Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #11500 : 15.09.2022 klo 16:14:51 |
|
Niin pre-seasonille tämmöinen huvitapahtuma, niin eipä rasita pelaajia tai joukkueita juurikaan. Enemmän nämä kaikki Aasian ja Amerikan kiertueet rasittavat pelaajia, mutta kaikki hyväksyvät ne silti.
Se pre-season on sitä varten, että joukkueet hiovat peliään kuntoon ja samalla markkinoivat brändiään eri mantereilla.
|
|
|
|
|
Varaamaton nimimerkki
Poissa
Suosikkijoukkue: Jokerit FC, Samipool, VfL Bochum
|
 |
Vastaus #11501 : 16.09.2022 klo 06:58:40 |
|
Niin pre-seasonille tämmöinen huvitapahtuma, niin eipä rasita pelaajia tai joukkueita juurikaan. Enemmän nämä kaikki Aasian ja Amerikan kiertueet rasittavat pelaajia, mutta kaikki hyväksyvät ne silti.
No eihän hyväksy. Lisäksi tuossa joutuisi olemaan pois joukkueen toiminnasta juuri silloin harjoituskaudella, kun siellä olisi erityisen tärkeä olla mukana. Mut pelataan hei vielä Aasiassa se peli ni tulee extra paljon fyffee!
|
|
|
|
|
Stark
Poissa
|
 |
Vastaus #11502 : 16.09.2022 klo 16:11:07 |
|
AFC Bournemouth owner Maxim Demin is in advanced talks over the sale of the south-coast club. It’s our understanding that Bill Foley, owner of NHL side Vegas Golden Knights, is heading the takeover which would see the American take a 100% stake of the club. Land of the free, and the home of the brave.
|
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #11503 : 16.09.2022 klo 18:07:58 |
|
Saadaanko Apollo Creed stadionille?
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #11504 : 16.09.2022 klo 18:27:56 |
|
Saadaanko Apollo Creed stadionille?
Ivan Drago tappoi... 
|
|
|
|
|
aceman
Poissa
Suosikkijoukkue: Amorimin sirkus & Getafe
|
 |
Vastaus #11505 : 16.09.2022 klo 19:59:57 |
|
AFC Bournemouth owner Maxim Demin is in advanced talks over the sale of the south-coast club. It’s our understanding that Bill Foley, owner of NHL side Vegas Golden Knights, is heading the takeover which would see the American take a 100% stake of the club. Land of the free, and the home of the brave. Superliiga lähenee askel askeleelta 
|
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #11506 : 16.09.2022 klo 20:09:25 |
|
Superliiga lähenee askel askeleelta  Kuinka niin?
|
|
|
|
|
aceman
Poissa
Suosikkijoukkue: Amorimin sirkus & Getafe
|
 |
Vastaus #11507 : 16.09.2022 klo 20:37:50 |
|
Kuinka niin?
Kun hetkisen pohdit niin ymmärrät. Jenkit omistaa/osaomistaa kymmentä seuraa, sitten on arabeja, kiinalaisia ja pari muuta miljardööriä jotka kyllä kääntyy hankkeen taustalle. Vanhemmiten olen kovin skeptinen ja jenkkien into sijoittaa valioliigaan herättää minun kusetustutkani hälytystilaan.
|
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #11508 : 16.09.2022 klo 20:46:40 |
|
Ivan Drago tappoi...  Hologrammina Living in American soidessa.
|
|
|
|
|
Yläkulma
Poissa
Suosikkijoukkue: Star VAR + laukaukset, koska syöttö on aina riski
|
 |
Vastaus #11509 : 16.09.2022 klo 20:50:41 |
|
Superliiga lähenee askel askeleelta  Ihan jokainen foorumisti * keksisi Superliigan, pelkästään katsomalla eri maiden/sarjojen joukkueiden taloudellisia eroja. Sinne ollaan menossa, riippumatta siitä onko se toivottua/tavoiteltavaa/ratkaisu/hyvä juttu. *Korjaan, melkein kaikki foorumistit
|
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #11510 : 16.09.2022 klo 21:00:20 |
|
Kun hetkisen pohdit niin ymmärrät.
Jenkit omistaa/osaomistaa kymmentä seuraa, sitten on arabeja, kiinalaisia ja pari muuta miljardööriä jotka kyllä kääntyy hankkeen taustalle.
Vanhemmiten olen kovin skeptinen ja jenkkien into sijoittaa valioliigaan herättää minun kusetustutkani hälytystilaan.
No eikö se superliiga juuri torpattu melkein samantien Englannissa, kun asia tuli julki?
|
|
|
|
|
Vikkelä vaihtomies
Poissa
|
 |
Vastaus #11511 : 17.09.2022 klo 03:24:57 |
|
No eikö se superliiga juuri torpattu melkein samantien Englannissa, kun asia tuli julki?
Joo, kun saajapuolella oli vain 6 vai 7 seuraa, niin oli pakko kuunnella vielä faneja. Kun superliigajärjestelmässä on 15 valjuseuraa joista kaikille jää vielä vähän nykyistä isompi pala (isommasta) kakusta, niin siinä ei paljon paikallisten fanien valitus enää paina. Olen yllättynyt, jos 2030 mennessä ei pelata brittivetoista länsi-eurooppalaista superliigaa. Tyyliin 40 joukkuetta, pelataan kaksinkertainen 20 joukkueen A ja B-liiga, A:n 12 parasta playoffeihin ja B:n 4. A:n runkosarjan voittaja superliigan mestari, playoffien voittaja "mestareiden liigan" mestari. Joukkueet osallistuvat kotimaisiin cuppeihin tämän lisäksi. Jos pelejä ei ole näillä lähtökohdilla tarpeeksi niin keksitään jotain cuppia superliigan ulkopuolisten seurojen kanssa yhteistyössä tai pelataan pari ylimääräistä "derbykierrosta" jossa Barca kohtaa Realin ja Manchesterin joukkueet toisensa kaksiosaissessa superderbyssä jne. Ja nuo neljä B:n parasta nousevat A:han tietysti.
|
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #11512 : 17.09.2022 klo 05:38:07 |
|
Olen yllättynyt, jos 2030 mennessä ei pelata brittivetoista länsi-eurooppalaista superliigaa.
Jalluveto?
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #11513 : 17.09.2022 klo 07:36:07 |
|
Joo, kun saajapuolella oli vain 6 vai 7 seuraa, niin oli pakko kuunnella vielä faneja. Kun superliigajärjestelmässä on 15 valjuseuraa joista kaikille jää vielä vähän nykyistä isompi pala (isommasta) kakusta, niin siinä ei paljon paikallisten fanien valitus enää paina.
Jos noin käy, niin se on brittifutiksen kuolema eliittitasolla. Sen jälkeen kaikki on vain monikansallista bisnesmössöä. Jo nyt alkaa esim Manchester City vahvasti edustaa tätä linjaa. Vanhasta (ennen sheikkejä) seurasta on vain kuoret jäljellä.
|
|
|
|
|
Noble Savage
Poissa
Suosikkijoukkue: Karjalahden Ihme
|
 |
Vastaus #11514 : 17.09.2022 klo 07:44:38 |
|
Odotellaan, että valtaosa seuroista on qatarilais- tai saudiomistuksessa. Pre-seasonin voi pitää aina sitten samaan aikaan joko Qatarissa tai Saudi-Arabiassa, vaikka vuorovuosin. Helppo järjestää All-Stars -ottelu.
edit. Tosin tällainen yksittäinen sarjansisäinen näytöspeli on aika mitätön, kun katsotaan suuntaa, mihin jalkapallo yleensä on ollut menossa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.09.2022 klo 08:01:34 kirjoittanut Noble Savage »
|
|
|
|
|
RicoSuave
Poissa
|
 |
Vastaus #11515 : 17.09.2022 klo 07:58:48 |
|
Vanhasta (ennen sheikkejä) seurasta on vain kuoret jäljellä.
Mitkä asiat siellä ovat muuttuneet radikaalisesti verrattuna vanhaan? Paitsi tietysti massipäälliköinti.
|
|
|
|
|
Kikkapaita
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, A-R-S-E-N-A-L
|
 |
Vastaus #11516 : 17.09.2022 klo 08:04:03 |
|
Joo, kun saajapuolella oli vain 6 vai 7 seuraa, niin oli pakko kuunnella vielä faneja. Kun superliigajärjestelmässä on 15 valjuseuraa joista kaikille jää vielä vähän nykyistä isompi pala (isommasta) kakusta, niin siinä ei paljon paikallisten fanien valitus enää paina.
Olen yllättynyt, jos 2030 mennessä ei pelata brittivetoista länsi-eurooppalaista superliigaa. Tyyliin 40 joukkuetta, pelataan kaksinkertainen 20 joukkueen A ja B-liiga, A:n 12 parasta playoffeihin ja B:n 4. A:n runkosarjan voittaja superliigan mestari, playoffien voittaja "mestareiden liigan" mestari. Joukkueet osallistuvat kotimaisiin cuppeihin tämän lisäksi. Jos pelejä ei ole näillä lähtökohdilla tarpeeksi niin keksitään jotain cuppia superliigan ulkopuolisten seurojen kanssa yhteistyössä tai pelataan pari ylimääräistä "derbykierrosta" jossa Barca kohtaa Realin ja Manchesterin joukkueet toisensa kaksiosaissessa superderbyssä jne. Ja nuo neljä B:n parasta nousevat A:han tietysti.
Jotain tuollaista. Vielä kun saataisiin myös jenkkeihin ja öljymaihin omat lohkot? Hankalaa koska perinteiset rahaseurat on Euroopassa. Mutta nuo jenkit/Aasia/öljymaat laajentaisi samalla katsojapohjaa?
|
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #11517 : 17.09.2022 klo 08:22:13 |
|
Mitkä asiat siellä ovat muuttuneet radikaalisesti verrattuna vanhaan? Paitsi tietysti massipäälliköinti.
Arvot.
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #11518 : 17.09.2022 klo 08:52:29 |
|
Mitkä asiat siellä ovat muuttuneet radikaalisesti verrattuna vanhaan? Paitsi tietysti massipäälliköinti.
Omistus (ja sen tuomat intressit), pelaajapolitiikka (raha, jonka mainitsit), stadion, fanipohja… Entinen duunariseura, joka oli hyvin perinnerikas, menestyi vaihtelevasti, välillä käyden alemmissa sarjoissakin, mutta tunnetta riitti matseissa aina, muuttui monikansalliseksi ökyksi, jolle raha on vain muotoseikka. En sano, että kaikki muutokset ovat huonoja, mutta eihän vanhasta (hyvästä tai huonosta, mielipidekysymys) paljoa ole jäljellä. Kävin sitä vanhaa Cityä aikanaan paikanpäällä kannustamassa parin vuoden ajan säännöllisesti. Nykyään tunteet ovat ristiriitaiset.
|
|
|
|
|
RicoSuave
Poissa
|
 |
Vastaus #11519 : 17.09.2022 klo 09:00:05 |
|
Omistus (ja sen tuomat intressit), pelaajapolitiikka (raha, jonka mainitsit), stadion, fanipohja…
Entinen duunariseura, joka oli hyvin perinnerikas, menestyi vaihtelevasti, välillä käyden alemmissa sarjoissakin, mutta tunnetta riitti matseissa aina, muuttui monikansalliseksi ökyksi, jolle raha on vain muotoseikka. En sano, että kaikki muutokset ovat huonoja, mutta eihän vanhasta (hyvästä tai huonosta, mielipidekysymys) paljoa ole jäljellä. Kävin sitä vanhaa Cityä aikanaan paikanpäällä kannustamassa parin vuoden ajan säännöllisesti. Nykyään tunteet ovat ristiriitaiset.
Kiitos hyvästä vastauksesta!  Samoja fiiliksiä. 1999 Wembley & Paul Dickov, voi herranjestas sentään.
|
|
|
|
|
maness
Poissa
|
 |
Vastaus #11520 : 17.09.2022 klo 10:49:13 |
|
AFC Bournemouth owner Maxim Demin is in advanced talks over the sale of the south-coast club. It’s our understanding that Bill Foley, owner of NHL side Vegas Golden Knights, is heading the takeover which would see the American take a 100% stake of the club. Land of the free, and the home of the brave. Saa nähdä nähdäänkö viime vuoden Newcastlen kaltainen operaatio, jossa tammikuun ikkunassa ostetaan isosti ukkoa sisään sarjapaikkaa varmistamaan. Moisilla omistajilla nyt tuskin on mitään kiinnostusta tai käyttöä alasarjajengille. Vähiin käy PL jengit, joilla ei ole ulkomaista massikeisaria taustalla.
|
|
|
|
|
ronaldo99
Poissa
Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle
|
 |
Vastaus #11521 : 17.09.2022 klo 11:00:47 |
|
Näissä jenkeissä on se ”ongelma”, ettei kiinnosta mikään muu kuin raha, varmaan edes peleissä käy paikan päällä. Arabit ym. sitten sportwashingia. Vähän surulliselta näyttää eurooppalaisen huippujalkapallon tulevaisuus.
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #11522 : 17.09.2022 klo 11:37:29 |
|
Kiitos hyvästä vastauksesta!  Samoja fiiliksiä. 1999 Wembley & Paul Dickov, voi herranjestas sentään. Muistoja ei kukaan voi viedä pois.
|
|
|
|
|
ariaga
Poissa
|
 |
Vastaus #11523 : 17.09.2022 klo 15:21:45 |
|
Omistus (ja sen tuomat intressit), pelaajapolitiikka (raha, jonka mainitsit), stadion, fanipohja…
Entinen duunariseura, joka oli hyvin perinnerikas, menestyi vaihtelevasti, välillä käyden alemmissa sarjoissakin, mutta tunnetta riitti matseissa aina, muuttui monikansalliseksi ökyksi, jolle raha on vain muotoseikka. En sano, että kaikki muutokset ovat huonoja, mutta eihän vanhasta (hyvästä tai huonosta, mielipidekysymys) paljoa ole jäljellä. Kävin sitä vanhaa Cityä aikanaan paikanpäällä kannustamassa parin vuoden ajan säännöllisesti. Nykyään tunteet ovat ristiriitaiset.
Niin, ei se Bayernkaan enää pelaa Gauligaa Grunwalderilla Horstin ja Fritzin johdolla.
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #11524 : 18.09.2022 klo 17:03:08 |
|
Niin, ei se Bayernkaan enää pelaa Gauligaa Grunwalderilla Horstin ja Fritzin johdolla.
Ei niin, eikä moni muukaan vastaavasti, mutta Bayernin muutos viimeisen 60 vuoden aikana ei kuitenkaan ole niin suuri kuin esim parin öljyseuran. Se on ollut Eurofutiksen huipulla jo 60-luvulla. Vaikka en tiedä miksi Bayernista ylipäätään yhtäkkiä halusit puhua. Sille keskustelulle on eri topikit eikä liity englantilaiseen futikseen mitenkään.
|
|
|
|
|
|
|
|