• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Panini Euro 2008 - virallinen tarra-albumi

Aloittaja anttij, 30.05.2008 klo 16:10:33

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Aachi


Nahka_Tapsa

Lainaus käyttäjältä: interfax - 01.06.2008 klo 17:39:34
Tämä on näköjään tarjolla myös virtuaalisena. Pitääkin avata superjunnulle albumi sinne, ettei koita konkurssi.
http://www.euro2008album.com/

Ei toimi, pitääkö sitä lähteä ihan ärrälle asti? :(

vasurinho

Minä en albumiani tarroilla pilaa. Neitseellisestä kappaleesta maksetaan tulevaisuudessa hyvin..

ilmapallo

Harrastus vaikuttaisi hyvältä. Pitääkin houkutella kaveri keräämään näitä tarroja, kun sain juuri oman albumini. Anttij:n ja Knappin kanssa voimme sitten ainakin suorittaa vaihtoja, miksei Artonkin.

Veikkausliiga on harmittavasti kuukauden tauolla, joten peleissä ei näe.  :(

ilmapallo

Ja korjataan vielä, että takakannen ohjeiden mukaan lisätarrat maksavat 0,20 euroa postikulujen ollessa 2,60 euroa (max 40kpl)

Tomba

Lainaus käyttäjältä: ilmapallo - 03.06.2008 klo 14:39:45
Ja korjataan vielä, että takakannen ohjeiden mukaan lisätarrat maksavat 0,20 euroa postikulujen ollessa 2,60 euroa (max 40kpl)

Katsos vaan. :D En tiedä, mistä itse tuon 40snt/kpl sain (varmaankin max. 40kpl). ::) Toimitusaika on tosiaan kuusi viikkoa. >:(

Aarniza

Lainaus käyttäjältä: Tomba - 03.06.2008 klo 16:45:39
Katsos vaan. :D En tiedä, mistä itse tuon 40snt/kpl sain (varmaankin max. 40kpl). :: ) Toimitusaika on tosiaan kuusi viikkoa. >: (
Tilasin talvella tarroja Champions league albumiin, ei kyllä kestänyt kuin n. puolitoista viikkoa.  :o

Vastapallo

#82
k

Vastapallo

#83
k

Knapp

Upeaa, että muutkin ovat edenneet keräilyssä. Niin myös me olemme Anttij:n kanssa, tosin jo hiukan hitaanpuoleisesti. Tällä hetkellä puuttuvia tarroja on 98 kpl. Noudatimme jonkun aikaa taktiikkaa, että ostamme vain pakkauksia, joiden päällimmäistä tarraa (pakkauksesta näkee läpi) meillä ei vielä ollut. Panini oli kuitenkin ovelampi kuin mitä olimme arvanneet; pakkausten päällimmäisinä tarroina on rotaatiossa yhteensä arviolta 100 eri tarraa, olemme kiertäneet nyt useampia R-kioskeja tutkimassa tätä asiaa. Tämä tekniikka on nyt siis käytetty osaltamme loppuun, jatkossa joudumme ostamaan tarramme sattumanvaraisesti. Ovelia nuo italialaiset!

Vastapallo tiesi oikein tuon Hollannin "mysteerin". Anttij taisi luvata jonkinlaista tarrapalkkiota oikeasta vastauksesta, joten vaihtomme yhteydessä saat tämän palkkion. Hienoa!

Vähäjärven Kingsley

Albumissa tällä hetkellä 119 tarraa, vaihtareita kertynyt 11.

Tänä aamuna ennen töihin tuloa Hervannan R-kioskilta 20 pakettia lisää, täytyy odottaa iltaan asti et pääsee kotona paketteja aukomaan... sitten voisi ehkä jonkinlaista vaihtarilistaakin tänne laittaa jo.

Ei tämä kyllä ihan tervettä ole  :D

Vastapallo

#86
k

Kalevan Cannavaro

Lainaus käyttäjältä: Knapp - 31.05.2008 klo 13:23:46
Muistanko aivan väärin, vai oliko Italian kisojen albumiin ympätty myös Suomen maajoukkue ylimääräisenä mukaan. Jotenkin sellainen mielikuva, että keskellä albumia oli liitteenä Suomi Marko Myyryineen ja Ukkosineen. Vahvistusta tähän?

Kyseessähän on tietenkin legendaarinen keltakansinen EM-92 albumi. Erikoisuutena mainittakoon Tanskan puuttuminen albumista, tilalla Jugoslavia. Mukana myös aukeaman verran tähtiä joita kisoissa ei nähdä: Butragueno, Skuhravy, Baggio, Chapuisat( ???) jne.

Suomen osiossa mm. Lennart Wangell  :ylos:.

Kalevan Cannavaro

Ja 1994 todellakin keräiltiin kortteja eikä tarroja. Vieläkin ylpeänä katselen täydellistä Norjan joukkuetta. Mikähän ihme on saanut pienen Kalevan Cannavaron kannustamaan Norjaa, Jostein Flo ???

Derik

Lainaus käyttäjältä: Knapp - 31.05.2008 klo 13:23:46
Itselläni jäi Italian kisojen tarra-albumista puuttumaan yksi tarra, Rudi Völler. Muistelisin, että tuolloin tarrojen määrä albumissa oli vain reilut 300, nyt pitäisi kerätä jo pitkälti päälle 500. Tiukkaa siis tulee tekemään. Muistanko aivan väärin, vai oliko Italian kisojen albumiin ympätty myös Suomen maajoukkue ylimääräisenä mukaan. Jotenkin sellainen mielikuva, että keskellä albumia oli liitteenä Suomi Marko Myyryineen ja Ukkosineen. Vahvistusta tähän?

Jos jollain on siis 90-kisojen Völleriä, mielelläni vaihtaisin sen.

Kaivoin kirjahyllystä esiin tämän Italia 90-albumin, aikanaan kerättiin broidin kanssa täyteen. Tähän päivään asti ainut keräilytarralbumi, jota olen lähtenyt täyttämään. Muistikuvasi on aivan oikea. Keskiaukeamalta tosiaan löytyy Suomi, ja edelliseltä sivulta päävalmentaja Vakkilan kirjoitus "Suomi MM-kisoissa USA:ssa 1994!".

Knapp

Lainaus käyttäjältä: Derik - 04.06.2008 klo 14:22:03
Kaivoin kirjahyllystä esiin tämän Italia 90-albumin, aikanaan kerättiin broidin kanssa täyteen. Tähän päivään asti ainut keräilytarralbumi, jota olen lähtenyt täyttämään. Muistikuvasi on aivan oikea. Keskiaukeamalta tosiaan löytyy Suomi, ja edelliseltä sivulta päävalmentaja Vakkilan kirjoitus "Suomi MM-kisoissa USA:ssa 1994!".

No hienoa, että tähänkin asiaan saatiin sitten lopulta selvyys. Harmi kun en itse tiedä, missä oma vuoden -90 albumini on, olisi nimittäin mielenkiintoista lukea Vakkilan teksti. Onko muuten Litti jo Suomen joukkueen tarroissa?

bamse

Itse olen melko varma siitä, että minulla ei tuota liitettä ole. :(

ilmapallo

Nythän tämä on omalta osaltanikin aloitettava. Kävin hakemassa 10 pakettia tarroja kioskilta. Tämän takia lounaani viivästyi ~30min, kun ruokalan jono oli kasvanut välissä hervottomasti. Silti sen arvoista. Kiskalla meinasin vahingossa ottaa 10pkt kortteja, mutta kauhistuin hintaa (25€ooh). Siirsin hämäävästi korttien kohdalla olleen hintalapun oikeaan paikkaan, ja maksoin kortit. Näin tulevat superjunnutkin uskaltavat halvan hinnan perässä havitella tarroja.  :ylos:

Illalla liimaamaan, omien pakettieni etummaisista korteista näkee jo Fringsin, Alonson, Pernian, Anyukovin, Izmailovin, Albeldan ja Shaabanin.

Vastapallo

#93
k

Archie

Jos tässä nyt voi vähän muistella edellisten kisojen keräilyjuttuja, niin itseltäni löytyy Italia '90 kisojen pelikortit, joita taisi tulla purkkapakettien mukana. Vaihtareita ei niistä tosin enää taida olla jäljellä.

Derik

Lainaus käyttäjältä: Knapp - 04.06.2008 klo 16:34:46
No hienoa, että tähänkin asiaan saatiin sitten lopulta selvyys. Harmi kun en itse tiedä, missä oma vuoden -90 albumini on, olisi nimittäin mielenkiintoista lukea Vakkilan teksti. Onko muuten Litti jo Suomen joukkueen tarroissa?

Littiä ei näy, Suomelta tarran ovat saaneet Laukkanen, Hutunen, Holmgren, Europaeus, Heikkinen, Kanerva, Petäjä, Törnvall, Ukkonen, Hjelm, Myyry, Paavola, Lipponen, Paatelainen, Lius ja Alatensiö.

Saikkupäivän kunniaksi ja yleisön pyynnöstä kopioin tähän vielä tuon Vakkilan kirjoituksen, vaikka meneekin vähän offtopiciksi:

LainaaSuomi MM-kisoissa USA:ssa 1994!

Siinä tavoite, minkä jokainen suomalainen jalkapallon harrastaja ja ystävä uskaltaa tänään ääneen lausua. Myönteinen ajattelu tuo myönteisen suorituksen. Suomen futiksessa on nyt buumia, halua, uskoa ja itseluottamusta. Pallossa on myönteinen kierre mikä kasvaa kasvamistaan uutteran ja vilpittömän työnteon ohessa.

Kolme ehdotonta elementtiä on oltava olemassa, jotta edellytyksiä menestymiselle voitaisiin luoda. Järjestys on ensimmäinen ja se merkitsee selkeää linjaa ja selvyyttä tehtävien jaosta. Toiseksi tarvitaan luovuutta, jotta uusia ideoita syntyisi ja jotta pelissä olisi sitä jotain. Kolmanneksi on edellytyksenä taistelutahto, mikä merkitsee halua laittaa itsensä peliin. Halua ja kykyä on: nyt on toiminnan aika. USA:n valtaus toteutetaan oikeilla satsauksilla huippufutikseen.

Matkan varrella panostetaan täysillä tuleviin EM-karsintoihin sekä Barcelonan olympialaisiin pääsyyn. Mistään ei tingitä!

Perusedellytyksiä luodaan suomalaisessa seurassa. Perustettu liiga pitää omalta osaltaan huolen siitä, että näytelmän päähenkilö, pelaaja, saa huipputoiminnan, tuen ja kannustuksen. Karavaanin matkatessa panostetaan voimakkaasti nuorten toimintaan ja valmentajakoulutukseen, jotta jatkuvuus taataan.

Oikeastaan on vähän sellaisia tavoitteita, joita ei voi saavuttaa, jos todella haluaa. Me haluamme tehdä haaveista totta. Me tunnemme ylpeyttä suomalaisesta pelaajasta. Olethan sinäkin matkassa mukana. USA:n valtaus on alkanut. Go for USA!

Jukka Vakkila, päävalmentaja

robyboy

#96
korttifriikit. comista voi löytyä vaihtajia, ovat kyllä suurella enemmistöllä
kendokorttien kerääjiä.
ebay.comin huutokaupoista voi saada n. puoleen hintaan postikuluineen, kun ostaa avaamattomia laatikoita,
siis 100 pakettia = 500 tarraa.
huusin talvella 6 ltk champions liigaa eli 1500 tarraa, 552:n tarran sarjasta
puuttuu vielä 21   >:(


anttij

Me ei vaihdeta kendojanareiden kanssa, vaan suositaan forumistia! Eihän tollasiin voi luottaa edes, saattaa tulla kirjeessä jotain kendokortteja futistarrojen sijaan... >:(

Francis Drake

#99
Lainaus käyttäjältä: Kalevan Cannavaro - 04.06.2008 klo 14:13:58
Kyseessähän on tietenkin legendaarinen keltakansinen EM-92 albumi. Erikoisuutena mainittakoon Tanskan puuttuminen albumista, tilalla Jugoslavia. Mukana myös aukeaman verran tähtiä joita kisoissa ei nähdä: Butragueno, Skuhravy, Baggio, Chapuisat( ???) jne.

Oli varmaan tarrat ehditty painaa, ennen kuin tuli tieto, että Jugoslavia suljettiin kisoista. Taisi tanskalaisista päästä tarroihin ainoastaan Peter Schmeichel ja Michael Laudrup tuossa kisojen ulkopuolelle jääneiden tähtien osiossa. Sukulaismies oli(on?) kova saksalaisen jalkapallon ystävä, ja hän hehkutti Chapuisatia, joka pelasi tuolloin Borussia Dortmundissa.

EDIT: Kävin sitten tarkistamassa Chapuisat'n tiedot, ja kaudella 1991/1992 sveitsiläinen oli Bundesliigan toiseksi paras maalintekijä kyseisellä kaudella. Eli riittävät meriitit ansaita paikka kisojen ulkopuolelle jääneiden tähtien joukossa.  8)