FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
06.12.2025 klo 12:28:54 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 40 [41] 42 ... 500
 
Kirjoittaja Aihe: Englannin futis - yleiskeskustelu  (Luettu 1966838 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #1000 : 24.08.2009 klo 19:56:31

Huippunopeus on aika eri asia kuin lähtönopeus, joka on paljon tärkeämpi ominaisuus jalkapallossa.

Tällä perusteella itsekin ajattelin ensin, että ehkä tuo Campbellin nopeus voi jopa pitää paikkaansa. 100 metrillä tuollainen isokokoinen toppari pitkillä askeleillaan voisi olla jopa nopeampi kuin Lennonin tapainen pieni kiituri. Mutta sitten kun listalla tuli vastaan Fabregasin nimi, niin repesinkin jo ihan totaalisesti. Vie kaiken pohjan tuolta "tutkimukselta", ei kerta kaikkiaan voi pitää paikkaansa!
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #1001 : 24.08.2009 klo 20:06:06

Huippunopeus on aika eri asia kuin lähtönopeus, joka on paljon tärkeämpi ominaisuus jalkapallossa. Kumpaakohan tässä on sitten mitattu?

Ei kumpaakaan tai jos on, niin kovin rajatulla materiaalilla. On kai se jeesuksen selvää, etteivät valjun kymmenen nopeinta ole pelkästään kärkiseurojen nimimiehiä. Olympiamitalisti Darren Campbell pelasi välillä futista ja esiintyi mm. Plymouthissa, Hullin Anthony Gardner oli nuorena kansallisen tason kärkisprinttereitä ikäluokassaan etc., eivät ne pallottomana nopeimmin pinkovat välttämättä ole juuri niitä sarjan ykköstähtiä.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #1002 : 24.08.2009 klo 20:19:54

Tällä perusteella itsekin ajattelin ensin, että ehkä tuo Campbellin nopeus voi jopa pitää paikkaansa. 100 metrillä tuollainen isokokoinen toppari pitkillä askeleillaan voisi olla jopa nopeampi kuin Lennonin tapainen pieni kiituri. Mutta sitten kun listalla tuli vastaan Fabregasin nimi, niin repesinkin jo ihan totaalisesti. Vie kaiken pohjan tuolta "tutkimukselta", ei kerta kaikkiaan voi pitää paikkaansa!

Kyllähän tuo lista huumorin puolelle menee. Arsenalin testituloksista vuoden tms. takaa muistelen, että Walcott oli nopein johonkin tiettyyn metrimäärään (tai jaardimäärään) asti, mutta sitä pidemmillä matkoilla voiton vei... Adebayor. Onhan tuossa tosiaan logiikkaa, noin pitkillä koivilla loikkii julmetusti pidemmän matkan. Lyhyessä pyrähdyksessä myös jalkojen voima nousee ihan erilaiseen arvoon, muistelen joskus kuulleeni, että esimerkiksi kuulamörssärit ovat lyömättömiä 10-20 metrin juoksijoita, pärjäävät jopa sprinttereille. Arsenalin puolelta Walcottin ja Clichyn uskon tuolle listalle kuuluvan, Fabregasin en mitenkään.
huttix

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #1003 : 24.08.2009 klo 20:48:36

Kyllähän tuo lista huumorin puolelle menee. Arsenalin testituloksista vuoden tms. takaa muistelen, että Walcott oli nopein johonkin tiettyyn metrimäärään (tai jaardimäärään) asti, mutta sitä pidemmillä matkoilla voiton vei... Adebayor. Onhan tuossa tosiaan logiikkaa, noin pitkillä koivilla loikkii julmetusti pidemmän matkan. Lyhyessä pyrähdyksessä myös jalkojen voima nousee ihan erilaiseen arvoon, muistelen joskus kuulleeni, että esimerkiksi kuulamörssärit ovat lyömättömiä 10-20 metrin juoksijoita, pärjäävät jopa sprinttereille. Arsenalin puolelta Walcottin ja Clichyn uskon tuolle listalle kuuluvan, Fabregasin en mitenkään.

Taisi olla tuossa haastattelussa Adebayor itse jota haastateltiin ja kyllähän se varmasti hyvän huippunopeuden omaakin. Muistelisin vielä että samaisessa haastattelussa nimesi joukkueen nopeimmiksi kuitenkin Clichyn ja Traoren.

e. ja eikös esimerkiksi M'Boron Emnes tjsp ollut myös pikajuoksija?
jt_gunner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #1004 : 25.08.2009 klo 10:36:00

Valioliigan nopeimmat:

Näin kertoo the sun.  Ei voi kuin ihmetellä tätä listaa.  
Hieno lista. Liittyikö tähän joku juttu, saisiko linkkiä?
« Viimeksi muokattu: 25.08.2009 klo 10:37:02 kirjoittanut jt_gunner »
FletchZ

Poissa Poissa


Vastaus #1005 : 25.08.2009 klo 11:43:09

Hieno lista. Liittyikö tähän joku juttu, saisiko linkkiä?
http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/sport/football/2601087/Theo-Walcott-is-the-Premier-Leagues-fastest-player.html
Iltalehden vastaus:
http://www.iltalehti.fi/jalkapallo/2009082310128293_jp.shtml
vilsu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, VPS, Arsenal, Juventus & Suomen maajoukkueet


Vastaus #1006 : 26.08.2009 klo 14:10:59

En tiedä onko jo jossain yhteydessä tullut esille, mutta englantilaiset futisfanit ovat sitten ruvenneet leikkimään puukkohippaa alkuverryttelynä otteluita varten. West Hamin ja Millwallin kannattajat olivat ottaneet yhteen ennen joukkueiden välistä cup-ottelua ja joku herrashenkilö oli saanut puukosta ja kiidätetty sairaalaan ennen pelin alkua. Koska Suomessa?
Kuninkaallinen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid, Ronaldo Luis Nazário de Lima


Vastaus #1007 : 26.08.2009 klo 14:38:46


Uutisessa Usainin huippunopeudeksi sanotaan olleen Berliinissä 38,7 Km/h, kun se oikeasti oli jotain 44-45 km/h luokkaa. Eli kyllä siinä on selvä ero verrattuna pelaajiin, toisin kuin IL väittää.
Hivo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: se ainut ja oikea


Vastaus #1008 : 26.08.2009 klo 14:53:19

Koska Suomessa?
Toivottavasti ei koskaan, Carling-Cup topicissa lisää tästä ja muutama kuvakin löytyy.

http://futisforum2.org/index.php?topic=78060.msg3747631#msg3747631 -> Tuosta eteenpäin
Wk

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: lupi, parsa ja muut horottelut


Vastaus #1009 : 26.08.2009 klo 14:56:11

Tossa on kai haettu Boltille keskinopeutta (ilmoitettu toki päin vittua huippunopeutena), ja sekin laskettu väärin: 100m matkalla se olisi ollut 37,6 km/h, 200m vastaavasti 37,5 km/h. Huippunopeus tosiaan jotain ihan muuta, hienosti väännetty uutinen taas.
Seitan

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: KTP


Vastaus #1010 : 27.08.2009 klo 10:24:44

Elmander. Tuo Boltonin/Ruotsin oma Miklu. Aikaisemminkin tullu jo mietittyä, että mitä vittua tuo tekee tuolla Boltonissa. Maalintekijäksi hankittu. Eikä maaleista tietoakaan. Tulee mieleen eräs Suomen A-Maajuokkueen hyökkääjä. http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1724154
Lainaus käyttäjältä: Iltasanomat
Boltonin manageri Gary Megson on kertonut hyökkääjähankinnalleen Johan Elmanderille pari totuutta. Hän sanoo, että nuoren ruotsalaiskärjen on aika oppia vastaamaan brittijalkapallon fyysisyyteen.
Viime vuonna Boltonin historian ennätyssummalla noin 12,6 miljoonalla eurolla ranskalaisesta Toulousesta siirtynyt Elmander ei ole tehny maaliakaan edellisissä 21 ottelussa. Hänen edellinen maalinsa on syntynyt 13. joulukuuta Aston Villaa vastaan.
Elmanderin esitykset eivät ole tehneet vaikutusta Boltonin kannattajiin ja hän on joutunut fanien silmätikuksi. Kannattajat odottavat paljon enemmän seuran ennätyshankinnalta.

Jopa manageri Megson on joutunut puuttumaan Elmanderin vaisuihin esityksiin. Tiistain Carling Cupin ottelussa Tranmerea vastaan Megson puhui muutamin voimasanoin ruotsalaiselle.
- Olen kertonut hänelle, että hänen on noustava esiin. Hänellä oli eilenkin kolme tai neljä maalipaikkaa ottelussa, mutta hän ei ole onnekkain pelaaja maailmassa, Megson kertoo The Independent-lehdessä.
- Hän saa kritiikkiä osakseen pelitavastaan ja sen takia, koska hän maksoi niin paljon, mutta hänen on päästävä siitä yli, Megson lisää.

Megson uskoo kuitenkin, että Suomea vastaan ainoan maalin harjoitusottelussa 12. elokuuta tehnyt Elmander pystyy parantamaan otteitaan.
- Hän tekee paljon töitä ja hänellä on taitoa. Hänen pitää vielä vahvistua henkisesti ja fyysisesti, jotta hän pääsee tämän vaikean ajan yli, Megson kertoo.
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #1011 : 27.08.2009 klo 10:43:01

Onkos tällä Sulaiman Al Fahimilla paljon rohhoo? Mitä odotettavissa?
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #1012 : 27.08.2009 klo 11:20:11

Ainakin täällä on vähän spekuloitu miehen taustoja. Saa nähdä ehtiikö arabi sijoittaa toisten rahoja pelaajiin jo tässä ikkunassa. Jos ehtii, niin voisi kuvitella kauppojen ja sopimusten olevan kohtuullisen kalliita pelaajien tasoon nähden, ja seuraavalle omistajalle jää taas kasa paskaa Gaydamakin tavoin. Odotettavissa siis vuosien pituisia osamaksusopimuksia, ja kohtuuttomia palkkoja tusinasta ja tusinalle. Mutu.
HenkkaL

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Bolton Wanderers


Vastaus #1013 : 27.08.2009 klo 13:10:13

Elmander...

Hyvä homma, että Megson ojentaa kundia julkisestikin. Toisaalta, kukahan ojentais Megsonia...?
Romanio

Poissa Poissa


Vastaus #1014 : 27.08.2009 klo 17:42:05

Kertokaa joku miks Jermaine Jenas ei ole ollut tällä kaudella kokoonpanossa?
Lihapiirakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle


Vastaus #1015 : 27.08.2009 klo 19:01:35

Kertokaa joku miks Jermaine Jenas ei ole ollut tällä kaudella kokoonpanossa?
Loukkaantuneena. (myös mahdollisesti lähdössä)
RHD

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FORZA ROMA


Vastaus #1016 : 27.08.2009 klo 20:06:32

http://www.soccerclips.net/videos/epl-like-never-by-tsilav Valioliiga promotio

Zama

Poissa Poissa


Vastaus #1017 : 28.08.2009 klo 12:01:18

Viittisikö joku fiksumpi kertoa minulle ns. parhaan lädiforumin vai onko noita enemmänkin?
Kirjoittamiseen panostaja

Poissa Poissa


Vastaus #1018 : 28.08.2009 klo 14:04:48

Tämä on jo varmaan ollut jo jossain muualla, mutta nyt eurooppalaisille joukkueille halutaan eräänlainen tuhlailuraja. Tämä tarkoittaa sitä että kolmessa vuodessa pitää päästä plus/miinus = 0. Parasta tässä on se, että nimenomaan Man City mainittiin pysäytettäväksi tällä muutoksella mutta Realista ei sanottu mitään, ja Roman Abramovits on yksi ehdotuksen tukijoista :D Voiko olla tekopyhempää hyypiötä maailmassa?
Lihapiirakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle


Vastaus #1019 : 28.08.2009 klo 19:13:32

Laitetaan tänne kun en muutakaan keksi:

http://www.bbc.co.uk/dna/606/A56402264

Work. Same old, same old. A warrior like me should not be caged. And definitely not as a Waste Management Support Co-ordinator in Lewisham Council. Phone rings. Pick it up.

"Oo r ya? Oo r ya? Oo r ya?" I shout.

"Barry," says the voice. "It's Mr Stevens. Now what did we say about answering the phone in accordance with the guidelines laid down by HR in consultation with designated union representatives?" "Sorry, Mr Stevens," I say.

"That's better Barry. Now can you please arrange for a cleaning personnel to go down to the lobby and change the waste paper basket on front desk?"

"Mill.wall! Mill.wall! Mill.wall!" I shout.

"No Barry. Waste paper management now. Millwall later," says Stevens. "Honestly Barry. A man of 48 really ought to be able to control himself."

"Yes Mr Stevens," I say. He's bricking it now, the si. I hang up and email the cleaning personnel team, and then practice aggressive walking in my cubicle until lunch.

Lunchtime. Free. Outside. The Lion prowls. Trouble though. There's a gang of muppets on the corner. West Ham? They're only young 'uns, but they're probably tooled up. Two of them. I'm outnumbered, but these colours don't run.

"Cam on den!" I shout, flapping my arms up and down in a well hard way while walking away from them backwards.

The bigger one drops his ice cream. He starts to cry. Soon the other one is crying too. "You slaaa@aaaags," I shout. "Oo r ya? Gertcha! Watcha! Ave a banana. Oi oi saveloy."

But hold up. It was a trap. There's another one. The top dog. Waiting in Boots. Clever.

"What the 'ell you shouting at my kids for?" she says. "What is wrong with you? Scaring a five year-old in the street like that."

"I'm on your manor and I'm taking the pi55," I say.

She's coming at me now. Hard. This is more than just a bit of handbags. She's tooled up...with an actual handbag. This is Luton 1985. This is Highbury 1988. This is Toys R Us 1995 when that Palace Young Team pushed me off the bouncy castle.

"Come on theeeeeen! Do you want saaaam?" I say, running in the other direction.

Course, I'm more built for raw power than speed, and after a few yards I'm wheezing, doubled up outside Dixons, lungs on fire.

They catch up to me, the three of them. The top dog's got that handbag. The small one looks mental, a proper psycho, covered in strawberry ice-cream like it's warpaint. The littlest one's got a Dora The Explorer lunchbox. The clever, clever slaa@aaaags.

"Why is that fat old man dressed like a young person, mummy?" says ice cream.

Is this how it ends? On the cold pavement outside Dixons? I'm going out with my head held high. They'll talk about me in the Dog and Swastika for years to come. I'm a legend. I'm a bloody Lions legend. I wait for the blows.

I feel a hot, wet sensation spreading over me. The blood, the glory, the end. I'm going to the great New Den in the sky a hero, a fighter, a geezer who never took a backward step. I hear a voice - is it God? Asking me to join His Firm, be a top boy?

"Mummy mummy, that silly fat man has done a wee in his trousers."

And then it all goes black.


:D
Louhikkokoskettaja
Vastaus #1020 : 28.08.2009 klo 20:10:44

Blackburn Rovers’ Vince Grella burgled at knifepoint

Veitsin aseistautuneet naamioituneet miehet iskivät Vince Grellan kotiin. Saaliksi ryöstäjät saivat arvoesineitä ja pakenivat Grellan autolla. Kukaan ei kuitenkaan loukkaantunut.

West Ham United Defender Calum Davenport Out Of Intensive Care

Ryöstäjien puukottamaksi joutunut Calum Davenport on siirretty pois tehohoidosta, eikä jalan amputoiminen ole enää riskinä. On kuitenkin epävarmaa kuntoutuuko Davenport niin hyvin, että pystyisi jatkamaan jalkapallouraansa.
el_Diablo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: visio 2020


Vastaus #1021 : 28.08.2009 klo 20:28:44

Blackburn Rovers’ Vince Grella burgled at knifepoint

Veitsin aseistautuneet naamioituneet miehet iskivät Vince Grellan kotiin. Saaliksi ryöstäjät saivat arvoesineitä ja pakenivat Grellan autolla. Kukaan ei kuitenkaan loukkaantunut.

West Ham United Defender Calum Davenport Out Of Intensive Care

Ryöstäjien puukottamaksi joutunut Calum Davenport on siirretty pois tehohoidosta, eikä jalan amputoiminen ole enää riskinä. On kuitenkin epävarmaa kuntoutuuko Davenport niin hyvin, että pystyisi jatkamaan jalkapallouraansa.

englanti matkalla kohti brasilialaistyyppistä yhteiskuntaa? mites miehemme paikan päällä, analyysia?
Louhikkokoskettaja
Vastaus #1022 : 31.08.2009 klo 12:16:19



Portsmouthin omistaja Sulaiman Al-Ashley, siis Al-Fahim, häikäisi tyylikkyydellään Pompeyn ottelussa Manchester Cityä vastaan. ::)

E. Pikainen vierailu lädiforumille kertoo, että kovin kovaa luottoa ei uuteen omistajaan löydy. Eikä ihme...
« Viimeksi muokattu: 31.08.2009 klo 12:22:19 kirjoittanut Louhikkokoskettaja »
Louhikkokoskettaja
Vastaus #1023 : 31.08.2009 klo 13:37:22

http://www.skysports.com/story/0,19528,11678_5527907,00.html

Newcastlesta Englannin Barcelona?

Se on ainakin Graham Robertsin johtaman konsortion tavoitteena. Robertsin mukaan kannattajat investoisivat seuraan ja seuran johtokuntaan tulisi 6-7 jäsentä kannattajista. Seuran puheenjohtaja valittaisiin Espanjasta tutulla kannattajien äänestyksellä ja nimike vaihtuisi seuran presidentiksi.

Robertsin johtama konsortio käy tänä iltana keskusteluja Newcastlen nykyisen johdon kanssa ja Roberts uskoo, että seura siirtyy uuteen omistukseen. Konsortiolla on myös jonkin verran rahaa takanaan, joten täysin kannattajien varassa suunnitelma ei ole.

Pelastus vai sukellus entistä syvemmälle, jos suunnitelma toteutuu?
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #1024 : 31.08.2009 klo 14:00:59

Ihan mielenkiintoista. Jostain siis löytyisi 2500 jäsentä, jotka olisivat valmiita maksamaan £20,000. Tällä tulisi kasaan £50M, joka taitaa olla puolet Ashleyn pyynnistä? Loput sitten seuralle lainaksi, joko joltain tämän konsortion takana olevista henkilöiltä tai pankista? Ja silmäniskusta Newcastlesta tulee £20M-£25M vuodessa voittoa tekevä seura?

 
Sivuja: 1 ... 40 [41] 42 ... 500
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa