FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.01.2026 klo 15:27:07 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 35
 
Kirjoittaja Aihe: Sevilla FC: Unai Emeryn johdolla kohti aikoja parempia  (Luettu 66334 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #350 : 19.12.2009 klo 15:05:14

Ja taas mennään! Ylos Melko nihkeän mutta tärkeän 0-1 vierasvoiton jälkeen Sportingin vieraana Sevilla säilyi vielä 4 pisteen päässä Madridista. Toivotaan että tänään kulkisi paremmin.. Barcelona näyttää karkaavaan ja takana Valencia hiillostaa pari pistettä perässä. Tänään siis Getafe vastassa, joka on ollut melko vaisu vieraspeleissä. Sportingia vastaan avauskokoonpano oli melko yllättävä, ilmeisesti loukkaantumisten takia.. Varsinkin topparipari Konko-Drago sekä kärkipari Kanoute-Kone yllättivät, josko tänään nähdään Fabianoa, Negredoa, Squillacia ja Escudeta kentällä. Adriano joutui tulemaan vaivojen takia vaihtoon jo melko aikaisessa vaiheessa. :(

Champions leaguessa Sevillalla kävi arpaonni kun vastaan asettuu TsSKA Moskova eli pitäs olla erittäin hyvät mahdollisuudet päästä siitä otteluparista jatkoon.

e. kokoonpano ilmoitetaan luultavasti tyypilliseen Jimenezin tyyliin vasta aivan viime hetkillä
« Viimeksi muokattu: 19.12.2009 klo 15:06:40 kirjoittanut joner- »
Mopsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sevilla FC


Vastaus #351 : 20.12.2009 klo 01:33:02

Voivoi ehkä voi puhua pienestä oikeusmurhasta, paitsiao maalista yms. Toisaalta ei se sevillankaan nykykunto tunnu paras mahdollinen olevan..
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #352 : 21.12.2009 klo 16:07:30

Joo ei, lukko päällä, eikä aukene ilman pakkotsemppiä. Rahkeet ei riitä haastamaan kahta suurta, mutta varmasti taistelee taas kolmannesta paikasta. Oikeastaan Afrikan kisat voi tulla ihan hyvään saumaan, sillä voivat toimia jonkinlaisena herättelijänä. Kun nyt saataisiin Squillaci takas pelikuntoon (olihan se jo penkillä) ja Escudeltakin maski pois, jotta näkee pelata...

Koneen taaperrus alkaa olla jo surkuhupaisaa. Tekis nyt sen yhen maalin, nii lähtis ylipainonen gorilla pois selästä.
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #353 : 22.12.2009 klo 23:08:21

Taitaa Luis Fabiano olla sivussa vielä kohtuullisen pitkään. Diario Sport ainakin huhuilee brassin palailevan kentille vasta aikaisintaan tammikuun puolessa välissä tai lopussa. Se on huono juttu Sevillalle. Etenkin siksi, kun Kanouté, Romaric, Zokora ja Koné lähtevät Afrikkaan tammikuuksi. Negredolle on jäämässä todella iso vastuu...
Antoine Roquentin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jatkuvuuden Periaate & J-P Sartren rohtopaukku


Vastaus #354 : 23.12.2009 klo 01:38:08

Taitaa Luis Fabiano olla sivussa vielä kohtuullisen pitkään. Diario Sport ainakin huhuilee brassin palailevan kentille vasta aikaisintaan tammikuun puolessa välissä tai lopussa. Se on huono juttu Sevillalle. Etenkin siksi, kun Kanouté, Romaric, Zokora ja Koné lähtevät Afrikkaan tammikuuksi. Negredolle on jäämässä todella iso vastuu...

Joku voisi sanoa, että pahalta näyttää. Peli on pitkän aikaa jo pahasti solmussa, nimenomaan henkinen kantti ei ole riittänyt. Kenties paineet ja odotukset kahden suuren haastamiseksi ovat nousseet turhan korkealle. Kaiken kukkuraksi Nations Cupin myötä avainpelaajat vaihtavat kuukaudeksi maisemaa.

Näkemäni perusteella kyse ei kuitenkaan ole hirvittävän suurista asioista. Takaisin raiteille päästään, kunhan viime viikkoina nähty hätäily ja kiire saadaan vaan otteista pois. Rosterista löytyy myös janttereita, jotka voivat ottaa lisää vastuuta: Negredo (on jo kingi, mutta seuraavaksi Pizjuanin superstaraksi kenties?), Perotti, Correia, Chevantonin uusi tuleminen (lol)...ken tietää? Alakerta on onneksi ok kunnossa ANC:sta huolimatta.

Vaikka mietittäisi millaisia pelaajia on Andalusiasta poistunut viime kausien aikana (Dani Alves, Keita, Sergio Ramos ym.), uusia huippuja nousee Sevillasta aina. Nyt lähtökuopissa on L. Fabiano (ennustettu jo aiemmin ketjussa) ja valitettavasti myös Jesus Navasin lähtö on myös vain ajan kysymys. Silti, uutta verta tulee joka vuosi.

PS. Yritän muuttua tämän ketjun osalta "luen, mutta en kirjoita" -tasolta oikeaksi asiakirjoittajaksi. Jää nähtäväksi, mikä on lopputulos. Hyvää joulua muuten kaikille ketjun ihmisille tämän biisin hengessä: http://www.youtube.com/watch?v=vJ796uXclr0
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #355 : 24.12.2009 klo 14:20:43

Nations Cupin myötä Pukille kausari avaukseen, varma tieto 8) Ylos
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #356 : 28.12.2009 klo 10:18:01

Vaikka mietittäisi millaisia pelaajia on Andalusiasta poistunut viime kausien aikana (Dani Alves, Keita, Sergio Ramos ym.), uusia huippuja nousee Sevillasta aina. Nyt lähtökuopissa on L. Fabiano (ennustettu jo aiemmin ketjussa) ja valitettavasti myös Jesus Navasin lähtö on myös vain ajan kysymys. Silti, uutta verta tulee joka vuosi.

Eri. Navas on loistava pelaaja, mutta todella pahaa koti-ikävää potevana iso riski uudelle seuralle. En usko, että on lähdössä, koska Sevilla ei kuitenkaan ole mikään pikkuseura.
Loordie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Deal with it


Vastaus #357 : 28.12.2009 klo 19:57:26

Eri. Navas on loistava pelaaja, mutta todella pahaa koti-ikävää potevana iso riski uudelle seuralle. En usko, että on lähdössä, koska Sevilla ei kuitenkaan ole mikään pikkuseura.

Sama. Sevillan talous on myös käsittääkseni paremmassa kunnossa kuin koskaan aiemmin, joten Sevillan ei ole pakko myydä. Alvesistakaan ei olisi luovuttu, ellei Blaugrana olisi maksanut niin suuria summia Danista. Tietenkin joku City saattaisi tarjota Navasista sen 30-40Milj€ ja sittenhän se olisi menoa - sielläkään ei kuitenkaan voida olla niin tyhmiä (liittyen Outdrawin esiintuomiin seikkoihin) ;)

Vaikka onhan Navasilla kasvanut henkinen kantti tällä kaudella, ja kai siitäkin aikuinen joskus tulee. Jalkapallossa kaikki on mahdollista, vai miten se nyt menikään?
Mopsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sevilla FC


Vastaus #358 : 29.12.2009 klo 08:49:53

Kyseessähän olisi nerokas kauppa Sevillan kannalta. Talvella 40 milj pois kuljeksimasta ja kesällä 15 milj takaisin kotiin. Sehän sitten kyllä vaan passais
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #359 : 04.01.2010 klo 19:35:26

Nyt viimeistään voidaan heittää mestaruushaaveet mielestä, onneksi mahdollisuuksia on vielä cupeissa.. Copa del Rey jatkuu siis huomenna Barcelonan vieraana. Tappio Atletico Madridille tiputti Sevillan viidenneksi Mallorcan ja Valencian taakse.

Poissaolot alkaa näkymään pelikentällä vähän turhan paljon: Dragon ja Squillacin puolustuspelaaminen ja yhteistyö oli välillä jopa surkuhupaisan näköistä ja Negredo oli kärjessä liian yksinäinen.. Alkaa Fabianoa ja Kanouteta jo nyt tulla ikävä. Näytti Duscherin toisen keltaisen kortin aiheuttama rike melko typerältä, huilaa sitten ens pelissä. Sanchezilla ilmeisesti jotain häikkää ollut sydämen kanssa ja joutuu pitämään totaalilepoa urheilusta, toivottavasti vielä nähdään pelikentillä.. Positiivista pelistä on melko vaikea löytää, jokin mättää tällä hetkellä ja pahasti.:(  Avauskokoonpanoa vielä Atletico pelistä jos ketä kiinnostaa:
                     
                  Palop
Konko - Squillaci - Drago - Navarro
      Duscher- Romaric
   Navas - Renato - Perotti
                Negredo     
Fuentealbilla

Poissa Poissa


Vastaus #360 : 05.01.2010 klo 19:50:08

http://www.goal.com/en/news/12/spain/2010/01/05/1727178/sevillas-sergio-sanchez-antonio-puertas-and-dani-jarques Pakko sanoa, että sympaattisen oloinen kaveri tämä Sanchez. Puertan jälkeen Sevillalle ei tällaista toista sydäntapausta olisi kyllä toivonut. Onneksi vika kuitenkin löytyi ennen kuin mitään pahaa ehti sattua... Sanchezille ja Sevillalle Tuoppi
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #361 : 07.01.2010 klo 10:22:16

Aika kovalla kädellä koetellaan joukkuetta monella rintamalla. Sanchezilla oli onnea ja ehkä jotain on opittu kun tutkimuksia tehdään siinä vaiheessa kun henki on vielä tallella.
Kaikesta huolimatta ressut ottivat voiton Barcelonasta vieraskentällä, mikä on harvinaista herkkua itse kullekin näinä päivinä. Vastustajaksi sopivat paremmin nämä pelaavat joukkueet, kun kerran kilpikonnia vastaan on samat ongelmat kuin lähes kaikilla muillakin.
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #362 : 10.01.2010 klo 02:51:40

Olipahan taas peli. Neljä tsäänssiä Racingilla, kaksi maalia. Tokalla puoliajalla taisi olla yksi tilanne Racingilla, yliajalla siis mahis kaunistella numeroita, mutta naurettavan huono viimeistely-yritys jäi Palopin näppeihin.

En tiedä, mutta mun mielestä Kone on nähty. Peliaikaa alkaa olla jo alla, mutta tänäänkin nähtiin todella kehnoja suorituksia: huonoja syöttöjä yli sivurajasta, juoksut myöhässä ja vääriin paikkoihin, kuljetuksia sumppuihin, kaatumisia ratkaisevalla hetkellä jne. Kauan pitää odottaa ekaa maalia? Olin myös sanomassa, että Drago alkaa olla nähty. Anto kuitenkin hyvän vaparin maaliin, ja välillä tekee tärkeitä seivejä, mutta jotenkin tuntuu, että kokonaisuutena ei toimi, ja lopputuloksena aina tuntuvat häviävät ottelun.

Olihan siellä ne muutama todella läheltä piti tilanne, mutta kun yhdistää tuon siihen, että puolet avauksen miehistä sivussa, mukaan lukien kaikista tärkeimmät pelaajat, niin ei kai tässä auta kuin odotella parempia aikoja.
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #363 : 14.01.2010 klo 01:12:31

Ai ai ensimmäisen kerran sitten Real Madrid -ottelun oli todellinen palo katsoa ottelua eikä kynsistä ole paljon jäljellä. Vastustaja on kiistattomasti maailman paras joukkue, jokainen vastustaja tulee ratkaisevan tärkeissä otteluissa tänäkin vuonna kärsimään Barcelonan täysin ylivoimaisesta pallonhallinnasta, taidosta, oivalluskyvystä ja näihin hienosti yhdistetystä tappavasta karvauksesta. Kaikesta huolimatta, osittain onnella ja osittain Palopin uskomattoman pelin ansiosta, hienon ottelun jälkeen Sevillan varamiehinen taisteluryhmä jatkaa Kuninkaan cupissa, pudotettuaan FC Barcelonan kaikkien aikojen joukkueen vierasmaalisäännöllä 2-2!!

Tässä ottelussa pelasivat
Palop
Konko-Escudé-Drago-Navarro
Supernavas-Romaric(Cala)-Ducher(Lolo)-Adriano(Capel)
Renato-Negredo
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #364 : 14.01.2010 klo 01:23:50

Ai ai ensimmäisen kerran sitten Real Madrid -ottelun oli todellinen palo katsoa ottelua eikä kynsistä ole paljon jäljellä. Vastustaja on kiistattomasti maailman paras joukkue, jokainen vastustaja tulee ratkaisevan tärkeissä otteluissa tänäkin vuonna kärsimään Barcelonan täysin ylivoimaisesta pallonhallinnasta, taidosta, oivalluskyvystä ja näihin hienosti yhdistetystä tappavasta karvauksesta. Kaikesta huolimatta, osittain onnella ja osittain Palopin uskomattoman pelin ansiosta, hienon ottelun jälkeen Sevillan varamiehinen taisteluryhmä jatkaa Kuninkaan cupissa, pudotettuaan FC Barcelonan kaikkien aikojen joukkueen vierasmaalisäännöllä 2-2!!

Tässä ottelussa pelasivat
Palop
Konko-Escudé-Drago-Navarro
Supernavas-Romaric(Cala)-Ducher(Lolo)-Adriano(Capel)
Renato-Negredo
Todella iso käsi joukkueen kannattajille! Ja ennen kaikkea toivotan onnea Sevillalle, jalkapallohistorian ensimmäiselle(ja todennäköisesti ei viimeisimmälle) kuutoismestarin pudottaneelle joukkueelle!
Mopsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sevilla FC


Vastaus #365 : 14.01.2010 klo 15:30:27

Reissun takia jäi kumpikin peli näkemättä, jotta tulos sitten vaan passaa! Kiva että risukasaankin tuota valoa saadaan, jos nyt sitten välillä liigassakin..
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #366 : 14.01.2010 klo 15:32:24

Lämmittää kyllä kovasti mieltä liigassa puppeloinnin jälkeen Barcelonan tiputtaminen! Ylos Hienoa! Tämän jälkeen ei varmaan muuta voi toivoa kuin cup-mestaruutta..
Pelasiko Renato todella Negredon vierellä kärjessä vai kymppipaikalla??
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #367 : 14.01.2010 klo 17:00:31

En oikein tiedä millä paikalla pelasi Renato. Siinä missä yleensä pelaa kun on toinen hyökkääjä.

Sevilla joutuu vielä tekemään paljon työtä tammikuun jälkeen noustakseen takaisin omalle paikalleen sarjakolmoseksi. Olen varma, että he siellä oleilevat kun 38. ottelu on pelattu vaikka vielä seuraavaltakin kierrokselta jäänevät pisteet saamatta.
« Viimeksi muokattu: 14.01.2010 klo 17:09:23 kirjoittanut Rino »
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #368 : 17.01.2010 klo 10:06:05

Olen varma, että he siellä oleilevat kun 38. ottelu on pelattu vaikka vielä seuraavaltakin kierrokselta jäänevät pisteet saamatta.

Ja niinhän siinä sitten kävi, että ei toista suurista pystytty liigassa haastamaan.. 4-0 kertonee kaiken oleellisen pelistä.
Susi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Roma, Fingerpori & Kaisa Mäkäräinen


Vastaus #369 : 17.01.2010 klo 13:54:46

Joo, Barca oli oppinu läksynsä, maalipaikat omien laskujen mukaan peräti 10-1(Konen 2.jakson alussa itselleen luoma tilanne). Sevilla puolusti 1.jakson suht tasapainoisesti, mutta noin taitavaa ja pelinopeaa joukkuetta vastaan ei jaksanu pitää linjoja tiiviinä enää ekan takaiskun jälkeen. Ite ihmettelin vähä Jimenezin vaihtoja, Konko pelasi mielestäni kelvollisesti ,ja miksi syytää kentälle laitureita (Capel, Adriano), jos niille ei saa palloja ja puolustuspää näytti väsyneemmältä?
Kolmossija yhä Sevillalle todennäkönen, Valencia kovin haastaja.
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #370 : 17.01.2010 klo 17:19:17

Ja niinhän siinä sitten kävi, että ei toista suurista pystytty liigassa haastamaan.. 4-0 kertonee kaiken oleellisen pelistä.
Haastamiseen ei ollut mitään mahdollisuuksia, kun avauksessa on viisi avauksen tason pelaajaa. Tauolla ja sen jälkeen mukaan tulikin sitten kolme jollain tavalla avauksen miestä, vaikka näistäkin ainoastaan Adriano on ollut tällä kaudella jossain vaiheessa loistava (ennen loukkaantumistaan).

En tiedä, mistä toi Jimenezin paskahousutaktiikka juonsi, sillä olisi voinut Duscherin ja Adrianon avaukseenkin laittaa. Suurin ongelma oli kuitenkin keskikentällä, jossa Renaton, Zokoran ja Romaricin sijaan oli kaksi raakiletta/varamiestä, eikä Navasta peluutettu laidalla, ja kärjessä oli neloskärki. Penkkiä en nähnyt kokonaisuudessaan enkä jaksa tsekata. Onko Cupin matsi ensi viikolla vai mitä?

Koneelta nähtiin tällä kertaa poikkeuksellisesti pari kolme hyvää suoritusta, jotka nekin kusivat lopussa, kun säkä ei ollut kohdallaan.

Toivottavasti viimeistään helmikuussa aletaan taas nähdä parempaa jalkapalloa joukkueelta. Tääkin matsi ois ollu kiva katella, jos mukana olisi ollut kovempia yanareita. Niin ja se taisteluhan oli ihan hyvää siihen ekaan maaliin asti, ja Palop teki vielä senkin jälkeen upeita seivejä. Cupin ekaa matsiahan en nähnyt, enkä muista/tiedä, millä kokoonpanolla ja miten onnistuivat voittamaan. Paitsi että Barsahan taisi lähtä tohon vähän b-kokoonpanolla.
« Viimeksi muokattu: 17.01.2010 klo 17:21:38 kirjoittanut Fela Hutikuti »
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #371 : 17.01.2010 klo 18:04:11

En tiedä, mistä toi Jimenezin paskahousutaktiikka juonsi, sillä olisi voinut Duscherin ja Adrianon avaukseenkin laittaa. Suurin ongelma oli kuitenkin keskikentällä, jossa Renaton, Zokoran ja Romaricin sijaan oli kaksi raakiletta/varamiestä, eikä Navasta peluutettu laidalla, ja kärjessä oli neloskärki. Penkkiä en nähnyt kokonaisuudessaan enkä jaksa tsekata. Onko Cupin matsi ensi viikolla vai mitä?
En jaksanu kyllä itsekkään katsoa kokoonpanoa ja aika mielenkiintoiseltahan tuo näytti, varsinkin Stankevicius on täysin uusi tuttavuus (ilmeisesti joku uusi hankinta, hyvin olen perillä asioista :)).. Sampdoriasta näyttäs tulleen, kellään kaverista mitään tietoa??
Seuraava peli tosiaan cupin peli Deportivoa vastaan 20. päivä, joka osaltaan varmasti vaikuttanut peluuttamiseen. Nyt kaikki huomio vaan cupissa menestymiseen, kun mahdollisuuksia siinä vielä on.. Ylos
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #372 : 17.01.2010 klo 18:17:46

Lainaus
Nyt kaikki huomio vaan cupissa menestymiseen, kun mahdollisuuksia siinä vielä on..
No joo kyllä CL-sijoitus on sarjassa varmistettava. Vieraspeli Barcelonaa vastaan taisi olla kaikkein vähiten tärkeä sarjapeli, joten periaatteessa se sattui oikein hyvään rakoon. Vaikein paikka saada pisteitä ja kuitenkin vain samanarvoisia pisteitä kun esimerkiksi Xereziltä otettavat.

Taitaa olla nyt jälleen niin (kuten oli kaudella jolla oltiin hyvin lähellä mestaruutta Sevillan pelatessa finaalissa sekä copa del reyssä että UEFA:ssa), että Sevilla on ainoa espanjalainen joukkue, joka taistelee edelleen kolmella rintamalla. Tämän hetkisessä tilanteessa se on aika rankkaa, mutta kaikesta huolimatta kertonee kovaa kieltä joukkueen tasosta.

Hutikutille, että maailman parasta joukkuetta vastaan pelattiin kaikki kolme peliä kahden viikon sisään ressuilla kuten Arsenakkelit ja muut huippujoukkueet sanoisivat. Sevillan otteluohjelma on ollut tänä vuonna kovempi kuin kenelläkään muulla maailmassa ja edelleen jatkuu tiukkana 2 ottelun viikkotahtina. Hauskaa että jotkut puhuvat hyytymisestä...
« Viimeksi muokattu: 17.01.2010 klo 18:19:08 kirjoittanut Rino »
Mopsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sevilla FC


Vastaus #373 : 20.01.2010 klo 17:27:41

Olisko tällätä mitään avausta tämän iltaiseen? Onko taas luvassa noita yanareita Atleticosta vai mistä toi Barca pelin avaus nyt olikaan vedetty, kun tuntu ettei ollut puoliakaan kavereista ennen nähnyt :/ Kaippa se suunta kääntyy taas tästä, vaikka ei kyllä todellakaan ole helpoin vieraspeli tarjolla illalla, sitä voi vaikka udella Real Madridia symppaavilta vesseleiltä ;)
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #374 : 21.01.2010 klo 08:35:07

Cupissa tuntuu kulkevan. Ei näkyny janareita kentällä ja heti syntyy myös tulosta, melko suvereenit 0-3 vieraissa tietää hyvää jatkoa ajatellen.. Fabianon minuuteille vielä Ylos

 
Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 35
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa