FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
05.02.2026 klo 17:23:05 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 148 [149] 150 ... 160
 
Kirjoittaja Aihe: F.C. Barcelona 2008-2009 - Els tricampions!  (Luettu 242084 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
jami1982

Poissa Poissa


Vastaus #3700 : 12.05.2009 klo 20:28:02

Hyvin mielenkiintoinen harjoitus:

http://www.youtube.com/watch?v=frI6aorPg2M&feature=related

Sakk3

Poissa Poissa


Vastaus #3701 : 12.05.2009 klo 20:49:36

http://www.youtube.com/watch?v=dl5jkfv69tg&NR=1
mesiiiii mesiiiii
« Viimeksi muokattu: 13.05.2009 klo 17:53:56 kirjoittanut Sakk3 »
Uuhis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Newcastle United Sympatiat: Barcelona


Vastaus #3702 : 12.05.2009 klo 21:28:09


Ainakin yhteishenkeä näyttää löytyvän. Tälle giganttinen Ylos
Krkic

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hjk


Vastaus #3703 : 12.05.2009 klo 22:03:51

Hajoominen tälle http://www.youtube.com/watch?v=dl5jkfv69tg&NR=1
voi olla wanha. ei voi tietää.

Mikä oli se hajottava tekijä?
Weki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mäkijärven oikea


Vastaus #3704 : 12.05.2009 klo 23:14:18

Luin jostain muutamia päiviä sitten (samoihin aikoihin Moisander-huhun kanssa), että Blaugranaa kiinnostaa Taye Taiwo. Ainakin omissa papereissani Taiwo pyyhkii lattiaa Abidalilla selkeästi. Kaveri olisi myös pelote erikoistilanteissa (http://www.youtube.com/watch?v=y9L8VyDnrg4&feature=related). Sopisi loistavasti formaatioon, puolustava ja tasapainoinen pelaaja.
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #3705 : 13.05.2009 klo 08:20:42

Hieno tuo harjoite. Uskomaton määrä tekniikkaa jätkillä. Kehittää varmasti yhteishenkeä ja tikitakaa tuollainen neppailu. Ylos
Gerard

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona ja HJK


Vastaus #3706 : 13.05.2009 klo 11:55:28

Mites muuten nyt kun Barca on voittamassa triplan tai no ainakin kotimaassa tuplan, niin onko joku sääntö, että kuinka paljon Barcan pelaajien on vähintään täytynyt pelata Liigassa tai Cupissa saadakseen mitalit?? Saako esim. vähälle peliajalle jääneet Caceres ja Pedro mitalit Barcan voittaessa pokaaleja tai  entä Milito, joka ei ole tainnut pelata yhtään??
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #3707 : 13.05.2009 klo 12:04:36

Veikkaisin 25 rekisteröidyn pelaajan saavan lätkät sekä "B-listan" jätkistä ne, jotka ovat pelanneet. Esimerkiksi Busquetshan on B-listalla.
Alfons X

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Barça, TPS, CE Europa, Huuhkajat


Vastaus #3708 : 13.05.2009 klo 12:07:33

Näyttää pojilla olevan mukavaa, taitaa olla joukkueessa hemmetin hyvä fiilis :)

Tänään sitten nostelemaan kauden ensimmäistä pokaalia, harmi että jää eka puoliaika näkemättä..Toivottavasti ei enempää porukkaa sairaslistalle illan ottelun jälkeen!
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #3709 : 13.05.2009 klo 12:46:42

Toivottavasti Guardiola lähtee tähän peliin ML-finaalin puolustuslinjalla ja muuten antaa kakkosketjulle näyttöpaikan. Athletic tulee kovaa ja ryminällä, joten muuten rankoilla olleet Messi, Xavi ja Eto'o ovat tulilinjalla. Valitettavasti vain saattaa halu voittaa Copa voittaa järjen, jota tarvitaan Mestareiden Liigan voitossa.
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #3710 : 13.05.2009 klo 15:17:06

En mitenkään jaksa uskoa, että Guardiola luovuttaisi yhden palkinnoista pois noin pienillä hyödyillä. Toki vaikka puoli joukkuetta voi loukkaantua, mutta ei silti. Jos tähän lähdetään kakkosjengillä, tulee turpaan ihan varmasti. Joitain valintoja voi tietysti tehdä, mutta juuri tärkeimpiä ukkoja siellä kentällä pitääkin pitää. Itse lähtisin ehkä jotenkin näin:

-Pedro-Bojan-Messi
---Guddy-Xavi
----Busquets
Sylvinho-----Alves
--Caceres-Puyol

Näin ollen peliaikaa niille, jotka sitä tarvitsevat eli Bojan, Caceres, Sylvio, Guddy, Busquets, ja lepoa Eto'olle, koska hänelle ei ole tässä ottelussa mitään erityistä käyttöä. Keita ja Yaya voisivat ihan hyvin huilata tässä vaiheessa, pelata viikonloppuna mestaruudesta ja huilata ensi viikonloppuna ainakin toinen heistä. Ilman Xavia ja Iniestaa tästä joukkueesta ei ole ollut mihinkään, joten pakko peluuttaa, ainakin melkein. Hleb ei osaa mitään ja Guddy/Busquets/Keita eivät ole sen tyyppisiä pelaajia, että voivat avata peliä.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #3711 : 13.05.2009 klo 15:20:23

Suunnilleen tuollaista kakkosketjua tarkoitin.
Guddy on hyvä ottaa kentälle koska osaa vastata baskien fysiikkaan ja jos/kun Barcelona johtaa parilla maalilla niin Messi pois ja vaikka keskikentälle Keita. Lopussa sitten tietysti Xavi pois ja hyökkäykseen Hleb.

Alvesia voi tosiaan huolettaa peluuttaa...
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #3712 : 13.05.2009 klo 23:54:16

FC Barcelona voitti Copa del Reyn 11 vuoden tauon jälkeen. Kautta voidaan pitää todella huikeasti onnistuneena jo nyt, kun tupla on käytännössä haavissa (liigamestaruus varmistuu viikonloppuna). Roomassa kahden viikon päästä on mahdollisuus kruunata kausi ja todistaa todella se, että Blaugrana on tämän hetken paras seurajoukkue Euroopassa... Campiones!!!
la bromista

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ | FC Barcelona


Vastaus #3713 : 14.05.2009 klo 00:14:32


                 Copa del Rey
Athletic Bilbao  1  -  4  Barcelona
G. Toquero                     Y. Toure
                                    L. Messi
                                    Bojan
                                    Xavi



Kauden ensimmäinen pokaali on tosiasia. 1/3 Tuoppi

Ensi viikonloppuna varmistuu toinen pokaali La Ligan muodossa.
« Viimeksi muokattu: 14.05.2009 klo 00:23:10 kirjoittanut la bromista »
Dinho10

Poissa Poissa


Vastaus #3714 : 14.05.2009 klo 00:15:56

El Conejo

Poissa Poissa


Vastaus #3715 : 14.05.2009 klo 07:24:07

Sportin toimituksessa on jo toisen kerran lyhyehkön ajan sisällä innostuttu joukkueen otteista niin, että jokaiselle pelaajalle on annettu arvosanaksi täysi kymppi. No, ehkä Copan voitto on sen arvoinen, varsinkin, kun peli lopputuloksen valossa oli aika selvä, vaikkakin alussa baskit menivät johtoon ja pysyivätkin johdossa melko pitkään.

Hienoa kuitenkin, että joukkue sai ekan pokaalin.
Dinho10

Poissa Poissa


Vastaus #3716 : 14.05.2009 klo 08:27:19

baskit menivät johtoon ja pysyivätkin johdossa melko pitkään.

23 minuuttia. Tätä joukkuetta vastaan melkoinen suoritus.
uh

Poissa Poissa


Vastaus #3717 : 14.05.2009 klo 08:40:13

Olipa yayalta taas hieno nousu ja maali, monessa pelissä barcan parhaimmistoa, jää vaan usein messien ja kumppanien varjoon. etoo on kyllä jäätynyt pahasti, mutta ei se haittaa kun muut maalaa, roomassa sitten, setä samuli, jooko?
Eikä tuo iniestan poissaolo oikeastaan näkynyt, peli rullasi tuttuun tapaan alun lämmittelyn jälkeen.
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #3718 : 14.05.2009 klo 09:48:15

Hieno voitto, jota ei sen tarkemmin jaksa analysoida. Kuitenkin Hlebin sentteripaikalle :D Ylos Kaveri ei saisi palloa maaliin varmaan edes viivalta.
Dinho10

Poissa Poissa


Vastaus #3719 : 14.05.2009 klo 09:57:27

Kuitenkin Hlebin sentteripaikalle :D Ylos Kaveri ei saisi palloa maaliin varmaan edes viivalta.
Kuvailemasi tilanne päättyisi todennäköisesti jotakuinkin tähän malliin...

Itse olen näin kauden lopulla innostunut ajatuksesta että Barcelona rikkoisi liigan legendaarisen maaliennätyksen, kun Toshackin luotsaama, Hugo Sanchezilla ryyditetty Quinta del Buitren Madrid otti viidennen perättäisen mestaruutensa 107:llä maalilla. Hugo teki noista 38, ennätys sekin (tosin Zarra teki saman määrän maaleja kolmenkymmenen ottelun kaudella 1950-51).

Eto'o ei ota Hugoa kiinni tällä kaudella, mutta Barcelona on loistavassa asemassa rikkoa kokonaismaaliennätys. Yksi naula lisää valkoisten arkkuun?

EDIT: Toinen ennätys mikä pitäisi riistää valkoisilta on yhden kauden voitetut ottelut. Yksi enää puuttuu, jotta päästään tasoihin kauden 1987-88 Madridin kanssa.

Mainittakoon vielä että Guardiolan luotsaama joukkue on tehnyt 35:ssä ottelussa kaksi maalia enemmän kuin 34 maalia tykittäneen Ronaldon Blaugrana, vaikka heidän kautensa käsitti 42 ottelua.
« Viimeksi muokattu: 14.05.2009 klo 10:42:05 kirjoittanut Dinho10 »
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #3720 : 14.05.2009 klo 10:33:36

Eiköhän se sieltä tule vielä, pari kevyempää matsia ja yksi vähän kovempi ja neljä maalia pitäisi tehdä. Mielummin tietty 5, jotta ei jäisi epäilystä kuka on paras.
Caganer

Poissa Poissa


Vastaus #3721 : 14.05.2009 klo 10:57:57

"There is only one statistic that matters: the score" ;)
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #3722 : 14.05.2009 klo 11:26:57

Eto'o haluaa voittaa maalikuninkuuden ja kultaisen kengän, mutta ei tee maaleja...
Ei siis voi penkittää ja ainakaan ei ollut kovin paljoa iloa kentällä.

Muuten Athletic sai viedä tovin, mutta sen jälkeen kävi selväksi miksi baskit ovat tippuneet menestysjunasta. Joukkue ei yksinkertaisesti vaan riitä ja Barcelona sai viedä mielin määrin.

Yksi pokaali kaapissa, toisen voisi ottaa viikonloppuna ja sitten ihan oikeasti miettiä, että kuinka saada terve ja hyvissä voimissaan oleva joukkue Roomaan.
Dinho10

Poissa Poissa


Vastaus #3723 : 14.05.2009 klo 11:36:42

"There is only one statistic that matters: the score" ;)

No olisihan se kivaa olla tilastollisestikin kaikkien aikojen paras joukkue liigassa, jotta me kaikki - silmiämme epäuskoisina hierovat culét - tajuaisimme tämän kauden ainutlaatuisuuden.

Ja ehkä myös tämän maailman chelseat ja muut nysvääjät tajuaisivat sen, että oikeasti pelaamalla saadaan paras lopputulos.
Caganer

Poissa Poissa


Vastaus #3724 : 14.05.2009 klo 11:41:03

No olisihan se kivaa olla tilastollisestikin kaikkien aikojen paras joukkue liigassa, jotta me kaikki - silmiämme epäuskoisina hierovat culét - tajuaisimme tämän kauden ainutlaatuisuuden.

Ja ehkä myös tämän maailman chelseat ja muut nysvääjät tajuaisivat sen, että oikeasti pelaamalla saadaan paras lopputulos.
Eiköhän se tule selväksi, jos Barca tästä riplaa triplan.

Milläköhän elkein Pep lähtee Majorcalle? Fantastic 11 hierotaan väkisin kuntoon, penkki rasvataan Martille, Sylvinholle a Bojanille ja siinä sivussa ottelua sivusilmällä katsoen mietitään sitten teoreettisia vaihtoehtoja ManU:n tulivoiman pysäyttämiseksi.

 
Sivuja: 1 ... 148 [149] 150 ... 160
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa