FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
27.01.2026 klo 22:00:55 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 18 [19] 20 ... 35
 
Kirjoittaja Aihe: Sevilla FC: Unai Emeryn johdolla kohti aikoja parempia  (Luettu 66343 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #450 : 06.05.2010 klo 09:52:39

Tuli yhtäkkiä ajatus, että oiskohan hyvä peluuttaa Adrianoa Alvesia vastaan. Mies osaa sekä puolustaa että hyökätä, ja tuntee toki Alvesin temput. Navarron pitäis sit ottaa Messi Zokoran kanssa, ja vielä pitäis Xavi saada kuriin.
Mikäs Navarron terveystilanne tällä hetkellä on? Loukkaantuminen edellisessä pelissä? Ei ollut ainakaan eilen penkillä ja saa nähdä kuntoutuuko viikonlopun peliin. Vai liekkö sitten vain lepuuttamista... Helppoa tuo Xavin ja Messin kuriin saaminen ei tule olemaan ja sen takia vois peliin lähteä yhdellä kärjellä, että saatas vähän apuja keskikentälle.
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #451 : 06.05.2010 klo 23:07:49

http://www.goal.com/en/news/12/spain/2010/05/04/1907625/sevillas-fernando-navarro-sidelined-for-rest-of-season

3 viikkoa ainakin = loppukausi. Adrianolle hommia, eikä se välttämättä oo huono asia. Hyvinhän mies on pelannut suunnilleen koko kauden.

Kunhan joku toppari ois kunnossa Escuden lisäksi. Cala ehkä? Konkon näkis mieluummin oikealla, Stankea ei kuin vaihtomiehenä.

Murinjomainen 4-3-3, jossa Navas ja Capel estää laitapakkien nousut ylhäällä. Siihen alle sit kolmen miehen keskikenttä rouhimaan ;)
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #452 : 08.05.2010 klo 12:11:44

Sevilla FC - Fc Barcelona

Palop, Javi Varas, Stankevicius, konko, Squillaci, Escudé, Fazio, Adriano, Zokora, Renato, Lolo, Romaric, Jesús Navas, Diego Capel, José Carlos, Negredo, Luis Fabiano y Kanouté

Pitkästä aikaa tunnen ottelunodotuksen intoa. Voihan olla, että turpiin tulee pahasti kun Sevilla ei osaa eikä halua asettaa bussia poikittain. Sevillalla on kuitenkin kyky tehdä pahaa jälkeä kaikkia vastaan. Nimet listalla näyttävät hyviltä, vaikkakin Squillacin ja Fabianon päivän kunto on iso arvoitus, pelaavatko edes kumpikaan. Miksihän Perotti on sivussa? Acosta pelasi taas yhden ottelun ja nyt ei nimeä näy. Koko kausi on ollut arvoituksellista loukkaantumista hänellä.
« Viimeksi muokattu: 08.05.2010 klo 12:18:18 kirjoittanut Rino »
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #453 : 08.05.2010 klo 13:07:01

Acosta pelasi taas yhden ottelun ja nyt ei nimeä näy. Koko kausi on ollut arvoituksellista loukkaantumista hänellä.
Sevillan kotisivuilta bongattua: http://www.sevillafc.es/_www/actualidad.php?op=not&id=17309
Eli Acosta ei luultavasti tulee enää tällä kaudella pelaamaan :(
Jos ei Squillacia vielä nähdä Escuden parina niin näkisin parhaimpana vaihtoehtona Fazion, joka viime pelin nukahduksesta huolimatta on onnistunut melko hyvin topparin tontilla. Konko ja Adriano sitten laidoilla..
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #454 : 08.05.2010 klo 23:22:56

Alussa puuttu munat ja pelkäsivät. Tokalla sitten uskalsivat. Toki siinä vaiheessa peli oli jo 0-3.
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #455 : 09.05.2010 klo 15:36:10

Harmi että Konko missaa vikan pelin. Ok, eilen barsa takoi kolme maalia ekalla puoliajalla, mutta kyllä toi on mun mielestä hyvä laitapakki molempiin suuntiin. Jos saisi ensi kaudeksi viimeinkin sen ehjän kauden. Tämänkin kauden alussa näytti taas niin lupaavalta, sitten loukkaantui.

Squillaci näyttäis olevan pikku hiljaa kunnossa. Väittäisin vakavalla naamalla, että suuri osa Sevillan puolustuksen pitävyydestä mureni kun mies loukkaantui kesken kauden. Escuden kanssa hyvä pari. Samassa lauseessa pakko todeta, että vaikka Dragon ollessa kentällä monesti omissa soi, kyllä mies on taistelija. Lisäksi antoi monta syöttöä hyvistä vapareista.

Mukana kitkutellaan! UCL-paikka haarukassa, ja rohkealla hyvällä pelillä homma omissa käsissä. Senhän näkee sitten, millainen tiimi sieltä tulee karsinnoissa vastaan, mutta tuossakin on sitten vielä mahdollisuus jatkaa edes eurooppaliigassa.

Mallorcalle sinänsä support. Jotain kuitenkin Sevillan tämän hetkisestä suoritustasosta kertoo, että tällaisenkin hurlumhei-kauden jälkeen sijalla neljä ennen viimeistä kierrosta. Tässä on kuitenkin jo useampi vuosi menty sijoilla 3-5, ja se kolmas sijahan tuli vasta viime vuonna.

Vieläkään ei siis floppaa, vaikka toki kesällä taas painiskellaan ristiriitojen (ja välttämättömyyksien) kanssa: pitääkö joku myydä, jotta saadaan rahaa, ja saadaanko rinkiä levennettyä laadukkailla pelaajilla, jotta ei taas loukkaantumisten takia jouduta ongelmiin ensi kaudellakin, ja viimeistään silloin menetetä mahista haastaa isompia. Onneksi Navas ei varmaan tule lähtemään koti-ikävä juttunsa takia. Loistava kausi, paras tähän mennessä. Lopulta kärkimiehetkin takoivat sen kymmenen maalia mieheen, ei ihan katastrofi.

Ketä se Zaragoza osti talvitauolla? Heistä mallia. (Saattoivat toki olla lainoja, mut so not)
« Viimeksi muokattu: 09.05.2010 klo 15:37:29 kirjoittanut Fela Hutikuti »
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #456 : 16.05.2010 klo 00:53:14

Nii ja Stankevicius: cupin matsissa vielä penkille, jos Konko voi pelata, ja sit kiitos ja näkemiin. Ei todellakaan mikään maailman paskin pelaaja, mutta tänäänkin ne kaks vastustajan maalia tuli vähän niinkuin miehen nenän edestä. Eli mieluummin joku vähän tasokkaampi (etenkin hyökkäyspäähän luovempi) tilalle (Konkon varamieheksi), ja tälle miehelle tulevaisuus jossain vähän heikomman tason tiimissä, ehkä vähän eri sarjassakin. Ja miehen tilalle vaihdettu pelaajahan sen voittomaalinkin sit teki.

Kiitos nyt kuitenkin niistä muutamista hyvistäkin otteista, jotka osaltaan saattoivat tuoda tämän lopputuloksen.
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #457 : 16.05.2010 klo 01:41:22

Yritetääs jotain numeroitakin viä (asteikko 10-4):

Palop: 9+

Monia superseivejä, teki monesti mitä pystyi, monesti enemmän. Pari mokaa kuitenkin tärkeissä paikoissa, eikä ehkä ihan niin älytön kuin viime vuonna(?) tai joskus vielä aikasemmin. Ehkä 9 ½

Varas: 8

Muistaakseni ihan jees niissä missä pelasi, mutta Palopin hanskat on isot.

Konko: 8

Hyvä alku ja loppu, välissä ei valitettavasti pelannu. Pystyy hyviin suorituksiin ylöspäin. Toivotaan sitä ehjää kautta.

Squillaci: 8 ½

Nousi alkukauden kuluessa jopa johtavaksi hahmoksi. Pitkähkö loukkaantuminen näkyi joukkueen tuloksissa.

Escude: 8+

Tarvitsee esim. kunnossa olevan Squillacin rinnalleen, mutta taisteli niin hienosti, ettei voi useistakin virheistä liikaa sakottaa.

Drago: 8+

Vaikka omissa soi monesti, ja teki jopa parit omat, oli monesti viimeinen lukko, ja loppukaudesta antoi hienoja vapareita, joista pelejä ratkaisseita maaleja.

Fazio: 7 ½

Rikkonainen kausi. Liian vähän pelejä, joskaan ei liikaa kehnoja suorituksia.

Fernando Navarro: 8-

Peruspakeista, jos Stankea ei lasketa, huonoin arvosana. Plussaa, että säilyi ehjänä lähes koko kauden. Muuten pieni pettymys. Tuntu olevan välillä ongelmissa.

Stanke: 6 ½

Hätähankinta, joka ei ollut katastrofi, mutta oli välillä pahoissa vaikeuksissa vikkelien pelaajien kanssa. Hyökkäyspäähän avut olemattomia, lukuunottamatta pitkiä heittoja. Kesot aivan luokattomia.

Juan Cala: 8

Keväällä suht hyviä esityksiä, ja parit maalit.

Jesus Navas: 10-

Lähes täydellinen kausi. Rakensi niin vitusti maalipaikkoja, jatkuvasti aiheutti vaikeuksia, kun sai pallon. Jne. Muutaman pelin joutui huilaamaan keväällä, ja se näkyi tuloksissa.

Luis Fabiano: 9

Loppujen lopuksi liuta maaleja. Jonkin verran loukkaantumiset sotki.

Kanoute: 9-

Voidaan sanoa lopussa nousseen taas tasolleen. Välillä oli hetken hukassa, joukkueen myötä.

Negredo: 8-

Paransi taas lopussa, mutta aivan liikaa turhia kortteja, ja välissä jotain muutakin kiukuttelua, vaivaannuttavia filmejä ym. Negatiiviset puolet kun sais pois, niin huh huh, voi tulla kovaa jälkeä.

Perotti: 9+

Todella hieno tulokaskausi. Loukkaantuminen keväällä tuli harmilliseen paikkaan.

Capel: 8+

Etenkin keväällä paransi huomattavasti.

Adriano: 9

Yleismies jantunen laidoilla, hyökkäyksessä ja puolustuksessa. Ei ehkä aina onnistunut joka tilanteessa, mutta teki paljon, mitä muut eivät.

Zokora: 9+

Vaikkei ehkä aina anna maagisia syöttöjä, juoksee niin vitusti, eikä jätä tilanteita kesken. Kunnossa ollessaan elintärkeä.

Lolo: 7 ½

Ei tee paljoa hyökkäyssuuntaan, mutta välillä, siis todella harvoin, yllättää siinäkin. Puolustuksessa rappasi paljon.

Romaric: 7+

Harmillisen rikkonainen kausi. Ei kuitenkaan muistu mitään katastrofeja mieleen. Ei vaan päässy kiitoon missään vaiheessa.

Renato: 8

Suunnilleen ainoa pelintekijä tottakai Navasin ja (kunnossa olevan) Romaricin lisäksi. Osaa myös puolustaa. Viime kausi oli parempi, mutta tääkin oli kohtalainen. Ehkä arvosana vois olla korkeempi.

Lautaro Acosta: 7+

Pelasi niin vähän. Ois hauska nähä, mihin pystyis kunnossa ollessaan. Aina ihan pirteä, kun pelas.

Luna: 7+

Plussa voitosta, eikä mikään surkea esitys muutenkaan, mutta yks peli siis.

Rodri: 8

Täys kymppi yhestä vajaasta pelistä toki, kun kerran ratkasee UCL-paikan.

Valiente: 7+

Vähän sama ku Luna, aiemmin yks tai kaks peliä.

Sergio Sanchez: 7 ½

Valitettavasti kävi niinkuin kävi. Alotti kai ihan ok, ja odotuksiahan oli.

Jose Carlos: 8-

Köykänen ku mikä, eikä kauheen nopea kai. Teki kuitenkin jonkun ratkasevan maalin, ainakin sen hienon vaparimaalin. Paljon kehityttävä, jos aikoo olla varteenotettava laituri.

Duscher: 7+

Paha pettymys, toisaalta Zokora vei paikan jne. Parit typerät punaset. Parissa pelissä kuitenkin tais olla mies paikallaan. Loppukaudesta ei vaan enää ees muistanu, että mies ois kokoonpanossa.

Carreno: ?

Tekikös tää ny mitään? Varmaan jonkun voittomaalin...

Kone: 6 ½

Valitettavasti Sevillassa se ketsuppipullo ei auennu, eikä lainalle päästäminen harmita. Toivoisin onnea jossain muualla. Sevilla tarvitsee Fabun, Kanouten ja Negredon tasoisia maalintekijöitä, sitten kun he joskus lopettavat Sevillassa.

Jimenez: 8-

Ei se paska suoritus ollu. Loukkaantumisia tuli liikaa. Ei kuitenkaan saanu joukkuetta hyökkäämään kuten Ramos, ja kyllä se on nähty, että siihen edelleen pystytään. Mutta toki siinä vaiheessa kun alkoi potkut uhata, oli kalustokin täysin ruvella. Vois palata kakkostiimiin...

Alvarez: 9-

Pelasti UCL-paikan. Kuitenkin liikaa varmistelua, jotta viittisi hänellekään toivoa jatkoa. Ellei sitten lähtisi pelauttamaan ensi kaudesta tyrmäävän rohkeaa hyökkäävää peliä. En usko, että näin tapahtuisi.

Kyllä ainakin mä oisin nyt aika avoin sille, että saatais joku ulkopuolinen laatuvalmentaja kehiin. Blanc ois unelma, ja ehkä se vaan sellaseks jääkin. Kuhan ei mitään vittunaamaa.

Joku saatto jäädä listasta, tsori.
El Conejo

Poissa Poissa


Vastaus #458 : 16.05.2010 klo 16:08:36

Stankeviciuksen heitot oli kyllä käsittämättömän pitkiä, älkää unohtako sitä! Näytti komeilta Sanchez Pizjuanin piippuhyllyltäkin :)
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #459 : 16.05.2010 klo 22:11:54

Kyllä ainakin mä oisin nyt aika avoin sille, että saatais joku ulkopuolinen laatuvalmentaja kehiin. Blanc ois unelma, ja ehkä se vaan sellaseks jääkin. Kuhan ei mitään vittunaamaa.
Blanc ilmeisesti nimitetty Ranskan maajoukkueen päävalmentajaksi heti MM-kisojen päättymisen jälkeen, joten eipä taideta Blancia Sevillassa nähdä.
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #460 : 17.05.2010 klo 18:48:05

Kaikkeen kyllä lähes sama. Itse kaipailisin tuohon Zokoran viereen jonkun, joka oikeesti osais pyörittää peliä ja antaa niitä viimesiä ratkaisevia syöttöjä Navasin ohella. Romaric ja Renato ei sillä saralla ole missään vaiheessa vakuuttanut, loukkaantumisia toki ollut mutta silti. Duscher kentälle tullessaan kyllä rouhi ihan kiitettävästi ja osaa ottaa kortteja... Joko ens kaudeks saatas Acosta liekkeihin ;)

Puolustus näyttää kunnossa ollessaan melko hyvältä, vaikka kieltämättä välillä meno oli melko hirveetä kun äijiä oli sairastuvalla. Kaikki Stankeviciusta lukuunottamatta ehdottomasti jatkoon. Onkos Sanchezista kuulunu mitään uutta, joutuuko lopettamaan uran kokonaan? Nuoria vaan rohkeesti kehiin ensi kaudella! Palop ehdoton ykkösveska jatkaessaan vaikka Varas vakuuttikin pelaamissaan peleissä. Toivotaan nyt, että Fabiano jäisi vielä ensi kaudeksi Sevillaan. Melko epätodennäköistä se tulee kuitenkin olemaan. Negredo oli melko huono vaikka maaleja tekikin lopulta ihan mukavasti. Ensi kaudeksi vielä toki mahdollisuus annettava.

Keskiviikkona mahdollista hakea vielä yksi sulka hattuun cupin finaalista. Fabiano tosin karkasi ennen sitä Brasiliaan hoitaamaan itseään.
e. Riittää tosin kun Negredo on pelikelpoinen.
« Viimeksi muokattu: 18.05.2010 klo 21:38:54 kirjoittanut joner- »
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #461 : 19.05.2010 klo 11:03:51

Vaikka ottelusta ei Suomimediassa mainita, niin kyseessä on kuitenkin jalkapallojuhla. Tänään Sevilla voi ottaa itselleen pokaalin tältäkin kaudelta, varmasti on luvassa hieno ottelu! Paikalla on enemmän atléticofaneja, mutta koko Espanjan halki on matkannut paljon sevillistojakin. Myös Javi Navarro matkusti paikalle joukkueen mukana, pukeutuneena yhtenäiseen asuun kuin yksi pelaajista. Sevillistat ovat kiimassa! Tässä nyt kun asiaa ajattelen niin en voi tajuta miksi en ole ostanut lentoja Barcelonaan. Tänään vasta iski tällainen ärsyttävä tunne.



Sevilla saa otteluun hyvän kokoonpanon, sillä ainoastaan Fabsukka on poissa ehdottomista eturivin pelaajista. Saa nähdä miten joukkue pelaa, itse arvelisin että kaksi kärkeä Fredi-Negredo ja keskikentällä Zokora-Renato. Zokora sai kuulemma Svennikseltä ja Drogbalta luvan osallistua tähän otteluun. Laidoilta siis tullaan ja kaksi kärkeä tarkoittaa että ottelusta ei tule kyttäämistä missään tapauksessa Sevillan puolelta. Uskon voittoon hyvin vahvasti.
John Rambo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen seksikkäin


Vastaus #462 : 21.05.2010 klo 01:18:14

Vittumaisille mustalaisillehan se voitto tällä kertaa karkasi, kenties aivan ansaitusti ottelutapahtumiin nähden, toisaalta edelleen vituttaa varsinkin luokatomalla tasolla ollut erikoistilanteiden hyödyntäminen... Birisin mosaiikki oli kyllä upea, mutta niin oli Atletín överikin kun sen näin jälkikäteen kuvista bongasi. Jos kuuntelette vaikkapa tämän klipin ääntä yleisöstä, voitaisiin toki myös kyseenalaistaa kumpiko ottelun todella voitti. Vinkkinä kerrottakoon, että se campeones, campeones lähti nimenomaan eteläpäädyn rojiblancoilta ;)

http://www.youtube.com/watch?v=y4-sshhlwxI&feature=related

Onnittelut kuitenkin puta sevillalle.
« Viimeksi muokattu: 21.05.2010 klo 01:20:51 kirjoittanut John Rambo »
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #463 : 21.05.2010 klo 11:20:12

Eikö se ainoa mustalainen itke tuossa Perean olkaa vasten alimmassa kuvassa? Stadionin tunnelma oli tv-kuvan välityksellä infernaalinen. Pääkaupunkilaisia oli kyllä huomattavasti enemmän ja he olivat äänekkäitä, mutta Sevillasta on matkaa yli tuhat kilometriä, ottelu oli keskellä viikkoa ja fanitkaan eivät välttämättä ole niitä euroopan rikkaimpia, joten lentokone on ehkä monilta poissuljettu. Paikalle matkustaneet saivat varmasti rahoilleen ja vaivoilleen vastinetta!

Llorad perros patéticos ;)
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #464 : 25.05.2010 klo 09:48:06

Noniin, ensimmäinen varmistunut vahvistus(ko) Sevillalta. Ranskalainen Mouhamadou Dabo allekirjoitti 4 vuoden sopimuksen ja tulee vahvistamaan Sevillan puolustuspäätä. En kaverista sen enempää osaa kertoa, mutta nähtävästi pystyy pelaamaan sekä puolustuksessa että keskikentällä.. Ilmainen siirto ollut...

Sànchez käynyt leikkauksessa ja mitä tuosta tekstistä sain käännettyä niin mies ihan hyvillä mielin tällä hetkellä Ylos
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #465 : 27.05.2010 klo 12:31:07

Sevillan huhuissa liikkuu lähtijöinä Konko, Koné, Romaric, Luis Fabiano, Navas, Acosta, lainatuista yhdeksästä ainakin osa...
Tulossa on Borja Valero, Nilmar, Perdo Leon, Aduriz, Alou Diarra, Radoslav Petrovic, Michu, Ibrahim Afellay...

Suurin osa höpöjuttuja.

León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #466 : 27.05.2010 klo 15:55:19

Sevillan huhuissa liikkuu lähtijöinä Konko, Koné, Romaric, Luis Fabiano, Navas, Acosta, lainatuista yhdeksästä ainakin osa...
Tulossa on Borja Valero, Nilmar, Perdo Leon, Aduriz, Alou Diarra, Radoslav Petrovic, Michu, Ibrahim Afellay...

Suurin osa höpöjuttuja.
Heh, tässä olisi Sevillalle kyllä iskun paikka! Jos Madrid kerran haluaa varastaa Navasin, niin paluupostina voisivat sitten laittaa Pedron+30-40M€ junaan Atochalta kohti Andaluciaa. Jos Espanjasta mitat täyttävää (ja edullisempaa) paikkaajia Navasille halutaan, niin Pedro León lienee listan ykkönen. Joukkue ei heikentyisi merkittävästi/ollenkaan ja kassaan tippuisi vielä ainakin tuo 30M, jos vain kauppamiehet ovat yhtään hereillä.
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #467 : 18.06.2010 klo 15:48:50

Jos Madrid kerran haluaa varastaa Navasin, niin paluupostina voisivat sitten laittaa Pedron+30-40M€ junaan Atochalta kohti Andaluciaa.
Jos Navas todella on lähdössä Sevillasta niin Pedroa parempaa korvaajaa on melko vaikeaa löytää. Vakuutti viime kaudella jokaisessa pelissä, jotka satuin katsomaan.

Laitetaan nyt vielä tännekin eli Sevillan toinen varmistunut siirto tapahtui kun entinen Atalantan keskikenttämies Tiberio Guarente (24) allekirjoitti 4 vuoden sopimuksen. Siirtosumma 5,5 milj.€. Liekkö hänessä ainesta pyörittämään peliä Zokoran kanssa?
« Viimeksi muokattu: 18.06.2010 klo 15:50:45 kirjoittanut joner- »
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #468 : 19.06.2010 klo 21:08:26

Laitetaan nyt vielä tännekin eli Sevillan toinen varmistunut siirto tapahtui kun entinen Atalantan keskikenttämies Tiberio Guarente (24) allekirjoitti 4 vuoden sopimuksen. Siirtosumma 5,5 milj.€. Liekkö hänessä ainesta pyörittämään peliä Zokoran kanssa?

Enpä ole seurannut kyseisen pelaajan otteita sitten yhtään, mutta hän on italialainen, joten ainakin taktiset kyvyt pitäisi olla kunnossa. Italialaiset ovat muutenkin minun mieleeni. Taustat vaikuttavat sympaattiselta, hänellä oli 5 vuotta sitten jokin hermostosairaus jonka takia joutui pyörätuoliin, mutta on siitä sittemmin toipunut. Epäilisin, että kyseessä on kakkosvaihtoehto Sevillalle. Ykkönen on Borja Valero, joka pelasi erinomaisen kauden lainalla Mallorcassa West Bromwichista. Valero tahtoisi kovasti Sevillaan, mutta WBA tahtoo 8 miljoonaa euroa ja Sevilla on valmis maksamaan 5,5. Tämäkin kauppa yritetään lyödä läpi ja jos sopimukseen päästään niin tässä olisi hyvä kaksikko joka näyttää sopivasti Sevillalta. Ei siis maailmantähtiä, mutta kuitenkin (toivottavasti) Sevillalle riittävän tasokkaita ja monipuolisia pelaajia.
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #469 : 30.06.2010 klo 13:44:26

Olisi kyllä erittäinkin varteenotettava vaihtoehto Ylos Raul Meirelesiäkin on huhuiltu Sevillaan, pitääköhän sitten ollenkaan paikkaansa.. Olis kyllä pirun kova pelimies!

Del Nidolla melko painavaa sanaa tv-lähetyksistä saaduista rahoista ja niiden jakamisesta:
Lainaus
- Seurojen on kerrottava näille kahdelle pelin säännöt ja jos ne eivät hyväksy niitä, niin eipä siinä mitään. Sitten meillä on 18 seuran liiga ja heillä on kahden seuran liiga, Sevilla-presidentti Jose Maria del Nido sanoo seuransa nettisivuilla.

- Tässä kakussa on monta osallistujaa ja päätöksemme tulee olemaan radikaali. Meidän velvollisuutemme on varmistaa, että liigasta ei muodostu vain kahden suuren välistä taistelua.

Real Madrid ja Barcelona ovat liigan kaksi rikkainta seuraa ja ovat vieneet markkinoilla olevista 150 miljoonan tv-rahoista vuosittain noin puolet. Seurat ovat ilmoittaneet vastustavansa rahojen tasaista jakoa, sillä se vaikeuttaisi heidän menestymistään Euroopan kentillä.

Kyllähän tuo olisi vähintäänkin oikeutettua jakaa rahat edes hieman tasaisemmin. Näki jo viime vuonna valitettavan selväsi kuinka ylivoimaisia kaksi kärkijoukkuetta olivat ja melko pitkälti se johtuu selvästi isommasta rahakirstusta. Auttas varmasti esim. Sevillaa, Valenciaa ym. taistelussa ihan kärkisijoista jos rahaa tulis enemmän.
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #470 : 30.06.2010 klo 15:19:09

Lukemani perusteella ongelma rahan jakamisessa ei ole pelkästään Barcan ja Realin vastustelu, tulonjaon uudistus saattaisi nimittäin heikentää myös näiden muiden "isojen" asemia takaa-ajajia vastaan. Sevillassa ja Valenciassa olisi varmasti käyttöä ylimääräiselle rahalle, mutta sen rahan hintana voisi olla vaikkapa Málagan tai tai Betisin nousu kannoille urheilullisesti. Tätä eivät nykyiset johtotähdet (top2:n takana) halua, joten asia ei ole aivan noin yksinkertainen. Henkilökohtaisesti kyllä toivoisin tasaisempaa tulonjakoa, mutta sitä odotellessa ei varmaan kannata pidättää hengitystään..
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #471 : 01.07.2010 klo 12:33:29

Sinänsä, Leon, vähän ristiriitaista sanoa että nämä muut seurat eivät moista halua, kun kerran Sevillan presidentti tämän asian toi esille. Kyllä siinä Sevillankin tulot nousisivat ja varsinkin talous vakautuisi. Toinen asia on sitten, että tuleeko näin koskaan tapahtumaan, että ryhtyisivät sanoista tekoihin. Olen melko varma, että Real Madrid ja Barcelona uskovat, että mitään toimia ei aloiteta. Näinollen he pysyvät itsepäisesti rahakasan päällä. Olisihan se mielenkiintoista nähdä millaisen vaikutuksen uuden sarjan perustaminen aiheuttaisi ja millä aikataululla tämän pystyy toteuttamaan.

Espanjan muutos saattaisi olla ensisysäys Euroopan suurseurojen omalle supersarjalle? Itseasiassa minulle olisi se ja sama vaikka tällainen supersarja perustettaisiin. Kansallisten sarjojen seuraaminen tulisi jopa mielenkiintoisemmaksi kun kunkin futiskulttuurin ominaispiirteet vahvistuisivat. Rahaa niissä olisi vähemmän, mutta MM- ja EM-kisat muuttuisivat ehkä mielenkiintoisemmiksi, lähemmäs entisaikoja jolloin kaikkia pelaajia ei tuntenut niin läpikotaisin ja joukkueet eivät olleet homogeenistä massaa. Todennäköisesti tällainen supersarja irrottautuisi UEFA:sta ja kieltäisi pelaajiaan osallistumasta maaotteluihin, mikä entisestään elävöittäisi maaturnauksia. No aika abstraktia pohdiskelua.
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #472 : 01.07.2010 klo 15:17:15

Sevilla ja Valencia varmasti haluavat isomman osan kakusta, se on selvä. Yhtä selvää kuitenkin on, että molemmat ovat verrattain tyytyväisiä nykyiseen asemaansa "varmoina" top-5 joukkueina. Sevillan puheenjohtajan esiin tulossa ei ollut mitään uutta, samaa virttä on laulettu aiemminkin. Mahdollisuuden lisäksi nimen omaan näillä perinteisemillä 3-6. joukkueilla on eniten hävittävää, jollekin Getafelle ei taatusti ole haittaa lisärahasta tai TV-sopimuksesta (suurimmalla osalla joukkeita ei ole käytännössä mitään tv-julkisuutta Espanjassa), mutta Getafen lisäraha ei taatusti miellytä suurempia joukkueita. Lisäraha auttaa näkemykseni mukaan mieluummin häntää ja keskikastia ajamaan kiinni juuri Sevillaa, Valenciaa ja Atléticoa, ei niinkään Barçaa ja Realia. Minä tietysti näkisin mielelläni uudistuksia ja sarjan tasoittumista, mutta esimerkiksi Sevillan päässä ei asiasta lausunnoista huolimatta luultavasti olla ihan yhtä varmoja.
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #473 : 02.07.2010 klo 08:46:01

Sevilla ja Valencia varmasti haluavat isomman osan kakusta, se on selvä. Yhtä selvää kuitenkin on, että molemmat ovat verrattain tyytyväisiä nykyiseen asemaansa "varmoina" top-5 joukkueina.

Tuskin edes mustalainen on niin lyhytnäköinen, että pitää viittä hyvää vuotta takeena jostain. Vuosikymmen sitten Sevilla pelasi Segundaa...

Itse toivoisin, että tuo rahanjako hoidettaisiin reilusti, jotta kilpailu olisi ennen kaikkea urheilullista. Eikös jotain sellaista ole perinteisesti ehdotettu, että rahoista suunnilleen puolet tasan kaikkien kanssa, loput 50% jaetaan sijoituksen perusteella?
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #474 : 03.07.2010 klo 20:03:23

Itse toivoisin, että tuo rahanjako hoidettaisiin reilusti, jotta kilpailu olisi ennen kaikkea urheilullista. Eikös jotain sellaista ole perinteisesti ehdotettu, että rahoista suunnilleen puolet tasan kaikkien kanssa, loput 50% jaetaan sijoituksen perusteella?
Omaan korvaan tuo kuulostas parhaalta vaihtoehdolta, mutta luultavasti ei tule onnistumaan...
Fabianonkin kisat ohitse ja nytkö alkavat spekulaatiot siitä vieläkö mies saadaan jäämään Sevillaan vai lähteekö isommille areenoille.. Muutamassa pelissä ehkä hitusen pimennossa, mutta pallon saadessaan oli mielestäni aina hyvä ja tekihän se yhen ihan pirun hienon maalin. Ylos Saa nähä miten käy..
e. Millos alkaa Sevillan ensimmäiset treenimatsit?
« Viimeksi muokattu: 04.07.2010 klo 11:14:44 kirjoittanut joner- »

 
Sivuja: 1 ... 18 [19] 20 ... 35
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa