vilsu
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, VPS, Arsenal, Juventus & Suomen maajoukkueet
|
 |
Vastaus #925 : 20.05.2008 klo 11:09:44 |
|
|
|
|
|
|
joks11
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakennusliike M. Seppälä Oy
|
 |
Vastaus #926 : 20.05.2008 klo 11:16:10 |
|
 Jos selkäranka oikeasti katkeaa sillä että yksi läpiajo ei tuota maalia, niin onnea vaan loppukautta varten  Hynysen epäonnistuneen läpiajon vika, että omissa soi viidesti? Jos nyt aloitatte ensin siitä, että laitatte valmentajallenne jäitä hattuun ja muutamalle pelaajalle farmi..KORJAAN yhteistyöseurakomennuksen.
|
|
|
|
|
Lisbie
Poissa
|
 |
Vastaus #927 : 20.05.2008 klo 11:18:38 |
|
 Jos selkäranka oikeasti katkeaa sillä että yksi läpiajo ei tuota maalia, niin onnea vaan loppukautta varten Hynysen epäonnistuneen läpiajon vika, että omissa soi viidesti? Jos nyt aloitatte ensin siitä, että laitatte valmentajallenne jäitä hattuun ja muutamalle pelaajalle farmi..KORJAAN yhteistyöseurakomennuksen. Sama.  Tampuriinien selittelyille  . Jalkapallossa voittaa, jos osaa tehdä maaleja paikoistaan, ja tällä, kuten kaikilla muillakin osa-alueilla maalivahtipelistä lähtien Klubi oli ns. valovuosia edellä.
|
|
|
|
|
Sportacus
Poissa
|
 |
Vastaus #928 : 20.05.2008 klo 11:22:11 |
|
 Jos selkäranka oikeasti katkeaa sillä että yksi läpiajo ei tuota maalia, niin onnea vaan loppukautta varten  Hynysen epäonnistuneen läpiajon vika, että omissa soi viidesti? Jos nyt aloitatte ensin siitä, että laitatte valmentajallenne jäitä hattuun ja muutamalle pelaajalle farmi..KORJAAN yhteistyöseurakomennuksen. Joku viisas tuolla jo aikaisemmin vastasi tuohon, et tainnut KIIMASSA ehtiä lukemaan sitä: Ei se Hynysen tilanne mitään vielä ratkaissut. Peli ratkesi James->Saarinen vaihtoon ja Savolaisen ja Kujalan pelipaikkojen vaihtoon. Noiden seurauksena Tamu oli aivan sekaisin vartin verran.
|
|
|
|
|
Boris Pugo
Poissa
|
 |
Vastaus #929 : 20.05.2008 klo 11:30:03 |
|
Sajdak on kyllä yksi parhaita ulkomaalaisia, joita Suomessa on viime vuosien aikana pelannut. Ja pitää vielä muistaa, että sopeutuu Suomeen kokoajan paremmin, paras lienee siis vielä edessä. Kookas hyökkääjä joka vielä kaiken lisäksi osaa PELATA palloa - ja tehdä maaleja. Antti "vaihtoja vaihtamisen takia" Muurisen vaihdoista tuli kyllä taas maajoukkueajat mieleen, mikäköhän niissä oli ideana? Oravainen pois (ja Bah jää kentälle)? Parikka kentälle Roihan sijaan? Toki lopputulos puhuu puolestaan, ei siinä mitään, mutta kuitenkin.
Joo tuohon voin yhtyä. Hienointa Sajdakissa on se, että hän näyttäisi olevan nöyrä joukkuepelaaja, joka todella tekee uhrautuvaa duunia koko joukkueen hyväksi. Ei siis todellakaan ole mikään laiska leija, vaikka upean hattutempun jälkeen ehkä siihenkin olisi aihetta. Sajdakin toinen maali oli taas hiukan samankaltainen kuin Maarianhaminassa: quikness reaktion oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Miehen sijoittuminen on hyvää puolalaista tasoa, syötöt lähtevät omille ja oikeaan aikaan ja lisäksi suurta bonusta on miehen taidokas filmaustaito. Monestihan Suomessa ollaan liian rehellisiä, mutta Sajdak osaa tämän jalon taidon mestarillisesti. Sajdakin filmaus on varmasti vittumaista vastustajille, mutta hyödyllistä HJK:lle. Joskus se yksikin maalipaikka ja vapari voi ratkaista, kun syksyllä pelataan mestaruudesta. Kuitenkaan en näe, että Sajdak olisi mitenkään törkeä pelaaja. En ole kertaakaan nähnyt hänen syyllistyneen rumaan taklaukseen tai vastustajan vahingoittamiseen. Herrasmies pelaaja, joka keskityy itse peliin ja tekee duunia yhteiseksi hyväksi. Eiköhän tämä peli viimeistään vakuuttanut Muurisen. Sajdak on Klubin ykköskärki tämän jälkeen. Mäksän tuhlailu on hirveää katsottavaa. Piristynyt Parikka taitaa mennä jo Mäksän ohitse mitä tulee maalintekemisen jaloon taitoon. Kiitos Quikness! 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.05.2008 klo 11:31:42 kirjoittanut Boris Pugo »
|
|
|
|
|
joks11
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakennusliike M. Seppälä Oy
|
 |
Vastaus #930 : 20.05.2008 klo 11:51:18 |
|
Joku viisas tuolla jo aikaisemmin vastasi tuohon, et tainnut KIIMASSA ehtiä lukemaan sitä:
No miksi täällä tamppufanien toimesta on tuo hynysen tilanne nostettu jonkinlaiseksi käännekohdaksi  Jos vakavasti puhutaan ottelusta ja unohdetaan tampesterilaisten jalkapallofanien idioottimainen selittely, niin tuo peliryhmityksen sekoittaminen oli varmasti yksi suuri syy murskatuloksen syntyyn.
|
|
|
|
|
Sportacus
Poissa
|
 |
Vastaus #931 : 20.05.2008 klo 12:08:29 |
|
No miksi täällä tamppufanien toimesta on tuo hynysen tilanne nostettu jonkinlaiseksi käännekohdaksi  Kannattaa varmaan kysyä sellaiselta henkilöltä, joka niin on tehnyt. : 
|
|
|
|
|
Lisbie
Poissa
|
 |
Vastaus #932 : 20.05.2008 klo 12:10:44 |
|
Mm. Zico Hjelm näki Hynysen läpiajon ottelun käännekohdaksi. 
|
|
|
|
|
joks11
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakennusliike M. Seppälä Oy
|
 |
Vastaus #933 : 20.05.2008 klo 12:13:13 |
|
Kannattaa varmaan kysyä sellaiselta henkilöltä, joka niin on tehnyt. :  Myöskin naureskeluviestini kohdistuvat juuri sellaiseen henkilöön, joten jos vastaat niin minkä minä sille voin. Mm. Zico Hjelm näki Hynysen läpiajon ottelun käännekohdaksi.  
|
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #934 : 20.05.2008 klo 12:18:39 |
|
 Jos selkäranka oikeasti katkeaa sillä että yksi läpiajo ei tuota maalia, niin onnea vaan loppukautta varten  Hynysen epäonnistuneen läpiajon vika, että omissa soi viidesti? Jos nyt aloitatte ensin siitä, että laitatte valmentajallenne jäitä hattuun ja muutamalle pelaajalle farmi..KORJAAN yhteistyöseurakomennuksen. Hienosti jälleen ymmärretty.  ...lueppas nyt vielä pari kertaa ja yritä uudestaan.
|
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #935 : 20.05.2008 klo 12:20:43 |
|
No miksi täällä tamppufanien toimesta on tuo hynysen tilanne nostettu jonkinlaiseksi käännekohdaksi  Jos vakavasti puhutaan ottelusta ja unohdetaan tampesterilaisten jalkapallofanien idioottimainen selittely, niin tuo peliryhmityksen sekoittaminen oli varmasti yksi suuri syy murskatuloksen syntyyn. Hyvä, osaat sittenkin. Se Hynysen tilanne vedettiin siihen siksi, että se tapahtui juuri ennen 2-0 maalia ja olisi onnistuessaan muuttanut peliä. Siihen päälle sitten vaihdot, kenttä sekaisin ja se oli menoa. ...kunnes Zico teki virheen ja sekoitti Unitedin pakan täysin -> rupes pyörittään pelaajien pelipaikkoja, joka sekoitti homman täysin. Tämän jälkeen kentällä oli vain yksi joukkue. 60min. ottelu oli suht tasainen ja Hynysen läpiajosta maali, niin homma olisi ollut ihan eri.... Tuossa vielä se näkemykseni aiemmin aamulta. Eli Zicon vaihdot sen touhun sekoitti lopullisesti.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.05.2008 klo 12:23:54 kirjoittanut Yourworstnightmare »
|
|
|
|
|
joks11
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakennusliike M. Seppälä Oy
|
 |
Vastaus #936 : 20.05.2008 klo 12:34:52 |
|
Hyvä, osaat sittenkin. Se Hynysen tilanne vedettiin siihen siksi, että se tapahtui juuri ennen 2-0 maalia ja olisi onnistuessaan muuttanut peliä. Siihen päälle sitten vaihdot, kenttä sekaisin ja se oli menoa.
Tuossa vielä se näkemykseni aiemmin aamulta. Eli Zicon vaihdot sen touhun sekoitti lopullisesti.
Niin, miten tämä nyt eroaa siitä, että tampulla ei kantti vaan kestä? Ainakin minun mielestäni valmentaja on osa joukkuetta, eikä edes mikään kovin pieni osa. Noh, torstaina sitten vaan kuolemanpeliin  Tappion jälkeen voitte avatakin jo ensi kaudelle kausitopicin, tuonne divarin puolelle  Toki sitä ainoaa oikeaa mittaria silmälläpitäen olisi hyvä, että tuo seuran henkinen lukko aukeaisi ennen €-pelejä.
|
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #937 : 20.05.2008 klo 12:50:33 |
|
Toki valmentaja on suuri osa joukkuetta, mutta harvemmin pystyy tekemään pallon ja sijoittumisen kanssa kentällä mitään.
No mut nyt riitti jauhaminen täällä...katse eteenpäin.
|
|
|
|
|
The Chosen One
Poissa
|
 |
Vastaus #938 : 20.05.2008 klo 13:10:24 |
|
Ottamatta kantaa oikeastaan mihinkään, niin sen verran kyllä täytyy Unitedin kannattajan tunnustaa, että rehellisyyden nimissä United ei kyllä tuon ottelun voitosta tapellut missään vaiheessa. HJK oli selkeästi edellä ja ansaitsi voittonsa.
|
|
|
|
|
Scholesin uima-allas
Poissa
Suosikkijoukkue: ITÄPÄÄTY
|
 |
Vastaus #939 : 20.05.2008 klo 13:22:01 |
|
Mikko Alatalo Timo Jutila Tampere United 
|
|
|
|
|
Tolsa
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, SGE
|
 |
Vastaus #940 : 20.05.2008 klo 13:23:02 |
|
Katsooko kukaan muu tällä hetkellä uusintaa? Onko ihan kuraa koko lähetys? Vai missä vika?  E. Hienoa nyt toimii 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.05.2008 klo 13:26:34 kirjoittanut ^Tolsa^ »
|
|
|
|
|
tamman siika
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaikki kuolleet ja kuopattu
|
 |
Vastaus #941 : 20.05.2008 klo 13:26:26 |
|
Katsooko kukaan muu tällä hetkellä uusintaa? Onko ihan kuraa koko lähetys? Vai missä vika?  Näyttää aivan Fifa 94-peliltä ilman ääniä... edit. No heti korjautui...
|
|
|
|
|
Lama-Larsson
Poissa
Suosikkijoukkue: 1907
|
 |
Vastaus #942 : 20.05.2008 klo 13:29:13 |
|
Onneksi Hynynen ei tehnyt maalia, koska muuten tampun voitto olisi ollut varma. : 
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #943 : 20.05.2008 klo 13:30:35 |
|
Jos jos olisi kun, niin se ei olisi enää jos vaan kun, jos vain jos olisi kun. Huoh. Ei vaan mene päähän. Ottelun lopputuloksesta tässä ei ole tarkoitus jossitella. Tarkoitus on kiistää se, että HJK olisi ollut jotenkin suvereeni läpi ottelun. Ottelu oli varsin tasainen ensimmäiset 60 minuuttia, vaikka HJK oli vaarallisempi. Pelinsä kanssa tuskailevalle TamU:lle tämä on jo jotain. Sen päälle voi yrittää rakentaa.
|
|
|
|
|
Udi
Poissa
|
 |
Vastaus #944 : 20.05.2008 klo 13:30:40 |
|
Ja olipahan muuten paska tuomari.
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #945 : 20.05.2008 klo 13:36:22 |
|
Jos selkäranka oikeasti katkeaa sillä että yksi läpiajo ei tuota maalia, niin onnea vaan loppukautta varten  Hynysen epäonnistuneen läpiajon vika, että omissa soi viidesti? Jos nyt aloitatte ensin siitä, että laitatte valmentajallenne jäitä hattuun ja muutamalle pelaajalle farmi..KORJAAN yhteistyöseurakomennuksen. Ei se tuohon Hynysen epäonnistuneeseen läpiajoon katkennut, vaan siihen kokonaisuuteen, jossa HJK sai kerran kaudessa maalin, jolla meni johtoon ja siihen, että TamU ei käyttänyt paikkojaan, mutta HJK alkoi käyttää paikkansa hyväkseen. Paikkojahan tuli vielä myöhemminkin molemmille, mutta HJK teki niistäkin tehokkaammin maalit. Tähän kaikkeen vaikutti tietysti muutokset keskikentällä ja puolustuksessa, minkä jälkeen HJK määräsi tahdin. Idea on kuitenkin siinä, että jos Hynynen olisi tehnyt maalin, niin näitä muutoksia tuskin olisi tehty. Siinä olet asian ytimessä, että tällä hetkellä joukkue on henkisesti sen verran heikoilla jäillä, että pienetkin vastoinkäymiset vaikuttavat, siinä missä viime kaudella ylitettiin vaikka kuinka monta takaiskua. Tämä johtaa paljon pidemmältä kuin yhdestä ottelusta. Tämä johtuu johdon menettämisestä RoPS:lle. Johdon menettämisestä TPS:lle, joka teki ainoasta paikastaan maalin. Tämä johtuu maalipaikkojen tuhlailusta Hakaa vastaan. Tämä johtuu maalipaikkojen tuhlailusta Lahtea vastaan. HJK:n kannattajat eivät näe tätä perspektiiviä ottelun kulussa ja eivät näin osaa huomioida tiettyjen tilanteiden korostunutta merkitystä ottelun lopputuloksen kannalta.
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #946 : 20.05.2008 klo 13:40:40 |
|
Sama.  Tampuriinien selittelyille  . Jalkapallossa voittaa, jos osaa tehdä maaleja paikoistaan, ja tällä, kuten kaikilla muillakin osa-alueilla maalivahtipelistä lähtien Klubi oli ns. valovuosia edellä. Huoh. Vittu ei mene vieläkään kaaliin. Kukaan ei kai yritä selittää, että HJK ei ollut ottelussa parempi. Kyse on ollut siitä, että monen mielestä ottelu oli varsin tasainen ensimmäiset 60 minuuttia. Eli siis TamU ei ollut koko ottelua täysin jyrän alla.
|
|
|
|
|
joks11
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakennusliike M. Seppälä Oy
|
 |
Vastaus #947 : 20.05.2008 klo 13:40:57 |
|
Ei se tuohon Hynysen epäonnistuneeseen läpiajoon katkennut, vaan siihen kokonaisuuteen, jossa HJK sai kerran kaudessa maalin, jolla meni johtoon ja siihen, että TamU ei käyttänyt paikkojaan, mutta HJK alkoi käyttää paikkansa hyväkseen. Paikkojahan tuli vielä myöhemminkin molemmille, mutta HJK teki niistäkin tehokkaammin maalit. Tähän kaikkeen vaikutti tietysti muutokset keskikentällä ja puolustuksessa, minkä jälkeen HJK määräsi tahdin. Idea on kuitenkin siinä, että jos Hynynen olisi tehnyt maalin, niin näitä muutoksia tuskin olisi tehty.
Siinä olet asian ytimessä, että tällä hetkellä joukkue on henkisesti sen verran heikoilla jäillä, että pienetkin vastoinkäymiset vaikuttavat, siinä missä viime kaudella ylitettiin vaikka kuinka monta takaiskua. Tämä johtaa paljon pidemmältä kuin yhdestä ottelusta. Tämä johtuu johdon menettämisestä RoPS:lle. Johdon menettämisestä TPS:lle, joka teki ainoasta paikastaan maalin. Tämä johtuu maalipaikkojen tuhlailusta Hakaa vastaan. Tämä johtuu maalipaikkojen tuhlailusta Lahtea vastaan. HJK:n kannattajat eivät näe tätä perspektiiviä ottelun kulussa ja eivät näin osaa huomioida tiettyjen tilanteiden korostunutta merkitystä ottelun lopputuloksen kannalta.
Toivon tosiaan, että näin ei ole. Muuten maapisteille voidaan heittää hyvästit.
|
|
|
|
|
luckyiam
Poissa
Suosikkijoukkue: Jan Walden.
|
 |
Vastaus #948 : 20.05.2008 klo 13:41:15 |
|
En tiedä katsoinko ihan eri peliä vai mitä vittua, mutta eihän meillä totuuden nimessä ollut mitään sanaa missään vaiheessa. Aika munkilla selvittiin se puoltuntia ilman, että omissa soi. Mutta ei siinä mitään.
|
|
|
|
|
AllanMesörs
Poissa
Suosikkijoukkue: Eversti Wolfgang Luder, Waffen-SS
|
 |
Vastaus #949 : 20.05.2008 klo 13:41:34 |
|
vittu että on hyvälaatunen toi UK:n lähetys  :keskari: HH:n mukaan eilinen lähetys pelasi ihan hyvin, jotenka Pepe on ilmeisesti tänään käynyt kompastumassa johtoihin 
|
|
|
|
|
|
|
|