Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #11850 : 10.02.2023 klo 14:38:10 |
|
Gallagherin veljekset käy edelleen Cityn matseissa. Toki noita sällejä ei voi oikein nykyään varsinaisesti työväenluokkaisina pitää.
Nippa nappa veljeksiä edes enää. 
|
|
|
|
|
KDB
Poissa
Suosikkijoukkue: 93:20
|
 |
Vastaus #11851 : 10.02.2023 klo 14:52:24 |
|
Mistä lakimiehistä mahdat puhua? Tämä itsenäinen komissio antaa päätöksensä kuultuaan molempia osapuolia. Tietysti rikkeiden laajuuden takia siihen voi kulua aikaa, mutta tässä ei olla missään oikeusistuimissa vaan Valioliigan kurinpidossa. On täysin mahdollista että sanktioiden jakoon menee valituksineen kaikkineen tuo 2-4 vuotta, mutta eiköhän tuon riippumattoman komission mielipide ole kuultu jo reilusti ennen lopullista päätöstä.
https://www.thetimes.co.uk/article/a75a6ca4-a7c9-11ed-a7e8-7a5fed5c43c4?shareToken=c2c3d6d8c1922af4afc1dff160bcde8dTuossa nyt ainakin arvioita, eli vuosia tulee menemään.
|
|
|
|
|
Pläkä
Poissa
Suosikkijoukkue: Alan Shearerin ja Gary Maccan hiukset
|
 |
Vastaus #11852 : 10.02.2023 klo 15:08:15 |
|
En tiedä miten selvästi luet muiden viestejä, mutta samaa mieltähän tässä ollaan. Vuosia tulee menemään ennen lopullista päätöstä. Se ensimmäinen statement voi kuitenkin tulla jo "melko ripeästi". Valitukset yms toimet sitten päälle. Valioliigalla täytyy kyllä olla todella kovia todisteita ja selkeä kaava esitellä ne. Tuo projekti on niin valtava. Haiskahtaa vähän siltä että jonkinlaista esimerkkiä Citystä oltaisiin leipomassa.
|
|
|
|
|
Valonheitin
Poissa
|
 |
Vastaus #11853 : 10.02.2023 klo 15:13:04 |
|
Mitä nopeasti ulkomaisia foorumeja lukasin muutaman päivää sitten niin aika paljon oli vaan semmoista ylimielistä naureskelua koko caselle. Naurettiin kuinka rahalla he selviävät tästäkin ja kuinka City on "liian iso pudotakseen". "Valioliiga menettää liikaa, jos Cityn kaltainen suurseura putoaa sarjaporrasta alaspäin" lause toistui myös aika usein.
Voihan tuo todennäköisesti tottakin olla ja City selviää pelkällä sormen heristelyllä, mutta pelkästään ton ylimielisyyden takia toivon kunnon rangaistusta Citylle.
Lisäksi näyttäisi olevan paljon väitteitä siitä, ettei UEFA:lla ollut riittäviä todisteita, joten tämäkin juttu kaatuu varmasti. Tämä on tietenkin vähän muunneltua totuutta, sillä UEFA:n todisteista osa oli liian vanhoja tai hakkeroiden hankittuja, joten CAS ei niitä hyväksynyt. Englannissa kumpikaan kohta ei päde, niin siinä mielessä nähdään aivan erilainen käsittely, missä muotoseikat eivät ole niin tärkeässä roolissa. Oli miten oli, niin tätä juttua seurataan Newcastlen ja ManU:n mahdollisten uusien omistajien taholta varmasti tarkasti. Juttu tulee kuitenkin määrittämään, missä harmaan alueen raja muuttuu mustaksi.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.02.2023 klo 15:16:33 kirjoittanut Valonheitin »
|
|
|
|
|
Pohdiskeleva tunnelma
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan
|
 |
Vastaus #11854 : 10.02.2023 klo 15:27:59 |
|
Pläkä kun ilmeisesti hengailee Etihadin lähistöllä pelipäivinä, niin käy ihmeessä tutustumassa seuran historiaan ja kulttuuriin hieman tarkemmin. Suuri osa kausikorttilaisista on kannattanut seuraa yli 20 vuotta, ja kannattajakulttuuria rakennettiin jo alasarjoissa huikeilla yleisömäärillä. Cityhän on edelleen aika selkeästi työväenluokan seura Manchesterissa, ja kannattaminen on periytynyt isältä pojalle näissä duunariperheissä. Tämähän on vain loistava osoitus urheilun avulla tehdyn propagandatyön toimivuudesta. Melkoisen suuri osa jalkapallokannattajista on valitettavasti niin sokeita tosiasioille, että eivät tässä(kään) tapauksessa näe sitä, että tällä nykyisellä muovisella sheikkien urheilupesuoperaatiolla ei ole yhtään mitään tekemistä heidän omistajuuttaan edeltäneen Manchester Cityn kanssa. Tai no sama nimi seuralla toki vielä on ja ihme kyllä se riittää suurimmalle osalle kannattajista.
|
|
|
|
|
KDB
Poissa
Suosikkijoukkue: 93:20
|
 |
Vastaus #11855 : 10.02.2023 klo 15:28:04 |
|
Lisäksi näyttäisi olevan paljon väitteitä siitä, ettei UEFA:lla ollut riittäviä todisteita, joten tämäkin juttu kaatuu varmasti. Tämä on tietenkin vähän muunneltua totuutta, sillä UEFA:n todisteista osa oli liian vanhoja tai hakkeroiden hankittuja, joten CAS ei niitä hyväksynyt. Englannissa kumpikaan kohta ei päde, niin siinä mielessä nähdään aivan erilainen käsittely, missä muotoseikat eivät ole niin tärkeässä roolissa.
Mitä helvettiä nyt taas.  Kaikkea ne keksii.
|
|
|
|
|
Pohjapelaaja
Poissa
|
 |
Vastaus #11856 : 10.02.2023 klo 15:39:21 |
|
Lisäksi näyttäisi olevan paljon väitteitä siitä, ettei UEFA:lla ollut riittäviä todisteita, joten tämäkin juttu kaatuu varmasti. Tämä on tietenkin vähän muunneltua totuutta, sillä UEFA:n todisteista osa oli liian vanhoja tai hakkeroiden hankittuja, joten CAS ei niitä hyväksynyt. Englannissa kumpikaan kohta ei päde, niin siinä mielessä nähdään aivan erilainen käsittely, missä muotoseikat eivät ole niin tärkeässä roolissa.
Oli miten oli, niin tätä juttua seurataan Newcastlen ja ManU:n mahdollisten uusien omistajien taholta varmasti tarkasti. Juttu tulee kuitenkin määrittämään, missä harmaan alueen raja muuttuu mustaksi.
Tuskin ManU:n mahdollisilla uusilla omistajilla on tarvetta tai kiinnostusta ruveta kikkailemaan FFP:n kanssa. Seura on yksi maailman seuratuimmista ja sponsoritulopotentiaali sen mukainen. Uusi omistaja voisi sen sijaan näkyä siinä, että pystytään maksamaan pelaajista etupainotteisemmin, mikä helpottaisi kaupantekoa sekä toivottavasti stadionin ja muun infrastruktuurin modernisoinnissa.
|
|
|
|
|
Barrett
Poissa
|
 |
Vastaus #11857 : 10.02.2023 klo 15:56:23 |
|
Omista kokemuksistani tiedän, että Citylla on edelleen laaja, vanha kannattajapohja olemassa, joka käy edelleen koti-ja vieraspeleissä erittäin aktiiivisesti.
Heitä voisi arvostaa jos olisivat seuranneet AFC Wimbledonin tai FC United of Manchesterin esimerkkiä ja perustaneet oman seuran. Alasarjoissahan on tietty Maine Road FC, joka perustettu jo 50-luvulla mutta kyseessä ei ole protestiseura. Cityn fanit ottivat teloittaja-sheikit ilolla vastaan ja ovat siitä lähtien myyneet sielunsa pokaalien takia.
|
|
|
|
|
RicoSuave
Poissa
|
 |
Vastaus #11858 : 10.02.2023 klo 16:10:11 |
|
Heitä voisi arvostaa jos olisivat seuranneet AFC Wimbledonin tai FC United of Manchesterin esimerkkiä ja perustaneet oman seuran.
Nykyisiä ManU-kannattajia ei voikaan kyllä millään tavalla arvostaa, olet oikeassa. "  " Alasarjoissahan on tietty Maine Road FC, joka perustettu jo 50-luvulla mutta kyseessä ei ole protestiseura. Cityn fanit ottivat teloittaja-sheikit ilolla vastaan ja ovat siitä lähtien myyneet sielunsa pokaalien takia.
Kuolemantuomio on voimassa mm. Japanissa ja Yhdysvalloissa.
|
|
|
|
|
Riveldinho
Poissa
|
 |
Vastaus #11859 : 10.02.2023 klo 17:51:23 |
|
Naurettiin kuinka rahalla he selviävät tästäkin ja kuinka City on "liian iso pudotakseen". "Valioliiga menettää liikaa, jos Cityn kaltainen suurseura putoaa sarjaporrasta alaspäin" lause toistui myös aika usein.
Juu eiköhän tästä rahalla ja sormien heristelyllä city selviä. Sen sijaan valioliiga ei kyllä menetä liikaa vaikka city sieltä putoaisi.
|
|
|
|
|
|
|
DB10
Poissa
|
 |
Vastaus #11861 : 13.02.2023 klo 13:43:53 |
|
Ja jotkut vielä epäilevät ettei sportswashing toimisi.
Toki tappouhkauksetkin varmasti lähtevät lakimiehen suuntaan ihan reaktiomaisesti Abu Dhabilaisten saadessa penaltia.
|
|
|
|
|
Virallinen
Poissa
|
 |
Vastaus #11862 : 13.02.2023 klo 14:08:57 |
|
Joko löytyi Cityn palkollinen joka tienaa enemmän kuin Kevin?
|
|
|
|
|
Clwb Pêl-droed Cei Connah
Poissa
|
 |
Vastaus #11863 : 13.02.2023 klo 14:30:58 |
|
Joko löytyi Cityn palkollinen joka tienaa enemmän kuin Kevin?
Puhutaanko nyt julkisesta KDB-palkasta vai lasketaanko kaikenlaisten Abu Dhabissa tehtyjen konsultaatiokeikkojen palkkiot myös mukaan?
|
|
|
|
|
Kyrie Irving
Poissa
|
 |
Vastaus #11864 : 13.02.2023 klo 16:39:23 |
|
Aavikolla järjestettävien, parin päivän pituisten futisleirien miljoonapalkkioille "  "
|
|
|
|
|
Hejst
Poissa
Suosikkijoukkue: Persekettu eli Arsenaali
|
 |
Vastaus #11865 : 13.02.2023 klo 16:52:29 |
|
Aavikolla järjestettävien, parin päivän pituisten futisleirien miljoonapalkkioille "  " Millasella rahalla itse lähtisit?
|
|
|
|
|
ronaldo99
Poissa
Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle
|
 |
Vastaus #11866 : 13.02.2023 klo 18:41:25 |
|
Ilmeisesti Qatar olisi tekemässä tarjousta Manusta. Käsittäkseni Spurs ja Pool olisi myös kaupan ja samoilta seuduilta on kiinnostusta. Onko näistä kaupoista kuulunut uutta?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EdgarD
Poissa
Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!
|
 |
Vastaus #11869 : 14.02.2023 klo 10:29:37 |
|
Daily Failin mukaan myös muuan Elon Musk pohtisi lähtemistä ManU:n tarjouskilpailuun mukaan. Olisi kieltämättä hinnatonta nähdä tämä aikuislapsi pyörittämässä valioliigaseuraa. Äh.. pahasti myöhässä.
|
|
|
|
|
benksi
Poissa
|
 |
Vastaus #11870 : 14.02.2023 klo 18:37:44 |
|
Skyn mukaan Qatar tehnyt jo suunnitelmia manun suhteen, stadionia ja ympäristöä kunnostetaan ja joukkuetta vahvistetaan. Eivät kuitenkaan maksa ”ylihintaa” seurasta. Perjantainahan on joku deadline tarjousten suhteen. Ensi viikolla selviää muut tarjousten tekijät…
|
|
|
|
|
agsu
Poissa
|
 |
Vastaus #11871 : 14.02.2023 klo 18:44:30 |
|
Manchesterin derbyyn tulee kohta ihan uusia ulottuvuuksia.
|
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #11872 : 14.02.2023 klo 18:50:24 |
|
Manchesterin derbyyn tulee kohta ihan uusia ulottuvuuksia.
Qatar vs. Abu Dhabi Derby, mikäs sen nimi sitten olisikaan? Persianlahden Derby? Manchester näköjään kerkeäisi sittenkin saada oman öljyderbynsä ennen Pariisia, jossa Bahrainin panostukset Paris FC:n nousuun ovat jääneet vähäisiksi.
|
|
|
|
|
Yläkulma
Poissa
Suosikkijoukkue: Star VAR + laukaukset, koska syöttö on aina riski
|
 |
Vastaus #11873 : 14.02.2023 klo 21:04:57 |
|
Millasella rahalla itse lähtisit?
Täällä moraaliposeeraisin, etten suostuisi olemaan missään tekemisissä shekkien eikun sheikkien kanssa mistään rahasta. Oikeassa elämässä lähtisin aavikolle luultavasti kuuden oluen lupauksella.
|
|
|
|
|
maness
Poissa
|
 |
Vastaus #11874 : 15.02.2023 klo 01:52:56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|