Spangen
Poissa
|
 |
Vastaus #450 : 30.05.2011 klo 14:00:45 |
|
Turussa tosin saadaan päästä jengi sisään katsomoon ilmaiseksi kun kerran kiakkomestaruuttakin samalla juhlitaan. Sitä media ylisti loistavaksi markkinointi-ideaksi.
Sitä se olikin! Hienoa markkinointityötä. Jos ilmaislippukampanja tehdään, täytyy se tehdä ison mediajulkisuuden siivellä.
|
|
|
|
|
Johtaja Calu
Paikalla
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Toni Nieminen
|
 |
Vastaus #451 : 30.05.2011 klo 14:03:29 |
|
Paras/pahin oli ku toissakautena mulle tyrkytettiin kuukausia ennen kauden alkua ilmaslippuja hjk:n kotipeleihin  . Ja asun siis Lahessa.
|
|
|
|
|
radics
Poissa
|
 |
Vastaus #452 : 30.05.2011 klo 14:29:32 |
|
Sitä se olikin! Hienoa markkinointityötä. Jos ilmaislippukampanja tehdään, täytyy se tehdä ison mediajulkisuuden siivellä.
Näin. Muut saa jakaa ilmaislippuja mut Klubin sponsorit ei. PS. Paikalla olleena väitän että 7000 katsojaa eilen oli alakanttiin arvioitu median toisen suuntaisista väitteistä huolimatta.
|
|
|
|
|
joks11
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakennusliike M. Seppälä Oy
|
 |
Vastaus #453 : 30.05.2011 klo 15:03:56 |
|
Paras/pahin oli ku toissakautena mulle tyrkytettiin kuukausia ennen kauden alkua ilmaslippuja hjk:n kotipeleihin  . Ja asun siis Lahessa. HJK herättää tunteita myös siellä puska-Suomessa.
|
|
|
|
|
Conky
Poissa
|
 |
Vastaus #454 : 30.05.2011 klo 15:33:51 |
|
HJK herättää tunteita myös siellä puska-Suomessa.
Aivan ja klubin pelatessa joskus cl tai Eurooppaliigan lohkovaiheessa starttaa taas ne lukuisat tilausbussit paljon lahteakin pidempää kohti helsinkiä.
|
|
|
|
|
Isoveivi
Poissa
|
 |
Vastaus #455 : 30.05.2011 klo 15:45:08 |
|
Mikä on tietysti ihan oikein että pääsevät maalaisetkin maistamaan suuren maailman meininkiä ja unohtamaan omat murheensa Suomen parhaan menestyksen siivellä 
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #456 : 30.05.2011 klo 15:59:39 |
|
eikös nää ilmaislippuhommat pitänyt loppua pari vuotta sitten?
Joo, mutta kun yleisö ei sitten maksanutkaan, ja keskiarvot lähtivät laskuun... Otsikoksi voisi tosiaan vaihtaa "Ilmaisliput" tai jotain. Ei tää mikään Klubin "yksinoikeus" ole.
|
|
|
|
|
Rantasipi
Poissa
Suosikkijoukkue: Eurokiimassa
|
 |
Vastaus #457 : 30.05.2011 klo 16:02:40 |
|
Suoranaiset ilmaislippuhommathan on loppuneet eli seuran yleisölle jakamat ilmaiset liput. Tai näin ainakin pitäisi olla. Klubin osalta taas on joka vuosi tähän aikaan pääkumppani järjestänyt oman tilaisuutensa, johon se on ostanut lippuja ja jakanut niitä ilmaiseksi asiakkailleen. Hienoinen ero, mutta kuitenkin seura saa lipuista ainakin jonkinlaisen korvauksen osana vuosidiiliä 
|
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #458 : 30.05.2011 klo 16:24:31 |
|
Näin. Muut saa jakaa ilmaislippuja mut Klubin sponsorit ei.
PS. Paikalla olleena väitän että 7000 katsojaa eilen oli alakanttiin arvioitu median toisen suuntaisista väitteistä huolimatta.
Urheiluruudussa näytti kyllä kuin ilmoitettu yleisömäärä oli liioitettu. taisi olla jälleen kyseessä myydyt liput eikä paikalla oleva yleisö. Montako lippua Sonera osti HJK:lta, lippuja (2 kpl) joita jaettiin ihan ulkomaille saakka?
|
|
|
|
|
oonpanda
Poissa
Suosikkijoukkue: KäPa, Klubi
|
 |
Vastaus #459 : 30.05.2011 klo 17:03:52 |
|
Urheiluruudussa näytti kyllä kuin ilmoitettu yleisömäärä oli liioitettu. taisi olla jälleen kyseessä myydyt liput eikä paikalla oleva yleisö. Montako lippua Sonera osti HJK:lta, lippuja (2 kpl) joita jaettiin ihan ulkomaille saakka?
Urheiluruudun pätkä kuvattiin pääkatsomosta? Pääkatsomossa oli varmasti melkein puolet kaikista paikalla olleista.
|
|
|
|
|
niftan
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi
|
 |
Vastaus #460 : 30.05.2011 klo 17:05:52 |
|
Urheiluruudun pätkä kuvattiin pääkatsomosta? Pääkatsomossa oli varmasti melkein puolet kaikista paikalla olleista.
Varmaan itseasiassa jopa yli puolet, kun yläkatsomokin oli kohtuullisen hyvin täynnä.
|
|
|
|
|
robinho10
Poissa
|
 |
Vastaus #461 : 30.05.2011 klo 21:25:34 |
|
Montako lippua Sonera osti HJK:lta, lippuja (2 kpl) joita jaettiin ihan ulkomaille saakka?
Ainakin lippupalvelusta oli kaikki Soneran ilmaisliput käyty hakemassa eli ei niitä ollut kaikille Soneran asiakkaille, vaan joitakin satoja. Ostin kyllä sitten liput ihan omilla rahoilla ja puoliajalla hodarin. Niin ja ainakin itäkatsomo oli ihan täynnä ja muut katsomot vähintään puolillaan, että kyllä siitä se 7000 tulee.
|
|
|
|
|
pyry
Poissa
Suosikkijoukkue: Start 09.08.1942
|
 |
Vastaus #462 : 31.05.2011 klo 00:14:49 |
|
Varmaan itseasiassa jopa yli puolet, kun yläkatsomokin oli kohtuullisen hyvin täynnä.
Jep, itäkatsomosta nähtynä vain yläkatsomon pohjoispäädyn laitimmaisissa lohkoissa näytti olevan väljempää. Finskin yleisömäärän arviointi TV-lähetysten perusteella ei olekaan mikään yksinkertainen missio, kun niissä näytetään lähinnä itäkatsomoa, jossa yleisömäärän heitot ovat vähäisempiä kuin muissa osissa.
|
|
|
|
|
Röytän Karhu
Poissa
|
 |
Vastaus #463 : 31.05.2011 klo 01:06:38 |
|
3/4 oli pelin aikana tekemäni arvio yläkatsomon täyttöasteesta... ja vitunko väli näillä nyt on, se peli oli ja meni jo, siellä oli jengiä ja Klubi voitti. EOFS.
|
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #464 : 31.05.2011 klo 07:54:56 |
|
Niin ja ainakin itäkatsomo oli ihan täynnä ja muut katsomot vähintään puolillaan, että kyllä siitä se 7000 tulee.
Tuosta voi katsoa miten täynnä se itäkatsomo oli ja muut katsomon osat. Kohdasta 12.22 http://areena.yle.fi/video/1306694030977Näytöaikaa: 6 päivää
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #465 : 31.05.2011 klo 08:00:02 |
|
Muutin otsikkoa. Vitun ilmais- ja vapaaliput, saatana.
|
|
|
|
|
Bluejacket
Poissa
|
 |
Vastaus #466 : 01.06.2011 klo 10:49:51 |
|
Interkin haluaa yleisömäärän nousuun. FC Inter kutsuu kaikki Nappulaliigan joukkueet 2000 - 2003 syntyneet seuraamaan Veikkausliigan FC Interin kotipeliä.
Joukkue voi valita yhden kolmesta mahdollisesta pelistä, mihin koko joukkue kutsutaan. Joukkueen lisäksi on tervetulleita 1 huoltaja per lapsi.
Miettikää joukkueen keskuudessanne mikä Interin kotimatsi sopii parhaiten teidän aikatauluunne, koska sarjapelejäkin pyörii vielä muutaman matsin kanssa päällekkäin.
FC Interin tarjoamat matsit aluejoukkueille ovat:
torstai 9.6. Inter - Haka klo 18:30 (Ilmoittauminen viimeistään ma.6.6)
maanantai 13.6. Inter - IFK Mariehamn klo 18:30 (Ilmoittautuminen viimeistään to.9.6)
maanantai 20.6. Inter - JJK klo 18:30 (Ilmoittautuminen viimeistään to. 16.6)
|
|
|
|
|
Lazy Town
Poissa
Suosikkijoukkue: FCK
|
 |
Vastaus #467 : 01.06.2011 klo 20:00:18 |
|
Pikkujunnuille tarjotaan ilmainen liigamatsi, ei helvetti mitä paskaa! Eihän tuolla tavalla futiskulttuuria saada nousuun, kun kakarat totutellaan jo heti alussa ilmaisiin lounaisiin ja liigamatseihin.
|
|
|
|
|
Bossu
Poissa
|
 |
Vastaus #468 : 01.06.2011 klo 20:13:07 |
|
Omat junnut on mielestäni hyvä päästää peleihin ilmaiseksi 15-vuotiaaksi asti. Lisäksi välillä on hyvä jakaa kouluihin myös lippuja, koska esimerkiksi itse tuskin olisin lähtenyt klubin peleihin aikoinaan, jos ei olisi lippuja käyty jakamassa 1-2 kertaa vuodessa PK-seudun perukoille.
Nykyään maksaakin sitten mielellään lipuista kaikkien seurojen peleihin.
|
|
|
|
|
Elmo
Poissa
Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis
|
 |
Vastaus #469 : 02.06.2011 klo 08:07:35 |
|
Pikkujunnuille tarjotaan ilmainen liigamatsi, ei helvetti mitä paskaa! Eihän tuolla tavalla futiskulttuuria saada nousuun, kun kakarat totutellaan jo heti alussa ilmaisiin lounaisiin ja liigamatseihin.
Huumoriahan tämä. Minä päästäisin peleihin aina ilmaiseksi sisään kaikki alle 10 vuotiaat ja sitten 10-16 vuotiaille vielä tosihalvat liput, vaikka 2 euroa. Nuorista kun saadaan kasvatettua matseissä käyvä populaatio, oppivat jo nuorina käymään peleissä, ymmärtämään lajia, jolloin sitä on vain niin paljon nautinnollisempaa seurata. Ja eiköhän tuo ikäryhmä myös aika hyvin laita (vanhempiensa) rahoja myös oheistuotteisiin, karkkiin, limsaan, makkaraan. edit: Ja omat junnut päästäisin ilmaiseksi sisään ainakin 18-vuotiaaksi saakka.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.06.2011 klo 10:39:45 kirjoittanut Elmo »
|
|
|
|
|
Ares
Poissa
Suosikkijoukkue: suomalaiset eurokentillä 2011
|
 |
Vastaus #470 : 02.06.2011 klo 10:36:25 |
|
Huumoriahan tämä. Minä päästäisin peleihin aina ilmaiseksi sisään kaikki alle 10 vuotiaat ja sitten 10-16 vuotiaille vielä tosihalvat liput, vaikka 2 euroa.
Sama, mutta vain kotijoukkueen väreissä.
|
|
|
|
|
yyber
Poissa
Suosikkijoukkue: Periaatteen Jatkuvuus
|
 |
Vastaus #471 : 02.06.2011 klo 13:53:02 |
|
Täällä vain on usein junnuilla treenit pelin aikoihin. Kotikylän Ylpeyden peli pitäisi olla osa harjoitusohjelmaa junnuilla.
|
|
|
|
|
Phil Dunphy
Poissa
|
 |
Vastaus #472 : 02.06.2011 klo 14:13:00 |
|
Täällä vain on usein junnuilla treenit pelin aikoihin. Kotikylän Ylpeyden peli pitäisi olla osa harjoitusohjelmaa junnuilla.
Tämä on kyllä ihan totta. Junnujen pitäisi olla aina katsomassa edustusjoukkueensa peliä. Oman kokemuksen mukaan edes valmentajat eivät edes kehoita junnuja menemään peleihin.
|
|
|
|
|
Kingsman
Poissa
|
 |
Vastaus #473 : 02.06.2011 klo 14:24:33 |
|
Vieläkö Niftan jankkaa täällä tavalliseen tapaansa?
|
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #474 : 02.06.2011 klo 14:43:29 |
|
Tämä on kyllä ihan totta. Junnujen pitäisi olla aina katsomassa edustusjoukkueensa peliä. Oman kokemuksen mukaan edes valmentajat eivät edes kehoita junnuja menemään peleihin.
TPS:llä taisi tulla tälle kaudelle nyt sellainen systeemi että ainakin joillakin juniorijoukkueilla TPS:n edustuksen pelit kuuluvat harjoitusohjelmaan. En muista mitä kaikkia joukkueita tuo koski, saattoi olla että systeemiä yritettiin laajentaa myös joihinkin yhteistyöseuroihin SouthWest Unitedin hengessä. edit. kyseessä olikin vain Tepsin omia junnuja koskeva juttu, toki kolmessa eri lajissa: Tällä kaudella ei ainoastaan TPS:n junioripelaajat (jalkapallo, jääkiekko, salibandy) pääse ilmaiseksi peleihin sisälle, mutta myös asiassa ollaan järjestetty joukkueiden välille "kilpailu". Erään juniorijoukkueen kalenterista:
Kaudella 2011 TPS Juniorijalkapallo ja FC TPS järjestävät "Tunnusta väriä" kilpailun joukkueilleen.
TPS:n kotipelit ovat joukkueillemme harjoitustapahtumia ja niitä käsitellään siten, että paikallaolijat kirjataan, kuten muissakin joukkueen tapahtumissa.
Kauden päätteeksi läsnäoloprosentin mukaan, paras joukkue palkitaan Puma tuotepalkinnolla. Koko joukkue saa siis tuotepalkinnon ja tietysti "Tunnusta väriä" tunnustuksen.
|
|
|
|
|
|
|
|