FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
26.12.2025 klo 05:32:17 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 22
 
Kirjoittaja Aihe: Suomi - Valko-Venäjä 19.00 2.6.08 @ Kupittaa LIVE  (Luettu 14653 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
mahoney

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tore André Flo


Vastaus #475 : 03.06.2008 klo 06:28:32

Todella aneemista peliä Suomelta. Asenne ei näyttänyt olevan kunnossa ja liike olematonta. Tähän kun lisätään vielä järkyttävän paljon harhasyöttöjä, niin allekirjoittanutta todella vitutti katsoa matsia canalilta. Kun Valko-Venäjä teki maalin yliajalla, niin vitutus vei voiton ja telkkari meni samantien kiinni. Yllätyin täysin huomattuani myöhemmin tekstitv:ltä, että Kallio oli vielä ehtinyt tasoittaa.
qdes

Poissa Poissa


Vastaus #476 : 03.06.2008 klo 06:32:04

Jotain hajahuomioita paikan päällä nähtynä:

-Mäenpäältä lupaava debyytti, etenkin pelaaminen jalalla loistavalla tasolla
-Roma oli ainoa joka jaksoi kunnolla yrittää, turhautui muiden seisoskeluun lopussa oikeutetusti
-Miklun target-pelaaminen parempaa kuin karsinnoissa nähty, mutta eikö sitä palloa voisi pelata jalkaan?
-Kallio paransi toiselle puoliajalle
-Väyrynen oli totuttua parempi
-Litmanen oli huono, mutta livenä näkeminen aina yhtä hieno kokemus
-Lammen pitäisi pelata oikeassa laidassa
-Harjoituspeleillä ei ole mitään väliä
Tiksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat


Vastaus #477 : 03.06.2008 klo 07:26:15

Hyvä meininki oli kannattajakatsomossa. Ensimmäisen puoliajan lopussa vedettiin todella pitkään (yli 10 min?) sitä Lamiksen chanttia ja sama toisen puoliajan lopussa, myös heti Valko-Venäjän maalin jälkeen.

No jaa ... olen hieman eri mieltä, onko pienellä porukalla konemaisesti laulettu, pelitapahtumiin reagoimaton chantti niin hyvää meininkiä.
Selkien kääntäminen ja vihellyskonsertti olisi ollut lopussa enemmän paikallaan kuin jatkuva laulu.
 ;)
Boris Pugo

Poissa Poissa


Vastaus #478 : 03.06.2008 klo 07:41:40

Korkki kiinni  Ylos 8)

Vuonna 2002 Gomelin pelaajat ansaisivat 80 000 dollaria kuussa. Nykyään Valko-Venäjän jalkapallossa liikkuu vielä enemmän rahaa ja palkatkin ovat reagoineet hyvään yleiseen talouskehitykseen.  Ylos
elinho

Poissa Poissa


Vastaus #479 : 03.06.2008 klo 08:03:43

Jotain hajahuomioita paikan päällä nähtynä:

-Miklun target-pelaaminen parempaa kuin karsinnoissa nähty, mutta eikö sitä palloa voisi pelata jalkaan?
-Väyrynen oli totuttua parempi
-Harjoituspeleillä ei ole mitään väliä

1.  :D Jos tuo oli parempaa niin millaista paskaa se on aikaisemmin ollut, seisoville jaloille on vaikea pelata
2. astui kerran vastustajan varpaille
3. pitääkö niitä sitten pelata
Kossi Agassa

Poissa Poissa


Vastaus #480 : 03.06.2008 klo 08:28:14

-Lammen pitäisi pelata oikeassa laidassa
Sama. Itse olisin tässä pelissä peluuttanut Lampeja oikealla ja Moisanderia vasemmalla. Vekan peliä vaikeutti ilmeisesti vasemman jalan puutteet sen verran, että monta hyvää keskitystä jäi antamatta, kun piti aina kääntää paremmalle oikealle jalalle. Ilmeisesti Baxter näki sitten Turkki pelin 8 jämäminuutin perusteella ettei Moisanderille ole käyttöä ??? Sillä jos niitä uusia miehiä ei nyt uskalleta kokeilla niin milloin sitten? Muutenkin "Se Interin jätkä" on viime aikoina saanut sen verran kivasti peliaikaa, että luulisi Baxterin jo tietävän miehen tason. Israel peli kuitenkin pitää jo pelata suht lopullisella kokoonpanolla, että saadaan tuo ihan sekaisin oleva peli kuntoon edes vähän alusta.
« Viimeksi muokattu: 03.06.2008 klo 08:31:46 kirjoittanut Kossi Agassa »
OPJV

Poissa Poissa


Vastaus #481 : 03.06.2008 klo 08:40:07

Kaksi on monta? Ja itse laskisin Narrikuninkaan keskikenttäpelaajaksi vaikka Hodari taisi kokeillakin kärkenä. Monelle pelaajalle eilisiltaisesta munattomasti esityksestä käy selitykseksi taisteluväsymys, mutta ei kai nyt sentään hänen majesteetilleen.

Olisin tosin itsekin toivonut uralle kauniimpaa loppunäytöstä kuin tämä löntystely, pyöriminen ja harhasyöttöjen Suomen ennätys. Kerropa Tsei Tsei, kun olet niin viisas, että miksi menestyneet urheilijat harvoin ymmärtävät lopettaa ajoissa?
Mikä helvetin löntystely? Litti juoksi Suomen pelaajista eniten. Prässäsi koko ajan ja meni kovaa kaksinkamppailuihin sekä teki liukutaklauksilla 3 pallonriistoa. Ja aina te haluatte kääntää puheen harhasyöttöihin. Kannattaa kuitenkin taas muistaa, että Litti loi pelissä eniten maalintekopaikkoja(5). Litti uskaltaa pelata. Joku Xavi antaa pelissä kuin pelissä jotain 63 syötöstä 60 omille mutta kuinka moni niistä on Litin kaltaisia maalitilanteisiin johtaneita oivalluksia? Jos Litti antaa pitkän syötön Miklulle ja Miklu päättää ettei jaksa juosta siihen vaikka ehtisi niin se on sitten todella paha harhasyöttö. ::) Itse katson aina pelaajalta mitä hän saa aikaan kentällä. Esimerkiksi kärkimiehelle se on ihan sama vaikka hän on koko pelin pimennossa tai menettää pallon sata kertaa jos hän tekee maalin. Tai jos pelintekijä kovasta miesvartioinnista huolimatta pystyy luomaan kanssapelaajilleen 5 maalintekopaikkaa niin hän on onnistunut hyvin. Totta kai Litti voi pelata paremmin enkä väitä että hän olisi ollut eilen täydellinen. Mielestäni hän pelasi kokonaisuutta ja aikaansaanoksia ajatellen hyvin; parhaiten koko Suomen joukkueesta. Se on ihan ymmärrettävää, että kun Jari on ollut joskus kiistatta maailman parhaimpia ellei paras pelaaja muidenkin kuin minun mielestä niin häneltä on sen jälkeen joka pelissä odotettu hattutemppua ja 15 läpisyöttöä pelissä kuin pelissä niinkuin parhaina Ajax-aikoina.
qdes

Poissa Poissa


Vastaus #482 : 03.06.2008 klo 08:41:54

1.  :D Jos tuo oli parempaa niin millaista paskaa se on aikaisemmin ollut, seisoville jaloille on vaikea pelata
2. astui kerran vastustajan varpaille
3. pitääkö niitä sitten pelata

1. Miklu oli sysipaska targettina karsinnoissa, nyt pudotteli muutamaan kertaan nätisti Litille.

2. Väykkä on ollut täysin yössä viimeisen vuoden, nyt jopa osallistui peliin.

3. Tarkoitin vain että vain karsintapeleillä on merkitystä, näissä tulokset eivät ole  tärkeitä.
Kodiac

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter Turku


Vastaus #483 : 03.06.2008 klo 11:57:31

Onneksi Turussa näkee melkein aina parempaa pallonsiirtelyä mieheltä toiselle kuin eilen....

Juu, ei kerrottavaa jälkipolville. Huonoin matsi minkä on tällä kaudella nähnyt. Mietiskelin että kumpi olisi ollut eilen parempi, Inter (jopa tupsi ::)) vai Suomen maajoukkue? Ainakin pelisysteemi ja tsemppi on Interillä aivan toisella tasolla kuin Suomella eilen.

Noh, harjoitushöntsiähän nämä vain ovat. Syksyllä sitten veri punnitaan. Mutta olisihan se kiva, että maajoukkueella olisi joku idea pelissään jo nyt... 
caucho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Antonio Cassano


Vastaus #484 : 03.06.2008 klo 12:30:39

Paljonko se peli paattyi?
Lazy Town

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FCK


Vastaus #485 : 03.06.2008 klo 13:10:08

Paljonko se peli paattyi?

1-1.
InterFlower

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU


Vastaus #486 : 03.06.2008 klo 15:46:13

Onneksi Turussa näkee melkein aina parempaa pallonsiirtelyä mieheltä toiselle kuin eilen....

Juu, ei kerrottavaa jälkipolville. Huonoin matsi minkä on tällä kaudella nähnyt. Mietiskelin että kumpi olisi ollut eilen parempi, Inter (jopa tupsi ::)) vai Suomen maajoukkue? Ainakin pelisysteemi ja tsemppi on Interillä aivan toisella tasolla kuin Suomella eilen.


Kyllä totuus on, että kokemus puhui eilen. Huuhkajien ei tarvinnut laukata kentällä pallon/vastapuolen perässä kun ne saivat sen muutenkin. Valkovenäläiset olivat taitavia ja nopeita, ikäänsä nähden (näyttivät aika kakaroilta) todella hyviä.

Jos suomalaisilla olisi ollut enemmän intoa, olisi nähty upea matsi. Ehkä huuhkajia ei oikein motivoinut pelata jotain B/junnukokoonpanoa vastaan?
Red Cloud
Vastaus #487 : 03.06.2008 klo 16:04:19

Ehkä huuhkajia ei oikein motivoinut pelata jotain B/junnukokoonpanoa vastaan?

Ei Valko-Venäjä täysin B-kokoonpanolla pelannut, vaikka avauksessa eivät kaikki parhaat pelaajat olletkaan. Avauksessa eilen olleista Bulyga, Lentsevitch ja Khomytovsky olivat avauksessa myös Saksaa vastaan, ja lisäksi ainakin Shitov, Rodionov, Pavlov ja V.Hleb pelasivat sekä Saksaa että Suomea vastaan osan otteluista.
« Viimeksi muokattu: 03.06.2008 klo 16:05:31 kirjoittanut Red Cloud »
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #488 : 03.06.2008 klo 16:13:54

Jos suomalaisilla olisi ollut enemmän intoa, olisi nähty upea matsi. Ehkä huuhkajia ei oikein motivoinut pelata jotain B/junnukokoonpanoa vastaan?
Olivat ehkä pitkästä kaudesta väsyneitä, penkillä istuminen ja reservipelit on kuluttavaa hommaa.
Bunuel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo


Vastaus #489 : 03.06.2008 klo 16:38:00

HS: Stadionin vajaat 6 500 katsojaa saivat kuitenkin haluamansa, kun aivan viime hetkillä Toni Kallio runnoi kulmapotkun jälkihässäkästä pallon valkovenäläismaalin kattoon.

Vajaa 6500?  ::)
josetxo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter Turku


Vastaus #490 : 03.06.2008 klo 16:48:22

HS: Stadionin vajaat 6 500 katsojaa saivat kuitenkin haluamansa, kun aivan viime hetkillä Toni Kallio runnoi kulmapotkun jälkihässäkästä pallon valkovenäläismaalin kattoon.

Vajaa 6500?  ::)
6474 muistaakseni tarkka luku.
Louke

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HockeyTeam Vaasan Sport, Jalkapallomaajoukkue, VPS


Vastaus #491 : 03.06.2008 klo 18:22:08

Videoita J-katsomosta  ???
Lihis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Honakki, Suomen jalkapallon A-maajoukkue


Vastaus #492 : 03.06.2008 klo 19:08:02

Arvio ottelusta:

 Ylos:
Valko-Venäjä
Kenttä
Maalitolpat
Päätykatsomot täynnä
Veli Lampi

 :keskari::
Suomi
Turun yleisö (uskomatonta kuraa, heräsi vasta lopussa kannustamaan)
Stuart Baxter (poista viikses, polta vaattees, nosta rautaa ja testataan sitten sun kuntos)
Juipe

Poissa Poissa


Vastaus #493 : 03.06.2008 klo 19:23:58

Turun yleisö (uskomatonta kuraa, heräsi vasta lopussa kannustamaan)

Edelleenkin turha Suomessa olettaa, että tavallinen yleisö heräisi kannustamaan, paitsi ehkä Suomen maalien jälkeen tai todella hyvällä pelillä. Ratkaisu hyvään tunnelmaan pääsemiseksi on yksinkertainen, tulee SMJKn katsomoon ja mukaan myös itse luomaan sitä tunnelmaa.
Boris Pugo

Poissa Poissa


Vastaus #494 : 03.06.2008 klo 19:36:15

Edelleenkin turha Suomessa olettaa, että tavallinen yleisö heräisi kannustamaan, paitsi ehkä Suomen maalien jälkeen tai todella hyvällä pelillä. Ratkaisu hyvään tunnelmaan pääsemiseksi on yksinkertainen, tulee SMJKn katsomoon ja mukaan myös itse luomaan sitä tunnelmaa.

Hyvä tunnelma = sauna, viina, capot ja kirves? Kiitos ei.  :( Alas
Amado Guevara

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #495 : 03.06.2008 klo 20:17:17

Oli kyllä totaalisen paskaa peliä, mitä järkeä näitä pelejä on pelata jossei ketään kiinnosta edes vähän alusta? Ihmetyttää toi Kolkan kommentti että "vaikea syttyä tällaiseen peliin". Miksi vitussa lähti sitten edes mukaan jossei kiinnostanut?
The Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, West Ham, TPV (ja muutkin manselaiset)


Vastaus #496 : 03.06.2008 klo 20:34:50

Paska-Miljonäärejä ei paljon kiinnosta.  :( :( :

Älkää menkö noihin peleihin!!!!!!
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #497 : 03.06.2008 klo 21:00:42

Älkää menkö noihin peleihin!!!!!!

Perinteisestihän tämä kevään viimeinen maaottelu on upotettu johonkin periferiaan, koska arvonsa tunteva Helsinkiläisyleisö saattaisi alkaa äänestää lompakollaan. Turun ja Tampereen kaltaisissa kyläpahasissa ollaan vain innoissaan kun saadaan kirkolle vähän markkinahumua.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #498 : 03.06.2008 klo 21:14:26

Paska-Miljonäärejä ei paljon kiinnosta.  :( :( :

Älkää menkö noihin peleihin!!!!!!

Ei, ei, ei, ei pidä hylätä, vaan piiskata. Kunnon vihellyskonsertti niskaan viimeistään tauolle mentäessä tekee terää. Ai että lämmitti mieltä, kun katselin lauantaina Saksa-Serbia -peliä. Puoliajalle Serbian johdossa, eikä Saksa ollut pelannut mitenkään huonosti ja yksi 100% pilkkukin oli viety. Gelschenkircheniläis-yleisö saatteli sankarit tauolle kunnon pitkällä ja äänekkäällä vihellyskonsertilla. Lutuuria, sanon ma.
Hisingen

Poissa Poissa


Vastaus #499 : 03.06.2008 klo 21:19:25

Ei, ei, ei, ei pidä hylätä, vaan piiskata. Kunnon vihellyskonsertti niskaan viimeistään tauolle mentäessä tekee terää. Ai että lämmitti mieltä, kun katselin lauantaina Saksa-Serbia -peliä. Puoliajalle Serbian johdossa, eikä Saksa ollut pelannut mitenkään huonosti ja yksi 100% pilkkukin oli viety. Gelschenkircheniläis-yleisö saatteli sankarit tauolle kunnon pitkällä ja äänekkäällä vihellyskonsertilla. Lutuuria, sanon ma.

Myös tiedotusvälineiden pitäisi ottaa vastuunsa ja kritisoida tarvittaessa. Samat lausunnot löytää Palloliiton sivuiltakin.

 
Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 22
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa