FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
15.01.2026 klo 03:13:38 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1]
 
Kirjoittaja Aihe: 5.7. PK-35 - KPV  (Luettu 847 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Sudeetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Banzai, kukkahattu


: 05.07.2008 klo 18:11:31

Sellainen peli tällä kertaa. 0-0 lukemat, ei sinänsä huonoa jalkapalloa, mutta eipä mikään taidon, taktiikan tai taistelutahdon riemuvoittokaan.

Ensimmäisellä puoliajalla PK-35 sai otteen KPV:n hyvän alun jälkeen, ja palloa tuotiin varsin vahvasti laitojen kautta ylös. Keskitykset eivät kuitenkaan olleet kovin hyviä, sillä pari kertaa niiden onnistuessa KPV:n maalivahti ja puolustus olivat helisemässä pääpalloissa. Pari kertaa pallo saatiin maalia päin, mutta molari hoiti nuo tilanteet, parhaiten jäi mieleen hyvä jalkatorjunta lähietäisyydeltä.

Puoliajalle mentiin kuitenkin tasatilanteessa ja sieltä palattaessa PK-35 tuntui menettäneen otteensa ottelusta täysin. KPV rupesi pelaamaan paremmalla itseluottamuksella ja pariin kertaan PK:n puolustus sahattiinkin varsin näyttävästi auki nopeilla syötöillä. Vain poikkihirsi, tolppa ja McKenna pelastivat PK:n takaiskuilta. Jotenkin tuntui, että helsinkiläisiä ei edes tuntunut kiinnostavan hakea voittoa, sen verran vaisua peliä nähtiin toisella puoliajalla. Noususta ei näillä otteilla ainakaan kannata haaveilla.

Gomez-Marttila oli harvoja yritteliäitä PK:n pelaajia toisella puoliajalla ja palkittiinkin ottelun parhaana (härskisti kotiinpäin vedetty palkitseminen). Yhden tähden napannut McKenna oli mielestäni paras kotijoukkueesta.

KPV oli positiivinen yllätys ja oli selvästi tullut hakemaan vierasvoittoa Helsingistä. Ei edellinenkään näkemäni ottelu Viikinkejä vastaan huono ollut, mutta nyt joukkueen pelissä oli enemmän ideaa, kuten kauden edetessä kuuluukin. Eniten tuli luonnollisesti seurattua vanhoja KuPSin pelaajia, eli Jan Bergiä, Olli-Pekka Itälää ja Aki Sipilää.

Oli hienoa nähdä, että Sipilä on päässyt pelaamaan joukkueessa, jossa on hänelle sopiva rooli vasemman laidan hyökkäyksessä; hyvää liikkumista ja ajoittaista haastamista, syötötkin tuntuivat napsuvan enimmäkseen omille. KuPSin paidassakin yritystä oli kiitettävästi, mutta omaa paikkaa joukkueesta ei tuntunut miehelle löytyvän.

Itälääkin oli mukava nähdä taas tositoimissa ja kyllähän miehen ylöspäin pelaamista on ilo seurata, varsinkin kun ei tarvitse oman joukkueen puolesta olla sydän kurkussa puolustuspään suuntaan. Hyvin tuntui toimivan yhteispeli oikean laiturin (nimi?) kanssa.

Jan Bergin pelissä oli mielestäni viitteitä siitä pelimiehestä, mitä nuoresta Bergistä aikoinaan odoteltiin. Hyvällä asenteella jokaiseen tilanteeseen, haastoi nopeudellaan pakkeja onnistuneesti, hakeutui hyvin maalintekotilanteisiin, muutama varsin hieno seinäsyöttö vastustajan puolustuksen aukaisemiseksi jne. Harmi vain että toisen puoliajan paras laukauksensa kimposi ylähirrestä takaisin.

En ymmärrä miten palkintoraati onnistui jättämään Bergin kokonaan ilman mainintaa. KPV:n parhaana palkittu Koivuranta pelasi toki hyvin, mutta huomattavasti näkymättömämmässä roolissa. Kyseessähän ei tietenkään voi olla (vanhojen) keltamustien lasien läpi katsomisesta johtuva optinen harha. 8)

Muok. pientä kirotuvireitten korjailua
« Viimeksi muokattu: 05.07.2008 klo 18:46:51 kirjoittanut Sudeetti »
Kamenski

Poissa Poissa


Vastaus #1 : 05.07.2008 klo 18:18:29

Kiitokset hyvästä raposta  Tuoppi Ylos

edit: oikea laituri ollut varmaankin Pennanen. Itälä on ollut ehkä paras palloveikko alkukaudella.
« Viimeksi muokattu: 05.07.2008 klo 18:20:54 kirjoittanut Kamenski »
BrDead
Vastaus #2 : 05.07.2008 klo 18:19:01

Kommenttien perusteella taisin bongata Sudeetin pelistä. Kiitoksia peliseurasta. Ylos
Sudeetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Banzai, kukkahattu


Vastaus #3 : 05.07.2008 klo 18:51:17

Kommenttien perusteella taisin bongata Sudeetin pelistä. Kiitoksia peliseurasta. Ylos
Kaksi vaihtoehtoa tuon perusteella, riippuen puoliajasta. Olitko ajanut alunperin Pukinmäkeen peliä katsomaan?

Tosin olitpa kumpi tahansa, niin kiitokset ajatustenvaihdosta. Huomattavasti mielenkiintoisempaa seurata peliä, kun voi vertailla näkemäänsä toisen kanssa. :)
Hesus Christus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jäähovin Dream Team, Kansallinen Liittoneuvosto


Vastaus #4 : 05.07.2008 klo 18:52:32

MOTM Tamminen. Maajoukkuetason esitys.
BrDead
Vastaus #5 : 05.07.2008 klo 18:53:29

Kaksi vaihtoehtoa tuon perusteella, riippuen puoliajasta. Olitko ajanut alunperin Pukinmäkeen peliä katsomaan?

En. Kiire meinasi silti tulla.
Käläviän Torres

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV, Kälviän Tarmo, JS Hercules, The Blues


Vastaus #6 : 05.07.2008 klo 18:56:23

0-0 ihan kelpo tulos PK:ta vastaan aina kun Kaijasilta vaan siellä pelaa.
WiZ

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat


Vastaus #7 : 05.07.2008 klo 19:16:16

Nooh ei voi valittaa sillä piste on ihan ok suoritus kotona aina vaikealta PK-35:lta. Vaikka voittokin oli raportin mukaan otettavissa...
Ei muutako Torniosta täysi potti seuraavasta pelistä sillä ei näillä tasureilla kuitenkaan kärkeä hätyytellä (onneksi AC Oulu - Viikingit peli päättyi tasan ettei ero kasvanut).
Sudeetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Banzai, kukkahattu


Vastaus #8 : 06.07.2008 klo 12:58:13

En. Kiire meinasi silti tulla.
Pidettäköön sitten epävarmana bongauksena, tuli nimittäin mieleen että olihan tuolla pari muutakin Banzailaista, joiden kanssa tuli vaikutelmia vertailtua puoliajalla. :)

Anekdoottina mainittakoon sivukorvalla kuultu dialogin pätkä.

-Missäs se ja se ovat, kun eivät ole pelissä?
-Ne on k***anäyttelyssä viikonlopun yli, eivät päässeet tulemaan.
BrDead
Vastaus #9 : 06.07.2008 klo 13:08:26

Pidettäköön sitten epävarmana bongauksena, tuli nimittäin mieleen että olihan tuolla pari muutakin Banzailaista, joiden kanssa tuli vaikutelmia vertailtua puoliajalla. :)

Pidettäköön bongausta sitten hutina. En nimittäin ole Kuopioon päin mitenkään kallellaan. Tuli vain jauhettua koko pelin ajan yhden äijän kanssa, joka joka toisessa lauseessa mainitsi Kuopion ja KuPS:n. Mikä hitto kuopiolaisia ajaa joka hemmetin jalkapallopeliin pk-seudulla?
Sudeetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Banzai, kukkahattu


Vastaus #10 : 06.07.2008 klo 13:26:18

Pidettäköön bongausta sitten hutina. En nimittäin ole Kuopioon päin mitenkään kallellaan. Tuli vain jauhettua koko pelin ajan yhden äijän kanssa, joka joka toisessa lauseessa mainitsi Kuopion ja KuPS:n. Mikä hitto kuopiolaisia ajaa joka hemmetin jalkapallopeliin pk-seudulla?
Tarkoitin kyllä, että olet saattanut toisen Banzailaisen kuin minun kanssani jutella. Profiilisi mukaan olet ehkä kuitenkin liian nuori ollaksesi jompikumpi pelissä näkemäni herrasmies. Itse olen kolmikymppinen.

KuPSin vanhojen pelaajien suuri määrä ja hyvät otteet vaikuttivat varmaan K-sanan jatkuvaan käyttöön. :D

Vastauksena kysymykseesi, jalkapallo lajina kiinnostaa, ei pelkästään "oma joukkue". Olen pyrkinyt viime vuosina näkemään ainakin kerran jokaisen Helsinkiläisen liiga- ja ykkösen joukkueen. KäPa bongaus puuttuu vielä, Granikin olisi kiva nähdä kotikentällään, mutta itsekseen ei oikein huvittaisi lähteä maaseudulle seikkailemaan. ;)
elinho

Poissa Poissa


Vastaus #11 : 07.07.2008 klo 13:38:35

Kuulemma tylsin peli miesmuistiin Alas

 
Sivuja: [1]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa