Nykyään on erifiilis katsoa noita hyökkäyspään erikoistilanteita, koska niissä voi oikeasti tapahtuakin jotakin. Näitä joukkue treenaa aktiivisesti, yleensä aina pelipäivän aamutreeneissä hiotaan kuvioita - ja jopa vielä vastustajan puolustuksen heikkoihin kohtiin huomiota kiinnittäen. Frankin aikana... jne.
Ensimmäinen maali tuli juuri erikoistilanteesta, Xavin antama vapari vasemmalta tavoitti Sergin ja nyt pusku onnistui. Kyllähän tuosta olisi voinut tulla hikinen ilta ilman tuota suht nopeaa avausmaalia: Leijonat sumputtivat koko joukkueella, eikä sitä tilaa kyllä ollut yhtään. Toinen maali tuli penaltista, kun Iniesta kaadettiin selvästi boksissa. Messi luonnollisesti pisti pallon helpon näköisesti ja varmasti sisään.
Tämän jälkeen Bilbao jaksoi hetken yrittää aktiivisesti, mutta kyllähän Barcalle niitä paikkoja siunaantui liukuhihnalta. Etöö kahdesti ja Iniesta kerran kehikkoon, lisäksi yli, ohi, keskelle ja melkein alikin saivat pallot menemään. Mutta ei sisään. Järkyttävää tuhlaamista varsinkin nro 9:ltä, siinä jos olisi ollut eräs valencian kärkimies paikalla, niin about viisi olisi mennyt sisään. (Villaahan huhutaan Barcaan, jos Eto'on kanssa ei jatkosopimusta synny. Valencia joutunee myymään arvokkaimpia pelaajiaan, ja Pepiä kiinnostaa kovasti nuo molemmat Davidit...)
Barca tuli otteluun kovalla asenteella ja yleisön hyvällä kannustuksella (about 75000 katsojaa). Nyt prässäys alkoi ylhäältä ja pallon menetyksen jälkeen heti viritettiin verkko pallollisen ympärille. Ihan hyvä peli oli, ei siinä mitään. Mutta jos Lyon tulee yhtä aggressiivisesti kimppuun kuin edellisessä ottelussa, voi Barcalle tehdä todella tiukkaa edetä jatkoon. Eilen baskit antoivat Barcan pelata, ja sehän on pahin mahdollinen virhe. Taas jos vastustaja pyrkii vain katkomaan ja rikkomaan, ei Barca saa rytmiä ja rummutusta päälle ollenkaan ja vähitellen tulee suru puseroon. MD:ssa taisi olla se artikkeli, jossa selvittivät systemaattisesti tuota rikkomista taktiikkana. Vastustajan pelaajat rikkovat vuorollaan (ja useimmiten Messiä), ei kuitenkaan sama pelaaja liian monta kertaa eikä liian törkeästi, jottei kortti nouse. Madridin sikailustahan tuo lähti... Eilinen Amorebietan taklaus Messiä kohtaan oli taas niitä, jotka eivät kuulu futiskentälle.
Voiton jälkeen kaikki näyttää joukkueen silmissä taas paremmalta ja siitä voi ammentaa sen pienen lisäenergian ja uskon, jotka sitten kääntävät otteluparin tiistaina kotijoukkueelle. Huonona uutisena tosiaan tuo kapteenin luokkaantuminen, Puyol missaa tiistai-pelin varmuudella ja todnäk ottelut (vieraissa) Almeríaa ja (kotona) Málagaa vastaan. Nyt ei tekisi pahaa saada se toinen käkkäräpää sieltä katsomosta kentälle, hänhän juoksee jo ja kai pompotteleekin.
Erityismaininta eilisestä Iniestalle, siinä on sellainen pelaaja, joka tuo mielettömästi lisävaihtoehtoja hyökkäykseen ja pelinrakenteluun. Lisäksi Kalkkis on todella hyvä pallon riistäjä, kai se tuollaisella pätkällä on helpompaa napata se pallo. Vastustajalta Gorka Iraizoz oli käsittämättömän hyvä eilen, siinä on isoksi maalivahdiksi nopea kaveri. Hei siitä kirittäjä Vallulle!
E: Pelasihan koko joukkue eilen hyvin, Tarzan vakuutti laidallaan ja jakoi jälleen namupasseja (jännä, että Puyol on laidallakin parempi kuin Ramos, topparin tontista puhumattakaan). Myös pitkäjalkainen ja kevyt Busquetsin poika pelasi mainiosti (ja liioitteli joka tilanteessa, missä oli kontaktia

). Yaya siis lepäsi Lyon-ottelua varten...