FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
23.03.2026 klo 05:09:31 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1] 2 ... 9
 
Kirjoittaja Aihe: Haka-TamU 12.5. Valkeakoskella - Pirkanmaan derby  (Luettu 8591 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
a-wiik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU, Ilves, El Diego


: 06.05.2008 klo 22:46:04

Vaikka edellinen kierroskin on vielä edessä, niin avataanpa jo tällekin topic. Aikaa ei kuitenkaan ole enää viikkoakaan.

Haka-TamU

Vastakkain ovat Pirkanmaan mahtiseurat, kaksi 2000-luvun menestyneintä jalkapallojoukkuetta kotimaassa. Joukkueiden profiilit ovat tällä erää kuitenkin hyvin erilaiset. Hakan kohdalla uusin tieto kertoo, että viime kauden hopean myötä ansaittu UEFA-cupin paikka olisi menossa talousongelmien myötä sivu suun. TamU taas on viime kauden tuplamestaruuden myötä nostanut taloutensa liigan piikkipaikalle ja mestareiden liigaan kohdistuu taas suuria odotuksia.

Pelillisesti ollaan paljon viisaampia torstain kierroksen jälkeen. Jos TamU häviää kotonaan TPS:lle, alkavat paineet Ratinassa kasvaa jo melkoisiksi. Alkupelien nihkeät esitykset ovat osin selitettävissä loukkaantumisilla ja niiden myötä väärillä pelipaikoilla, mutta kuten jokainen ensimmäisiä pelejä nähnyt tietää, vikaa on ollut muuallakin. Joukkueen henkinen johtajuus on tällä hetkellä jaossa, ja viimeistään Tepsiä vastaan se pitäisi löytää jos derbystä aiotaan pisteitä hakea.

Hakan kausi alkoi nihkeähköllä 0-0 tasapelillä VPS:aa vastaan, mutta jatkui maanantaina näyttävällä voitolla KuPSista 3-0. Kumpi on joukkueen todellinen kuva tällä hetkellä? KuPS on toistaiseksi osoittautunut huonoksi tasonmittariksi kenellekään ja toisaalta VPS:aa pidetään yhtenä yllättäjäkandidaattina. Inter-peli torstaina kertonee Hakankin osalta suunnan, sillä TPS:an murskannutt Interiä voi pitää hyvänä mittarina.

Avainkohtia:

Keskikentät:

Hakan keskikenttä on yksi liigan vahvimpia. Fowlerin ja Kauppilan tukiduo pohjalla ja Tsaari Popvitshin mestarointi päällä. Vaikea on keksiä heikkoutta Hakan keskustasta. Kaksi puolustavaa keskikenttää ehkä voisi jollekin toiselle joukkueelle merkitä ongelmia pelin tekemisessä, mutta Popovitshin luovuus on sillä tasolla, että Hakalle ei tätä ongelmaa synny. TamU toisaalta koettaa tottua keskikentän täysremonttiin. Periaatteessa nimet Savolainen-Pohja-Kujala eivät kalpene Hakan keskikentän rinnalla, mutta toistaiseksi nähdyillä otteilla tekemistä on, varsinkin kun Kujala joutunee pelaamaan yhä topparina loukkaantumisten vuoksi.

Vili Savolaisen raskas tehtävä tulee melko varmasti olemaan Popovitshin ottaminen. Se ei ole helppoa, sillä mieheen on erittäin vaikea päästä kiinni niin, ettei jotain vaarallista syntyisi. Toisaalta jos kaikki energia keskitetään Tsaariin, on Hakalla riittämiin ratkaisuvoimaa laidoilla ja nousuihin pystyy Fowlerkin. TamU tulee varmasti pelaamaan tässä vieraspelissä keskikentän äärivarmasti ja tukkimaan mahdollisimman tiukasti keskustan. Se, miten se onnistuu, ratkaisee paljon.

Puolustus ja maalivahti:

Iiro Aalto lähti aikanaan Hakasta Keke Armstrongin matkalaukussa Helsinkiin ja teki itsestään siellä kulttihahmon. Nyt on edessä paluu tehtaan varjoon, mutta taas uudessa pelipaidassa, paikalliskilpailija TamUn väreissä. Hakalaisille HJK on ainakin yhtä paha vihollinen kuin TamU, mutta ehkä naapuriasetelma kuitenkin kääntää mittaria vielä asteen lisää ärsytyksen suuntaan. Joka tapauksessa Aalto tuo helpotusta TamUn puolustuspään loukkantumisongelmiin ja vapauttaa nopean Toni Järvisen oikealle, mikä saattaa tuoda Hakalle päänvaivaa. Hakan laitapakeista Kangaskorpi on monivuotinen Veikkausliigan eliittipelaaja. Toinen laita on enemmän kysymysmerkki. Pelaako nuori Nikkilä ja jos pelaa niin miten pärjää rutinoitunutta TamUa vastaan?

Toppariosastolla TamUlla on varamiehitys, mutta Jussi Kujala on tasonsa osoittanut. Henri Myntille tämä peli voi olla vaikea, sillä syötöt linjan taakse ovat miehelle erityisen vaikeita. Iso koko hidastaa kääntymistä. Haka pelaa nopeasti maata pitkin ja Myntti on nimenomaan vahvimmillaan pääpelissä ja painissa. Pientä toivoa lienee Jussi Kuoppalan paluusta jo tähän peliin, mutta tuskin mitään riskiä asian suhteen otetaan, eli Myntti pelannee. Hakan topparit ovat vahvat. Tosin Petri Viljaselta on jonkin verran ailahteluakin nähty. Puolustuksessakin keskusta on kuitenkin selvästi Hakan.

Maalivahtiosastolla Mikko Kavén on tunnustetusti liigan kärkinimi ja ohjaa puolustustaan vahvasti. Hakan Dovbnyan tilastot ovat hyvät, mutta miehestä on syntynyt ainakin mielikuva heikkona puolustuksen ohjaajana ja keskitysten vangitsijana, vaikka mies onkin vahva lähitorjuja. TamUn toivo lepää osaltaan sen varassa, että Dovbnya antaisi hiukan tasoitusta Kavéniin verrattuna.

Valmentajat:

Vastakkain ovat ehkä oman sukupolvensa kaksi lahjakkainta suomalaisvalmentajaa. Oka Huttunen on tehnyt Hakasta niukkenevilla resursseilla kausi toisensa jälkeen mitalijoukkueen ja mestariakandidaatin. Ari Hjelm taas on vienyt TamUn jo kolmesti korkeimmalle pallille ja ollut alusta asti rakentamassa joukkueesta yhtä kotimaisen jalkapallon vahvimmista. Huttunen on maajoukkueen monivuotinen kakkosmies ja Hjelmiä on spekuloitu jo pariin otteeseen lippulaivan ruoriin. Vaikka miehet ilmeisesti tulevat keskenään toimeen, on ilmassa kuitenkin tietynlaista näyttämisen halua. Viime vuodet Hjelm on hallinnut taistelua, mutta Huttunen on varmasti keittänyt uudenlaiset käärmesopat tietäen paikallisvastustajan tämän hetken ongelmat.

Tilastoja:

27.9.2007 Tampere Utd-Haka 2-1
14.6.2007 Haka-Tampere Utd 1-1
28.8.2006 Haka-Tampere Utd 0-3
25.5.2006 Tampere Utd-Haka 1-0
6.8.2005 Haka-Tampere Utd 1-3
21.5.2005 Tampere Utd-Haka 0-0
21.7.2004 Tampere Utd-Haka 1-3
13.5.2004 Haka-Tampere Utd 0-1
18.9.2003 Haka-Tampere Utd 1-0
15.5.2003 Tampere Utd-Haka 0-2
16.9.2002 Haka-Tampere Utd 1-1
19.8.2002 Haka-Tampere Utd 1-1
6.6.2002 Tampere Utd-Haka 2-2
30.9.2001 Tampere Utd-Haka 1-0
12.8.2001 Haka-Tampere Utd 0-1
28.5.2001 Tampere Utd-Haka 0-2
18.10.2000 Haka-Tampere Utd 4-0
9.7.2000 Tampere Utd-Haka 0-4
10.5.2000 Haka-Tampere Utd 3-0


Haka 7-5-7 TamU

Asetelmat ovat siis historiankin valossa tasaiset ja voittaja ottaa derbyn maratontaulukossa johtoaseman. Ensimmäisissä neljässä kohtaamisessa historiassa Haka höykytti TamUa, mutta sen jälkeen asetelmat ovat kääntyeet ja viimeisissä viidessä pelissä Haka on saanut vain yhden pisteen. Näissä peleissä myöskään kotietu ei ole paljon painanut, sillä Hakan kotipeleissä saldo on 3-3-4 TamUlle ja TamUn kotipeleissä 4-2-3 Hakalle.
Yourworstnightmare

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham


Vastaus #1 : 07.05.2008 klo 05:44:56

Odotettu koitos, ehdottomasti! Ylos

Tampereelta suuntaamassa Valkeakoskelle kiva määrä kannattajia, tällä hetkellä näyttää että ainakin tuollaiset 70 lähtijää saadaan kasaan, kenties jopa enemmän. Iltavalaistus pienessä tihkusäässä, Ääntä ja eloa katsomossa, kaksi taistelevaa joukkuetta kentällä...se olisi sitä itseään. Ylos

28.5.2001 Tampere Utd-Haka 0-2
18.10.2000 Haka-Tampere Utd 4-0
9.7.2000 Tampere Utd-Haka 0-4
10.5.2000 Haka-Tampere Utd 3-0

Huhhuh! Olipas muuten järkyttävä tuo alkutaival näissä taistoissa. Mutta niinkuin näkee, niin vuoden 2001 jälkeen on Haka voittanut vain kolmesti ja viimeisimmän kerran 15.5.2004.
« Viimeksi muokattu: 07.05.2008 klo 05:48:04 kirjoittanut Yourworstnightmare »
Vanja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Punainen on värimme!


Vastaus #2 : 07.05.2008 klo 07:58:16

Tässä olisi koskilaisilla nyt paikka todistaa, että rakas Haka on heille kuitenkin tärkeä ja siten kansoittaa Tehtiksen katsomot.
Benito

Poissa Poissa


Vastaus #3 : 07.05.2008 klo 09:37:17

Täyttä tulee varmasti olemaan, mutta iso osa on TamU:n kannattajia. Kuinkahan paljon itse asiassa? Viime vuonna tuntui, että puolella katsojista oli TamUn huivi.
a-wiik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU, Ilves, El Diego


Vastaus #4 : 07.05.2008 klo 09:41:27

Täyttä tulee varmasti olemaan, mutta iso osa on TamU:n kannattajia. Kuinkahan paljon itse asiassa? Viime vuonna tuntui, että puolella katsojista oli TamUn huivi.

Kyllä kai siellä tuhatkunta tamperelaista on ainakin paikalla. Kyllähän nämä ovat vähän kuin ylimääräisiä kotipelejä olleet Unitedille. Itsekin olen aina tavannut valkeakoskelta kotoisin olevan kaverini kanssa käydä nämä katsomassa. Muita Hakan pelejä ei tuo kaverikaan käy katsomassa  ::)
päätykatsomo

Poissa Poissa


Vastaus #5 : 07.05.2008 klo 09:56:11

Kyllä kai siellä tuhatkunta tamperelaista on ainakin paikalla. Kyllähän nämä ovat vähän kuin ylimääräisiä kotipelejä olleet Unitedille. Itsekin olen aina tavannut valkeakoskelta kotoisin olevan kaverini kanssa käydä nämä katsomassa. Muita Hakan pelejä ei tuo kaverikaan käy katsomassa  ::)

Opetappa kaverisi oikeille tavoille.. Olipa sen verran vahva avaus, että ei tässä oikein mitään lisättävää edes keksi  Ylos
Waikku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: anarkistimartat


Vastaus #6 : 07.05.2008 klo 11:52:59

Kyllä kai siellä tuhatkunta tamperelaista on ainakin paikalla. Kyllähän nämä ovat vähän kuin ylimääräisiä kotipelejä olleet Unitedille. Itsekin olen aina tavannut valkeakoskelta kotoisin olevan kaverini kanssa käydä nämä katsomassa. Muita Hakan pelejä ei tuo kaverikaan käy katsomassa  ::)

Ja monelle Tamun kannattajalle nämä ovat ainoita vieraspelejä, joihin jaksetaan lähteä - matka on mukavan lyhyt ja paikallismeininki toki kuumottaa.

Itsekin yritän olla paikalla...
Homer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka


Vastaus #7 : 07.05.2008 klo 14:51:00

k-

suunnitelmat muuttuivat ja tulenkin matsiin ns. kaveriporukassa.
« Viimeksi muokattu: 11.05.2008 klo 14:18:50 kirjoittanut Homer »
arto78

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Finn by birth, Haka fan by the grace of God


Vastaus #8 : 07.05.2008 klo 14:52:12

Täyttä tulee varmasti olemaan, mutta iso osa on TamU:n kannattajia. Kuinkahan paljon itse asiassa? Viime vuonna tuntui, että puolella katsojista oli TamUn huivi.

Niillä oli UPM:n vihreät huivit :D
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #9 : 07.05.2008 klo 14:57:42

Loistava avaus Ylos

Kyllähän Tehtis tulee tähän otteluun täyttymään, mutta todennäköisesti tilanne on se, että mahdollista TamU:n maalia tuuletetaan Tehtiksellä äänekkäämmin kuin kotijoukkueen maalia ::)

Onneksi kotijoukkue tekee ottelun ainoan maalin:

FC Haka - TamU 1-0 (0-0)
Mattila 84'
Waikku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: anarkistimartat


Vastaus #10 : 07.05.2008 klo 15:21:58

Tarjoan taas ilmaista kyytiä 4 hengelle Tre-Koski-Tre. Waikku ja muut feministit kyytiin? Lähen töistä suoraan ja voin koukata keskustan kautta.

Luultavasti kyyti järjestyy muuta kautta (parikin ei-foorumistikaveria on ilmeisesti lähdössä autolla) mutta palaan asiaan jos homma jostain syystä kusee  Ylos
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #11 : 07.05.2008 klo 21:51:08

Ehkä kauden odotetuin peli. Kuljetus pitää vielä ratkaista, mutta eiköhän kaveriporukka ja auto saada lähtemään tähän matsiin. Ylos Harmillisesti maanantaina ei taida sataa  :(
John Devey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Ilves


Vastaus #12 : 07.05.2008 klo 21:55:30

Mihin aikaan tää alkaa?
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #13 : 07.05.2008 klo 21:56:03

Mihin aikaan tää alkaa?

Eiköhän se ala 18:30.
Arpin Lusène

Poissa Poissa


Vastaus #14 : 08.05.2008 klo 00:24:32

Mihin aikaan tää alkaa?
Saa nähdä alkaako ollenkaan. :(
Mac^

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi


Vastaus #15 : 08.05.2008 klo 00:58:28

Saa nähdä alkaako ollenkaan. :(

Niinpä. :(
Speedo Gonzales

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Чухна!


Vastaus #16 : 08.05.2008 klo 01:02:49

Nyt Pekan ja Janin saunaillat ja katkarapukekkerit bänniin loppukaudeksi niin saadaan Haka kunnialla saateltua divariin. Pahin tappio koko suomalaiselle jalkapallolle on jos nyt Haka lopetetaan kesken kauden kokonaan ja jää paljon velkaa maksamatta.
a-wiik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU, Ilves, El Diego


Vastaus #17 : 09.05.2008 klo 08:47:01

Ari "Zico" Hjelm, kuuntele nyt tarkkaan!

Antti Pohja ei ole puolustava keskikenttäpelaaja, eikä Jari Niemi ole keskikenttäpelaaja ensinkään. Mikä ihme siinä on, että tämmöinen James on joukkueeseen hankittu ja sitten sitä ei voi loukkaantumistenkaan tullen peluuttaa?

Hakaa vastaan avataan ilman Jamesia näin, kiitos.

--------Daniel-Niemi--------
-----------Pohja-----------
Hynynen------------Rafinha
---------Savolainen--------
Aalto-Myntti-Kujala-Järvinen
-----------Kavén----------
Yourworstnightmare

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham


Vastaus #18 : 09.05.2008 klo 08:51:13

Joo, tuli itsekin tuota Atoa huudeltua tuohon alemmaksi kk-mieheksi, mutta eilen se nähtiin että mies on enemmän vaarallinen omille siinä paikalla. Tuolla paikalla pitää pelata enemmän perusvarmaa, mitä Ato ei tykkää harrastaa.
päätykatsomo

Poissa Poissa


Vastaus #19 : 09.05.2008 klo 08:52:53

Pöhpöh. Pitäkää se Ato siinä alempana vaan  Ylos
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #20 : 09.05.2008 klo 10:54:56

Pöhpöh. Pitäkää se Ato siinä alempana vaan  Ylos

Sama. Ja formaatio kuitenkin tuohon 4-4-2 timantti -muotoon, niin Vallulla on enemmän tilaa mellastaa 8)

Edit: keskellä lausetta ollut piste muuttui pilkuksi.
« Viimeksi muokattu: 09.05.2008 klo 13:13:44 kirjoittanut Vastapallo »
Waikku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: anarkistimartat


Vastaus #21 : 09.05.2008 klo 13:13:09

Entäs jos Sakke on jo pelikunnossa, annetaanko lämmittää penkkiä vai kentälle?
Benito

Poissa Poissa


Vastaus #22 : 09.05.2008 klo 13:15:56

Vaihdosta kentälle, mutta vähän pidempää pestiä kuin tps-matsissa. Sama T-O-M-I:lle.
mdm

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU


Vastaus #23 : 09.05.2008 klo 13:19:20

Ari "Zico" Hjelm, kuuntele nyt tarkkaan!

Antti Pohja ei ole puolustava keskikenttäpelaaja, eikä Jari Niemi ole keskikenttäpelaaja ensinkään. Mikä ihme siinä on, että tämmöinen James on joukkueeseen hankittu ja sitten sitä ei voi loukkaantumistenkaan tullen peluuttaa?

Hakaa vastaan avataan ilman Jamesia näin, kiitos.

--------Daniel-Niemi--------
-----------Pohja-----------
Hynynen------------Rafinha
---------Savolainen--------
Aalto-Myntti-Kujala-Järvinen
-----------Kavén----------


Olen kyllä vahvasti sitä mieltä, ettei muutenkin sekavahkoa tilannetta kannata missään nimessä entisestään sekoittaa vaihtamalla pelitapaa radikaalisti. Jos kentältä puuttuvat ne johtajat, muutokset tuskin auttavat uusien pelaajien sopeutumista.

TPS-peli oli selkeä askel oikeaan sunntaan, joten Paskikselta pisteet matkaa Tampereelle maanantaina.
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #24 : 09.05.2008 klo 13:41:27

Vaihdosta kentälle, mutta vähän pidempää pestiä kuin tps-matsissa. Sama T-O-M-I:lle.

Sakke ehdottomasti avaukseen, jos on vaan pelikunnossa. Joko keskikentän keskelle tai sitten Hynysen tilalle laitaan.

 
Sivuja: [1] 2 ... 9
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa