FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
26.01.2026 klo 16:08:51 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 35
 
Kirjoittaja Aihe: Sevilla FC: Unai Emeryn johdolla kohti aikoja parempia  (Luettu 66340 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #400 : 09.02.2010 klo 09:17:52

ja Romaric-Zokora on ainoa säädyllinen keskikenttäpari jos nyt kahdella hyökkääjällä pelataan.
Noh, uskon siihen, että Zokora-Renato toimisi kanssa... ;)
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #401 : 10.02.2010 klo 20:32:11

Saa nähdä kumpi parivaljakko tänään kentälle heitetään, Marca ehdottaa Romaric-Zokora ja Renato siihen Fabianon alapuolella, mikä ei olis yhtään huono vaihtoehto. Toivottavasti nähdään vähän erilaista meininkiä kentällä kuin Zaragozaa vastaan. Ei semmosta rävellystä enää..
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #402 : 12.02.2010 klo 13:39:27

Sekavalla ja hallitsemattomalla esityksellä aukesi finaalipaikka kuninkaan kupin finaalissa, kun toinen ottelu hävittiin vain 1-0. Jälleen Palop oli maalinsa edessä kolossaalinen ja pelaa nyt sellaista jaksoa että huh huh. Jimenez tunnusti Getafen ollee pelillisesti huomattavasti parempi, he kuulemma olivat välierässä jättiläisiä ja Sevilla jotain muuta. Hyvä että on objektiivisuutta puheissa.

Onneksi Finaali pelataan vasta kolmen kuukauden kuluttua, vaikka tilalle tuleekin Mestareiden liigan neljännesvälierät. Ymmärtääkseni kun Sevilla ei pelaa CL:ää vielä ensi viikolla, on heillä pitkästä aikaa arkipelitön viikko. Tämä lepo tulee tarpeeseen, toivokaamme että tiukalla peliohjelmalla ja tietenkin lukuisilla poissaoloilla on ollut suuri merkitys ja nyt otteet alkaisivat paranemaan..

Alkuvuoden ohjelma on ollut tällainen, 12 ottelua kuudessa viikossa!
Lainaus
02-01-2010 22:00 Liga At. Madrid - Sevilla FC
05-01-2010 22:00 Copa del Rey FC Barcelona - Sevilla FC
09-01-2010 20:00 Liga Sevilla FC - Racing Club
13-01-2010 22:00 Copa del Rey Sevilla FC - FC Barcelona
16-01-2010 22:00 Liga FC Barcelona - Sevilla FC
20-01-2010 22:00 Copa del Rey RC Deportivo - Sevilla FC
23-01-2010 18:00 Liga Sevilla FC - UD Almería
27-01-2010 22:00 Copa del Rey Sevilla FC - RC Deportivo
31-01-2010 21:00 Liga Sevilla FC - Valencia CF
03-02-2010 00:00 Copa del Rey Sevilla FC - Getafe CF
07-02-2010 00:00 Liga Real Zaragoza - Sevilla FC
10-02-2010 22:00 Copa del Rey Getafe CF - Sevilla FC

Tästä eteenpäin ohjelma on seuraava. Viikonloppuna on seuraava sarjaottelu tällä kahden ottelun viikkotahdilla, mutta sen jälkeen on viikko väliä. CL-ottelun jälkeen on taas kolme sarjapeliä viikon välein, vaikkakin tässä saattaa olla joku harjoitusmaaotteluviikko mukana. Otteluruuhka siis alkaa helpottaa, seuraavissa 6 viikossa on 10 peliä.
Pelaajatilanne on huomattavasti parempi afrikkalaisten ja Fabianon osalta. Monet pelaajat ovat kylläkin varjojen mailla Adrianosta Kanoutéhen. Mielenkiintoista nähdä mitä tapahtuu ja mihin suuntaan peliesitykset kehittyvät.
Lainaus
14-02-2010   19:00   Liga   Sevilla FC - CA Osasuna   -
21-02-2010   00:00   Liga   RCD Mallorca - Sevilla FC   -
24-02-2010   18:30   Champions League   CSKA Moscú - Sevilla FC   -
28-02-2010   00:00   Liga   Sevilla FC - Athletic Club   -
07-03-2010   00:00   Liga   Real Madrid - Sevilla FC   -
14-03-2010   00:00   Liga   Sevilla FC - RC Deportivo   -
16-03-2010   20:45   Champions League   Sevilla FC - CSKA Moscú   -
21-03-2010   00:00   Liga   RCD Espanyol - Sevilla FC   -
24-03-2010   00:00   Liga   Sevilla FC - Xerez CD   -
28-03-2010   00:00   Liga   Villarreal CF - Sevilla FC   -
04-04-2010   00:00   Liga   Sevilla FC - CD Tenerife   -
11-04-2010   00:00   Liga   Málaga - Sevilla FC   -
14-04-2010   00:00   Liga   Valladolid - Sevilla FC   -
18-04-2010   00:00   Liga   Sevilla FC - Real Sporting   -
« Viimeksi muokattu: 12.02.2010 klo 13:43:21 kirjoittanut Rino »
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #403 : 12.02.2010 klo 19:42:04

Mikä on Sergio Sanchezin tilanne? Sydämen kanssa ollut ongelmia, mutta onko diagnoosista ja sairauslomasta mitään spesifiä tietoa?
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #404 : 13.02.2010 klo 19:24:04

öö ei kai mitään tarkempaa, kuin että hän on määräämättömän ajan liikuntakiellossa ja hänelle tehdään jatkotutkimuksia ja selvitetään esim. että onko vielä turvallista pelata jalkapalloa joskus. Ei ainakaan pelaa tällä kaudella ja minä epäilen että ura on ohi. Missään en ole nähnyt tarkempaa tietoa millaisista sydänongelmista hän kärsii.
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #405 : 21.02.2010 klo 13:40:19

Antaa voitto taas vähän uskoa paremmasta! Tärkeät kolme pistettä ja vielä ollaan mukana taistelussa kolmannesta sijasta Valencian kanssa.
Negredo jälleen punainen kortti, itse en tilannetta nähnyt, oliko ansaittu? ??? Enemmän harmittaa tuo Zokoran hölmöily... Molemmat sit huilailee seuraavan pelin.. Vaikuttaako muuten tuohon UCL peliin mitenkään punaiset kortit?

Ihme on jo Navasia ei nähdä kesällä Espanjan joukkueessa, on sen verran kovissa liekeissä tällä hetkellä! Fazio pelaillut viimesissä peleissä topparin paikalla loukkaantumishuolien takia.. Puolustus edelleen jatkuvasti pulassa, Palop onneks hoitaa. Kauniita maaleja kyllä nähtiin ja varsinkin Dragon vaparille iso Ylos
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #406 : 21.02.2010 klo 15:53:25

Negredon kortista ei löytynyt kuvamateriaalia ainakaan pikaisella haulla, mutta täysin ansaittu oli. Todella typerä ja täysin tarpeeton potku vastustajan jalkoväliin tilanteen ollessa jo periaatteessa ohi. Sinällään hieman outoa, että näitä pimenemisiä on ruvennut tulemaan nyt, kun peli kuitenkin kulkee ainakin maalien valossa alkukautta paremmin.. Sevillan onneksi tuomari paikkasi Negredon hölmöilyn antamalla heppoisesti punaisen myös Mallorcalle, tämän jälkeenhän peli oli käytännössä selvä. Ylivoimalla pelatessaan Mallorca olisi hyvinkin voinut tasata pisteet. Tällä kertaa siis ei hölmöilystä rankaisty, mutta jos Negredo jatkaa tuota toimintaansa, niin ennemmin tai myöhemmin seurauksena on varmasti useamman ottelun pelikielto. Zokoran punainen on tietysti vielä paljon isompi asia Sevillalle, mitat täyttävää korvaajaa ei oikein ole ja baskit tuskin ilmaiseksi pisteitä luovuttavat, vaikka Andaluciaan saapuvatkin kyläilemään.

Navasille vielä Ylos taso pysyy pelistä toiseen huikeana.
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #407 : 22.02.2010 klo 01:47:56

Ihme on jo Navasia ei nähdä kesällä Espanjan joukkueessa, on sen verran kovissa liekeissä tällä hetkellä! Fazio pelaillut viimesissä peleissä topparin paikalla loukkaantumishuolien takia.. Puolustus edelleen jatkuvasti pulassa, Palop onneks hoitaa. Kauniita maaleja kyllä nähtiin ja varsinkin Dragon vaparille iso Ylos
Periaatteessa, jos yhtään puhdasta oikeaa laituria kelpuutetaan mukaan, pitäisi Navasin olla lentokoneessa. Toki siitä jaksetaan heti muistuttaa, että Espanja ei pelaa siten, että käyttäisivät laitureita (samaan tyyliin kuin Sevilla), mutta olihan esim. viime kisoissa Cazorla, ja kyllähän Navas liikkuu aktiivisena myös puolustuksen avuksi. Vaan sitten on toki tarjolla myös Silva, joka voi pelata oikealla...Mutta uskotaan siihen, että Palatsin Keijukainen on mukana!
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #408 : 22.02.2010 klo 01:52:38

Kyllähän Navas kisakoneeseen tulee mukaan pääsemään, mikäli vaan itse siihen on valmis. Suurin estehän hänen kohdallaan on ollut koti-ikävä. Jokin aika sitten huhuttiin, että mies olisi tuosta pääsemässä eroon ja olisi valmis MM-kisoihin. Avaukseen varmaankaan ei ole asiaa, sillä siellä laidoilla pelaavat Silva ja Iniesta, mutta heti seuraavana voisi oikeastaan ollakin jo Navasin vuoro. Olisi vähän suoraviivaisempi laituri kyseessä. Kyllähän tuolla Espanjan ryhmässä noita laitureita on muutenkin aina mukana ollut; Mataa, Pabloa, Rieraa, Cazorlaa yms.. ja tämän kauden perusteella Navas on em. tyypeistä selvästi paras.
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #409 : 02.03.2010 klo 12:59:08

Viikonloppuna nihkeä 0-0 tasuri Athleticia vastaan, onneksi Valencia ei saanut pistettäkään niin vielä ollaan taistelussa mukana. Pisteestä saadaan kiittää jälleen Palopia, joka on kyllä aivan käsittämättömässä vireessä tällä hetkellä, täysin ohittamaton! Acostan paluulle Ylos vaikka hieman pimennossa olikin, läpiajoa lukuunottamatta ::) Oli kyllä jälleen todella turha punainen, tällä kertaa Romaric on huilivuorossa.. Fazio esittänyt yllättävänkin hyviä otteita viime peleissä ja vielä kun Konkokin on tekemässä paluuta niin saadaan vähän leveyttä sillekin osastolle. Kanoute ei oikein saanut itsestään kaikkea irti, Fabianoa ois kaipaillu kärkeen (ilmeisesti jotain rintakipuja ollut ja matkannut Brasiliaan hoidettavaksi). Seuraavasta pelistä luultavasti pisteitä turha odottaa, eli toivotaan että Valenciakin pupeltaisi!
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #410 : 13.03.2010 klo 22:39:13

Tärkeät pisteet jälleen jaossa, kun Sevilla kohtaa hetken kuluttua kotonaan Deportivon. Harmittavan, tosin täysin oikeutetun tappion jälkeen Madridista tilanne on yhä todella tasainen kärjen takana. Voitolla kurottas hieman eroa sekä Deporiin että Mallorcaan, joka otti aiemmin Getafelta kuokkaan. Huhujen mukaan tänään pelissä ovat mukana niin Fabiano kuin paluuta tekevä Squillacikin Ylos Marca tosin asettaa molemmat alustavasti penkille, toivotaan minuutteja varsinkin Fabianolle..
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #411 : 17.03.2010 klo 02:19:37

Eipä sit nähty yhtään vitun matsia mestareiden liigasta telkkarista tältä rupujoukkueelta...Ens kaudella taas Uefa cuppia ja haaveet kolmannesta sijasta. Valmentaja vaihtoon kesällä ja materiaalia leveämmäksi. Ai niin, pitää myydä pari tyyppiä.

Arvasin ku se vitun huora kävi sönköttää siinä koosteessa, että ihan varmana Sevilla tippuu. Vitun lutka saatana.

Tän takii en käy enää oikeissa tärkeissä matseissa, kuten Suomen karsintaotteluissa. Liian koville ottaa ja kontrolli karkaa.
ensijokolmas

Poissa Poissa


Vastaus #412 : 17.03.2010 klo 13:26:06

Oli muuten YLE:n koosteen perusteella Jesus Navas taas aika kovassa iskussa ja taisi rakentaa melkein jokaisen kotijoukkueen tilanteen ja syötto Perottin maalinkin. No eipä riittänyt tällä kertaa, mutta vähä semmoinen kutina, että eipä Sevillan rahkeet olisi kovin pitkälle muutenkaan riittäneet tänä vuonna, kun joukkue ilmeisesti käytti paukkunsa alkukaudesta.

Melko säälittäväksi jäi espanjalaisjoukkueiden panos tämänkin kauden sieniliigaan. Ensi kaudella sitten tähtensä kesällä myyvä Valencia, tasonsa UCL ratkaisupeleissä osoittanut Sevilla tai jopa tasoltaan Mestareidan liigan täysin riittämätön Mallorca/Depor/Athletic Bilbao tulee jatkamaan tätä sinällään espanjalaisen jalkapallon näkökulmasta surkuhupaisaa UCL-tarinaa, joka nyt on muutaman kauden ajan tässä jatkunut, olkoonkin että Barsa on kilpailussa hyvin pärjännyt. Real Madridilla toki voi olla sanansa sanottavana, mutta siihen nyt tuskin kannattaa alustavasti lähteä luottamaan.

Edit: Ja vähän tuolla liveseuranta topikissa jo ihmettelinkin miksi Pizjuan oli niin tyhjillään? Ei tuolla nyt kuitenkaan niin kauhean usein Mestareiden liigan jatkopelejä pelata, että luulisi kiinnostusta riittävän, vaikka eihän CSKA nyt mikään kaikkein mediaseksikkäin porukka olekkaan. Olivako liput yksinkertaisesti niin kalliita että porukka jäi mielummin baariin tai kotiin katsomaan ottelua? En nyt kuitenkaan muista edes Copa Del Reyn otteluissa nähneeni noin montaa tyhjää paikkaa, kuin eilen oli. Vai näinkö vain ihan väärin?
« Viimeksi muokattu: 17.03.2010 klo 13:39:03 kirjoittanut ensijokolmas »
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #413 : 17.03.2010 klo 14:06:00

tasonsa UCL ratkaisupeleissä osoittanut Sevilla

No periaatteessa olet oikeassa kun aina pudotaan, mutta eipä se Real Madridkaan ole samassa kisassa kummemmin pärjännyt, joten mikä heillä on potentiaalisempaa? Öö niin koomiset taloudelliset puitteet.
Jos aletaan Sevillan pupellukseen etsimään syitä, niin vähän tarkemmin pitää syynätä kuin antaa noin ylimalkainen kommentti. Kaikki kenelle tässä kolmen vuoden aikana on Euroopassa pudottu ovat olleet keskitasoisia euroseuroja. Pettymyshän tämä kevät kaikkinensa on ollut syystä tai toisesta, tämä ottelu ei linjasta mitenkään poikennut.
ensijokolmas

Poissa Poissa


Vastaus #414 : 17.03.2010 klo 14:28:13

No periaatteessa olet oikeassa kun aina pudotaan, mutta eipä se Real Madridkaan ole samassa kisassa kummemmin pärjännyt, joten mikä heillä on potentiaalisempaa? Öö niin koomiset taloudelliset puitteet.
Jos aletaan Sevillan pupellukseen etsimään syitä, niin vähän tarkemmin pitää syynätä kuin antaa noin ylimalkainen kommentti. Kaikki kenelle tässä kolmen vuoden aikana on Euroopassa pudottu ovat olleet keskitasoisia euroseuroja. Pettymyshän tämä kevät kaikkinensa on ollut syystä tai toisesta, tämä ottelu ei linjasta mitenkään poikennut.

No heitin tuon kommentin lähinnä korostaakseni pointtiani siinä, että ei espanjalaisjoukkueiden ensi kausikaan Mestareiden liigassa ennakkoon niin lupaavalta näytä. Tuskin Valenciakaan kaikki tähtiä myy ja varmasti UCL:ssa on nähty surkeampiakin joukkueita kuin esimerkiksi Depor tai Athletic, mutta hieman karrikoiden totuus on aika pitkälti tuo mitä aiemmin sanoin. Eihän Sevilla nyt käyttännössä olekkaan pelannut kuin neljä ratkaisuottelua Mestareiden liigassa (neljännesvälierät 2008 Fenerbahcea ja nyt siis CSKA:ta vastaan) yhteensä ja niistäkin peleistä se on saanut kahdesta vähintään tyydyttävän tuloksen, vaikkakin otteluparit ovat lopulta vastustajan eduksi kääntyneet. Lohko-otteluthan ovat menneet sitten huomattavasti paremmin.  

Ongelmana näkisin lähinnä sen, että espanjalaisjoukkueiden on ollut hirveän vaikea pelata montaa hyvää kautta putkeen ja säilyttää tasonsa siten, että hyvää jälkeä syntyisi myös Euroopassa. Ihan viime kausilta voidaan poimia esimerkkeinä Real Betis, Osasuna ja Atletico Madrid, joiden UCL-paikoille johtanutta kautta on sitten seurannut surkeampi kausi, joka on väkisinkin näkynyt myös Mestareiden liigassa. Myös Juande Ramosin paras Sevilla olisi luultavasti ollut aika helvetin kova sana myös Mestareiden liigassa, sääli vain että joukkue ei tuolloin tuota kilpailua pelannut.

E: Mutta tämä kaikki siis hieman OT eli en nyt varsinaisesti pelkästään Sevillasta puhunut.
« Viimeksi muokattu: 17.03.2010 klo 14:31:39 kirjoittanut ensijokolmas »
Huppoe

Poissa Poissa


Vastaus #415 : 20.03.2010 klo 15:28:27

Sergio Sanchez matkustaa sydänleikkaukseen pelastakseen uransa.

http://yle.fi/urheilu/lajit/jalkapallo/ulkomaat/2010/03/sevillan_puolustaja_sydanleikkaukseen_1545985.html

Toivottavasti nuori puolustaja nähdään vielä pelikentillä.
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #416 : 21.03.2010 klo 01:18:31

Huono vire jatkuu. Jimenezin taktiikat vaikuttavat aseettomilta, mutta ehkä suurempi ongelma on matskun puute. Heikkoja lenkkejä ei saisi olla kentällä, ja esim. tänään sellaisia olivat sekavan kauden pelannut Duscher, loukkaantumisten takia pelituntumaa vasta uudelleen hakevat topparit, ja kehnon kevään pelannut Kanoute, joka ei sitten edes päässyt nauttimaan Navasin syötöistä, kun mies loukkaantui. Eli kyllä tuo palapeli on aika rikki.

Perotti ja Zokora olivat kentällä aktiivisimpia, Adriano ja Navarro ok, Palop teki minkä pystyi.

Edelleen 4. sarjassa (huomenna toki ehkä viides tai kuudes), mikä jaksaa ihmetyttää. Mutta jos ei ala voittoja tulla, väkisinkin sijoitus tippuu. Nyt sitten odotellaan, tuliko Navasille pitempi loma.

Alkukauden kunnossa ja vireessä olleesta kokoonpanosta on muisto vain:

Palop
Konko/Adriano-Squillaci-Escude-Navarro/Adriano
Zokora-Renato/Romaric
Navas-Kanoute/Renato/Fabiano/Negredo-Perotti
Kanoute/Fabu/Negredo

Jopa Lolo ja Fazio pelasivat alkukaudesta jotkut hyvät ja voitokkaat pelit, samoin Capel on onnistunut joissain matseissa, ehkä tosin vasta pitemmällä kautta. Jossain vaiheessa hyvän alun jälkeen alkoi tulla niitä hölmöjä punaisia, sitten sairastupa alkoi täyttyä jengistä. Avauksessa nähtiin mm. Kone, jolla oli itseluottamus täysin kadoksissa, eikä saanut lopulta maalin maaliakaan tehtyä. Liettuasta (heh) jouduttiin hommaamaan varapakki, joka ei ole ollut katastrofi laidalla, mutta ei mikään velhokaan hyökkäyspäähän, eikä pärjännyt topparina, jolla paikalla myös joutui pelaamaan.

Kyllä toi älytön kato taitaa olla se suurin syy, vaikka Jimenez ei olekaan maailman paras valmentaja. Parhaimmillaan matsku riittäisi hurmioituneeseen hyökkäyspeliin, sillä onhan sitäkin nähty. Ei toki samanlaiseen, kuin Ramosin aikana, kun oli Dani Alveskin mukana. Nyt se ei vaan riitä, eikä varmasti uskalleta liikaa kokeillakaan, ettei reppu repeä täysin.

Voisiko Jimenez kuitenkin jatkaa kakkosjoukkueen valmentajana, jos kenkää tulee? ;)
Eki83

Poissa Poissa


Vastaus #417 : 21.03.2010 klo 16:15:09

Väsynyttä ja raskastahan tuo pelaaminen tällä hetkellä on. Kahden pelin viikkotahdilla vedetty lähes koko ajan eikä Sevillan muutenkin loukkaantumisten runtelema materiaali ole tuollaista kestänyt. Turha tuossa nyt minkään Ramosin hullunrohkean juoksupelin perään on huudella, sen toteuttamiseen virta ei ainakaan olisi riittänyt. Peluutuksen perusteella pokaalin voittaminen Copa del Reysta taitaa olla muutenkin kauden päätavoite ja sehän voidaan vielä saavuttaa kunhan saadaan joukkue vähän parempaan tikkiin kauden loppuun mennessä.

Eipä sillä, että Manolokaan mitään päänsilittelyjä kaipaisi. Jonkunlaista henkeä kaipaisi joukkueeseen, mutta tällä hetkellä meno on varsin virkamiesmäistä puurtamista ja aika mielikuvituksetontakin. Nykykuntoisen Freddy Kanouten peluuttaminen yksinäisenä kärkenä on lähinnä vitsi. Melko selvää on jo, ettei mies enää ensi kaudella valmenna Sevillaa. Tuskin siellä silti rahahuora-Ramosiakaan nähdään, vaikka herra työttömänä onkin tällä hetkellä.

Pelaamateriaali kaipaisi ainakin keskikentälle pelintekotaitoista ukkoa, uutta kärkeä, topparia ja oikeaa pakkia. Tällä hetkellä materiaalin jakauma tuntuisi olevan suunnilleen tällainen:

Tähdet: Palop, Navas
Onnistujat: Zokora, Perotti, Adriano
Ok tasolla: Navarro, Squillaci, Fabiano, Negredo, Fazio, Drago, Konko, Varas
Pettymykset: Kanoute, Renato, Romaric, Capel, Escude, Stankevicius
Taso ei riitä: Lolo, Duscher
Ei arviota: Acosta, Sergio Sanchez

León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #418 : 21.03.2010 klo 18:01:14

Mä pudottaisin ehkä vielä Negredon tuonne pettymysten puolelle, välillä mies pelaa ihan hyvällä tasolla, mutta vastapainoksi tulee sitten järkyttäviä kilahduksia ja useamman pelin alisuorittamista. Tuolla rahalla voisi toivoa saavansa hieman parempaa.

Itse Sevillan pelistä vielä sen verran, että vaikka nyt näyttääkin huonolta, niin kauden päättyessä saldo voi hyvinkin olla +merkkinen. Copa del reyn voitto on täysin omissa käsissä, La ligan 4. sija on myös minun papereissani Sevillan (johtuen toki enemmän takaa tulevien tasosta..) ja lohkovoittoa UCL:ssä voidaan myös pitää hyvänä suorituksena, vaikkakin loppu tuolle taipaleelle oli suoraan sanottuna nolo. Eli Copa+UCL-paikka= käytännössä maksimi, mihin tällä materiaalilla on Espanjassa käytännössä mahdollista päästä. Venäläisten pieksämistä olisi vielä toki toivonut, mutta eiköhän se seinä olisi joka tapauksessa tullut vastaan ennen Bernabeuta.

Väsynyt ja raskas kuvaa silti mainiosti joukkueen peliä tällä hetkellä ja suunnan olisikin pikku hiljaa muututtava, jos jotain tällä kaudella halutaan vielä saavuttaa.
Amado Guevara

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #419 : 21.03.2010 klo 21:09:40

Mites osaako joku viisaampi kertoa, mistä saisi hankittua liput 9.5. (?) pelattavaan Sevilla vs Barcelona matsiin? Pystyykö netistä mistään hankkimaan lippuja? Saako lippuja luukulta vai myydäänkö peli loppuun (itse olettaisin näin)? Ja jos ei lippuja mistään muualta saa niin paljonkohan suunnilleen joutuisi maksamaan mustan pörssin lipuista? Pahoittelen kysymysten suurta määrää, mutta mulla ei aukea kunnolla noi La Ligan viralliset sivut ja toisaalta ei tuo espanjan kielikään alkeita enempää ole hallussa.
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #420 : 22.03.2010 klo 13:45:47

Jeesus on loukkaantunut kuukauden päivät ja pahalta tämä näyttää kaikin puolin. Jimenez kertoi eroavansa kauden jälkeen.

https://secure.sevillafc.es/taquilla/ Tuolta saa lippuja ostettua, maksetut liput noudetaan stadionilta passia vastaan. Alareunassa lukee mihin otteluun lippuja myydään ja sen alla nappula jota painamalla pääsee ostamaan. Aika kankea systeemi näyttäisi olevan, kun lippuja ei ole myytävänä kuin seuraavaan kotipeliin. En ole käyttänyt systeemiä, mutta eiköhän se toimi kun siellä kerran on olemassa.
Jos on paikanpäällä edeltävinä arkipäivinä niin paras tapa lienee käydä ostamassa stadionilta.
Perus mustanpörssinkauppiaita varmasti pelipäivänä hengailee stadikan liepeillä, hinnat riippuvat siitä onko ottelu loppuunmyyty ja kuinka lähellä ottelun alkua ollaan. Kannattaa siis katsoa mitä liput virallisesti maksavat ja sitten mustapörssimiehiltä ehdottomasti tinkiä kunnolla lähelle tätä. Varsinkin jos ottelun alku on käsillä he haluavat päästä lipuistaan eroon vaikka halvalla.
Amado Guevara

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #421 : 23.03.2010 klo 09:24:43

Kiitos paljon informaatiosta! Valitettavasti en ole paikan päällä edeltävinä arkipäivinä, olen 3.5.-13.5. välisenä aikana Fuengirolassa, mutta koska Malagalla on tuolla kierroksella vierasottelu niin Sevilla on lähin paikka, missä pelin voisi nähdä.

En tiedä mikä mättää, mutta mulla ei ilmeisesti aukea tuokaan sivusto kunnolla?Tuohon tulee näkyviin alhaalle teksti "ACCESO AL SERVICIO, Seleccione la opción que desee." Eli jotain "valitse haluamasi vaihtoehto" mutta mitään valikkoa tms. mistä voisi valita jotakin, niin ei tule näkyviin :o
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #422 : 23.03.2010 klo 11:28:31

Tuohon tulee näkyviin alhaalle teksti "ACCESO AL SERVICIO, Seleccione la opción que desee." Eli jotain "valitse haluamasi vaihtoehto" mutta mitään valikkoa tms. mistä voisi valita jotakin, niin ei tule näkyviin :o

Siitä vain painetaan sitä nappia jossa lukee ACCESO AL SERVICIO, mutta nyt se näyttäisi olevan "disabled", eikä mihinkään otteluun ole nettilippuja saatavissa. Eilen tai toissapäivänä vielä nappi oli käytössä ja sen päällä luki ainoa ottelu johon lippuja oli myynnissä, eli tämän päiväinen Sevilla-Xerez. Sivua täytyy tarkkailla lähempänä Barca-ottelua, jotta on hållilla kun liput ovat myynnissä.

Tänään siis taas pelataan, katsotaan onko sarjajumbostakin hakemaan pisteet Nervionista...
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #423 : 23.03.2010 klo 15:36:18

Kiitos paljon informaatiosta! Valitettavasti en ole paikan päällä edeltävinä arkipäivinä, olen 3.5.-13.5. välisenä aikana Fuengirolassa, mutta koska Malagalla on tuolla kierroksella vierasottelu niin Sevilla on lähin paikka, missä pelin voisi nähdä.
Samana viikonloppuna on muuten peli myös Real Betisillä, jos kiinnostaa? Tuskin vetää vertoja Sevilla-Barça matsille, mutta aikataulun natsatessa varmasti näkemisen arvoinen matsi tuokin, eikä varmasti hinnalla pilattu..
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #424 : 24.03.2010 klo 01:12:47

Sentään jo vähän nauratti toi räpeltäminen lopussa. Pakko alkaa pelaamaan paremmin, tai pinnoja ei ole liiemmin jaossa loppukaudella.

Ehkä kuitenkin peli, josta ei voi syyttää Jimeneziä juuri mitenkään. Sevillalla oli paikkoja, ja mahdollisuus luoda parempia paikkoja, mutta henkilökohtainen osaaminen ei tällä hetkellä riitä siihen. Mutta tää oli Xerez, ja yhtään vahvempia joukkueita vastaan olisi Sevilla ollut varmasti enemmän kusessa. Lopun maali oli vain kohtalon ivaa, ja Xerezille palkinto siitä, että jaksoivat yrittää loppuun. Pitkin peliä Sevillalta kuitenkin nähtiin puolustuspäässäkin kelpo suorituksia. Yksi herpaantuminen, ja se siitä.

Adriano jaksaa yrittää. Renatolta hyvä tsemppi molempiin suuntiin, vaikka onnistumisia ei tullutkaan hyökkäyssuuntaan. Romaric toi monesti järkeä peliin, ja pystyi antamaan niitä ovelia syöttöjä eli ehkei olisi kannattanut vaihtaa pois. Kanoutelta hyvä se syöttö Adrianolle, josta tuli pilkku, ja maali kuin maali pilkusta. Muilta hyviä ja huonoja suorituksia. Paitsi Palopia ei voi taaskaan syyttää. Mahtanee miestä vituttaa.

Noin muuten, tuntuu, että hyökkääjillä vain pallot pomppivat, eikä mistään saada oikein jaettua eteenpäin tai lauottua lähempää. Eikä ole tarjoilukaan kummempaa.

Nyt se tulee vain olemaan vieläkin huonompaa, kun sekä Navas, Perotti että Capel ovat loukkaantuneina. Kaikki on oikeastaan Adrianon varassa, ja let's face it: ei mies pysty koko peliä molemmilla laidoilla dominoimaan, vaikka onkin kelpo tason pelaaja tuossa ringissä.

Zokorakin loukkaantui. Surkuhupaisaahan tämä on. Viimeistään nyt Jimenezin pitää keksiä jotain ihan muuta, ehkä luopua laidoista Sevillan tärkeimpänä osa-alueena hetkeksi, kunnes saadaan lisää laitureita terveiksi. Navarro ja Adriano nousemaan pakin paikoilta, ja vahva kolmen miehen keskustan tukkiva keskikenttä. Tai jotain muuta, millä saadaan estettyä vastahyökkäykset ja otettua keskikenttä haltuun.

Toivotaan nyt hetkeksi niitä tasureita kovia vastaan ja vaikka 1-0 voittoja pilkuista heikompia vastaan, jotta ei ihan heitetä hienoa syksyä kaatopaikalle.

 
Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 35
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa