisin  Se on hyvä, että Interiä käy katsomassa ne 400 ihmistä, pelataan samaan aikaan lätkää tai sitten ei. Interistit voivat oikeasti miettiä miten on mahdollista Turun kaltaisessa GH-kaupungissa se, että Interin mestaruuden jälkeen yleisö ei löytänyt Veritakselle Interin matseihin kuin siksi lyhyeksi ajanjaksoksi kun mestaruudesta taisteltiin. Palloseuralla taitaa olla toisin, vai? Kyllä se vaan on niin, että Interin peleissä suurin osa yleisöstä on niitä samoja naamoja, jotka käyvät myös Palloseuran peleissä. Paljon kuitenkin on puolueettomasti näitä kahta seuraa seuraavia jalkapallon ystäviä, jotka käyvät katsomassa ensisijaisesti jalkapalloa, pelaavasta kotijoukkueesta riippumatta.
|
|
|
|
Paksu
Poissa
|
 |
Vastaus #1783 : 29.04.2010 klo 15:55:50 |
|
Lätkä ja TPS on edelleen molemmat junttia homaa.
Ei tässä topiikissa tarvitse sitä enempää selitellä.
|
|
|
|
Hellhammer
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter, AC Sauvo
|
 |
Vastaus #1784 : 29.04.2010 klo 16:17:32 |
|
Pääosin tunnutaan vedottavaan kendoon ja sen aiheuttamaan maniaan Turussa, kun etsitään selityksiä sille, miksi TPS on selkeästi suositumpi seura kuin I***r.
Väität sinä mitä tahansa, niin tepsi on luonut "suuruutensa" nimenomaan jääkiekossa, ja on sitä kautta seurana tunnettu. Jalkapallopuoli yksinään ei olisi itseään puskenut esille yhtään sen enempää kuin muut vanhat ja "perinteikkäät" paikalliset futisseuratkaan, kuten vaikka ÅIFK yms. Interillä ei ole maan ykköslajin edustajaa puskurinaan, vaan on ihan itse onnistunut luomaan vakiintuneen aseman pääsarjapalloilussa (muut vanhat ja perinteikkäät futisseurat eivät Turussa siihen pystyneet, ainoastaan emoseuran puskema futistepsi). Myönnän, että tepsi on seurana varmaankin suositumpi kuin Inter, mutta ei se oikeastaan ole mikään ihme aiemmin mainitsemieni syiden takia. Ajatelkaas nyt. Pikkuskidi alkaa seurata todennäköisemmin koronaa kuin futista, ja tällä seudulla asuvalle suosikkiseuraksi tulee ilman muuta tepsi. Jos sälli joskus kiinnostuu futiksesta hiukan enemmän, niin mikäs seura asettuukaan hänen suosikkiseurakseen? Eiköhän se ole sama tepsi johon hän on JÄÄKIEKON kautta ihastunut.
|
|
|
|
Kaihlamo
Poissa
Suosikkijoukkue: Jalkapallo
|
 |
Vastaus #1785 : 29.04.2010 klo 16:28:55 |
|
Eiköhän sitä jalkapalloa olla pelattu jo ennen vuotta -90. Joten tälläiset väitteet: Väität sinä mitä tahansa, niin tepsi on luonut "suuruutensa" nimenomaan jääkiekossa, ja on sitä kautta seurana tunnettu. Jalkapallopuoli yksinään ei olisi itseään puskenut esille yhtään sen enempää kuin muut vanhat ja "perinteikkäät" paikalliset futisseuratkaan, kuten vaikka ÅIFK yms.
on ihan täyttä paskaa. TPS:llä olisi ilman kendopuolen veturiasemaakin enemmän kannattajia kuin Interillä. Ihan vain jalkapallopuolen perinteiden puolestakin jo. Tiedän, että sinimustien leirissä perinteet on vaikea sana ymmärtää, mutta eiköhän wikipedia/sanakirja auta tässäkin kohtaa. Kyllä esim. 80-luvun puolessa välissä Kupittaalla oli ihan hyvin porukkaa katsomossa TPS:n jalkapallopeleissä, vaikka ei kendobuumi ollut päässyt vielä valloilleen. Nämä siis omasta muistista.
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.04.2010 klo 16:31:27 kirjoittanut Kaihlamo »
|
|
|
|
|
Zlatanic
Poissa
Suosikkijoukkue: GPR FC, futsal, Marcus "Mace" Forss ja Sirbi.
|
 |
Vastaus #1786 : 29.04.2010 klo 16:31:07 |
|
Eiköhän sitä jalkapalloa olla pelattu jo ennen vuotta -90. Joten tälläiset väitteet: on ihan täyttä paskaa. TPS:llä olisi ilman kendopuolen veturiasemaakin enemmän kannattajia kuin Interillä. Ihan vain jalkapallopuolen perinteiden puolestakin jo. Tiedän, että sinimustien leirissä perinteet on vaikea sana ymmärtää, mutta eiköhän wikipedia/sanakirja auta tässäkin kohtaa. Kyllä esim. 80-luvun puolessa välissä Kupittaalla oli ihan hyvin porukkaa katsomossa, vaikka ei kendobuumi ollut päässyt vielä valloilleen. Nämä siis omasta muistista.
is that the truth, the whole truth and nothing but the truth?
|
|
|
|
rude but cool
Poissa
Suosikkijoukkue: 100% anti-arilahti
|
 |
Vastaus #1787 : 29.04.2010 klo 16:40:20 |
|
is that the truth, the whole truth and nothing but the truth?
Vaikka olisikin totta, niin en suostu uskomaan ihan vain siitä syystä, että Kaihlamo on yleensä täynnä paskaa. Faktat tiskiin: Turkulaisia kiinnostaa gloryhole, lajista tai seurasta huolimatta. Mulle on täysi mysteeri mistä tässä oikeastaan väitellään. Kaikki varmaan tietää, että pursiseuralla on tässä kokoomuskaupungissa laajempi kannattajakunta, eikä sen pitäis tulla kenellekään yllätyksenä. Lisäksi ihan silkkaa faktaa on, että jääkiekolla on Suomessa jalkapalloa suurempi asema. Jos jonkun Interin kannattajan on vaikeeta hyväksyä näitä asioita niin on peiliin katsomisen ja pienen ryhdistäytymisen aika. Tärkeintä on kuitenkin, että uskoo omaan (oikeaan) asiaansa, eli jalkapallon eteenpäin viemiseen. edit. Myöskin jokaisen TPS:ää kannattavan demarin ja vasurin olis syytä katsoa peiliin. edit2. Ja vielä enemmän peiliin katsomista on pursiseuraa kannattavilla suomenruotsalaisilla. Koko seura on kuitenkin alunperin perustettu ÅIFK:n suomenkieliseksi vastavoimaksi.
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.04.2010 klo 16:52:59 kirjoittanut rude but cool »
|
|
|
|
|
Zabala
Poissa
Suosikkijoukkue: Turun Palloseura
|
 |
Vastaus #1788 : 29.04.2010 klo 17:14:03 |
|
ElBarcan aiheuttamat hulinat 
|
|
|
|
Perlenbacher
Poissa
Suosikkijoukkue: Kajahtanut hinaajayrittäjä
|
 |
Vastaus #1789 : 29.04.2010 klo 18:06:00 |
|
Ihan uskomattoman turhaa väittelyä taas kerran. Tottakai TPS on Turussa huomattavasti suositumpi seura, kuitenkin kannattajapohjaa luotu jo kohta sata vuotta ja kontakteja junioripelaajiin useassa lajissa sekä molempiin sukupuoliin. Olisi aivan uskomaton puppelointi TPS jos jostain syystä Inter olisi tässä kaupungissa suositumpi.
Eikä sitäkään täydy kenenkään häpeillä, että monella tepsiläisyys on alkanut juurikin jääkiekon puolelta. Ainakin tänne foorumille kirjoittavat nuoremmat jannut ollut aika optimaalisessa aivopesuiässä juuri tuon kovimman lätkäbuumin aikoihin. Sissiryhmän (vai oliko tps-kannattajat.net) foorumilla oli äänestys mistä tepsiläisyys lähteänyt ja jääkiekko meni aika selkeään voittoon.
TPS:n suosio tässä kaupungissa saa Interin menestyksen maistumaan huomattavasti paremmalta ja toisessa leirissä tuntumaan varmasti pahemmalta. Ilman TPS:ää Inter ei olisi näin iso juttu kun nyt on ja ilman Interiä TPS ei olisi niin iso juttu.
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.04.2010 klo 18:13:33 kirjoittanut Perlenbacher »
|
|
|
|
|
Satanen
Poissa
Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)
|
 |
Vastaus #1790 : 29.04.2010 klo 18:11:31 |
|
edit. Myöskin jokaisen TPS:ää kannattavan demarin ja vasurin olis syytä katsoa peiliin.
Parempi kannattaa rikkaan ruotsinkielisen kapitalistin leikkikalua? Meninköhän helppoon provoon.  Eikä sitäkään täydy kenenkään häpeillä, että monella tepsiläisyys on alkanut juurikin jääkiekon puolelta.
Hep.
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.04.2010 klo 18:13:23 kirjoittanut Satanen »
|
|
|
|
|
Torilokki
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter Turku
|
 |
Vastaus #1791 : 29.04.2010 klo 18:22:34 |
|
leikkikalu Rehti-Sepolla nämä. Stefu seuran perustaja, Turun (kenties kautta aikain?) merkittävin jalkapallomies ja kaikkien tietämä intohimoinen laji-ihminen.
|
|
|
|
Ilmari Autere
Poissa
Suosikkijoukkue: 5,7 on suurempi kuin 94,3
|
 |
Vastaus #1792 : 29.04.2010 klo 18:24:20 |
|
Ilman TPS:ää Inter ei olisi näin iso juttu kun nyt on ja ilman Interiä TPS ei olisi niin iso juttu.
Näinpä, Turun derby on yksittäisistä urheilutapahtumista heti yleisurheilun Ruotsi-ottelun jälkeen tällä hetkellä suosituin, puhutuin ja merkittävin. Kyllä, menee ohi hokiderbyistä, koska futisderbyjä ei ole kuin kaksi kauden aikana.
|
|
|
|
svesku
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, Hyper-Hyyrynen, Con Rapa
|
 |
Vastaus #1793 : 29.04.2010 klo 19:58:43 |
|
Tuo gloryhunttaus on kyllä niin Turkulainen ilmiö kun olla voi, seurasta riippumatta. Sama oli Interin mestaruuskaudella. Matsit lähes loppuunmyytyjä ilman minkäänlaista mainontaa. Gloryhunttausta pidetään aina negatiivisena asiana (termikin on äärimmäisen negatiivinen), mutta itse näen sen vain hyvänä juttuna. Tunnelma lisääntyy ja katsomossa on helvetisti kivempaa. Odotellaan että Nikerit pelaa finaaleissa, niin eiköhän Hartwall pullistele silloin lätkäjännäreistä. Joten se siitä turkulaisesta ilmiöstä. Millaistahan vikinää olisi Turusta kuultu jos nämä gloryhunterit olisivat jääneet pois ja lätkäfinaaleissa katsojakeskiarvo olisi ollut n.5000 ja Interin mestaruuskauden loppuhuipentumassa n.2000? Olisi koko Suomen lehdet yhtä pilkkakirvestä :"Turkulaiset ääliöt eivät tajua, että nyt pelataan mestaruudesta!" Ja nyt kun GH:t ovat saapuneet paikalle, niin siitäkin jaksetaan marista. No, kunhan saadaan narinaa aikaiseksi. 
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.04.2010 klo 20:00:58 kirjoittanut svesku »
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #1794 : 29.04.2010 klo 20:04:29 |
|
Eiköhän kyse ole siitä,että missä nämä janarit ovat silloin kun pelataan sijoista ynnämuut. Vanha opiskelukaverinikin sanoi ennen lätkäkauden alkua, että ei mene kattomaan yhtään peliä kun joukkue on kasa paskaa. Tunti sitten soitti ryypänneesä toista päivää nukkumatta poikien (TPS-pelaajien) kanssa. Syntyperäiset turkulaiset aivopestään jo nuoresta pitäen Tepsin kannattajiksi. Inter on hieno vaihtoehto esim. meille ulkopaikkakunnilta muuttaneille. Vastakkainasettelulle 
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.04.2010 klo 20:06:11 kirjoittanut bergerinpatrik »
|
|
|
|
|
GismoLaitela
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter Turku, Suomi
|
 |
Vastaus #1795 : 29.04.2010 klo 20:11:35 |
|
Harmiksi turku on aika lähellä muuttotappiokuntaa...
|
|
|
|
Höltsä
Poissa
|
 |
Vastaus #1796 : 29.04.2010 klo 21:42:11 |
|
Hyvä kirjoitus Willeriltä sinänsä, mutta yksi lause pitää poimia. "Fakta on se, että TPS kiinnostaa fudiksen puolelta enemmän kuin Inter nyt ja ennen, ja se ei liity mitenkään kendoon". Yleisömäärissä mitattuna TPS todellakin kiinnostaa enemmän kuin Inter, mutta omasta mielestäni se taas liittyy juurikin kendoon, kuten aiemmassa postissani jo sanoin. Ilman lätkäseuran menestystä, hypeä, kulttia, hunajata yms. tepsi olisi futisseurana ihan yhtä kiinnostava kuin vaikka ÅIFK.
HOPHOP......Äläs nyt vertaa vasta muutama vuosi stten perustettua muoviseuraa yli satavuotiaaseen ja perinteikkääseen ÅIFK:n Ja toisekseen Inter on JALKAPALLOseura ja TPS on urheiluseura, jolle kaikki Bingosta Sählyyn on urheilua.
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.04.2010 klo 21:49:05 kirjoittanut Höltsä »
|
|
|
|
|
Venire
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter Turku
|
 |
Vastaus #1797 : 29.04.2010 klo 22:22:27 |
|
HOPHOP......Äläs nyt vertaa vasta muutama vuosi stten perustettua muoviseuraa yli satavuotiaaseen ja perinteikkääseen ÅIFK:n
Ikä ja perinteet ovat yks hailee jos niillä ei saa mitään aikaan. Sitä paitsi Inter luo koko ajan niitä perinteitään joita on jo parinkymmenen vuoden ajan kertynyt.
|
|
|
|
Zlatanic
Poissa
Suosikkijoukkue: GPR FC, futsal, Marcus "Mace" Forss ja Sirbi.
|
 |
Vastaus #1798 : 29.04.2010 klo 23:02:57 |
|
Tpsllä on vähän vajaa viis kertaa pidemmät perinteet kuin Interillä. Okey.. Interillä taas on vähän vajaa viis kertaa paremmat pelaajat. käviskö semmone? 
|
|
|
|
Memento Mori
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter Turku
|
 |
Vastaus #1799 : 29.04.2010 klo 23:53:18 |
|
Kuten sanoin, itseäni kiinnostaa molemmat, enkä häpeä yhtään sitä tällä forumilla myöntää.
Ei varmaan kannattais kaikkea myöntää, toivottavasti jätät lapset sentään rauhaan. *********** "  "
|
|
|
|
|
|