• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Brasilian maajoukkue

Aloittaja Game, 03.05.2006 klo 17:46:27

0 Jäsenet ja 2 Vieraat katselee tätä aihetta.

MarskiKakkonen

Ecuador on äärimmäisen kova nippu. Willian Pacho, Caicedo, Estupinan. Joku kultainen sukupolvi siellä menossa? Ei tod mikään läpihuutomatsi kellekään.

Jorma Teräs

Peliä näkemättä tuli myös Mieleen ja mietin että onko se nyt niin huono tulos pelata vieraissa tasapeli Etelä-Amerikan karsintojen toiseksi parasta joukkuetta vastaan.

Molden enkeli

Ancelotti sanoi pelin jälkeen, että ei haluaisi keksiä tekosyitä, mutta kenttä kuulemma oli hirveässä kondiksessa. Seuraavalla vierasreissulla onkin Bolivia vastassa jossa huhujen mukaan kenttä on usein vielä huonommassa kunnossa. Ei joga boniton pelaaminen onnistu noilla kentillä. Don Carlon pitää kehitellä jotain uutta. Kukkupalloa boksiin ja vaikka Casemiro rymistelemään palloja maaliin ;)

W.A. Watanabe

Ja Bolivia siirtää vaikeat matsit sinne lisähappikorkeuksiin joten huono kenttä lienee siinä se pienempi ongelma

PohjiksenKingi

Ecuadoria vastaan 0-0 tasuri, mutta ainakin Ecuadorin hyökkäys tylsytettiin hyvin, eikä kotijoukkue kummoisille paikoille päässyt joitakin kaukolaukauksia ja lopun painetta lukuunottamatta. Toisaalta brassit ei saanut luotua kuin pari paikkaa, molemmat muistaakseni Vini jr järkkäämiä. Kaikenkaikkiaan ensimmäistä peliä voi pitää ihan ok-tason suorituksena vieraista.

Tänään onkin sitten eri ääni kellossa, kun vastaan asettuu Paraguay. Ensimmäinen kotipeli Ancelottin alaisuudessa ja näyttämönä toimii Neo Quimica Arena São Paulossa. Kapasiteetti 49200 ja eiköhän tuo tänään täynnä ole. Uskoisin ettei tunnelmasta jää kiinni, joten voittaa pitäisi. Muuten alkaa jopa Carlitolla veitsi jo hieman kiristymään, vaikka veitsi ei ole vielä lähelläkään kaulaa.

Veikkaan että Brasilia voittaa päästämättä maalia. Mutta olen kuitenkin sen verran hiirulainen etten uskalla tarkkaa arvausta heittää.

PohjiksenKingi

Brasilia taejoili Ancelottille maukkaan syntymäpäivän kakun, ilotulitusten, avausvoiton ja mm-kisapaikan varmistumisen myötä. Brasilia voitti 1-0 ja oli kyllä selkeästi parempi joukkue. Paraguay aloitti ajanpeluun jo alusta asti ja oli kyllä viheliäinen porukka matalassa blokissa. Ensimmäisen puoliajan lopulla Brasilian paine tuotti tulosta ja Vini jr laittoi maalin edestä pallon tyhjiin laadukkaasta esityöstä. Hyökkäys rakennettiin laidalta ja sieltä matala keskitys/syöttö boksiin. Näitä hyökkäyksiä Brasilia eritoten hyödynsi murtaessaan Paraguayn tiivistä puolustusta.

Toisella puoliajalla Paraguay oli paljon aktiivisempi ja sai joitain paikkojakin luotua. Peli oli kuitenkin aikalailla koko ajan Brasilian kontrollissa. Kaiken kaikkiaan vakuuttava voitto São Paulon viileässä, jopa kylmässä illassa. Tästä on hyvä jatkaa kohti syksyn (kevään) viimeisiä karsintapelejä. Silloin vastaan asettuu Chile (koti) ja Bolivia (vieras).

Eom92

Ei sitä tiedä että miten hyvin tämä menee, onhan Carlo osannut supertähtien kanssa aika hyvin pärjätä. Ehkä porukka ei ihan ole Madridin tasoinen mutta ihan riittävä mihin vaan.

Eom92

Ei ihan olla tyytyväisiä tähän karsintahommien sujumiseen, sija 5/10. Tappio Bolivialle nosti jo kovasti kritiikkiä. Ancelotti vakuuttelee peluutusminuuttien hyödyllisyyttä.

PohjiksenKingi

Tosiaan brassimedian mukaan kaikkien aikojen huonoimmat karsinnat Brasilialta. Toki Ancelotti oli näistä karsinnoista vain pienen osan, mutta kuitenkin tappio Bolivialle hänen alaisuudessa. Toki oli kierrätystä, happivaje korkeudessa, tuomari, pallopojat, jne... mutta silti Brasilia hävisi maaottelun Bolivialle. Tästäkin johtuen lokakuun maaotteluikkunan Aasian vieraskiertue on erittäin mielenkiintoinen. Harkkapelejä, mutta kyllä noista odotetaan voittoja.

Alla oleva lista on alustava ja siihen voi Ancelottin mukaan tulla muutoksia. Kahdessa ensimmäisessä ikkunnassa mukana olleista poissaolijat ovat Raphinha, Marquinhos, Alexsandro Ribeiro, Andrey Santos ja Alisson. Alissonin poissaollessa maalivahtitilanne on mielenkiintoinen, sillä vain Bentolla on kokemusta a-maajoukkueesta ja esimerkiksi Argentiinaa vastaan ei omasta mielestä ollut vakuuttava (vaikka maaleista tai tappiosta miestä ei voi syyttääkään). En itse olisi yllättynyt, jos Corinthiansin Hugo Souza pelaisi ainakin toisen pelin.

Maalivahdit: Bento (Al-Nassr), John (Nottingham Forest) ja Hugo Souza (Corinthians).

Puolustajat: Caio Henrique (Monaco), Carlos Augusto (Internazionale) Douglas Santos (Zenit), Militão (Real Madrid), Fabricio Bruno (Cruzeiro), Gabriel Magalhães (Arsenal), Beraldo (PSG), Vitinho (Botafogo) ja Wesley (Roma).

Keskikenttä: André (Wolverhampton), Bruno Guimarães (Newcastle), Casemiro (Manchester United), João Gomes (Wolverhampton), Joelinton (Newcastle) ja Paquetá (West Ham).

Hyökkääjät: Estevão (Chelsea), Martinelli (Arsenal), Igor Jesus (Nottingham Forest), Luiz Henrique (Zenit), Matheus Cunha (Manchester United), Richarlison (Tottenham), Rodrygo (Real Madrid) ja Vini Jr (Real Madrid).

Incrível

3-2 dunkkuun Japanilta. Kaarlo Kaskelotin johdolla laulukuoroon jo lohkovaiheessa ensi kesänä?

Eom92

Lainaus käyttäjältä: Incrível - 14.10.2025 klo 15:31:33
3-2 dunkkuun Japanilta. Kaarlo Kaskelotin johdolla laulukuoroon jo lohkovaiheessa ensi kesänä?

En saanut täysin varmistettua asiaa, mutta vaikuttaa, että Japanista tuli ensimmäinen maa brasseja vastaan, joka on puoliajalla ollut 2 maalin tappioasemassa, ja noussut voittoon. Uruguay ilmeisesti ainoa maa, joka on noussut 2 maalin tappioasemasta jossain vaiheessa peliä voittoon brasseja vastaan. Kovia tilastoja, jos siis täysin totta ???

Kuku

Siellä on varmaan odoteltu helppoa peliä, kun Etelä-Korea kaatui 0-5, mutta tuo ei ollut kyllä mikään tasonmittari.

Huippuhetket:
https://m.youtube.com/watch?v=Ag4eKu1G7fo

Nähdyn perusteella brassipuolustus "teki sen itse". Kavennusmaalissa "nappisyöttö" avopaikkaan Japanin hyökkääjälle ja tasoitusmaalissa oma pelaaja veti komeasti verkot tötterölle. Ancelotilla kuluu paljon purkkaa ennen kuin saa puolustuspelin kuntoon.

PohjiksenKingi

Marraskuun ikkuna ohi ja tämän vuoden pelit pelattu.

Marraskuussa Brasilia pelasi kaksi harjoitusottelua. Ensimmäinen Senegalia vastaan  (pelattiin Lontoossa) päättyi Brasilian voittoon 2-0 ja toinen Tunisiaa vastaan (Lillessä) päättyi tasatulokseen 1-1. Kokonaisuutena ikkunaa voi pitää ihan positiivisena, vaikka kysymysmerkkejä on ilmassa.

Ancelotti on teroittanut puolustuksen merkitystä ja sitä että puolustus pitää saada tilkittyä paremmin kisoja varten. Puolustuksen koostumus on tosin vaihdellut ja varsinkaan laitapuolustajiksi ei tunnu löytyvän mitat täyttäviä varmoja valintoja. Tunisia pelissä Wesley oli ajoittain sen verran viennissä, että jokohan Wesleyn kokeilut olisi jo kokeiltu. Maalivahdeista Ederson sekoili jalalla ja Bentolla vaan ei riitä karisma Seleçãon vastuunottajaksi. Joten toivottavasti Alisson on kunnossa kisoissa. Kaiken kaikkiaan puolustuksessa on yllättävän kapea materiaali ottaen huomioon minkä tason jalkapallo jättiläisestä on kyse.

Hyökkäyksessä on sitten päinvastainen ongelma, kenet jättää jatkossa pois kokoonpanosta? Estevão on pelannut vahvasti ja tässä ikkunassa teki maalin kummassakin ottelussa. Tästä ikkunasta puuttui kuitenkin Raphinha, joka varmasti haluttaisiin hyödyntää jotenkin kentällä. Ja sitten tapaus Neymar. Paljon on puhetta siitä pitäisikö Neymar ottaa kisoihin vai ei. Jokaisella on varmasti oma mielipide ja mediassa kyselläänkin joidenkin b-luokan julkkiksienkin mielipidettä pitäisikö Neymar ottaa kisakoneeseen mukaan. Toistaiseksi Ancelotti on pystynyt aika helposti väistämään tämän, koska Neymarilla on ollut loukkaantumisia, mutta entä jos Neymar pysyy kunnossa ja pelaa hyvin? Saattaa paine kasvaa todella kovaksi.

PohjiksenKingi

Mm-kisojen lohkot arvottu ja aika helppo lohko tuli Brasilialle. Muutenkin kun pääsee lohkokolmosiakin jatkoon niin ei tuossa mitään ongelmaa pitäisi olla brasseille. Jatkopeleissä onkin sitten enemmän työtä, koska ensimmäisellä kierroksella tulee suurella todennäköisyydellä eurooppalainen joukkue tai Japani. Hollanti olisi iso haaste Brasilialle ja siinä voi hyvin tulla noutaja. Japanin uskon kyllä kaatuvan, vaikka Brasiliassa sitäkin pidetään jo pahana koetinkivenä. Sellanen fiilis on, että Brasilia menee lohkosta jatkoon ja niin pitkälle jatkopeleissä, kunnes tulee vastaan eurooppalainen joukkue tai Argentiina.

Vavá

Eipä lämmitä Bruno Guimarãesin loukkkantuminen. Mitä tulee mahdolliseen Argentiinan kohtaamiseen, argot kaatuu ylimielisyyttään.

PohjiksenKingi

Brasilia on valinnut pelaajat maaliskuun ikkunan harjoitusotteluihin. Brasilia kohtaa Ranskan (26.3.) sekä Kroatian (31.3.) Yhdysvalloissa pidettävissä otteluissa. Carlo Ancelotti painotti valinnoissa pelaajien 100% kuntoa valintahetkellä sekä halua kokeilla joitakin pelaajia tässä ikkunassa (Bremer, Danilo, Rayan sekä Gabriel Sara ainakin erikseen mainittiin tällaisiksi). Ancelotti totesi myös, että hyökkäyksen kohdalla on enemmän vaihtoehtoja kisakoneeseen, mutta keskikentän tietyillä paikoilla ja puolustuksessa on vähemmän vaihtoehtoja. Erikseen kysyttiin Neymarista ja Ancelotti sanoi, että koska ei ole tällä hetkellä 100% kunnossa, niin ei valittu joukkueeseen. Mutta on mahdollista, että Neymar on kisoissa, jos esiintyy edukseen ja on kunnossa. Ancelotti matkusti Brasilian liigan otteluun Mirassol-Santos ilmeisesti ainoastaan tarkkailemaan Neymaria, mutta Neymar vetäytyikin ottelusta levon takia. Olen ymmärtänyt, että Brasilian jalkapalloliiton johtaja haluaisi Neymarin kisoihin, joten painostusta tulee todennäköisesti muualtakin kuin medialta liittyen Neymariin. Alla valitut pelaajat listattuna:

Maalivahdit: Alisson (Liverpool), Bento (Al-Nassr) ja Ederson (Fenerbahçe)

Puolustajat: Alex Sandro (Flamengo), Bremer (Juventus), Danilo (Flamengo), Douglas Santos (Zenit), Gabriel Magalhães (Arsenal), Ibañez (Al-Ahli), Leo Pereira (Flamengo), Marquinhos (PSG) ja Wesley (Roma)

Keskikenttä: Andrey Santos (Chelsea), Casemiro (Manchester United), Danilo (Botafogo), Fabinho (Al-Ittihad) ja Gabriel Sara (Galatasaray)

Hyökkääjät: Endrick (Lyon), Gabriel Martinelli (Arsenal), Igor Thiago (Brentford), João Pedro (Chelsea), Luiz Henrique (Zenit), Matheus Cunha (Manchester United), Raphinha (Barcelona), Rayan (Bournemouth) e Vinicius Junior (Real Madrid)

Vavá

Lainaus käyttäjältä: PohjiksenKingi - 07.12.2025 klo 19:33:11
Mm-kisojen lohkot arvottu ja aika helppo lohko tuli Brasilialle. Muutenkin kun pääsee lohkokolmosiakin jatkoon niin ei tuossa mitään ongelmaa pitäisi olla brasseille. Jatkopeleissä onkin sitten enemmän työtä, koska ensimmäisellä kierroksella tulee suurella todennäköisyydellä eurooppalainen joukkue tai Japani. Hollanti olisi iso haaste Brasilialle ja siinä voi hyvin tulla noutaja. Japanin uskon kyllä kaatuvan, vaikka Brasiliassa sitäkin pidetään jo pahana koetinkivenä. Sellanen fiilis on, että Brasilia menee lohkosta jatkoon ja niin pitkälle jatkopeleissä, kunnes tulee vastaan eurooppalainen joukkue tai Argentiina.

Tippuminen Euroopan keskikokoiselle tai pienellä maalle on epätodennäköistä, mutta sähläykset ovat tapahtuneet viimeksi sillä hetkellä kovakuntoisia Belgiaa ja Kroatiaa vastaan. En menisi kuitenkaan sanomaan tuollaista kuin sinä, että todennäköisesti kaatuu tuollaisia vastaan.

Jinete

Lainaus käyttäjältä: Vavá - 30.03.2026 klo 10:57:58
Tippuminen Euroopan keskikokoiselle tai pienellä maalle

Kumpaa näistä Hollanti edustaa jalkapalloilullisesti?

PohjiksenKingi

Lainaus käyttäjältä: Vavá - 30.03.2026 klo 10:57:58
Tippuminen Euroopan keskikokoiselle tai pienellä maalle on epätodennäköistä, mutta sähläykset ovat tapahtuneet viimeksi sillä hetkellä kovakuntoisia Belgiaa ja Kroatiaa vastaan. En menisi kuitenkaan sanomaan tuollaista kuin sinä, että todennäköisesti kaatuu tuollaisia vastaan.

Taisin ilmaista itseäni epäselvästi, koska tuota en tarkoittanut. Todennäköistä sanaa käytin pelkästään tarkoittamaan tulevaa pudotuspeli vastustajaa. Viimeisessä virkkeessä taasen en puhu todennäköisyyksistä vaan pelkästään fiiliksestä. Eli kyseessä pelkkää mutuilua viimeisen virkkeen osalta.

Huomenna mielenkiintoinen harjoitusottelu Kroatiaa vastaan. Toivottavasti nähtäisiin parempi Brasilia kuin Ranskaa vastaan pelatussa harjoitusottelussa, jossa Brasilia ei pystynyt hyödyntämään miesylivoimaa hyväkseen ja joutui taipumaan 1-2 numeroin ranskalaisille. Mielestäni Casemiro esiintyi edukseen, vaikka menettikin 0-1 maalissa pallon keskellä, josta Mbappe vapautettiin läpiajoon. Myös Wesley pysyi hyvin vauhdissa mukana. Ehkä hieman yllättäen hyökkäys ei oikein toiminut Ranskaa vastaan ja esimerkiksi Vini ei saanut mitään aikaan.

Vavá

Tämä on sitä mitä odotan Viniltä, eli dominanssia laidalta
https://youtube.com/shorts/bKjA9BYwHlA?is=_gxDX0_kb6RUouo-

Vavá

Ukot loppuu ennen kisoja. Noniin, mitvit Estêvão loukkaantuu koko ajan??

Vavá

#2171
Wesleyn loukkaantuminen on vakava takaisku. Wesley on peliskeeman kannalta tärkeä pelaaja. Melkein korvaamaton. Helvetti.

Toisaalta, hienoa, että paikkaajaksi otettiin Éderson. Keskikenttäpelaajia olikin liian vähän.

Titu

Ancelottinko taikaa että takaa ja ohi.

PalleKalander

Ketäs kaikkia brasseilta sitten lopulta puuttuikaan Norjaa vastaan?

Piippu-Virtanen

Ainakin mikäli noita YLE:n uutisia yhden aiemman illan jutun mukaan on uskominen niin Neymar olevinaan on lopettamassa sitten uransa.

Toivottavasti kuitenkin on muutaman vuoden tapaisen Messin vastaavan tapaan pelkkää kiukuttelua mikä sitten kyllä hiipuisi ennen pitkää. Niinhän se oli Messikin lopettaa ja kappas vain kun tuli vaikkakin hyvin viime metreillä niin silti mestari ja oli tulla toistamiseenkin!

Neymar olisi nuorempikin mahdollisesti lopettaessaan vielä niin kovin paljon. Varmaankin kyllä pitäisi yrittää vielä kerran seuraaviin juhlallisiin kisoihin. Sitten voikin lopettaa kävi miten kävi.