• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Lohko A (Tsekki, Portugali, Sveitsi, Turkki)

Aloittaja national, 15.05.2008 klo 19:15:00

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Jatkopeleihin etenevät?

Sveitsi ja Portugal
63 (20.5%)
Sveitsi ja Tšekki
28 (9.1%)
Sveitsi ja Turkki
19 (6.2%)
Portugal ja Tšekki
98 (31.8%)
Portugal ja Turkki
65 (21.1%)
Tšekki ja Turkki
35 (11.4%)

Äänestäjiä yhteensä: 305

Äänestys päättynyt: 07.06.2008 klo 09:30:21

Vavá



Bhoy

Oli hyvä startti kisoille :ylos: Sveitsi olisi ansainnut jopa voiton hyvällä esityksellään.

Weki

Eilisestä Sveitsi-Tsekki pelistä kyllä jäio mieleen vain yksi asia: Jan Koller. Erityisesti otti päähän Kuuselan ja kumppanien "hän on jälleen pelattavana" paska, mitä he toistelivat noin 20 sekunnin välein  :keskari:

Muuten toki mainio avausottelu, Kuusela vaikuttaa vain liiaksi seniililtä korviini.

katsoja

Lainaus käyttäjältä: Weki - 08.06.2008 klo 13:06:04
Eilisestä Sveitsi-Tsekki pelistä kyllä jäio mieleen vain yksi asia: Jan Koller. Erityisesti otti päähän Kuuselan ja kumppanien "hän on jälleen pelattavana" paska, mitä he toistelivat noin 20 sekunnin välein  :keskari:

Muuten toki mainio avausottelu, Kuusela vaikuttaa vain liiaksi seniililtä korviini.

Se oli Lehtinen ja Mara. Kuusela toki paska omassa  matsissaan  :ylos:

Aslan

Lainaus käyttäjältä: FC Bayern - 08.06.2008 klo 10:48:17
Turkin häviölle  :alas: Ei kyllä tuollaisella pelillä mitään jakoa päästä lohkosta jatkoon. Onko Turkilla puolustaja pulaa vai miksi Altintop pelasi alhaalla?? Omalla pelipaikallaan olisi huomattavasti parempi vaikka ei nytkään mikään huono ollut.

Viinioksennukselle  :keskari:

Kuten tuolla ylempänä taisin mainita niin tämä oli joku Terimin kuningasidea. Vaikka Terim väittikin, ettei hän pelkää portugalia, niin usko ei tainnut riittää omiin taitoihin ja sen takiahan mies teki noita taktiikkavaihdoksia.

Kyllä se Sabri olisi hoitanut tonttinsa paljon hamittia paremmin ja olisi vielä juoksuvoima riittänyt nousuihinkin sieltä laidalta. Sabrihan teki niitä nousuja melko monta Suomea vastaan ja keskittikin ensimmäisen maalin sieltä boksin vierestä Tuncaylle.

Kazimin olisi voinut myöhemmin vaihtaa väsyneen Hamitin tilalle ja Arda olisi pitänyt vaihtaa aikoja sitten Tuncayn tilalle, niin olisi hyökkäyspäässä saatu jotain aikaseksikin.

Zama

Turkki ei tästä kyllä jatkoon mene, näin rohkenen sanoa vaikka tuo Portugali tappio ei juurikaan vielä Turkin kannalta mitään kovin dramaattista merkinnytkään. Sveitsi oli sen verran vaarallinen Tsekkiä vastaan, että Turkki saa olla varpaillaan vaikka isäntämaa joutuukin pelaamaan ilman ykkösnimeään. Barnetta, Yakin ja kumppanit saavat varmasti luotua maalipaikkoja tuota pulustusta vastaan.

Tsekin aneemisuus oli samaa luokkaa kuin Kroatian, parannusta pitää selkeästi tulla jos mielivät jatkoon. Portugalin pää on auki, joten Tsekeillä on todella kova työ ottaa edes piste tulevasta ottelusta ja jos Sveitsi samalla voittaa Turkin niin kaikki on yhä auki. Paljon riippuu siinä vaiheessa Portugalin ja Turkin motivaatiosta viimeisissä otteluissa..

Suicide Bob

Sveitsi voittaa kotiyleisön tuella Turkin 3-0 ja  Tsekki häviää loput pelinsä "suurehkolla" maalierolla, niin sympaattinen Sveitsi jatkossa  :ylos: Portugalihan siis ei häviä otteluakaan, ainakaan alkulohkossa. 

suur-saksa

Ei Portugali ainakaan Suomen karsintalohkossa millään tavalla vakuuttanut. Jos pelaavat samalla tasolla kuin Suomea vastaan, niin Sveitsi voittaa enemmän tai vähemmän helposti.

Kratos

Lainaus käyttäjältä: Zama - 10.06.2008 klo 10:27:32
Paljon riippuu siinä vaiheessa Portugalin ja Turkin motivaatiosta viimeisissä otteluissa..

Portugalilla lienee paljonkin motivaatiota siinä tapauksessa, jos Sveitsi voitolla menisi lohkovoittoon ja lohkokakkoselle vastaan tulisi jo puolivälierissä Saksa.

^amoresperros^

Miten määräytyy jatkoonmenijä, jos Turkki ja Tshekki pelaavat tasan?

Johnny99

Lainaus käyttäjältä: ^amoresperros^ - 12.06.2008 klo 00:46:45
Miten määräytyy jatkoonmenijä, jos Turkki ja Tshekki pelaavat tasan?

Samaa tulin kysymään.

Vastapallo

#137
k

^amoresperros^

Vai meneekö pilkuille jo alkusarjan pelissä?

Vavá

#139
Lainaus käyttäjältä: Johnny99 - 12.06.2008 klo 00:47:24
Samaa tulin kysymään.

rankingpisteillä?

tästä on olemassa lista tekstitvssä. etsikää

Sivu 635


Vandit

http://www.euro2008.uefa.com/MultimediaFiles/Download/PressConference/Competitions/MediaServices/68/13/42/681342_DOWNLOAD.pdf

En saa pastettua tuota fucking tekstiä nyt, mutta sain sen käsityksen tuosta kohdasta 7.08 että jos Turkki ja Tsekki pelaavat tasan, niin jatkoonmenijä ratkaistaan rankkareilla.

Viinioksa

Mikäli Turkki ja Tshekki pelaavat tasan, jatkoonmenijä ratkaistaan ilmeisesti arvalla.  ::)

Dieter Bohlen

Joo, pilkuille tosiaan menee, kun toisiaan vastaan pelaavat. Muuten menisi rankingin mukaan.


Johnny99

Jahas, mitäs tässä pitäisi uskoa?

edit

ja jos on pilkut, niin tuleeko jatkoaikaa ennen pilkkuja, vai mennääkö suoraan 11 metriin?

Ben

Joo, tuollaisen

"- in cases where exactly two teams are equal in all previously listed critera and play one another to a draw in their final group match, kicks from the penalty mark will be conducted in lieu of the remaining criteria;
- the number of points obtained by the teams in question divided by the number of matches played in the qualifying competitions for the 2006 FIFA World Cup and 2008 UEFA European Championship;
- fair play conduct of the teams in the group stage;
- drawing of lots."


Löysin jostain, eli rankipotkuille menee sittenkin. Jos pelit olisivat eri järjestyksessä olleet, niin Tshekki olisi mennyt tasurilla suoraan.  :ylos:


Täytyy kyllä toivoa KIIMAisia lohkovaiheen ottelun rankipotkuja.  :ylos: YLE toki katkaissee jo perinteisesti lähetyksen ennen näitä omiin uskomuksiinsa perustuen? (joskushan FA Cupin välierän jatkoaikaa ei näytetty, koska luulivat että peli menee ilman jatkoaikaa uusintaan...)  :D

Vandit

Tuosta ylläolevasta teksti-TV-kuvasta on jätetty pois se oleellinen kohta 7.08, pilkuille menee...
(paitsi että Tsekki hoitaa varsinaisella peliajalla)

st patrick

Kummallako on enemmän Fair Play pinnoja? Katsomokäyttäytymisten ja tunnelitappeluiden johdosta turkilla tietysti ???

Ben

Lainaus käyttäjältä: Johnny99 - 12.06.2008 klo 00:53:21
Jahas, mitäs tässä pitäisi uskoa?

edit

ja jos on pilkut, niin tuleeko jatkoaikaa ennen pilkkuja, vai mennääkö suoraan 11 metriin?

Suoraan pilkut.

kokistuoppi

Lainaus käyttäjältä: Ben - 12.06.2008 klo 00:53:51



Täytyy kyllä toivoa KIIMAisia lohkovaiheen ottelun rankipotkuja.  :ylos: YLE toki katkaissee jo perinteisesti lähetyksen ennen näitä omiin uskomuksiinsa perustuen? (joskushan FA Cupin välierän jatkoaikaa ei näytetty, koska luulivat että peli menee ilman jatkoaikaa uusintaan...)  :D

:D voi jeesus