Kyykky
Poissa
|
 |
Vastaus #3650 : 15.04.2009 klo 09:45:27 |
|
Saapa nähdä, vaikuttaako surkea puolustaminen CL:ssa Liverpoolin tai Chelsean otteisiin myös Valioliigassa. Molempien kannalta varmasti hyvä asia, että liiga jatkuu vasta viikon kuluttua, joten korvien välejä ehditään korjailla onnettoman esityksen jäljiltä.
|
|
|
|
Sivurajatapaus
Poissa
|
 |
Vastaus #3651 : 15.04.2009 klo 11:15:04 |
|
-Berba-Rooney- -Park-Giggs-Carrick-Ronaldo-
-Evra-Rio-Vidic-O'Shea-
-Vds-
Tämä on varmasti todennäköisin avaus. Viime viikollahan Fergie yllätti kaikki laittamalla kotikentälle vieraskokoonpanon. Nyt ei sellaiseen taida olla mahdollisuuksia, kun Fletcher on poissa. Mutta mitenköhän tuo oletettu Giggs-Carrick -kaksikko hanskaa Porton kolmikon Fernandes-Meireles-Lucho? Tuskin Giggs on niin paljon Scholesia parempi pelaaja, että hän olisi yksinään ratkaisu keskikentän alivoimaan. Manulla ei loistavasta materiaalistaan huolimatta taida olla keskikentän keskustaan sellaisia tilannenopeita ja teknisiä pelaajia. kuten esim. Portolla. Porto avaus, muodostelma ja pelityyli on täysin arvattavissa, joten nyt otetaan Fergiestä mittaa, keksiikö hän lääkkeet Porton lyömiseen.
|
|
|
|
Kyykky
Poissa
|
 |
Vastaus #3652 : 15.04.2009 klo 13:42:13 |
|
Toivottavasti Park jää penkille surkeiden viime viikon esitystensä jälkeen. Luulen, että yläkerrassa aloitetaan Carrick-Anderson-Giggs-Rooney-Ronaldo-Berbatov, joista Giggs tai Rooney toisena hyökkääjänä. Sitä miehitystä voi muokata myös pelin edetessä hyökkäävämpään tai puolustavampaan suuntaan, joten heti ei tarvitse turvautua vaihtoihin.
|
|
|
|
Phizza
Poissa
Suosikkijoukkue: Paul Scholes
|
 |
Vastaus #3653 : 15.04.2009 klo 13:55:52 |
|
Rion paluu tuo kyllä uskoa puolustukseen tiivistymiseen, mutta toisaalta en millään usko Unitedin nollapeliin. Enkä toisaalta myöskään useampaan vierasmaaliin, joten minun silmissäni Porto jatkaa tästä parista. Voin, ja toivon olevani, toki olla väärässäkin, ja joku Berba tai Rooney saattaa käydä neppaamassa maalin puolustuksen pysyessä tiiviinä.
Fletcherin puuttuminen ei hetkauta itseäni tippaakaan. En ole ikinä arvostanut häntä sille tasolle, mille moni muu täällä. Hyvä raataja, mutta täysin hyödytön silloin, kun oikeasti pitäisi pelejä hyökkäyspäässä ratkaista, hyvin puolustavia joukkueita vastaan. Itse lähtisin liikkeelle Anderson-Carrick kaksikolla, Giggs ja Ronaldo laidoilla, Berba-Rooney kärjessä. Jos tuolla kokoonpanolla ei tulosta tule, niin sitten ei voi mitään, mutta ainakin kokoonpanon puolesta kaikki olisi pistetty peliin. En siis toivo mitään kyttäilyä Unitedilta, mutta eiköhän Porto saa pelin haltuunsa siihen malliin, ettei Unitedille jää juuri vaihtoehtoja. Ja toki United on osoittanut viime vuosina voimansa eurokentillä myös vastaiskuilla. Tänään ei kuitenkaan taas voi liiaksi painottaa kylmien päiden tärkeyttä maalitilanteissa.
Oma tulosveikkaukseni on kotivoitto 1-0 tai 2-1, Porton voittomaalin tullessa Unitedin hakiessa yltiöpäisesti ratkaisevaa osumaa.
|
|
|
|
Sivurajatapaus
Poissa
|
 |
Vastaus #3654 : 15.04.2009 klo 14:08:53 |
|
Mikähän on Andersonin pelikunto? Pelasi vkonloppuna n. 10 minuuttia lopusta, mutta sitä ennen ollut kentällä kuukausi sitten Liverpool-pelissä. En usko että Fergie heittää kehiin noin "kylmää" miestä. Varsinkin kun kyseessä on nuori mies, joka pelaisi vieraskentällä entistä seuraansa vastaan. Liian suuret mahdollisuudet katastrofiin (buuasten aiheuttama paine ja siitä johtuvat harhasyötöt, kuumenemiset tms.). Eli ei sinne keskustaan taida olla Carrickin kaveriksi tarjolla kuin Scholes tai Giggs.
|
|
|
|
Vanha Vilho
Poissa
|
 |
Vastaus #3655 : 15.04.2009 klo 16:08:13 |
|
Toivottavasti Park jää penkille surkeiden viime viikon esitystensä jälkeen. Luulen, että yläkerrassa aloitetaan Carrick-Anderson-Giggs-Rooney-Ronaldo-Berbatov, joista Giggs tai Rooney toisena hyökkääjänä. Sitä miehitystä voi muokata myös pelin edetessä hyökkäävämpään tai puolustavampaan suuntaan, joten heti ei tarvitse turvautua vaihtoihin.
Taitaapa olla historian ensimmäinen kerta kun kukaan on täysin samaa mieltä kirjoittamani kokoonpanon suhteen!! 
|
|
|
|
Kyykky
Poissa
|
 |
Vastaus #3656 : 15.04.2009 klo 20:56:39 |
|
Alkaa olla jo melkoinen konsensus, kun Phizzakin oli samoilla linjoilla avauksesta. Olen samaa mieltä myös siitä, että Unitedin puolustus ei ole vesitiivis, koska Rion pelatessakin on taas tiettyä muutosta edelliseen. Phizza totesi, että Porton maali on todennäköinen, mutta toki Unitedkin onnistuu useimmiten, tällä kaudella tosin enemmän nollia kuin yleensä (taitaa olla yht. 9).
Tärkeää on pyrkiä pitämään palloa, jotta kotijoukkue joutuu tekemään töitä pallottomana. Myös tasapainoon on keskityttävä, jotta ilmaisia takaiskuja ei tule. Loppua kohti voi riskejä lisätä, jos tarpeen.
Porto mielestäni lievä suosikki jatkoon, mutta Unitedin huippuyksilöillä riittää kyllä kykyä voittoonkin.
|
|
|
|
Kyykky
Poissa
|
 |
Vastaus #3657 : 15.04.2009 klo 21:01:21 |
|
Kokoonpano näyttäisi olevan tuo ennakoitu, eli Riokin on mukana, O'Shea oikealla ja Andersonkin avauksessa.
|
|
|
|
Kinkkipokka
Poissa
Suosikkijoukkue: Gaffer, Kikkopää-Rautiainen
|
 |
Vastaus #3658 : 15.04.2009 klo 21:07:36 |
|
Vahva kokoonpano on jalkeilla, kun Ferdiekin on saatu parsittua kokoon. Toki Rion paluu tuo jälleen muutosta edelliseen, mutta kuitenkin vahvistus linjaan ja uskon täten Unitedin pitävän nollan tänään. Erikoistilanteesta tulee se yksi ainakin tehtyä, joten United etenee jatkoon. Ja onhan se erittäin todennäköistäkin, kun ottaa huomioon sen, että paavi povasi tappiota... FT 0-2. Maalareina Ronaldo ja Anderson.
|
|
|
|
Dantespeak
Poissa
Suosikkijoukkue: Valencia, Sevilla, Deportivo ja Thierry Henry
|
 |
Vastaus #3659 : 15.04.2009 klo 21:14:57 |
|
Hieno peli varmasti tulossa, veikkaan tiukkaa kyttäilyä ja tunnustelua puolin toisin ekat puol tuntia, jonka jälkeen ManU lähtee hakemaan riskillä maaleja. Porto tehnee vastaiskusta ainakin yhden maalin ja ottelu tulee päättymään 1-1. Jos ManU aliarvio taas kerran Porton joksikin välipalaksi, niin siinä tapauksessa tulee kylmää kyytiä. Hulkin fyysistä ylivoimaa odotellessa...
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.04.2009 klo 21:28:51 kirjoittanut Dantespeak »
|
|
|
|
|
Kinkkipokka
Poissa
Suosikkijoukkue: Gaffer, Kikkopää-Rautiainen
|
 |
Vastaus #3660 : 15.04.2009 klo 21:20:19 |
|
ManUn tippuminen tässä vaiheessa olisi kyllä hienoa Mestareiden liigan kannalta.
Samoin sinun poistumisesi olisi hienoa foorumin kannalta. Jatkossa voisit jättää nuo turhat kommentit kirjoittamatta, koska niitä tuskin kukaan tähän topiciin kaipaa, eikä niillä ole sen puoleen edes mitään annettavaa.
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #3661 : 15.04.2009 klo 21:36:28 |
|
Tosiaan siis, tänään Manchester United on jälleen suurien kysymysten äärellä, kun kausi on saavuttamassa jännittävää loppuhuipennusta, niin liigassa kuin näissä cupeissakin. Arvontatuloksen osuttua Portoon oli tunnelmat hieman positiivisemmat kuin juuri nyt tällä hetkellä, kun Fergusonin miehistö lähtee taka-ajo asemasta saalistamaan jatkopaikkaa Portugalista, mutta missään nimessä tämä asetelma ei ole pelkästään Unitedin huonon puolustustyöskentelyn tulosta. Porto oli jo vieraissa erittäin vaarallinen ja muutenkin positiivisella ilmeellä liikenteessä ja saivat sen mitä tulivat hakemaan - vieläpä tuplana. Kokoonpanossa on kuitenkin ensimmäiseen osaotteluun verrattuna muutamia todella positiivisia muutoksia, joista suurimpana tietenkin Rion ja Berbatovin paluu. Giggsyn ja Andersonin paikat avauksessa luovat myös osaltaan uskoa tähän miehistöön, vaikka kuitenkin täydestä pelikunnosta ei ole takuita. No, ainakin paperilla tähän miehistöön uskoa löytyy ja ehkä jopa siihen nollapeliinkin, vaikka puolustus ei todellakaan ole ollut pitkään aikaan pitävä ja Porto on todella vaarallinen hyökkäyksensä osalta. -------------van der Sar----------- O'Shea-----Vidic-------Rio-----Evra ---Anderson----Carrick-----Giggs--- Ronaldo---------------------Rooney -------------Berbatov--------------
Penkki: Foster, Neville, Nani, Scholes, Evans, Tevez, Macheda Scholes, Tevez ja tietenkin ratkaisijana kunnostautunut Macheda voivat vielä penkiltä tuoda peliin lisää ideoita, jos peli on esimerkiksi 1-1 vielä 20 minuuttia ennen loppua, joten ihan 90 minuuttia ei avausmiehistön tarvitse välttämättä päätään seinään hakata. Varauksella myös Nanista voisi apua olla ja kyllähän Neville ehkä vielä laidalta saattaisi myös ylöspäin pystyä jotain rakentamaan. Parhaat mahdolliset miehet ovat kuitenkin kentällä (jos Anderson ja Rio ovat vain iskussa), joten itsekin kyllä allekirjoitan tämän kokoonpanon. Ainoastaan Parkin puuttuminen ihmetyttää, onko ehkä loukkaantunut vai muuten vain pelannut sitten niin huonosti (ei mielestäni) ettei edes penkille mahtunut? Porto on ennakkosuosikki, mutta vain noin 55-45% suhteessa. Itse toivon Unitedin venyvän nollapeliin, mutta näin ei kyllä tule käymään, jos isännät ovat lähelläkään sitä virettä, missä olivat ensimäisessä osaottelussa. Tyhjän tilan hyödyntämisessä portugalilaiset antoivat oppitunnin Unitedille, josta Fergie toivottovasti on ottanut opikseen. Jos vierailijat saavat tänään puolustuksen organisoitua ja keskikentän osallistumaan tuohon puolustukseen mukaan sekä saavat onnistumisia hyökkäyksessä, niin toki Porto on voitettavissa. Helppoa se ei tule olemaan, ehkä jopa sittenkin liian vaikeata, joten ainakin jännittävistä asetelemista tähän otteluun lähdetään. Toivottovasti streamit toimivat. **** Acerin huollon hidastelun ansiosta ei ole tullut pahemmin tänne kirjoiteltua, mutta eiköhän sitä taas ehdi nyt hieman enemmän osallistumaan keskusteluun. Muutamia mielenkiintoisia vääntöjä ollut muuan muassa kriisistä ja muista pelillisistä ongelmista, joihin olisi tehnyt mieli pistää omaakin näkemystä mukaan. Muistelen näin jälkiviisaana niitä hetkiä, kun huomauttelin 1-0 voittojen jälkeen, että kaikki ei kuitenkaan nyt ihan hyvin ole ja että puolustuksen pettäessä näillä eväillä ei pitkälle mennä ja...mutta tämä näistä menneistä. Tänään jatkoon UCL:ssa, niin Manchester Unitedin kausi näyttää jälleen palaavan nousujohteiseksi.
|
|
|
|
Fred
Poissa
|
 |
Vastaus #3662 : 15.04.2009 klo 21:56:17 |
|
Ronaldo heitti sit ihan helvetin hienon maalin. Taitaa olla Porto jo taputeltu...
|
|
|
|
Jau
Poissa
|
 |
Vastaus #3663 : 15.04.2009 klo 23:42:01 |
|
Sellanen vääntö. Ensimmäinen vartti hyvää, jonka aikana Ronaldon huikea yksilösuoritus jo riittikin ratkaisemaan pelin. Muutoin aivan hirvittävän näköoistä peliä ja tuskin tuota puolustusta kukaan voi sanoa pitäväksi. Ei voi mies päästä olemaan topparin ja oikean pakin välissä noin vapaasti keskitystilanteissa. Onnistujiin tänään voinee laskea vain Ronaldon ja Rooneyn. Berbatov oli melko huono ja Andersson mielestäni todella huono, syöttöprosentti taisi olla vain 66  Myös Van der Sar haparoi parissa avauksessa ja yksi vaarallinen ulostulo jäi mieleen.
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #3664 : 15.04.2009 klo 23:54:31 |
|
1-0 tuli sitten kuitenkin jopa hieman yllättäen tulokseksi ja vieläpä melko kontrolloidulla esityksellä, joten Rion paluu todellakin teki ihmeitä Unitedin puolustukselle. Myös keskikentän tuki puolustuslinjalle oli huomattavasti ensimmäistä osaottelua parempaa ja muutenkin sana tuntui kiertävän paremmin Unitedin pelaajien välillä, joten tyhjää tilaa ei päässyt syntymään. Tasaista oli, mutta kyllä ihan ansaitusti Manchester United tästä lopulta jatkoon meni. Muutamia kertoja sai kuitenkin Portokin vaarallisia hyökkäyksiä melkein loppuun saakka ja ainakin Bruno Alves aiheutti hankaluuksia Unitedin puolustukselle, mutta loppujen lopuksi United kuitenkin hallitsi kenttätapahtumia melko hyvin. Erikoistilanteita kertyi portugalilaisille hyviltä paikoilta melkoinen läjä, joten kyllä se ratkaiseva 1-1 maalikin olisi voinut noista syntyä hieman huonommalla tuurilla, mutta onneksi tällä kertaa näin. Manchester United jatkaa jälleen kerran semifinaaleihin ja näin teki myös Arsenal, joten seuraavaksi vastassa onkin sitten tuttuja naamoja Valioliigasta. Varsinkin Ferguson vs. Wenger sanailua tullaan kuulemaan jo hyvissä ajoin ennen varsinaista koitosta, sillä mind gamesit on näillä miehillä hallussa  E: Lisätään nyt vielä, että Berbatov ja Anderson eivät kyllä vakuuttaneet, joten ehkä ei sittenkään vielä ollut aika palata. Tevez olisi pystynyt antamaan saman panoksen kuin bulgaari, samoin Scholes ehkä saman mitä Anderson. Muuten mielestäni koko joukkue pelasi tyydyttävän ja hyvän välillä lähes läpi ottelun. Muutaman kerran Porto painosti ja United hätäili, mutta ei kuitenkaan mitään ensimmäiseen osaotteluun verrattavaa hätäilyä sentään nähty.
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.04.2009 klo 00:04:25 kirjoittanut candidate »
|
|
|
|
|
wilsonmiza
Poissa
Suosikkijoukkue: Turun Palloseura
|
 |
Vastaus #3665 : 15.04.2009 klo 23:57:41 |
|
Sellanen vääntö. Ensimmäinen vartti hyvää, jonka aikana Ronaldon huikea yksilösuoritus jo riittikin ratkaisemaan pelin. Muutoin aivan hirvittävän näköoistä peliä ja tuskin tuota puolustusta kukaan voi sanoa pitäväksi. Ei voi mies päästä olemaan topparin ja oikean pakin välissä noin vapaasti keskitystilanteissa. Onnistujiin tänään voinee laskea vain Ronaldon ja Rooneyn. Berbatov oli melko huono ja Andersson mielestäni todella huono, syöttöprosentti taisi olla vain 66  Myös Van der Sar haparoi parissa avauksessa ja yksi vaarallinen ulostulo jäi mieleen. Tais olla kyllä 86%, ja itsekkin ihmettelin sen suuruutta..
|
|
|
|
Phizza
Poissa
Suosikkijoukkue: Paul Scholes
|
 |
Vastaus #3666 : 16.04.2009 klo 00:16:47 |
|
UCL-välieräpaikka tuli siis sittenkin, hieno juttu. Ronaldon maali oli aivan huikea, ja jotain tällaista odotin jatkopaikan vaativankin. Puolustus piti nollan, joka antaa uskoa tulevaan, mutta tärkeintä on tietenkin se, että joukkue raivasi tiensä jatkoon. Arsu odottaa siis välierissä, ja siinä parissa kaikki on auki ja mahdollista.
|
|
|
|
Kinkkipokka
Poissa
Suosikkijoukkue: Gaffer, Kikkopää-Rautiainen
|
 |
Vastaus #3667 : 16.04.2009 klo 00:59:55 |
|
Phizzan ennustus meni jälleen nappiin. Tarkoitan sitä veikkauksen päinvastaista tulosta siis. Aikaisemmin kirjoitin Unitedin etenevän välieriin vain jos puolustus pitää nollan, ja niinhän siinä kävikin. Nollapelin lisäksi tarvittiin vain yksi Ronaldon uskomaton laukaus, joka kyllä oli samalla yksi kauden maaleista. Ferdinandin paluu toi heti tiettyä tasapainoa ja varmuutta puolustuksen työskentelyyn. Muutamia tilanteita Porto aikaiseksi sai, mutta kuitenkin ottelu oli koko ajan suhteellisen hyvin vieraiden hallussa ja näin ollen United eteni ansaitusti välieriin.
Välierissä vastaan tulee Arsenal, joka ei ole se helpoin rasti, mutta ei myöskään millään tavalla mahdoton. United siihen pariin suosikkina lähtee.
|
|
|
|
Yrkki
Poissa
|
 |
Vastaus #3668 : 16.04.2009 klo 01:07:20 |
|
Eihän se todellakaan mikään loistava esitys ollut, maalipaikat olivat todella vähissä, mutta onneksi taas nähtiin Ronaldolta maaginen maali joka riitti jatkoon. Puolustuspeli oli ihan eri planeetalta kuin ensimmäisessä osaottelussa, vaikka toki vielä parannettavaakin jäi. O'Shea paransi huomattavasti ja Vidakin alkoi olla omalla tasollaan ja dominoi taas omassa boksissa pääpelillään. Andersonilla taisi vielä pelituntuman puute vaikuttaa, ensi kerralla sitten paremmin.. Berballa piteli myös aika hiljaista mutta Rooney oli jälleen mainiolla pelipäällä tehden taas kerran valtavan työmäärän sahaten edestakaisin omalla laidallaan. Porto oli aika huono, nyt jäivät hajanaisiin yksittäisiin maalipaikkoihin ja loppuhetkien painostuskin oli sitten loppujen lopuksi aika näennäistä. Etenkin kärkimiehet, joiden fyysisen preesensin kanssa Evansilla ja Vidicillä oli suuria vaikeuksia viime viikolla, olivat heikkoja.
Nollapelikantaan ollaan siis taas päästy ja tästä on todella hyvä lähteä valmistautumaan sunnuntain FA Cupin välierään. Varmasti moni kannattajakin nukkuu yönsä nyt hieman rauhallisemmin. Toivottavasti se pelillinen minikriisi alkaisi nyt olla historiaa. Seuraava peli kertoo jo aika paljon. Ja mikäs sen parempaa kuin edessä oleva taistelu Arsenalia vastaan UCL:n välierissä. Vanha kunnon rakas vihollinen on päässyt kovaan kevätkuntoon ja tiedossa varmasti huikea välienselvittely.
|
|
|
|
Kyykky
Poissa
|
 |
Vastaus #3669 : 16.04.2009 klo 07:55:48 |
|
Tulos oli historiallinen ja Unitedin kaudesta kertoo paljon se, että kaikissa Cupeissa on paikka vähintään välieriin saavutettu. Käsittämätöntä suorittamista millä mittareilla tahansa, varsinkin ottelumäärä huomioiden. Ratkaisu tapahtui ennakoidusti, eli huippuyksilöistä joku (tällä kertaa Ronaldo) onnistui loistavasti, jonka jälkeen United siirtyi varmistelevampaan pelitapaan.
Porto panosti kovaan fyysiseen peliin, jonka seurauksena ainakin Ronaldo, Rooney ja Berbatov saivat jotain kolhuja. Varsinkin Rooneyn taklaaminen takaapäin olisi ansainnut keltaisen, mutta paineessa tuomari ei osannut viheltää edes vapaapotkua.
Ongelmia aiheutti Unitedille lähinnä puolustusvoittoinen pelitapa, jonka seurauksena Evran heikkoudet tulivat esille. Varsinkin Nanin tultua vasemmalle Giggsin tilalle laita alkoi vuotamaan pahasti ja keskityksiä sateli. Unitedin parhaat Vidic ja Ferdinand hoitelivat kuitenkin maalinedustan yhtä tai kahta kertaa lukuunottamatta mainiosti.
Hyökkäyspeli ei kulkenut juohevasti heikon syöttöpelin vuoksi. Andersonin pelituntuman puute paistoi läpi ja Carrick menetti myös avausjaksolla paljon palloja keskellä.
Erinomainen tulos, jonka jälkeen cup-ottelut jatkuvat hyvissä tunnelmissa Evertonia vastaan. Pelaajistoa vaihdettaneen voimakkaasti, koska Valioliiga jatkuu jo viikon kuluttua.
|
|
|
|
Zapista
Poissa
Suosikkijoukkue: Vapaa Velkua
|
 |
Vastaus #3670 : 16.04.2009 klo 08:06:32 |
|
Tulos oli historiallinen ja Unitedin kaudesta kertoo paljon se, että kaikissa Cupeissa on paikka vähintään välieriin saavutettu. Käsittämätöntä suorittamista millä mittareilla tahansa, varsinkin ottelumäärä huomioiden. Ratkaisu tapahtui ennakoidusti, eli huippuyksilöistä joku (tällä kertaa Ronaldo) onnistui loistavasti, jonka jälkeen United siirtyi varmistelevampaan pelitapaan.
Turha hehkutella ennenkuin mitään on voitettu. Jos nyt hävittäisiin kaikki välierät ja mählittäisiin mestaruus jäisi kausi muistiin välivuotena, jollaiseen seuralla ei nykyisenä kunnianarvoisena instituutiona ei oikeastaan olisivaraa. Eihän kyseessä ole kuitenkaan mikään kyläseura.
|
|
|
|
El Conejo
Poissa
|
 |
Vastaus #3671 : 16.04.2009 klo 08:35:20 |
|
tuskin tuota puolustusta kukaan voi sanoa pitäväksi.
No yhtään maalia eivät kuitenkaan päästäneet 
|
|
|
|
Kyykky
Poissa
|
 |
Vastaus #3672 : 16.04.2009 klo 09:36:18 |
|
Turha hehkutella ennenkuin mitään on voitettu. Jos nyt hävittäisiin kaikki välierät ja mählittäisiin mestaruus jäisi kausi muistiin välivuotena, jollaiseen seuralla ei nykyisenä kunnianarvoisena instituutiona ei oikeastaan olisivaraa. Eihän kyseessä ole kuitenkaan mikään kyläseura.
Liigacup ja "Maailmanmestaruus" on sentään jo Unitedin. Vaikka ne ovatkin tietyllä tavalla vähäpätöisimpiä, ei niitä silti voi kokonaan sivuuttaa. CL ja FA Cup ovat vieneet jo välieriin ja Valioliigassakin puhutaan lähes varmasti kahden joukkoon sijoittumisesta. Niinpä välivuodesta puhuminen on aika onttoa ja muita joukkueita väheksyvää. Vaikka Unitedilla onkin kiistatta eräs parhaista miehistöistä (top 2?) Euroopassa, ei voida olettaa, että varsinkaan cup-kilpailuista tulee helppoja pokaaleja, koska yksittäisessä ottelussa on suuria epävarmuustekijöitä. Seuralla on helposti varaa kauteen, jolla ei FA Cup, CL tai Valioliiga napsahda omalle kohdalle.
|
|
|
|
Kyykky
Poissa
|
 |
Vastaus #3673 : 16.04.2009 klo 09:38:03 |
|
No yhtään maalia eivät kuitenkaan päästäneet  Eikä Portolla kovin montaa maalipaikkaa ollut.
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #3674 : 16.04.2009 klo 09:57:50 |
|
Liigacup ja "Maailmanmestaruus" on sentään jo Unitedin. Vaikka ne ovatkin tietyllä tavalla vähäpätöisimpiä, ei niitä silti voi kokonaan sivuuttaa. CL ja FA Cup ovat vieneet jo välieriin ja Valioliigassakin puhutaan lähes varmasti kahden joukkoon sijoittumisesta. Niinpä välivuodesta puhuminen on aika onttoa ja muita joukkueita väheksyvää. Vaikka Unitedilla onkin kiistatta eräs parhaista miehistöistä (top 2?) Euroopassa, ei voida olettaa, että varsinkaan cup-kilpailuista tulee helppoja pokaaleja, koska yksittäisessä ottelussa on suuria epävarmuustekijöitä.
Seuralla on helposti varaa kauteen, jolla ei FA Cup, CL tai Valioliiga napsahda omalle kohdalle.
Näin juuri. Realismi on hyvä säilyttää vahvoista otteista huolimatta. "Vain" liigacupin ja maailmanmestaruuden voittaminen antaisi kaudesta arvosanaksi ehkä tyydyttävän. Esimerkiksi Chelsea jäi viime kaudella kokonaan ilman pokaalia ja Barcelona ei ole melkein kolmeen vuoteen voittanut mitään, joten vaikka Unitedin leirissä odotukset ovat kovat, niin jo tämänhetkiset saavutukset tekevät kaudesta tyydyttävän. Jäljellä olevista kilpailuista Valioliigan voittaminen on varmaankin todennäköisin, sillä CL:ssa ja FA-cupissa on jäljellä enää todella kovavireisiä joukkueita. Arsenal on viimeisestä 25 pelistä hävinnyt vain yhden ja sekin oli "harmiton" tappio Romaa vastaan, Chelsea on ollut Hiddinkin tulon jälkeen ollut todella vakuuttava saldon ollessa viimeisestä 11 pelistä 8-2-1 ja Everton on hävinnyt tämän vuoden puolella pelaamastaan 17 pelistä ainoastan 2, ManUlle ja Portsmouthille, vaikka se on kohdannut Liverpoolin kolmesti sekä Chelsean ja Arsenalin kertaalleen. ManUkin alavire näyttäisi kuitenkin olevan ohi, eikä tuo notkahdus johtanut katastrofiin, vaikka siihen kaikki eväät olikin. Viidestä heikosta pelistä saldoksi tuli kuitenkin 2-1-2, eikä kotitasapeli Portoakaan vastaan ollut kohtalokas, joten aikalailla kuivin jaloin joukkue tuosta "kriisistään" näyttäisi selvinneen ja nuo pari liigatappiota tekevät loppukeväästä entistä mielenkiintoisemman.
|
|
|
|
|
|