• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Kampman vai Juntunen vai molemmat

Aloittaja Juurikasvu, 23.10.2006 klo 11:40:01

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

kinkladze

Yhteistyökyvytön ja henkisesti epätasapainoinen Kampman saa lähteä. Tilalle joku parempi valmentaja.  :ylos:

pallopoika

Juups, samaa kuuluu Lahdesta päin, kun mies yritti napata koko seuran itselleen ja johtokunta pani miehen aisoihin,alkoi lehtijutut ,kuten nyt Kalevassakin. Taitaapa olla ettei Miika viitsi alentua moiseen suun soittoon, vai onko mennyt ohi jonkin lehden lausunnot Hapen työnteosta Miikan lausumana ??? Kuitenkin lähipiiri tietää, kuka treenejä oikeastaan keväällä veti ;)

kinkladze

Hapella taas jääny nousuhuumassa putki päälle? ::) :alas:

gospurs

Onko Hape koskaan onnistunut nostamansa seuran ensimmäisellä Veikkausliiga kaudella? Jotenkin on jäänyt Kampmanista hieman huono kuva. Kovasti miestä arvostetaan, mutta Veikkausliigatason näytöt kuitenkin hieman heikot. Muuten tottakai toivoisin Hapen jatkavan, koska Juntunen aiheuttaa kaatastrofin missä sitten liikkuukin. Toisaalta turha toivo että Miika johonkin lähtisi, joten Hape lähtee.

loudiou

Lainaus käyttäjältä: gospurs - 23.10.2006 klo 21:48:12
Onko Hape koskaan onnistunut nostamansa seuran ensimmäisellä Veikkausliiga kaudella?

Ei ole onnistunut.

Totuus on se että ykkösessä pärjää hieman heikompikin valmentaja.
Nostihan Euffakin meidät liigaan  ::)

Boca

TamUn kanssa ekalla kaudella viides, ei huonosti. Silti Hapenkin pitäisi uudistua, jotta pärjäisi.

Kilhammer

Lainaus käyttäjältä: gospurs - 23.10.2006 klo 21:48:12
Onko Hape koskaan onnistunut nostamansa seuran ensimmäisellä Veikkausliiga kaudella?

MyPassa keväällä 1992 Hape julisti mitalin minimitavoitteeksi. MyPa oli lopulta neljäs, mutta voitti Cupin lohdukkeeksi. Kyllähän se vähän niin on, että Hapen joukkueet ovat aina jääneet jostain paitsi. Se jokin on puuttunut, vaikka Hapelta ei olekaan puuttunut mitään.  ::)

Juhana Jäähynkalastaja

Lainaus käyttäjältä: Kilhammer - 24.10.2006 klo 00:13:15
MyPassa keväällä 1992 Hape julisti mitalin minimitavoitteeksi. MyPa oli lopulta neljäs, mutta voitti Cupin lohdukkeeksi. Kyllähän se vähän niin on, että Hapen joukkueet ovat aina jääneet jostain paitsi. Se jokin on puuttunut, vaikka Hapelta ei olekaan puuttunut mitään.  ::)
Yksi niitä harvoja liigavalmentajia kun ei ole voittanut liigaa :o Lisää tätä ;D eikä mitään cuppia :tuoppi: vai häh ???

Kilhammer

Lainaus käyttäjältä: Juhana Jäähynkalastaja - 24.10.2006 klo 00:19:40
Yksi niitä harvoja liigavalmentajia kun ei ole voittanut liigaa :o Lisää tätä ;D eikä mitään cuppia :tuoppi: vai häh ???

Myönnetään toki, että MyPassakin saavutukset ovat hyviä: neljä hopeaa ja kaksi cuppia ja euro-urotekoja. Mutta vaikka budjettia paisutettiin äärimmilleen, jotta Hape saisi valita mieleisensä pelimannet ja tehdä MyPasta mestarin, joukkue hyytyi aina lopulta kalkkiviivoille tai jossain kesäkuumilla. Jotain jäi joukkueena puuttumaan, vaikka joukkue oli täynnä entisiä, nykyisiä tai tulevia maajoukkuepelaajia.

Juurikasvu

#34
Lainaus käyttäjältä: Juhana Jäähynkalastaja - 24.10.2006 klo 00:19:40
Yksi niitä harvoja liigavalmentajia kun ei ole voittanut liigaa :o Lisää tätä ;D eikä mitään cuppia :tuoppi: vai häh ???
Vilkaseppa pelaajalistaa, mitä ollut käytössä valmentamissaan seuroissa. Ilman Järän, Pireksen ja Siekkisen mukaantuloa, olisi nosuhaaveet valuneet jo MP matsiin ??? Esim. Pires näytti noilla 10 minuuttisillaan ansainneen enemmän peliaikaa, mutta Pires taisi olla Miikan miehiä ???
Mypan piti kumartaa -92 helposti mitskut, mutta Hapen ihmevaihtoihin ryssi varman mitallin. Samoin oli käydä kesällä Oulussa mm. VIFK:a vastaan, heitteli kentälle miehiä, joita en tiennyt enään edes listalla olevankaan, tekemään muka viimehetken tasoituksen (joku tusinavenäläinen, nimi?) ;) Joku viisaampi mainitsikin,että Hape osaa haalia joukkueeseen hyviä pelimiehiä, jos vain maksaja löytyy, Suomen real 8)

Yourworstnightmare

Hapen joukkueille ominaista on ollut, että keväällä peli kangertelee pahasti mutta syksyllä menee lujaa. En ymmärrä, miten mies ei opi koskaan miten se peli saataisiin toimimaan koko kauden. Eikös niistä virheisä pitäis yleensä ottaa opiksi, eikä toistaa?

Aanri

#36
k.

Juurikasvu

Lainaus käyttäjältä: Aanri - 24.10.2006 klo 00:40:23
Toisaalta jos haluaa nostaa joukkueen divarista liigaan, kannattanee valmentajaksi valita Hape. ;D
Joo , siinä samaa mieltä :ylos:Oisko liigaa pienelle veikkausliiga ???

Homer

Lainaus käyttäjältä: Yourworstnightmare - 23.10.2006 klo 20:20:26
Kampman ei ole mukava mies, mutta suuri ego hänellä on.

No joo. Viittaukseni "mukavuuteen" oli ehkä pikkasen sarkastinen. Ego on monimuotoinen kysymys. Hapella on paremminkin itsekorostuksen tarve. Pelkästään tämä tekee valmentamisesta hankalaa. Pitäisi olla itsetuntoa ilman itsekorostuksen halua. Väitän, että Hapella ei ole kykyä nauraa itselleen, joka näkyy sitten myös suhteessa pelaajiin. Kilhammer tuossa kertoikin olennaisen Hapen MyPa-urasta.

Vinkkini pätee edelleen - kysykää pelaajilta, onko Hape suuri johtajahahmo, joka saa pelaajat yrittämään parastaan?

Viltsu

Hape on nimenomaan johtajuusominaisuuksiltaan ihan huippu, samoin hän osaa tehdä hyvän joukkueen. Melkein väitän, että yksikään toinen koutsi  ei olisi harsinut AC Oulun kaltaisesta sillisalataatista näin hyvää joukkuetta, kuin mitä nyt nähtiin. Kyllähän Hapesta ollaan montaa mieltä sekä koutsina että ihmisenä, mutta valmentaa hän osaa. Ei Hape myöskään kerää ystäviä ympärilleen, jos päämääränä on voittaa. Hapen liiga-ajoista tietenkin muistetaan MyPa-vuodet parhaiten, mutta ei se aika huonoa ollut. Joka kausi tuli jotain palkintoa. Toki silloinkin MyPa aloitti aina vaisusti ollen sitten syksyllä vahva.

Hapea painaa ehkä se yksi katkera seikka eli se, kun HJK-pesti meni kalkkiviivoilla Muuriselle kaudeksi 1997 ja loppu tietenkin on HJK:n osalta historiaa. Hape oli käynnistänyt autonsa ja lähtemässä ajamaan Helsinkiin laittamaan HJK-sopimukseen nimeä alle, mutta Ollis soittikin, että hallitus on päätynyt toiseen vaihtoehtoon. Tämä on ollut Hapelle kova pala. Silti, AC voisi paremmin Hapen johdolla kuin Miikan.

Lounasseuralainen

Taikalanne jää ja Hape menee Kotkaan.

Kilhammer

Lainaus käyttäjältä: Lounasseuralainen - 24.10.2006 klo 16:02:19Taikalanne jää ja Hape menee Kotkaan.

Niin hyvä ennustus, että otetaanpa talteen.  8)

Klasu

Lueskelin tuossa veikkaajaa ja sieltä juttua Hapesta, AC-Oulusta, sekä liiganoususta. Yllätyin jutussa siitä, kun Hape käyttää voimiansa, Miikan arvosteluun, siis täysin yksipuoliseen arvosteluun, valtakunnallisen lehden palstoilla :punainen:. Hape hakee vuodatuksellaan, varmaankin jonkinlaista tukea, Oululaisilta palloiluihmisiltä ???. Kuitenkin Hapen vuodatus, on merkki hänen pienuudestaan, "pienuudesta" asettaa itsensä julkisesti esille ja antamalla julkisesti ne yksipuoliset ehdot, millä hän Ouluun voisi jäädä. Pienuudesta kertoo myös se tapa jolla hän asettaa toisen ihmisen itseään heikompaan asemaan. Hape esittää myös ne ainoat oikeat ratkaisumallit joilla Oululainen palloilu voi ja vain voi menestyä ja tuossa mallissa on vain yksi johtaja,   tekijä, toteuttaja ja mallinluoja. Mallinluoja ei hänen visiossaan ole Miika vaan useita viheriöitä kolunnut Hape!. Voi pyhä yksinkertaisuus kaksi hyvää tekijää riitelee ja hajoittaa hyvin alkaneen Oululaisen jalkapallon uudelleen synnyn. Molemmat menköön peilin eteen, ottakoon esille henkilöllisyystodistuksensa ja katsokoon siitä, vieläkö kestäisi iän puolesta olla noin "lapsellisen" riidanhaluinen  >:(. Sen jälkeen puhelin käteen ja palaveriin missä aiheena sovinto :ylos:. Vai onko seuraavana vuorossa Miikan vuodatus, Hapen oletetuista heikkouksista, urheilulehden sivuilla. Kumpi jää ja kumpi lähtee? ei ole avain menestykseen, vaan rehtiin, aitoon ja vilpittömään työntekemiseen uskovien ihmisten avoin kumppanuus. :ylos:   

kinkladze

#43
Kuka tässä riitelee? Ei suinkaan Miika vaan vain ja ainoastaan Hape. Lapsellista verta nenästä kerjäämistä vanhalta mieheltä. Ei tosiaan paranna Hapen asemaa, kun liigajoukkueen valmennuksesta päätetään uudessa yhteiskunta- ja talouselämän päättäjistä kootusta oululaisen jalkapallon tulevaisuuskokouksessa. Harmi sikäli. Kaikki kunnia Hapelle liiganoususta, mutta eihän näin voi jatkaa, kun asenne on mikä on. Valmentajia löytyy aina, hyvät liike-elämä- ja yhteiskuntasuhteet omaavia visiönäärejä on harvassa. Yhtenäisenä siis eteenpäin hajottaja-aineksesta välittämättä.  :ylos:

Klasu

Lainaus käyttäjältä: kinkladze - 25.10.2006 klo 01:14:09
Kuka tässä riitelee? Ei suinkaan Miika vaan vain ja ainoastaan Hape. Lapsellista verta nenästä kerjäämistä vanhalta mieheltä. Ei tosiaan paranna Hapen asemaa, kun liigajoukkueen valmennuksesta päätetään uudessa yhteiskunta- ja talouselämän päättäjistä kootusta oululaisen jalkapallon tulevaisuuskokouksessa. Harmi sikäli. Kaikkia kunnia Hapelle liiganoususta, mutta eihän näin voi jatkaa, kun asenne on mikä on. Valmentajia löytyy aina, hyvät liike-elämä- ja yhteiskuntasuhteet omaavia visiöönärejä on harvassa. Yhtenäisenä siis eteenpäin hajottaja-aineksesta välittämättä.  :ylos:
Jos näin niin hyvä  :ylos:

franky

Äärettömän pettynyt Hapen tapaan viedä kina lehtien palstoille, ei näin  :alas:

pallopoika

Lainaus käyttäjältä: franky - 25.10.2006 klo 09:25:49
Äärettömän pettynyt Hapen tapaan viedä kina lehtien palstoille, ei näin  :alas:
Voi ei ja minäkin olin valmis liputtaman Hapelle >:(Jos Hape johti tähän asti niukasti tuota taistoa ,niin nyt Miiga paineli tavoittamattomaan karkumatkaan ??? Missä firmassa työntekijä voi haukkua markkinointipäällikön saamatta kenkää, julkisesti lehtien palstoilla ??? :alas:Olisin luullut,että Miiga voisi näin tehdä, mutta hän osoittikin olevan tilnteen herra ja selvästi Hapen yläpuolella :ylos: Hapelle ehdoton :punainen:Kukahan seurajohtaja enään Hapen haluaa seuraansa, ei kukaan täysjärkinen ???

misteri

Lainaus käyttäjältä: pallopoika - 25.10.2006 klo 10:58:14
Voi ei ja minäkin olin valmis liputtaman Hapelle >:(
KAHAKKA ei myöskään ole tyytyväinen. Parit kuitit ja "ehtojen laitto" Kalevassa oli ihan ok, että "kansa tietää mikä on tilanne". Tämä jatkuva avautuminen ja asian puiminen kun tilanne on pahiten auki ja ollaan risteyksessä ei kyllä näytä hyvältä. Ymmärretään nyt kuitenkin se, että Miiga yritti Hapen ulos savustaa kesken kauden, nyt Hape on näyttönsä antanut ja on oikeutettu olemaan kärkäs. PELIMIES olisi vain ollut hiljaa ja antanut näyttöjen puhua puolestaan, ei tuollainen rautalangastavääntö ja henkseleiden paukutteluvie minnekkään  :o

Viltsu

No tätähän se osaksi oli Hapella Lahdessakin, ainakin loppuajasta. Hape antoi kyytiä milloin kaupungin päättäjille, milloin FC Lahden sponsoreille. Pelaajisto myös kypsyi, kun Hape kehua retosteli pelimatkoilla milloin milläkin asioilla. Näistä huolimatta, enemmän jalkapallo-osaamista jäisi kaupunkiin Hapen myötä. Toisaalta taas Hape ei lähde mukaan Oulun kyytiin, ellei saa takeita menestyvästä joukkueesta.

Game

Hyvä vain, että Hape tekee kunnolla selväksi, mikä on tilanne tällä hetkellä. Minkäpä sitä voi, jos lehdet haluavat asiaa revitellä. Epäilemättä, kun Juntunen on kuvioissa mukana, on jo vähän pakko kokeneenkin jalkapalloihmisen astua varjoista kertomaan mielipiteitä.  :pallo: