Baresi
Poissa
Suosikkijoukkue: TP-47, Leijonat, Huuhkajat, Jäätävä läppä
|
 |
Vastaus #175 : 06.06.2008 klo 13:02:45 |
|
onko Romania aivan ulosmitattu tästä lohkosta? tuntuu että ne voi aika paineetta tulla puun takaa ja mennä Italian kanssa jatkoon
|
|
|
|
|
Riquelme
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu, Huuhkajat, Dortmund
|
 |
Vastaus #176 : 06.06.2008 klo 13:20:24 |
|
Coupet taitaa olla ykkösmolari vai olenko ihan väärässä?
Olet oikeassa 
|
|
|
|
|
feta
Poissa
Suosikkijoukkue: Les Bleus, Zidane
|
 |
Vastaus #177 : 06.06.2008 klo 13:22:06 |
|
onko Romania aivan ulosmitattu tästä lohkosta? tuntuu että ne voi aika paineetta tulla puun takaa ja mennä Italian kanssa jatkoon
Juu näitä on tullu vastaan enemmänkin ketkä odottaa Romanialta jatkopaikkaa. Eiköhän Ranska ota maanantaina kuitenkin sen 2-0 voiton  . E: kuitenkin kuitenkin kuitenkin...
|
|
|
|
|
H. Acid
Poissa
Suosikkijoukkue: VfL
|
 |
Vastaus #178 : 06.06.2008 klo 14:13:22 |
|
onko Romania aivan ulosmitattu tästä lohkosta? tuntuu että ne voi aika paineetta tulla puun takaa ja mennä Italian kanssa jatkoon
Ei ole. Mannet menevät Italian kanssa jatkoon. Itse odotan manneilta jatkopaikkaa ja "Ranska" ei ota näissä kisoissa voiton voittoa, ei pisteen pistettä eikä tee maalin maalia. Todella toivon ettei Sebastien Frey pelaa "Ranskan" maalilla.
|
|
|
|
|
Shefki Wilson
Poissa
Suosikkijoukkue: Megaforce Eisenhüttenstadt
|
 |
Vastaus #179 : 06.06.2008 klo 14:21:08 |
|
Mannet?
|
|
|
|
|
Mxyz
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC ´95, RoPS ´85, FF2 Kuningasidea ´07
|
 |
Vastaus #180 : 06.06.2008 klo 14:34:22 |
|
www.mannet.comItalia on tämän lohkon selvä jatkoonmenijä. Heidän tasonsa ja turnausrutiininsa on sitä luokkaa, että saavat selkeän etulyöntiaseman muihin kuolemanlohkon joukkueisiin nähtynä. Ranskan avainpelaajat ovat vanhoja ja väsyneitä, enkä usko Ribbery-Malouda-Benzema akselin pystyvän tuomaan riittävää piristysruisketta joukkueelle. Romania on musta hevonen, jolla on mahdollisuus yllättää vastustajansa. Silti pitäisin Hollannin hyökkäystä, joka on kisojen laadukkaimpia, liian väkevänä Romanialle. Van Basten on tehnyt ratkaisuja, jotka eivät välttämättä ole kaikkien fanien mieleen, mutta uskoisin näiden tekojen auttavan joukkueen heikointa kohtaa, pään kestävyyttä. Vaikka Hollannin puolustus on paperilla surkea, pelastaa maalinsa suulla uransa parasta jalkapalloa pelaava Van Der Sar paljon. Italia ja Hollanti jatkoon.
|
|
|
|
|
jussi-
Poissa
Suosikkijoukkue: Leeds United
|
 |
Vastaus #181 : 06.06.2008 klo 16:22:41 |
|
Varmaan kivaa seurata jalkapalloa kun vihaat noinkin kovia maita  Onhan se.
|
|
|
|
|
Tresor
Poissa
|
 |
Vastaus #182 : 06.06.2008 klo 17:59:38 |
|
Italia on tämän lohkon selvä jatkoonmenijä. - - Ranskan avainpelaajat ovat vanhoja ja väsyneitä, enkä usko Ribbery-Malouda-Benzema akselin pystyvän tuomaan riittävää piristysruisketta joukkueelle.
Italia on muuten keski-iältään (29.57) kisojen vanhin joukkue. Ranskalla on kolme yli 31-vuotiasta pelaajaa (Makelele 35, Coupet 35, Thuram 36), mikä on pikemminkin aika vähän.
|
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #183 : 06.06.2008 klo 18:02:31 |
|
|
|
|
|
|
Viduka
Poissa
Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea
|
 |
Vastaus #184 : 08.06.2008 klo 16:00:55 |
|
Tietääkö kukaan, että miksi Ranskan Silvestre ei ole Ranskan joukkueessa? 
|
|
|
|
|
Herstein
Poissa
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #185 : 08.06.2008 klo 16:02:39 |
|
Romania ja Hollanti jatkoon : 
|
|
|
|
|
Sergio
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona y Goldenstate Warriors
|
 |
Vastaus #186 : 08.06.2008 klo 16:42:35 |
|
Tietääkö kukaan, että miksi Ranskan Silvestre ei ole Ranskan joukkueessa?  Luulisin syynä olevan liian vähän pelituntumaa ja peliaikaa loukkaantumisten takia kuluneella kaudella?? Lähinnä oma veikkaukseni, ei mikään varma tieto
|
|
|
|
|
Viduka
Poissa
Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea
|
 |
Vastaus #187 : 08.06.2008 klo 16:50:03 |
|
Luulisin syynä olevan liian vähän pelituntumaa ja peliaikaa loukkaantumisten takia kuluneella kaudella?? Lähinnä oma veikkaukseni, ei mikään varma tieto
Ajattelin vaan, että Silvestre on melkein aina ollut Ranskassa ja nytten tuli mieleen, että Silvestre loukkaantui joskus n. puoli vuotta sitten.
|
|
|
|
|
Elize
Poissa
Suosikkijoukkue: Я думаю, я слишком глуп жить, но слишком мудр
|
 |
Vastaus #188 : 08.06.2008 klo 16:52:50 |
|
Ranska ja Hollanti jatkoon tästä lohkosta.
|
|
|
|
|
Zachrayas
Poissa
|
 |
Vastaus #189 : 08.06.2008 klo 20:40:06 |
|
Luulisin syynä olevan liian vähän pelituntumaa ja peliaikaa loukkaantumisten takia kuluneella kaudella?? Lähinnä oma veikkaukseni, ei mikään varma tieto
Domenechin ollessa valmentajana on turha etsiä järkiperäisiä perusteita näille valinnoille. Boumsong oikeasti Mexesin edellä, antakaa mun kaikki kestää...
|
|
|
|
|
terwari
Poissa
Suosikkijoukkue: Tervarit, Liverpool, QPR
|
 |
Vastaus #190 : 08.06.2008 klo 22:00:25 |
|
Kyllähän tämä lohko herättää eniten mielenkiintoa, onhan kisoissa pitkästä aikaa Romania joka on ollut vuodesta 1990 lähtien suosikkini arvokisoissa Englannin ohella. Vaikka lohko onkin kisojen kovin, en silti pidä jatkotoiveita ylimitoitettuina, mm. karsinnoissa Romania pystyi kaatamaan Hollannin kotonaan ja vieraissakin tuloksena oli tasuri.
Vastapainona on sitten vastenmielisyyden ruumiillistuma eli Italia. Sukupolvesta toiseen joukkue pystyy tuottamaan toinen toistaan vastenmielisempiä pelaajatyyppejä maajoukkueeseensa ja filmaaminen ja jatkuva avautuminen tuomarien suuntaan jokaisen tilanteen jälkeen vaikuttaa olevan kansallinen ominaispiirre. Ja yksinkertaisesti en vain muutenkaan pidä italialaisista ihmisistä tai italialaisesta mentaliteetista. Harmi vain, että joukkue vaikuttaa sen verran vahvalta että Italia on lohkosta todennäköisin jatkoonmenijä.
Joten Romanian bandwagonissa ollaan, toinen jatkoonmenijä lohkosta olkoon Ranska.
|
|
|
|
|
|
Taavetti_Merimies
|
 |
Taavetti_Merimies
Vastaus #191 : 08.06.2008 klo 23:36:25 |
|
Italia on ollut kova jyrä arvoturnauskentillä jatkuvasti. Vaikea uskoa että italiaanot nytkään pettäsivät, vaan eiköhän sieltä tule se lohkovoitto. Maaleja ei taaskaan italailaisten puolustus paljoa tule päästämään, ei edes tässä lohkossa.
Ranska tulee itsestä sijalla kaksi. Ranskalaisilla on edelleen loistavia pelaajia joukkueessaan ja sellaista epävarmuustekijää mitä Hollanin kohdalla aina on ei Ranskassa ole. Ranskan starat ovat astetta vanhempia kuin Hollannin, mutta vastaavasti myös kokeneempia.
Hollanti on taitavia pelaajia omaava, mutta vuoden -88 jälkeen se ei ole saavuttanut mitään. Lisäksi Van Bastenin Hollanti on jotenkin aika riskialtis porukka - ja Hollannilla on historia kaatua sisäisiin onglelmiinsa. Siksi sijalle kolme.
Romaniasta en tiedä muita kun Mutun ja Chivun. Mutua kannattaa seurata, esim. UEFA-Cupissa mies oli monesti se ratkaisva tekijä. Lohko järjettömän kova.
|
|
|
|
|
Knight
Poissa
Suosikkijoukkue: Reppana-modet
|
 |
Vastaus #192 : 08.06.2008 klo 23:41:08 |
|
Ihan kiinnostava lohko, josta jatkoon pääsevät toivon mukaan Hollanti ja Romania. Itsellä jää, ikävä kyllä, lohkon avauspelit tosin näkemättä, koska olen samaan aikaan täyttämässä vuosia sitten tekemää lupaustani vaimolle ja etsimässä Romania - Ranska -pelin alkaessa parkkipaikkaa Hartwall Arenan nurkilta. Harmi että Babel loukkaantui, olisi ollut kiva nähdä Hollannin peli sellaisena kuin se oli alun perin suunniteltu.
|
|
|
|
|
Aussed
Poissa
|
 |
Vastaus #193 : 09.06.2008 klo 16:38:55 |
|
Tuo Ranska-Romania peli voi olla hyvinkin kiinnostava. Toivon Romanialle menestystä ja en usko että se tulemaan olemaan Ranskalle mikään helppo vastus. Uskon että peli päättyy tasapeliin tai Ranskan hikiseen voittoon.
|
|
|
|
|
Azzurri #5
Poissa
|
 |
Vastaus #194 : 09.06.2008 klo 17:06:18 |
|
Italia on ollut kova jyrä arvoturnauskentillä jatkuvasti.
MM-2006 mestaruus, EM-2004 alkulohkon kolmonen, MM-2002 neljännesvälieräputoaminen E-Korealle, EM-2000 loppuottelu, MM-98 puolivälierä, EM-96 alkulohkon kolmonen.. Eli kaikkea muuta kuin "jatkuvasti kova jyrä arvokisoissa". Muutenkin täällä lyödään jatkuvalla syötöllä kivenkovia faktoja pöytään, jotka ovat joko 30 vuotta vanhoja tai sitten muuten vain vääriä.
|
|
|
|
|
ensijokolmas
Poissa
|
 |
Vastaus #195 : 09.06.2008 klo 17:20:56 |
|
No eihän Italian jääminen alkulohkoon mikään ennennäkömätön tapahtuma olisi, vaikka en itsekään sitä kovin todennäköisenä tällä kertaa pidä. Viime kisoissahan Ruotsi ja Tanska sopuilivat makaroonit laulukuoroon ja Englannin kisoissa sen kertainen kuolemanlohko osoittatui liian kovaksi saapasmaalle. Perinteisestihän Italia on aloittanut kisat heikosti tai keskinkertaisesti eikä olisikaan mikään ihme vaikka oranssipaidat onnistuisivatkin tänään täyden pistepotin nappamaan ja jos Romaniaakin vastaan peli vielä tökkii niin viimeisessä ottelussa Ranskaa vastaan taskuvarkailla onkin jo paskat housussa.
Tänä kesänä kuitenkin olosuhteet tuntuisivat olevan, vaikka kovasta lohkosta onkin kyse, Italian puolella. Hollannilla ja Ranskalla on ollut omat ongelmansa ja Italia on viimeinen joukkue jonka uskoisin Romanian voittavan.
|
|
|
|
|
Lorenzo
Poissa
Suosikkijoukkue: * * * *
|
 |
Vastaus #196 : 09.06.2008 klo 22:42:44 |
|
Maaleja ei taaskaan italailaisten puolustus paljoa tule päästämään, ei edes tässä lohkossa. Nyt kävi näin. Mulkut hollantilaiset olivat kyllä erittäin vakuuttavia tänään. Upea voitto heiltä ja kaikki kunnia siitä. Lieneekö alku jonkun suuremman, että juuri Pepe ja Hollanti ovat olleet ensimmäisten päivien suurimmat tähdet...
|
|
|
|
|
technorascals
Poissa
|
 |
Vastaus #197 : 09.06.2008 klo 22:46:02 |
|
Romanialla on pieni yllätysmomentti mennä jatkoon tästä Hollannin kanssa. Eriasia onko keskikentällä kunnolla taitoa antaa ratkasevia syöttöjä.
|
|
|
|
|
bupa dukta
Poissa
Suosikkijoukkue: Hiki on jätkän deodorantti.
|
 |
Vastaus #198 : 09.06.2008 klo 22:47:34 |
|
HUP HOLLAND! Ehdottomasti Hollannin bandwagonissa  . Alun prässi yllätti Italot housut nilkoissa. Keskikentän puolustava kaksikko yllätti positiivisesti, Van der Vaart ja Snejder ihan suvereeneja, hevonen teki sen mitä osaa, Edwin poimi marjat pois. Hieno juokkue ja hieno valmentaja. Ranska- Romania, todella tylsää nyhjäystä. Ranska aavistuksen aktiivisempi mutta tehoton. Romania pyristelee isompiaan vastaan ja kenties saa toisen pisteen nollanolla italialta. Jatkoon Ranska, joka kylvettää Azurrit sekä ylivoimaisesti lohkovoittoon jyräävä Hollanti.
|
|
|
|
|
Thouni
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, San Lorenzo, M'well, Zapresic boys.
|
 |
Vastaus #199 : 09.06.2008 klo 22:50:30 |
|
HUP HOLLAND! Ehdottomasti Hollannin bandwagonissa  . Täysin sama  Kyllä Hollanti tästä lohkosta ainakin jatkaa. Sen verran vakuuttavaa oli peli ja VDS on huikeassa vedossa. Ranskan peli oli kyllä todella heikkoa ja Romanialta olisi ne 3 pistettä pitänyt ottaa. Tämän päivän pelin tuloksesta huolimatta Italian peli nyt ei kuitenkaan niin hirveän huonoa ollut. Viimeistely oli vain surkeaa. Eli eiköhän Italia voita Ranskan keskinäisessä kohtaamisessa ja menee yhdessä Hollannin kanssa jatkoon.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.06.2008 klo 22:52:07 kirjoittanut Thouni »
|
|
|
|
|
|
|
|