Viduka
Poissa
Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea
|
 |
Vastaus #325 : 17.08.2008 klo 22:39:29 |
|
Chelsean pelille  Harmi vain, kun Drogbaa nyt ei tuolla nähdä. Toki Chelsea silti pärjää ilman häntäkin. Chelsean seuraavaa peliä odotellessa 
|
|
|
|
|
Roman Abramovich
Poissa
Suosikkijoukkue: CFC
|
 |
Vastaus #326 : 17.08.2008 klo 22:52:10 |
|
OK.En minäkään. Väärin. Viime kaudella Chelsea F.C. järjesti moneen otteluun (esim. Barnsley away FA Cupissa) ilmaisen kuljetuksen kannattajille. Voihan sitä liittyä... Taikka ostaa kausikorttilaiselta/lippujenvälitysfirmalta/kotijoukkueelta suoraan.
Muutamiin peleihin tuli ilmainen kuljetus. Bridgellehän pääset hyvin esim. joko tubella tai vallan kävellen. Lippujen hinnat kumminkin suurinpiirtein samaa luokkaa. Lippujenvälitysfirmalle saat pulittaa aika hyvät hinnat. Kausarin omistajalta et pysty hänen paikkaansa ostamaan jos et ole jäsen ja aika harvalta kotijoukkueelta saat valioliigan matseissa itsellesi lipun. Siellä samankaltaiset jäsensysteemit. Toki esim. Wigan vieraissa ja muutaman muun jengin matseihin lippuja saa. Mutta siellä onkin sitten kiva nyhjöttää yksin kotijoukkueen fanien keskellä. Ei paljoa tuuletella ja värejä näytellä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.08.2008 klo 22:56:02 kirjoittanut Roman Abramovich »
|
|
|
|
|
Umpivasuri
Poissa
Suosikkijoukkue: Hames Collins
|
 |
Vastaus #327 : 18.08.2008 klo 08:44:22 |
|
Tästä on hyvä jatkaa.  Decosta en ole koskaan pitänyt, mutta jos hän jatkaa pelaamista edes lähellä samaa tasoa kuin eilen, niin tuskinpa se viha kovin montaa ottelua kestää.
|
|
|
|
|
Elize
Poissa
Suosikkijoukkue: Я думаю, я слишком глуп жить, но слишком мудр
|
 |
Vastaus #328 : 18.08.2008 klo 08:46:18 |
|
Ottelua en nähnyt, mutta tulosten ja raporttien perusteella aikamoinen show? Tästä on hyvä jatkaa! 
|
|
|
|
|
Kameli
Poissa
|
 |
Vastaus #329 : 19.08.2008 klo 09:30:40 |
|
Ajattelin kirjoittaa vähän tunnelmia viime pelistä. Katsoin ottelun uusintana kun en sitä sunnuntaina ehtinyt kiireiden takia katsomaan. Chelsea aloitti tällä kokoonpanolla eli käytännössä 4-1-4-1 -taktiikalla:
Cech A.Cole Terry Carvalho Bosingwa <----> Ferreira Mikel Ballack <---> Malouda Deco Lampard J.Cole <---> Wright-Phillips Anelka
Ottelu oli alusta asti Chelsean hallussa eikä Pompey oikein päässyt missään vaiheessa edes kunnon maalintekopaikkoihin. Puolustuksella ei ollut mitään hätää koko pelin ajan muutamaa tilannetta lukuunottamatta, mitkä sitten Cech hoiti tyylillä. Hyökkäyssuuntaan aktiiviset A. Cole ja Bosingwa pelasivat laidoillaan hienon pelin ja varsinkin portugalilainen oli todella piristävä tuttavuus Chelsean vuosien saatossa ongelma-alueeksi muodostuneessa oikean puolustuspuolen alueella. Taklauksia ja pallonriistoja nähtiin kummaltakin paljon. Kun jompikumpi wingbackeista lähti hyökkäykseen, Mikel paikkasi tämän paikan. Scolari on päästänyt wingbackit hihnoista ja monta kertaa esim. A. Cole oli melkein hyökkäyksen kärjessä Anelkan kanssa. Cole on varmasti tyytyväinen Scolarin tuomaan hyökkäävään taktiikkaan, koska hänen avunsa tulee tällä tyylillä paremmin esille.
Keskikentällä nähtiin sitten Chelsean uusi hankinta Deco. Joudun varmaan syömään sanani nyt, kun sanoin, että Deco tulee olemaan tämän kauden floppi. Tietysti tämä oli vasta ensimmäinen ottelu, mutta lupauksia herättävä esitys oli kyllä portugalilaiselta. Muutama harhasyöttökin tuli, mutta Decolla pelisilmä on kyllä aivan uskomaton, ja vaikeiden syöttöjen onnistuessa puolustus kuin puolustus on puhkottu.
Mikel pelasi myös hyvin ja oli kyllä melkein MoM. Paikkasi hyvin laitojen aukot, riisti palloja ja katkoi syöttöjä. Veikkaan myös, että sai syötöt omille parhaalla prosentilla keskikentällä. Tämä kausi voisi olla kyllä Mikelin läpimurtokausi, jos vain pää kestää.
Ballack jatkoi sinisissä tyylillä, mihin keväällä jäi. Hieno ulkosyrjäsyöttö puolustuslinjan taakse, mikä vapautti J. Colen maalintekoon. Harmi vain, että joutui jättämään kentän loukkaantumisen takia. Olisin mielelläni katson Ballackin otteita vähän pidempääkin. Lampard oli taas varma, haki paikkoja ja harrasti oivaltavia syöttöjä. Posiitiivinen seikka Lampardin pelissä oli se, että kaukolaukauksia lähti taas entiseen malliin. Kirjasi ensimmäisen puoliajan lopussa itselleen maalin rangaistuspotkusta.
J. Cole oli taas vireessä kirjaten myös maalin itselleen. Teki hyviä juoksuja linjan taakse, joista olisi voinut tehdä yhden maalin vielä lisää. Malouda tuli Ballackin tilalle vähän ennen kuin peliä oli kulunut 40 minuuttia ja pelasi kohtalaisen pelin. Ei ollut enää samanlaista tunarointia mitä viime kaudella, mutta potentiaalia on kehittää omaa peliään vielä vaikka kuinka paljon. Wright-Phillipsistä ei ollut mitään sanottavaa, muuta kuin se, että olisin mieluummin nähnyt Di Santon debyytin Stamford Bridgella kuin hänet.
Anelka puski maalin kun peliä oli pelattu reilut parikymmentä minuuttia. Viimeinen terävyys puuttuu Anelkan otteista, vaikka oli hyvin hereillä siinä tilanteessa, mistä teki maalin. Hakeutuu hyvin paikkoihin, mutta ei kuitenkaan lue peliä riittävän hyvin, että voisi tällä kaudella syrjäyttää Drogban kärjestä. Olisi voinut paremmalla terävyydellä tehdä muutaman maalin enemmän.
Kokonaisuutena peli oli kaunista, näppäriä syöttökuvioita harrastettiin ja pallonhallinta oli murskaavaa. Keskikenttä tukki vastustajan pelin ja harvat Pompeyn tilanteet puolustus hoiti mallikaasti Terryn johdolla. Pompey on kova porukka, mikä uskoakseni tulee ottamaan pisteitä muilta kovilta porukoilta, joten on helpottavaa huomata, että Chelsea hoiti tämän joukkueen melkein hölkkäämäällä. Tästä on hyvä jatkaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.08.2008 klo 13:29:30 kirjoittanut Kameli »
|
|
|
|
|
Viduka
Poissa
Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea
|
 |
Vastaus #330 : 19.08.2008 klo 12:03:29 |
|
Kellään tietoa siitä, että milloin Drogba palaa takaisin?
|
|
|
|
|
Kameli
Poissa
|
 |
Vastaus #331 : 19.08.2008 klo 12:59:48 |
|
Kellään tietoa siitä, että milloin Drogba palaa takaisin?
On todennäköisesti elokuun loppuun asti loukkaantuneena. Essien palaa mahdollisesti jo seuraavaan peliin Wigania vastaan.
|
|
|
|
|
|
|
Mxyz
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC ´95, RoPS ´85, FF2 Kuningasidea ´07
|
 |
Vastaus #333 : 20.08.2008 klo 11:34:54 |
|
Jep, eli Robinhon siirtyminen ei ole enää realistinen vaihtoehto. Real Madrid ei tähteään myy. Kakan tuloon en myöskään jaksa uskoa, mutta katsotaan nyt. Maailmanennätys pitäisi Romanin tehdä siirtokorvauksessa, jos brassin Chelskin riveihin haluaa.
|
|
|
|
|
äägee
Poissa
Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM
|
 |
Vastaus #334 : 20.08.2008 klo 16:21:32 |
|
Eiköhän nykyisillä pelaajilla pötkitä jo aika pitkälle. Kakán osto tuntuisi tällä hetkellä äärimmäisen turhalta.
|
|
|
|
|
|
EssienOnRautaa
|
 |
EssienOnRautaa
Vastaus #335 : 20.08.2008 klo 19:25:07 |
|
Sama edellisiin. Jokaiselle pelipaikalle on vähintään 2 maailmanluokan pelaajaa joten mitään uusia hankintoja ei tarvitse tehdä. Pidetään nykyset jätkät mahdollisimman terveinä ja dominoidaan samalla tavalla kuin viime sunnuntaina niin eiköhän sieltä jokunen pokaali heltiä kauden päätteksi 
|
|
|
|
|
Penkkitopi
Paikalla
|
 |
Vastaus #336 : 21.08.2008 klo 20:42:04 |
|
Mahtaako Ballack olla pelikunnossa jo tänä viikonloppuna?
|
|
|
|
|
Umpivasuri
Poissa
Suosikkijoukkue: Hames Collins
|
 |
Vastaus #337 : 22.08.2008 klo 00:44:22 |
|
Fábio Paím tuli näemmä vuoden lainalla sisään. Linkki.Ex-wonderkid, joka ei ole onnistunut lyömään itseään läpi Sportingissakaan, joten tuskinpa kaveria ykkösmiehistössä montaa kertaa nähdään. Vai lieneekö Philillä parempaa tietoa?
|
|
|
|
|
Ia
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor
|
 |
Vastaus #338 : 22.08.2008 klo 19:06:32 |
|
En ole katsonut tätä ketjua aiemmin, mutta en kyllä ymmärrä tuota Decon mollaamista. Decohan on todellinen Portugalin Jukka Vanninen. Deco tulee olemaan(mikäli pysyy terveenä) Chelsean tärkein pelaaja tällä kaudella. Vastaavasti Barcelona tulee olemaan hukassa, ja tehnee tällä kaudella "Valenciat". Deco on valioliigan uusi supertähti.
|
|
|
|
|
|
EssienOnRautaa
|
 |
EssienOnRautaa
Vastaus #339 : 23.08.2008 klo 08:49:19 |
|
En ole katsonut tätä ketjua aiemmin, mutta en kyllä ymmärrä tuota Decon mollaamista. Decohan on todellinen Portugalin Jukka Vanninen. Deco tulee olemaan(mikäli pysyy terveenä) Chelsean tärkein pelaaja tällä kaudella. Vastaavasti Barcelona tulee olemaan hukassa, ja tehnee tällä kaudella "Valenciat". Deco on valioliigan uusi supertähti.
Talteen!  Toivotaan parasta ja pelätään pahinta.
|
|
|
|
|
mailou
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea
|
 |
Vastaus #340 : 23.08.2008 klo 09:07:17 |
|
Talteen!  Toivotaan parasta ja pelätään pahinta. Miks vitussa talteen? 
|
|
|
|
|
|
EssienOnRautaa
|
 |
EssienOnRautaa
Vastaus #341 : 23.08.2008 klo 09:12:27 |
|
Miks vitussa talteen?  Koska Decolla on myöskin vahvat flopin ainekset. Only time will tell.
|
|
|
|
|
Tomba
Poissa
|
 |
Vastaus #342 : 23.08.2008 klo 09:51:50 |
|
Kellään tietoa siitä, että milloin Drogba palaa takaisin?
Didier Drogba sivussa lokakuun loppuun21.08.2008 14:49 Chelsean ja Norsunluurannikon tähtihyökkääjä Didier Drogba pysyy sivussa nurmilta lokakuun loppuun asti. Maajoukkuevalmentaja Vahid Halilhodzicin mukaan Drogba ei ole toipunut kesäisestä polvileikkauksestaan odotetussa aikataulussa. Drogba ei ole kyennyt valmistautumaan Chelsean mukana alkavaan kauteen. Hänen odottettiin kuitenkin tekevän paluun lähiviikkojen aikana, mutta Halilhodzic uskoo hyökkääjän huilaavan vielä tovin. - Hän ei palaa kentälle kuukauteen, ehkä puoleentoista, valmentaja sanoi Sky Sportsin haastattelussa. - Hän on aloittanut juoksemisen, mutta ei ole käytettävissä maaottelussa Mosambikia vastaan. Norsunluurannikko kohtaa Mosambikin MM-karsintaottelussa 5. syyskuuta. IS 
|
|
|
|
|
TW
Poissa
|
 |
Vastaus #343 : 23.08.2008 klo 10:16:07 |
|
SCOLARI LOOKS TO FIRST DAY AWAYWhat Scolari is prepared to discuss is his pool of strikers. Salomon Kalou has returned from the Olympics having missed the opening weekend goal feast when Nicolas Anelka was the one senior striker available. Scolari spoke about his work with Anelka prior to beating Portsmouth and he similarly addresses the needs of Andriy Shevchenko. 'He is part of my plans but you have to understand that when he played at Milan, he was with players with different characteristics. Champions there are different than in England. We need to think about this balance. 'Maybe he needs more confidence, maybe more confidence with me. Maybe he needs more of the normal training he is having now. Maybe he needs more time. 'Now I have Anelka in a good situation. Sheva needs time and I need time.' From only one available senior striker, Scolari may soon have four following promising news on Didier Drogba, currently working his way back from the knee problem that has kept him out of action since the Champions League Final.
'Drogba is better than before,' the manager reports.
'His knee is very well and he has been training every day in the morning and afternoon.
'Maybe against Tottenham, it is possible [for him] to play 30-45 minutes but if not Tottenham, complete recuperation for the next game after the next national team games.'[lähde]
|
|
|
|
|
|
EssienOnRautaa
|
 |
EssienOnRautaa
Vastaus #344 : 23.08.2008 klo 10:27:08 |
|
eestaas 
|
|
|
|
|
äägee
Poissa
Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM
|
 |
Vastaus #345 : 23.08.2008 klo 12:22:57 |
|
La Liga - Real Madrid 'accept' Robinho plea
Eurosport - Sat, 23 Aug 08:33:00 2008
Real Madrid have said they do not want to keep Robinho against his will after the Brazil forward expressed his desire to join Chelsea before the transfer deadline expires next weekend.
However, the Spanish champions have made it clear Robinho will have to resolve his contractual position before he is allowed to move.
That effectively means the Brazilian would have to buy out his contract, a development which would cost the player 150 million euros (£119m).
"Real Madrid have become aware of the declarations by the player and deeply regret their content," the club stated.
"Real Madrid would never want to retain a player against his wishes and as a result they have no alternative but to accept his unilateral decision to rescind his contract - if that is what the player wants."
Earlier the Brazilian, under contract until 2010, said he was determined to sign for Chelsea.
"I've told the [Real Madrid] president [Ramon Calderon], the directors and the coach that my aim is to leave Real Madrid," the 24-year-old star told Spanish news agency EFE.
"I'm telling the truth. I want to leave and I have got the character to tell the press that I'm not aiming to stay at Real Madrid... I want to play in the Premier League.
"Chelsea have a great squad, a great team and their offer is good for me and for the team.
"It isn't because of money; it is simply because I want to leave. My personal aim is to be the best player in the world and that isn't going to be possible at Real Madrid."
Koko stoori
|
|
|
|
|
Mxyz
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC ´95, RoPS ´85, FF2 Kuningasidea ´07
|
 |
Vastaus #346 : 23.08.2008 klo 18:02:54 |
|
|
|
|
|
|
äägee
Poissa
Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM
|
 |
Vastaus #347 : 23.08.2008 klo 18:18:45 |
|
Kieltämättä olisi aika hienoa. Silloin voidaan ihan vakavissaan jo puhua maailman parhaasta keskikentästä. ---------------Deco-------------- Robinho - Ballack - Lampard - J.Cole On se hurjaa... lisäksi vielä Essien, Malouda ja Mikel siihen päälle. Huhhuh.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.08.2008 klo 18:20:25 kirjoittanut Älskar_Grönvitt »
|
|
|
|
|
|
EssienOnRautaa
|
 |
EssienOnRautaa
Vastaus #348 : 23.08.2008 klo 18:42:26 |
|
Ainakaan loukkaantumiset eivät ole ongelma ja rotaatio jyllää, jos/kun Robinho meille tulee. 
|
|
|
|
|
Roiss
Poissa
|
 |
Vastaus #349 : 23.08.2008 klo 19:08:18 |
|
Ainakaan loukkaantumiset eivät ole ongelma ja rotaatio jyllää, jos/kun Robinho meille tulee.  Haluan ehdottomasti nähdä, kuinka kaikki isot nimet myöntyvät rotaatioon. Etenkin Robinholle huutonaurua, jos luulee olevansa takuuvarma avauksen mies Chelseassa. Binhohan on jo Madridin suunnalla tuskaillut useampaan otteeseen, kun jäänyt 2 peliä putkeen avauksessa. Rankkaa siis luvassa eli olkaa hyvä ja ostakaa se pelle jo pois.
|
|
|
|
|
|
|
|