FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
24.01.2026 klo 09:41:26 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 25 [26] 27 ... 35
 
Kirjoittaja Aihe: Sevilla FC: Unai Emeryn johdolla kohti aikoja parempia  (Luettu 66326 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #625 : 14.03.2011 klo 01:12:35

Ja nyt ihan eri tilanne tietenkin :D

Kiitos Fabianolle hienoista hetkistä ja saavutuksista!
Stringer

Poissa Poissa


Vastaus #626 : 14.03.2011 klo 01:25:33

Totta tosiaan SUURI KIITOS Fabianolle!
Jinete

Poissa Poissa


Vastaus #627 : 20.03.2011 klo 23:56:07

Jos kesän hankinnat olivat enemmän tai vähemmän pettymyksiä, niin tammikuun siirtoikkunassa tulleet Rakitic ja Medel vaikuttavat ainakin tällä hetkellä nappihankinnoilta. Sevilla vaikuttaisi vihdoin löytäneen keskikentän, joka pystyy sekä rakentamaan että rikkomaan.
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #628 : 21.03.2011 klo 00:06:07

Jos kesän hankinnat olivat enemmän tai vähemmän pettymyksiä, niin tammikuun siirtoikkunassa tulleet Rakitic ja Medel vaikuttavat ainakin tällä hetkellä nappihankinnoilta. Sevilla vaikuttaisi vihdoin löytäneen keskikentän, joka pystyy sekä rakentamaan että rikkomaan.
Kyllä. Lisäks Javi Varas on liekeissä, oikeasti varma ja tunnollinen sekä haamuihin pystyvä molari, ja toivottavasti tää jatkuu.

Ilmeisesti Manzanokin on tehny jotain, sanonu pojille että hyökkäävät nopeammin?

Tässä pelissä eniten kuumotti Dabo, kuten muutenkin viime aikoina. Mies on monesti vaarallisen lähellä aiheuttaa pilkkuja jne., toisaalta paikaa monesti nopeudellaan, eikä pelkää.

Kyllähän toi linja elää aika paljon, mutta siellä on periaatteessa hyviä jätkiä kaikki, kunhan vaan saadaan kombinaatiot toimimaan.
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #629 : 21.03.2011 klo 12:40:18

Sevilla on ehkä löytämässä jonkinlaista pelillistä identiteettiä. Menestyksen palaaminen on monimutkaisempi juttu, koska siihen vaikuttaa ensisijaisesti yksilöiden taso. Paljon on viimeisinä vuosina käytetty rahaa virhehankintoihin, sekä jouduttu luopumaan monista pelaajista, joten materiaali on aika sekava. Kuitenkin selkeä peli-identiteetti on yksi iso edellytys menestykselle ja mielekkäälle pelaamiselle, sitähän ei ole ollut näkyvissä pitkiin aikoihin.

Manzanolla on varmasti heikkouksia taktisissa kyvyissään, mutta antaisin hänelle toisen vuoden aikaa rakentaa peliä ja visiotaan mieluummin kuin että palkataan taas uusi kysymysmerkki valmentajaksi. On nimittäin ollut puhetta siitä, että ensi vuonna puikoissa häärisi jälleen joku uusi mies.
Jinete

Poissa Poissa


Vastaus #630 : 21.03.2011 klo 17:44:15

On nimittäin ollut puhetta siitä, että ensi vuonna puikoissa häärisi jälleen joku uusi mies.

Kuinka muuten Del Nidon "Las Minutas"-oikeusjuttu on edennyt? Käsittääkseni kakun saanti on hyvinkin mahdollista ja näin ollen voisi olla uusi mies ihan siellä isoimmissakin puikoissa ensi kauden alkaessa.
Eki83

Poissa Poissa


Vastaus #631 : 11.04.2011 klo 01:26:20

Jahas nyt, kun Villarreal hävisi Valencialle, on viidentenä olevan Sevillan ja CL-karsintapaikan välillä kahdeksan pistettä, kun seitsemän peliä on vielä jäljellä. Onhan se kyllä paljon, vaikka kolmella pisteellä eroa voikin kaventaa jäljellä olevassa Pizjuanilla pelattavassa vastakkaisessa ottelussa. Toki kyläseuran loppukauden sukellusta kyttää myös pisteen päässä Sevillasta väijyvä Atletico Madrid, joka on saanut pelinsä kulkemaan viime aikoina. Bilbaon ja Espanyolin en oikein jaksa uskoa taistelevan muusta kuin seitsemännestä sijasta ja viimeisestä europaikasta.

Valmentajaspekulaatiota on tosiaan ollut ilmassa, koska Manzanolla ei vielä ole sopimusta ensi kaudeksi. Itse en lähtisi miestä penkin päässä vaihtamaan, koska ei Sevillalla ole mahdollisuutta mitään "varmaa" menestysvalmentajaa saada. Michelit, Laudrupit sun muut pikkuseurassa ihan hyvää työtä tehneet... niin Sevillalla on jo nyt sellainen Mister joten ei varmaan kannata lähteä vaihtamaan uuteen samanmoiseen, jonka kanssa jouduttaisiin aloittamaan sitten nollapisteestä. Marcelo Bielsa on kieltämättä ihan mielenkiintoinen nimi vapaana olevista ja Sevillaankiin liitetyistä valmentajista. Argo taitaa kuitenkin olla vähän liian idealistinen ja omapäinen eikä kokemusta Euroopastakaan ole. Itse en ehkä tuota riskiä lähtisi ottamaan. Caparrosin paluusta on myös ollut juttua. Toivoisin hänen kuitenkin nyt jatkavan Bilbaossa, kun siellä on kerrankin hyvät palikat kasassa ja Ander tulee vielä ensi kaudeksi vahvistamaan joukkuetta. Se on sitten tietenkin toinen juttu, jos baskit myyvät pelaajiaan kesällä eikä Caparros enää jaksa sitä touhua. Vaan eipä Caparrosin näytötkään loppujen lopuksi sitten niin ihmeelliset ole ja kerranhan hän jo lähti vapaaehtoisesti Sevillasta isompaan seuraan eli Deporiin... Mieluummin Manzano kuin Caparros. Unai Emery voisi olla sellainen nimi, jonka kelpuuttaisin Manzanon tilalle, mutta eiköhän hän kuitenkin lopulta tee jatkosopimuksen Valenciaan.

Manzanon Sevilla ei ole ehkä vielä mitään ihmeitä pystynyt esittämään, mutta ainakin tulosten valossa on menty parempaan suuntaan ja kyllä pelikin on mennyt pikkuhiljaa parempaan suuntaan. Kyllähän tiedossa piti olla, ettei Manzano Mallorcallakaan hetkessä rakentanut toimivaa joukkuetta vaan tarvitsi siihen aikaa. Sevillassa hän ei ole saanut vetää edes yhtä kunnollista harjoituskautta vielä. Joukkue oli sitäpaitsi aivan hajallaan Manzanon tullessa. Liian kauan oli menty ei-niin-pätevien valmentajian alaisuudessa ja Ramosin luoma vahva identiteetti oli kyllä aivan murusina.

Toki yksilötasollakin on tultu jo melko kauas siitä, millainen joukkue oli UEFA-cupin voittojen aikaan. Oikeastaan joukkueen ainoa tähtikategorian pelaaja on tällä hetkellä Jesus Navas, joka hänkin oli syksyn loukkaantuneena. Eikä Navaskaan ole samanlainen liideri luonteeltaan kuin esimerkiksi Dani Alves. Palop ja Kanoute olivat toki tällaisia pelillisiä ja henkisiä johtajia silloin Ramosin aikaan mutta nykyisin kummankin taso on sen verran laskenut, ettei pelilliseen johtajuuteen ole enää eväitä. Kanoute on toki tärkeä pelaaja edelleen, mutta hajoilee tuon tuosta eikä niitä maalejakaan enää sillä tavalla synny. Palop on edelleen ok maalivahti mutta virheitä tulee nykyään ihan liikaa.

Talven korjausliike pelaamarkkinoilla vaikuttaa kuitenkin erittäin onnistuneelta. Luis Fabiano oli parhaimmillaan pysäyttämätön mutta myös kuriton pelaaja ja loukkaantumisiakin oli. Lisäksi sitoutuminen Sevillaan ei oikein enää viime vuosina vakuuttanut vaan jatkuvasti oli brassi lähdössä jonnekin suurempaan seuraan. Abdoulay Konko oli vähän samanlainen tapaus. Loukkaantumisia oli paljon eikä tainnut olla puoltakaan vuotta siirrosta, kun ainakin pelaajan agentti kertoili jo ranskalaisen halusta palata Italiaan. Itse ainakin olen taipuvainen uskomaan, että näiden pelaajien lähdöt tekivät hyvää joukkueen yhtenäisyydelle. Vielä pitäisi ratkaista jollain tapaa keskikentän afrikkalaisen duon kohtalo. Romaricilla ja Zokoralla kun tuntuu ainakin välillä olevan aivan liian kivaa olla samassa seurassa, kun pitää käydä brenkuttelemassa peliä edeltävänä iltana. Nythän taitaa lisäksi olla vähän niin, että uudet pelaajat Rakitic ja Medel veivät pelipaikat näiltä vekkuleilta.

Noin muuten olen sitä mieltä, että Martin Caceres on ehdottomasti ostettava Barcalta omaksi.
Chingón

Paikalla Paikalla


Vastaus #632 : 11.04.2011 klo 06:33:51


Noin muuten olen sitä mieltä, että Martin Caceres on ehdottomasti ostettava Barcalta omaksi.
Onkos tästä ollut mitään puhetta? Erimielisyydet koutsin kanssa ilmeisesti taputeltu kun on saanut  vastuuta taas (ja pelannut hyvin)? Oli aivan huikea pelissä Zaragozaa vastaan. Ylos
Chingón

Paikalla Paikalla


Vastaus #633 : 14.04.2011 klo 21:51:08

Onkos tästä ollut mitään puhetta? Erimielisyydet koutsin kanssa ilmeisesti taputeltu kun on saanut  vastuuta taas (ja pelannut hyvin)? Oli aivan huikea pelissä Zaragozaa vastaan. Ylos
Vastaan itselleni.

http://www.goal.com/en/news/12/spain/2011/04/12/2437901/sevilla-set-to-make-martin-caceres-deal-permanent-report
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #634 : 17.04.2011 klo 14:06:05

Eilinen ei sikäli yllättänyt, sillä Sevillallahan ei ole ollut tapana kulkea voitosta voittoon silloin kun tarjolla olisi jotain suurempaa muiden sössiessä. Kitkutus jatkuu, ja ihan kiva olisi saada edes se euroliigapaikka. Suurempi huolenaihe ja vitutus on toki Navaksen pitempi vamma, sillä kyseessä on kuitenkin joukkueen valovoimainen supertähti, joka joskus yksinään on tarjonnut hengästyttäviä suorituksia, kun muuten peli on mitä on.

Vähän aikaa tässä näkyi mahtavaa rohkeaa ja luovaa Sevillaa, mutta nyt kahden viimesen pelin myötä homma on taas ilmeisesti hiipunut. Navashan ei enää ainakaan eilen ollut mukana. Hetikö vaikutti näin paljon?

Valitettavasti varmaan nihkeä loppukevät tiedossa. Jotenkin en vaan jaksa uskoa Manzanolta löytyvän mitään taikatemppuja. Pelaajien pitäisi ite syttyä, mutta se voi olla vaikeaa ilman Navasin kaltaista jatkuvasti vastustajalle vittumaista pelaajaa. Sama kuin syksyllä.
Chingón

Paikalla Paikalla


Vastaus #635 : 23.04.2011 klo 20:42:43

Huomenna klo 22.00 kova matsi Villarrealia vastaan.

Statsit on Sevilla puolella. 9 viimeisestä kotimatsista Villarrealia vastaan 7 voittoa ja muutenkin sukellusvene on voittanut vain yhden viimeisestä 5:stä vieraspelistä.

Sevilla
Last 5 home    W-D-W-W-D

Villarreal
Last 5 away    L-W-L-D-L



1-1 todennäköisesti G. Rossin maalatessa vieraille ja Negredon viimeistellessä pilkulta?

Chingón

Paikalla Paikalla


Vastaus #636 : 25.04.2011 klo 10:09:14

3-2 FT. Ylos

Olipahan hulinaa pelissä. Sevilla pääsi jo aikaisessa vaiheessa 2-0 johtoon (Rakitic vaparista ja Negredo nosti pallon Lopezin yli, Perrottin annettua hienon syötön), jonka jälkeen Villarreal otti otetta pelistä taukoa kohti mentäessä. Puoliajan jälkeen odoteltiin sitten Villarrealin maalia ja Javi Varas teki taas huiketa torjuntoja, kunnes Marchena pääsi pyssyttämään 16-alueen sispuolelta tolpan juureen. Tässä eteenpäin odoteltiinkin sitten tasoitusta (mm. Cani? ampui kertaalleen vaparinsa tolppaan), mutta kuin varkain Romaric pääsi tekemään vaihdosta tultuaan toisella kosketuksellaan lukemiksi 3-1. Negredo pudotti pallon hienosti Romaricin juoksulinjalle. Pelikellossa oli noin puoli tuntia jäljellä ja tästä sitten vetäydyttiin ottamaan sukellusveneen hyökkäyksiä vastaan. Huono viimeistely ja Varas piti kuitenkin lukemat samoina, aina 73. minuutille asti jolloin Rossi kavensi 3-2:een. Marchena nappasi toisen keltaisensa 5 minuuttia ennen loppua joka auttoi Sevillan urakkaa. Silti Rossi osui tolppaan ja pallo oli Sevillan päädyssä Rojiblancosin puolustaessa 8-9 miehellä. Tottakai myös monta hyvää vastaiskua tästä saatiin, joista pelin olisi voinut ratkaista mutta eipä osunut tällä kertaaa.

Pallonheitelyä pallopoikien toimesta nähtiin myös Ramón Sánchez Pizjuánilla. Melko typerää toimintaa ylleisesti, mutta yhden kulmapotkun jälkitilanteessa Es-Quu-Deen jäätyä makaamaan kentän pintaan tuomari ei odottanut/tarkastanut pelaajan kuntoa vaan antoi Villarrealin jatkaa maalipotkulla jolloin palloja alkoi sadella kentälle.

Zokora, Varas, Negredo, Perrotti illan parhaimmat. Ylos
Chingón

Paikalla Paikalla


Vastaus #637 : 02.05.2011 klo 17:26:23

Eilen ansaittu voitto mutta kalliilla hinnalla.

0-1 Navarro maalintekijänä. Maali tuli aikalailla heti  sen jälkeen kun Almerian Jakobsen oli ajettu kentältä tämän telottua Caceresin lasarettiin. Toinen jalka taisi osua pähän ja toinen kylkeen.

Navarro oli tullut kentälle puolen tunnin pelin jälkeen, Rakiticin loukattua jalkansa. Ilmeisesti jalkapöydässä on murtuma ja Rakiticin kausi ohi. Caceresilla taasen on murtuma kylkiluussa (alustavien tietojen mukaan) ja huilailee jonkin aikaa. Saattaa pelata vielä tällä kaudella.

Että sellasta tällä kertaa.

Caceresilla onkin jotain häikkää munuaisessa ja on päivän tarkkailussa sairaalassa. Kausi siis ohi.
« Viimeksi muokattu: 02.05.2011 klo 18:16:56 kirjoittanut Chingón »
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #638 : 03.05.2011 klo 10:29:43

^Paitsi ei Navarro (joka oli kentällä alusta asti, pelaten mm. palloa kädellä boksissa), vaan Renato. ;) Hyvä varma viimeistely, mainio hämäys Negredolta, hyvä nousu ja keso niinikään vaihdosta tulleelta Rodrilta.

Aivan älyttömän huonoa säkää kahden pelaajan paha loukkaantuminen samassa matsissa vielä (molemmat todennäköisesti) johtuen vastustajan vaarallisesta pelistä, eikä mistään venytyksestä tms. Etenkin Rakiticin poissaolo vie ison palan hyviä oivaltavia syöttöjä ja ratkaisukykyä hyökkäyspelistä. Caceresia voi Dabo paikata kunnossa ollessaan, ja pelaten korkealla tasolla. Laitapakit on nyt vaan karsiutunu kahteen.

Tiettyä lohtua tuo se, että nykyiset kakkosringin miehet Capel, Renato ja Romaric ovat olleet viime aikoina suht hyvässä iskussa vaihdosta tullessaan tai muutenkin. Tason täytyisi vaan säilyä korkeana. Ovat miehet joskus olleet hyvässä tikissä, nyt sen pitäisi taas tapahtua. Fazio, Escude ja Navarro: taso riittää tällä hetkellä. Perotti vois yrittää säilyttää tason matsista toiseen. Negredo ja Medel on todella tärkeitä, Varas samoin.

Mutta heikolta näyttää. Onneksi muutkin alisuorittavat. Huhhuh vaan, jos Koneeseen ja Acostaan on turvauduttava, eivätkä miehet saa vieläkään ketsuppipulloa auki.
Chingón

Paikalla Paikalla


Vastaus #639 : 03.05.2011 klo 13:46:22

^Paitsi ei Navarro (joka oli kentällä alusta asti, pelaten mm. palloa kädellä boksissa), vaan Renato. ;) Hyvä varma viimeistely, mainio hämäys Negredolta, hyvä nousu ja keso niinikään vaihdosta tulleelta Rodrilta.

Aivan älyttömän huonoa säkää kahden pelaajan paha loukkaantuminen samassa matsissa vielä (molemmat todennäköisesti) johtuen vastustajan vaarallisesta pelistä, eikä mistään venytyksestä tms. Etenkin Rakiticin poissaolo vie ison palan hyviä oivaltavia syöttöjä ja ratkaisukykyä hyökkäyspelistä. Caceresia voi Dabo paikata kunnossa ollessaan, ja pelaten korkealla tasolla. Laitapakit on nyt vaan karsiutunu kahteen.

Tiettyä lohtua tuo se, että nykyiset kakkosringin miehet Capel, Renato ja Romaric ovat olleet viime aikoina suht hyvässä iskussa vaihdosta tullessaan tai muutenkin. Tason täytyisi vaan säilyä korkeana. Ovat miehet joskus olleet hyvässä tikissä, nyt sen pitäisi taas tapahtua. Fazio, Escude ja Navarro: taso riittää tällä hetkellä. Perotti vois yrittää säilyttää tason matsista toiseen. Negredo ja Medel on todella tärkeitä, Varas samoin.

Mutta heikolta näyttää. Onneksi muutkin alisuorittavat. Huhhuh vaan, jos Koneeseen ja Acostaan on turvauduttava, eivätkä miehet saa vieläkään ketsuppipulloa auki.
Menee vanhat ukot sekasin. Joo eipä se laitapakki ollut vaan vanha brassi Renato! :)
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #640 : 03.05.2011 klo 19:07:33

Vaan eipä ole Navarro vielä kovin vanhakaan, 28 ;) Lisäksi ei mikään turha jätkä, sekä Espanjan että Euroopan mestari ;) Ylos

Renatohan sitten pohtiikin jo uran lopettamista Sevillan riveissä.
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #641 : 15.05.2011 klo 23:18:29

Euroliigapaikka varmistui kuin varmistuikin ja vielä ilmeisen tyylikkäällä voitolla, näköjään oli saatu raavittua voittava kokoonpano kasaan ;)
Chingón

Paikalla Paikalla


Vastaus #642 : 16.05.2011 klo 06:46:45

Euroliigapaikka varmistui kuin varmistuikin ja vielä ilmeisen tyylikkäällä voitolla, näköjään oli saatu raavittua voittava kokoonpano kasaan ;)
Vielähän siellä on kierros jäljellä. Sevilla, Athletic ja Atletico 55 pisteessä ja joku putoaa europeleistä ensi kaudella.
Eki83

Poissa Poissa


Vastaus #643 : 16.05.2011 klo 07:04:32

Vielähän siellä on kierros jäljellä. Sevilla, Athletic ja Atletico 55 pisteessä ja joku putoaa europeleistä ensi kaudella.

Kaikki pääsevät suureen eurooppalaiseen jalkapalloseikkailuun, koska Rellu voitti cupin ja parsa oli kakkonen.
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #644 : 16.05.2011 klo 08:52:04

Chingon, nyt skarppausta ;)
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #645 : 16.05.2011 klo 10:54:23

Jänskä nähdä millainen kiimakesä on tulossa. Todennäköisesti joukkueesta poistuu taas pari pelaajaa parhaasta päästä ja tilalle tulee muutama ässäarpa. Bielsa on tulossa valmentamaan ja Manu hyökkäykseen Getafesta.
Chingón

Paikalla Paikalla


Vastaus #646 : 16.05.2011 klo 13:30:48

Chingon, nyt skarppausta ;)
Hiivatti!

Todella kujalla pariin kertaan. My bad vol. 3 :D

ps. oisitte vaan antanu miun olla siin uskos et viimonen kierros ratkasee, ois jänskättäny!
« Viimeksi muokattu: 16.05.2011 klo 13:39:38 kirjoittanut Chingón »
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #647 : 18.05.2011 klo 15:36:52

Jänskä nähdä millainen kiimakesä on tulossa. Todennäköisesti joukkueesta poistuu taas pari pelaajaa parhaasta päästä ja tilalle tulee muutama ässäarpa. Bielsa on tulossa valmentamaan ja Manu hyökkäykseen Getafesta.
Bielsa kiihottais. Manua en oo ehtiny tarkkailemaan. Negu onneksi lunasti lupauksensa jossain määrin tällä kaudella. Mahikset ois vielä 5-10 maaliin lisää, mutta se vaatii pelin parantamista muiltakin. Arvoista on toiminu Medel, Rakitic ja jossain määrin Caceres, mutta nää oli toisaalta siirtyessään jo muutakin kuin kukavittuja. Dabo taantu helvetisti kauden alusta, mutta ei se voi kaikkea potentiaaliaan olla menettänyt. Navaksen poissaolon ja puolikuntoisuuden vaikutukset nähtiin. Perotin tehot vaihteli välillä 5-95 %. Vasemman laidan pitää yhtälailla toimia. Hyväkuntoisen Perotin menettäminen olisi paha menetys. Fazio-Escude ei ole maailman paskin topparipari muilta tukea saadessaan, ehkei myös Alexiskaan Escuden parina. F Navarro paransi jostain, jopa Capel vähän paransi loppukaudesta. Zokora osoitti elpymisen merkkejä jossain kohtaa, mutta loppukaudella taas ei oikein. Medel taisi viedä roolin. Romaric on hidas, ja pystyy vain välillä maagisiin syöttöihin eli kakkosrinkiä. Renato jäähdyttelee, toisaalta aina suht luotettava. Varas oli tarpeeksi hyvä, paljon maaleja joille ei voinut mitään. Kanoutekin se jaksaa aina vaan kunnossa ollessaan. Muista ei kai juuta eikä jaata vielä/-kään/enää.

Negun, Navaksen, Medelin ja Rakiticin menettäminen todennäköisesti heikentäisi joukkuetta siinä mielessä, että samaa laatua tuskin saataisiin tilalle.
mickey

Poissa Poissa


Vastaus #648 : 18.05.2011 klo 18:27:56

Manu ollut kyllä pirun hyvä niissä harvoissa Getafen peleissä, joita tällä kaudella tullut vilkuiltua eli ehdottomasti jatkoon. Eikös se oo tehny suht hyvin maalejekin?? Negredo ollut melkein pelistä peliin Sevillan parhaimmistoa ja tarjoilun ollessa vielä parempaa tulosta tulisi selvästi enemmän. Medel ja Rakitic ottivat ansaitusti heti paikkansa avauksesta ja toivottavasti jäävät vielä ensi kaudeksi. Daboa olisin halunnut nähdä vielä enemmän loppukaudestakin kentällä, koska esitykset ainakin omaan silmään olivat välillä erinomaisia. Toisaalta hyvä, että Sánchez sai pitkän toipumisen jälkeen taas vähän pelituntumaa.
Fazio-Escude ei ole maailman paskin topparipari muilta tukea saadessaan
Mutta melko lähellä kuitenkin :) Ennemmin näkisin vaikka Caceresin pelaavan Escuden vieressä.
Lainaus
ehkei myös Alexiskaan Escuden parina
Tämäkin on parempi vaihtoehto.
Capel nyt on ollut taas oma itsensä eli ei ole saanut juuri mitään aikaan. Jos se joskus saa sen katseen ylös nappisten kärjistä niin näkis minne keskittää.. Ensi kaudelle Navas, Perotti ja Manu kuumottas. Ja tietysti Rakitic - Medel keskelle ja Negredo kärjessä..
Mites Acosta, joko nähty? Rodri ym. nuoret?
Eki83

Poissa Poissa


Vastaus #649 : 22.05.2011 klo 15:51:23

Jahas kausi on sitten paketissa ja kovin keskinkertaiseksihan se jäi.

Sarjassa viides sija pisteitä 58.
Copassa putoaminen välierissä Real Madridia vastaan.
Mestareiden liigassa putoaminen viimeisellä karsintakierroksella Bragaa vastaan.
Eurooppaliigassa putoaminen ensimmäisellä jatkokierroksella Portoa vastaan.

Saapa nähdä millainen puhuri Sevillan yli pyyhkäisee kesän aikana. Kuumin kysymys on luonnollisesti valmentaja-asia, johon itse otin kantaa jo aiemmin. Itse olisin tekemättä muutoksia ja jatkaisin Manzanolla, muokkailut sitten sinne pelaajamateriaaliin, jossa on kuitenkin tiettyjä peliä haittaavia puutteita ja mätiä omenoita. En kuitenkaan laita pahakseni, jos uuden valmentajan nimi on Marcelo Bielsa.

Pelaajiston puolella sopimus loppuu ainoastaan ikämiessarjaan kuuluvalla Ivica Dragutinovicilla ja eiköhän serbin ole jo aika mennä, vaikka onkin ollut hieno pelaaja Sevillan menestysvuosina. Luca Cigarini palaa Napoliin, jos joku nyt edes enää muisti, että tämänniminenkin pelaaja joukkueen vahvuudessa pyöri mukana. Lähihistorian paskimman hankinnan Arouna Konén sopimus ei valitettavasti lopu vieläkään vaan vasta 2012. Itse siivoaisin kokoonpanosta myös ainakin Romaricin, Renaton ja Guarenten, mutta saapa nyt nähdä. Renatolla ei jalka oikein enää nouse ja no onkos joku nähnyt Tiberiuksen edes pelaavan? Norsunluurannikon Zidane sen sijaan on tolkuttoman laiska ja asenneongelmainen pelaaja, joka pelaa ehkä loistavasti joskus kun kiinnostaa mutta ei tällaisten pelaajien varaan menestyvää joukkuetta rakenneta.

Tulopuolella on ainakin Martin Caceresin ostaminen omaksi kolmella miljoonalla. Lisäksi ilmeisesti Piotr Trochowski, Manu Del Moral ja Coke Andujar ovat Sevillan miehiä ensi kaudella. Itse en muista nähneeni Pietarin pelanneen koskaan hyvin, mutta kaiketi se joskus on, koska kuitenkin 30+ maaottelua ja HSV:n avauksessa pelannut monta kautta. HSV nyt on toki vuodesta toiseen alisuorittava Bundesliigan pellehermannijoukkue, mutta ei siitä sen enempää. Trochowski on varmaan vasemman puolen laituri, jolla paikalla kieltämättä Capel ja Perotti eivät tällä kaudella ihmeitä esittäneet joten katsotaan nyt ensin ennen kuin hutkitaan.

Manu on ihan kiva hyökkääjä/hyökkäyspään pelaaja, mutta eipä tuo mikään maalitykki ole koskaan ollut. Toki joukkuekin on ollut vain Getafe joten kenties puhkeaa tehojenkin puolesta kukkaan Andaluciassa. Ei ~4 miljoonaa euroa mitenkään kohtuuton hinta kuitenkaan ole tuon tasoisesta pelaajasta. Andujar taitaa maksaa noin miljoonanan ja pelasi siis kauden Segundan kärkijengeihin kuuluneessa Rayossa. Ja Segundasta tulikin mieleen, että Andalucian kolmosseura Betiskin sai kairattua itsensä takaisin pääsarjaan joten ensi kaudella nähdään taas Sevillan derbyjäkin!

Siirtohuhuissa on tietenkin taas kaikenkarvaista pelaajaa yhdistetty Sevillaan. Itse kaipaisin vielä johtavaa topparia ja yhtä hyökkääjää. Huhujen vahvin nimi lienee Lorientin Morgan Amalfitano, joka irtoaisi ilmaisella siirrolla. Kyseisestä pelaajasta ei ole juuri minkäänlaista hajua mutta ilmeisesti jonkunlainen vedetty hyökkääjä/kymppipaikan pelaaja on kyseessä? Monacon Park Chu Yong on myös listalla varsinkin jos Monaco tippuu. Lorientin Kevin Gameiroa huhutaan niin kuin Almerian Pablo Piattiakin. Almerian parhaimmisto lienee muutenkin jonkunlaisessa alennusmyynnissä tänä kesänä. Harmi, että Valencia on ehtinyt jo kiinnittää maalivahti Diego Alvesin, todelliseen tarpeeseen tietenkin... Deporistakin varmaan olisi pelaajia saatavilla, mutta ryssät ovat ilmeisesti viemässä Guardadon ja muutenhan joukkue on ihan valmis Segundaan.

Entä kuka olisi valmis ottamaan riskin Diegon kanssa? Muutama vuosi sitten olisi otettu avosylin vastaan.

 
Sivuja: 1 ... 25 [26] 27 ... 35
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa