FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
21.12.2025 klo 12:12:52 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 9 [10] 11 ... 78
 
Kirjoittaja Aihe: TPS 2007  (Luettu 139385 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
suomifutiksen Janne Tähkä

Poissa Poissa


Vastaus #225 : 03.02.2007 klo 19:09:35

Tps vaikuttaa pyrkivän aika brittityyliseen jalkapalloiluun

Mixu muuttanut taktiikkaansa sitten Blue Brazilin päivien Alas
Luigi

Poissa Poissa


Vastaus #226 : 03.02.2007 klo 19:40:32

McPaatelaiselle tänään täyteen kunnioitettavat 40 vuotta. Onnittelut Tuoppi

Hyvä pelaaja, hyvä valmentaja jne...
C86

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #227 : 03.02.2007 klo 20:18:15

Kerrankin joukkue on valmentajansa näköinen  :D

Olihan se viime kaudellakin.
Satanen

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #228 : 03.02.2007 klo 20:37:38

Mixu muuttanut taktiikkaansa sitten Blue Brazilin päivien Alas

Melko suoraviivaista peliä kyllä, mutta oli siinä elementtejä muustakin kuin brittifutiksesta. Pitkät syötöt kärkeen olivat kontrolloituja eivätkä mitään Ukkosen aikasia roiskaisuja.

Minusta Paatelainen oli ihan ok kärjessä, jakeli hyvin palloa laidoille. Toiselle puoliajalle koko TPS:n joukkue tsemppasi hienosti, josta jengille iso  Tuoppi

Hyvältä näyttää.  Ylos
elinho

Poissa Poissa


Vastaus #229 : 03.02.2007 klo 22:13:11

Kautta-aikain huonoin koutsi Tepsissä ::)

shots

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall


Vastaus #230 : 03.02.2007 klo 22:14:17

Kautta-aikain huonoin koutsi Tepsissä ::)



Eikä edes yhtään oikeata virallista ottelua pelattu.

Ennakkoluuloille ::) Ylos Alas
Il Divin Codino

Poissa Poissa


Vastaus #231 : 03.02.2007 klo 23:00:02

Kyllähän tuo hyvältä näyttää, jotain tekemisen meininkiä tuntuu touhussa olevan, kun TPS:stä rakennetaan kovatempoinen ja pelaava joukkue tulevaisuudessa. Se on ainakin hyvä merkki, että Mixu haluaa TPS:n pitävän sitä tempoa yllä eikä lähdetä peruuttelemaan. Liigassa kuitenkin tempo on loppujen lopuksi melko alhainen ja näillä kärkiseuroilla on heti vaikeuksia europeleissään, kun vastustaja pelaakin huomattavasti kovemmalla intensiteetillä ja vauhdilla. Mixulle tästä kyllä ehdottomasti  Ylos Sopii vielä TPS:ään suht hyvin, kun joukkueessa on kuitenkin kommenttien perusteella ollut todella kova työmoraali ja näistä esimerkkeinä varmasti Heinikangas ja tänään hurjasti töitä tehnyt nuorempi Paatelainen.

Pelistä kyllä vähän huvittava yksittäisseikka oli tuo Heinikankaan pelipaikka. Missä pelasi? No Popovitshin hihassa koko pelin ajan, ei väliä missä Vallu surffaili, niin siellä oli myös Jallu. Suhteellisen hyvin tuo myös näytti onnistuvan, sillä Popovitsh ei hirveän loistokkaasti pelannut. Tepsistä muutenkin Hakala tuntui pelaavan ajoittain hyvin, tietysti muutamia sähläämisiä oli vielä mukana, mutta kyllä Hakala on parempi mitä esim. muutamat tyypit täällä ovat hänestä mieltä. Voisi pitää ringissä, kuitenkin vielä nuori ja oma kasvatti.. Junnumaajoukkueveska Lehtovaara pelasi myös todella hyvin ja toivottavasti pysyisi otteet jatkossakin hyvinä ja saisi vallattua vähän ykkösmaalivahdin paikkaa, sillä potentiaalia on vielä enemmän kuin mitä Iiskolassa.
shots

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall


Vastaus #232 : 03.02.2007 klo 23:07:18

Missä Price? ???
Satanen

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #233 : 03.02.2007 klo 23:16:37

Missä Price? ???

Sama

TPS oli kapealla ringillä liikellä. Pelaajia joita ei ollut tarkoitus kokeilla ei otettu istumaan turhaan penkille.

Olisi silti ollut mielenkiintoista nähdä Pricen peliä. Kampaillee varmaankin Hakalan kanssa samasta sopimuksesta.
The Real Wolf

Poissa Poissa


Vastaus #234 : 04.02.2007 klo 13:42:30

Kautta-aikain huonoin koutsi Tepsissä ::)



- Talteen, sillä Tepsille on tulossa, jos nyt ei ihan kautta aikain, niin paras sijoitus pitkään aikaan. Top Threessä syksyllä.



Tps vaikuttaa pyrkivän aika brittityyliseen jalkapalloiluun, ...

- TPS vaikuttaa pyrkivän oikeaoppiseen jalkapalloiluun...
« Viimeksi muokattu: 04.02.2007 klo 13:43:58 kirjoittanut The Real Wolf »
Dickinson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg


Vastaus #235 : 04.02.2007 klo 13:46:33

- TPS vaikuttaa pyrkivän oikeaoppiseen jalkapalloiluun...

Tästä lisätietoja?
mmr

Poissa Poissa


Vastaus #236 : 04.02.2007 klo 14:28:12

Vai pelasi Tarmo hyvän pelin? Mielestäni mies oli täysin paska, lukuunottamatta kieltämättä tyylikästä maalia. Mies on iso ja kankea ja tekniikkakin aika hakusessa. Tuntuu täysin käsittämättömältä että tämä pökkelö on tehnyt pari vuotta sitten maaleja kymmenittäin. Mies hävisi lähes järjestään kaikki kaksinkamppailut isosta koostaan huolimatta, eikä pallo kestänyt jalassa sitten millään. Voisin lyödä pienen vedon sen puolesta että mies heivataan pihalle tuota pikaa Tepsistä, kuten taannoin Klubinkin treeneistä.




-Tekisi mieli sanoa että mitä minä sanoin. Tarmo on oikeasti täysin paska, ei Veikkausliigatasoa edes nousijajoukkueisiin. Mihin vienee miehen tie seuraavaksi näytille...?

« Viimeksi muokattu: 04.02.2007 klo 14:29:52 kirjoittanut mmr »
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #237 : 04.02.2007 klo 19:15:29

- TPS vaikuttaa pyrkivän oikeaoppiseen jalkapalloiluun...

Ihan yleisesti tuli mieleen, että mielenkiintoista tosiaan, kuinka entiset huippupelaajat tuovat omia mieltymyksiään suomalaiseen jalkapalloiluun. Hjelmin TamU pelaa melko vahvaa tulosjalkapalloa, jossa on saksalaisiakin elementtejä etenkin kun peli on monipuolistunut. Viime vuonna Lehkosuo toi oman espanjalaistyyppisen Hongan Veikkausliiga-kartalle. Nyt Mixu tuo suoraviivaista brittipalloilua tänne. Toki Kekekin on tuota vähän ajanut, mutta aika kaukana peli on välillä ollut suoraviivaisesta brittirymistelystä. Sitten on tietenkin vielä tämä Interin hollantilaisvalmentaja. Mielenkiintoinen kausi tiedossa.

Positiivisesta puolesta voidaan vielä mainita Jari Perkiön pieni juttu tästä liigacupmittelöstä. Mixu toi ilmeisesti joka tapauksessa ainakin lisää mielenkiintoa Veikkausliigaan.
The Real Wolf

Poissa Poissa


Vastaus #238 : 05.02.2007 klo 08:56:09

Ihan yleisesti tuli mieleen, että mielenkiintoista tosiaan, kuinka entiset huippupelaajat tuovat omia mieltymyksiään suomalaiseen jalkapalloiluun. Hjelmin TamU pelaa melko vahvaa tulosjalkapalloa, jossa on saksalaisiakin elementtejä etenkin kun peli on monipuolistunut. Viime vuonna Lehkosuo toi oman espanjalaistyyppisen Hongan Veikkausliiga-kartalle. Nyt Mixu tuo suoraviivaista brittipalloilua tänne.

- Niin, nämä herrat osaavat parhaiten juuri nämä stereotypiat, joihin ovat leimaantuneet. Jos yrittää opettaa jotain muuta, kuin mitä itse osaa, tuloksen maksimointi voi olla hankalaa.

Ehkä tuo toimii niin, että kuka noista on itse eniten britti/saku tai jotain muuta, onnistuu vakuuttavimmin siirtämään sen myös joukkueeseensa. Toki johtaja-/opettajaominaisuudet laajemminkin vaikuttavat.
Ravi-Paisti

Poissa Poissa


Vastaus #239 : 05.02.2007 klo 10:23:04

Yksi Tepsin pääyhteistyökumppaneista eli FIM on päätymässä islantilaisten omistukseen. Mahtaako kauppa vaikuttaa kuvioon Tepsin kanssa?
PallonPyörittäjä

Poissa Poissa


Vastaus #240 : 05.02.2007 klo 10:26:36

Yksi Tepsin pääyhteistyökumppaneista eli FIM on päätymässä islantilaisten omistukseen. Mahtaako kauppa vaikuttaa kuvioon Tepsin kanssa?
No Seppohan on sekä FIM:n että TPS:n suurin osakkeenomistaja, joten ei kai siinä paljon uutta tapahdu. Sponssirahat tullee jatkossa Islannista eikä Sepon taskusta
Ravi-Paisti

Poissa Poissa


Vastaus #241 : 05.02.2007 klo 10:35:38

No Seppohan on sekä FIM:n että TPS:n suurin osakkeenomistaja, joten ei kai siinä paljon uutta tapahdu. Sponssirahat tullee jatkossa Islannista eikä Sepon taskusta

Niin, mietiskelin vaan, että mahtaako tulevalla omistajalla olla paljonkin halua sponssata suomalaista futista. No, toivottavasti mitään merkittävää ei tapahdu, mutta usein tälläisissä tilanteissa jotain saattaa tapahtua.
PallonPyörittäjä

Poissa Poissa


Vastaus #242 : 05.02.2007 klo 10:56:19

No onhan Seppo ja FIM ollut merkittävä sponssi koko suomifutikselle. Toivottavasti panostaa TPS:n entistä enemmän henkilökohtaisesti Ylos
« Viimeksi muokattu: 05.02.2007 klo 10:57:23 kirjoittanut PallonPyörittäjä »
Toni Polster

Poissa Poissa


Vastaus #243 : 05.02.2007 klo 12:24:25

TPS laajentaa liiketoimintaansa  Sportti.com 5.2.2007,11:41:14

Veikkausliigassa TPS:n toimintaa pyörittävä FC TPS Turku Oy on laajentanut liiketoimintaansa hankkimalla MLC mainoslahjat.com:iltä franchising-oikeudet yritys- ja liikelahjatoiminnan harjoittamiseen Turun talousalueella. FC TPS Turku Oy on perustanut uutta liiketoimintaansa varten oman tytäryhtiön, FC TPS Promotion Oy:n.

FC TPS Turku Oy on kutsunut uuden yhtiönsä toimitusjohtajaksi Lounet Oy:n viestintäjohtaja Juha Lehtosen. Lehtonen aloitti uudessa toimessaan helmikuun 1. päivänä. FC TPS Turku Oy:n tavoitteena on rakentaa uuden liiketoimintansa kautta taloudellista kivijalkaa koko toiminnalleen sekä luoda lisäresursseja jalkapallotoiminnan tavoitteiden saavuttamiseksi.
 
PallonPyörittäjä

Poissa Poissa


Vastaus #244 : 05.02.2007 klo 12:34:02

Ja tässäkin takana yksi TPS:n omistajista, Aimo Moisander.
kivelak

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1. FC Köln


Vastaus #245 : 05.02.2007 klo 12:58:38

Kuinkas Jakonen?
Elmslie Ender

Poissa Poissa


Vastaus #246 : 05.02.2007 klo 14:16:38

Jakonen jatkanee FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtajana edelleen.
shots

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall


Vastaus #247 : 05.02.2007 klo 15:51:06

http://blogit.hs.fi/pressikatsomo/?p=378
suomifutiksen Janne Tähkä

Poissa Poissa


Vastaus #248 : 05.02.2007 klo 18:21:13

Oikeaoppiselle jalkapalloilulle :D Ylos
Mazaa

Poissa Poissa


Vastaus #249 : 06.02.2007 klo 03:14:13

Siim Ots, minne siirtynyt?

 
Sivuja: 1 ... 9 [10] 11 ... 78
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa